Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Alleen de protestanten willen dat nog maar niet inzien, tengevolge waarvan hun avond de minst beluisterde der week is. Over het algemeen zijn de muziek-program- ma's tweede-rangs. Dat moet veranderen, wil Nederland in Europa niet voorgoed zijn artistieke reputatie bederven. De enkele goede avonden, zooals de Kurhaus-concerten uit Scheveningen, worden bovendien nog bedorven door een slechte telefonische verbinding met Hilversum. Dit zijn de voornaamste programma-grieven, die ik tegen den bestaanden omroep heb. Een eyeloou ten toons tellin g Borculo kan den dag van heden, 10 Aug., den dag waarop het juist een jaar geleden is, dat de cycloonramp de plaats trof, niet onge merkt voorbij laten gaan. Zoo zal vandaag in de voormalige M.U.L.O.- school een cyeloontentoonstelling worden ge houden. In het hotel „Weggelaar" op het sindsdien herdoopte Muraltplein zal de plechtige uitreiking plaats hebben van de cycloonmedailles (verg. zilveren, zilveren, bronzen) aan burgers, die zich bij de ramp hebben onderscheiden. De avond gaat uit van het gemeentebestuur. Om zeven minuten voor zevenen (het moment, dat een jaar geleden de cycloon aanving) zal •mej. Stoel, zangeres uit Velp, een aanvang maken met het zingen van toepasselijke liederen. De liederenreeks is zoo gekozen, dat de stemmingen van 't begin tot 't eind van den cycloon, daarin als 't ware tot uiting komen. Hedenavond oin halfacht wordt in liet ge- improviseerde hulpkerkje in de openbare school een bid- en dankstond gehouden. liet niet aangeven van mijnongevallen. Naar aanleiding van de klachten van de vijf samenwerkende mijnwerkersbonden inzake het niet aangeven van mijnongevallen bij de Rijks verzekeringsbank, heeft dit lichaam thans aan deze bonden medegedeeld, dat dr. van Eeden twee weken in de mijnstreek heeft vertoefd om naar een en ander een onderzoek in te stellen dat het onderzoek heeft aangetoond, dat er inderdaad ongevallen verzwegen zijn, welke hadden behooren te zijn aangegeven en dat er maatregelen zijn getroffen en andere in over weging zijn om een betere nakoming van de wet in dit opzicht te verzekeren. 11. K. Politieke Landdag te Deventer. Zondagmiddag werd te Deventer onder be gunstiging van mooi weer een politieke landdag gehouden voor geheel den Statenkieskring Deventer, op een terrein aan den Diepenveen- schen wegpater Borromeus was een der sprekers. Aan dezen landdag ging een goed geslaagde optocht vooraf. De nieuwe gouverneur-generaal. De Koningin zal heden den nieuwbenoemden gouverneur-generaal van NederJandsch-lndië, jhr mr. A. C. D. de Graeff, ter beëediging ontvangen op den Ruigenhoek. Radioverkeer tusschcn Oostenrijk en Nederland. Gisteren heeft te Weenen de maatschappij Radio Austria op feestelijke wijze het directe i adioverkeer tusschen Oostenrijk en Nederland geopend. Ingenieur Leist begroette de gasten, waarna de Nederlandsche gezant, jhr. mr. Van Nispen tot Sevonaer, door het omdraaien van den inschakelingshefboom de verbinding tot stand bracht. Het eerste telegram, dat verzonden werd, was van den Oostenrijkschen bonds president Hainisch aan Koningin Wilhclmina, waarin de wensch uitgesproken werd, dat het i adioverkeer de hartelijke betrekkingen tusschen beide volken nog inniger zal maken. De Neder landsche gezant zond voorts een telegram van hu'de aan d Koningin. VOOR HET EUCH. ZIEKENTRIDLHJM. Nieuwe giften. Familie R2.50 Tot zekere intentie van 't gezin v. d. K. 10. Collecte gehouden onder 't theedrinken 13.50 Belangstellendenio. Ter eere van St. Liduina uit dankbaar heid en tot lafenis der geloovige zielen 10. Ter navolging s.v.p. één gouden tientje voor het Ziekentriduum -10. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is ter Gemeente-Secre tarie aangifte gedaan van 3 gevallen van rood vonk. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Opmerkingen over de spoorweg dienstregeling. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen verzoekt be langhebbenden eventueele opmerkingen betref fende de huidige spoorwegdienstregeling te harer kennis te brengen, opdat met de gemaakte op merkingen zoo mogelijk bij de samenstelling van de nieuwe spoorweg-dienstregeling rekening kan worden gehouden. Het verdient aanbeveling eventueele "bemer kingen vóór het einde dezer week op het Secre tariaat der Kamer, Handelsgebouw, Kantoor No. I, in te zenden. Raad van Arbeid. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft de volgènde wijzigingen gebracht in de samenstelling van dén Raad van Arbeid, te Delft. Aangewezen wordt als plaatsvervangend ar beider-lid C. J. Spendel, Oostsingel 109, Delft: in verband met het tusschentijds uittreden van het arbeider-lid P. J. Kleys, vroeger te Delft en het vervullen van diens plaats door het plaats vervangend arbeider-lid J. Hengst, van hier. Oud-burgemeester Honnerlftgc Grete. Heden vierde te Ginneken onze oud-burge meester Honnerlage Grete zijn 80sten geboorte dag. Een handige uitgave. Wij ontvingen van den uitgever H. Ten Brink te Arnhem een plattegrond onzer stad, gedrukt op 'n briefkaartformulier. Dit kaartje behoort tot de serie „Plattegronden van de voornaamste plaatsen in Nederland." Het is ongetwijfeld een lumineus idee, dat als zoodanig gewaardeerd zal worden. De prijs is slechts 12£ cent. Programma muziekuitvoering op Woensdag 11 Aug. a.s., 's namiddags te 8 uur in de Plantage. Musica Marsch, PI. L. Blankenburg Ouver ture „Dichter und Bauer", F. von Suppé Am Golf von Napels, wals, A. Guardia Fantasie de L'opera „Les Pecheurs de Perles", G. Bizet Lettre a Armand, A. Haagman Memories at Eventide, Paul Gibson 't Stedelijk Vooraan, marsch, H. E. van Vleuten. De Staatscourant no. 152 be vat o.m. de statuten der N. V. A. Daalmeijer's brandstoffenhandel alhier. Eerstdaags zullen aan het post kantoor geïllustreerde briefkaarten met zegel- afdruk van 10 cent worden verkrijgbaar gesteld, welke de beeltenis van Johan de Witt, resp. een afbeelding van de landaanwinning in de Zuider zee vertoonen. Gistermiddag werd op de Hoog straat Arie St.olk van 't Hoofd door een wielrijder aangereden en tegen de straat geworpen. Mede lijdende menschen hebben het ventje, dat geen ernstig letsel bekomen had, opgenomen en van den schrik laten bekomen, waarna de jongen weer huiswaarts 'kon keeren. Hedenmorgen zijn naar Zeve naar overgebracht om naar Duitschland te wor den uit geleid de beide personen, die als blinde passagiers met een stoomschip uit Bremen wa ren gekomen en hier aan de werf „Nieuwe Wa terweg" dat schip hadden verlaten. Gistermiddag werd in den poli- tiepost in de Nassaulaan gebracht de 74-jarige J. Schoneveld, wonende Singel alhier, die, ter wijl hij in de Stadhouderslaan stond te praten, door den 15-jarigen F. v. R. met een rijwiel werd omvergereden, waarbij hij zijn rechter pols brak, terwijl zijn kleeding in erge mate werd beschadigd. S. is door de politie naar het ziekenhuis gebracht, waar hem door dr. Hoogen- dijk geneeskundige hulp werd verleend, v. R. verklaarde, dat hij, terwijl hij op zijn rijwiel reed in de Stadhouderslaan, dit niet terstond tot stilstand kou brengen, toen hij bij S. geko men was, omdat hij nog niet goed kon fietsen. S. is door de politie naar zijn woning overge bracht. D e 14-j a r i g e C. v. d. V., w o n e n d e S c h i e, is gisteravond te 6 uur in de Gerrit Verboon- straat met zijn rijwiel aangereden door een auto, bestuurd door J. de R. uit Maassluis- De aanrijding had plaats, omdat de jongen plotseling voor den auto reed. Het rijwiel werd beschadigd. Dco or de politie is gisteravond in den politiepost Broersvest verbonden de 2-jarige de R. uit het Bnbbermansgesticht, die een vallende lamp op het hoofd had gekregen, waardoor het linkeroor was gescheurd. Plet