Verordening proviandeering van schepen. Heden is de verordening, waarin de provian deering van schepen wordt geregeld, blijkens officieele bekendmaking in dit blad afgekondigd. Zij treedt in werking op den dag na dien barer afkondiging. In deze verordening wordt o.a. bepaald, dat een vergunning van Burgemeester en Wethou ders vereischt is, om per vaartuig handel te drijven met schepelingen. Die vergunning kan alleen worden verleend aan Schiedamsche ingezetenen, met dien ver stande dat wanneer deze geen Nederlander zijn, zij tenminste gedurende de laatste twee jaarin Schiedam moeten hebben gewoond. Pandora. Het Pandora-programma is deze week weer zeer uitgebreid en mooi. Na het journaal draait een klucht in twee acten, getiteld „Sherloch Holmes op avontuur", waar hartelijk om ge lachen wordt. Ook. het hoofdnummer voor de pauze heeft het op de lachspieren gemunt. Het is Charlie Chaplin, die zijn artisten-loop- baan uitbeeldt en wel op een manier zooals we dat van hem gewend zijn, zeer komisch met verschillende fijne homoristische trekjes: voor al de scène met de woonwagen is vol goede hu mor. Op het tooneel Louis de Haan met zijn Pa nopticum. Iets geheel nieuw voor Schiedam. De h eer de Haan laat zijn sujetten spre ken en lachen. Vooral het tooneeltje ,,De stem uit den kelder" is buitengewoon komisch, het publiek heeft dan ook gegierd van het lachen en niemand denkt er bij dat het hier slechts de kunst van het buikspreken geldt. Na de pauze ,,De gouden strik", een film ge maakt naar het gelijknamige werk van James Oliver Curwood, spelende in het barre noorden van Alaska. Het verhaal is, zooals trouwens alle werken van Curwood, uiterst sober, doch juist deze soberheid maakt het aangrijpend. Eenige sensatie brengt meer leven in het ge heel, vooral de laatste acte is spannend. Een zeer goede film we bevelen daarom dit pro gramma gaarne bij onze lezers aan. De volgende week, zal iederen dag een ma tinee gegeven worden, met als hoofdnummer „Charlie Chaplin. Luxor. Nog eens 'n program om van te smullen voor de filmliefhebbers. Ernst en luim wisselden zich aangenaam af, zoodat het bijna half twaalf werd, voor men er erg in had. Zigoto laat eerst de menschen lachen om zijn dolle avonturen op de smokkeljacht, waarna House Peters en Antonio Moreno in de film „Kapitein Blackbird" een prachtig, dramatisch werk, subliem spel te zien gaven. Het is een der weinige films, die onder de tropenzon zijn opgenomen en wie nader met, 't leven en streven der z.g. inboorlingen wil kennis maken, heeft daar hier een uitstekende gelegen heid voor. De tweede hoofdfilm brengt ons de sympathie ke athleet en acrobaat Mac Donald in de frissche en boeiende film „Het geheim van Verdugo". lot de Verrassende ontknooping volgt men zijn lotgevallen met gespannen aandacht. UIT ROTTERDAM. W. R, Theater. Behalve revue en journaal biedt het program ma van W.B. van deze week twee kluchten in twee acten en twee groote hoofdfilms, terwijl van dit alles het meerendeel aan den vroolijken kant is. Na de gewone inleiding eerst een klucht, genaamd „Oh dokter gevolgd door een smijt- film „Fridolin als chauffeur". Als hoofdnummer voor de pauze een drama in zes acten, „Zwoegers der zee genaamd een schitterend gespeeld werk met boeienden inhoud. Op het tooneel een koorddanser, welke op een telegraafdraad sterke staaltjes vertoont en tevens de verdienste heeft van komisch te zijn. Na de pauze weer een zes-acter. Zigoto laat ons in „Een koninkrijk voor een film-scenario" een eindelooze reeks van onzin zien. Het doel, het publiek eens flink te laten lachen, wordt volko men bereikt. Gaarne bevelen wij dit programma voor iede ren leeftijd aan. Prinses Theater. Na een journaal draait 'n komische twee- acter „Onder Nul". De geschiedenis van 'n jongeman, die avonturen wilde meemaken. Vervolgens verschijnt op het witte doek, Buster Keaton, de oerkomiekeling, in 