Het vee-vraagstuk. Te Rotterdam vergaderde de Bond van Veehandelaren en de Hollandsche Mij. van Landbouw van Rotterdam, Schiedam en om streken, ter bespreking van den frauduleuzen invoer van Belgisch en Fransch vee en de wenschelijkheid van een tijdelijk invoerverbod van buitenlandsch vleesch. Prinses Juliana heeft kinkhoest. De Koningin en de Prinses hebben gister middag de uitvoering van het landspel te Baarn niet bijgewoond. De Koningin heeft nl. nog veel last van hoestbuien. Voorts vernemen wij, dat Prinses Juliana, die kinkhoest heeft, haar kamer moet houden. Invoerverlagingen in Duitsehland. De afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Handel en Nijverheid maakt bekend, dat blijkens van de handelsafdeeling van het gezantschap te Berlijn ontvangen bericht van 1 Augustus af de navolgende invoer verlagingen gelden meel van broodkoren 10 mark per 100 K.G. haver- en gerstemeel 14 mark per 100 K.G. andere maalderijproducten met uitzondering van haver 10 mark per f00 K.G. en van haver 14 mark per 100 K.G. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Men meldt uit Leiden Naar wij vernemen, koestert de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die 25 Mei 1927 den leeftijd van 75 jaren bereikt, het voornemen tegen dien tijd ontslag uit zijn ambt te verzoeken en zou jhr, mr. dr. N. C. Gijselaar, burgemeester van Leiden en lid van de Eerste Kamer, bestemd zijn hem in dit ambt op te volgen. Minister Waszink. Z.Exc. mr. Waszink, die wegens lichte on gesteldheid de geheele week zijn woning te Heerlen niet heeft kunnen verlaten, hoopt deze week zijn amtsbezighedelR weer te hervatten. Eerste Kamerverkiezing. In de groep II is mr. 'O. baron van Wasseoaer van Catwijck gekozen als lid van de Eerste Kamer. Gelijk men weet, moest nog blijken of de gekozene of baron Creutz een zetel zou innemen. De gemolesteerde Hollandsche veekoopers. Belga seint uit Brussel, dat volgens inlich tingen van zekere bladen, de Nederlandsche gezant zich naar aanleiding van de incidenten op de markt te Cureghem tot minister Vander- velde zou hebben gewend, die zou hebben ver klaard, dat „Niemand den Ilollandschen koop lieden kon beletten te koopen en dat, zoo zij schade hadden geleden, deze zou worden ver goed". Deze berichten zijn in alle opzichten onjuist. Auto bus bedrijf der Ned. Spoorwegen. Naar het „Centrum" van de meest bevoegde zijde verneemt, zal bij de Nederlandsche Spoor wegen een autobusbedrijf worden opgericht, terwijl de benoeming van een directeur is te verwachten. Bij nadere informatie werd het ,,U. D." medegedeeld, dat deze plannen wel bestaan, doch nog geenszins definitief zijn vastgesteld. ■Het doel, dat met dit autobusbedrijf beoogd wordt en de taak van het bedrijf staan nog niet vast. In het algemeen gesproken mag het bericht echter juist worden genoemd. Oostenrijk en Nederland. Men meldt ons uit Weenen: Maandag 9 Augustus zal in het bijzijn van den Nederlandsche gezant de feestelijke ope ning plaats hebben van het directe- radio-tele grafisch verkeer tusschen Oostenrijk en Neder land. begane fouten niettemin blijft de verklaring van minister Vandervelde een doodsbericht van het annexionisme en kunnen wij het als zoodanig aanvaarden. De Nederlandsche delegatie voor Geneve. In Volkenbondskringen verwacht men, dat Nederland ter Assemblëe, die 6 September wordt geopend en die vermoedelijk door den Joegosla- visc.hen minister van Buitenlandsche Zaken, Nintsjitsj, zal worden gepresideerd, evenals de laatste jaren weer vertegenwoordigd zal zijn door jhr. Loudon, prof. van Eysinga en mr. Lim burg, met graaf van Lijnden Sandenburg en prof. Frangois als waarnemende leden en mevr. Kluyver als secretaresse. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat minister Van Karnebeek het eerste gedeelte van de Assemblee zal bijwonen. Verder vermoedt men, dat de Assemblee dit jaar van korten duur zal zijn. Er staan weliswaar zeer belangrijke onderwerpen op de agenda, zooals Duitschlands toelating, de reorganisatie van den Raad, Ontwapening en de voortgang van het stelsel van arbitrage- en veiligheids verdragen. Deze behoeven de vergadering even wel niet lang op te houden. De Assemblée zal door dr. Benesj, die aan de beurt is voor het presidium van de Raadszitting, worden geopend. Liet is nog niet bekend wie Nederland zal ver tegenwoordigen op de conferentie, welke hier op 1 September wordt geopend voor de bestudeering der reserves, die Amerika met betrekking tot zijn toetreding tot het Permanent Hof van In ternationale Justit.e heeft gemaakt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Comité Padaugramp. Indië heeft bij de ramp, die in Augustus van het vorige jaar Borculo trof en omstreeks Nieuwjaar de bewoners van de oevers van onze groote rivieren een blijk van meéleven gegeven, zooals nog nooit was gezien. Nu een deel van Indië is getroffen, heeft Nederland een eere-schuld in te lossen en de helpende hand te reiken aan hen, die daar door een aardbeving have en goed hebben verloren. Hier ter stede heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, gelden in te zamelen voor de slachtoffers van de Padang-ramp. Een eere-comité is tot stand gekomen, dat bestaat uit de heeren A. J. Gijsen, burgemees ter ir. C. Houtman, P. de Bruin, mr. M. M. van Velzen en D. Boddeüs, wethouders mr. A. F. V. Sickenga, gemeente-secretaris mr. A. Dirk zwager, PI. B. E. Blaisse, mr. J. H. Welcker, ir. D. C. J. Minkman, S. S. Vies Jr., dr. A. de Bruin, mr. H. A. M. Roelants, S. Hijman, dr. A. Hoogendijk en de dames mej. M. M. van der Schalk, mevr. J. van Velzen—Zoetmulder, mevr. S. S. Vies,' mevr. A. Houtman—Van Buysen, mevr. W. F. Hijman—Stibbe, mevr. Hoogendijk—De Groot, mevr. Schulp—Weyer- man, mevr. J. Welcker—Koenen en mevr. G. Stoffers—Geel. Het comité bestaat uit de heeren J. J. PI. Schulp, J. A. Koopman, S. 'S. Vies, W. Rade maker, mej. N. van Buysen, PI. P. Stoffers. Als secretaris zal optreden de heer J. A. Koopman, Veenlandstraat 2. Het ligt in het voornemen in Sept.. een avond te organiseeren, waarop Javaansche dansen zullen worden gegeven met begeleiding van ga melang muziek. R. M. Noto Soeroto zal bij die gelegenheid een verklarende inleiding geven, op dat de diepere beteekenis van de dansen dui delijk zal worden. Tevens zal een een-acter worden opgevoerd. Morgenavond vergadert het comité om een en ander nader te regelen. Wie intusschen zich gedrongen gevoelt om iets, bij te dragen tot leniging van de Padang- ramp, kan zijn gift met vermelding van het doel onder giro-nummer 20264 doen toekomen aan de Incassobank, Tuinlaan. zij geen termen vond om zich ter zake tot den Minister van Onderwijs te wenden en evenmin om daarvan eenige mededeeling te doen in het jaarverslag over 1925. De Commissie van toezicht op het L.O. heeft den Raad een schrijven gezonden, waarin zij naar aanleiding van de mededeeling van het raadslid, den heer W. Collé in de raadszitting van Vrijdag 16 Juli ƒ.1., dat een clausule uit het Algemeen Verslag over 1925 van genoemde Com missie, behelzende critiek op de waarneming voor afwezig onderwijzend personeel bij de open bare scholen alhier, door hoogere autoriteiten zou zijn geschrapt, onder dè aandacht brengt dat het aan geen der leden van de Commissie van toezicht bekend is, dat zulks heeft plaats gehad eri dat zij de copie van genoemd verslag overlegt dat het raadslid, de heer W. Collé zich dus heeft schuldig gemaakt aan het debiteeren van een absolute onjuistheid dat de Commissie bedoelde uitlating van het raadslid .voelt als een blaam geworpen op haar naam als zelfstandige commissie. Besmettelijke ziekten. Ter gemeente-secretarie is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis. Nog steeds valsehe rijwieplaatjes. Aan het bureau Voorstraat te Rotterdam bevindt z.cli een pol.t.eagent, die een bijzonder talent bezit in het ontdekken van valsehe rijwiel- plaatjes. Was het aan hem te danken, dat de vorige maand een