Vacantiereis ïa. TO. A. HOUTMAN Co., zijn uitgebracht dan er vrijheidsbondsche Staten leden in Zuid-Holland zijn. Vermoedelijk is één stem afkomstig van den plattelander, ter wijl te gissen valt, dat het lid der Hervormd Gereformeerde Staatspartij, de heer Alblas, ook op de lijst van den Vrijheidsbond heeft ge stemd. De vrijheidsbonder, de heer J. Koster (de favoriet van den heer Braat, naar men weet) uit Heerlen, die daardoor den zetel van den anti-revolutionnair, den heer Amelink, ver overde, zou bij de hulp van de twee officieel onbekende stemmen niet gebaat zijn geweest, indien de afwezige anti-revolutionnair zijn stem op een zijner partijgenooten had uitgebracht. De verhouding in de Eerste Kamer is thans rechts 30, links 20. Ook naar Duitschland geen vee. Naar de „Slagerscourant" verneemt laat Duitschland geen geslacht vee meer toe, waarvan de klieren zijn ingesneden. Zooals men weet, moeten deze klieren echter hier te lande juist ingesneden worden met het oog op onze keuring. Naar genoemd blad van bevoegde zijde verneemt, heeft het departement van binnen- landsche zaken en landbouw inmiddels reeds maatregelen getroffen, waardoor de uitvoer naar Duitschland ongehinderd zal kunnen plaats vinden. Het kastekort bij de politie. Bij beschikking van de rechtbank te 's Her togenbosch, bevestigd door het gerechtshof, is de commissaris van politie aldaar inzake het tekort in de politiekas buiten vervolging gesteld. Posttarief-verlaging. Het Comité tot Verlaging der Posttarieven zond d.d. 9 Juli j.l. opnieuw een adres aan den Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie, om aan te dringen op verlaging van porti. Naar aanleiding van dit adres had dezer da gen een onderhoud met den Directeur-Generaal plaats, waarbij deze mededeelde, dat het in het voornemen der Posterijen ligt een voornemen, waaromtrent overeenstemming met de betrokken Deparlementen is verkregen omstreeks 1 October a.s. de portikosten der binnenlandsche briefkaarten te verlagen. Verder werd aan het Comité in uitzicht ge steld, dat tegelijkertijd de kosten voor expresse- bestelling zouden worden verminderd en ook die voor bestelling op Zondag zouden worden beperkt tot vergoeding der kosten, welke de Posterijen hiervoor hebben te maken. Jury voor liet Volkenbondsgeboiiw. In de jury voor de prijsvraag betreffende het nieuwe Volkenbondsgebouw heeft onder meer zitting dr. H. P. Berlage, terwijl de heer Krom hout uit Renkum als plaatsvervangend lid zitting heeft. Waarom de vlecschprijzen niet dalen. Dezer dagen namen we een stukje over uit de „Avondpost", waarin eenige vragen werden gesteld, o.rn. waarom de daling van de veeprijzen op de markt zich bijna niet afspiegelde in de vleeschprij zen. Over deze kwestie schrijft het „Vad." thans het volgende De huismoeders zullen reeds gemerkt hebben, dat enkele vlecschprijzen den laatsten tijdeen weinig gedaald zijn. De aanvankelijke verwach ting was, dat er een veel grooter daling zou intreden, nu enkele landen den invoer van Hollandsch vleesch verboden hebbe»- Maar bijkomende factoren hebben gemaakt, dat de verwachte daling niet gekomen is. Toen het. invoerverbod afkwam, zijn enkele kalveren en schapen, die reeds onderweg waren naar de exportslachterij, tegen lage prijzen van de hand gedaan. Dat waren slechts uitzonderingsgevallen. De kalvermarkt heeft zich, naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, gehandhaafd. Enge land vraagt kalveren van omstreeks 100 pond. En in Nederland worden kalveren van ongeveer 200 pond geconsumeerd. De fokkers van export- kalveren houden hun dieren thans vast. En zoo komt het, dat de prijzen zich handhaven. Blijft het invoerverbod nog een poosje van kracht, dan zal de markt wel beinvloed worden. De kalveren zijn dan intusschen on geschikt geworden voor export, en de boer zal er weinig voor voelen de dieren tegen den winter op stal te