DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Nijverheidsonderwijs. FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Zaterdag 31 Juli 1926, No. 14G20 Bureau K OEM A RJK Ti - Telefoon Intercommunaal 68085 - Postbus 39. A d v e r t e n t i ë'n 1-5 regels 0.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal AMonn.ement.en per 3Jinaanden 2.70 per week 20 cent, franco per plaatsen wordt3] 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. f 3 - Per kwartaal Afzonderlyke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Ofucieel Kerkbencht 10 ets. .i toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gra tis-Ong eva llen ver zeker ing 500 l>ij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duma^fOObij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoIl.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. Er is geen vak meer, of 't heeft eigen scholen en die allen te samen vormen het nijverheids onderwijs. Of we daar iets op tegen hebben Volstrekt niet nijverheidsonderwijs is goed, nutcig en noodig. Alleen men kan ook van het goede te veel krijgen en iets, wat op zich zelve goed is, overdrijven en daardoor tot ietsschade lijks maken. Het nijverheidsonderwijs is voor een groot deel tegenwoordig zóó geperfectioneerd de theorie van het vak tenminste dat we als 't ware geen vak-werklieden meer hebben, doch nog slechts vakgeleerdendie zich na al hun studie en behaalde diploma's er veel te knap Voor gevoelen om zelf nog hun handen uit te steken, maar een baantje zoeken en niet vinden waarin ze nog slechts van advies hebben te die nen. Zij allen vormen tegenwoordig een groot deel van het leger der maatschappelijk mislukten. Al dat jagen naar titels en diploma's, die zucht om een of andere „opziclitersrol" te vervullen, spruit ten slotte slechts vrort uit een onjuist begrip omtient de hooge waarde van den arbeid en het eervolle van het arbeidskleed. Er is een algemeen streven merkbaar naar boord en hoed. Alsof men zijn kennis, bekwaamheid en karakter zou kunnen verhoogen door een kleed Niet het, gelukkig algemeenstreven van den modernen mensch om zich beter te huisvesten te verzorgen en te klccden is veröordeelens- waardig. Volstrekt niet. Sommige menschen smalen er wel eens op, dat men tegenwoordig geen dienstboden meer van haar mevrouwen onderscheiden kan. Wat zou dal. Als de dienst bode met haar arbeid gereed is en van haar vrije uren geniet, waarom zou ze dan nog haar dienst baarheid moeten demonsl reeren En dat een arbeider zich na den arbeid kleedt als een heer, is te prijzen. Dat getuigt van zelf respect en van respect ten opzichte van de ge meenschap, van de medemensohen. De meeste jongelieden zijn tegenwoordig te laf om den noodzakelijken „groen"-tijd van den vakman door te maken, zooals de vroegere „krullejongens" e.d. Ze loopen liever 45 jaar geboord naar de vakschool en van dat boord kunnen ze later niet meer scheiden. Veel boerenzonen vertoonen eenzelfde ar- beidsschuwheid. Als „pa" 't even doen kan, moet de jongen naar Wageningen of een andere land bouwschool. Daar worden ze veel te geleerd om zelf nog een spa te hanteeren, ze zwerven eenige jaren als mislukkingen door de maatschappij en tenslotte is de „landbouw-ingenicur" of „tuinbouw-architcct" nog blij als hij als opzich ter op een Indische plantage een baantje kan krijgen. Het Nijverheidsonderwijs wensehen we aller minst te veroordeelen het is noodig en nuttig om de uitstekendste onder hen tot leiders ^cn opzichters te kweeken. Maar het is een verkeerd idee, dat Alle a.s. werkers die scholen hebben te doorloopen. Ze zijn voor \elen helaas een algemeen gezochte vluchthaven geworden voor de lafhartigen, die de consequentie's van eerlijken arbeid niet aan durven. 