DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest.' 49ste Jaargang. Donderdag 12 Augustus 1926 No. 14630 AdvartentiSm 1—5 regels 1.78, «lk» rag»i ««arbove» S8 at, 8 m»«« plaatBen wordt 2 maai berekend, ingebonden cjededeeSiogGn 78 c p«r regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteertn. Tarievon worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 3». Bureau j KOEMA RK T 4. Telefoon intercommunaal 68085 Posïbua s Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Gratis-On q e va Hen verzeker! n g f 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitf 299 bij verlies van een band, voel of oog s f 298bij dood f 100 fclj verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verPesTO^eiï^eB anderen - bcjaie *1^ Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe vredesstappen van Mgr. Vera. Aartsbisschop Vera y Zuria van Puebla heeft nieuwe voorstellen gedaan betreffende een regeling van het godsdienst-geschil. De prelaat vraagt, dat president Calles de anti-godsdienstige maatregelen zal opschorten, tot de bijeenkomst van het congres en spreekt de hoop uit, dat het congres minder strenge maatregelen zal vaststellen. Het episcopaat heeft voorts een verklaring gepubliceerd, waarin wordt ontkend, dat de Katholieken niet loyaal zouden zijn en gezegd wordt, dat, zoo Mexico in een oorlog met an dere landen zou worden gewikkeld, de Mexi- eaansche Katholieken hun loyalen steun zou den verleenen. Blijkens de jongste opgaven zijn er sinds de vankrachtwording der nieuwe bepalingen op de kerkgenootschappen zoowat GO menschen ge dood en 200 gewond. Er wordt vrees gekoesterd voor de veiligheid van egn aantal roomsch- katholieken, die naar het heet nog gevan gen worden gehouden na de eerste troebelen. Van de 400 gedetineerden zijn echter de meesten reeds des anderen daags in vrijheid gesteld. In Guadalajara zijn als een gevolg van de boycott de handelstransacties tot een kwart van den vroegeren omvang teruggeloopen. Energieke stappen der V.S. De „Chicago Tribune" meent te weten, dat de reeds lang bestaande spanning tusschen de V. S. en Mexico haar toppunt heeft bereikt en dat het zeer waarschijnlijk is, dat de regeering te Washington in de eerstkomende dagen be sluiten zal, zich in te laten met de gebeurtenis sen, die zich aan gene zijde der Mexicaansche grens afspelen. Te Washington verneemt het blad, dat de jongste nota, door staatssecretaris Kellogg aan de Mexicaansche regeering gericht, in zeer strenge termen was vervat en protesteerde tegen de vermoording van Amerikaanse lie bur gers en tegen de onteigening van Amerikaansch bezit. Wanneer hij geen bevredigend antwoord op deze nota zou ontvangen, zou Kellogg een militaire demonstratie gelasten, die ofschoon geen oorlogsverklaring, toch Mexico den indruk zou moeten geven van de macht der V. S. Een sympathie-telegram uit Freiburg. De „Katholieke Unie voor internationale aangelegenheden", met zetel te Freibiirg in Zwitserland, een der belangrijkste internationale katholieke vereenigingen, heeft aan het episco paat in Mexico een telegram gezonden, waarin sympathie met het Mexicaansche episcopaat en alle katholieken in Mexico te kennen wordt gegeven tegenover de inbreuk op de onaantast bare rechten der kerk. September het bezettingsleger in liet Rijnland nog maar 60.000 man sterk zijn. Voorts hebben de geallieerde regeeringen zich bereid verklaard, rekening te houden met de wenschen der Duitsche regeering in zake concentratie van het bezettingsleger in enkele groote garnizoenen ten einde de bezetting aldus onzichtbaar te