Door Zon Verbrande Huid van het aan de Bijzondere Schoolbesturen toe te kennen voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet, over het jaar 1926. Goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. om aan de Scliie- damsche Vereeniging tot bescherming van Zui gelingen voor het jaar 1926 een subsidie van 1000.en voor het jaar 1925 een extra-sub sidie van 516.18 te verleenen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot instelling van een Baadscommissie tot bevrediging inzake het Bewaarschoolonderwijs en tot benoeming van de leden dier Commissie. Op voorstel van den voorz. wordt dit punt van de agenda gevoerd. Slot volgl Doorzitten, Stukloopen, Schrijnen en Smetten der Huid, verzacht en geneest men met PUROL 2359 6 Gemengd Nieuws. Verdronken. Onder Kollum is het 3- jarige zoontje van den veehouder E. Westra achter de ouderlijke woning verdronken. Te Dantumawoude is de 60-jarige rentenier J. Leuning verdronken. Doodelijk ongeluk. Onder Dokkum is de heer J. Boorsma, lid van de firma Boorsma en Wijngaarden aldaar, terwijl hij met zijn doch ter een fietstocht maakte, door de stoomtram overreden en gedood. Vermoedelijk is de heer Boorsma, toen hij wilde uitwijken, in het mulle zand langs de rails geslipt. hem ook duidelijk dat meer liefderijke behan deling van „zichzelf" wel noodig is. Ernstig tramongeluk. De tram van Breda naar Liesbosch, waarin 493 kinderen van de St. Jozefvereeniging gezeten waren, ontspoor de Zondag bij den wissel in de Liesboschstraat. Een der kinderen, een 7-jarig jongetje, werd gedood De overige kinderen kwamen er vrij goed af en konden huiswaarts keeren. Verdronken. Zondagmiddag is de 26- jarige V. uit Haarveld aldaar bij het zwemmen in de Lek verdronken. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Zondag is in den Krommen Rijn,ter hoogte van het landgoed Rhijnauwen, tussclien Utrecht en Bunnik, een man bij het zwemmen verdron ken. Zondagnamiddag zijn bij het zwemmen in de Westerschelde, onder de gemeente Clinge, twee jongens van 15 en 17 jaar uit Nieuwnamen ver dronken. Hun lijken zijn later opgehaald. Ruggegraat gebroken. Zondag avond maakte de 21-jarige G. uit Hummelo in het zwembad te Laag-Keppel een duiksprong in water, dat daarvoor niet diep genoeg was. Hij kwam met het hoofd op den bodem en brak de ruggegraat. Hij is naar het Diaconessenliuis te Arnhem vervoerd. Tragisch. Zondagmiddag waren twee vrienden gaan roeien op den Kralingsche Plas te R'dam. Middqn op den plas zouden zij gaan baden. Een hunner kon zwemmen, de andere, de 21-jarige W. Z. uit de Speelmandwarsstraat aldaar, niet en deze zou daarom aan het bootje blijven hangen. Zijn vriend, die niet wist, dat Z. niet zwemmen kon, verwijderde zich een oogenblik van het bootje. Toen hij terugkwam miste hij zijn vriend. Deze schijnt door een of andere oorzaak zich niet langer te hebben kunnen vasthouden en is verdronken, zijn lijk is gister avond opgehaald. Ongeval bij het hooien. Men meldt uit Made aan de „Bossche Crt.": In den Hooge- polder in den Biesbosch zijn twee paarden, ge spannen voor een wagen beladen met hooi, waar op behalve de voerman twee anderen gezeten waren, op hol geslagen met het gevolg, dat de wagen omkantelde en allen onder het hooi be dolven werden. Twee werden er dood onderuit gehaald de derde verkeert in levensgevaar. Inkokendwatergeva lien. Het drie jarig zoontje van den heer R. te Rijsenburg, grapjes makende met de dienstbode, die juist een emmer kokend water had neergezet, liep daarbij achteruit en viel in den emmer. Deerlijk gebrand werd de kleine getransporteerd naar Utrecht, waar het ventje weldra bezweek. Kind overreden. Te Schoorldam is een 3-jarig kind van den heer F. Mosch door een vrachtauto overreden en gedood. Het achter wiel ging over het hoofdje dat totaal verbrijzeld werd. Gevaren van hetracenopden weg. Zondag reed een twintigtal wegracers in razende vaart langs den Rijksstraatweg onder Sassenheim. De voorman kwam door een defect aan zijn wiel plotseling te vallen. De anderen vielen toen over hem heen. De meesten vielen eveneens en bekwamen minder ernstige verwon dingen. De voorman werd echter ernstig ge kwetst opgenomen. - Aanvaring. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het binnenkomende Fransche stoomschip Mercurius ter hoogte van de Vonde lingenplaat, onder de gemeente Vlaardingen in aanvaring gekomen met het uitgaande Fransche stoomschip Rubeauville, doordat men eikaars seinen verkeerd begreep. De Rubeauville trof de Mercurius aan bakboordzijde, tengevolge waarvan aan dezen kant een groot gat ontstond waardoor het water binnenstroomde. De Rubeau ville kreeg geen noemenswaardige averij en zette terstond de reis voort. De Mercurius is naar R'dam opgestoomd en heeft ligplaats genomen aan den eersten Katen- drechtschen dam. Door den schok bij de aanvaring is de loods A. H. O. uit Hellevoetsluis, die aan boord van de Mercurius op een tank stond, van deze tank óp de luiken van een ruimte gevallen waardoor bij den linkervoet brak,de politie heeft hem naar den wal vervoerd. De geneeskundige dienst bracht hem van hier naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in behandeling genomen is. Het witte vest. Een week geleden werd in „Concordia" te Breda een feestmaaltijd ge geven ter gelegenheid van de zesde tentoonstel ling van het Nederlandsche Trekpaard. Er waren, aldus meldt het „Dagblad van N.B.", vele gasten er waren vele kellners. Allen in rok of smoking. Uiterlijk was er dus weinig verschil en zeker vóór de gasten gingen aanzitten en de kellners af en aan draafden. Het was eenige minuten voor het sein des aanvals toen een hulpkellner op een meneer in smoking met wit vest afstoof met devolgende vraag „Hebben jullie allemaal 'n wit vest an?" „Jaantwoordde de aangesprokene, „alle maal 1" „Zoo Dat spijt me, want ik heb m'n zwart vest aangetrokken „Niks erg vond weer de andere. Eensklaps klonk er een belletje; de gasten gingen plaats nemen en een oogenblik stilte werd verzocht door den voorzitter. Toen flapten de deuren open en het serveeren der hors d' oeuvre begon. En de kellner, die tot zijn spijt zijn zwart vest aan had, wat de ander „niks erg" vond, moest ervaren, dat hij zijn leedwezen over zijn vest be tuigd had aan Minister Kan Windhoos. Gistermorgen te ongeveer half negen stak er te Ede plotieling een sterke wind hoos op, welke gevolgd werd door een onweer, een vrij hevigen slagregen en een hagelbui. De hoos richtte nogal schade aan. Tal van boomen werden ontworteld; vrij dik ke stammen knapten als 't ware als rietjes af. Bij het hotel „Het Hof van Gelderland" verbrij zelde de kruin van een dikke kastanjeboom verscheidene ruiten. Ook op de straatweg naar Arnhem werd door de hoos danig huis gehouden. Eenige ontwor telde boomen versperden geruimen tijd het ver keer aldaar, lal van huizen moesten het tevens ontgelden, want hier en daar lagen over den weg verscheidene afgewaaide dakpannen en stukken zink van daken. Op den weg naar Otterloo viel een zeer zware boomtak op den auto van den heer A. Rijks uit Rotterdam, die juist daar passeerde. Gelukkig kwam de heer R. er zonder verwondingen af. Er zijn nog verscheidene telefoongeleidingen gestoord. Bij enkele boerderijen woeien kippen hokken en hooibergen omver. Overigens zijn, voor zoover wij vernamen, geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Er is wel veel schade aan het te velde staande gewas toegebracht. De richting