kind is daarna onder geneeskundige behande ling gesteld. UIT ROTTERDAM. Gistermorgen is de 3 8-jarige schipper R. v. V. uit Utrecht, toen hij met den lichter Hoop op Welvaart op de Maas voer, ter hoogte van de Parkkadealhieroverboordgeslagen en verdronken. De rivierpolitie is terstond gaan dreggen. Plet lijk is echter nog niet opgehaald. De sclieepvaartheweging. In het overzicht van de scheepvaartbeweging is abusievelijk vermeld, dat van de 561 ingeko men schepen, 277 bestemd waren voor Rotter dam. Dit moest zijn 377. Van de zijde van den havendienst is reeds aan de directie van het loodswezen gevraagd om de voor Rotterdam bestemde schepen, die kolen komen laden tot nader order buiten te houden. Er was op het oogenblik geen plaats meer voor. Inkrimping van het politiepersoneel. Met ingang van 1 Augustus jl. is de heer C. A- Muller, die tot dusver belast was met de leiding van de opleidingscursussen voor het politie personeel, overgeplaatst naar het politicbureau aan de Plollaan alhier. Deze cursussen zijn hier mede afgeloopen. Den laatsten tijd waren deze cursussen beperkt tot herhalingscursussen, om dat geen nieuw personeel aangesteld werd. Bo vendien zal het agentenpersoneel met 60 man vermindetd worden. Een groep van 60 agenten zal den dienst ver laten, hetzij wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, hetzij wegens het lichamelijk ongeschikt worden voor den dienst. De open gevallen plaatsen zullen niet gerem placeerd worden. Voortaan zal een grooter aan tal van de in dienst zijnde agenten met de sur veillance belast worden, zoodat deze inkrimping van het personeel, geen vermindering in het aantal van het op straat dienstdoend personeel tengevolge behoeft te hebben. Het politiecorps, dat tot nu toe 1332 man tel de, wordt hiermede tot 1272 man teruggebracht. Vergadering van V r ij d a g 6 Aug. (S lot). 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1926. Model D 516.18. (Deze wijziging houdt verband met het raads besluit van 16 Juli j1waarbij aan de Verg. tot bescherming van Zuigelingen een extra subsidie werd verleend van 516.18 tot dekking van het tekort over het jaar 1925. Dit voorstel wordt goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de gewijzigde begrooting voor 1926 van de Hofjes van Belois, welk voorstel goedgekeurd wordt. 10. Voorstel van B. en W. le. om aan de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis" een buitengewoon subsidie te verleenen tot dekking van het nadeelig saldo ad 854.19 van de rekening over 1925 van het onder haar beheer staande badhuis 2o. om zich bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie van het badhuis over 1926 door een buitengewoon subsidie te dekken, zulks tot maximaal liet bij de begrooting ge raamde bedrag van 1645. 3o. tot wijziging van de gemeente-begroo- ting, dienst 1926, Model D 854.19. Overeenkomstig het voorstel wordt na eenige opmerkingen van den heer Scheffers tot een en ander besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun College te machtigen tot het aangaan van een geldleening, groot 500.000. rentende 4} 's jaars. De machtiging hiertoe wordt verleend. 11 bis. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot vaststelling van een Ver ordening op den verkoop van proviand aan boord van schepen in de gemeente Schiedam. Overeenkomstig de voordracht wordt deze verordening vastgesteld. 12. Voorstel van B. en W. tot instelling van een Raadscommissie tot bevrediging inzake het Bewaarschoolonderwijs en tot benoeming van de leden dier Commissie. De V o o r z. zag graag, dat men tegemoet kwam aan een verzoek van den afwezigen lieer L. van Pelt (A. R.) om dit voorstel nog een enkelen keer aan te houden. Weth. De Bruin protesteert heftig tegen dezen abnormalen gang van zaken, 't Voorstel is nu al zeven keer verdaagd en wanneer de Raad dan liever niet aan de regeling van de bewaarschool-chaos begint, moet het gelieele voorstel maar van de baan. Wanneer de Raad wil besluiten tot uitstel, wil spr. daaraan vastkoppelen de algeheele afvoering. Verscheidene stemmen klinken tegen dit autocratisch gedoe van wethouder De Bruin op. De twee partijen beschuldigen elkaar van dom heid enz. eri- ten slotte krijgt wethouder eens niet zijn zin en besluit de Raad, liet voorstel op een volgende vergadering te behandelen. 