nemen. Evenzoo gaat het met de koeien. Nu loopen ze in de wei en kosten den boer minder aan voer dan 's winters, wanneer ze op stal moeten staan. Ook op de koeienmarkt verwacht men tegen den winter een daling. Enkele insiders meenen en kopen zelfs, dat de daling zoo groot zal zijn, dat de prijs van het Hollandsche vleesch gelijk zal worden met dien van het buitenlandsehe. Bezoek Roemeensohe professoren. a.s. Maandag zullen ongeveer 30 Roemeensche professoren en studenten een bezoek aan de Leidsch universiteit brengen. Om half vier zullen zij in de universiteit worden ontvangen door den rector-magnificus en den secretaris van den academischen senaat, prof. dr. Sitter en prof. Meyers. Internationaal Congres Strafrecht. Een B.T.A. bericht uit Brussel meldt, dat het internationaal congres voor strairecht een motie aannam, die ter kennis van alle regeeringen zal worden gebracht. Zij betreft de wenschelijk- heid om in alle strafsystemen den arbeid in de open lucht voor veroordeelden op te nemen, als een maatregel die waarborgen geeft voor de opheffing van hun moreele gesteldheid. Het zomerverkeer. Het reizigersvervoer met goedkoope treinen Waarom zoudt U een piano, orgel of kunst- spelpiano buiten de stad koopen heeft steeds een flinken voorraad instrumenten voor U beschikbaar, zoowel eenvoudige als meer kostbare. Algemeen bekende, vooraanstaande merken. Matige prijzen, schriftelijke garantie. Bezoekt ons magazijn zonder verplichting Uwerzijds. Wij geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen en voorlichting. 2480 13 - bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft in de laatste weken zijn toppunt bereikt. Dit jaar is de directie der Nederlandsche Spoorwegen reeds vroeg met het instellen dezer treinen begonnen, doch het slechte weer was oorzaak, dat 't vervoer tegenviel. In den laatsten tijd is er evenwel een groote verbetering in dat vervoer ingetreden. Het vervoer van schoolkinderen is dit jaar zeer groot. Het geheele wagenmaterieel voor personen vervoer is momenteel in dienst. Dank zij een enorme arbeidsprestatie van hetbetrokken personeel heeft men aan alle aanvragen om goedkoope treinen tot nu toe op tijd kunnen voldoen. Een groote factor voor het welslagen van deze treinen is het weer. Daarvan hangt vrijwel alles af. Dat de spoorwegen het reizen met deze treinen aanmoedigen, blijkt wel uit de navolgend de gegevensin 1924 hebben geloopen 64 goedkoope treinen. Hiermede zijn vervoerd 49.000 personen, met een opbrengst van 134.000 In 1925 liepen 115 goedkoope treinen, welke 92.000 reizigers vervoerden en 260.000 op brachten. In 1924 was het gemiddelde aantal reizigers per trein ongeveer 765 met een opbrengst van ongeveer 2094 per trein in 1925 was het gemiddeld aantal reizigers 800 per trein, met een opbrengst van ongeveer 2260 per trein. In alle richtingen dus een vooruitgang. Gedraag u als mensoh Naar aanleiding van het feit, dat enkele manschappen van de marine in Indië zich den laatsten tijd bij verschillende openbare ver makelijkheden misdroegen, heeft het bestuur van den „Bond van minder marinepersoneel in Indië" zich per circulaire tot zijn leden gewend, om hen aan te sporen tot een beter gedrag, lezen wij in de „Ind. Gt." In waardige, ernstige taal, die niet nalaten zal indruk op de Jannen te maken, wijst het bestuur hen op hun tekortkomingen. Bij een mondeling onderhoud, aldus een fragment uit de circulaire, verklaarde de commandant der marine te Soerabaia, dat bijna elke week een proces-verbaal van de politie bij Z.HoogEd. Gestr. binnenkwam, meldende on geregeldheden of wel heftige vechtpartijen iu het restaurant en dat deze meerejideels betrekking hadden op het minder marineperso neel. Waarde makkers het is zeker onnoodig u hierin deze de vraag te stellen Hoe moet uwbe stuur uw belangen te behartigen bij de autoritei ten als de leden zich op ergerlijke wijze in