van de hoos was Z. West—Zuid- Oost. De eerste klap is een daalder Waard. Gistermorgen waggelde de 25-jarige A. v. d. W. langs de Heerengracht te Leiden. Hij had blijkbaar te diep in het glaasje geke ken. Plotseling werd hij razend van woede, toen hij van de tegenovergestelde richting een man op hem zag aankomen. Gedachtig aan het: de eerste klap is een daalder waard, vloog hij op z'n vermoedelijk en aanrander aan en gaf hem een Hinken stomp in het gelaat toen hij bemerk te dat hij met z'n vuist een spionnetje van een der bewoners had stuk geslagen, waarin hij zijn eigen beeltenis had aangezien voor dat van een snoodaard die hem wilde aanvallen. Behalve, dat hij in eens nuchter was, werd het karakter van een onveranderlijke wet heeft aan genomen. De meisjes moeten voor het twaalfde levensjaar getrouwd zijn, anders is de familie onteerd. Een klein kind kan dientengevolge aan een man van 50 jaar uitgehuwelijkt worden en weduwe worden nog voor het tot de jaren des verstands gekomen is. Zoo zijn van de Indische getrouwde „vrouwen" twee en een half»millioen onder de tien jaar, 134000 jonger dan vijf jaar en 14000 jonger dan één jaar. Van de 2S millioen weduwen hebben 335000 nog niet hun vijftiende jaar bereikt, 112000 nog niet hun tiende, 17000 nog niet hun vijfde en 1000 zijn nog geen jaar oud. Het lot der Indische weduwe is zoo treurig mogelijk, want de godsdienstige wet verbiedt haar te hertrouwen. Geheel Indie komt in verzet wanneer eenmaal een vader verlicht genoeg is om zijn dochter een tweede huwelijk te laten aangaan. Het verbod om te hertrouwen schijnt zoo vanzelfsprekend, dat in menig deel van het land zelfs de christenen het in practijk brengen. De heiden schrijft aan de weduwe de schuld toe van den dood van haar echtgenoot. Daar voor moet zij haar levenlang boeten. Mishande ling of minstens verachting is voortaan haar deel Haar hoofd wordt kaal geschoren, zij moet ieder sierraad afleggen en wordt tot. slavin des huizes vernederd. Kinderweduwen mogen niet met andere weduwen spelen en iedere vroolijk- heid wordt gestraft. Een Indische weduwe deed eenmaal de uit spraak „Sinds de afschaffing der weduwenver- branding bestaat het eenige onderscheid voor ons daarin, dat wij thans ons gansche leven lang in een langzame kwelling wegsterven, terwijl wij vroeger gruwzaam en sneller stierven." Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting matige, Wellicht krachtige W.- tot N. W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken later wellicht opklarend aanvankelijk regen buien koeler. Als liefde verandert in haat Men meldt ons uit Breda Gisteravond heeft op den Academiesingel, alhier, de 23-jarige C. K. zijn gewezen meisje de H. een 3-tal messteken in borst en rug toegebracht. Het meisje is per po li Lie-brancard naar het St. Ignatius-gasthuis vervoerd haar toestand is niet levensgevaarlijk. K. heeft zich kort daarop zelf bij de politie aan gemeld, die hem in hechtenis heeft genomen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Mgr. van Roey kardinaal. Naar men uit Brussel verneemt, wordt het in katholieke kringen aldaar zeer waarschijnlijk geacht, dat mgr. Van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, dit jaar nog tot de waardigheid van kardinaal zal worden verheven. 19 Juli. 20 Juli. 12.10 12 09Vs Berlijn r_ - 59 21 - 59 19 Parijs - 5.34 - 5 10 België M - 5 .69 - 7 51 Zwitserland -48.171/, -48 17 V2 Amerika - 2.483/4 - 2.48V, Weenen - 35.127, - 35.10 Kopenhagen - 65.95 - 67 90 Stockholm - 66.65 - 66 60 Oslo M mmm - 54.55 - 54.30 Madrid - 39.35 -39 30 Milaan 8 32V, - 7 92Va WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 19 Juli. 20 Juli. ƒ12.10 12 09 Va Berlijn - 59 22 - 59 19 Va - 5 37 - 5 09 Brussel - 5 76V, - 5 50 Zwitserland - 48.20 -48.177, - 35.20 - 35.20 Kopenhagen M - 65.95 - 65.90 Stockholm - 66.65 - 66.65 Osla m t 54 70 - 54.55 New-Yerk - 2 483 - 2.481'/r. Telegrammen. Naar Lourdes. Heden vertrokken van uit alle oorden van Nederland de Lourdes-pelgrims naar Roosendaal, van waaruit de 23ste Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes afreist. 