DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EH OMSTREKEM* FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest. 49ste Jaargang. Woensdag 21 Juli 1926 No. 14611 KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Advertenti ë^n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3^maal Bureau Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oogf 200 bij dood f 200 bij verlies van een duiin^M>0jbi^ve]rIies^ai^!ei^wi|svinj|er^l5^^ Buitenlandseh Nieuws. RIITSCHLAM). De schadeloosstelling der vorsten. De Piuisische staatsregeering zal morgen aan den vertegenwoordiger der gewezen Pruisische koninklijke familie een brief schrijven, waarin zij zich principieel bereid verklaart tot het voeren van onderhandelingen aangaande de schade loosstelling. Zij geeft daarbij te kennen, dat niet de overeenkomst, die verleden jaar werd ge troffen, maar alleen het jongste wetsontwerp der rijksregeering als basis voor de onderhande lingen in aanmerking kan komen. FRANKRIJK. Het nieuwe kabinet. Volgens verscheidene bladen zou De Monzie aan zijn toetreding tot de regeering de voorwaar de verbonden hebben, dat aan de regeering een zekere vrijheid van handelen in financieel op zicht zou worden verleend. Het „Journal" merkt op, dat deze vrijheid van handelen eenige gelijkenis vertoont met de speciale volmachten, die door het vorige kabinet werden verlangd, doch dat zij een zuiver constitutioneel karakter zal dragen. Het „Petit Journal" is van oordeel, dat het kabinet, met den steun der socialisten, op een belangrijke meerderheid zou kunnen rekenen. De „Petit Parisien" voorziet echter een feilen aanval van de zijde der voorstanders eener regeering van nationale eenheid. De „Echo de Paris" zegt, dat, nadat Herriot een votum van vertrouwen zal hebben verkregen hij het parlement met vacantie zal zenden. Dit blad en de „Gaulois" achten het kabinet-IIerriot een uitdaging van het land. De „Ere Nouvelle" wenscht den nieuwen ministers geluk met hun vaderlandslievende toewijding, doch merkt op, dat het financieel program van het kabinet nog niet bekend is en door het land met ongeduld wordt afgewacht. „L'Oeuvre" schrijft dienaangaande, dat Her riot daaraan niet gedacht schijnt te hebben, ter wijl 't toch de hoofdzaak is. Ook de „Homme Libre" verklaart, dat het land in ongeduldige afwachting is. Herriot slecht ontvangen. Uit Parijs wordt gemeld In het algemeen is de ontvangst van het nieu we kabinet koel, tot in het vijandige. De bladen, die deze houding vertegenwoordigen, leggen den nadruk op een overeenkomstige reactie in het buitenland. De Monzie, de nieuwe minister van financiën, die nauw verbonden heet aan Finaly, den leider van de Bainjue de Paris en des Pays Bas, wil de oplossing zoeken in een heffing op den verworven rijkdom, zonder buitenlandsche credieten. Daartoe behoeft hij van het. parlement bizondere vrijheden. Gisteren werd de beurs door een paniek be vangen. Het pond steeg tot 235 en een ongewoon aantal bons werd opgevraagd. Men vreest dat de Monzie in die omstandigheden nieuwe inflatie niet kan vermijden. Colrat, de minister van justitie, vertegenwoordigt de richting Poincarë. Herriot, die in de Kamer op een minderheid steunt, moet het hebben van den socialistisehen steun, die vermoedelijk, althans in het begin, niet zal ontbreken. ENGELAND. De m ij n w e r k e r s s t a k i n g. Richardson, Cook en Hodges, zijn gisteren naar Parijs vertrokken tot deelneming aan het internationaal congres van mijnwerkers. Voor zijn vertrek verklaarde Gook nog, dat hem van eenige verdere bespreking met de bisschop pen niets bekend was en een mogelijke volgen de bijeenkomst zeker niet voor het midden der volgende week gehouden zou worden. In Warwickshire hebben gisteren opnieuw 300 mijnwerkers den arbeid hervat. Een leening aan" de m ij n-i n d u s t r i e. Verklaard wordt, dat de leiders der kerkge nootschappen niet voornemens zijn, hun pogin gen om tot een regeling van het mijnconflict te komen, op te geven. De deputatie, die bij Baldwin is geweest, had geen volledige volmacht, om andere voorstellen dan de gedane, ten opzich te van de punten in het memorandum te bespre ken, doch in verband met de weigering van de regeering