ROMEINSCHE KRONIEK. Rome. 29 Juli '26. Een afdoend bewijs voor den godsdienst van Shakespeare Gelijk Lekend werd er veel over den godsdienst van Shakespeare geschreven en gestreden. Van protestantsche zijde had men gaarne den groot sten dramadichter der wereld voor een puritein gestempeld, ofschoon daarvoor niet het minste ernstige bewijs valt aan te voeren. Ook de op vatting, als zou de naam van Shakespeare slechts een schuilnaam voor een andere persoonlijkheid zijn, is voor een deel juist op dit verlangen gebaseerd, doch deze beschouwing wordt door geen enkel steekhoudend argument gesteund. Daarentegen blijkt er zeer veel te zeggen voor de opvatting, dat hij tot den katholieken gods dienst zou behoord hebben. En niet liet minst komt hierbij op den voorgrond, dat hij, geheel tegen de toenmaals heerschende mode in Enge land, geen enk 1 woord tegen de katholieke Iverk in zijn dichtwerken naar voren brengt, maar in tegendeel vele zijner priesterfiguren als zeer waardig teek ent, terwijl hij den puriteinen den eenen houw na den anderen toedeelde. Zijn vertrouwdheid inet katholieke zaken, met de kerkelijke gebruiken enz., moet hier eveneens ge wicht in de schaal leggen. Het is voorts wel niet zonder beteekenis, dat er geen woord van ver heerlijking voor Elisabeth in te vinden is en ze ook na haar dood in geen zijner gedichtengenoemd noch aangeduid wordt. Bekend is verder, dat een zijner eerste leeraren niet slechts een ijverig katholiek was, maar later zelfs Jezuiet geworden is, Pater Simon Hunt, terwijl zijn intiemste vriend en weldoener, de kunstminnaar Graaf Henry Wriothesley van Southampton, een Kerkge- trouw man en een beschermer van alle katholie ken was. Dat de opvoeding van Shakespeare een katholieke moet geweest zijn wordt reeds door het feil waarschijnlijk gemaakt, dat zijn moeder dit wordt onbestreden als zeker aangenomen een katholieke was, maar meer nog, dat vier zijner naaste bloedverwanten wegens hun katho lieke geloof veroordeeld werden. Nu verscheen op de Fransehe boekenmarkt een zeer nauwkeurige studie over Shakespeare uit de pen van de Engelsche en Anglicaansche Gravin LongworthChambrun. Shakespeare, acteur- poete, Paris, Pion 1926. Dit boek werpt een zeer duidelijk licht op de ons bezig houdende vraag. De schrijfster heeft jaren van de diepstgaande studie ter onderzoeking van Shakespeare's leven besteed. Zij vond onder anderen een bio grafische aanleekening over den dichter uit de 17de eeuw, die „sinds 1688 in de bibliotheek van het Corpus Christi-College te Oxford gerust had. Ze lag in een 25 banden omvattende documen tenverzameling van William Fulinan begraven, die sinds langen tijd door niemand meer was doorgebladerd. Onder vele andere biografische aanteekeningen over Engelsche dichters vond zij hier het volgende geschrift, dat zij onmiddel lijk pholografeerde en publiceerde William Shakespeare werd te Stratford-on- Avon in Warwickshire r» 1568 of 1561 geboren. Hij was in den aanvang het slachtoffer van vele ongelukkige omstandigheden waar hij de varkens en konijntjes van Sir Lucy verjoeg. Deze liet hem dikwijls stokslagen geven en wierp hem zelfs in de gevangenis. Hij dwong hem ook zijn geboor testreek le verlaten en wel tot. zijn groot voor deel. Van tooneelspeler werd hij tot dichter. Hij werd 53 jaar oud. Hij stierf 23 April 1616, waarschijn lijk Le Stratford, want daar is hij begraven met een grafsteen, waarop geschreven staat, dat hij eeu ieder verwenscht, die het wagen durft zijn stoffelijk overschot van daar weg te voeren. Hij is als paap gestorven." De aangehaalde zinnen zijn niet van Ful inan zelf, maar zijn de toevoegsels van zijn me dearbeider, Richard Davies, een bekende pro testantsche geleerde en archidiaken van Saper- tou. Gravin Longworth-Chambrun zelf een pro testantsche, bemerkt: „Het goede geloof van Davies mag niet in twijfel getrokken worden. Hij was een ijverig dienaar van de