DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Kasteel „Het OoweersoesL" 49ste Jaargang. Dinsdag 27 Juli 1926 No. 14616 Buienu i KOEMA R,K T 4, Telefoon lntereommtui&sl 68085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco met Officieel Kerkberieht 10 ets. Advsrtintitm 15 rcgete 1.75, elke regel daarboven 35 per 3 maanden -o./'J, per wees -zu cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelingen 75 o poet 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer W!!!® Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. nt, 3 maai per regel, op aanvraag fciratls-Ongeyallen verzekering i t 508 bij '«venslange gehele Invaliditeitf 880 8»y verlies van een hand, voet ol ooa I 8»» bij dead1100 bij verlies van een 60 *"1vcr11" v»ap"" i5l"J gL"«» «Iken anderen vip;,»?. verzekwing wordt gew..rborCd door 4. n.Hell.Algem.Veril. bank Sokieda» Buitenlandsch Nieuws. FRANKRIJK. Nieuwe belastingen tot een bedrag van 4 k 5 milliard. Naar verluidt, zal de regeering het land vra gen, zich de inspanning te getroosten, welke onvermijdelijk is, wanneer het zichzelf wil red den. Zij zou nieuwe inkomsten verlangen tot een bedrag van vier a vijf milliard, met name door verhooging van de successierechten en door herziening der verschillende belastingen. Zij zal elke inflatie, kapitaalheffing, consolidatie en elk moratorium beslist vermijden en onver wijld van het financieel herstel tot stabilisatie van den franc overgaan. Wat voorts de intergeallieerde schulden be treft. Frankrijk zal zich houden aan de gesloten overeenkomsten maar, al kan het Fransch- Britsche accoord bevredigend worden geacht, anders staat het met de conventie van Washing ton, welke noch een „clause de transfert", noch een „clause de sauvegarde" bevat. De Kamer heeft onmiskenbaar het voornemen te kennen gegeven, deze overeenkomst niet zonder meer te ratificeeren. In laatste instantie zal het parlement hierover moeten beslissen. De regeeringsverklaring. In de regeeringsverklaring van het kabinet- Poincaré, die heden in het Fransehe parlement zal worden voorgelezen, zal de regeering te kenne geven, dat zij voor het financieel herstel in de eerste plaats een beroep zal doen op het binnen land en alleen op het buitenland, indien dat on vermijdelijk is voor de stabilisatie van den frank. ENGELAND. De Engelse he steenkoolnij verheid. Uit alle deelen van het land komen berichten, volgens welke het aankomen van steenkool ladingen uit het buitenland den toestand in de fabrieksbijverheid verlicht heeft. In vele centra gelijk Sheffield, waar werkloosheid heerschte bij gebrek aan steenkool, zijn de fabrieken weer aan den gang, ook in het mijngebied werken al wat menschen. Te Sheffield zijn 2000 werkloozen van de steun- lijsten afgevoerd en weer in de staalfabrieken aan het werk. Aan de Clyde en te Swansea i» steeds meer steenkool beschikbaar voor den scheepsbouw, de blikfabrieken en andere be drijven en te Derby heeft men de beperking van het gebruik van electrischen stroom kunnen intrekken, tengevolge van den aanvoer van buitenlandsche kolen. In Lancashire hervatten spinnerijen en papierfabrieken het werk. Cook tracht werkhervatting te voorkomen. De secretaris van de Mijnwerkersfederatie Cook heeft Zondag in een vergadering in War wickshire zijn spijt uitgesproken over het feit, dat de mijnwerkers in dit gebied gehandeld hebben zonder de federatie te raadplegen. Zijn bezoek heeft ten doel het aan den arbeid gaan op de nieuwe voorwaarden, gelijk door de mijn eigenaren van Warwickshire aangeboden, tegen te gaan. Naar gemeld wordt zijn gedurende de beide laatste dagen ongeveer 1600 personen aan het werk gegaan, zoodat volgende week in totaal door 8000 man gewerkt zal worden. 