Pandora-Bioscoop. Benny en Cato. tf HONDERD VIJF EN VEERTIG WAAR DAT WIEL DRAAIT, Gebruik voor bet inmaken Uwer Vruchten a f 2.85 per liter. ALTIJD SUCCES. Glas in Lood - Glasplafonds. Openbare Verkoopinp. RECLAME BUITENBAND. Plaatst annonces in de rubriek Advertentiën hoogstens 30 woorden 50 ets. Ieder woord meer 5 cent. Wester Glas- en Verfhandel E. ZEVENHUIZEN. Alléén 2409 50 Hoogstraat 69. - Tel. 68436. - Lange Haven 60. Sparen brengt Welvaart SPAARBANK Spaarbusjes. het concur reerendst adres voor zat boven op eeft wagen met hooi, die langs een vaarwater reed. Plotseling kantelde de wagen in het water. v. d. B. geraakte er onder. De ongelukkige, die een vrouw met zes kinderen nalaat, was onmiddellijk dood. Thans slechts voor 17.000. Te Hel mond had bij inzet de verko'opihg plaats door notaris Dijkhoff van de villa „Peapark", het in geheel Nederland bekende zomerverblijf van den heer P. J. J. de Wit, thans onbewoond. Het prachtige buitengoed, dat bij aanbouw ongeveer 300.000 heeft gekost, werd ingezet door den heer P. T. Woudberg Heinemans te Hilversum voor de som van 17.000 Een niet alledaagsch bezoek. Een niet alledaagsch bezoek ontving dezer dagen de familie R. te Boskoop. Op een gegeven oogenblik kwam door den schoorsteen een groote zwerm bijen de huiskamer binnen en het geheele huis was spoedig door de minder wel- „kame gasten in beslag genomen. Het heeft heel TVvat moeite gekast om de lastige dieren uit het ■dmi» te krijgen. Zulks geschiedde eerst een' dag later. Aanval van Papoe a's. Omtrent de Nieuw Guinea-expeditie wordt uit het Pioniers bivak geseind, dat 70 Papoea's met gevelde pijl en boog dansende en schreeuwende het bivak omsingelden. Eert segeant zegde den Papoea's zesmaal aan,zich te verwijderen en vuurde scho ten in den lucht af, doch dit was vruchteloos. Een beschieting met pijlen volgde, waarop de sergeant vuur gaf en één der Papoea's doodde en één ernstig verwondde. Onzerzijds geen ver liezen. De Papoea's zijn gevlucht. Dzerjinski vergiftigd? Volgens berichten uit Minsk aan enkele Poolsche bla den zou Dzerjinski, dezer dagen overleden Rus sische volkscommissaris, vergiftigd zijn. De sovjet-regeering zou deze naar aanleiding van deze misdaad reeds eenige personen in hechte nis hebben laten nemen, o. a. Sokolnikof, ge wezen volkscommissaris van financiën en enke le officieren van het roode legei waarbij een lid van den revolutionairen krijgsraad Lasjkie- witsj. Wat/eetikover God? Onder den ti tel;,,Wat weet ik over God heeft een Fransch- man, Ferdinand Divoire, een geschrift gepu bliceerd. Daarin deelt hij de antwoorden van een groot aantal bekende persoonlijkheden me de. Er bevinden zich daaronder heerlijke getui genissen van geloof aan God. En daarnaast ook verwarde uiteenzettingen uit de pennen van pro testanten en joden, vrijmetselaars en spiritis ten. Het kortste van alle antwoorden is van den den beroemden dichter Paul Glaudel, die een overtuigd katholiek is. Zijn antwoord op de ge stelde vraag luidde: „Over God weet ik wat de katholieke catechismus leert, niet meer en niet minder De be keering van een vrijmet- s e 1 a a r. Een bekende, heethoofdige Fransche vrijmetselaar, Pouché, Burgemeester van Mon- tauban, is voor kort gestorven. Hij stond be kend voor zijn vijandige gezindheid tegenover de Kerk en had als burgemeester steeds de ker kelijke processies in de straten verboden. Voor zijn dood echter, bekeerde hij zich, ont ving rouwmoedig de H. H. Sacramenten