anglicaan sche kerk en even als zijn vriend Fuiman een oude tegenstander van het Pausdom. Men houdt hem_ voor een der beste voorvechters der epis copale leer.Wanneer hij dus getuigt dat de too neelspeler en dichter Shakespeare als katho liek gestorven is, zoo bewijst dat, dat hij dit feit voor onloochenbaar hield, niet echter dat hij ook maar eenigszins gewenscht zou hebben dat dit zoo zijn mocht." Dit is wel een tamelijk afdoend bewijs, dat Shakespeare daadwerkelijk katholiek was. Hij moet in zijn geloof lauw zijn geworden, want in de tweede periode van zijn dichterschap na 1 .>99 komt er in zijn dichtwerken een duis tere en zwenkende levensphilosophie, als een vertwijfeling aan de waarheid en aan den zin van 't leven. Zijn dochter huwde een puritein. Ten tijde der algemeene geloofsafval in Enge land was deze verkilling van zijn katholieke gezindheid door de omstandigheden voor een goed deel verklaarbaar. In zijn laatste gedicht, de „Storm" schijnt hij echter zijn oude, opge ruimde levensphilosophie weer te hebben te- rugv..rlangd. In hoeverre dat op een nieuwe be vestiging van zijn geloof terugslaat, is nog niet opgehelderd. Een ding schijnt echter zonder meer vast te staan, namelijk dat hij op zijn minst uiterlijk altijd tot den katholieken gods dienst behoord heeft. Vuurwerk o n t ij d i g ontploft. Te Castel-franco (in de Campania) is bij een feest het vuurwerk ontij ding ontploft. Vijftien per sonen werden gedood en dertig gewond. Het „Giornale d'Italia" deelt mede, dat er tengevolge van de vuurwerkontploffing te Castel- franco meer slachtoffers te betreuren zijn, dan aanvankelijk werd gedacht' Flet huis, waar het feest plaats had, is geheel ingestort. Tot op heden heeft men 15 lijken kunnen bergen, doch men gelooft, dat er nog verscheidene slachtoffers onder de puinhoopen bedolven liggen. Er zijn bijna 40 gewonden. Een drijvende stad. Reuter seint uit New-York, dat Franklin, de president van de International Mercantile Marine Cy., die daar uit Londen was aangekomen, heeft meegedeeld, dat de Int. Mercantile Marine Cy. het plan heeft een schip van 60.000 ton te laten bouwen voor de White-Star-Line. Erfeniszwendel. Eenigen tijd gele den verwekte het bericht, dat een spoorweg ambtenaar te Mors-Asberg (Rijnprovincie) een millioenenerfenis had gekregen, groot opzien. De man liet overal een schrijven zien, dat hij beweerde van zijn juridischen adviseur in Nederland Le hebben ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat de erfenis op 15 Juli zou -worden uitbetaald. In verband met dezen brief verkreeg de be treffende ambtenaar belangrijke credieten, ter wijl andere goedgeloovigen voor groote bedra gen borg voor hem blijven. Thans blijkt evenwel, dat de geheele zaak een groot opgezette zwendelaffaire is. loen de crediteuren na afloop van den termijn hun geld terugvroegen, is de „gelukkige erfgenaam" wien waarschijnlijk de grond onder de voeten te warm werd, met medeneming van een groot bedrag per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. De erfenis is tot dusverre nog altijd uitge bleven en de goedgeloovige crediteuren zullen wel naar hun geld kunnen fluiten. Veertien oiifanten op hol. Een zonderling tooneel, dat tot ernstige consequen ties had kunnen leiden, speelde zich Maandag te Edmonton in den Ganadeeschen straat Al berta af. Veertien circus-olifanten, achter elkaar ge bonden, terwijl de voorste vast zat aan een der beestenwagens van het gezelschap, waren op weg naar de plek waar het circus zijn voorstel lingen zou geven, toen de voorste der dikhui den zóó schrok van een tegen hem blaffend hond je, dat hij ervan door ging. Alle dertien anderen hem achterna. De geweldige beesten rukten zich van elkaar los, wierpen twee wagens vol beren en tijgers omver en begonnen een harddraverij dwars door de stad. Een paar muren werden omver- Verdronken. Men meldt ons uit A'dam Toen de 21-jarige chauffeur