'n koddige 6-acter getiteld „De Waterrat". Een aardige kluchtfilm van 't gewone genre. Allerzotste sitaatie's, welke het publiek onbedaarlijk doen lachen. Na de pauze als 2e hoofdfilm, een effectvol kunstwerk, 'n film naar de beroemde roman van Conan Doyle „De verloren wereld". Deze film willen wij vooral aanbevelen. Machtige fantas tische ensceneering en schitterend spel maken haar tot een der beste filmwerken. Prinses heeft deze week weer een mooi pro gramma, dat de moeite waard is. Bij of krachlens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere officieele af- en aan- kondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 6 Augustus 1926 is vastgesteld de volgende verordening Verordening houdende bepalingen nopens het verstrekken van proviand en andere goede ren aan boord van schepen in de Gemeente Schie dam. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in afschrift medege deeld. En is hiervan krachtens raadsbesluit van G Augustus afkondiging geschied waar het be hoort, den 7 Augustus 1926. Tapverbod. De Burgemeester van Schiedam besluit te verbieden, dat op Maandag 9 Augustus a.s., den dag waarop de loting voor den dienstplicht in deze gemeente zal worden gehouden, in de tapperijen en slijterijen sterke drank wordt geschonken, toegediend of verstrekt vóór des namiddags 6 uur. Schiedam, 7 Augustus 1926. De toestanden in Mexico zijn moeilijk te be- oordeelen. Ongetwijfeld- spelen in deze kerk vervolging ook sociale motieven, welke door de anti-clericalen als steeds worden voor uitgeschoven, om hun eigenlijke bedoeling te dekken, een rol. Zoo was 't reeds tijdens de Fransche devolutie en zoo zal het ook wel zijn in Mexico. Al heeft de Roomsche Kerk, vooral in La- tijnsch Amerika Midden en Zuid-Amerika veel op haar geweten, dit moet de oogen er niet voor sluiten, dat hier een geest werkt, wel ke in den grond der zaak zich keert tegen den Christelijk en godsdienst. En jammerlijke kort zichtigheid zou het zijn zich te verblijden over den gang van zaken te Mexico. Tijdens de Fransche revolutie verblijdden zich ook vele Protestanten over de actie der Jaco- bijnen tegen priesters en monniken. Echter, geesten, die dieper doordachten, sidderden bij de gedachte, hoe dat alles zou afloopen. En zij vooral, die ernstige en vrome Hugenoten, heb ben met den geloovigen roomsch-katholiek den smaad der revolutie ondervonden. Zooals men weet hebben de bisschoppen in Mexico het interdict afgekondigd, dat de vol komen stopzetting van iedere openbare gods dienstige handeling inhoudt. In het begin der 17e eeuw had iets dergelijks plaats tegen Vene tië, destijds een republiek. Het decreet van Calles, dat de Kerk wil wegbezemen, doet tevens zien, hoe noodzake lijk het is, dat de Kerk geheel los staat van den Staat, om zich als een krachtig instituut vrij te kunnen bewegen. Mexico is een baken in zee en opnieuw een bewijs, hoe de anti-revolutio naire beschouwing ten opzichte van de verhou ding tusschen Kerk en Staat de eenig houdbare en ware is. Reeds in het midden der vorige eeuw had Mexico zijn wetten ten opzichte van de kerken, waaronder ook die der Protestantsche begre pen zijn. Trouwens, de meeste gezaghebbers in de Latijnsche republieken van Amerika zijn min of meer atheisten en Calles heeft thans ra dicaal zijn principe opgevat en uitgevoerd. Hoeveel gaat er naar België Van een financieel deskundige'vernam het „Dgbl. v. N.