voorwerpen waren gewikkelc in een vermoede lijk Duitsch dagblad en te oordeelen naar den toestand der messen, zijn deze vele jaren verbor gen geweest. Het zilver wordt gedeponeerd ter griffie van de rechtbank te Utrecht, alwaar men zich tot het bekomen van nadere gegevens kan ver voegen. Weer gesmokkeld vee? G ster is weer een verscherpte controle uitgeoefend op het vee, dat naar de veemarkt, te Rotterdam gebracht werd. Het gevolg hiervan is geweest dat aan den ingang een koppel koeien, bestaan de uit 28 stuks in beslag genomen is. De dieren zijn naar het abattoir overgebracht, waar zij onderzocht zullen worden. Men vermoedt, dat de dieren uit Zeeuwsch Vlaanderen naar hier gesmokkeld zijn. Een nader bericht meldt dat drie van de gis teren op de veemarkt in beslag genomen koeien is gebleken, dat zij mond-'en klauwzeer hadden. Deze dieren zijn afgemaakt. De overige koeien zijn, in overleg met den eigenaar, eveneens ge slacht. Jeugdige brandstichters. Zondagmiddag hebben vijf leerlingen van 4 tot 7 jaar der R.K. Bewaarschool te Broekho ven zich door nklimming toegang verschaft tot. de leerlokalen. Zij hebben in drie vertrekken de leermiddelen uit de kasten gehaald en deze gedeeltelijk vernield en verbrand. Zij werden in hun vernielingswerk gestoord door de komst van een zuster men vermoedt, dat de vandaal- tjes gehandeld hebben op aanstichting van één hunner, die zich bij de prijsuitdeeling veronge lijkt achtte. De schade wordt op 5 a 600 gld be groot. R ij w i e 1 d i e v e n. Zondag kreeg de bri gade-commandant der. marechaussee te Terneu- zen uit Hansweert bericht, dat daar des nachts een aantal rijwielen waren ontvreemd. Verschil lende brigades werden gewaarschuwd en de toe gangswegen bewaakt, met het gevolg, dat de brigade te Philippine de gebroeders Ma es van het Heike (N.-Br.) aanhield mannen, die te samen reeds 28 jaar gevangenisstraf achter den rug hebben. Dezen erkenden te Hansweert rij wielen te hebben weggenomen het waren oude en toen zij dooi de marechaussee werden ver volgd, hebben zij die achtergelaten en daarna de nieuwere, die zij bij zich hadden „gevonden". Zij zijn hedenmorgen naar Middelburg overge bracht, en ter beschikking van de justitie ge steld. De verliefde boerenknecht. De hopeloos verliefde boerenknecht te Barneveld is op verzoek van den burgemeester naar het krankzinnigengesticht Willem Arntz Hoeve in Den Dolder overgebracht. Deze maatregel is vooral in het belang der familie v. d. P., die zoo ontzaglijk veel last van Bart, ondervonden heeft. Overstroomingen in Silezië. De materieele schade, veroorzaakt door de over stroomingen in «Silezië, bedraagt verscheidene millioenen. Amerikaanse he verkiezings- p rak tij ken. Op de Vrijdag gehouden zit ting der Senaatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar het gebruik der verkiezings fondsen werden getuigenverklaringen afgelegd, waaruit blijkt, dat voor de primaire Senaatsver kiezingen in Illinois pogingen zijn gedaantot het koopen van stemmen. Voorts weigerde de getuige Thomas P. Cunningham uit Ppiladelphia inlichtingen te verstrekken omtrent het bedrag van 50.000 dollar, dat hij als bijdrage ter beschik king heeft gesteld voor de republikeinsche cam pagne bij de Senaatsverkiezingen in Pennsyl vania. De journalist Timothy Mc. Carthy deelde aan de commissie mede, dat de secretaris van den bond van buitenlandsche kiezers te St Louis Charles Scendry tegen vergoeding van 6000 dollar op zich heeft genomen, de leden van den bond te laten stemmen voor den republikein- schen candidaat Frank L. Smith, die inderdaad de overwinning behaalde op zijn mcde-candi- daat, senator William B. Mc. Kinley. Benarde toestand