hun particuliere leven gedragen Het hoofd-afdeelingsbestuur voelde zich dan ook gedrongen om u bij deze er nogmaals aan te herinneren, dat, zoo gij uw rechten als mensch wilt eischen, gij in de eerste plaats u moet ge dragen als mensch Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ophaal- en Stortingsdienst. Het lid van Uw Raad, de Heer E. G. van Bovenkamp, richtte zich bij schrijven dd. 21 November 1924 tot ons College, waarbij hij de aandacht vestigde op het succes, dat in andere Gemeenten is bereikt met den z. g. ophaal en Stortingsdienst en ons naar aanleiding daar van uitnoodigde Uw Raad in principe te laten uitspreken over de invoering van een dergelij- ken dienst in deze gemeente. Dit schrijven heeft ons aanleiding gegeven een ernstig onderzoek in te stellen. Wij hebben bij verschillende gemeenten, al waar reeds een zoodanige dienst bestond, in lichtingen gewonnen, terwijl wij bovendien den gemeente-ontvanger en den gemeente-accoun tant een persoonlijk onderzoek hebben doen instellen te Zwolle, waar een Ophaal-en Stor tingsdienst reeds eenige jaren in werking is. Het daarover door de ambtenaren opgemaak te rapport leggen wij ter inzage hierbij over. De linancieele Commissie, die ons over deze aangelegenheid adviseerde, gaf in overweging voorloopig nog niet de instelling van een Op haal- en Stortingsdienst voor deze gemeente te bevorderen. Wij kunnen ons met dit advies, dat wij mede hierbij overleggen, geheel vereenigen en kunnen U derhalve niet het voorstel doen een dergelij- ken dienst alhier in te voeren. Wij merken nog op dat deze zaak zeer is vertraagd als gevolg van het feit, dat ook overleg heeft plaats ge had met het bestuur der alhier gevestigde Nuts- spaarbank met het oog op de vraag of hier wel licht een arbeidsveld voor deze bank aanwezig was, welke vraag tenslotte ontkennend is be antwoord geworden. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op \rijdag, 6 Augustus 1926, des namiddags ten 2 ure. Agenda. 1. Aanbeveling van de Commissie van Ad ministratie en Beheer over het Stedelijk Museum ter benoeming van een lid van genoemde Com missie ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer J. M. van der Schalk. Aanbevolen worden 1. de heer Mr. A. Dirk zwager d. de heer J. Vormer. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Regent der Hofjes van Belois ter ver vulling der vacature, ontstaan door het aan den heer P. C. van der Tooien, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, als zoodanig ver leend eervol ontslag. Aanbevolen worden 1. de heer S. K. van den Berg 2. de heer D. Man in 't Veld. 3. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op het Bewaarschoolonderwijs ter benoe ming van een lid barer Commissie ter aanvulling van de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van mevr. II. L. Goema-nsGeertsema Beckeringh. Aanbevolen worden a. mevr. H. L. Goemans Geertsema Beckeringh 2. mevr. E. Castendijk Jansen. 4. Aanbeveling van B. en W. voor het op maken van dubbeltallen ter benoeming van 3 leden in het College van Zetters voor 's Rijks Directe Belastingen, alhier, wegens periodieke aftreding op 31 December a.s. van de heeren J. Vormer, Th. M. A. van Dijk en A. P. P. Roovers. Aanbevolen worden in de vacature J. Vormer 1. de heer J. Vormer 2. de heer H. Gavel, Vacature Th. M. A. van Dijk 1. de heer Th. M. A. van Dijk 2. de heer A. Stahlie. Vacature A. P. P. Roovers 1. de heer A. P. P. Roovers 2. de heer J. PI. Wuisman. 5. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan School B2 (Ploofd de heer C. K. Minderhoud) ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan mej. H. Verweij verleend eervol ontslag. Voorgedragen worden 1. mej. J. H. v. d. Plas, te Schiedam 2. mevr. A. v. Slingelandt- v. d. Helm, t-e Schiedam 3. mej. J. E. Oudendijk, te 's-Gravenhage. 6. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Gemeentelijk Inspecteur van het Onder wijs. Aanbevolen worden de heeren 1. Drs. A. J. H. Busé, te Utrecht2. W. J. Goslinga, te Haar lem 3. J. H. de Haan, te 's-Gravenhage. 7. Voorstel ven B. en W. tot herbenoeming voor den cursus 1926/'27 van het peroneel aan den Gemeentelijken cursus tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzeressen, t. w. Mej. T. v. d. Stadt en de heeren J. A. Boer, K. Lub, J. van Meurs, C. Scherpenisse en J. G. van Vlaardingen en tot benoeming voor gelijken tijd van den heer A. Baan, zulks in de plaats van mej. Th. C. van Rhijn. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1926. Model D 516.18. (Deze wijziging houdt verband met het raads besluit van 16 Juli j.l., waarbij aan de Verg. tot bescherming van Zuigelingen een extra subsidie werd verleend van 516.18 tot dekking van het tekort over het jaar 1925. 9. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de gewijzigde begrooting voor 1926 van de Hofjes van Belois. 10. Voorstel van B. en W. le. om aan de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis" een buitengewoon subsidie te verleenen tot dekking van het nadeelig saldo ad 854.19 van de rekening over 1925 van het onder haar beheer staande badhuis 2o. om zich bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie van het badhuis over 1926 door een buitengewoon subsidie te dekken, zulks tot maximaal het bij de begrooting ge raamde bedrag van 1645. 3o. tot wijziging van de gemeente-begroo ting, dienst 1926, Model D 854.19. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun College te machtigen tot het aangaan van een geldleening, groot 500.000. rentende 4| 's jaars. 12. Voorstel van B. en W. tot instelling van een Raadscommissie toL bevrediging inzake diet Bewaarschoolonderwijs en tot benoeming van de leden dier Commissie. 13. Voorstel van B. en W. dat de Raad zich zal vereenigin met het voorstel van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis tot wijziging van het Reglement voor het St. Jacobs-Gasthuis. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe Verordening op de heffing van legesgelden in de Gemeente Schiedam. 15. Voorstel van B. en W. om aan hen, die indertijd middenstandswoningen hebben ge bouwd met premiehypotheken, waarvan de exploitatie niet loonend is, tegemoet te komen ten aanzien van den rentevoet der verleende voorschotten. En verdere voorstellen en mededeelingen. De stukken liggen vanaf Dinsdag 2 Aug. a.s. ter inzage. Uitvoering op Maandag den 2en Augustus 1926 des na middags ten 8 ure in de Plantage, door het Stede lijk Muziekkorps, directeur H. H. van Vleuten. Programma: 1. Volksliederen. 2. Vredesklanken, Marsch, F. von Blon. 3. Ouverture „Zampa", G. Herold. 4. La Gitana, Wals, E. Bucalossi. 5. Hoffman's Vertellingen, Jac. Offenbach. 6. Volksliederen fantasie, M. Kessels. 7. Bersaglieri Marsch, R. Eilenberg. Pandora. Inplaats van het gebruikelijke journaal is het deze week een trucfilm van het clowntje welke de dans opent. Hierna een twee-acter, genaamd „De Behangersstaking", een komische film met verschillende aardige en geestige momenten. Als eerste hoofdnummer een modern drama, getiteld „Knellende Banden." Een mooi werk waarin Gloria Swanson de hoofdrol Op zeer goede wijze vertolkt. Het doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. 