der stervenden, maakte de door de kerkelijke wet herroepingsverklaringen en wenschte dat deze openlijk bekend zouden worden gemaakt. Hij stierf in vrede met God en de Kerk. Evenzoo stierf op christelijke wijze de alge- meene secretaris der radicaal-socialistische par- tijj Bouffandeau, in het klooster der Barmhar tige broeders. Hij was gedurende lange tijd de ziel geweest der links staande partijen» De statistiek der katholieke missies. Volgens de door het Vaticaan be kend gemaakte statistieken, die voornamelijk door P. B. Ahrens en S. J. becijferd worden, om vat het katholieke missie-werk heden in het ge heel een personeel van 122.558 hooiden, waar onder 12.702 inheemsche priesters. Het geza menlijke getal der doopcandidaten bedraagt heden anderhalf millioen. Het missiewerk der Kerk werd uitgeoefend onder 26 millioen schis- matieken 217 millioen mohamedanen en 885 millioen heidenen. Het getal der missie-scholen beloopt meer dan 20.000 met 1.112.397 scholie ren. Misdadig opzet? Onder voorzitter schap van den Deenschen consul-generaal Koch is gistermiddag het scheidsgerecht voor geschil len betreffende het verkeer door den Poolschen Corridor bijeengekomen, teneinde uitspraak te doen over de oorzaken, die tot het spoorweg ongeluk in den nacht van 30 Mei op 1 April 1925 bij Stargard leidden. Het scheidsgerecht heeft het Duitsche stand punt, namelijk dat de ramp te wijten zou zijn aan het gebrekkige onderhoud van het betref fende spoorwegtraject, in vollen omvang ver worpen. In de motiveering dezer uitspraak wordt naar het rapport van den Nederlandschen des- kundigem den heer Maas Ileesteranus, verwezen, namelijk dat het ongeluk moet worden toege schreven aan het misdadig losschroeven der rails. Voorts heeft het scheidsgerecht het Duitsche verzoek om te constateeren, dat de brug over den Weichsel bij Drischau zich in een on-houd- baren toestand bevindt, van de hand gewezen. Het scheidsgerecht concludeerde, dat deze brug volkomen in orde was. Ernstge d ij k breuk bij Belgrado Volgens een bericht uit Belgrado aan de Parij- sche editie van de „Chicago Tribune" zijn te Rugoeo bij Belgrado meer dan 100 personen verdronken, tengevolge van een overstrooming, veroorzaakt door het doorbreken van een dijk aan dé Donau. Kerknieuws. Mgr. L. Schioppa. Z.H. de Paus heeft den Pauselijken Internun tius te 's-Gravenhagen, Mgr. Schioppa, in au dientie ontvangen. Seminarie Ilageveld. Bij het Maandag gehouden toelatingsexamen boden zich 87 jongens aan hiervan werden er 73 aangenomen voor de eerste klas. Het aantal studenten bedraagt voor het nieuwe studiejaar 377, aldus verdeeld over de verschillendeklassen zesde klas 58 vijfde 49 vierde 53 derde 63 tweede 65 en eerste 89. Dit jaar zijn er 39 studenten overgegaan naari het Groot-Seminarie, aldus bericht ,,St. Bavo". St. Franeiseus Eeuwfeest. Pater. Dr. Hubertus O.M.C. schrijft ons: Nu het jubeljaar van St. Franeiseus van Assisië welhaast wordt geopend, nu we het zevende eeuwfeest van zijn zalig afsterven drag aan vieren, lijkt het niet overbodig erop te wijzen, welke gpest die feestviering volgens de bedoeling van onzen H. Vader den Paus moet bezielen, welke strekking daaraan dient gegeven te worden. De H. Vader heeft zelf zijn Staatssecretaris Kard. Gasparri, gelast dienaangaande een schrij ven te richten aan den President van het Cen traal Comité voor de viering van het Franc.is- kaansche jubeljaar in Italië. En mij dunkt, ook hier in Nederland kunnen we