geheele fabriek van valsehe rijwielplaatjes werd gevonden, thans heeft hij wéér een fraude geconstateerd. Een bewoner van de Eerste Schansstraat, die hem voorbij fietste werd door hem aangehouden.De man bleek inder daad op zijn fiets een valsch rijwielplaatje te hebben. Aanvankelijk beweerde hij, het plaatje van zijn schoonvader te hebben gekregen later beweerde hij, het te hebben gekocht van den 36-jarigen bankwerker W. S. van hier. Deze is aangehouden en in bewaring gesteld. Hij beken de, met behulp van een voorhamer het plaatje op primitieve wijze te hebben vervaardigd. In totaal zou hij slechts 2 plaatjes hebben gemaakt. Het tweede heeft hij zelf gebruikt. Diploma zwemmen. Woensdagmiddag om 2b uur bestaat gelegen heid voor heeren om in de gemeentelijke zwem inrichting proef te zwemmen tot het verkrijgen van het gemeentelijk diploma. Het ongeluk aan de Appelmarkt. Nader wordt ons gemeld. Gistermorgen te 11.45 reed de 17-jarige G. J., in dienst van den vrachtrijder M„ met eeh vierwieligen vrachtwagen, bespannen met een paard en beladen met oud glas, de Appelmarkt af en de brug over. Hij kon het paard niet spoe dig genoeg de Lange Flaven laten oploopen, zoo dat het dier met den kop tegen het hek van het gebouw van den Bond van Distillateurs opliep en een érnstige wonde bekwam aan de linkerzijde van den kop, ter lengte van 10 c.M. Het dier is door den veearts Goemans aan het keurlokaal in de St.Anna Zusterstraat verbonden. Jubile Stegman. Abusievelijk werd gister in ons verslag gespro ken van zijn 40-jarig collectanten-jubilé dit moet zijn 25 jaar. Moge het 40-jarige jubilé nog volgen 1 T e 5.45 uur gisteravond had op den hoek Noordvest en Kethelstraat een aan rijding plaats tusschen een vierwielig motor rijtuig, bestuurd door J. H., en een wielrijdster mej. M. E. uit de Puttershoekschestraat. De aanrijding had plaats, omdat de wielrijdster de auto te laat bemerkte. Ofschoon de chauffeur krachtig remde, kon hij niet voorkomen, dat het rijwiel werd aangereden en het voorwiel ervan werd vernield. De autobestuurder had voldoende signalen gegeven. Gisteravond te 8| uur is het r ij- wiel van J. H. T., wonende Groenweegje, toen deze daarmee in de Lange Nieuwstraat stond, aangereden door een luxe auto, bestuurd door G. M. H. uit Rotterdam. Het achterwiel werd vernield. In de Diergaardelaan te R'd a m is ten nadeele van J. v. d. IJ. van hier een beurs met 7.50 gerold. Door B. en W is aan de Kynolo- genclub, alhier toegezegd, voor een door haar in October a.s. te houden tentoonstelling, een zilveren en éen bronzen medaille. Door B. en W. is aan de tuin- bouwvereeniging „Buitenleven", alhier, voor haar op 1921 Augustus a.s. te houden tentoon stelling beschikbaar gesteld een verguld zilveren medaille. Mej. G. M., wonende Damlaan, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij door een 14-jarig meisje onverwachts met een zakdoek in het linkeroog is geslagen en zoodanig getroffen, dat zij zich onder behandeling van een genees heer heeft moeten stellen. Gistermiddag te 3| uur schrok in de Lange Nieuwstraat het paard, gespannen voor een vierwieligen vrachtwagen van de gebr. J. en bestuurd door A. L., van een passeerende autobus der firma van Leeuwen. Het paard sprong opzij en kwam met wagen en al in de Plantagesloot terecht. De bestuurder sprong vanaf den wagen over de sloot in de Plantage. Het paard is door burgers uit het water getrok ken en had geen letsel bekomen. De wagen, die ernstig beschadigd was, is later door een vracht auto der firma Engering uit de sloot getrokken. Een hoeveelheid groenten, waarmede de wagen was beladen, ging verloren. J. van Mil, wonende N i e u we PI a- ven, deed gisteravond bij de politie aangifte, dat, toen hij te 7.45 uur v^naf de Westvest de Lange Nieuwstraat inreed op een rijwiel, was aangereden door eeh motorrijder, die uit de Oranjestraat kwam gereden. Het rijwiel werd aan het frame beschadigd en was niet meer te berijden, terwijl van een bus