Piir«l gMeiiii en lillen e» Zoüiielu aiid wettelijke voorschriften omtrent aanlegfvan electrisehe geleidingen (buiten installation van fabrieken en werkplaatsen) nog ontbreken, den leiders van ondernemingen, die dergelijke electri sehe netten bouwen of onderhouden, te doen wijzen op het gevaar van de toepassing van tuidraden op deze wijze? Versterking der Maas- en Waaldijken. Een centraal comité zal opgericht worden voor het Rijk van Nijmegen en Maas en Waal, dat een actie zal ontplooien tot versterking van Waal- en Maasdijken. Het mond- en klauwzeer-vraagstuk. In verband met onderzoekingen aan de Rijks- serum-inrichting is komen vast te staan, dat vleesch van varkens, geslacht in het incubatie- tijdperk van mond- en klauwzeer geen besmet tingsgevaar oplevert. Met de Engelsche autori teiten zullen hierover besprekingen plaats vinden. Bond ontbonden. In een gistermiddag te Tilburg gehouden vergadering van den R. K. Bond van Schoen fabrikanten, is besloten tot opheffing van den bond over te gaan. Sociale cursus R. K. Vrouwenbond. Het Comité tot voorbereiding van den socialen cursus te Vught werd dezer dagen verblijd met het bericht, dat Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogenbosch de bijeenkomst met zijn hooge tegenwoordigheid zal vereeren. Z. D. H. heeft namelijk toegezegd deze schoone dagen ons door de federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland bereid persoonlijk te komen openen, door eerst in de kapel van „Regina Coeli" het Veni Creator aan te heffen en daarna in de vergaderzaal een toespraak te houden. Wel spreekt uit deze welwillende houding van den Kerkvorst groote ingenomenheid met het doel, waartoe de kath. vrouwen en meisjes in die Augustusdagen zullen bijeen zijn. Over logies en pension behoeft men zich geen zorgen te maken, want, al zijn er reeds 100 kaarten voor deelneemsters uitgereikt, het comité heelt nu ook de vriendelijke medewerking verkregen van de eerw. Overste van het pensio naat „Maria Oord" te Vught. Daar zal aan de deelneemsters, die niet in „Regina Coeli" kunnen logeeren, tch een aangenaam verblijf worden geboden. Program en toegangskaarten kunnen nog worden aangevraagd tot 2 Augustus a.s. bij mej. F. Bertrams, Munsterplein 19, Roer mond I)e Partijraad. Het „Centrum" merkt in verband met de door het R. K. WerKliedenverbond gestelde voor- Waarden voor zijn medewerking aan de formatie van den Partijraad op, dat ten aanzien van de veelzijdige samenstelling van het stemgerechtigd deel van den Raad de noodige waarborgen niet ontbreken. „Ons dunkt, dat, waar de zaken zoo staan en doel en opzet zóó ondubbelzinnig zijn aan gegeven, men ook niet beter doen kan, dan vertrouwen te hebben in het reglement en zijn toepassing, en van dat vertrouwen blijk te geven in de door het bestuur der Partij ge vraagde medewerking. Op die medewerking komt het ten slotte vooral aan. Een medewerking, die niet moet worden verdaagd, of vertraagd, maar terstond moet worden verleend. En men moge daarbij Ook bedenken, dat de formatie van het adviseerend deel van den Partijraad zeker niet minder belangrijk is, dan de aanwijzing der stemgerechtigde leden. Die adviseerende leden zullen een grooten en menigmaal beslissenden invloed kunnen uit oefenen, wanneer zij inderdaad door hun kennis bekwaamheid en deskundigheid tot het geven van ernstige, degelijke adviezen in staat zijn. Hun woord zal dan gezag hebben en zijn effect niet missen. Dat het R. K. Werkliedenverbond personen, die zulk een woord zullen weten te spreken, heeft aan te wijzen, zal wel niemand ook maar één oogenblik in twijfel trekken. Het zou een groote lacune zijn, indien die