maken. De geallieerden stellen verdere concessies evenwel afhankelijk van de voorwaarde, dat de Duitsche regeering de verplichting op zich zal nemen, een einde te maken aan de agitatie der nationalistische geheime organisaties aan den linker Rijnoever en alles te zullen doen, om een herhaling der incidenten, zooals dat te Gerresheim, voortaan te voorkomen. JOEGOSLAVIË CONTRA BULGARIJE. De inhoud der nota. De collectieve nota van Joegoslavië, Roe menië en Griekenland aan Bulgarije is in vrij kalme bewoordingen vervat. Zij dringt er slechts op aan, dat de revolutionnaire beweging on middellijk en voorgoed zal worden onderdrukt, terwijl voorts op een streng toezicht aan de grens wordt aangedrongen. de DUITSCHLAND. Minder bezetting. Naar de Parijsche correspondent van ,,Vossische Zeitung" verneemt, zal Frankrijk zijn bezettingsleger van 58 000 tot 50.000 man terugbrengen, terwijl de Engelsche en Belgische contingenten te zamen 12.000 man sterk, met 2000 man zullen worden verminderd. Door dezen maatregel zal omstreeks medio RUSLAND. Stalin, de nationalist. Aan de „Chicago Tribune" wordt omtrent de situatie in Sovjet-Rusland het volgende ge meld Heel Rusland is thans in gisting en de strijd in de communistische partijsinds Lenin's dood achter gesloten deuren gevoerd, is thans naar buiten getreden. De strijd om de regeermacht. Duizenden vooraanstaande communistische func tionarissen zijn de laatste twee weken gedepor teerd en de arrestaties over het geheele land loopen diep in de vier cij fers. Onder den nieuwen Gepeoe-leider, Mensjinski, zijn tal van voorname roode officieren van de garnizoenen van Lenin grad en Moskou gevangengenomen. Daarentegen schijnen de troepen het klaargespeeld te hebben met muiterij op kleinere schaal, die zich heeft voorgedaan. Mensjinski heeft van Stalin volmacht, om door de Gepeoe alle communisten, zelfs volks commissarissen, die complotteeren tegen de re geering, op te sluiten. De door Dzjerzjinski in zijn laatste rede zwaar beschuldigde commissarissen, zijn thans allen van hun belangrijkste posten ontzet en door aanhangers van de grocp-Stalin vervangen. De „Izwestya", schrijvend over het lot der oppositie, zegt dat deze de Slalin-groep beschul digt, nationalistisch te vorden. Die lieden ver klaren, dat deze groep zelfs de oe Internationale zou willen ontbinden, het monopolie op den buitenlandschen handel afschaffen en de bui- tenlandsche schulden erkennen, alleen maar om leeningen en credieten uit den vreemde te krijgen. De officieele bladen wijzen deze be schuldigingen slechts slapjes af. Reizigers uit Moskou, van Joodsche orgine, vertellen dat de Russische Joden, zoowel com munisten als niet-c,ommunisten, door de jongste gebeurtenissen verontrust zijn. Dit te meer, daar op dit oogenblik geen enkele belangrijke post in Rusland meer door een Jood wordt be kleed. Op hun posten zijn Russen, Georgiërs, Letten en Polen gekomen. Volgens het Amerikaansche blad heeft Stalin, blijkens alle aanwijzingen, de macht nog steeds in handen. De meest verrassende omstandig heid van het complot is de onthulling, dat Trotski, instede Zinowjef's doodsvijand te zijn, gelijk steeds door de Sovjet-pers was beweerd, heimelijk met Zinowjef heeft samengespannen om de heerschappij te bemachtigen en een nieuwe dictatuur in te stellen van militante uiet-Russische communisten, die zich de zaak der wereld-revolutie meer „ter harte zouden nemen" dan Stalin c..s DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Spaansche majoor Capaz, die vernomen had, dat de onverzoenlijke stammen van de Beni