135) Traverse boog beleefd, toen hij voor de tafel der rechters geroepen werd, antwoordde beschei den en verdedigde zich op eene wijze, die voor den kapitein en den officier niet het minst kwet send was, waardoor hij juist het medelijden der rechters opwekte. De beleedigende taal van den kapitein Lenoir maakte meermalen een slechten indruk. Generaal X., die als president fungeerde, was soms genoodzaakt den kolonel te herinneren, dat bij bij de zaak moest blijven. Zuten was voor zichtiger in zijne uitdrukkingen, want hij was slechts het werktuig van den kapitein en geen Persoonlijken vijand van Traverse. Nadat het getuigengehoor was afgeloopen, Werd Traverse weer naar de tent teruggevoerd on gingen de rechters tot beraadslagingen over. Generaal X. vatte nog eens de heele aanklacht m korte woorden samen. Er bestaat hier geen twijfel meer aan de schuld des beklaagden, zoo besloot hij zijne rede. Daar de soldaat Rocke een ontwikkeld man is, kunnen wij hem dubbel plichtig noemen en daar- 0,n verzoek ik u,mijne heeren, het oordeel naar overtuiging uit te spreken. Volgens de wet had de jongste het recht van RUSLAND. Zinowjef ontslagen. Het centraal comité van de Russische commu nistische partij heeft Zaterdag de houding der oppositie besproken en vervolgens besloten Zinowjef te ontslaan uit zijn functie van voor zitter van het politieke bureau der communisti sche partij. Zinowjef is bovendien ontslagen uit de leiding der communistische internationale. Verder werd Lasjewitsj ontslagen als lid van het centraal comité en als plaatsvervangend voor zitter van den revolutionairen oorlogsraad. Zinowjef wordt in het politiek bureau opgevolgd door Roedsoetah, volkscommissaris van ver keerswezen. Volgens den correspondent van de „Montag- post te Moskou geleken de beraadslagingen van het centraal comité op die van een gerechts hof. De door Zinowjef geleide oppositie in de communistische beweging was veel op een sa menzwering gaan gelijken. Er werden pogingen ondernomen om onwettige groepen in het leven te roepen. Men zond brieven in geheimschrift met geheime koeriers, hierbij gebruik makend van de aan Zinowjef ter beschikking staande organen der communistische internationale. In een bosch- nabij Moskou had Zinowjef geheime vergaderingen van zijn geestverwanten bijeen geroepen, waarbij gewapende patroeljes de toe gangen tot het bosch bewaakten. Lasjewitsj heeft in een bijeenkomst een rede tegen de partij gehouden. Zinowjef wenschte een ontbinding van de communistische internationale in haar tegen- woordigen vorm. Hij had in den laatsten tijd vrij veel aanhangers en dit heeft het centraal comité doen besluiten maatregelen te nemen. POLEN. Incidenten aan de Ockraiensche grens. In verband met de spionnage-affaire te Kra- kau heeft te Myslowitz een arrestatie plaats gehad. Bij den gearresteerde is huiszoeking ge daan, waarbij, naar verluidt, bewijsstukken tegen hem gevonden zijn. De „Glos Prawdy" schrijft naar aanleiding van deze spionnagezaak, dat het dwaasheid is, deze voorvallen voor te stellen als een op zich zelf staand optreden van bepaalde nationalitei ten, b.v. van de Duitschers of de Oekraieners. De spionnage wordt, zegt het blad, geleid door de buitenlandsche generale staven. In den afgeloopen nacht hebben aan de Poolsch Russische grens bloedige incidenten plaats gehad, die door Oekrainsche benden moeten zijn uitgelokt. Op twee verschillende plaatsen, namelijk bij Skalat en Borsczow op Oekraiensch gebied, hebben gewapende benden jongelieden getracht de grens te overschrijden en wel bij de eerste plaats van Poolsch naar Russisch en bij de twee de plaats van Russisch naar Poolsch gebied. Bij beide plaatsen werd gevochten met de grenspolitie, waarbij van de Oekraieners ver- schdlenden werden gewond, terwijl één hunner werd gedood. Ook een soldaat van de Poolsche grenswacht werd gewond. Een BELGIE. ongeluk bij een betooging van Belgische oud-slrij ders. In -Sint Truien hebben Zondag drieduizend oud-strijders een betooging gehouden en een stemmen Mijne i deze was heeren, luitenant Palmer, zei hijdoor den president uitgenoooigd volgens mijne overtuiging te stem men, meen ik op te mogen merken, dat bij dit geval verzachtende omstandigheden dienen in aanmerking genomen te worden, eer wij het beslissend oordeel vellen. Deze moedige woorden hadden alleen deze fout, dat zij door den jongsten onder de aanwe zigen uitgesproken werden. Een paar pedante officieren - en in welk leger zijn die niet - vonden, dat luitenant Palmer die opmerking aan hen had moeten overlaten, ter- wj 1 generaal X. zich niet weinig gekrenkt ge voelde, dat door zoo een jonge snuiter als de lui tenant tegengesproken te worden. Luitenant 1 almer, hernam hij, indien gij eenmaal gnjze haren bent zooals ik, dan moogt ge u veroorloven zulke opmerkingen te maken in den krijgsraad. Nu verzoek ik u de beslissing aan mij over te laten. Het geldt hier maar eene