'Dit jaar nemen bijna 2000 pelgrims aan deze bedevaart deel. Zij reizen in niet minder dan vier treinen. De eerste trein vertrekt om half 11 uit Roosendaal. Met eenige tusschenpoozen vertrokken de volgende treinen, de laatste (de vierde) heeft om 1.20 het Roosendaalsche station verlaten. Het middenpunt van deze bedevaart wordt steeds gevormd door de zieken, die dit jaar ten getale van bijna 250 medegaan. Tot. het vorig jaar toe was 't aantal zieken steeds circa 125. De leiding der bedevaart heeft echter gemeend, dat dit getal ruim moest worden opgevoerd, omdat juist, in de zieken-pelgrimshet vertrou wen en de smeeking tot, O. L. Vrouw van Lourdes het meest tot uiting komt. En zoo zorgde de ijverige directeur der Ziekenverpleging, jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer te Delft, voor een verdubbeling van het traditioneele ziekenaant.al. Een 170-tal dames heeft zich als infirmiéres opgegeven, waaronder niet minder dan 30 ge diplomeerde verpleegsters. Een 90-tal heeren zal als brancardiers dienst doen. De tweede trein is speciaal voor het vervoer der zieken bestemd en ingericht, en de verzorging hiervan, zooals trouwens van de geheele zieken verpleging tijdens de bedevaart, berust bij de Vereeniging van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten. Bij het groot.e aantal zieken bplooft het ditmaal druk te worden met. de verpleging, en is de hulp der talrijke infirmiéres en brancardiers zéér noodig. De bedevaart staat onder de geestelijke leiding van Deken J. de Graaf uit Delft, als onder-voorzitter der Vereeniging tot samen stelling van Nederlandsche Bedevaarten. De technische (trein- en reis-leiding) berust bij directeur J. Steinweg uit Leiden. Vier dokters vergezellen de bedevaart, n.l. dr. F. Bonke, mej. dr. H. Duynstee, dr. J. W. Jorissen en dr. F. van Oppen. Burgerlijk» Stand» Geboren: 16 Juli. Margaretha Geertruida d. v. B. J. den Houting en J. Nels, Mariastraat. Cornelia, Z. v. A, Gleijm en P. Barf, Kreupel- straat. 17 Juli. Wilhelm Oswald en Jacobus, zoons van J. J. Groenendaal en A. L. Jonas, Vellevest. 18 Juli. Christianus Johannes Jo- sephus, z. v. G. A. van Veggel en J. C. J.van Pelt, Zwartewaalschestraat. Berend Leo Marinus, z. v. L. M. Krabbendam en B. C- Kraaijenbrink, Mariastraat. Annechiena, d. v. W. Bonnes en S. Zeilmaker, aan boord. Franc.iscus Hendricus, z. v. A. J. Hertog en C. van Gerven, Villastraat. Hendrik Evert, z. v. H. Gotink en G. de Vlaming, Broersvest. Overleden: 17 Juli. D. J. Windhorst, oud 75 j., Puttershoeksc.hest.raat. 18 Juli. M. van Gerven, oud 80 jwed. A. van der Linde, Hoogstraat. J.'.M. Krullaars, oud 68 j., wed. P. Lauret, Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. Juli v.m. 10.46 n.m. 11 17. Juli v.m. 11.56 n.m. 12.24. Juli v.m 1— n.m. Slachtoffers der Berlijnsche hitte. Het warme weer van Zondag heeft de Berlijners weder in grooten getale naar buiten gelokt. Alleen het Freibad Wannsee werd door meer dan 60.000 personen bezocht. Aan de vervoersmiddelen werden dan ook uit den aard der zaak zeer hooge eischen gesteld en op de stations werd letterlijk om een plaats in de treinen gevochten. Het aantal ongelukken stond in verhouding tot den reislust der hoofdstedelingen. In Bad Wannsee zijn niet minder dan 10 personen ver dronken. Ook kwamen enkele meer of minder ernstige gevallen, van