B., uit A'dam gistermiddag in de Ringvaart onder Haar lemmermeer, bij het vliegveld Schiphol, een motorbootje wilde schoonmaken en op den rand van het vaartuigje ging staan, gleed hij uit en viel in liet water. Pogingen om hem te redden faalden. Het lijk is opgehaald. Ernstig auto-ongeluk. Men meldt ons uit Zwolle Van een troep, te Ommen kampeerende pad vinders werden gistermiddag 2 jongens bij het oversteken van den straatweg te den Ham door een auto aangereden. Eén hunner werd on middellijk gedood. De andere werd levens gevaarlijk gewond. Omtrent het ongeval meldt men ons nog het volgende Omstreeks kwart voor vijf kwam een auto met een middelmatige vaart den openbaren grensweg tusschen Ommen en Den Ham op gereden. Van de tegenovergestelde richting kwam een. colonne padvinders uit Bloemendaal, die thans te Ommen kampeeren. De padvinders reden twee aan twee. Plotseling reden twee padvinders met hun sturen in elkaar, met het noodlottig gevolg, dat zij kwamen te vallen. Zeer eigenaardig, viel de padvinder, die aan den buitenkant reed, over zijn kameraad heen en kwam onder de aanrijdende auto terecht. De ongelukkige, de 9-jarige Theo Cotte, werd onmiddellijk gedood. De andere padvinder werd ernstig gewond. Boerderij afgebrand. Men meldt ons uit Lemmer In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur is de boerderij van S. de Vries te St. Johannisga tot den grond toe afgebrand. De bewoners wisten zich in nachtgewaad te redden. De vraag aan den bisschop van Haarlem. De provinciale kieskring Noord-Holland der R. K. Volkspartij mocht op zijn herhaalde vraag of het al of niet toelaatbaar is te achten, dat de Roomsch-Katholieken zich politiek orgaisee- ren in de R. K. Volkspartij, een nader uitvoerig schrijven van den bisschop van Haarlem ont vangen, waarin ook nu weer géén rechtstreeks antwoord op de gestelde vraag gegeven wordt. Het kieskringbestuur, dat voor een verdere schriftelijke gedachtenwisseling geen resultaat verwacht, besloot de heeren J. J. Buising (Haarlem), J. J. Gemmel (A'dam), M. J. G. Kuijpers (R'dain) en A. C. J. Bouter (plaatsvcrv. A'dam) naar den bisschop af te vaardigen. Dezer dagen zal de audiëntie bij Z. 13. II. vyorden aangevraagd. SPORT. Om den Zilveren Bal. De wedstrijden om den Zilveren Bal zullen dit jaar op 5, 12 en 19 September op het terrein van Sparta Spangen, worden gehouden. geloopen, maar het einde was, dat het veertien tal, als door een wonder zonder ongelukken te veroorzaken, te lande kwam in de bossclien aan het westelijk uiteinde der stad. Inmiddels was er in de straten een paniek van belang geweest. In een ommezien waren de wegen bij de verschijning der beesten s choon geveegd van ieder menschelijk wezen slechts eemge onschuldige auto's en (leege) kinderwa gens beliepen olifantenschade. Ten slotte werd de kudde omsingeld door politieagenten en circusmenschen, allen in au to s. Een jonge olifant, die weliïc voor het hond je wan geschrokken en daardoor dit fraaie avon tuur had veroorzaakt, bleef het langst onhan delbaar. loen een oppasser hem wilde naderen, wendde het dier zich tegen dezen, joeg hem een nabij zijnd kerkhof op, en er ware weinig van den man terechtgekomen, als hij zich niet had welen te redden door telkens achter grafstee- nen weg te duiken. Beroeping van een kunstena res. In de Vereenigde Staten toonde men zich geruimen tijd ernstig ongerust over het lot van een acliicc, miss Grace Raven, zeer gezien te New-Yoix, die op een goeden avond verdwenen was, zonder eenig spoor achter te laten. De Amerikaansche verbeelding had aller hande romantische veronderstellingen rond dit plotselinge verdwijnen van de jonge vrouw ge weven er werd zelfs gesproken van een drama in zee. 1 oevallig heeft een tooneelspeler, een oud collega van miss Raven, haar thans terugge vonden te njidden van de zustertjes der ar men. Zij had zonder opzien te verwekken een toevlucht gezocht in het