13. Voorstel van B. en W. dat de Raad zich zal vereenigen met het voorstel van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis tot wijziging van het Reglement voor het St. Jacobs-Gasthuis. Dit voorstel, reeds uitvoerig in ons blad opgenomen, hield in de uitbreiding van liet regenten-körps. De heer D ink el a ar (S. D.) zegt, vrij tevreden te zijn over de nieuwe regeling, maai bij heeft bespeurd, dat men onder uitbreiding alleen verstaat, de toevoeging van enkele leden aan het oude bestuur. Spr. zag liever, dat men een geheel nieuw college koos. Weth. B o d d e fi s acht dit echter niet noodig en wijst er op dat de betreffende regenten die deze stichting tot bloei hebben gebracht, niet kunnen worden gedrongen tot aftreden alsook, dat slechts de Raad, in overleg met liet college van regenten, wijzigingen in het regle ment kan aanbrengen. Weth. D e B r it i n stemt in met liet eenzijdig drijven van den heer Dinkelaar, doch op 't laatst weet de heer Boddeüs lien van hun onlogisch gepraat gedeeltelijk te overtuigen, waarna de Raad liet voorstel van B. en W. aanneemt. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe Verordening op de heffing van legesgelden in de Gemeente Schiedam. De Noor z. zegt, dat aan alle wenschen die den vorigen keer geopperd zijn, is tegemoet gekomen, waarom olgemeene beschouwingen nu veilig achterwege kunnen blijven, 't Voorstel wordt hierop aangenomen. De heer Scheffers doet een vraag be treffende een geval, dat aan twee menschen is overkomen, toen zij op de secretarie naar den burgemeester vroegen, waar hun toen toegevoegd werd „er is momenteel geen burgemeester" onverrichter zake' moesten zij heengaan. De V o o r z. zegt, dat hij dit niet begrijpt, want op de secretarie weten ze heel goed, dat er steeds een loco-burgemeester is bij belooft de zaak te onderzoeken. 15. Voorstel van B. en W. om aan hen, die indertijd middenstandswoningen hebben ge bouwd met premiehypotheken, waarvan de exploitatie niet loonend is, tegemoet te komen ten aanzien van den rentevoet der verleende voorschotten, t In overleg met de commissie voor de woning- dienst stellen B. en W. voor de hierbedoelde bouwvereeniging 1 verlaging te geven. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een besluit, houdende bepaling, dat aan de weduwen van na 19 September 1911 overleden gepensionneerde ambtenaren dezer gemeente, met wie deze op bedoelden, datum reeds gehuwd waren, door den gemeenteraad tot wederopzeggen een wekeiijksche ondersteuning ter tegemoet koming in haar levensonderhoud kan worden toegekend, tot zoodanig bedrag als na kennis neming van de bijzondere omstandigheden gepast zal worden geoordeeld met een maximum van 43 van den laatsten pensioensgrondslag. De beer Kavelaars vraagt, waarom juist deze datum genoemd wordt. De V o o r z. zegt dat er geen weduwen van voor 1911 zijn er is maar één aanvraag komen er meerdere, dan kan de Raad opnieuw beslissen. 