personen in den Partijraad ontbraken. En wij vertrouwen dan ook, dat het R. K. Werkliedenverbond geen termen zal vinden, om te weigeren aan het verzoek van het bestuur der R. K. Staatspartij gevolg te geven. Naar onze meening kan daarvoor geen reden zijn. En zal het aan de katholieke zaak, dus ook aan de katholieke arbeiders, ten goede komen, indien het Verbond niet blijft afwachten, maar van meet af er aan medehelpt, om den Partijraad, het hoogste lichaam in onze politieke organisatie, aan zijn doel te doen beantwoorden". Stad - en Gewestelijk Nieuws. De bedevaart naar Brielle. Wij vestigen normaals de aandacht van de lezers op de jaarlijksche bedevaart naar Brielle, die morgen zal plaats hebben. Iedere Schiedam mer kan daar aan deelnemen, daar de kosten zeer gering zijn 1.75 1ste klas, 1.2de klas). Niemand zal dus nalaten de plaats waar onze groote Nederlandsche heiligen den marteldood stierven te bezoeken. Om 6 uur en half zeven zijn, zooals reeds gemeld, de H. Missen in het Fran kenland, terwijl half negen precies de boot ver trekt. Ook zullen aan de boot nog kaarten ver krijgbaar zijn. Excursie naar onze stad. Door de afdeeling Rotterdam van de Nederl. Reisvereeniging zal op Zaterdag 31 Juli a.s. weer een bezoek worden gebracht aan Schiedam. Ditmaal staat o.m. op het program bezichtiging van de gemeentelijke kweekerij en een rondwan deling door het Sterrebosch en het Volkspark. Ook deze excursie is voorbereid door den heer Rademoker ,van hier, terwijl de rondwandeling in bosch en park staat onder leiding van den heer J. K. Dominicus, tuinarchitect alhier. Beiaardbcspoling. Programma voor de 2e beiaardbespeling op de St. Janstoren alhier op Vrijdag 30 Juli 's avonds half negen door den heer Ferd. Timmermans. 1. Nieuwe Wilhelmus. 2. Wij willen Holland houden, An. Spoel. 3. Vlaggelied, W. Smits. 4. Wij leven vrij, J.W. Wilms. 5. De zilvervloot J. J. Viotta. 6. Matrozenlied, Duitsche Volkswijs. 7. Menuet, Colfs 18e eeuwsche beiaardier te Mechelen. 8. De trouwe kameraad, Fr. Silcher. 9. Het roosje, H. Werner. 10. Klein vogelijn. 11. Sonatine no. IV, Ignac Pleyel. a. Allegro, b. Siciliano. c. Ellegretto. 12. O Heer, die daer des Hemels tenten spreidt. 13. De Nacht. 14 Koraal. Wat God doet, dat is welgedaan. Bij een vorige bespeling werd het publiek en vooral de fietsrijders verzocht, het onno dig heen en weer rijden met het daarbij zoo hinder lijke bellen na te laten, opdat het luisterend publiek geen hinder zou worden aangedaan. Ook nu weer wordt dit zelfde verzoek gedaan laat om en nabij den toren geen stoornis voor komen men bedenke toch dat de luisteraar komt om te genieten. Nieuwe zaak. De firma J. Noordergraaf opent morgen 6 uur n.m. een nieuwe slagerij aan den Singel 132. Het oude winkelpand heeft zulke veranderingen ondergaan dat daarvan niets meer is te herken nen, terwijl de verbouwing zoowel uit hygiënisch als uit aesthetisch oogpunt een belangrijke voor uitgang voor de firma beteekent. De verbouwing heeft gestaan onder leiding van den heer G. Bijloo, timmerman en aannemer het metselwerk en de betegeling is uitgevoerd door fa. K. de Winter en Zn. de vloerbetegeling door de Schiedamsche Tegelfabriekterwijl voorts verscheidene firma's hebben medegewerkt ter completeering' van deze thans le klasse zaak. A. J. D., wonende Singel, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, dat hij had geplaatst in het pakhuis van Am»terdamsche Veer aan de Oude Sluis zijn rijwielbelastingplaatje uit een lederen étui is ontvreemd. J. S. deed bij de politie aangif te, dat iemand een hem toebehoorende woning aan den Noordvestsingel heeft verlaten met me deneming van al het