139) Hoe, naar New-Orleans, riep Herbert ver schrikt, waar tegenwoordig eene besmettelijke ziekte woedt, die duizenden wegrukt. Juist, daarom ben ik er op mijn plaats. Men heeft dokters noodig en ik ben niet bang voor besmetting. Ook, voegde Traverse er met zekeren trots bij, heb ik eene nieuwe methode gevonden om deze ziekte te bestrijden, waarvan ik het beste resutaat verwacht. O, hernam de majoor lachend, jij zoudt de eerste jonge dokter niet zijn, die zijn eigen meho- de uitvond en toch later weer aan de natuur haar rechten moest laten gelden. Spotter zei Traverse ook lachend, ik zal weldra toonen, wat de wetenschap vermag. Nou, ik wensch je alle mogelijk geluk, her- Vatte Herbert. Over het geheel kan ik uw be sluit slechts goedkeuren. Je bent van je beroep gedeserteerd, omdat je niet alles naar wensch ging en nu keer je vrijwillig onder je banier te- om met nieuwen moed weer aan het werk terug gaan. Welaan, volg uwe bestemming en moge God u bijstaan Voor heden scheidden de vrienden, om den Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. De ontwapeningscommis komt weer b ij e e n. Maandag komt te Geneve de uitgebreide permanente militaire commissie weer bijeen ter voortzetting van de behandeling der vragenlijst inzake de ontwapening. Nederland zal weer vertegenwoordigd zijn door generaal Van Tuinen, schout-bij-nacht Surie en den kapitein ter zee Kreede.- FRANKRIJK. Gezamenlijke actie van Frankrijk en België. De bladen houden zich bezig met de aankomst te Parijs van de Belgsiche-ministers Francqu: en Vandervelde. Zij wijzen op de solidariteit, welke bestaat tusschen de landen met gedepre- cieerde valuta. Tot den bij zonderen correspondent van het „Journal" te Brussel verklaarde Jaspar, dat België te zamen met de regeering van Poin- caré naar middelen zal zoeken voor een geza menlijke actie, voor zoover deze mogelijk is, ten einde den Belgischen en den Franschen franc te verdedigen. Dit laatste wordt echter niet officieel be vestigd Beperking van het recht van amendement. De Kamer heeft met 350 stemmen tegen 201 een voorstel aangenomen, dat alle amendementen over de financieele voorstellen onherroepelijk noemt, ten einde de bespreking dezer voorstellen te bekorten. Het debat over deze voorstellen begint hedenmorgen. ENGELAND. Ongeregeldheden in Wales. Bij een mijn te Albertillery zijn eergisteren ongeregeldheden voorgevallen. Een menigte van 2000 mijnwerkers nam een dreigende houding aan, toen zij zag, dat spoorwaggons door per soneel van de administratie van de mijn geladen werden. De trein en deze beambten werden ge- steenigd en een gedeelte van den spoorweg ver woest. Een deputatie naar Amerika. Het hoofdbestuur van de mijnwerkersbonden heeft besloten een afvaardiging, bestaande uit een vertegenwoordiger uit Wales, Schotland, Durham en Yorkshire, naar de Vereenigde Staten te zenden om het standpunt der Engel- sche mijnwerkers voor de. groote Amerkaansche vakverenigingen uiteen te zetten en verderen fmancieelen steun te vragen. Het lid van het Lagerhuis, Ben Tilleft, zal de delegatie als gemachtigde van het Engelsch vakvereenigings- congres vergezellen. De noodtoestand verlengd. De minister van binnenlandsche zaken stelde 'n (1 lagerhuis voor, den noodtoestand, die bij het begm der algemeenc staking is ingegaan, te verlengen. De politie en ik, zeide hij, achten deze ver- lengmg noodzakelijk en wenschelijk, ofschoon ik zeggen kan, tot onzen tevredenheid, dat er sedert het einde der algemeene staking geen onlusten van belang voorgekomen zijn en het met noodig is geweest een beroep te doen op de troepen. Ramsay Mac-Donald zeide, dat de verlenging een beleedigmg is voor het geheele land. Het voorstel is aangenomen met 230 stemmen tegen 84. volgenden dag voor langer afscheid te nemen. Nadat Traverse van generaal Scott verlof had ge regen, schreef hij twee lange brieven aan Clara en aan zijne moeder, waarin hij beiden van zijn besluit in kennis stelde. Een uur later vertrok hij naar New-Orleans, waar wij hem weer met Herbert zullen aantreffen, wanneer deze naar de zijnen mocht terugkeeren. Het Amenkaansche leger bleef in Mexico tot de vrede gesloten was. Middelerwijl was kapitein Lenoir, dien wij op zijn sterfbed verheten, altijd nog in leven maar welk leven Een leven,,dat eigenlijk een voort durende doodstrijd mocht heeten, want ofschoon het aan de geneesheeren gelukte den kogel te verwijderen, verergerde den toestand van den kapitein dag op dag, totdat hij na een lijden van maanden in de armen van Herbert Greyson zijn laatsten adem uitblies. XVIII De geneesmethode van dr. Roeke. Den 2en Februari werd vrede gesloten te Guadeloupe en het Noord-Amerikaansche le ger keerde weer terug. Herbert Greyson had zich den rang van kolo nel verworven, als zoodanig keerde hij terug bij zijn vriend Traverse in New-Orleans. We willen zien, hoe het den jongen dokter SPANJE. Spanje's eisch voor een permanenten zetel. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in een onderhoud met een mede werker van de „Liberal" verklaard, dat Spanje aanspraak blijft maken op een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond. De belofte, die men in dit opzicht aan Spanje heeft gedaan, moet worden vervuld. DUITSCHLAND. Communistisc h-V olkische botsingen. Na de teraardebeste'ling van een door commu nisten gedooden aanhanger van den Bond „Stahlhelm", is het Dinsdagmiddag te Halle tot hevige botsingen gekomen. De stoet van leden der Vaterlandische Verbande en soldaten- vereenigingen werd op den doortocht door de stad en ook na afloop van de plechtigheid her haaldelijk door communisten aangevallen, zoodat de politie met gummiknuppels en blanke wape nen moest ingrijpen. Bereden manschappen wisten ten slotte de menigte uiteen te drijven, waarbij een aantal arrestaties plaats had. De politie met steenen bekogeld. De communistische werkloozenorganisatie te Chemnitz had tegen Dinsdagmiddag een groote straatbetooging georganiseerd, waaraan door ongeveer 15.000 personen werd deelgenomen. De menigte trok na afloop der bijeenkomst door de straten der stad. Op de Bernsbachplatz werd een aanval gedaan op de politie, die met straatsteenen bekogeld werd. Nadat deze de noodigé assistentie ontvangen had, kon door middel van charges het plein weer vrijgemaakt worden. Er werden zes communistische aan voerders gearresteerd. De Duitsche Rijkspost. Op de vergadering van den Raad van Beheer der Duitsche Rijspost is medegedeeld/ dat de bedrijfsinkomsten over 1925 26 millioen minder bedroegen dan de uitgaven. Tot dekking dei- kosten voor bouwwerken zou de Rijkspost een leening sluiten van 80 millioen. Af tréden van minister Gessier? De „Münchner Neuesten Nachrichten" meldt uit Berlijn, dat de Rijksweerminister, dr. Gessier, vast besloten is in den herfst af te treden. POLEN. Een optimistische rede van den premier. In den Poolschen Senaat heeft minister president Bartel gistermorgen een rede gehouden over de wijzigingen in de grondwet en de re- geeringsvolmachten. Hij verklaarde, dat het program der regeering niet uit haar woorden, doch uit haar daden zou blijken. Hiervoor is echter volledige vrijheid van beweging nood zakelijk. In plaats van de macht der invloedrijke fractieleiders is thans getreden die der demo cratische regeering. Namens die democratie worden ook de volmachten verlengd. De minister-president uitte zich in optimisti- schen zin. Hij wees er echter op, dat niemand Polen van onvredelievende bedoelingen mag verdenken. Wat den economischen toestand betreft, is de Poolsche productie weliswaar niet zonder beteekenis, doch, op zichzelf beschouwd, is het niettemin een arm land. Onder de volken van Europa komt het, in economisch opzicht, op de dertiende plaats. Polen is bereid, zoo verklaarde Bartel, mede te werken tot de financieele saneering van ging gedurende de zes maanden, dat hij uit het leger was. Met ongeveer 500 dollars in den zak kwam hij in New-Orleans aan en was door die som in staat gesteld zich weelderig te vestigen, iets wat in Amerika voor een dokter noodzakelijk is, wil hij niet dadelijk in vergetelheid geraken. Llij huurde een prachtig huis in het deftig ste gedeelte der stad, waarop hij met groote letters zijn naam en spreekuren liet aangeven. Niettegenstaande het vergevorded jaarge tijde nam de ziekte niet af, integendeel, vele fa milies, die gedurende de heete zomermaanden de stad verlaten hadden, keerden terug, en op dezen scheen de ziekte nog des te meer vat te hebben, daar zij niet aan dc verpeste lucht ge woon waren. Weldra had hij handen vol werk. Was het dat zijn vriendelijk innemend gelaat vertrouwen inboezemde of dat -het hem door zijne nieuwe methode gelukt was reeds door andere genees heeren opgegeven zieken te redden, het duurde niet lang of hij was voor de stad als een kundig arts bekend en verheugde zich in een drukke praktijk. Wel is waar kon hij de hoogere klassen niet onder zijne klanten rekenen in de brieven aan zijne moeder verzweeg hij echter dit zorgvul dig. Zijne inkomsten gingen zijn uitgaven