zonnesteek voor, terwijl het gebruikelijke aantal auto-ongelukken niet uitbleef. Te Danzig zijn Zaterdag en Zondag bij het baden 5 personen verdronken. Bij het baden in de Isar zij n Zondag 4 personen verdronken. Hun lijken zijn nog niet geborgen. Het land der weduwen. Indië, het land der oeroude wijsheid, wordt niet ten on rechte het land der weduwen genoemd. Volgens de volkstelling van 1921 zijn er in geheel lndië 28.420.000 weduwen. Het is ongeveer het vijfde deel der vrouwelijke bevolking. Verreweg de meesten zijn Hindoeweduwen. Men gaat dit groote aantal begrijpen, wanneer men bedenkt dat de oeroude zede der kinderhuwelijken het EEN NIEUW KARINET. PARIJS, 20 Juli (draadlojs). Het kabinet is gevormd. Premier en minister van buitenland- sche zaken is Herriot.Colrat krijgt de porte feuille van justitieChautemps van binnenl. zaken De Monzie van financiën Painlevé van oorlog Renault van marine Loncheur van handelDelargé van onderwijsHesse van openbare werken Queuille van landbouw Pasquet van arbeid Bonnet van nijverheid en Gariac van koloniën. PARIJS,20 Juli (draadloos).De nieuwe regee ring zal zich Donderdag aan de Kamers voor stellen. Het kabinet is, op één na, die tot geen enkele groep behoort, geheel links georiënteerd. Herriot heeft verklaard, dat het eenigste doel van het nieuwe kabinet is het stabiliseeren van den franc DE SPRINKHANENPLAAG. ROSTOU a/d. DON, 20 Juli (draadloos). Over de districten Salsk en Stauropol is ter bestrijding van den sprinkhanenplaag de staat van beleg afgekondigd. De plaatselijke autoriteiten worden verantwoordelijk gesteld voor een succesvolle bestrijding der sprinkhanen, die den geheelen oogst dreigen te vernietigen. Uit Moskou zijn vliegtuigen gezonden tot het verspreiden van vergif over de velden. Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. II. de bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht te 's Gravenhage, onder den titel van het Allerh. Sacrament, en benoemd tot pastoor dezer nieuwe parochie den weleerw. heer J. H. Duymel voorts tot pastoor te Amsterdam (II. Agnes) den weleerw. heer H. W. van Beek en tot pastoor te Aerdenhout- Bentveld, den weleerw. heer J. Niehus, kapelaan te 's Gravenhage (II. Jacobus). 20 21 22 23 Juli v.m. 1.22 n.m. 1.52. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 19 Juli. Aangekomen motor- schoencr Zeehond, kapt. R. Kajuiter, ledig van Londen aan boei 10 op stroom. s.s. Sybil, van Gent, zeelichters Ruhr en Aar, per zeesleepbo'ot Heros, van Hamburg met ijzer in de Wilton haven. s.s. Carolus, van Londen. s.s. Coptorne van Immingham, beiden om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. HARBURG, 19 Juli! Vertrokken s.s. Alchy- mist, met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 20 Juli Aangekomen Eng. s.s. Alchymist, kapt. A. Hadlow, met olie van Har- burg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelmina haven, vertrok heden naar Zwijndrecht. Handelsberichten. Beurs van Sehiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 20 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 20 Juli. Men noteert voer Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Speelingvereeniging' Heden 1.80 per ketel. ROTTERDAM, 19 Juli. Buitenlandsche gra nen. Rogge Zuid-Russische disponibel Western aangekomen 12.60, 73 k. Lap a a stoomend 11.70, 72/73 k. Gerst, 48 k. Malting disponibel ƒ203 idem^too rnend 200, idem laden/geladen 193/19-, t^an da N 3 deze week gewacht 202. g Haver. Canada N 2 disponibel -■ disponibel 10.80, dito N 3 stoomend 38 p White clipped disponibel J.JU. Mais per 2000 kilo's. Donau/Galiox disponibel 170, idem stoomend 170. 1 n— - «II w «n «Hk. W«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3