houtwerk eener bedstede, waardoor hij pl.m. 15.schade lijdt. Gisteren is zekere B. K. drie maal op den openbaren weg door een toeval ge troffen. Na bijgekomen te zijn kon hij telkens zijn weg alleen vervolgen. Gistermiddag ten 2| uur gaf JM. van E. uit de Boterstraat der politie kennis dat even te voren zijn handwagen, waaronder een trekhond was gespannen, was aangereden door een vrachtauto, waardoor de kap van den wagen was gebroken en de hond aan den kop gewond. De bestuurder van de auto was, zonder zich met het geval te bemoeien, doorgereden. Het nummer van de auto, die met haringvaten was geladen, is bekend. Ds. G. van Duinen heeft be dankt voor het beroep naar de Geref. Kerk Zuid (binnen het kerkverband) te Amsterdam. UIT KETHEL. Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris mr. H. M. C. Poortman. I. Een woonhuis, erve en open gang te Ke- thel, aan de Dorpsstraat no. 22, groot ongeveer 64 vierkante ellen. Geveild voor 2200. II. Een woonhuis, erve en open grond to Kethel no. 24, achter Perceel 1 met recht van in- en uitgang door de in dat perceel begrepen open gang van en naar de Dorpsstraat, te za- men groot ongeveer 101 vierkante ellen, Geveild voor 1800. Beide perceelen afgeslagen op 4950. UIT ROTTERDAM. Gesmokkeld vee In aansluiting op het bericht van gister kan nog gemeld worden, dat het onderzoek uitge wezen heeft, dat 5 van de gisteren in beslag ge nomen koeien inderdaad lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Deze dieren zijn onder toezicht afgemaakt. Gistermorgen is opnieuw een verscherpte contröle uitgeoefend op het vee, dat naar de veemarkt alhier gebracht is. Hiervan zijn twee dieren in beslag genomen, die nader onderzocht zullen worden. Met vrij groote zekerheid kan aangenomen worden, dat de besmette dieren uit België naar hier gesmokkeld zijn. UIT DELFT. Een loonsverlaging van 1G pCt. Omtrent de.oplossing van het conflict aan de Lijm- en Gelatinefabriek alhier kan nog worden gemeld, dat de betrokken arbeiders een loons verlaging van 16 pCt. hebben aanvaard. 2430 16 De stakers, Welke allen weer in dienst worden genomen, zullen morgen het werk hervatten. Het conflict heeft ruim veertien dagen geduurd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. I11NDERM ET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de NEDERLANDSCHE GIST- en SPI RITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het capsuleeren van kurken met een preparaat bestaande uit aether en collodion in een gebouwtje aan het Groenweegje 30, kadaster Sectie A no. 1463, alsmede tot bewaring van aether en collodionwol tot een hoeveelheid van resp. 200 L. en 30 K.G. in een gewapend betonkluis, geplaatst in de on overdekte ruimte, grenzende aan genoemd ge bouwtje 2o. The Toffee and Caramel Manufactory „MAGAH" om vergunning tot oprichting van een fabriek van suikerwerken in het pand Bui tenhavenweg 138, kadaster Sectie L. no. 2018, met een stoomketel van 20 M2. verwarmings oppervlak en 3 electromotoren van resp. 10, 5 en 2 P.K., drijvende 3 vacuumpompen, een ver deel- en snijmachine en een voedingpompje. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 11 Augustus, des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen- li jid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 28 Juli 1926. Gemengd Nieuws. D e r o o f teBussum. De te Amsterdam gearresteerde verdachte van den brutalen bank roof te Bussum, F. Brummer, kwam te half een Maandaggnacht, begeleid door Bussumsche en Amsterdamsche politie, aan het station te Bus sum aan. In die plaats had zich reeds het gerucht der arrestatie verspreid en de komst van den arres tant met de politie werd met