-Br.", dat in Juli bij de Bredasche banken voor minstens 100.000 aan Belgisch bankpapier is gekocht. Het bedrag aan chèques is niet te benaderen, evenmin het bedrag aan frcjncs dat in België werd gekocht. De Staatsbegrooting 1927. De Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1927 is heden naar den Raad van State vei zonden. Pauselijke onderscheiding. Naar wij vernemen, heeft het Z. H. den Paus behaagd prof. dr. A. M. A. A. Steger, lid der Eerste Kamer, die zijn zilveren huwelijksfeest viert, te benoemen tot ridder der Orde van den H. Gregorius den Grooten. Minister Waszink. Naar wij vernemen, zal Z.Exc. minister mr. Waszink zich de volgende maand metterwoon in Den Haag vestigen. Vrije artsenkeuze. Tien Hilversumsehe artsen hebben een adres gezonden aan den gemeenteraad in verband met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot. de opheffing van de vrije artsen- en specialisten- keuze voor armlastigen en de aanstelling van twee gemeente-geneesheeren en één chirurg- gynaecoloog. van Jumet. De vraag rijst, waarom B. en W. ook nu weer stommetje speelden tegenover het publiek. Nadat de genoemde menschen de geheele stad op stutten hebben gebracht en B. en W. zeer eigenmachtig een deputatie naar Jumet ge zonden hebben, mocht men toch wel vergen, dat in dit geval niet het beruchte vingertje-op- den-mond gespeeld werd. 't Is in 't belang van de uitgewekenen zelf, dat we er over zwijgen", zei de voorz., toen de heer Collé bespreking in 't openbaar vroeg. De voorz. bedoelde het mogelijk goed, maar wij vreezen, dat een dergelijke ^Hating, die een wereld van verdenking ontsluit, heel wat na- deeliger zal werken voor de uitgewekenen, dan rondborstige verklaringen. Ja, de heer Collé heeft wel gelijk, dat B. en W. onder-onsjes-neigingen hebben en hij beweerde eveneens niet zonder reden, dat zijn vragen onvriendelijk ontvangen worden, maar de heer Collé moest 'n tikje meer voorzichtigheid be trachten en zich in den moed, van ongelijk te durven bekennen, oefenen en bovenal, dat verschrikkelijk zeurzagen afleeren gistermiddag sloeg hij weer door als 'n omroeper op een fiets met een versleten vrij-wiel Zoo zoetjes aan krijgen we onze bekomst over die school kwesties De agenda begon met een serie benoemingen, die allen heel geijkmatig rouleerden, totdat de aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een gemeentelijk inspecteur van het onderwijs aan de orde kwam. f De heer Van den Tempel (C.H.) was niet tevreden over die aanbeveling. B. en W. hadden o.m. bij die aanbeveling een stuk over legd, dat zoo vernietigend was, voor een der lieeren, dat hij terecht niet kon begrijpen, waar om of die heer even zoo vroolijk op de aan beveling voorkwam en deze spreker bepleitte uitstel. Toen kwam weth. De Bruin in het geweer. Van uitstel wilde hij niets weten. ITij had er genoeg van om nog langer die functie waar te nemen t belang van 't onderwijs kwam weer °P de proppen en weth. werd bijuans dramatisch, toen hij begon te boomen over de verheven opvatting, die hij van zijn taak had, over plicht, eergevoel enz. net aandoenlijk echtDe vraag van den heer v. d. Tempel, waarom men een man, dien men op de aanbeveling plaatst, toch compromitteert, beantwoordde weth. echter niet, want dan zou men achter de mooie lappen het Jeelijke staketsel hebben gezien. Wie eenigszins met de gemeente-politiek bekend is, zal begrepen hebben, dat de gedu peerde een katholiek was en dat hij als laatste op de aanbeveling stond. De toedracht der zaak is niet minder hatelijk. In 1921 heeft, de heer De Haan eveneens gesolliciteerd naar de betrekking van onderwijs- inspecteur alhier en toen heeft een hem vijandig gezinde autoriteit een brief met allerlei ieclijks aan het gemeentebestuur toegezonden. Die brief is door de nobele heeren zuinig bewaard en hoewel de heer De Haan allergunstigste getuig schriften had, heeft men den ouden brief op gesnord en hem voor de raadsleden ter inzage gelegd en, opdat ze hem toch maar goed zouden zien, volgeklad met roode potloodstrepen. De opzet is duidelijk Weth. De Bruin durfde het niet aan om de katholieke sollicitanten geheel te negeeren, doch de man, dien hij uitkoos, moest bij voorbaat onmogelijk gemaakt worden. Het verloop van de stemming maakte het sectarisme van de roode heeren nog klaarder zichtbaar. Eerst stemden zij eendrachtig op den