Zibnen en de Beni Hasani Kmes te lgermon samengetrokken waren met de bedoeling zich te verzetten tegen den opmarsch van de Spaan sche troepen door het dal van de Lau, heeft hen van terzijde aangevallen en gedwongen de wapens te strekken en een buit in den steek te laten, waartoe ook zeven vrachtauto's behoor den. DE FRANSCHEN IN SYRIË. Het schoonvegen van de oase van.Gata wordt met succes voortgezet. Liet verkeer tusschen Damaskus en Doemar is veilig, aangezien er maatregelen genomen zijn ter bescherming van het dal van Barada, waar de bevolking verzocht is haar oude gewoonte om ook 's nachts bezoeken af te leggen te hervatten. Er hebben tamelijk belangrijke onderwerpin gen plaats onder de benden in de Oude Libanon. Fransche kolonnen trekken Djebel Droeze in alle richtingen door zonder incidenten. twee maanden heeft doorgebracht op „Huize Ileyenoord" te Arnhem, is gister naar Ned.- Indië vertrokken. De nieuwe landvoogd, die gistermorgen om 9.40 van het station te Arnhem naar Baden-Baden vertrok, zal zich te Genua aan boord van het s.s. „Grotius" inschepen. Aan het station werd de familie De Graeff uitgeleide gedaan door verschillende Indische autoriteiten. Ook de minister van koloniën, d.J. C. Koningsberger, en mevrouw Konings berger waren op het perron aanwezig. ALLERLEI. Uit Oslo Op verzoek van de werkgevers in de Noorsche papierindustrie zal de bemidde laar de twee partijen bijeenroepen, Len einde een conflict te vermijden. Ingeval zijn poging mis lukt, zullen 12.000 arbeiders Zaterdagavond in staking gaan. De „Times" verneemt, dat de Sovjet-re geering geweigerd heeft deel te nemen aan de voorbereidende conferentie, ter bespreking van 'n Oostzee-garantiepact. welke conferentie haar door Finland, Estland en Letland in gelijk luidende nota's was voorgesteld. De Sovjet- regeering wijst er op, dat als die landen blijven staan op zulk een conferentie, zij haar politiek zou moeten, veranderen en zelfs de onderhande lingen afbreken. Uit Berlijn In welingelichte kringen te Genéve wordt rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat de kwestie der Engelsch-Italiaan- sche overeenkomst in zake Abessinië niet aan den volkenbondsraad zal worden voorgelegd, doch door onderlinge besprekingen tusschen de betrokken staten zal worden afgedaan. Uit Brussel De ministerraad heeft de belasting op de automobielen van vreemdelingen thans definitief vastgesteld op tien francs per dag. De belasting zal geïnd worden bij het verlaten van het land. De belasting op motorrijwielen is bepaald op vier francs per dag. Uit Parijs Poincaré in de Kamer en Bar- thou in den Senaat hebben het decreet tot slui ting van de gewone zitting voorgelezen. Urk kan weer betalen. Reeds sedert enkele jaren verkeert de ge meente Urk tengevolge van allerlei omstandig heden slechte inkomsten van de visscherij, werkloosheid, het niet binnenkomen van aan slagen in de belastingen enz. in financieele moeilijkheden. Deze werden ieder jaar grooter en herhaaldelijk heeft het gemeentebestuur bij rijk en provincie aangedrongen op financieelen steun. Thans is aan het gemeentebestuur mede- deeling gedaan, dat de regeering bereid is, onder zekere voorwaarden ongeveer 160.000 gezamen lijk met de provincie Noord-Holland subsidie te verleenen en garantie toe te zeggen voor een geldleening van 40.000. De gemeente zal alsdan haar betalingen, die zij in verschillend opzicht had moeten staken, kunnen hervatten. Her-examen. Dezer dagen meldde een der bladen, dat het voornemen bestaat, in 1927 aan de thans bij de gewone onderwijzersexamens afgewezenen nog éénmaal een examen te doen afnemen, volgens het oude program. Wij kunnen deze mededeeling bevestigen. Binnenkort zal een ambtelijke mededeeling daarover verschijnen. 