gejuich begroet. De burgemeester, de heer H. Bordes, was op het perron aanwezig. Toen de bankdirecteur Joosten hem positief als den dader bleef aanwijzen, zeide hij op dra- inatischen toon: „Bedenk, dat er een God in den hemel is, en dat ik een negenjarig kind heb." Gevraagd, waar hij Donderdagmiddag ge weest was, zeide hij, op de paardenmarkt te Zaandam. Jammer voor hem, was deze markt juist een week eerder gehouden. Geconfronteerd met een der spoorwegamb tenaren, die bij den roofoverval op het station in de wachtkamer aanwezig was, verklaarde deze ambtenaar niet aanstonds te kunnen zeg gen, of deze man dezelfde was, die den roof op het station pleegde. B. is vroeger acrobaat geweest. Hij is een goe de bekende der justitie. Betrekkelijk kort gele den is hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf van 4 jaar, wegens inbraak had uitge zeten. Bij een gisterochtend in de Majellastichting gehouden nader onderzoek is vastgesteld, dat de hoeken van de bij den verdachte aangetrof fen revolver precies tot op een milimeter, pas sen in de hoofdwonden, die aan den bankdirec teur Joosten zijn toegebracht. Tegen twaalf uur is de verdachte, onder groo te belangstelling per auto na'ar de Boazbank overgebracht, waar men hem overal heeft doen demonstreeren. Ook nu werd hij positief herkend. Brummer zal morgen ter beschikking van de Justitie wor den gesteld en in het Huis van Bewaring te Am sterdam ingesloten worden. De gisternacht met den verdachte geconfron teerde spoorwegambtenaar heeft den man gis terochtend opnieuw gezien, doch hij kon niet tot de verklaring komen, in hem den bedrijver van den roofoverval op het station te herken nen. Uit het Volk van gisteravond knippen wij nog het volgende: Een merkwaardige toevalligheid is, dat van nacht bij de Bussumsche politie een loege advo- caatflesch is gedeponeerd, die gisteravond even buiter Laren is gevonden. Om den hals was met een touwtje een briefje gebonden, waarop in steil handschrift met potlood stond geschreven: „Ik lach om de justitie. Jullie vinden mij nooit. De dader van de Boaz-bank." Dit briefje kan van een grappenmaker af komstig zijn, maar het zou ook een belangrijke aanwijzing kunnen zijn in de richting van den dader, die zich in een overmoedige bui tot deze onvoorzichtigheid liet verleiden. De lage Belgische frank. Naar wij uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen vernemen, is de trek der grensbewoners naar België zeer aan het verminderen, voornamelijk omdat door het verhoogen der prijzen in België en nu door de stijging van den koers de kans om op daar gekochte artikelen een zoet winstje te maken zeer is gedaald. Ja zelfs zullen meerderen er wel niet zonder kleerscheuren af komen. Er wordt aan deze zijde van de grenzen bij het overschrij den sterk toegezien, dat niemand zonder bewijs van Nederlandschap passeert en tevens mag men maar een beperkt bedrag aan geld bij zich hebben. Gevangene ontvlucht. Gister ochtend is de gevangene J. D., een woonwagen bewoner die met twee anderen te Almelo terecht stonden wegens diefstal van kabels te Borne, ontvlucht. Toen hij naar het huis van bewaring was teruggebracht is hij door een open raam in de kamer van het parket gevlucht en verdwe nen. Politie, marechaussee en rijksveldwach ters hebben de omgeving afgezet. Dronken chauffeur. Te Haarlem zig zagde een dronken chauffeur met zijn auto over den weg en zelfs over de trottoirs. Aan het po- litiebevel, om te stoppen, voldeed hij niet, ook niet, nadat er tweemaal geschoten was. Toen ging de motorpolitie er op uit, die den man da delijk vond, maar zonder auto. Het bleek een 21-jarige jongen te zijn, die ter