ons veilig laten leiden door die woorden van hoog gezag. Zijne Eminentie prijst dan in dien brief al lereerst het vooropgezette plan van het Comité als geheel in overeenstemming met het verlangen van den H. Vader, om n.i. aan de feestelijkheden zooveel mogelijk een godsdienstig karakter te geven en op die wijze het christen volk op te wekken tot den geest van boetvaardigheid, vrede en liefde d.i. tot den waren Franciskaanschen geest. Want inderdaad zoo vervolgt hij dan er schuilt een ernstig gevaar in dat toenemend streven der laatste jaren, waardoor men in den Arme van Assisië te veel gaat beschouwen de onweerstaanbare bekoorlijkheid, welke er uit gaat van zijn hem eigen ascetisme, van zijn een voudige en toch zoo sublieme vereening der ge schapen dingen. Alsof het hier gold een zeer bij zondere, buitengewone persoonlijkheid, die wel ter bewondering maar niet ter navolging aan de menschen kan worden voorgesteld, die wel een groot man en de roem zijner natie is geweest, doch die niet tot voorbeeld kan dienen of als een ideaal van eigen volmaaktheid. Tegen dat gevaar nu zooals ook O. H. Vader Pius XI nog onlangs schreef behoort men ten zeerste op zijn hoede te zijn en daarom zorg,e men, dat het komende eeuwfeest de zielen bewege niet enkel om Franeiseus te bewonderen, maar bovenal om hem na te volgen in de verheven heiligheid van zijn leven. De aanstaande feestelijkheden, voor allen toegankelijk, meer bijzonder echter voor de deelgenooten van datzelfde geloof, dat door St. Fianc.iscus de wonderen van het Evangelie op aarde vernieuwde, moeten daarom met een be reidvaardig hart gevierd worden. Men moet ver langend zijn en begeerig om de heilzame lessen er van in zich op te nemen en zich niet beperken tot de loutere beschouwing van Franeiseus' deug den, maar vast besloten zijn die ook na te vol gen, vooral zijn naastenliefde, zijn zelfverlooche ning en zijn onthechting aan het aardsehe. In dej[vernidihving van dezen zuiver-evange- lischen geest ligt de oplossing der groote sociale vraagstukken die nog altijd de menschelijke maatschappij beroeren. Ilel is daarom een gelukkig verschijnsel, dat heel hel katholieke volk door zijn leiders en organisaties, in vereeniging met de Franciskaan- sche Orden, zijn krachtige medewerking wil ver- leenen, opdat de plechtige viering van dit eeuw feest de zielen tot heil moge strekken. Dan zal St. Franciskus in werkelijkheid voor ons worden de „Heraut van Christus", een middelaar van riivu- we genaden, door den opbloei n.l. van een dieper christelijk leven in de wereld." Met dezen wensch en terwijl hij de vaste hoop uitspreekt, dat alle gtloovigen het eeuw- leest van St. Franeiseus zeer ijverig zullen mee vieren, besluit de Kardinaal zijn belangrijk schrijven, dat ook ons tot voorlichting dient hij de viering van het Franeiskaansche jubeljaar. SPORT. CRICKET. Het programma voor Zondag lu 8t, Eerste klasse: Haarlem Haarlem V.V.V. Leiden Ajax— H.C.C.Den HaagH.C.C. II—H.D.V.S. UtrechtStichtsche- G C.P.AV. Nijmegen QuickHilversum. Tweede klasse: A. Haarlem: R.C.A. A G.C.Amsterdam: V.V.V. II—Haarlem II Haarlem R. en W. II--V.V.V. III. B.Rotterdam: V.O.C. II_h.d.V.S. II; Den Haag: H.C.C. IVH.C.C. III. Derde klasse: A. Utrecht: U.V.V.—Vleermuizen Amster dam: A.C.C. IID.V.C. B. Schiedam H.D.V.S. Ill—Ajax (L.) II. Burgerlijke Stand. Geboren: 21 JuliFrancina Maria, d. v. H. van den Boogert en J. G. van Eijk, Van Leeuwenhoeckstraat. 