klooster van den Goe den Herder in Ohio, waar zij thans zieke negers verpleegt en zich gelukkiger zegt te gevoelen dan hij haar schitterendste theatersuccessen. A'pa'chenoverval te P a r ij s. De secretaris van het Ooslenrijksche gezantschap te Parijs, Alfred Eckenberg, is Zondagnacht om 1 uur, toen hij zich op weg naar zijn huis bevond, door twee apaches overvallen en van zijn geld beroofd. Eckenberg had de laatste métro van half 1 genomen en deze aan het sta tion Michel-Ange verlaten. Nauwelijks op straat gekomen, bemerkte hij dat hij door twee man nen werd vervolgd. Plotseling, op een donkere plek, vielen de beide kerels hem aan. Ecken berg verdedigde zich verwoed, maar niettemin gelukte het den individuen, zich van zijn por tefeuille meester te maken en met hun buit te vluchtten. Eckenberg is niet zwaar gewond. Hij heeft natuurlijk een klacht „contre incon- nue" bij de politie ingediend. Zijn portefeuille bevatte tot zijn geluk slechts een klein bedrag. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, zwaar tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, later iets warmer. Berlijn Parijs België Zwitserland Amerika Stockholm Oslo w. Madrid Milaan 4 Aug. 5 Aug. f 12.10 3/4 12 11V 59 271/» 59.281/ - 7.10 - 7 - 7 08 - 6 93 -48 19 - 48 20 - 2.49 - 35.20 35.15 -66— 66 05 66 65 66 65 54 55 - 54.55 -37.80 - 37 25 8 40 -8 24 Telegrammen. BEMIDDELING VAN BANKIERS. NEW-YORK, 5 Aug. (draadloos). Volgens een Excange-telegram uit Mexico heeft een groep belangrijke bankiers een bezoek gebracht aan president Calles. Zij zetten uiteen, dat als gevolg van den godsdienststrijd belangrijke sommen van de banken zijn gehaald. Zij hebben hun bemiddeling aangeboden. BELLETJES. BERLIJN, 5 Aug. (draadloos) Tijdens een communisten-demonstratie in Lustgarten had den botsingen plaats met de politie. 6 Beambten en 30 demonstranten bekwamen verwondingen. BRIAND IN ACTIE. PARIJS, 5 Aug. (draadloos) Briand heeft de gezanten van Spanje, Polen en Japan ontvangen met hst oog op de a.s. Volkenbondsbijeenkomst. Er bestaat goede hoop dat Spanje tot concessies te bewegen zal zijn. Ook zouden Briand en Cham- verlain nogmaals trachten Brazilië tot andere gedachten te brengen. GROOTE BOSCH BRAND. MADRID, 5 Aug. (draadloos) Een groote brand heeft 5 K.M. van het Guadarrama-woud in de asch gelegd. OVERSTROOMINGSRAMP. TOKIO, 5 Aug. (draadloos) Hevige over stroomingen hebben Akita geteisterd. 4000 Huizen zijn overstroomd. De rivier Furuynni is buiten haar oevers getreden. De steden Kahor en Thonje staan geheel onder water. 13.000 Personen vluchtten in paniek. PERSONEN-AUTO VERSPLINTERD. ROTHENBURG, 5 Aug. (draadloos) Heden nacht is een met 12 personen bezette autovan den dijk op de spoorbaan gestort. Even later reed een locomotief dwars door de versplinterde auto. 7 Personen werden gedood 5 zwaar ge wond. Kerknieuws. Pater II. Padberg S.J. In bet Maria Paviljoen van het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam is van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien de weleerw. pater TL Padberg S.J. Pater Vertenten. De bekende pater P. Vertenten, de apostel der Kaja-Kaja's in Zuid-Nieuw-Guinea. is, naar „de Morgen" meldt, van zijn zending daar ontheven en benoemd tot klooster-overste te Goquilhatville (Belgisch Congo). De II. K. Voetbalfederatie. Het jaarverslag. De Sport-Illustratie bevat het jaarverslag van de federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland, waaraan wij het volgende ontleenen Het verloop van de competities was dit jaar over het algemeen verre van bevredigend. Op de eerste plaats is zulks te wijten, aldus het verslag, aan de voor voetbal minder gun stige weersgesteldheid in het eigenlijke seizoen, op de tweede plaats aan het betrekkelijk groot aantal elftallen, waaraan terugtrekking uit de competitie verleend moest worden, dan op de derde plaats omdat een aantal elftallen eenvou dig te kennen gaf