om verder subsidie te verleenen, zullen zij besprekingen voeren over het sluiten van een leening. De „Daily Herald" meldt, dat een aantal invloedrijke politici en zakenmenschen het denkbeeld eener leening van 5 millioen pond als voorschot aan de mijnindustrie ondersteu nen. huis mede, dat de Britsche troepenmacht in het Rijnland thans 8000 man sterk is, tegen 9000 man in Juli 1925. Binnenland. l)e Koninklijke Familie. De Koningin is door een op de broncbiën gevatte koude genoodzaakt, haar terugkeer uit Zwitserland naar Nederland uit te stellen. Prinses Juliana is eergistermiddag half vier met een dertigtal jongedames te Asselt aan gekomen èn vandaar per gemeentelijke autobus naar het tentenkamp bij het Aardhuis gegaan. De reis naar Asselt werd gemaakt in een ge- reserveerden wagon derde klasse. CHINA. Wellington Koo weer afgetreden Uit Peking wordt aan de „Times" gemeld, dat de minister van Financiën Wellington Koo is afgetreden. De troepen van Tsjang-Tso-lin rukken op naar Oerga in Mongolië, met het doel den aan voer van voorraden voor het Kwomintsjuun uit Rusland te beletten. De operaties tegen het Kwomintsjuun vorderen slechts weinig. De oproep van Woe-Pei-foe om de opbrengst der zoutbelasting weder aan de daarvoor aan gewezen internationale administratie ter hand te stellen, heeft slechts zeer weinig effect gehad. 130) Nu nam ik spoedig een wanhopig besluit. Om mijne schulden te kunnen betalen, verkocht ik alles, wat ik bezatboeken en al mijn kleeren en daarna ging ik soldaat worden, om weldra in 't eerste gevecht den dood te zoeken. Dat ge soldaat werd, hernam Herbert, is niet meer te veranderen, doch wat 't zoeken naar den dood betreftlaat dit nu aan anderen over. Ge zult als man van eer uw plicht doen en de blauwe boonen zoo min vreezen als ik zelf, maar moedwillig den dood zoeken zult ge niet, want je weet, wie daarover zich dood zou treuren. Allengs gelukte het Herbert den ongelukkigen Traverse tot een betere stemming te brengen, ten minste hij schikte zich in zijn lot. Hij beloofde Verstandig te zijn, opdat Herbert zijn strenge overste over hem tevreden zou zijn, waarna beide vrienden scheidden. Herbert gevoelde innig medelijden met zijn ongelukkigen vriend en was er op bedacht, boe hij zijn toestand dragelijker zou kunnen maken. Hij wist de officieren van 't regiment Voor hem te winnen, die allen beloofden, hem volgens zijne kennis en zijn opvoeding te behan delen. Herbert was hiermee echter niet tevreden. ALLERLEI. Uit Berlijn De sjah Riza Khan heeft plannen bekend gemaakt tot economische ontwikkeling van Perzië. Deze omvatten den aanleg van nieu we broede verkeerswegen van de hoofdstad naar Turkije, Rusland, Turkestan, enz. Uit Madrid De stam der Beni Zeyel heeft zich aan de Spaansche troepen overgegeven en is ontwapend. - Uit Belgrado Het koningspaar van Roe menië is hier op weg naar Parijs gepasseerd. Uit leheran Volgens de laatste berichten heeft de wettige Perzische overheid de muiterij van Kherassen onderdrukt en de opstandelingen uit elkaar gedreven. Uit Teheran Sipah Salah Azam, vroeger eerste-minister en één der rijkste grondeigenaars zou zelfmoord gepleegd hebben, omdat hij zijn achterstallige belastingschuld niet kon betalen. - Uit Calcutta Bij relletjes, welke hier gisteravond tusschen Hindoes en Mohamme danen plaats hadden, werden twaalf politie beambten en zeven Hindoes gewond door ge weerschoten. Naar verluidt, werd een Hindoe gedood. Uit Londen De Britsche onderstaats secretaris van Oorlog, King, deelde in het Lager- Het vleesehinvocrverhod in Engeland. In het antwoord, door den Engelschen mi nister van binnenl. zaken op eenige vragen van een Lagerhuislid betreffende den leeschinvocr gegeven, werd nog eens met nadruk verklaard, dat de minister niet bereid is het invoerverbod ten opzichte van Nederlandscli vleesch in te trekken. De voorgestelde wegenbelasting. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare ver keerswegen te land (het ontwerp-wegenbelasting) heeft haar verslag aan de regeering doen toe komen. Het verslag zal op de gebruikelijke wijze tegelijk met het antwoord van de regeering worden gepubliceerd. De franknoteering der N. S. De wisselkoers voor Fransche franken (papier) is op de stations der Nederlandsche Spoorwegen thans vastgesteld op' 0.0435. De Eerste Kamerverkiezingen. Het Centraal Stembureau heeft gistermiddag in de oude raadszaal van het stadhuis te Den Haag een zitting gehouden, onder leiding van den waarnemend voorzitter, mr. P. Rink, ter beslissirg over de geldigheid van de op 13 Juli jl. ingediende lijsten voor de verkiezing van 25 leden voor de Eerste Kamer. Alle lijsten werden in orde bevonden en geldig verklaard, onder handhaving van de daarop voorkomende Candi da ten. Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van de uitvoering der wet van 29 Juni 1925 (bevoegdheid van tandtechnici). Verschenen is de Memorie van Antwoord van den heer K. ter Laan c.s. op het voorloopig verslag inzake het door hen ingediende voorstei on twapeningswet. Daar 't duidelijk bleek, dat Traverse niet de geringste roeping of neiging voor den soldaten stand bezat, richtte hij een verzoek om vrij stelling aan den minister van oorlog. Hij schil derde den jongen dokter als een ongelukkige, die slechts uit wanhoop soldaat geworden was, terwijl de wetenschap een groot verlies in hem leed. Zooals men ziet, liet Herbert Greyson niets onbeproefd om het treurig lot van zijn vriend eenigermate te verlichten en hem zelfs van den ransel te bevrijden. Hij deed ook nog een anderen stap, waarvan hij zich het beste resultaat voorstelde. Hij ver- zoch namelijk Traverse zich te laten photogra- pheeren, om zijne moeder en zijne bruid daar mede te verrassen. Een derde vroeg hij voor zich zelf en dit zond hij, zonder weten van Traverse aan majoor Warfield, wien hij er bij schreef, of hij wel zijn zoon herkende en nog langer zoo hardnekkig aan zijne trouwe vrouw en zoon de plaats in zijn huis zou weigeren, die hen toekwam. We zullen later zien, welke uitwerking de brief van Herbert met 't bijgevoegde portret op zijn oom teweegbracht; nu blijven we bij het leger, om onzen vriend Traverse niet uit 't oog te verliezen, voor wien de militaire loopbaan een ware kwelling moest worden, als men be denkt, hoe zwaar hij dengene beleedigd had, die nu zijn kapitein was. XV. Valsche streken. Het leger van generaal Scott had roem ge- Nederl. R. K. Bond van Bouwpatroons. Met 65 tegen 3 stemmen en 1 stem blanco is Dinsdagmiddag in de jaarlijksche vergadering van den Nederl. R. K. Bond van Bouwpatroons besloten, dat de leden zich met ingang van 1 Januari 1927 zullen onthouden van inschrijving naar het aannemen en (of) uitvoeren van en (of) zich als borg te verbinden voor werken, indien voor dat werk het stellen van persoonlijke of zakelijke borgtocht wordt geëischt. Vóór de stemming werd van verschillende zijden uitdrukking gegeven aan de vrees, dat door dit besluit de kapitaalkrachtige aannemers boven de minder gesitueerde zullen bevoordeeld worden. De zaak-Geelkerken. D s. H. C. van den Brink afgezet. In de gister gehouden zitting van de classis Haarlem is besloten tot afzetting van ds. TI. G. van den Brink, als predikant van de Zandvoort- sche Geref. Kerk, alsmede tot afzetting van de leden van den Kerkeraad, de ouderlingen v. d. Plas, v. d. Toorren en Reuyl en den diaken Hoeksum. De classis was gijeengekomen naar aanleiding van het besluit van den Zandvoortschen Kerke raad tot niet-erkenning van het schorsings besluit ten opzichte van ds. v. d. Brink. Genoemde predikant was gistermiddag om 1 uur geroepen voor een commissie uit de classis, die poogde alsnog tot een compromis te komen. Ds. v. d. Brink, die voor deze commissie ver scheen, heeft een bemiddelingsvoorstel gedaan, neerkomende op het volgende le. Het schorsingsbesluit van de classis te handhaven. 2e. Eveneens te handhaven het besluit van den Zandvoortschen Kerkeraad tot niet-erkenning van het schorsingsbesluit. 