te Damascus. De „Times" -correspondent te Jeruzalem heeft van een Amerikaansch inwoner van Damascus nadere bijzonderheden vernomen omtrent, de moeilijkheden, die het Fransche bestuur daar ondervindt. En die, zooals bekend, de Fransche regeering er toe hebben geleid de benoeming van een militairen in plaats van een civielen lioogen commissaris te overwegen. Deze Amerikaansche ingezetene van Damas cus schrijft op 23 Juli, dat de stad van zaken m de stad benarder is dan hij sedert het Octo- ber-bombardement is geweest. Gedurende drie dagen is Damascus geheel afgesloten geweest Niemand kon de stad binnenkomen of verlaten Al het trein-, telefoon-, telegraaf- en postver keer was afgebroken. Er heerscht in de stad groote opwinding. Do moslems zijn opgetogen, de christenen be vreesd, en de Armeniërs sidderen bij de gedach te, dat de opstandelingen zouden kunnen win nen. Twintig Armeniërs hebben hun geweren mgeleverd, omdat zij weigeren onder de Fran- schen te vechten. De citadel is vol gevangenen. De opstandelingen sparen ook de buitenland- sche ambtenaren niet. De vrouw van een Ame- Qkaansch consul is gewond en haar dienstbode ls gedood. Een erfenis voor de Harvard- universiteit. Het testament is geregis treerd van wijlen August C. Gurnee, een bekend Amerikaansch bankier en kunstbeschermer. Het blijkt, dat de Harvard-Universiteit erfgename is van hetgeen er overblijft, nadat de verschil lende legaten zijn uitgekeerd. Dat zal niet min der wezen dan 4.000.000 en misschien zelfs 5.000.000 Bosch brand. Het plaatsje Strykers- mond in den Staat Montana (Ver. St.) is door het woeden van een boschbrand totaal vernield. Enkel hot spoorwegstation en één woning ble ven gespaard. Een lieftallige juffrouw. Te Nan tes, zoo wordt aan de „Matin" gemeld, heeft een modiste, zekere juffrouw Marie Quintin, Vrijdag achter elkaar vijf branden gesticht: twee bij zich thuis, één op het veld, één in een heg en één bij den ontvanger. Terwijl de brand weer bij juffrouw Quintin thuis bezig was, sloeg op de andere plaatsen het vuur uit. Toen loen de ontvanger den brand in zijn woning trachtte te blusschen, joeg de lieftallige dame hem twee revolverkogels in zijn linkerdij. Juffrouw Quintin had verschil van meening gehad, en zij was juist failliet verklaard. Men zoekt verband tusschen beide omstandigheden. Gemakkelijk is de oplossing niet, omdat de dade- res heeft weten te vluchten en nog niet gevon den is. Laatste Berichten. Gevaarlijk kinderspel. Onder het spelen vonden enkele kinderen te Reinfeldom in een vuilnishoop twee handgranaten, waarvan er ééne ontplofte: één knaap van 15 jaar is aan zijn wonden bezweken, drie andere werden ern stig getroffen. Muse u m-d iefstal te Londen. Een vermetele diefstal is gepleegd te Londen in het Victoria en Albert museum. Een onbekende heeft een kast geforceerd, en 34 oude Egypti sche muntstukken van groote waarde mee ge nomen. De weermacht der Sovjets. De „Litausche Rundschau" geeft de volgende be schrijving van de Russische weermacht. Men hecht bijzondefe waarde aan de vorming der chefs. Men onderscheidt hen in de jongeren, middelbaren en hoogeren en naar den aard hun ner bekwaamheden in commandanten, politieke chefs, administrateurs, medici en veterinairs. De jonge chefs komen van de militaire scholen, de anderen worden eerst gekozen uit de hoogere militaire scholen en daarna naar de in dienst betoonde geschiktheid en naar de bekwaamheid, die blijken moet bij talrijke gedurende den ge- heelen diensttijd herhaalde examens. Om de betrouwbaarheid zoo hoog mogelijk op te voeren en het korps officieren zuiver rood te krijgen,, heeft men herhaaldelijk beproefd om alle tsa ristische