DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Dinsdag 10 Augustus 1926 No. 14628 Bureau ip KOEMA RK 14.— Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advartantitni 15 regels 1,75, *lke r»£*i daarboven 35 nt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededseliugan 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteerun, Tarieven wordsn op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 duim; f 80 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet o! oog f De verzekering wordt gewaarborgd 200 bij dood 1100 bij verlies van ®«a 4* N.üsdl. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een artikel v a n d e „O s s e r v a t o r e Roman o." De „Osservatore Romano" weerlegt in een uitvoerig artikel de beschuldiging van President Galles, dat de Katholieke Kerk gedurende drie eeuwen Mexico heeft overheerscht, den vooruit gang heei't tegengewerkt en niets voor de ver betering van den toestand des volks heeft gedaan De eerste drukkerij in Mexico, aldus de „Os servatore, werd iu Mexico gevestigd door zijn eersten bisschop, Mgr. Znmmaraga en andere bekende missionarissen stichtten niet minder dan honderd kerken, rond welke hospitalen, gymnasia en scholen verrezen. De vooruitgang in een kwarteeuw gemaakt, was zoo. groot, dat in 1553 een universiteit werd geopend in een land, dat weinige jaren te voren slechts door wilden bewoond werd. Het werk der Kerk be stond hoofdzakelijk daarin, door middel van den godsdienst twee zoo geheel verschillende rassen te vereenigen als het Spaansche en het Indiaansche. Tal van jaren werden de gelukkige resulta ten van den arbeid der Kerk in Mexico onder vonden, toen, terwijl in Europa het despotisme der koningen heerschte, in Mexico rechtvaar digheid en liefde gepredikt, werd. Wanneer in den laatsten tijd de invloed der Kerk ge ringer was, dan is zulks te wijten aan de voort durende revoluties en aan de harde voorwaarden, waaronder zij haar arbeid moest verrichten, terwijl de protestantsche secten ondersteuning kregen. De „Osservatore" haalt dan een aantal geval len aan, waarin Katholieke Bisschoppen en priesters belangrijken arbeid voor het alge meen welzijn hebben verricht, arbeid die lange jaren door de burgerlijke autoriteiten was ver waarloosd en besluit met op te merken, dat de huidige crisis niet is te wijten aan overdreven bemoeienis der Katholieken in staatsaange- legenheden, maar aan plaatselijke politieke ge schillen. DUITSCHLAND. Onzichtbare bezetting? Naar de „Vossische Ztg." verneemt, zal binnen afzienbaren tijd en wel kort na Duitsch- land's toetreding tot den Volkenbond, de Rijn land-commissie uitvoering geven aan de te Locarno toegezegde hervorming van het be zettingsregime. Het blad verwacht dat daar over in September te Genéve nog van gedachten zal worden gewisseld en dat de Duitsclie dele gatie dan niet alleen op een vermindering van de bezettingssterkte tot 45.000 man zal aan dringen, maar ook zal verlangen, dat de bezet ting „onzichtbaar" gemaakt wordt, door haar te concentreeren op enkele strategische punten. RUSLAND. Het politieke conflict. Volgens een bericht uit Reval aan den Dni is in politieke kringen te Moskou groote sensatie verwekt door het verschijnen van een brochure van Zinowjef, waarin ernstige kritiek wordt geleverd op de gestie van het centraal comité der communistische partij. Uit dezelfde bron verluidt, dat aan Menzjinski onbeperkte volmacht is gegeven om tot arres- 147) Nog zeldzamer gebeurde het na dien tijd, dat iemand van de gastvrijheid van den kapi tein gebruik maakte in een huis, waar spoken huisden en zoodoende had mijn zwager zijn doel bereikt, namelijk, mijne gevangenschap zooveel mogelijk geheim te houden. En om 't gerucht van de witte vrouw, die in 't huis rond waarde, nog te verbreiden, dwong mijn zwager mij eenmaal, toen hij een ouden krijgsmakker tot gast had, des nachts bij dezen op de kamer te verschijnen. Hij liet mij door Dorkey drei gen, dat hij mij in den diepst en en sombersten kelder van 't Huis zou doen opsluiten, indien ik den vreemdeling door eenig geluid liet ver staan, dat ik geen spook, maar een wezen van vleesch en bloed was. Ik moest langzaam en zwevend door de kamer gaan em binnenkomen door eene geheime deur, wier bestaan mij tot nu toe onbekend was. Door dezelfde deur moest ik ook weer de kamer verlaten, nadat ik eenige seconden voor het bed van den vreemdeling zou