ontnuchte ring naar het bureau werd gebracht. Autogevaren. xDoor de Maasbuurt- stoomtram werd Zondagmiddag te Malden bij Nijmegen een Ford-auto, welke juist uit een tuin langs den weg wilde rijden, gegrepen en als in stukken gereden. De drie inzittende Nij- meegsche jongelui kwamen er wonderwel goed af. Alleen de chauffeur, zekere L. v. R. uit Nij megen, kreeg een opengescheurde hand en een diepe vleeschwonde aan de kin. De bijna ge heel verbrijzelde auto moest naar Nijmegen ge transporteerd worden. Portefeuille vermist. Door een ingezetene van Zandvoort werd bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat hij uit zijn vest zijn portefeuille met 1960 vermiste. Uitgemaakt kon niet worden, wanneer en waar hij de por tefeuille was kwijt geraakt, want den vorigen dag was hij uit Brussel gekomen en had 's a- vonds niet nagegaan, of hij het geld nog had. Het laatst had hij de portefeuille gebruikt te Brussel om er een bankbiljet van 40 uit te ha len. Geen kermis. Door de gemeenteraad van het door den watersnood zoo zwaar geteis terde dorp Nederasselt is besloten, dit jaar geen kermis te doen houden. De noodlottige mishandeling. Naar wij vernemen is Gisternamiddag de opper man v. d. N. v. G., die aangehouden was in ver band met de mishandeling van den bode op Naaldwijk v. d. E. met het bekende droevi ge gevolg op last van den officier van jus titie, wederom in vrijheid gesteld. Tegen hem is echter proces-verbaal opgemaakt terzake van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Een vechtpartij met de politie. In de 3e Egelantiersdwarsstraat te Amsterdam hebben twee agenten een volksverzameling, ontstaan tengevolge van een vechtpartij, door herhaalde sommatie trachten te doen uiteen gaan, waarop de menigte de agenten met stuk ken hout en bloempotten bekogelde. Hierop heel't een der agenten twee schoten in de lucht, gevolgd door twee schoten op de menigte, gelost. Met behulp van ter assistentie gekomen politie personeel is toen de orde hersteld. Iri het Binnengasthuis is een 16-jarige jongen verbonden, die door een der schoten aan zijn dijbeen was gewond. Van een vijftal personen, dat aan het politieburau inededeeling van het voorgevallene kwam doen, herkende een der agenten één, die niet aan de sommatie gevolg gegeven had en één die met stukken hout van achter een omvergeworpen handkar naar hem had geworpen, legen hem werd proces-verbaal opgemaakt. L ij k opgehaald. De rivier politie heeft uit de Maashaven te Rotterdam opge haald het geheel verminkte lijk van den sedert eenigen tijd vermisten Noorschen stoker Carl Nielsen, die thuis behoord heeft aan boord van het stoomschip Iris. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht. Doodelijke sprong. De 21-jarige L. v. N. uit Leiden, leerling van de Midd. Techn. School te Haarlem, die als volontair iii dienst was bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij., had gisteren, toen hij te Rijnsburg van een tramwagen sprong, het ongeluk met een muur in aanraking te komen. Hoewel geneeskundige hulp spoedig ter plaatse was, is hij aan de ge volgen overleden. Van een ballonnenwedstrijd. Te Oud-Gastel is Zaterdag een ballon gevonden, met een daaraan gehecht identiteitskaartje, welke was opgelaten bij een ballonnenwedstrijd te Chelmsfort (Engeland) en dus dwars over zee zijn tocht naar ons land heeft gemaakt. Tegen het smokkelen. Na de ver- sterking van het grenstoezicht onder Nispen zal nu ook het aantal commiezen te Rucphen met een drietal worden uitgebreid, in verband met den nog toenemenden uitvoer uit België en de telkens voorkomende smokkelpogingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2