Krankzinnigengesticht voor R. K. vrouwen. In het rapport der desbetreffende commissie uit de Staten dezer provincie wordt besproken de terleenverstrekking van kapitaal aan de Vereeniging der Zusters van Liefde van ten hoogste 2.000.000 ter oprichting van een krankzinnigengesticht voor R. K. vrouwen. Algemeen was men het er over eens, dat dit gesticht er moet komen. Een minderheid maakte bezwaar tegen het verstrekken van het gehêele kapitaal en was van meening, dat het aan beveling verdient, dat de vereeniging zelf een zeker deel van het kapitaal fourneert. De niarine-opleiding. De vlooteommissie kan ten volle instemmen met de verplaatsing van de opleiding van jonge schepelingen van Gorinchem naar Vlissingen, indien aan enkele door haar geformuleerde wenschen wordt voldaan. Een geeomproiniteerde brief voor Prins Willem van Oranje. Prof. G. \VKernkamp schrijft in het jongste nummer van de Groene „Amsterdammer" het volgende: „Dezer dagen heeft de Leidsche oud-hoogleer- aar Blok een brief uit het jaar 1568 gepubli ceerd, die niet alleen in het kamp der historici eenige beroering zal wekken. Uit dezen brief aan de echtheid waarvan de heer Blok meent niet te mogen twijfelen blijkt namelijk dat iemand uit de omgeving van Prins Willem van Oranje, met zijn voorkennis, in correspondentie stond met een persoon, die zijne goede diensten had aangeboden om het land van de tirannie van Alva te bevrijden. Na mens den Prins belooft hij hem een erfelijke jaarlijksche rente van 1000 gouden kronen, wanneer hij de amunitie van Alva in de lucht laat springen of middelen weet te beramen om Alva uit den weg te doen ruimen. Zoo zou Prins Willem Ik herhaal hier op zettelijk de woorden van den heer Blok aan dus de hand gehad hebben in betaalde moord plannen tegen Alva" en gebleken zijn „een kind van zijn tijd te zijn", een tijd, waarin moord aanslagen op gevaarlijk geachte politieke perso nen aan de orde van den dag waren" en waar in de moord op een tyran, met name bij de Hu genoten, gold als een „geoorloofd, ja een prij zenswaardig iets". Wie er meer van wil weten, moet cie jongst verschenen aflevering van de „Bijdragen voor vaderl. geschiedenis en oudheidkunde" maar eens opslaan. Het is hier de plaats niet om na te gaan, bij wie deze brief eenige verandering moet te weeg brengen in hunne meening over de politieke mo raal en het karakter van den Prins. Dat ik het onderwerp even ter sprake bracht, geschiedt om geheel andere reden. De bedoelde brief heeft zijne bestemming niet bereikthij is onder schept geworden en in handen van Alva ge- gevallen; hij staat gedrukt in een verzameling van uitgelezen bescheiden uit het archief der hertogen van Alva, die in 1891 te Madrid het licht zag. Reeds 35 jaar geleden werd de brief dus be kend gemaakt eest nu schrijft een Nederlandsch historicus er over en ook de heer Blok zou van het bestaan ervan onkundig zijn gebleven, wan neer zijne aandacht er niet op was gevestigd door Dr. Brunner, te Utrecht, die het document zag liggen in een der vitrines van het archief van den tegenwoordigen hertog van Alva. Eerst toen bleek bij nader onderzoek, dat de brief reeds in 1891 in een Spaansche bronnen publicatie gedrukt was. Prof. Kernkamp, die deze late publicatie ten onzent, aangrijpt tot herstel der internationale wetenschappelijke samenwerking, wil de poli- tiek-historische beteekenis van dezen brief buiten bespreking laten,Toch is deze zijde van dezen brief, o.i. het meest belangrijk, nu er onwederlegbaar uit blijkt, dat de Prins van een politieken sluip moord op zijn politieken tegenstander aller minst afkeerig was. Hij is dus het slachtoffer geworden van zijn eigen theorieën, die men nog altijd in deze kwes tie de katholieke geestelijkheid van die dagen in schoenen schuift, zonder dat historisch ooit is bewezen, dat de geestelijkheid of eenig katho liek priester of eenig katholiek voorman eenigen invloed heeft gehad op den sluipmoord van Bal- thasar Gerards. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De R. K. kerkkoren. Door de gezamenlijke R. K. kerkkoren dezer stad is het plan opgevat, om in het a.s. winter- seizoen een concertavond te geven, waarvan de baten zullen ten goede komen aan den bouw der R. K. kerk van het H. Hart alhier. Stedelijk Muziekkorps. Uitvoering op Zondag 25 Juli 1926 des na middags Km 1 uur in de Plantage. 1. Vieux Gamerades, Marsch, C. Teike. 2. Ou verture Leichte Cavailerie, Fr. von Suppé. 3. La Reine du Bal, Wals,J. Ivanooici. 4. Kuntasie de 1'Opera „Aida", G. Verdivan Vleuten. 5. Largo, G. Handel. 6. Light Horse, Marsch, Fr. von Blon. Rectificatie. De plechtige hoogmis ter gelegenheid van het 25-jarig collectantenjubileum van den heer Stegman zal worden opgedragen op Zondag 1 Aug. a s., waarna receptie ten huize van den jubilaris, dus niet op a.s. Zondag. Luxor. Deze week biedt Luxor-theater eveneens, bij twee goede films, de Salonboef en De strijd tegen den Geldmagnaat, een variété-programma. Een en ander daarin voorkomend kan ons niet tot een aanbeveling bewegen. De beide films zijn vol spanning en de hoofdrollen worden daarin op uitstekende wijze vervuld. Deze week alleen voor volwassenen. Gister slaagde te 's-Gravenha- ge voor het examen hoofdacte de heer Joh. Scheffer, alhier. Gister is te 's-H age voor het examen handelskennis l.o. geslaagd de heer T. Versteeg, alhier. Gisteravondomstreeks half ne gen viel de 6-jarige P., wonende in de Boterstr. in de Schie. De heer H. Ruhaak, wonende Tuin- iaan, die zich aan de overzijde van de Schie be vond, merkte het ongeval en sprong in de Schie. Hij slaagde er in, het kind te grijpen en behou den op het droge te brengen. Door de politie te 's-G raveuha- ge zijn gisteren alhier aangebracht de minder-, jarige meisjes L. B. en M. de W~., die daar zwer vende waren aangetroffen. Zij zijn ter beschik king harer ouders gesteld. M e jT. K. heeft b ij d e p o i i t i e aangifte gedaan, dat. toen zij gisterenavond op haar rijwiel reed op de Nieuwe Haven, een per soon, die met een rijwiel aan de hand stond te praten en dien zij passeerde, daarmede plotseling een wending maakte, zoodat zij tegen hem aan reed en kwam te vallen en haar rijwiel bescha digd werd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags kinderportemonnaie inh. 8 ct., nummerplaat van auto, rijwielhelastmgplaatje, pakje-kinder- kleeren, kinderpet, ceintuur, koperen moer. Bij vinder krompasser, H. Markesteijn, Nieu we Haven.47a postduif, P. Kleis, Zwartewaal- schestr. 14 sleutel, T. van Rijsinge Bagijnhof 20 ring met sleutels, P. Koogje, Voornesche- str. 30b kinderschort, H. de Bruyn, Broersveld 62/3 stuk leder, G. Baas, Hoflaanstr. 27 post duif, J. Mulder, Anth. Muysstr. 61B haarkam in étui, P. Stenier, Huysmanstr. 69 rammelaar, A. van Dijk, Nassaulaan 31 2 strengen zijde, J. Hoekstra, Mariastr. 73 armband, J. Koppen hagen, Parallelweg 228A postduif, M. Noordijk, Westfrankelandschestr. 49A sleutel van melk kan, G. Veringmeijer, Proveniershuis 24 ko peren sleutel Van melkkan, P. v. d. Spek, Put- tershoekschestr. 10 portemonnaie met inh., J. Hoppe, Klaaswaalschestr. 8 rijwielbelasting- plaatje, W. Koogje, Dwarsstr. 54postduif, P. Knaaf, van Smaleveltstr. 11 tasch met inh., J. van Aperen, Markgraafstr. 2 te Vlaardingen zilveren horloge, J. Scheffers, Westfrankeland schestr. 66A taschje inh. kroes etc., P. v. d. Most, Nieuwe Haven 55 rijwielbelastingplaatje, A. Gunneweg, Laan ons Genoegen 6 ring (ge vonden te Hoek van Holland) L. de Roo, Kreu- pelstr. 23 hond, E. de Jonge, Rotterdamsche Dijk 9/9 halsketting, W. Brugman, Groenendal 3 lederen riem, A. Guisse, Broersvest 73 zak mes, N. Beuman, van Beverenstr. 