wel binnenkomende schepen niet tijdig van een loods kunnen worden voorzien. Is, zoo vraagt de heer Brautigam, de minster bereid, Snel maatregelen te doen nemen, die tot uitbreiding van het aantal binnenloodsen kunnen leiden waardoor het aantal dezer lood sen te Rotterdam op 40 en te Vlaardingen op 12 of 14 kan worden gebracht, zoomede te doen nagaan, of het corps zeeloodsen voor den Nieu- Wèn Waterweg kan worden aangevuld Van Rotlerdani naar den Oder. 'Eén nï i 11 'e 11 a n d-k anaal. Binnen het. kader van de ministerconferentie der Duitsche Bondsstaten is ook de kwestie der voltooiing van het Mittelland-kanaal afgehan deld, als waardevol bestanddeel van het werk- vérschaffingsprogram der rijksregeering. Men is er thans eindelijk in geslaagd, tusschen het Rijk en de Bondsstaten een definitieve over eenkomst tot stand te brengen, waardoor de 'voltooiing van het resteerend deel van dit kanaal en der voornaamste zijkanalen verzekerd is. Momenteel bevinden zich de daarvoor vereischte overeenkomsten bij de betrokken Bondsstaten Pruisen, Brünswijk en Saksen. Ook de kwestie '*dër financiering Van dit geweldig project, waar voor de totale kosten op rond 350.000.000 mark wordeil'geraamd, is thans défmitief tot oplossing gebracht. Dé duur van den bouw wordt op circa tien jaar geschat. Na zijn voltooiing zal het kanaal niet zijn systeem van zijkanaleii het geheele Midden-Duitsche gebied van Brünswijk tot Sak sen en Thurmgen omvatten. Hierdoor zal de göedköopere verzending der bruinkolen uit Midden-Dintschlahd en Saksen, evenals de be tere exploitatie der gróote kaligroeven m Prui sen en Anhalt zijn verzekerd. Na de voltoo.mg van het kanaal zal Rotter dam via Duisburg"DortmundMunster met de Elbe en den Oder verbonden zijn. Diamanten per vliegtuig. De diamantslijperijen te Amsterdam Ver zeilden sedert kort hun keuze-zendingen naar Duitschkind en de overige landen van Midden- Europa, evenals naar den Balkan over den luchtweg Amsterdam—ÉssenWeenen. Tot nu toe zijn ongeveer 10.000 karaat geslepen dia- "manten ter waarde van 6 millioen gulden van Amsterdam over dezen luchtweg verzonden. Loebe te Amsterdam. Loebe, de president van den Rijksdag, zal 8 dezer het woord voeren op een bijeenkomst, ter* gelegenheid van den verjaardag van de republikeinsche grondwet te houden door de afd. Amsterdam van de Rijksbanier, Jubileum van de Kon. Militaire Kapel. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de Kon. Militaire Kapel te 's Gravenhage van Koning Willem III het praedicaat „Koninklijke" kreeg. Dit feit werd met eenig feestvertoon herdacht. Gistermorgen werd o.m. op Waalsdorp een militajre plechtigheid gehouden. Nieuwe elcctrische spoorwegen. Het ,,Hbd." verneemt, dat bij de directie der Ntjderlandsche.Spoorwegen plannen bestaan zij het ook nog in verre toekomst om, wanneer de resultaten van het electrische net bevredigend uitvallen, ook de Zaanstreek hierin op te nemen. Vanuit Amsterdam zou dan deze léprbinding tot stand komen, terwijl ook over wogen wordt ëlectrische treinen tusschen de hoofdstad en Amersfoort te laten loopen. Voorloöpig staan deze plannen, zooals gezegd, nog geenszins vast. Veel zal hierbij afhangen hoe het nieuwe electrische bedrijf zich zal ont wikkelen, terwijl in ieder geval zal. moeten worden gewacht tot de treinen tusschen A'dam en R'dam in dienst zullen zijn genomen. Het vee-vraagstuk. Zooals gemeld, heeft te Rotterdam vergaderd de Bond van Veehandelaren en de Holl. Mij. van Landbouw van Rotterdam, Schiedam en ojnstreken. De wenschelijkheid van een invoerverbod werd Verdedigd door den heer M. de Haas, Voorzitter van den Zuid-Hollandschen Bond van Veehandelaren en door den heer A, N. Vaandrager, voorzitter van den Zuid-Holland schen Bond van Melkveehouders bestreden door den voorzitter van de Maatschappij, mr. Van der Minne en door den heer Van Gelder, voorzitter van den Bond van Vleeschexporteurs. len slotte werd de vraag aan een st mining onderworpen, waarhij zich 40 aanwezigen voor en 10 tegen verklaarden, zoodat beoloten werd zich. tot de.regeering te wenden met het verzoek eeu tijdelijk invoerverbod van builenlandsch vleerch (op de wijze van het Sehoenenwetje) in het leven te roepen. Voor een deputatie naar den minister van landbouw werden aangewezen de heeren Van de Minne, Dé Maas en De Kroes. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Eucharistisch Triduum voor zieken. Binnen veertien dagen zullen we met ons Triduum in vollen gang zijn Talrijke zieken hebben zich opgegeven als hun respectieve geneesheeren geen 'bezwaar maken, zullen ze ruim 70 in getal zijn, die troost en kracht, en, zoo God het wil, genezing komen zoeken in dit bij uitstek Roomsche gebeuren. 'I. Spreekt vanzelf, dat het dagen zullen zijn, waarin de katholieke geest meer dan gewoon vaardig zal worden over geheel Roomsch Schie dam 1 Ieder katholiek zal wenschen, dat het Triduum moge slagen op de meest voortreffe lijke wijze. Daarom durft het comité van St. Liduina, dat in deze de leiding heeft gekregen van den HoogEerw. Deken, met vertrouwen zich wenden tot de katholieken van Schiedam. We zullen geld noodig hebben er moet. voor de zieken gezorgd worden, minsiens even zoo goed als ze dal gewoon zijn Daarvoor is allerlei noodig. Geneesmiddelen, medische instrumenten, eet- en drinkwaar enz. enz. Om iedereen in de gelegenheid te stellen van zijn sympathie te doen blijken, om ieder, die deze mooie naastenliefde wil beoefenen, daartoe in staat te stellen, heeft het comité gemeend dezen weg te moeten gaan Ieder, die in nalura wil bijdragen, geve dit te kennen aan mej. Th. Melchers, Nassaulaan. Wie steunen wil in geld kan dat opzenden aan de Redactie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant", die welwillend zal verantwoorden wat is binnengekomen, alsook bij ondergeteeken- de, die eveneens in de courant verantwoording zal doen. Ons geheele comité, nu wel voldoende bekend, is tot alle inlichtingen bereid. Onder de veilige bescherming van onze stads- heilige, toonbeeld en steun der zieken, rekenen we op algemeene medewerking. L. Ph. J. PAULUSSEN, Voorz. SI. Lid. Comité. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda. 5bis. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan School A 1 (hoofd de heer Nillesen) ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer B. de Maar eervol verleend ontslag. Voorgedragen worden de heeren 1. H. C. Dek te Noordwolde 2. L. J. Eveleens te Maas sluis 3. A. J. Groeneveld te 2e Exloërmond. 11 bis. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot vaststelling van een Ver ordening op den verkoop van proviand aan boord van schepen in de gemeente Schiedam. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een besluit, houdende bepaling, dat aan de weduwen van na 19 September 1911 overleden gepensionneerde ambtenaren dezer gemeente, met wie deze op bedoelden datum reeds gehuwd waren, door den gemeenteraad tot wederopzeggen een wekelijksche ondersteuning ter tegemoet koming in haar levensonderhoud kan worden toegekend, tot zoodanig bedrag als na kennis neming van de bijzondere omstandigheden gepast zal worden geoordeeld met een maximum van 43 van den laatsten pensioensgrondslag. Wederom een geldleening. B. en W. schrijven aan den Raad Waar de tijdelijke schuld, welke voor consoli datie in aanmerking komt, tengevolge van de buitengewone aflossing van 6 woningbouw- voorschotten is gestegen tot ongeveer een half millioen, achten wij het gewenscht, die schuld, mede met het oog op