melk, die op het rijwiel werd vervoerd, de inhoud, zijnde onge veer 20 liter, verloren ging. UIT ROTTERDAM. Kon. bezoek uitgesteld. Men meldt ons, dat het niet-officieele bezoek van de Koningin in de maand Augustus aan deze stad tot later tijdstip is uitgesteld in verband met de ongesteldheid van PI.M. en van de Prinses. Ontslag op 65-jarigen leeftijd. Nadat in de raadszitting van den 29stenApril j.l. in beginsel was besloten, dat, voor zoover wettelijke be-alingen zich daar niet tegen ver zetten, aan de ambtenaren, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag zal worden gegeven, zijn B. en W. met de Commissie voor openbaar onderwijs in overleg getreden over de vraag, of den Raad een voorstel zal moeten worden gedaan tot het treffen van een afzonder lijke regeling van gelijke strekking voor het per soneel der openbare lagere scholen. Aan haar advies heeft de Commissie voor het openbaar onderwijs het ontwerp eener verordening tot regeling der aangelegenheid toegevoegd. Bij de samenstelling daarvan is de mogelijkheid open gelaten, om de verleening van ontslag op grond van het bereiken van den 65-jarigen leeftijd tel kens voor een jaar op te schorten. Om aan de onderwijzers en onderwijzeressen die thans reeds den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt of binnen enkele maanden zullen be reiken, de gelegenheid te geven na de vast stelling der verordening nog eenigen tijd in dienst te kunnen blijven, is in het ontwerp de datum van inwerkingtreding der verordening gesteld op 1 Januari 1927. B. en W. kunnen zich over het geheel met het advies der Commissie voor het openbaar onderwijs vereenigen en doen den Raad een voorstel in dien zin. Jules Moes. Aan het Conservatorium voor Muziek te Rot terdam is benoemd de heer Jules Moes als hoofd leeraar Solozang en leider der Operaklasse, met ingang van 1 September a. s. Gemengd Nieuws. Noodlottige vermoeienis. In een perceel in de Van Halstraat te Amster dam is een kleine brand ontstaan doordat een vrouw, die een spiritussnelstoomer met water ketel bij een ldnderledikantje had gezet, waar in een kindje van 6 maanden te slapen lag, dat op dokters advies moest worden gestoomd, ver moedelijk door vermoeidheid overmand, in slaap geraakt is, toen heeft het vuur het ledi- kantje, de gordijnen en het vloerkleed aange tast. De vrouw kon het kindje nog uit het ledi- kantje halen het had geen letsel, maar de moe der had brandwonden aan de handen bekomen. De brand is door de brandweer met enige em mers water gebluscht. Ons boertje in de stad. Een Aals meerder boertje was naar Amsterdam getrok ken. Zijn kar gevuld met drie kisten eieren, 20 pond roomboter, acht pond margarine, vijf ons kaas en negen kippen bleef, toen hij een klant be diende, op het Spui 'n oogenblikje onbeheerd staan, met het gevolg, dat toen het boertje naar zijn vrachtje wilde terugkeeren van kar nog in houd iets viel te bespeuren. Op zijn alarmkreten kwam hulp toegesneld. Men ontdekte de kar in de Spuistraat. Verdwe nen waren ongeveer 12 pond roomboter, zes kippen en een paar hompjes kaas. Verduistering. De firma D. aan den Zuid-Blaak te Rotterdam, handel in galante rieën en speelgoederen, had een reiziger in dienst tegen wien men den laatsten tijd achterdocht koesterde. Daarom schreef men aan den rei ziger, die in Amsterdam woont, dat een contro leurmet hem mee zou gaan, als hij naar de ker mis te Leeuwarden ging. Dit bezoek zou de vo rige week plaats hebben. Maandag kwam er evenwel een brief van den reiziger, dat hij niet naar Leeuwarden kon gaan, maar dat de con troleur hem den volgenden dag in Uitgeest zou kunnen ontmoeten. Dinsdag is de controleur naar Uitgeest gegaan maar de reiziger, de 23-jarige S., bleek onvind baar. De controleur is daarop terstond naar Leeuwarden gegaan, maar ook hier was S. niet te vinden. Een onderzoek bij de afnemers van de firma D. wees uit, dat S. bij enkelen gelden geïnd had. Dit geld, totaal een bedrag van onge veer 