149) Hoe, riep Traverse verwonderd, weet gij Dat zij de moeder van Capitola is, viel de kolonel den jongen dokter in de rede, die Lenoir meer dan achttien jaren in het „verbor gen huis" en hier in 't eenzame gesticht van den heer de St. Mery gevangen hield, daar men haar als krankzinnige deed doorgaan en haar rol van een spook deed spelen. Breng mij op uw kamer I raverse, daar zal ik je alles vertellen. Je schijnt inderdaad alles te weten, her nam de dokter, terwijl hij zijn vriend den arm aanbood en hem naar zijne kamer voerde. Lloe hebt ge alles vernomen Door de papieren, die mij kapitein Lenoir m uw bijzijn gaf en die ook voor jou gewichtige zaken bevatten, heb maar geduld binnen een kwartier zul je ze gezien hebben. 1 oen de beide vrienden op de kamer van den jongen dokter op de sofa zaten, haalde Herbert het gewichtige pak te voorschijn, dat de beken tenissen vap Gabriel Lenoir bevatte. Traverse opende het met bevende handen. Het eerst wat hem in het oog sprong, was zijn eigen naam als opschrift van een hoofdstuk, waarin hij het hemeltergend onrecht bekende dat hij Martha Rocke, de vrouw van majoor Warfield had aangedaan, en moeder en zoon om vergiffenis bad. Hij vertelde hoe vinnig hij den majoor haatte en hoe hij uit wraak jegens hem oorzaak was, dat Warfield zijn onschul dige vrouw verstiet. Hij noemde zich zelf een eerlooze en klaagde zich nu op zijn sterfbed voor God en de menschen aan, hij erkende nu, hoe laag hij gehandeld had, doch hoopte dat majoor Warfield aan de moeder van zijn zoon volle gerechtigheid zou laten wedervaren en beiden de plaats in zijn hart en huis zou laten inne men, die hun toekwam. Traverse las deze bekentenis met klimmen de spanning. Men zag, welk een geweldigen indruk deze onthullingen op hem maakten, want soms verried hij door een luiden kreet, wat er in zijn ziel omging. O, Herbert... Herbert! riep hij, terwijl hij zijne handen met de papieren van den ka pitein liet zinken, zal ik ooit mijn vader kunnen vergeven Arme, arme moeder 1 zoo uwe deugd te miskennen, en u naar een bedrieglijken schijn tot zulk een treurig leven te veroordeelen en u zoo wreed te verstooten. O, welk een hart van steen moet marjoor Warfield, mijn vader, die mij niet eens kent, bezitten Ach, Herbert, ik durf aan 't lijden mijner arme moeder niet den ken, want dan stijgen mij gevoelens op, die bij na aan haat en verachting grenzen jegens den- gene, dien ik toch als mijn vader eeren moet 1 Traverse, hervatte Herbert, je hebt toch zooeven de bekentenis van kapitein Lenoir gelezen. Zijn ze niet eenigermate verontschul- Binnenland, Naar Bid ie vertrokken. De nieuwe G.-G. van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, die, zooals bekend, Het autobedrijf der Ncderlandsehe Spoorwegen. Een onderhoud met i r. JA. K a 1 f f. „Het Vaderland" heeft een onderhoud gehad met den directeur-generaal der Nederlandsche Spoorwegen, aan het verslag waarvan het volgende is ontleend De heer Kalff zeidc, dat het er hem niet om te doen was den autobusondernemer dood te concurreeren. Hij erkent gaarne, dat deze ondernemer een nieuwen factor in het verkeer heeft gebracht, waarmede elke verkeersonder neming, dus ook de spoorwegen, rekening moet houden. Naar zijn meening heeft men dit niet overal dadelijk begrepen eu hij heeft eigenlijk nooit goed die ondernemers Kunnen vatten, die naast hun tram ook bussen gingen exploiteeren en