32 postduif, A. Leer in 't Veld, Streijenschestr. 50 ijsmuts, C. Mackaij, Oude Sluis 116rijwielbelasting plaatje, J. van Nielen, Broersveld 92 penning F. de Graaff, Nieuwe Maasstr. 25 vulpenhouder, J. Bras, Hagastr. 12postduif, W. Gudde, Kortlandstr. 15 ring, K. Liebeeck, Poortugaal- schestr. 2B dobbermann pincher, P. Breukel- man, Grutterssteeg 6 bos sleutels, K. Hartog, Heerenstr. 25/2 gewicht, A. Rademaker, Roos beek 6 damesportemonnaie met inh., H. Zwa- germann, Ploegstr. 30 postduif^P. Plooij, Ab- benbroekschestr. 11b; broche, G. Polderdijk, Kethelstr. 23 hond, W. van Beek, Groeneweeg- je 35 duiven, Mulder, Anth. Muijsstr. 61B. Te bevragen bij de Schiedamsche Brockway- bus Maatschappij. Stadhouderslaan 1 9 para- pluies, mes, meisjesbaret, handtaschje met inh., schilderskiel, stuk gummiezeildoek, paar dames handschoenen, paar witte handschoenen, hand schoen, boodschappentasch, koperen armband, d.portemonnaie inh. ring, dito met inh., h. portemonnaie met inh., damestasch met inh., beurs met portemonnaie en inh., pijp. Pand ora-bioscoo p. Wij verwijzen naar de annonce in ons blad over het Holl. Zang- en Transformatieduet Henny en Gato in de "Pandora- bioscoop. UIT ROTTERDAM. Groote graanladingen verwacht. Met het oog op de verhooging van de Duitsche invoerrechten op graan met 1 Aug. 1926 zijn in de volgende week belangrijke aanvoeren van graan in de Rotterdamsche havens te verwach ten. De Graanexpediteursbond acht het dringend noodzakelijk, dat alle categorieën van zaken, die zich met de overlading, contróle, expeditie en verscheping van graan bezig houden, in alle op zichten de grootst mogelijke inspanning zich getroosten om het voor Duitschland bestemde graan nog sneller dan gewoonlijk te behandelen. W. R. Theater. Fred, reporter dier „spoedberichten", is als zoodanig zeer actief maar erg ongelukkig komt hij steeds op plaatsen waar niets te doen is, ter wijl er overal elders, waar hij juist niet is „roove- rijen, ministercirisis en mazelenepidemieën,' voorkomen. Eerst ziet, hij wel iets gebeuren, maar dan ont moet hij weer een meisje. Om aan contanten te komen, koopt hij een Dombouwlot, maar als natuurlijk de hoofdprijs op zijn nummer is ge vallen, is hij z'n papiertje kwijt Allen zijn we blij als hij 1 minuut voor den vervaltijd zijn lot vindt en nu lieele balen gelds naar zijn liefje kan dragen. Als 2e hoofdnummer 'n geschiedenis, die als 't geen film was, een film zon moeten zijn, om voor mogelijk gehouden te kunnen worden, yooral Sydney Chaplin zorgt ervoor, dat we ons kostelijk amuseeren. Uit 't fijn verzorgd voorprogramma knippen „De wonderen der Amazone-rivier", waarbij we wel van één der schoonste brokjes natuur krijgen te genieten, die we ooit op 't doek zagen. Naast 't gewone als Journaal en revue geeft de directie ons een variété nummer, dat alleen reeds een gang naar de W. B. waard is. Prinses Theater. Om 8 uur wordt begonnen met 'n zeer actueel journaal, waarna achtereenvolgens enkele bij films afdraaien. De kluchtige twee-acter „Kaar tjes a.u.b." is hiervan 't vermeldenswaardigst wegens zijn tintelende humor. De eerste hoofdfilm, „De eeuwige strijd", is een van de weinige filmwerken met goede en 'gezonde moraal. Een goede speelfilm, uitblin kend door ensceneering en spel. Wallace Beery en Barbara de la Mar vervullen de hoofdrollen resp. als ^Bruce 'O hara" en „Andree". Bun spel is vol pakkende momentjes, waarin ontroering en humor elkaar afwisselen. Na de pauze draait een sensationeel drama tisch filmwerk getiteld „De stomme aanklager." Een goede film, hoewel de titel meer deed ver wachten. Eleonor Boordman en Raymond Mc Kee in de hoofdrol. Wie deze week eens een gezellig bioscoop avondje genieten wil, kunnen wij een bezoek aan Prinses zeer aanbevelen. UIT DELFT. Slapte. Naar we vernemen, blijft de slapte aan Hil- len's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft aanhou den. Benevens het ontslag aan ettelijke werklie den, neemt de directie ook maatregelen om het personeel toch nog aan den arbeid te houden, o.a. door een drieploegenstelsel en de sigaren makers om beurten een half jaar aan den arbeid te houden en een half jaar als werkloozen te doen inschrijven. Doch floreeren doet de fabriek allesbehalve. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere officiecie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goede ren „DE HOOGSTRAAT SCHIEDAM" alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de'achter- localiteit op de le verdieping (bioscoopzaal) van het perceel Applemarkt 2, hoek Hoogstraat en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 Juli 1926. Vervolg Kerkberiebt. Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, toegewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Carmel- Warande 125. Eiken dag te 8 uur H. Mis en Zondags ge zongen H. Mis. Eiken Woensdag H. Mis ter eere der IT. Liduina en Donderdags ter eere der KL Theresia. Alsdan worden de intenties herdacht, waarvoor de Eerw. Zusters verzocht zijn te bidden. Daarna vereering der IT. Relikwieën. Heden, 9e Zondag na Pinksteren, feest van den H. Apostel Jacobus. Te 5 uur Uitstelling en te 5| uur Lof ter eere der H. Maagd. Maandag, feest der TL Moeder Anna, volle aflaat. Van 5 tot 6 uur Uitstelling. Dinsdag, 14e Dinsdag ter eere van den H. Vader Dominicus, volle aflaat. Vrijdag, feest van den Gel. Joannes Soretli, Ongeschoeide Carmeliet. Van 5 tot 6 uur Uit stelling. Zaterdag gezongen H. Mis ter eere der H. Maagd. HEDEN (Zondag) IT. Misoffer ter eere van den TI. Gerabdus Majella. MAANDAG voor twee zieken ter eere der KI. Theresia. DINSDAG voor de meest verlaten zielen in 't Vagevuur. DONDERDAG voor Jacoba Cornelia Maria Kavelaars—Van der Valk. a.s. ZONDAG voor de ovefl. familie Vrede- KALENDER. (25 Juli1 Augustus 1926). Parochiekerk van den H. Joannes de Doopcr en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 7e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (9e Zondag na Pink steren). H. Jacobus, Apostel, blz. 764. 2e Oratie van den Zondag, blz. 411. 3e Oratie, behalve in de gezongen Mis, van de H. H. Christophorus en Cueuphates, Martelaren, blz. 765. Prefatie der Apostelen, blz. 54. Laatste Evangelie, blz. 413. Maandag. H. Anna, Moeder der Allerh. Maagd Maria, blz. 767. Dinsdag. Van den dag. Mis van den vorigen Zondag, blz. 411. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II en III. Geen Gloria en geen Alleluia, noch vers, noch Credo. Gewone Prefatie. Woensdag. Z. Antonius ab Ecclesia, Be lijder der Dominicaner-orde, blz. 769. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II en III. Donderdag. H. Martha, Maagd, blz. 770. 2e Oratie van de TI. H. Felix, Simplicius, Faur- tinus en Beatrix, Martelaren, blz. 770. 3e Oratie, blz. 392 Oratio III. Vrijdag. Z. Mannes, Belijder der Domini caner orde, blz. 771. 2e Oratie van de H. H. Abdon en Senvea, Martelaren, blz. 771. Zaterdag. IT. Ignatius, Belijder, blz. 772 2e Oratie van den H. Gcrmanus, Bisschop en Belijder, blz. 772. 3e Oratie van den Paus, blz. 89°. a.s. Zondag. 