3e. Den Zandvoortschen Kerkeraad in de gelegenheid te stellen bij de particuliere synode en bij de Generale Synode van 1927 protest in te dienen. Dit voorstel werd evenwel door de classis verworpen, waarna tot afzetting van den Zand voortschen predikant, alsmede van de genoemde kerkeraadsleden werd besloten. oogst. Na de gedenkwaardige dagen van 22 tot 26 Maart 1847 had de dappere bevelhebber Veracruz tot. overgave gedwongen, waarna hij tegen Xalapa oprukte, dat. hij den 22en April innam en toen zijn hoofdkwartier naar Puebla verlegde, waar hij meerdere maanden op ver sterking moest wachten. Nadat hij nieuwe troepen gekregen had, zette Scott met 12000 man zijn, zegetocht weer voort en leverde de beslissende slagen van Con- treras en C.hurubusco, tengevolge waarvan generaal Santa Ana een wapenstilstand vroeg, dien Scott wel aannam, doch die de eerste dagen van September reeds door de Mexicanen gebro ken werd. In deze korte pauze willen we onze vrienden Herbert Greyson en Traverse Rocke bezoeken. We vinden den eerste, die zich de dapperste onder de dappersten getoond had, met de ma joorsepauletten versierd de laatste echter was nog altijd gewoon soldaat, ofschoon hij vaak een moed getoond had eene betere zaak waardig. De wraakzucht van den kapitein was een beletsel voor zijn bevordering, de dapperheid van zijn persoonlijken vijand erkende deze nieU maar hij wendde alle middelen aan, om den ongelukkigen jongeling te grónde te richten. Kapitein Lenoir vernederde zich zelfs zoover, dat hij Traverse dagelijks openlijk beschimpte, met het doel om eene beleediging uit te lokken. Hoe meer Traverse van den kapitein te lijden had, des te ijveriger stelde Herbert alles in 't werk om zijn vriend te troosten en op te beuren „Moderne slavernij". Wantoestanden op Wieringen. Ds. O. L. van der Veen, doopsgezind predikant op Wieringen, schreef in de „Tel." Gaarne zou ik de hulp willen inroepen van uw veelgelezen blad om, zoo mogelijk, de wan toestanden te bestrijden, die hier thans onder de Zuiderzee-arbeiders heerschen. Ik meen niet te overdrijven, als ik hier spreek van „moderne slavernij". Wat is het geval? De aannemers van de werken nemen niet zelf hun werkvolk in dienst maar maken een accoord met een z.g. putbaas, dat hij hun zooveel man leveren zal. Tot zoover gaat alles nog goed. Maar die putbaas is tevens keetbaas. Hij zorgt dus, dat zijn arbeiders in een keet worden ondergebracht en als cantine- houder levert hij ook spijs en drank. Nu ligt het euvel voor de hand. Spaarzame, nette arbeiders kan de keetbaas niet gebruiken. Indertijd werden, naar ik vernam, zelfs een paar arbeiders ontslagen, omdat ze geheelonthou ders waren. De keetbaas heeft er belang bij, dat zijn menschen dus zooveel mogelijk geld ver teren. Vooral de alcohol speelt hier een groote rol. De politie vertelde mij, dat bij een keetbaas, die hier tot voor korten tijd woonde, nagenoeg geen enkele fatsoenlijke kerel in den kost was. Er waren er bij met heel wat vonnissen achter den rug. De keetbaas heeft de macht en terroriseert de arbeiders. Hij betaalt het loon uit en geeft voorschotten. Het gebeurt wel, dat een arbeider op het eind van de week niets in handen krijgt, omdat zijn schuld grooter is dan het te vorderen loon. De keetbaas krijgt van verschillende Zijn slechte plannen, zei Herbert tot den jongen vrijwilliger, moeten op uw geduld en over geving schipbreuk lijden, slechts op deze wijze kunt gij hem ontwapenen. Traverse volgde den raad ter wille van zijne, moeder en van Clara, de gedachten aan zijne ge liefden schonken hem moed en troost. Het zal hem niet gelukken ~mij in het ver derf te storten, hernam Traverse op de welge meende vermaning van zijn vriend. Na het eindigen van den oorlog, zal ik hem als dokter Rocke opheldering vragen van zijn schan delijk gedrag. Herbert noch Traverse wisten, dat de laatste reeds den kapitein tot verantwoording kon roe pen, want hij had reeds ontslag uit den dienst gekregen, doch de kapitein had dit achtergehou den, evenals alle brieven, die voor Traverse aan kwamen Nog had de kapitein zijn doel niet bereikt, nog was zijn dorst naar wraak niet gelescht. Hij had een ander boosaardig plan beraamd, waardoor hij zijn doel zeker trachtte te treffen. Hij had namelijk een officier met name Zufen, een man met een laag karakter, tot de vertiouw de van zijn plan gemaakt. In dezen vont nj een gewillig werktuig. Zooals reeds gezegd is, was er een wape stand gesloten, doch binnen weinige d*gen zouden de vijandelijkheden weer beginnen en dus was een strenge patrouilledienst noodig. (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1