daarmee hun tram leegpompen. Intusschen heeft deze wijze van doen de onmisbaarheid van den benzinemotor wel zeer overtuigend bewezen. Hij ziet dan ook, mits staat en pro vincie den weg goed verzorgen, in den autobus het vervoermiddel der toekomst. Wat hij wél tegen den autobusondernemer heeft, is, dat deze door het gratis gebruik van den weg een zeer onhillijken voorsprong heeft gekregen. Voor de tramonderneming is deze voors, rong nog onbillijker, omdat de tram meestal verplicht is, een strook buiten de rails in orde te houden, van welke strook de autobus bij voorkeur gebruik maakt en die hij stuk rijdt. Een tweede bevoorrechting is, dat de aulobusonderneming niet te maken heeft rüet de dwingende personeelsvoorwaarden van de meeste tramondernemingen enz. De nieuwe wet beeft hierin thans groote verbetering gebracht, digend voor uw vader Wees niet onrechtvaar dig jegens hem, vergeet niet, dat hij door dezen Lenoir bedrogen werd en geloof mij, wanneer ik je zeg, dat uw vader door ae scheiding van diegene, welke hij oprecht beminde, niet minder leed dan uw moeder zelve. Uwe ouders waren heide het slachtoffer van eene schanddaad, zooals kapitein Lenoir zijne handelwijze zelf noemt en 't ware onrecht van u, dengene verbittering te toonen, die zonder twijfel op dit oogenblik brandt van verlangen je met open armen te ontvangen en aan zijn vaderhart te drukken. Hoe dat Heeft majoor Warfield reeds kennis van den inhoud dezer papieren vroeg Traverse Ja Ik zond hem een afschrift er van, voor zooverre ze hem betreffen. Het origineel meende ik in handen te moeten houden, om de vrijheid van mistress Lenoir te bewerken. Ik denk, indien wij den heer de St. Mery dit schrij ven toonen, dat op Capitola's moeder betrek king heeft, hij dan ook niet zal weigeren, de vermeende ongeneesbare de vrijheid te geven Doch lees zelf, Traverse, ge zult zien, dat Le noir ook dit tweede offer zijner gewetenloos heid volle voldoening geeft, daar hij, zijn aan haar begaan onrecht, bekent en haar om ver giffenis vraagt. -Onrecht? Je hebt zeer verzachtende woorden voor de snoode vergrijpen voor de roekelooze schanddaden van dezen onmenseh riep Traverse, wiens gelaat van verontwaar- gloeide. Hij is dood, Traverse en ge hebt hem op zijn sterfbed vergiffenis geschonken, vermaan de Herbert. Draag uw toorn niet verder dan 't graf, want hij stierf met oprecht berouw. Traverse zweeg en nam de papieren weer op, waarin hij een volledige bekentenis vond van de handelwijze van den kapitein jegens mistress Eugéne Lenoir. Alles, wat onze lezers reeds vernomen hebben door 't gesprek der ongelukkige gevangene met Traverse Rocke stond hier zwart op wit in bij zonderheden vermeld en met opgaaf der heb zuchtige beweegredenen die Lenoir er toe ha den geleid. Het groote vermogen, dat na den dood van zijn ouderen broer, op hem overging, had ïeni de oogen uitgestoken. Alvorens zijne sc mon zuster moeder was, had hij haar me ac i mg behandeld. Eerst toen hij vernam van het kind, worden, veranderde zijn dat erfgenaam zou sympathie voor de jonge weduwe in een onver zoenlijke!. haat, die hem alle barbaa^che mid^ delen deed aangrijpen om zich m h bezit van 't rijke erfdeel te stellen. te haar het wicht en verkocht het d®T™ Grannü Crewell aan een slavenhandelaar, loen i wna nde verscheen het hij het reeds lang dood waa^e' rdotseling in de persoon van Capitola, die ma oor Warfield in New-York gevonden en naar J had. Warfieldsbouse gebracht Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT („Tel.").

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1