Gebruik hiertegen Mijnhardt's Zenuwtabletten vlij hopenEn even daarna verklaarde hij toen „Ik verkeer in blijde verwachting, me neer de voorzitter." Soms heb ik wel de gedachte, dat een af gevaardigde zich wel eens met opzet kras uit drukt. Zoo was laatst in onze West een voor de Katholieken zeer slechte schoolregeling ge troffen. De regeering bracht nu een betere. Maar de katholieke afgevaardigde Van Vuuren was het met dat betere heelemaal niet eens en verklaarde gedurfd: „Ik heb mij nog nooit met een nog doojere musch blij gemaaktLater maakte hij het eens al te kras, toen hij het had over de „weeldebelasting, het kindeke, dat vóór zijn geboorte als beeldschoon werd ge prezen." De voorzitter van de Eerste Kamer deelde laatst gemoedelijk mede, dat senatoi X hem bericht had gezonden „verhinderd te zijn we gens verhindering." Een booze tongstruikeling maakte laatst de anti-revolutionnaire heej Heemskerk, die ver klaarde „Er zijn menschen, die het Rijk ver laten, om de ontlasting te ontduiken." En de half communistische sociaaldemocraat Stenhuis betitelde ons, reactionnairen, laatst als „terugdrukkers." De heer Van Gijn van den Vrijheidsbond riep met pathos uit „De minister van financiën is de geincarneerde schatkist De socialist Vliegen verklaarde met nadruk „Je kan niet plotseling vijf en zestig jaar wor den De heer Moller van de Staatspartij veront waardigde zich „Ik wil dien schijn beslist van mij afwerpen Lou de Visser wilde eens theologisch spreken en riep uit„Bij den R. K. Heiligen Sintjutlemis zien wij elkander wel terug." Twee verschrikkelijke nieuwigheden hebben zich in de parlementaire taal in de laatste tij den ingeburgerd (ook in de pers als gevolg). Dat is het „navorenbrengen". „Zooals de vorige spreker reeds naarvoren heeft gebracht" en dan de „plooibewoner", woord, uitgevonden door den somberen J. Ter Laan bij gelegenheid van het Golijnsche „plooien gladstrijken." Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Het R. K. Ziekenhuis. Zooals wij gisteren reeds in enkele regels mededeelden, zal 2 Augustus a.s. de aanbesteding plaats hebben van het R. K. ziekenhuis, dat verrijzen zal op het 13.000 M2. groot terrein, gelegen tusschen de Dr. Noletstraat, Aleidastraat en Stadhouderslaan. Zoo gaat dus binnen afzienbaren tijd ver wezenlijkt worden,wat reeds lang in't voornemen lag, doch doer grooten tegenslag, jarenlang uitgesteld moest worden. Men kent de lijdensgeschiedenis. In 1913 overleed hier ter stede dr. Nolet, die bij testa mentaire beschikking 300.000 schonk tot vorming van een fonds, bestemd voor den bouw en instandhouding van een R. K. ziekenhuis een som, die, gezien de grootere koopkracht van het geld in die dagen, voldoende was voor de aangegeven doeleinden en die dan ook het comité, dat met het beheer van dit fonds belast werd, den moed gaf een grootsch plan te laten ontwerpen Voor niet minder dan 100 bedden dacht men de stichting in te richten en ze' had dus even groot geworden als nu 't Gem. Ziekenhuis. In 1914 kocht het comité van de gemeente het groote terrein nabij het Sterrebosch en in den loop van datzelfde jaar werd reeds de onderbouw aanbesteed. Toen men echter zoover gevorderd was, bracht de wereldoorlog 'n kink in den kabel, welke belemmering tot een catastrophe werd, toen de Russische effecten, die grootendeels het fonds vormden, zoo goed als waardeloos werden. Dit waren zware tijden voor het comité in één slag was veel vernietigd. Maar de heeren zijn niet bij de pakken blijven neerzitten terstond zijn ze weer begonnen om met datgene, wat nog behouden bleef en met enkele bijdragen van particulieren langzamerhand weer een nieuw fonds te vormen. En dat ze daarin goeddeels geslaagd zijn, zal hier in de stad een voldoening wekken, waarvoor men hen, die dit