officieren weg te zenden. Men heeft ech ter ingezien dat de ondervinding dezer oude officieren onmisbaar was voor de organisatie en strijdvaardigheid der troepen en men moest er van afzien uitsluitend communisten als officieren te behouden. Het roode leger omvat thans 500,000 man, met 33 divisiën voor beveiliging, 30 territoriale divisiën en 17 cavalerie-divisieën. De bewapening en uitrusting zijn in de laatste dagen voortdu rend verbeterd en uitgebreid. De meest moderne technische verbeteringen zijn in het leger toege past. Het budget voor het leger voor dit jaar is het dubbele van het vorige 624 miHioen goud roebels of 16.71 pCt. van het heele budget tegen 3.10 pCt. in Duitschland en 34 pCt. in Polen. Deze som is des te meer van belang, omdat de uitgaven voor de luchtvaart er niet onder be grepen zijn, maar betaald worden uit een speciale hoofdelijken omslag voor de luchtvloot. De be schouwing van de toebedeeling de rverschillende wapens en de vorderingen in de formaties van het roode leger leert, dat van alle ondervindingen der andere militaire machten voordeel getrokken wordtvliegtuigen, vecht- en gaswagens mis schien zijn het de Russen die de eerste tegen gassen beschermende vechtwagens hebben ge construeerd. Zelfs in Frankrijk zijn geen manpeu- vres met verscheidene infanterie- en cavalerie- divisiën geweest, die te vergelijken waren met die der laatste jaren in de omgeving van Moskou, Leningrad, Witebsk en in Ukrainië. De roode marine is minder belangrijk. Zij is verdeeld in een vloot van de Baltische Zee en een van de Zwarte Zee.De Baltische vloot omvat vier groote slagkruisers van 26,000 ton, vijf oude linieschepen van 10,000 h 18,000 ton, vier slag kruisers van 22,500 ton, vijf gepantserde krui sers, ongeveer 80 jagers, 15 torpedobooten en 40 onderzeebooten. De vloot van de Zwarte Zee omvattwee nieu we linieschepen van 27,300 en 22',600 ton, vijf oude kruisers, 20 jagers, 14 torpedobooten en 25 opdei^zeebooten. Met de grootste energie en de grootste voort varendheid arbeidt de regeering aan het herstel van de vloot, waarbij zij gesteund wordt door de openbare meening, die hevig verbitterd is tegen Engeland. De tucht en de maritieme waarde van de vloot zijn in de laatste tijden zeer vooruit gegaan, maar het materieel is reeds oud en de samenstelling der marine is naar het oude sys teem gebleven. De regeering der Sovjets behandelt de weer macht te land en ter zee als haar oogappel. In 'n officieel verslag leest men Van de strijdvaardig heid van de vloot en het roode leger hangt het lot der sovjet-unie af. Kortom de groote bolsjewistische vooruit gang is geweest de soldaten en schepen van den Tsaar rood te verven en den keizerlijken vogel te vervangen door een ster, een hamer en een sikkel. Weerbericht. Verwachting: Zwakke N. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. 0 Verdronken. Men meldt ons uit Hoofddorp Het 2|-jarig zoontje van den heer J. N. is hier in de Hoofdstraat te water geraakt en verdronken. Bekneld geraakt. Men meldt ons uit Leiden Hedenmorgen omstreeks half elf is op de Haarlemmerstraat het 9-jarig zoontje van den heer S. in de onmiddellijke nabijheid der ouder lijke woning bekneld geraakt tusschen een handwagen, welke werd aangereden door de tram, en de huizenrij. Zwaar inwendig gekneusd, werd het knaapje opgenomen en overleed spoedig daarna. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen Berlijn - Parijs België Zwitserland Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid - Milaan 2 Aug. 12.10V, - 59.26x/j - 6.46 - 6 57 - 48.16 -2.48 »/lt - 35.20 - 66.— - 66 62x/a - 54 52V, - 38.20 - 8 22V, 3 Aug. 12.10V4 - 59.27 - 6 65 - 6 74 48.16 - 2.49 -35.17Va - 66.