vraag van gewicht. Is Traverse Rocke slapend op zijn post gevonden Ja of neen Al het overi ge is onnoodig, verzachtende omstandigheden kent de wet in dit geval niet. Ik herhaal daarom eenvoudig mijn vraag: is hij schuldig .ja of neen - Ja, hernam Palmer, met een zwaar hart. Evenals Palmer stemden ook de anderen een voudig voor de terechtstelling, totdat de beurt aan majoor Greyson kwam. Door den generaal uitgenoodigd zijne stem uit te brengen, zei Herbert langzaam en duidelijk. adres aan de regeering gezonden waarin zij volmachten slechts voor den koning opeischen, aandringen op vermindering van het aantal Kamerleden en zich tegen eiken vorm van in flatie verklaren. Na afloop van de betooging is het balkon van een hotel op het Stationsplein ingestort. Het kwam terecht op de menschen die op straat voor het hotel wat zaten te drinken. Drie hunner werden zwaar gekwetst, drie licht. Borah is AMERIKA. verontwaardigd de Engelse hen. over De voorzitter der commissie van Buitenland sche Zaken Borah, heeft een verklaring gepu bliceerd met betrekking tot de Europeesche critici. Wat Groot-Britannië betreft, zeide Borah, dat de campagne van Churchill tot zwartmaking der Vereenigde Staten welke een annuleering der oorlogsschulden ten doel heeft, niet mag doen vergeten welk een territoriale winst Groot- Britannië bij het sluiten van den vrede heeft verkregen. Hij verklaarde, dat Groot-Britannië van de meer dan vier millioen vierkante mijlen gebied, welke aan het einde van den oorlog ver deeld werden, drie millioen vierkante mijlen heeft verkregen, Frankrijk achthonderdduizend, terwijl Amerika, zijn idealen getrouw, niets had aanvaard. Het Amerikaansche volk, aldus Borah, is intelligent genoeg om, zonder buitengewone geestesinspanning, te begrijpen hoe een schulde naar handelt, die niet wenscht te betalen wat hij schuldig is. „Wat is er sinds den oorlog ge beurd", zoo vraagt Borah, „dat men ons thans voor Uncle Shylock uitmaakt Amerika en het Inter nja t ifo n a a 1 gerechtshof. Uit ieder bericht uit Amerika blijkt steeds meer, dat dit land zich buiten de Europeesche zaken wenscht te houden. Senator Johnson van California verklaardeaan persvertegenwoordigers, dat hij voornemens was, het voorstel in te die nen, dat Amerika zijn verzoek om tot het inter nationaal gerechtshof toe te treden, zou intrek ken. CHINA. Dreigende toestand te Peking. Op een bijeenkomst van gedelegeerden der tarieven-conferentie is besloten, deze te verdagen voor onbepaalden tijd. Dit beteek ent, dat de buitenlandsche gedelegeerden de Chineesche delegatie niet in een zoodanige positie achten, dat een hervatting der conferentie daardoor vooreerst gewettigd zou zijn. Het Chineesche kabinet heeft in een poging om een vereenigd front te toonen, getracht dr. Wellington Koo te bewegen zijn ontslagaanvrage in te trekken, doch zonder succes. De „Times"-correspondent te Peking schildert den toestand aldaar als zeer dreigend, en meent, dat slechts de hoogste staatsmanswijsheid der groote mogendheden de snel naderbij komende catastrophe zal kunnen wenden. De correspon dent bepleit samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, met steun van Japan en misschien ook van Frankrijk, om het lijdende Chineesche .volk te bevrijden van de onder drukking der krijgsheeren en tegelijkertijd hun eigen prestige te herstellen op een basis, die hun het respect van alle Chineezen zal waarborgen. Op mijn eer en geweten, ik acht den soldaat Travers Rocke niet schuldig. Alle officieren sprongen als één man op van hunne stoelen en wisselden verbaasde blikken. De meeste ontsteltenis vertoonde generaal X. Hoe, riep hij, is dit de stem van een staf officier, voor wien tucht en discipline heilig moet wezen Gij spot met de wet en den militairen geest. Zoolang als er een krijgsraad bestond is dit niet gebeurd,want de beklaagde heeft zijne schuld zelf bekend. En toch blijf ik erbij, riep Herbert met krachtige stem. Traversé Rocke is een onschul dig man, ik zweer het nog eens bij mijne eer en geweten. Allen zagen den jongen majoor aan, die deze stoute taal sprak. Deze begon zijn vriend met een welsprekend heid te verdedigen, waaruit de innigste overtui ging van diens onschuld sprak en waardoor hij alle aanwezigen meesleepte. Op de tegenwerping van den generaal, dat Rocke bezwaren bad kunnen