8e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (10e Zondag na Pink steren). Van den Zondag. Gemengd Nieuws. Geheime distille e<r de r iji.Bijb. TT. v. d. B. in den Achtersloot te IJsselstein is'eer gisteren, naar het U.D. meldt, een geheime dis tilleerderij ontdekt, waarnaar allang was ge zocht.Er werd aangetroffen 500 600 liter vloei stof in gisting, welke door de ambtenaren werd vernietigd. Verder werden in beslag genomen drie kuipen, een koelvat, een distilleerketel met helling, een fornuis,een pomp en een vat suiker. Procesverbaal is opgemaakt. Autobus van den dijk. Gistermid dag is, vermoedelijk door het springen van een band, een autobus met werkvolk van den aan nemer D. uit Deventer onder Wijhe van den dijk gereden. D. werd gedood. De overigen zijn niet of slechts licht gewond. Aan r ij ding met doodelijken af loop. Gistermiddag had in de nabijheid van den Haagschen schouw een droevig ongeluk plaats. Het raadslid L. V. uit Zoetermeer die naar den Morschweg wilde oversteken kwam in aanraking met een auto, uit de richting Oegst- geest. Hij was dadelijk dood. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Het auto-ongeluk op den Plaag- w e g. Naar men zich herinnert, gebeurde te Delft op 19 Juni j.l. op den Haagweg een ernstig auto-ongeluk, waarbij een klein kindje werd gedood. Thans is ook de heer Offers, die ernstig gewond werd, in het ziekenhuis overleden. Het drama te Nieuwenhagen. Omtrent het drama te Nieuwenhagen kunnen wij nog melden, dat de gehouden lijkschouwing uitgewezen heeft, dat de 29-jarige vrouw, de wed. H. LousbergRoothkrans, wier man on geveer twee jaar geleden te Schaesberg vermoord is, reeds minstens veertien uur geleden overleden moest zijn. De vrouw laat drie kinderen achter, die thans in een gesticht zijn ondergebracht. De gewonde man, de 44-jarige P. B. leefde ge scheiden en woonde sinds korten tijd samen met de wed. Lousberg. De bankoverval te Bussu ui. In aansluiting op het relaas van den overvallen heer Joosten, kan worden medegedeeld, dat de politie haar nasporingen heeft voortgezet en dat de 18-jarige loopjongen Hansen, die den dief heelt achternagezeten, tegenover eenige perso nen is gesteld, die met zijn beschrijving overeen komen, echter zonder gunstig gevolg. De vrouwelijke kantoorbediende, een 20-ja- rige brunette, vertelde nog, dat de jonge man haar niet door een bijzonder uiterlijk is opgeval len. Zij had hem een minachtenden blik toege worpen, omdat zij zijn dringende vraag om geld voor een flauwe grap had gehouden. Toen hij in het kantoorlokaal kwam, was zij ontzet naar boven geloopen om hulp te halen bij den huisbe waarder. Op het balcon had zij nog voorbijgaan de fietsers toegeschreeuwd, die er echte? geen acht op hadden geslagen. Het zijn dezelfde fiet sers, die niet hebben voldaan aan het verzoek van den heer Joosten, om den dief achterna te gaan. ITet is niet hekend, wie deze fietsers ge weest zijn. Intusschen vernemen wij van andere zijde, dat een der sporen, die gevolgd worden, naar de hoofdstad leidt. Ook heeft men nog een man op het oog, die Vlak na het plegen van het misdrijf, den straat weg naar Bussum naar Laren in wilde vaart achter een auto heeft afgefietst. Deze man is een bekende van de politie en kwam reeds eerder met de justitie in aanraking. Zijn uiterlijk klopt vrijwel met het opgegeven signalement. Hij is aangehouden en zou hedenochtend met den bankdirecteur geconfronteerd worden. Verkeersongevallen. Gistermiddag is bij Hillegom een auto-vrachtwagen, bestuurd door C. B. uit Hillegom, komende Vèn de Zan derlaan, aangereden door een stoomtram en ver nield. B. kwam er goed'af. Hij had de signalen van de tram niet gehoord. De locomotief van de tram ontspoorde en kwam dwars over de straat te staan. Te Aalburg, bij ITeusden, bij een gevaarlijke bocht op den Maasdijk, heeft een aanrijding plaats gehad tusscheri een autobus en een mo torfiets. De motorbestuurder, de heer C. Bouw man, uit Heusden, en de duo-rijder, de heer B. Krop, uit Wijk bij Heusden, hebben beiden een hersenschudding gekregen. Eerstgenoemde verkeert in levensgevaar. Hij is naar het zieken huis te 's-Hertogenbosch, en de ander naar zijn woning vervoerd. Onder een hooiwagen bedolven. De 46-jarige schipper K. v. d. B. te Idskenhuizen BREGT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2