— - 66 65 - 54.55 - 38 10 -8 09 Telegrammen. DE BEY VAN TUNIS NAAR FRANKRIJK. PARIJS, 3 Augustus (V.D.) De Bey van Tunis is gister per stoomschip „Duc Daumale" naar Frankrijk vertrokken. EEN POOLSCII KOLONEL PLEEGT ZELFMOORD. WARSCHAU, 3 Aug. (draadloos) Kolonel Stanistaus Laudanaski, een der bekwaamste officieren bij den Poolschen general en staf, die tijdens de Mei-revolutie aan Pilsudski's zijde vocht, heeft zich van het leven beroofd. Hij heeft een brief achtergelaten waarin hij zegt, niet aan de revolutie te kunnen denken. Kerknieuws. Het 7de eeuwfeest van St. Franciscus. Zondagavond begonnen te Assisië de plech tigheden in verband met het zevende eeuwfeest van St. Franciscus. In Alverna zijn de feesten Zaterdag in tegenwoordigheid van den koning begonnen. Paler W. van Dijk. Het zilveren priesterfeest van pater W. van Dijk O.E.S.A. zal niet worden gevierd op 15 Augustus a.s., doch op Zondag 12 September. In de H. Augustinuskerk (Rusland) te Amster dam zal dan een plechtige Hoogmis worden op gedragen, waaronder Z. D. H. Mgr. Ileylen, bisschop van Namen en voorzitter van het be stuur der Intern. Euch. Congressen, zal pree- ken. Aanwezig zullen mede zijn o.a. Mgr. dr. H. Lamy, abt van Tongerloo, Mgr. Noots, abt te Rome, Mgr. dr. Eras e.a. t Een Incident tijdens de Pauselijke audiënties. De bladen berichten, dat tijdens een collec tieve audiëntie bij Z.H. den Paus van Protes tanten zich door de oneerbiedige houding van een Amerikaan, die niet knielde toen de Paus voorbijging, een incident heeft voorgedaan. De audiënties voor Protestanten werden daar op geschorst. Eerste Steenlegging. Te Echt-Koningsbosch werd Zondag op plech tige wijze de eerste steen gelegd van de in aan bouw zijnde nieuwe parochiekerk, toegewijd aan den H. Gotthardus. Een standbeeld voor Petrus Donders. Tilburgs Katholieke bevolking heeft Zondag een grootsche hulde gebracht aan een harer eer biedwaardigste zonen Petrus. Donders, in den volksmond „Peerke Donders." Hij was een kind van hoogsteenvoudige ouders en koesterde reeds op jeugdigen leeftijd liefde voor het priester ambt. Het was geen gebrek aan ijver, wat het bereiken van het beoogde levensdoel in den weg stond veeleer de moeite, die het hem kostte, de noodige kennis geestelijk te verwerken. Maar wie zoo van liefde vervuld is, voor wat hij als zijn levenswerk beschouwt, als Petrus Donders, laat zich door niets ontmoedigen. Eindelijk dan bereikte hij het toppunt zijner wenschen. In de parochiekerk van het Goirke, dezelfde waar hij het doopsel en het eerste godsdienstonderricht ontving en waar mgr.Diepen bisschop van 's-Her- togenbosch Zondag te zijner eere een pontificale hoogmis van dankzegging opdroeg, werd hij den 13 Juli 1842 tot priester gewijd. De kerkelijke plechtigheid die de onthulling voorafging, werd geleid door mgr. Diepen en bijgewoond door een talrijke schare geloovigen, tal van geestelijken en leden van het stadsbestuur Een zangkoor onder leiding van H. F. Hoppen- brouwers voerde de Missa Solemnis van Philips Loots uit. Des middags had de onthulling plaats in tegenwoordigheid van mgrs. Diepen en v. Roosmalen, bisschop van Suriname, het dage lijks bestuur der gemeente, leden der Eerste en Tweede Kamer en tal van reguliere en seculiere geestelijke. Een koor van 200 jongens en een symphonie- korps luisterden de plechtigheid op, die door duizenden werd bijgewoond. Tot slot een défilé waaraan een 70-tal stedelijke vereenigingen deel namen. SPORT. Het Olympisch Program. Naar „den Tel" verneemt, is een zeer belang rijke wijziging in het program den Olympische spelen te Amsterdam waarschijnlijk. De voet balwedstrijden zouden