1000, heeft hij niet verantwoord. De fir ma heeft daarop een klacht tegen S. ingediend S. is voortvluchtig. Begraven tafelzilver. De burge meester van Hoogland deelt mede, dat in die ge meente bij het uirrooien van een houtwal in den grond verborgen zijn gevonden eenige stukken tafelzilver, als 12. messen, 12 vorken, 12 eetlepels 2 vorken (klein formaat), een taartschepje, een schepje (klein formaat), een soeplepel en een sier- kurk. Het taarschepje is voorzien van een rood- schijnenden hoornsteel en de vorken zijn voorzien van drie tanden. Alles is gemerkt met V. H. 8, een leeuwtje, een gehelmd hoofd en de schrijfletter m. De Het verdrag met België. ,De Gelderlander" schrijft Het verdrag is nu ook in den Senaat van België aangenomen, haast zonder discussie. Minister Vandervelde heeft te dezer gelegenheid ^e opzienbarende rede gehouden. Ten slotte heeft hij tóch op de vragen van den heer Vos nog geantwoord: Het is wel merkwaardig. Blijkbaar heeft de heer Vandervelde, toen hij den eersten keer een antwoord op die vragen ontweek, geen flauw denkbeeld gehad van den slechten indruk, welken dit in Nederland maken moest. Achteraf is hem dit gebleken. Het pleit voor zijn werke lijkheidszin, dat hij van zijn eerste dwaling is teruggekomen en getracht heeft Nederland zooveel mogelijk gerust te stellen. Wij kunnen hem niet prijzen om den gekozen vorm. Er heeft nooit een officieel annexionisme bestaan, verklaart hij maar in Nederland heeft men het bewijs van het tegendeel in handen. Er zijn tal van aanwijzingen, maar er is bovendien een bewijs. Er is indertijd een campagne gevoerd in de Belgische, de Fransche, de Engelsche pers, er is over geheel België een reelame gemaakt met kaarten op muren van steden en dorpen vóór de annexatie van Neder- landsch gebied, het Comité National heeft over tonnen gouds beschikt, dat zijn de aanwijzin gen. Het bewijs is de beruchte circulaire van minister Hyihans, dd. Januari 1920, om niet te spreken van de manifestatie der geheele Belgische Kamer in Maart 1919 bij de aankondi ging, dat „Limbourg cédé" weldra weer tot België zou terugkeeren. De vorm, waarin het doodsbericht van het annexionisme is gekleed, zou in Nederland een beteren indruk hebben gemaakt, indien wij erin de loyale erkentenis hadden gplezen van vroeger De Kevelaerschc processie. Hedenmorgen is dan wederom de groote tocht naar Duitsehland ondernomen door bijna 300 Schiedammers. Telken jare is deze pelgrimstocht een evene ment voor onze stad en dat onze Schiedamsche geestelijkheid wel degelijk veel heil ziet en veel geestelijke voordeelen verwacht van een pel grimstocht naar het genadeoord van Maria te Kevelaer, bewijst dat zoowel de hoogeerw. deken, met de andere pastoors van hier, als de eerw. kapelaans, in 't geheel negen geestelijken, zich bij de pelgrims hebben aangesloten. Hedenmorgen om 6 uur werd in de Haven- kerk een aanvang gemaakt met de 3H.H. Missen voor de pelgrims, waaronder bijna allen ter H. Tafel naderden. Kwart voor 8 precies zette de extra-trein zich in beweging. Het was dezelfde jaarlijksche, kleur rijke, maar niet luidruchtige stoet, die op het station een ongewone drukte veroorzaakte. Velen waren op het station aanwezig om nog het toe passelijk wuifhandje te geven. Onze beste wenschen voor een goede reis Dat ook zij ons niet vergeten. Onderzoek naar vermeende misstanden. Door B. en W. wordt aan den Raad overgelegd het antwoord van de Commissie van toezicht op het M.O. op de tot haar gerichte uitnoodiging om een onderzoek te willen instellen naar de ver meende misstanden aan de Rijks H.B.S. alhier. In haar schrijven beric'ht de Commissie dat haars inziens momenteel geen aanleiding bestaat een onderzoek in te stellen dat de Commissie sedert 1924 volkomen op de hoogte is van de verhouding tusschen directeur en leeraren op de H.B.S. en dat, waar deze verhouding geen nadeeligen invloed op den gang van liet onderwijs had,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2