de tamelijke ruimte op de geldmarkt, te consolideeren. Wij geven thans de voorkeur aan een geld leening met een 4£ rentetype, die op onder- handsche overeenkomst kan worden getroffen, zoodat behalve de zegel- en drukkosten ook de provisie en verdere kosten van overneming ach terwege kunnen blijven. Ten aanzien van de aflossing denken wij, even als de vorige maal, te kunnen bedingen, dat die elk jaar 2£ van het opgenomen bedrag zal beloopen, met dien verstande, dat buitengewone aflossing elk jaar mogelijk zal zijn, echter met vergoeding van, 1 over het onafgeloste deel, wanneer die extra-aflossing binnen de eerste 5 jaren na het sluiten der geldleening plaats vindt. Wij verzoeken U daarom machtiging, met in achtneming van de hiervoor ontwikkelde pun ten, een geldleening aan te gaan tot een bedrag van 500.000.tegen een nader te be dingen koers. Veel liefhebbers. Naar de vacant komende plaats van inspecteur van politie, alhier, hebben bijna 40 personen ge solliciteerd. Een beslissing zal worden genomen, wanneer de burgemeester en de commissaris van politie van hun vacaritie terug zijn gekomen. Comité Padangramp. Het adres van den secr., den heer J. A. Koop man, is niet Veenlantstraat 2, maar Burg. Knap- perlaan 80. Districts-Arbeidsbeurs. Op 30 Juni 1926 stonden ingeschreven 656 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen in den loop der maand Juli bedroeg 738 afgevoerd werden in dezelfde maand 262 inschrijvingen. Het aantal plaatsingen bedroeg 126, zoodat op 31 Juli 1926 nog ingeschreven stonden 1006 werkzoekenden. Katholiek Streven. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden op Woensdag 11 Sept. te half 8. Men bespreekt dan liet bezoek aan een industrieel bedrijf of gemeentelijke instelling alhier. Streeknet. In de maand Juli werden van Schiedam naar Rotterdam 83207 telefoongesprekken gevoerd. Van Rotterdam naar Schiedam 73072 te zamen werden dus 56279 gesprekken tusschen Rotter dam en Schiedam gewisseld. De glasblazers uit Jumct. Na de sensationeele avond-demonstraties, die echter niet veel mochten baten, staan de zaken aldus Zooals bekend, moesten twee der vier huis vaders nog een oude straf uitzitten. Eén voor 6 maanden, de andere voor 15 dagen. Deze laatste heeft kans gezien, evenals de overige twee personen, eeïi werkkring te vinden, terwijl alle huisgenooten bij familie of kennissen zijn ondergebracht. De vrouw, wier man nog niet vrij is, heeft een onderdak gevonden bij het Leger des Heils te Rotterdam. De drie afgevaardigden, die een onderzoek naar de arbeidstoestanden te Jumet hebben gedaan, hebben hun bevindingen in een rapport, dat in handen is gesteld van B. en W., neer gelegd. Nog kunnen wij mededeelen dat in tegen stelling met de verklaring van den heer Collé de consul te Gharlois terugkeer naar Schiedam heeft ontraden. Ernstig onyeluk. Gistermorgen ten omstreeks 10 uur was L. Ver- iinden, wonende Huijsmanstraat no 46b, op de Seheepsbouwwerf „Nieuwe Waterweg" be- zich met het vervoeren van 600 kilo ijzeren platen, waarbij gebruik werd gemaakt van een 5 tons stoomkraan. Gedurende het transport is de spits van een nieuwen staaldraad, waar mede de arm van de kraan bevestigd is, losge schoten, welke dientengevolge omlaag stortte en brak. De werkman V. is door het vallend ijzer getroffen, waarbij hij een zware wond ter lengte van 8 centimeter aan het achterhoofd opliep. Door dr. de Bruijn, die spoedig ter plaat se was, is de wond gehecht, waarna V. door de politie per rijwielbrancard naar het ziekenhuis is vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. Te R'dam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames T. Bloe- mendaal en J. H. E. Bos, beiden van hier. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het diploma „drogist", vanwege den Nederlandschen Drogistenbond, de heer N. Sluyters, van hier. Gisteravond ten 6 uur deed Mej. L. van T., wonende Bloemhof te Rotterdam, bij de politie aangifte, dat zij even tevoren, terwijl zij op haar rijwiel reed nabij den spoor overweg in de richting Overschie, was aangereden door een tweewieligen met een hond bespannen kar, waarvan de bestuurder volgens hare ver klaring links van den rijweg had gereden. Van het voorwiel van haar rijwiel braken daardoor 12 shaken, terwijl haar mantel en linkerschoen ernstig waren beschadigd. De schade, haar toe gebracht schatte zij op pl.m. 15.De dader zou zijn zekere B., veehouder, wonende alhier. De politie stelt, een onderzoek in. De 19-jarige D. H., wonende Louise de Colignystraat, werd gisterenavond ten 5 uur nabij zijne woning door een zenuwtoeval getroffen, waardoor hij op een grasveld neerviel. Na eenigen tijd daar gelegen te hebben, kwam hij weer bij kennis, waarna hij naar zijne woning is gebracht. Hedenmorgen bevond zich in de Gerrit Verboonstraat een vijftal werkwillige arbeiders, die, volgens hunne verklaring, heden morgen omstreeks 6 uur, toen zij per rijwiel naar hun werk te Delft gingen ter hoogte van de Zwet onder de gemeente Delft door ontslagen stakers waren aangevallen en mishandeld, waar door zij den terugtocht hadden aanvaard. Zij wachtten de komst van een auto der fabriek af, die hen naar Delft zou brengen. Bij de politiete Delft zal een klacht betreffende dit geval worden ingediend. DeehauffeurJ. H. heeftbijdepo- Ltie aangifte gedaan, dat hij Zondagavond te 11£ uur in een autobus van de firma Willemse js mishandeld door zekeren R., die hem zooda nig in het gelaat heeft geslagen, dat het bloed uit zijn mond vloeide. Proces-vei baal wordt ter zake door de politie opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Roekeloosheid. Ondanks herhaalde waarschuwingen en zijn beschonken toestand, is de 42-jarige rijwiel hersteller J. v. d. R. in den afgeloopen nacht om 1 uur aan den Hofdijk op een motorfiets gespron gen en met groote vaart weggereden. Hij kwam echter niet ver, want reeds aan den hoek van het Strooveer reed hij tegen een motorwagen van lijn 14 van de electrische tram. Met verbrijzelde kaak en een schedelbreuk is hij door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden te zijn. UIT DELF!. Begrafenis sergt. Hartjesvcld. Het stoffelijk overschot van sergt. Hartjesveld dat, zooals gemeld te Petten is aangespoeld, zal Donderdag a.s. alhier worden ter aarde be steld. De Engelsche padvinders. Gisterochtend is te Delft het gezelschap van 300 Engelsche padvinders uit Rotterdam aan gekomen en ondergebracht in de voormalige Rijks-Constructiewerkplaatsen. Onder leiding van Delftsche padvinders hebben de jonge Britten 's middags verschillende ge bouwen en mooie stadsgezichten van Delft be zichtigd. Zij vertrekken Van Delft naar den Haag.jj UIT VLAARDINGEN. Een ontrouw ambtenaar. Te Vlaardingen is door de politie gearresteerd de 26-jarige kantoorbediende bij de posterijen R. P. Om kastekorten te dekken, schijnt hij valschheid in geschrifte met uitbetalingsstaten der Rijkspostspaarbank te hebben gepleegd. Het tekort bedraagt vermoedelijk ƒ2600. Hij zal ter beschikking der justitie te Rotterdam worden gesteld. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de firma VINK Co. om vergunning tot oprichting van een autogarage en herstel plaats in het pand Willemskade 11, kadaster Sectie L. no. 2601, met 2 electromotoren van resp. 20 en P.K., drijvende lagermachinesjen een dinamo 2o. de Commanditaire vennootschap onder de firma P. HOPPE om vergunning tot uitbreiding van hare distilleerderij in het pand Nieuwe Haven 103, kadaster Sectie M. no. 1281, met een electromotor van 4 P.K, ter vervanging van den gasmotor van 4 P.K. drijvende diverse pompen 3o. D. v. d. EIJK Dz. om vergunning tót oprichting van een inrichting tot het bewaren afkoelen en verwerken van melk tot boter in het pand Overschieschestraat 70, kadaster Sectie I. no. 2476, met 2 electromotoren van resp. 5 en 1 P.K., drijvende een weiwaterpomp, een centrifuge en een karn. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 18 Augustus, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen hét toestaan van die verzoeken in té brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 4 Augustus 1926. Gemengd Nieuws. De put-enkeetba as kwestie. Naar aanleiding van de mededeelingen van Ds. Van der Veen in „De Telegraaf" over de toestanden bij de Zuiderzeewerken heeft de algemeene se cretaris van de Nedrl.Vei. tot Afschaffing van Alcoholische dranken op Wieringeri een nader onderzoek in gesteld Hij schrijft nu in de Blauwe Vaan het volgende: „Voor anderhalf jaar werden deze dingen be kend aan onzen algemeenen secretaris en Ds. Ledeboer, die ter plaatse een onderzoek had in gesteld en hun bevindingm rapporteerden aan de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Naar aanleiding daarvan stelde de N. C. A. een commissie in om de keet- en putbazenkwes- tie in studie te nemen. Vrij spoedig kon deze commissie haar arbeid beëindigen, omdat haar van zeer gezaghebbende zijde, n.l. door groote aannemers en den Directeur-Generaal van de Zuiderzeewerken, werd verzekerd, dat de vereeniging der functies van keet- en putbaas 'n het algemeen vrijwel niet meer bestond en ook bij de Zuiderzeewerken binnenkort opgehe ven zou zijn. We zijn opnieuw naar Wieringen getogen, hebben het werk in oogenschouw genomen, ver scheidene keten bezocht en met allerlei menschen gesproken en moeten tot ons leedwezen ver klaren, dat Ds. Van der Veen nietoverdreven heeft en dat dus Dr. Wortman, de Directeur- Generaal der Zuiderzeewerken, verleden jaar de N. G. A. commissie onjuist heeft ingelicht." Twee hooibergen afgebrand. Gisternacht omstreeks kwart voor twee brak brand uit in twee groote, naast elkaar staande hooibergen op de buitenplaats „Oosterbeek", welke grenst aan het landgoed „Klingendaal" hij den Haag. De brand werri het eerst door een politie-agent bemerkt, die ijlings de bewoners waarschuwde, die in allerijl hun woning ver lieten. De brandweer werd vervolgens gewaar schuwd, die met twee motorspuiten uitrukte. Tegen vier uur kon gezegd worden, dat het vuur zoo goed als bedwongen was. De kappen der beide hooibergen waren inmiddels ingestort. De schade wordt door verzekering gedekt. Over de oorzaak van den brand, is nog niets met, ze kerheid te zeggen. Wel staat vast, dat hooi- broei niet de oorzaak is. Op het terrein van den brand waren o. a. aan wezig de waarnemend hoofdcommissaris Bes- seling en de commissaris van polihe, de heer Paré, die een onderzoek naar de oorzaak in stelden. Sleeps'c. hip met stee n kolen ge- zo nk e n. Op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de fabriek van Ramaker aan den Schaardijk bij Rotterdam, is gisteren nacht het 450 tons groo te sleepschip „Elise", geladen met steenkolen gezonken. Het werd gesleept door de sleepboot „Lina" en wilde bij den stekdam omdraaien, toen het tegen een steenen krib gezwaaid werd. De „Elise" kreeg een gat. in het achterschip, Men trachtte het vaartuig boven water te hou den, doch dit mocht niet gelukken. Op 20 meter afstand van de krib is het gezonken. Misdaad? Gisternacht is te IJ mui den de 23-jarige Engelsche stoker Jones Leadly van den Britschen stoomtreiler „Ben Stome A 109" in de vissehershaven verdronken Het lijk werd opgevischt. De politie heeft érnstig ver- i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2