liberaal, die no. 1 stond, doch toen het hun duidelijk werd, dat dë katholiek, die ook door de S. P. gesteund werd, in herstemming dreigde te komen met, den liberaal en dan allicht zou zijn gekozen, stemden zij volgens afspraak en bij de tweede vrije stemming op den a. r. Goslinga. Bij de beslissende stemming volgde natuurlijk de geheele linkerzijde, met uitzondering van de S. P., deze tactiek. Fraai is anders. De „sjeu' was er toen af en vrij vlug beland den de overige agendapunten in veilige haven, behalve dat van de bewaarschoolcommissie, wat, niettegenstaande de woede-bevlieging van weth. De Bruin, die het koppige alles of niks demon streerde, wederom uitgesteld werd. Half zeven wilde de heer Collé, toen hem de hoop op een avondzitting ontnomen was, nog weer eens vroolijk en frisch over de glasblazers van Jumet beginnen. De voorz. vertikte het, raadslid v. Noordennen beschuldigde collega Collé van reclame-zucht en onder ruzie- woorden en dreigementen van den S.P.'er viel de hamer. Aanbesteding R. K. Ziekenhuis. Gisteravond is in de vergadering van ge committeerden besloten den bouw van het R. K. ziekenhuis aan de Dr. Noletstraat te gunnen aan den laagsten inschrijver, ril. de fa. Heynsbroek, Leenderts en A. Brand, van hier met 142.784.voor den geheelen bouw. Leening. In den gister gehouden gemeenteraad is besloten een leening aan te gaan, groot 500.000, rentende 4| Gemeentelijk inspecteur van het onderwijs. Bij herstemming in den gister gehouden gemeenteraad is tot gemeentelijk inspecteur van het onderwijs benoemd de heer W. J. Goslinga te Haarlem. Automobielenverzekering. Belanghebbenden verwijzen wij naar de an nonce, waarin de Nieuwe Havbank een auto mobielen verzek ering aank on d igt I e R'd am zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames J. J. Padmos en G. v. d. Plas, beiden van hier. Het Bureau voor O n d er wij s z a- ken zal vanaf 9 tot 23 Augustus gesloten zijn, gedurenden dezen tijd zal ook de Wethouder voor Onderwijs geen spreekuur houden. De 12-jarige F. Z„ wonende Broersveld, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat, toen hij. gistermorgen op een rijwiel in de L. Nieuwstraat reed, een jongen, S. genaamd, plotseling van het trottoir afliep om met een auto mee te rijden, doch tegen zijn rijwiel botste, waardoor hij viel en zijn rijwiel zoodanig werd geschadigd, dat dit niet meer te berijden was. Ook zijn kleeding werd gescheurd. Te 5| uur gisteravond had een begin van brand plaats ten tfuizc van H. Geul aan de West-Frankelandschestraat 56. Het oudste van drie kinderen, die alleen thuis waren, had een hoeveelheid papier aangestoken. Het brandje is door zekeren De N. met een emmer water gebluscht. W. J. W. deed gisteren b ij depoli- tïe aangifte, dat hij in de Vlaardingerstraat is gebeten door een hond van L. v. d. B„ die zijn broek grootendeels vernielde. Door de politie z ij n in den afge- loopen nacht 2 vreemdelingen, Duitschers, aan gehouden, die verklaarden, dat zij als blinde passagiers met een Engelsch schip, dat thans in het dok ligt, aan de scheepswerf „Nieuwe Waterweg", uit Bremen waren gekomen en even tevoren dat schip hadden verlaten. Zij zullen naar Duitschland worden uitgeleid. Hedenmorgen te omstreekd 8.15 uur is de opperman G. Hoen, wonende te Rotter dam, werkzaam aan de in aanbouw zijnde protestantsche kerk in de Gorzen, met een bak specie van een pl.m. 5 meter hooge stelling ge vallen. Hij kwam op het achterhoofd terecht en bekwam een bloedende wonde. Hij is' door dr. Koene verbonden. Vermoedelijk heeft de man nog een hersenschudding opgeloopen, waarom hij per rijwielbrancard door de politie naar het ziekenhuis is vervoerd. H. was op de stelling uitgegleden tengevolge der gladheid, veroor zaakt door den regen. Indek er kderNed. Herv. Gemeen- te te Sluipwijk zal een nieuw, rein pneumatisch orgel geplaatst worden met electrische wind- voorziening. De firma Standaart alhier is met de levering belast. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag, 6 Augustus, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer ir. C. Houtman, waarn. Burgemeester. Tegenwoordig zijn 23 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren mr. Van Velzen, Van den Boverikamp en L. van Pelt. Goedgekeurd worden de notulen van 14 Mei jl. De Voorzitter doet. mededeeling van een verzonden telegram van gelukwensch bij ge legenheid van den verjaardag van TI. M. de Koningin-Moeder en daarop ontvangen dank betuiging en verder mededeeling van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts zijn de volgende stuk-ken ingekomen Van B. en W. schrijven, waarbij ter vaststel ling wordt aangeboden de rekening van de Gemeentelijke Fondsen over 1925. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van B. en W. schrijven, waarbij de rekening over 1925 van het Grondbedrijf ter goedkeuring wordt aangeboden. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van B. en W. schrijven, waarbij wordt over gelegd het antwoord van de Commissie van Toezicht op het M. O. op de tot haar gerichte uitnoodiging om een onderzoek te willen instellen naar de vermeende misstanden aan de Rijks TI. B. S. alhier. Zooals reeds gemeld, bericht de Commissie dat liaars inziens momenteel geen aanleiding bestaat een onderzoek in te stellen dat de Commissie sedert 1924 volkomen op de hoogte is van de verhouding tusschen direc teur en leeraren op de H. B. S. en dat, waar deze verhouding geen nadeeligen invloed op den gang van het onderwijs had, zij geen termen vond om zich terzake tot den Minister van Onderwijs te wenden en evenmin om daarvan eenige mededeeling te doen in het jaarverslag over 1925. De heer Collé maak t eenige opmerkingen omtrent de verhouding tusschen leerlingen en directeur. O.a. spreekt hij van 't feit, dat een leerling door den directeur werd verboden aan het laatstgehouden examen deel te nemen, doch na een verzoek aan den minister van onderwijs van de zijde van den betrokken leerling, op last van dien minister toch toegelaten moest worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. HET EUCH. ZIEKENTRIDUUM. Nieuwe b ij dragen. Van een moeder ter eere van de H. Liduina 2.—. Ter eere van de H. Liduina 1.50. N.N Tot welslagen van het triduumf 2.50 Voor het Eucharistisch Triduum van N. N. Intentie om op voorspraak van de TI. Liduina te verkrijgen de bekeering van iemand, die niets meer aan zijn godsdienstplichten doet 10.- Raadsoverzicht. De wereld is een groot tooneel... Wanneer het geen zomertijd was geweest had de schemering ons nog in de raadszaal gevonden, want klokke half zeven zaten we nog in de doorrookte ruimte toe te zien hoe wetlu Houtman als voorzitter er met mannenmoed een eind aan trachtte te maken. Of het dan zoo belangrijk was Ach, toen we onze hersens weer uit den knoop hadden en onze zinnen zoo langzamerhand konden verzamelen, moesten we heusch eenige momenten peinzen, wat of er nu eigenlijk tot stand was gebracht. Veel was 't niet. 't Begon met „den raad in comité". Anderhalf uur zaten w„ in de krochten van het stadhuis ons stierlijk te vervelen en reeds begonnen er hooze vermoedens te rijzen, waarvan de minst kwaad aardige nog was, dat de geheele zaak daarboven ingedommeld was, toen mej. Van Noordijk de pretendente van de Fabri-fondsen, haar hoofd binnen ons heiligdom stak en heel humoristisch uitriep ik wensch de heeren geen kwaad ik zeg niet pets, maar pers We begrepen dat dit laatste toeganggevende tooverwoord door den bode moest zijn gefluisterd en stormden haastig naar de perstribune. Waar de Raad zoo lang over „gesmoesd" had We konden eerst slechts gissen en pas op 't eind van de zitting hoorden we, dat B. en W. inede- deelingen hadden gedaan over de glasblazers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2