gestaard hebben. Lenoir zelf zou toezien en wee mij, indien ik niet nauwkeurig zijn bevel opvolgde-. Wat bleef mij over dan te gehoor zamen Was ik niet geheel in zijne macht Kort voor middernacht kwam Dorkey taties over té gaan in verband met het huidige politieke conflict. Volgens een bericht uit anti-bolsjewieksclie bron zouden gedurende de laatste dagen te St. Petersburg meer dan 300 personen, behooren- de tot de oppositie in de communistische partij, gearresteerd zijn. Indien dit bericht juist is, lijkt de reeds ver scheidene dagen geleden door Oensjligt afge legde verklaring i. z. de volledige onderdrukking der. actieve oppositie-beweging wel wat voor barig. Een erkenning in berichten uit Moskou. De pers van de Oostzeestaten blijft nog steeds geruchten publiceeren over ernstige militaire onlusten te Leningrad, Moskou en andere Rus sische steden in verband met de oppositie in de Russische communistische partij. Volgens nadere inlichtingen uit Moskou is echter alleen de atmosfeer in hooge politieke kringen uiterst gespannen, doch hebben geen onlusten plaats gehad. Uit Stockholm wordt gemeld Volgens be richten uit Moskou heeft, zoo dra het bekend werd, dat er onlusten in Zuid-Rusland waren uitgebroken Mensjinsky, de nieuwe leider van de Russische Tsjeka, een volstrekte volmacht gekregen. Verschillende leden van het bestuur der communistische partij zouden gearresteerd zijn. In de fabrieken moet een proclamatie zijn uitgevaardigd, waarbij een algemeene staking wordt bevolen. Te Kief zonden zich afdeelingen hebben gevormd, die het devies verspreiden „Los van Moskon, wij willen het oude régime terug." RULGARIJE EN JOEGOSLAVIË. De lezing uit Boekarest. Uit Boekarest wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld Het Joegoslavisch-Bulgaarsch conflict is op nieuw acnnt geworden door invallen van Bul- gaarsche benden op Joegoslavisch gebied en de vermoording van Joegoslavische onderdanen. De nota met ultimatief karakter, die Joego^ slavië klaarblijkelijk voornemens is geweest, te Sofia te overhandigen, blijft op aandringen van Engeland achterwege. Volgens berichten uit Belgrado zal thans in den loop dezer week te Sofia een nota worden overhandigd zonder ultimatief karakter, maar met de bedreiging van energieke maatregelen voor het geval dat de invallen niet zouden op- honden. Voorts zal worden geëischt de bestraf fing der schuldigen 'en schadevergoeding aan de nagelaten betrekkingen. FRANKRIJK. De schulden aan Amerika en Engeland. In den ministerraad was er geen sprake van de ratificatie der overeenkomsten over de schul den. 1 ardieu zette de maatregelen uiteen, die genomen zijn om het tekort aan kolen te dekken, dat een gevolg is der Engelsche staking. Boka- nowski deelde het ontwerp in tot algemeene herziening der Douanetarieven. 1 ardieu dezelde aan de commissie van bniten- landsche zaken mee, dat de regeering haar vrij- mij halen en bracht mij aan de deur van het ver trek. Deze bevond zich tegenover het bed en was door een groot beeld verborgen, dat mij zelf voorstelde in 't wit gewaad, dat ik droeg. Het beeld was een copie van een miniatuur- portret van mijdat Gabriel Lenoir deed schil deren en hier opgehangen om op de verbeel ding der gasten te werken en de vrees voor spo ken gevoeliger te maken. Naast het bed aan 't hoofdeind was een onzichtbare deur, dus te genover den verborgen ingang. Deze, zei Dor key, zou de kolonel op den laatsten klokslag van twaalf uur openen, om 't licht der blauwe lantaarn op mij te laten vallen. Innerlijk woe dend, dat ik mij tot zulk een spel moest laten gebruiken, deed ik toch, wat men verlangd. Ik had reeds bewijzen genoeg, dat kapitein zijn bedreiging zou ten uitvoer brengen, wanneer ik niet gehoorzaamde. Toen de klok midder nacht sloeg, opende Dorkey de geheime deur, terwijl ter zelfder tijd ook de tegenovergestelde deur open, waar kapitein Lenoir stond. Hij had de blauwe lantaarn op mij gericht en de schijn maakte, dat mijn kleeren als phosphor licht maakten. Toen ik 't bed genaderd was, ontwaakte de officier, misschien door den tocht der beide deuren of door 't ruischen der klee ren in een woord, de held, die reeds twintig veldslagen gestreden en den dood getrotseerd had, hij richtte zich op, gaf een luiden gil van schrik en zonk bewusteloos neer. Met een ge biedenden wenk wees Gabriel Lenoir naar de laat de methode toe te passen, die zij wenscht om