indienen, dat dit zijn toestand nog zou hebben verergerd. Zijne bezwaren, zei Herbert, zouden voor eerst officier Zuten, zijn chef, getroffen hebben, zou deze hem nog niet meer gehaat hebben Tot persoonlijken haat had officier Zuten geen reden, bij handelde slechts op hooger bevel. Waar zou Rocke recht gevonden hebben en be scherming tegen den willekeur van dengene, die AZIE. Een pa n-A ziatische conferentie. Volgens de bladen worden er toebereidselen getroffen voor een pan-Aziatische conferentie die in de volgende maand te Nagasaki zou wor den gehouden. Het doel zou o.m. zijn een pan- Aziatisch verbond op te richten. Japan, China, Indië, Siam en Perzië zullen vertegenwoordigd worden en waarschijnlijk zul len ook Turkije en de Philippijnen afgevaardig den zenden. ALLERLEI. Uit New-York Te Whiteville (Virginia) is een brug waarop 300 personen een roeiwedstrij d gadesloegen ingestort. Er werden 5 personen gedood en 40 gewond. De bevolking van Sumatra's Westkust heeft in 1925 voor 84,000,000 aan landbouwproduc ten geproduceerd. Hiervan werd voor een waarde van 27,000,000 uitgevoerd. - Uit Berlijn 2 Weensche en 2 Duitsclie toeristen zijn met hun gids in een sneeuwstorm op den Bratschenkopf doodgevroren. De lijken zijn geborgen. Uit WilhelmshavenOp het linieschip Hannover zijn na het gebruik van bedroven vleesch 120 matrozen ziek geworden. Uit Bagdad Terwijl zij aan het werk waren buiten de gevangenis hebben 84 veroor deelden gepoogd te ontsnappen. De wacht gaf vuur en wondde 2 gevangenen zwaar, 3 anderen licht, 2 mannen, die eerst ontsnapt waren, wer den weer gevangen. Binnenland. De candidalcnlijsten voor de Eerste Kamerverkiezingen. Het Centraal Stembureau te 's Gravenhage heeft de candidatenlijsten voor de verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer genummerd. De nummering voor groep IV (Z.-Holland) is als volgt Ide lijst van den Vrijheidsbond 2. die der vrijz. democraten 3. die der anti-revolution- nairen 4. die der staatkundig gereformeerden 5. die der chr. historischen 6. die der soc. democraten 7. die der roomsch-katholieken. Auto-zegening. Zondag werden te Roermond de auto's der stad toegewijd aan den H. Christoffel. Na de plechtige Hoogmis, opgedragen voor de bezitters en bestuurders der auto's, werd een groot aantal auto s, staande op de Markt, elk afzonderlijk gezegend en toegewijd aan den H. Christoffel door den zeereerw. heer deken Le Bron de Vexela, terwijl er tevens gelegenheid was om zich in te laten schrijven in de broederschap van den H. Christoffel. De bedoeling is de dwaze talismannetjes van de auto's te weren en dezen onder bescherming van St. Christoffel te plaat sen. De tabaksaccijns. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat verkrijgbaar worden gesteld zegels voor den tabaksaccijns voor sigaretten in den kleinhandelsprijs van 7.50 per duizend, in verpakkingen van tien twintig stuks. en R. K. Onderwijzersbond. Zondag heeft in het Gildenhuis te Roosendaal de R. K. Onderwijzersbond in het Bisdom Breda den ongelukkigen soldaat in het verderf wilde storten Hoe riep generaal X., gij beweert toch niet, dat een man als kapitein Lenoir zich zou vernederen, om jegens een armzaligen soldaat als Rocke een bij zonderen haat te toonen Dat is niet denkbaar 1 Niet alleen denkbaar, hervatte Herbert, maar een treurig feit. Kapitein Lenoir en de sol daat Traverse Rocke zijn persoonlijke vijan den. Oio! riepen meerdere officieren, die dit voor onmogelijk hielden. Ja, mijne heeren, ging Herbert voort, ze zijn vijanden, omdat Traverse Rocke de verloof de is van een jong meisje, dat de kapitein liever de echtgenoote van zijn zoon zag worden. Men was van plan, de jonge miss een rijke erfge name, waarover kapitein Lenoir voogd is, sedert den dood van haar vader met geweld'te doen trouwen. Doch het meisje had een afkeer van den kapitein en Traverse Rocke kwam in woorden strijd met kapitein Lenoir, waardoor de haat van dezen ten top steeg. Herbert gaf de noodige verklaringen, daar men niet begrijpen kon, hoe een gewoon soldaat de verloofde van eene rijke erfgename kon worden. Hij vertelde, dat Traverse eerst tenge volge van een valsclien brief, waarin de hand zijner bruid nagebootst was rampzalig besluit genomen had, om soldaat te worden. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1