n.l. niet tegelijk met de andere sporten, in Juni worden gehouden, doch daaraan in de maanden Mei en Juni vooraf gaan. Een plan, dat in velerlei opzicht toejuiching verdient: het programma der zomersporten komt minder in gedrang, de kans dat voetbal bij een minder hooge temperatuur wordt ge speeld is grooter en ten slotte beteekent het een groot financieel voordeel voor het organiseerend comité, omdat de ontvangsten ongetwijfeld hooger zullen zijn, wanneer de voetbalwedstrij den vooraf en afzondelijk worden gehouden. Be Oniek en de N.V.B. De voetbalvereniging Be-Quick te Groningen heeft in een buitengewone algemeene leden vergadering, in verband met de tusschen haar den den N.V.B. hangende kwestie na uitvoerige besprekingen besloten le. Zich tpgen de eischen, welke de bond aan Be-Quick meende te moeten stellen, als onrecht matig, met klem te verzetten. 2e. Het door den bond gevorderde bedrag voorloopig, onder protest te betalen, zulks uit sluitend ten einde een, zij het dan ook onrecht vaardig, royement der oude vereeniging te voorkomen. 3e. Den bond te verzoeken de hangende kwestie door een arbitragecommissie te laten beslechten. 4e. Bij afwijzing van liet verzoek de zaak in handen te stellen van den burgerlijken rechter.- Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 31. Maarten z.v. A, Gouds waard en W. Boele, liavendijkAug. 2. Geer- truida Johanna d.v. H. A. Kuil en J. M. Etnian, Stationsstraat. Overleden: Au'g. 1H. F. K. Poppe, 28 j Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 3 Aug. v.m. 11.09 n.m. 11.43. 4 Aug. v.m. 12.29 n.m. 12 57. 5 Aug. v.m. 1.n.m. 1.30. 6 Aug. v.m. 1.50 n.m. 2.20. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 3 Aug. Aangekomen Eng. s.s. Alchymist, kapt. A. Hadlow, met olie van Har- burg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven, het vertrok heden naar Zwijndrecht. s.s. Swartfond, van Rotterdam. s.s. Alde- baran en vertrokken naar Hamburg. SCHIEDAM, 2 Aug. Aangekomen Eng. s.s. Chatham, ledig van Dublin aan de Maaskade. s.s. Rhodesia, van Londen. s.s. Lab, van Gent. - s.s. Canadian Trapper, van Antwerpen. -s.s. Fro, van Gent. s.s. Varild, van Boulog ne. -s.s. Sokesley, van Gars ton en 7 Engelsche stoomtrawlers om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. s.s. Ragny, van Avon- mouth. s.s. Borjestad, van Antwerpen. S.s. Flossbilde, van Hamburg. SCHIEDAM, 2 Aug. Vertrokken Deensch s.s. Carmen, ledig naar Wiborg. Eng. s,s. Chatham, ledig naar Hampton Roads. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel ROTTERDAM, 2 Augustus. Buitenland sche granen. Rogge 72/3 K. Duitsch/ Poolsche disponibel 10, idem aangekomen 9.90, Western (golf) disponibel 12.20, Western aange komen 11.90. Gerst 48 pond Malting disponibel 190, idem stoomend 188, aangekomen Canada 3 193. Haver Canada II disponibel 11.25, idem III disponibel 10.65, idem III aangekomen 10.25. Mais per 2000 Kilo's Lnplata disponibel 175, idem aangekomen 171, idem stoomend 172, Gall'ox disponibel 170, idem aangekomen 169. ROTTERDAM, 3 Aug. Ter veemarkt werden heden aangevoerd 302 paarden, 103 varkens, 712 magere runde ren, 912 vette runderen, 313 nuchtere kalveren, 184 vette kalveren, 102 schapen of lammeren, 147 biggen, 7 bokken of geiten, 18 overloopers, 210 graskalveren. Vette koeien 50—44—30—321ossen 49—43 36stieren 39—35—31 kalveren 65—67*—00 424 melkkoeien 250—425 kalfkoeien 2J0— 450 stieren 110—450 pinken 100—150 vaar zen 165—235; graskalveren 30—60 fjen 200—350slachtpaarden 100—200 hitten 120200 veulens 3580 fokkalveren 20 30 biggen 1424 overloopers 2540 slachtkalve- ren 9—14 biggen p/w. 275300.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3