geheel belangloos bewerkten, dankbaarheid zal weten te schenken. Het spreekt vanzelf, dat het nieuwgevormde fonds nog niet zoo krachtig is als het oude het is dan ook niet zonder zorg, dat men tot den bouw besloten heeft, doch naast die zorg, stond het vertrouwen op de hulpvaardigheid van Roomsch Schiedam, die ongetwijfeld ter hulp zal schieten wanneer hulp noodig is. De beperkte geldmiddelen zijn tevens oorzaak, dat men van het aanvankelijke groote plan is teruggekomen en nu op meer bescheiden schaal zal gaan beginnen. Men kon daar te gereeder toe besluiten, omdat, nu inmiddels het Gem. Ziekenhuis is verrezen, de behoefte aan 'n dergelijke stedelijke inrichting niet meer zóó nijpend is als 12 jaar geleden. Bovendien heeft architect Jolink in zijn plan met een vergrooting rekening gehouden, o.a. door de verschillende bijgebouwen reeds nu ruimer te maken dan eigenlijk noodig is. Uit den aard der zaak kunnen we in het raam van dit bericht niet een gedetailleerd overzicht van den geheelen bouw geven en moeten we ons tot eenige bijzonderheden beperken later hopen we een compleet overzicht te kunnen geven. Het ziekenhuis wordt voorloopig verdeeld over kleine zalen (in de grootste kunnen 6 bedden geplaatst wórden). Wanneer tot uitbreiding moet worden overgegaan, zal men de grootere zalen laten aanbouwen. Het geheel wordt gehouden in den z.g. laag bouw, waardoor 't heien onnoodig wordt slechts het kleinste gedeelte krijgt een verdie- ping. 2358 10 Het behoeft geen betoog, dat alles naar de meest moderne eischen wordt ingericht en dat men van de nieuwste vindingen zal profiteeren. Zoo wordt een zaal ingericht voor Röntgen- behandeling en er komt tevens een hoogte-zon- inrichting. Tusschen het gebouwen-complex, dat men in baksteen optrekt, wordt een flinke tuin aangelegd en men zal begrepen hebben, dat een fraaie kapel niet zal ontbreken. Na de aanbesteding wordt zoo spoedig moge lijk met den bouw begonnen het plan is reeds door de plaatselijke schoonheidscommissie goed gekeurd en de bouwvergunning bereids aange vraagd. Met de bediening van het ziekenhuis zullen gelijk bekend, de eerw. zusters Dominicanes sen uit Voorschoten belast worden. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is ter gemeente-secreta rie aangifte gedaan van 6 gevallen van mazelen en 2 gevallen van roodvonk. De loting. De loting voor den dienstplicht, lichting 1927, zal voor deze gemeente plaats hebben op Maan dag 9 Augustus, van 9- in den St. Joris Doele. -12 en van 12.20 uur Heden morgenisdoorde n 23-j ari- gen J. S„ rijwielhandelaar alhier, aangifte ge daan, dat hij vermoedelijk is opgelicht van een rijwiel. Een jongmensch, zich noemende v. d. Velde, had voor enkele uren 'n fiets noodig om naar Rotterdam te gaan hij is echter tot op heden niet teruggekeerd. De uit Jumet naar hier terug- gekeerde glasblazers, brengen heel wat beroering te weeg. Demonstreerden zij Zaterdag in de Hoogstraat voor de woning van weth. de Bruin en voor het postkantoor, gisteravond hadden zij de Broersvest voor hun optreden gekozen. Ieder een, die 't hooren wilde, kon van hen vernemen, dat het gemeentebestuur geheel de hand van hen had teruggetrokken, enz. Zij vertelden er echter niet bij, dat eigen schuld hun parten ge speeld had. De zaak zit zoo Zoolang de menschen hier zijn is voedsel verstrekt aan allen en onderdak aan de vrouwen en kinderen. Door bemiddeling van het gemeentebestuur gelukte het gister opname voor hen te verkrijgen in het gebouw van het Leger des Heils te R'dam. Het meeren- deel had hier wel ooren naar, doch 't opstandig element onder hen wist de anderen over te halen om het aanbod te weigeren. Na deze uiting van onwil kon het gemeentebestuur het verleenen van steun niet voortzetten. Tot over elf stonden de gezinnen gisteravond op de Broersvest tenslotte schijnen zij, zoo wordt tenminste beweerd, den nacht in de Plan tage te hebben doorgebracht. Bij de door het gemeente be stuur van Delft gehouden aanbesteding voor het bouwen van 98 woningen, werd het laagst ingeschreven, in massa, door P. A. Heinsbroek, L. Leenderts en A. Brand, alhier, voor 278.000. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames C. Hoogerboord en A. Kruimel, beiden van hier Ernstige aanrijding. Gisteravond 6 uur heeft in de Brielsche laan alhier, nabij de Putschelaan een aanrijding plaats gehad tusschen een uit de richting Ghar- lois komende tram van de R. T. M. en een vrachtauto van den Vereenigden Brandstoffen- handel. De aanrijding geschiedde, doordat de autobestuurder, die in dezelfde richting reed als de tram, deze niet opgemerkt had, hoewel de machinist voortdurend signalen gegeven had en op het laatste oogenblik plotseling voor de tram de rails overstak. De locomotief greep den auto aan de achterzijde. De auto werd ondersteboven geworpen en zwaar beschadigd. Ook de locomotief kreeg schade. De auto botste nog tegen een araadmast van de R. E. T. M„ die geheel afknapte. Zoowel het verkeer op lijn 9 als dat van de stoomtram ondervond geruimen tijd vertraging. De bergings auto van de maatschappij Jacatra heeft den vrachtauto weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat door de MAATSCHAPPIJ FRANCO-EGYPTIENNE te Amsterdam kennis is gegeven, dat door haar beroep is ingesteld tegen de voorwaarden, vervat in het besluit van hun College dd. 28 Juni 1926, waarbij aan genoemde Maatschappij vergunning is verleend tot oprichting van een benzinepompinstallatie met een ondergrondsch reservoir, inhoudende 2000 O., en een boven- grondsche aftapinrichting in en op het trottoir van de Nieuwe Haven, kadaster Sectie M. no. 320 (ged.), vóór het pand Burgemeester Knap- pertlaan 2. Schiedam, 20 Juli 1926. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. IT. MURé, alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop .in de achterlocaliteit op de le verdieping (bioscoop zaal) van het perceel Appelmarkt 2, hoek Hoogstraat en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Juli 1926. Gemeenteraad, LIT ROTTERDAM. Een moeilijk werkje. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Noordelijk deel van de Koninginnebiug over de Koningshaven te Rotterdam, vervangen door een noodbrug, samengesteld uit materiaal van het korps pontonniers, terwijl het weggenomen stuk geplaatst is op een nieuwen peiler, welke aan de andere zijde van de spoorbrug gebouwd is, waar dit deel dienst zal doen als draaibrug in de hulpbrug, welke daar gebouwd zal worden voor den tijd, dat men de nieuwe Koninginnebrug, naar het ontwerp Op Hoop van Zegen van ir. van Rood zal bouwen. Het van zijn plaats nemen van het brugdeel en het opstellen op de nieuwe ligplaats was toevertrouwd aan de N. V. W. A. van Talc's Bergings- en Transportbedrijf, het inleggen van de tijdelijke vervangingsbrug welke brug van te voren reeds in de van der Takstraat en op de Prins Hendrikkade in elkaar gezet was ge schiedde door gemeentepersoneel. Tegen zes uur werd Zaterdagavond alle ver keer over de Koninginnebrug stop gezet. De autobussen moesten op dien oever blijven, waar zij zich op dat oogenblik bevonden, de overige voertuigen konden gratis gebruik maken van de gemeentelijke wagenveren, die gedurende den geheelen nacht gevaren hebben. Wielrijders en voetgangers waren gedurende dezen tijd aan gewezen op de Heen- en Weerbootjes, die even eens gratis voeren. Met tdrie groote drijvende bokken werd de 360.000 kilogram zware brug van den peiler ge licht en op twee aaneengekoppelde zandbakken geplaatst. Op deze bakken liggende werd de brug daarop naar den nieuwen peiler