't Voorstel wordt goedgekeurd. Nu de agenda' afgewikkeld is, wil de voorz. den heer Collé gelegenheid geven zijn vragen betreffende de Schiedamsche glasblazers te Jumet toe te lichten. De heer Collé zegt, dat die toelichting nogai uitgebreid is, waarom hij gaarne een extra- avondzitting zag uitgeschreven. De voorz. is daar niet voor te vinden. Wanneer de heer Collé niet beknopt kan zijn, moet er in liet openbaar maar niet verder over die vragen gediscussieerd worden de zaak is trouwens in de geheime zitting lang genoeg be sproken. De heer Collé doet den voorz. bittere ver wijten over gekonkel achter gesloten deuren enz. De v o o r z. zegt, dat dit in 't belang van de menschen zelf geschied is. De heer v. Nooddennen (A. R.) merkte tegen den heer Collé op, dat in de geheime zitting duidelijk was gebleken, dat de -S. P. fractie het er slecht voor de betrokken arbeiders heeft afgebracht. Ze moet er dus nu verder maar over zwijgen. De heer Collé zegt, dat 't hem duidelijk wordt, dat men hem 't spreken onmogelijk wil maken. Daar kan de Raad pleizier van krijgen in de volgende zittingen. Na eenig geruzie sluit de voorz. eindelijk de vergadering om half zeven. Het oude zwak. Door het afbreken van het stuurwiel is gistermiddag een autobus van de Emad met acht passagiers op den Moer- gestelsclien weg nabij Tilburg in een sloot ge reden en gekanteld. De inzittenden bekwamen slechts enkele schrammen, terwijl de chauffeur lichte kneuzingen opliep. Een zesjarige moordenaar. Gis termiddag kregen te Groesbeek twee neefjes, uit school komend, ruzie. De twist liep zoo hoog, dat de jongste, de 6-jarige W., zijn klomp uittrok en daarmee zijn 7-J-jarig neel'je een slag op het hoofd toebracht. Het getroffen jongetje werd even later levenloos opgenomen. Door de n trein g e d o o d. Door den trein, die kwart voor twee uit Leerdam vertrekt, is gisteren even over den Diefdijk een man over reden en gedood. Met hun tweeën waren zij langs de lijn in het hout aan het werk. Tot nog toe is de kameraad van den overledene niet terecht. De overreden.e is de 21-jarige M. uit Gulemborg. In de nabijheid is een buks gevon den. ScheepsongelukopdeNoordzee. Gisteravond kwam te IJ muiden binnen de stoomtreiler Plejaden IJmuiden 44 van de Vis- scherij-maatschappij Praxis, met aan boord 10 schipbreukelingen. Dezen waren afkomstig van het Zweedsclie visschersvaartuig Vanadis, thuis behoorend te Grebbeskat. De Plejaden had op de Noordzee de Vanadis overvaren, die onmiddellijk was gezonken. Men was er in ge slaagd, alle opvarenden te redden, waarbij een der Zweden met een voet tusschen een luik be kneld was geraakt. Na aankomst van de Plejaden te IJmuiden zijn de menschen, die alles verloren hebben, naar het Koning Willem Huis vervoerd. Daar is de gewonde door een dokter verbonden en zijn de menschen voorloopig verzorgd. Onmid dellijk na bun aankoms- verscheen de Zweed- sche vice-consul, om te informeeren en zoo noo dig te helpen. De Vanadis was een houten zeilvisschers- vaarluigkapitein was O. Hellstad. De overval te Bussum. Gisteroch tend hebben, naar de Tel. meldt, de justitie en de politie in verband met, den overval in de Boaz-bank te Bussum uitgebreide huiszoe kingen verricht in het woonwagenkamp aan den Hem weg, waar Bruinmer indertijd is ge arresteerd. Bij deze huiszoekingen waren tegenwoordig de substituut-officier van justi tie mr. Versteeg, de rechter-commissaris mr. Bol, alsmede de inspecteur van politie Van Slobbe. Twintig rechercheurs, allen van de centrale recherche, verschenen om negen uur plotse ling met twee politie auto's voor het woonwa genkamp. Voor de bewoners van het kamp zou, aldus het blad, eventueel geen tijd geweest zijn iets te verstoppen, weg te brengen of over te geven. Bond bet kamp waren politie beamb ten opgesteld om een oogje in het zeil te houden- Op hetzelfde oogenblik werden tien woon wagens aan een onderzoek onderworpen. Deze woongelegerbieden behooren alle toe aan bloed verwanten van Brummer. Het onderzoek duur de ongeveer anderhalf uur. Naar verluidt zou de justitie weinig belang rijks hebben gevonden. Ook kwam het blad ter oore, dat eenige vrienden van Brummer ojmieuw aan de justi tie verklaard hebben, dat Brummer den be- wusten dag onmogelijk te Bu&sum kan zijn ge weest, omdat hij in hun gezelschap zou hebben vertoefd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2