niet verder te zullen spelen, zonder de reglementaire toestemming hiervoor van de technische bestuurscommissie bekomen te hebben. Het vorig seizoen werd de competitie begonnen met 101 elftallen en met 98 elftallen beëindigd. Slechts 3 elftallen vielen dus gedurende het seizoen af. Dit seizoen werd begonnen met 99 elftallen n.l. 17 in de eerste klasse, 23 in de overgangs klasse, 50 in de tweede klasse en 9 in de derde klasse, waarvan de Bossche Bond 20, de Lim- burgsche 32, de Utrechtsche 22 en de Haar- lemsche Bond 25 elftallen beschikbaarstelden. De competitie werd met 89 elftallen beëindigd. Het stemt verheugend te kunnen constatee- ren, dat verreweg de meeste wedstrijden een rustig verloop hadden. Toch waren er ook dit jaar wederom enkele uitzonderingen op dezen regel en zag het bestuur zich genoodzaakt hier tegen strenge maatregelen te nemen. Enkele personen werden voorwaardelijk geschorst, an deren werden voor eenigen tijd van deelneming aan wedstrijden u.tgesloten. Slechts in enkele gevallen bleek een ver- eeniging niet die ordemaatregelen getroffen te hebben, die noodig zijn ten einde spelers en scheidsrechter tegen ongewenschte inmenging van het publiek te beschermen. Strenge maat regelen werden dan door het bestuur getroffen, ten eindig herhaling te voorkomen. Een woord van dank mag dien scheidsrechters niet onthouden worden, die hun laak steeds naar behooren hebben vervuld. Aan de vorming en verbetering van ons scheids- rechterscorps is veel zorg besteed. Een ernstige reden tot ongerustheid geeft de wijze, waarop in verschillende deelen des lands het consulaat werd waargenomen. Zeer vaak werd, ofschoon de taak der consuls nog eens speciaal in de adreslijst nauwkeurig werd aangegeven, deze niet naar behooren waar genomen. Behalve in Limburg werd het afgeloopen seizoen ook een eerste-klasse-competitie ge speeld in Brabant. De eerste klas was dus ge splitst in twee afdeelingen. Dat het seizoen zoo laat werd beëindigd, is, behalve aan de weersgesteldheid ook te wijten aan het feit, dat de meeste elftallen eerst eind October, één zelfs eind November, aan de ver schillende verplichtingen voldeden. De Brabantsche eerste klas werd gevormd u t de vroegere overgangsklasse A. en B Het verloop der competitie was bevredigend totdat Keizer Karei weigerde verder te spelen. Schor sing was het gevolg. Buitengewoon moeilijk was 't dit seizoen tot een allen bevredigende oplossing te komen bij indeeling der beide westelijke overgangsklassen. Ten slotte bevredigde een splitsing Noord-Zuid het best. Burgerlijke Stand, Geboren: Aug. 3. Johannes Bernardus Cornelis z.v. A. J. van Zwiet.en en E. G. L. Bos man, Damlaan. Henricus Cornelis Antonius z.v. H. N. A. Siegers en A. M. Krammer, Hoog- str. Cornelis Johannes z.v. H. J. Post en A. M. van Lith, Hoogstr. Elisabeth d.v. P. Maltha en W. Heus, Zuidlandschestr. 4. Johanna Maria IT. T. d.v. M. A. A. Vol en J. M. van Campenhout, Veenlantstr. Gehuwd: Aug. 4. K. J. Wiecherink 29 j. en A. Kloos 30 j. T. van der Beek 33 j. en J. M. van Vlaardingen 19 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 5 Aug. v.m. 1.n.m. 1.30. 6 Aug. v.m. 1.50 n.m. 2 20. 7 Aug. v.m 2.31 n.m. 3.00. 8 Aug. v.m. 3.07 n.m. 3 37. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 4 Aug. Aangekomen Japansch s.s. Andes Maru, met olie van Kobé viaRotter- dam voor N.V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven. Lettisch s.s. Kati, met papierhout van Makslahtie aan de Steiger Oosterhaven. ss. Min, van Antwerpen om hier kolen te bunkeren. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 5 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 12.— teerinK Namens de commissm voor^de^o^eer g. Spiritus. SCHIEDAM, 5 Aug. Men noteert voo Spiritus f 100 ƒ21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereenigmg". Heden 1.80 per ketel. - 2.49

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3