gevaren en daar hebben Zondagmorgen in de vroegte, de bokken de brug op den peiler geplaatst een weric, dat zonder eenig mankement in zeer kor ten tijd, vlot van stapel geloopen is. De volgende week wordt het Zuidelijk deel van de Koninginnebrug naar de hulpbrug over gebracht. Deze wordt daarna in gebruik geno men. Zitting van Vrijdag 16 Juli. (Vervolg). Voordat met de afwerking van de agenda begonnen werd, kwam eerst nog in behandeling het verzoek van A. J. Jung te Jumet (België) om steun voor de noodlijdende ex-Schiedammers aldaar. De v o o r z i 11 e r stelde voor om dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer C o 11 (S. P.) zegt, dat er, gezien den val van den franc, voor de oud-Schiedammers in België geen kans meer bestaat om in hun on derhoud te voorzien. Deze week zijn er trouwens reeds vier gezinnen naar hier teruggekeerd en de Neder!vice-consul te Charlois, die hen op transport naar Schiedam zette, heeft zich in bovengenoemden zin tegen hen uitgelaten. De voorzitter zegt, dat uit het schrij ven van den consul die opvatting niet blijkt. De menschen hebben zich vrijwillig zonder middelen van bestaan gemaakt, door hun ont slag te nemen uit de glasblazerij en toen moest de consul hen wel over de grens brengen. De heer Collé sputtert tegen, richt ver wijten aan het adres van den burgemeester over diens houding tegenover de uitgewekenen en de voorz. dreigt hem het woord te ontnemen. Toen de rust was weergekeerd, las de heer G o 1- 1 'n fragment voor uit 'n Belgisch blaadje, dat protesteerde tegen de verschrikkelijke toe standen waaronder de glasblazers te Jumet moe ten werken. De werklieden, gaat spr. voort, verdienen geen franc meer dan in 1924 en dat terwijl deze munt zoo in waarde gedaald is. Weth. v. V e 1 z e n Ziet U nu hoe verschrik kelijk de inflatie is. De heer C o 11 is 't eens over die verschrik kelijkheid en hoopt tevens, dat weth. straks tot steun bereid is. Weth. v. V e 1 z e n U mag Colijn, waartegen ook U ageerde, wel dankbaar zijn, dat het hier zoover niet kwam. De heer Collé gaat voort met zijn beschou wingen over de toestanden in het Walenland en spoort den raad aan, de ex-Schiedammers in Jumet eenigszins tegemoet te komen, want wanneer er geen hulp verleend wordt aan die ongelukkigen, dan kan men er van opaan, dat over eenige weken alle Schiedammers uit Jumet hierheen komen en dan zal men ze toch ook moeten helpen, al heeft men daar, zooals blijkt uit de behandeling van de vier gezinnen, niet veel idee in. De voorzitter ontzenuwt de verwijten en beschuldigingen van den spr. hij veroordeelt nogmaals het gedrag van de uitgewekenen en wijst op de bezwaren op het verleenen van steun aan 'n klein groepje tusschen de honderden an dere Nederlanders, die dien steun zouden moeten missen. Spr. geeft toe, dat de omstandigheden voor de glasblazers zeer moeilijk zijn, maar de aange wezen weg is voor hen gemeenschappelijk te strijden voor 'n betere loonregeling. Weth. de Bruin (S. D.) zegt eveneens,dat de menschen verkeerd deden, door hun brood winning prijs te geven. Schiedam verkeert in de onmogelijkheid om aldoor eens geholpen werk- loozen maar weer opnieuw te steunen in deze gevallen moet het Rijk ingrijpen onderhande lingen zijn reeds gaande om hulp te verleenen aan de Nederlanders, die in België in nood zijn. De heer v. d. Kraan (C. IT.) vraagt of er toen de menschen naar België vertrokken een afspraak is gemaakt, waarin hen hulp werd toe gezegd bij terugkeer in geval van noodtoestand. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Di n k e 1 a a r (S. D.) vraagt of er voorloopig niets voor de menschen gedaan kan worden. De voorzitter zegt, dat men eerst offici eel moet weten of in Jumet werkelijk een nood toestand is. De heer Collé bestrijdt de verschillende sprekers. Het leven voor de Hollanders is veel zwaarder in België dan voor de Belgen, omdat zij niet gëwend zijn, dat het geheele gezin de fa briek ingaat hij bepleit tevens hulp voor de teruggekeerden. De voorzitter zegt, dat de gemeente den Staat op de Belgische toestanden zal wijzen, maar het is te veel gevorderd van de gemeente, dat zij iederen teruggekeerde maar zou onder houden. De heer Kavelaars (R. K.) vraagt, of de menschen niet als gewone armlastigen behandeld kunnen worden en of door B. en W. geen ini tiatief kan worden genomen tot een steuncomité. De voorzitter zegt, dat over die arm lastigheid B. en W. nog moeten beraadslagen en voor 'n opgedrongen initiatief \oelt hij niets. Weth. v. Y e 1 z e n wijst er op, dat het on dersteunen van Nederlanders in 't buitenland een zuivere rijkszaak is voorts behandelt spr. de inflatie-kwestie in België, die niet alleen de buitenlanders, maar ook de Belgen treft. Wanneer de nood zoo verschrikkelijk was als de heer Collé voorgeeft, dan zou men toch zeker wel hooren dat er werkstakingen en con flicten uitbraken. De heer v. Noordennen (A. R.) vraagt of de uitgewekenen krachtens de Armenwet geen recht op hulp hebben. De voorzitter zegt, dat zij daar zeker recht op hebben, maar dan zullen hun levens omstandigheden niet veel beter zijn dan in Bel gië. De heer Collé dient een voorstel in, behel zende dat in afwachting van rijksmaatregelen de gemeente steun verstrekt aan de in België vertoevende Schiedammers. De voorzitter ontraadt aanneming van dit voorstel en kan niets anders toezeggen dan dat B. en W. diligent zullen blijven. Het voorstel wordt verworpen met 2 tegen 23 stemmen. De heer v. d. Most krijgt de toezegging, dat men de Schiedammers in België met het stand punt. van het gemeentebestuur op de hoogte zal stellen Agenda. 1. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan school A II (hoofd de heei M. Lemsom) ter voorziening in de vacature, ontstaan dóór het aan mevr. E. J. v. d. Gaag Groote verleend eervol ontslag. Voorgedragen worden 1. mej. M. N. Lindner, tijdelijk onderwijzeres aan School A II 2. mej. J. LI. v. d. Plas, idem aan School B II 3. mevr. Wed. A. van Slinge- landtv. d. Helm, idem aan School C. Benoemd wordt mej. Lindner. 2. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van den heer M. Lluiskes, onderwijzer aan de Centrale School voor het 7e leerjaar, naar school C. Lliertoe wordt besloten. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1925. Gewone dienst. Model D. 41.595.85. Kapitaaldienst. Model D. 1.556.773.54-|. (Deze wijzigingen houden verband met het afsluiten van het dienstjaar 1925). 3bis. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1926. Model D. 3037.20. (De af- en overschrijving betreft de financieele regeling van de kosten van aanschaffing van sehoolmeubelen voor de scholen Warande 150 en 157 van de St. Willibrordusstichting). 3ter. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting dienstjaar 1926. Model D. 1349.11. (Deze wijziging staat in verband met de uit- keering aan de St. Willibrordusstichting wegens derving van huur voor het schoolgebouw aan de Overschieschestraat). 4. Voorstellen van B. en W. tot. wijziging van de Bedrijfsbegrooting en de Begroot ing van Kapitaalsontvangsten en -Uitgaven, dienstjaar 1925 van a. de Gemeentewerken b. het Woningbedrijf en c. het Gemeente-Ziekenhuis. Al deze wijzigingen worden goedgekeurd. 5. Advies van B. en W. naar aanleiding van het door den heer J. Vogelezang ingediend be zwaarschrift tegen den aanslag in het vergun ningsrecht. Overeenkomstig dat advies wordt afwijzend op het verzoek beschikt. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling Slapeloos door Zomerhitte?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2