het vraagstuk der schulden te behandelen en het parlement niet zal verzoeken het vóór het reees te bespreken. De meerderheid der com missie besloot dientengevolge, dat er geen aan leiding was om de regeering te hooren. Tardieu zeide nog, dat hij den indruk had, dat Bérenger op het oogenblik niet verzocht zon worden om naar zijn post te Washington terug te keeren. Havas zegt dat er geen enkele uitvoervergunning naar Engeland verleend zal worden. BRAZILIË EN DE VOLKENBOND. De Mello Franco heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de Parijsche „Excelsior" bevestigd, dat Brazilië aan de September-zitting van den Volkenbond geen deel zal nemen. ALLERLEI. Uit „goede bron" verneemt de „United Press" dat een oplossing inzake het geschil tnsschen den H. Stoel en Argentinië naar aanleiding van de nuntiatuur in Buenos Aires spoedig te verwachten is. Reeds is bepaald wie de nieuwe nuntius zal zijn en de regeering van Argentinië heeft haar goedkeuring aan de benoeming gehecht. Het is Mgr. Cortesi, de voormalige vertegenwoordiger van het Vaticaan te Rio de Janeiro. Zijn op volger te Rio zal Mgr. Beda worden, die destijds door de Argentijnsche regeering niet werd aan vaard en diensvolgens Argentinië moest verlaten. Uit Washington Coolidge heeft door de bladen den open brief aan hem leeren kennen, dien Clemencean heeft laten verschijnen. Het standpunt van den president is dat de betrek kingen tusschen Amerika en Frankrijk door de daartoe bevoegde vertegenwoordigers dient ge regeld te worden. Coolidge meent verder, dat het congres alleen nu bevoegd is om zich over het door de schul dencommissie getroffen accoord uit te spreken. Uit SjanghaiEen ambtenaar van den gemeenteraad werd gisteravond, toen hij een automobieltochtje maakte, door bandieten aan gevallen en gewond. Zij beroofden hem van een bedrag van 60 dollar en wisten te ontkomen. Uit Tsintau (Kiautsjau) Een Duitsch juwelier Carl Fisher genaamd, is gisteren door twee gewapende roovers gedood. Zij klopten op de deur van zijn reeds gesloten winkel en toen hij open deed, vielen de roovers op hem aan en vermoordden hem. Zij wisten te ont komen. Volgens een bericht in de „Matin" heeft de gemeenteraad van Bombay besloten, dat er met ingang van 8 Augustus in de stad en haar onmiddellijk omgeving geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht. Binnenland. De Katholieke Iladio-omroep. Waardeering. „Dc Telegraaf" stelde een enquete in over het actueele radio-vraagstuk. Daarbij is ook de katholieke omroep ter sprake gekomen. De heer Paul Nijgh liet zich als volgt uit Het sectari'sme is nu eenmaal een psycho logische hebbelijkheid van ons volk en we zullen daar wel nimmer aan ontkomen. Ik heb hetzelfde ondervonden op een ander gebied in de staats commissie voor de ziekteverzekeringswetgeving. Wanneer ik de representanten van de verschil lende religieuze of politieke groepen hier in mijn verborgen deur, door welke ik binnen kwam en weer verdween. Den volgenden dag vertrok de gast van den kapitein, na hoog en laag verze kerd te hebben, dat hij het spook gezien en op 't punt was zijn revolver af te vuren, toen de gestalte in een nevel verdeen. De dappere of ficier zorgde er voor dat 't geval wijd en zijd bekend werd. Lenoir had zijn doel bereikt en van nu af schuwde ieder het huis, zoodat de nietswaardige schurk niet behoefde te vreezen, dat zijn geheim zou ontdekt worden. Ook de oude Dorkey stond mij meer vrijheid toe, tot een nieuwe gebeurtenis, nu drie jaar geleden, de oorzaak was, dat ik hierheen gevoerd werd. Op zekeren dag zei Dorkey mij, dat ik wederom eenigen tijd mijne kamer niet verla ten mocht, daar kolonel Lenoir zijne pupil,eene jonge miss, in huis gebracht had, die natuur lijs; niets van mijne aanwezigheid weten mocht. Nu werd ik weer opgesloten en dubbel streng bewaakt, zoodat ik, ondanks mijn vurigsten wensch, niet in 't minst met de jonge vreemde linge in aanraking kon komen. Twee of drie weken later zag ik eene jonge dame te paard voor 't huis ctilhouden. Ik hield ze voor een bewoonster van het „verborgen huis", doch vernam van Dorkey spoedig iets anders. Ze was eene vreemdelinge, die door het hevig on weer verrast was en hier in 't verborgen huis eene schuilplaats zocht. Gelukkig was de ka pitein niet thuis, daarom had zij haar binnen gelaten. Toch moest men haar den lust bene kamer bijeen heb, dan zijn we het in een paar uurtjes