22 JuliBernardina Maria, d. v. J. H. van Steenoven en G. van der Wiel, Zijlstraat. Aaron Marinus, z. v. C. Huizer en G. van der Kraan, Groenelaan. 23 Juli Geertrui, d. v. F. Brouwer en C. Paauwe, Noordvestlaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 24 Juli v.m. 2.10 n.m. 2 40. 25 Juli v.m. 2.54 n.m. 3.26. 26 Juli v.m. 3.41 n.m. 4.15. 27 Juli v.m. 4.31, n.m. 5.05. Gem. Hoogwater 87 e.M. -F N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 23 Juli. Aangekomen zee sleepboot Seaman, van Huil. -Italiaansch s.s. Critina, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. s,s. Ridjani, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Eng. s.s. City of Tokio, met olie van Dairen via Londen voor N. V. Scliieveem aan de Wilhelminahaven. s.s. Gerda, Firth, van Bones,s. s.s. The Sultan, van Newcastle. s.s. Silversand, van Londen. s.s. Michael, van Stige eb 10 Engel- sche stoomtrawlers allen om hier kolen te bun keren in de Wilhelmihahaven. Handelsberichten. Beurs van Sehledam. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelipgvereeniging". Heden f 1.90 per ketel. Advertentiën. De firma D. SCHWAGER- MANN zal ten overstaan van den notaris D. BÓDDEüS op Donderdag 29 Juli a.s., des na middags 1 uur in het gebouw van den R. K. Volkshond aan de Lange Haven verkoopen 6 mah. stoelen met zwarte en 6 mah. stoelen met roode trijpe, mah. waschtafel, 4 eikenh. stoelen en 2 fauteuils, diverse kasten en tafels, partij koffers, electr. lampen, eenig goud en zilver, enz. enz. Te bezichtigen des morgens van 10 tot 12 uur. Goederen voor deze verknoping worden op verzoek dagelijks aan huis afgehaald, na opgave aan de firma D. Schwagermann, Korte Singelstraat 6, Tel. 68457. 2405 24 Vanaf heden als extra Varité- nuinmer het bekende 10 Holl. Zang- en Trans- formatieduet voor andere Bladen en Tijdschriften worden zon der prijsverhooging door ons aangenomen Administratie van de Nieuwe Schiedamsche Courant. Kleine Advertentien. Maandag trekking, Koopt spoedig de wettige Uniebriefjes, koninklijk goedge keurd 1913. Dat is wat je noemt (Voorraad zeer be perkt). 17 maal 21000 series uitverkocht. Hoofdvertegenwoor diger JOS. HARING, Oude Kerkhof 8. Aan de Ver. tot Besch. v. Zuigelingen kunnen aanvragen vooi de kraamverple- ging gedaan worden. West Frankelandsche straat 666. Het Best. WITLAK. Kind'erledikant le klas, groot 134 X 72 c.M. in de buitenmaat. Prachtige schemer lamp, electrische en petroleumkachel te zien, „DE ATLAS", Lijstenhandel, L. Kerkstraat, over het Broersveld. Flerplaatst. Heer zoekt R. K. pension omtrek Gor zen. Brieven met cond. onder no. 26 Bureau van dit blad. cent kost onze 95 cent een prima Binnenband verder in prijzen van 135175 et., enz. - Kinderwagenbanden 45 ct. per Meter, Wieldopjes enz. - Waterslang met spiraal 75 ct. - Gummislang 50 ct. - Gasslang 40 ct. per Meter. - Straalpijpen, Sproeiers, Straalbrekers. - Bagagedragers 45 ct., met standaard en rood achterlicht '135 et,,- Reuzenvoetpomp 35, 60, 129 ct. - Pompslangen '15, 25, 35 ct. - Handpompen 65 ct. - Prima moleskin Kettingkast 165 ct. - Kettingrandje 75 ct. - Rijwiel- kettingen, Sturen, Tasschen, Zadels, Riemen ehz. - Snijboonenmolens, Horregaas, Raam horren enz. enz. Kantoren1 Lange Haven 80, Leliestraat 1. Kethel (Oud Postk.) Spaarzegels 2, 5 en Bewaar-Loketten van f2.— tot f25. Aelbrechtskolk 41, Rotterdam. Telef. 30780. phuUl. 'j 41 Jk i. .lil 'F Jansen Wenterlood's I 36 „Vraag en Aanbod"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3