2476 6 Op het tooneel „The Tokita's", Chineesche goochelaars, die zeer sterke staaltjes van vinger vlugheid laten zien. De clou van dit programma wordt gevormd door de laatste hoofdfilm. „Het Troetelkindje". De hoofd- tevens titelrol wordt vervuld door Douglass Fairbanks, welke heelemaal geen troe telkindje blijkt te zijn en zes acten lang de sterk ste staaltjes van durf uithaalt en dan nog op een wijze, dat er flink om gelachen kan worden. Gaarne bevelen wij dit aardige programma aan Luxor. Deze week gaat in Luxor een keurig program ma. De Koningen der renbaan is een film vol spanning terwijl wij in de tweede hoofdfilm Jack Dempsey kunnen bewonderen als filmacteur. Het gezelschap van Beem op het tooneel met de klucht „Dito met een sterretje" laat de bezoekers op onbedaarlijke wijze lachen. Kees de huisknecht is een oerkomiek, die op talentvolle wijze de aandacht op zich weet te vestigen. Een program ma, dat we gaarne aanbevelen. GeslaagdteRotterdam voor het examen nuttige handwerken, mej. M. L. Middel burg, van hier. G i s t e r a v ojn d deed de 15-jarige IT. D. uit de Nieuwe Buurt bij de politie aangif te, dat hij kort tevoren in de Laan door een hond was aangevallen, die zijn kleeding ernstig had beschadigd. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Bovengenoemd theater brengt deze week een zeer varieerend programma. Na revue en jour naal wordt een zeer mooie natuuropname ver toond uit het Berner Oberland en maken we een tocht mede naar den top van de Jungfrau. Buster Kraton zorgt in een klucht, „El Capitano als hoefsmid" genaamd, voor het komische gedeelte. Als eerste hoofdnummer „De ziel van Broadway", een mooi artisten-drama net zeer goed spel. Op het tooneel de „Napoli Troupe", Italiaan- sche zang en dans. Na de pauze een klucht in zes acten, genaamd „Een huwelijk op afbetaling" een zeer komische film met veel geestige en kluchtige momenten. We kunnen dit programma voor iederen leef tijd aanbevelen. Prinses Theater. Richard Talmadge, de geweldige, is door z'n sensatie vol spel de bij 't publiek graag geziene filmheld. „De Opiumkit", waarin hij als Monty de hoofdrol vervult, geeft een beeld van de ellende welke door 't verschrikkelijke opiumgevaar ge leden wordt. Het mysterieuze en sensationeele in deze film maken haar tot een zeer genietbaar kino-werk. De tweede hoofdfilm is alleen reeds een bezoek aan Prinses waard. Een zeer prachtige film, welke uitmunt door schitterend spel en ensceneering. Louise Dresser en Jack Pickford vervullen op meesterlijke wijze de hoofdrollen. Tenslotte twee komische twee-actertjes en een actueel weekrevue. Op 't tooneel Princello, een bekend bariton zanger. 't Geheel vormt een zeer goed program ma, dat wij evenwel slechts voor volwassenen willen aanbevelen. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. (118 Augustus 1926). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. - 8e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (10e Zondag na Pink steren). Van den Zondag, blz. 414. 2e Oratie van Petrus' banden, blz. 773. 3e Oratie van de IJ. H. Macchabaesche Broeders, Martelaren, blz. 773. Maandag. H. Alphonsus Maria van Ligorie, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar, blz. 800. 2e Oratie van den H. Stephanus, Paus en Martelaar, blz. 776. Dinsdag. Z. Augustinus Lucerinus, Bis schop en Belijder der Dominicanerorde, blz. 787. 2e Oratie der Vinding van het lichaam van den H. Stephanus, eerste Martelaar, blz. 797. 3e Oratie, blz. 392 Oratio III. Woensdag. Hoogfeest van onzen Allerh. Vader Dominicus, met plechtig octaaf, blz. 778. Donderdag. H. Maria ter Meeuw, blz. 782. 2e Oratie van het octaaf, blz. 778. Vrijdag. Gedaanteverandering des Heeren, blz. 783. 2e Oratie, behalve in de gezongen Mis, van de II. LI. Xystus, Felicirinus en Agapitus, Martelaren, blz. 783. Prefatie van Drievuldig heid, blz. 51. Zaterdag. H. Gajeranus, Belijder, blz. 785. 2e Oratie van het octaaf, blz. 778. 3e Oratie van den H. Donatus, Bisschop en Martelaar, blz. 786. 4e Oratie van den Paus, blz. 89*. a.s. Zondag. 9e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (11e Zondag na Pink steren). Van den Zondag. Gemengd Nieuws. Overreden. Donderdagochtend ging te O.-Blokker een zoontje van den heer D. S. met een jonger broertje met een driewielige kar het land uit. Plotseling greep de 4-jarige kleuter de leidsels van het paard, met het gevolg, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2