eens. Zooals bona l'ide zakenmensehen, die belangen te verdedigen en te vereenigen hebben. Maar zijn ze weg en hebben ze weer ruggespraak gehouden met hun corporaties, dan is ailes weer mis. Dan komen allerlei kleinzielige miezerige bezwaart.jes bovendrijven en... we zijn dan weer even ver, als voor den aanvang. Mijn overtuiging is, dat alleen wanneer de menschen zelf evolueeren tot verdraagzaamheid en eerbied voor elkanders inzichten, de ge- wenschte eensgezindheid op allerlei gebied zal ontstaan, dus ook in omroepzaken. Het is mij opgevallen, dat de katholieken en de sociaal-demoeraten dit beseffen. Als toegewijd luisteraar heb ik alle programma's gedurende mijn vacantie gevolgd en ik heb allen lof voor den katholieken omroep en de V. A. R. A. Zoo'n pater Van Ginneken, die zoo fijnzinnig, zoo teeder-eerbiedig over het IT. Misoffer spreekt. Je voelt, dat het iets heiligs voor hem is en het pakt je in je ziel. Trouwens, pater Van Ginneken zei zelf, voor den aanvang van zijn interessante voordracht, dat zij, die voor dit onderwerp niets voelden, beter deden even op Daventry af te stemmen. Kijk, dat bewijst, dat een godsdienstig onder werp in het geheel niet uit den omroep geweerd behoeft te worden. Integendeel, het kan door wederzij dsche waardeering voor elkanders geeste lijke waarden, juist die eensgezindheid helpen bevorderen, waarnaar we allen snakken. Ook de V.A.R.A. kiest meestal haar programma's zóó, dat een andersdenkende er mijn inziens gevoeg lijk naar kan luisteren, zonder zich bepaald te ergeren. Maar de christelijk en, die zijnwaarlijk van den eersten noot af al onverdraagzaam De „stijl", dien zij demonstreeren in muziek en woord, heeft dat gezwollen uitdagende, dat automatisch den geest in verzet brengt. Wanneer de groepen uit onze bevolking zullen inzien, dat ze niets winnen met deze soort propaganda, dan saneert zich de omroep auto matisch. De heer Max Polak, een radio-ingenieur, zeide Volgens mijn oordeel is muziek de hoofd schotel voor den omroep. En wat er verder gegeven wordt als aanvulling, moet van een gehalte zijn, dat men zou kunnen noemen een draadlooze Volksuniversiteit. Dit wil dus zeggen, dat er natuurlijk godsdienstige of politieke onderwerpen kunnen worden behandeld. Waar om niet, waarom moet men daarvoor vooraf, als verstandige cn algemeen ontwikkelde men schen een verdeeling maken Zooveel uren voor de katholieken, zooveel uren voor de pro testanten, zooveel voor de Joden enz. Wat een onzin eigenlijk. Dc fout schuilt in het feit, dat de voorstanders van deze soort omroep, niet zoozeer bezeten zijn van het verlangen om hun medemenschen een nieuwe heilstheorie bij te brengen, dan wel om deze te misbruiken voor partij-belangen. Ik ben overtuigd dat onder de „luisteraars" van alle gezindten en kleuren de neutrale dotni- neeren, d.w.z. die verlangen naar waarlijk goede muziek en bij afwisseling naar goede amusements programma's of leerzame voordrachten van algemeen wetenschappelijK karakter. Uit de Engelsche rapporten blijkt, dat 60 pCt. van de omroepprogramma's daar gewijd is aan muziek De katholieken hier te lande, evenals de V. A. IT. A. zien dat ook al in. men om nog terug te komen en dus moest ik weer om middernacht de rol der witte dame spelen. Ik wees 't voorstel van Dorkey bepaald af, al hare bedreigingen bleven zonder gevolg, tot ik eene gedachte kreeg, die mij deed toe stemmen. Ditmaal is de kapitein niet hier, zei ik tot mijzelf, ik zal doen wat de oude Dorkey verlangt, totdat ik in de kamer der vreemde ben, dan werp ik mijn sluier terug en roep hare hulp in. Dit is alleen het middel tot redding, dacht ik ze zal, ze moet mij hooren. Dor key zal mij niet beletten haar in 't kort mijn droevig lot te herhalen en haien bijstand te vragen. Aarzelend, om geen verdenking op te wekken, gaf ik eindelijk mijne toestemming om middernacht weer het spook te spelen. Dor key kwam mij halen. Ik ging door de verbor gen deur naar binnen en naderde langzaam liet- bed, toen mijn blik op een ring viel, die op de toilettafel lag en zeker door de vreem e daar was gelegd. Een eigenaardig onverw aar baar verlangen naar den iing maakte zie v- mij meester. O, dokter, ik kan u ml-l,L® bazing niet beschrijven Ik herkende den m van binnen stonden de letters E. C. - zelfden ring, dien ik de mm gegeven had, als zij met mijn kind heenging- Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1