te boven, schreef hij'haar, en dit was de waarheid Danzig en er naar te streven, dat de Poolsche uitvoer via de haven van Danzig wmdt geleid. MEXICO. De troepen staan gereed. De Mexicaansche regeering heeft eergisteren gelast, dat de troepen in den staat van alarm moeten worden gehouden. CHINA. Ilet C a n t o n-1 e g e r rukt op. Volgens de „Daily Mail" rukt het Canton- leger op in de richting van Hankau. De bevolking te Sjanghai verkeert in een zenuwachtige stem ming, aangezien gevreesd wordt, dat Sjanghai in den strijd betrokken zal worden. Het aocoord tusschen Kanton en Hongkong niet erkend. De Chineesche regeering heeft geweigerd, het tusschen Hongkong en Kanton gesloten accoord te erkennen, afgezien van wat betreft het be ëindigen van den boycot. ALLERLEI. Uit RijsselDe staking in de bouwbedijven heeft zich tot Roubaix uitgebreid. Gistermorgen waren er reeds 2450 stakers. Een duizend'tal arbeiders zijn aan het werk gebleven, doch deze zijn werkzaam bij den aanbouw van openbare gebouwen. Uit Berlijn De tweede voorzitter van den Algemeenen Duitschen Bond van Vakvereeni- gingen heeft in een onderhoud verklaard, dat de ondersteuning der werkloozen maandelijks 115 millioen verlangt. Door de vakvereenigingen wordt gestreefd naar werkeloozenverzekering. Uit Berlijn De politie te Berlijn heeft een vergadering van communisten, welke zou worden gehouden in verband met de Britsche mijnwer kersstaking, verboden. Uit Beiroeth Veertig opstandelingen uit de streek van Baalbeck en Akroen hebben hun onderwerping aangeboden. Zij hebben alle hun opgelegde voorwaarden aanvaard. Lit Niigata (Japan) 30 Juli: Ongeveer 13.000 H.A. rijst is door de jongste overstrooming vernield. (Reuter). Een Reuter-bericht uit Tokio meldt nog, dat 30 lijken gevonden zijn. In liet geheel worden 300 personen vermist. -Uit Londen Een hevige aardschok werd waargenomen op Jersey om 2.30 gistermiddag. De grootste gebouwen schudden. Eenige schoor- steenen stortten in. Er zijn geen slachtoffers. Te Bournemouth werd een lichte schok gevoeld. Uit Parijs Gistermiddag werd een aard schok van 5 a 10 seconden waargnomen te St. Malo, Granville, Rennes en Avranches. Er had geen enkel ongeluk plaats. Uit Berlijn Primo de Rivera hield te Valencia verscheidene redevoeringen, waarin hij verklaarde, niet meer een lijdelijke houding tegenover zijn tegenstanders te zullen aannemen, zooals hij tot heden gedaan had. Hij zou even tueel nog 10.000 beambten ontslaan. Binnenland. De Eerste Kamerverkiezingen. In de groep Zuid-Holland hebben de anti- revolutionnairen een zetel verloren, doordat een der anti-revolutionnaire Statenleden, de heer Jongenburger, afwezig was. Vermoedelijk hebben twee katholieke Statenleden op de anti-revolu tionnaire lijst gestemd. Dat men hierdoor niet het resultaat verkreeg, hetwelk men verwachtte, valt toe te schrijven aan het feit, dat op de lijst van de vrijheidsbonders twee stemmen méér hij wilde geen schulden meer maken, al moest hij hiervoor ook sober leven. Op een kouden Decemberavond zat hij in een behaaglijk uitziende kamer, toen er plotseling hevig aan de bel gerukt werd. Hij opende en de kellner uit het naaste hotel verzocht hem ge heel buiten adem hem onmiddelijk te volgen daar een heer zeer ziek was. Tien minuten later was onze jonge dokter op de kamer van zijn nieuwen patiënt, dien hij be- weegloos op het bed uitgestrekt vond. Het was een kleine magere grijsaard, die door ziekte hee- lemaal uitgedroogd scheen. Zijn magerheid, zijn geel, baardeloos en met tallooze rimpels doorploegd gezicht, het kale voorhoofd met de ingevallen slapen, waaraan een paar bosjes wit te haren kleefden, de gesloten oogen in dc blauw achtige holten, zijn spitse neus boven de lood kleurige lippen van den kleinen mond, gaven hem 't uitzicht van eene Egyptische lütummie. De kleine oude dame, die den sclujn- doode in magerheid niets toegaf en as eene vleugellamme ekster door de kamer hup pelde zonder een minuut rustig op hare plaats te blijven, verzekerde hem dadelijk bij het bin nenkomen, hoe gelukkig ze was, dat hij kwam, daar haar broeder, een Fransch edelman, zeel erg ziek en onredbaar verloren was, indien er niet spoedig hulp verleend werd. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1