maar tevens aangetoond, dat degelijk opgezette bedrijven heusch geen goudmijnen zijn. De heer Kalff is geen bestrijder van den auto, maar hij zal dien gebruiken als aanvulling van het trein- en tramverkeer. Op nog een typische bijzonderheid vestigde de directeur-generaal de aandacht, ten bewijze hoe de auto een wijziging in de verkeersbehoefte heeft gebracht. Toen de spoorbanen werden aangelegd, heeft men zooveel mogelijkplaatsen terwille willen zijn. De dubbele stations leggen er getuigenis van af (Zoetermeer-Zegwaard, Zevenhuizen-Moercapelle enz.). Gewoonlijk bleef men zooveel mogelijk op gelijken afstand van de bevoordeelde dorpen maar naar de huidige verkeerseischen gerekend zijn feitelijk beide er bekaaid afgekomen en men zou het zeker thans anders doen. Wat nu het groote p'an betreft, er is nog weinig positiefs te zeggen. Men heeft alvast in directeur Hegg een organisator, een technisch bekwaam man en een strengen, maar zeer ge- zienen chef. De heer Hegg zal beginnen met. een studiereis in Duitschland en Zwitserland, waar men reeds voor den benzinemotor een aan vullende plaats in het spoor- en tramverkeer heeft ingeruimd. Ha de studiereis zal de heer Hegg elke in aanmerking komende streek in studie nemen en het z.i. beste plan daarvoor ontwerpen. In de eene streek zal vooral de vracht, in deandere het vervoer van den mensch in aanmerking komen. Over het aantal bussen en het type der bussen kan uit den aard der zaak nog niets worden meegedeeld, mede omdat het type zich aan de behoefte zal moeten aanpassen. Een streek b.v., die overwegend naar een en dezelfde plaats verzendt, zou b.v. goed afneembare wagenbakken kunnen hebben, welke men zonder overlading zoo op een spoorwegwagon zou kunnen zetten. Hoe voorzichtig men moetzijn, kan b.v. de aanleg van de spoorwegen in de Haarlemmermeer bewijzen. Men had daarvan de grootste verwachting, vooral voor goederen- Stad«- en Gewestelijk Nieuws. VOOR HET EUCH. ZIEKENTR1DUUM. Nieuwe giften. Uit sympathie voor 't mooie doel3. Ter navolgingƒ2 Van de St. Liduina meisjescongregatie ƒ8. her eere van St. Liduina „van ons allen" 2.50 Straatversiering. Op de laatstgehouden algemeene vergadering van het buurt-comité voor 't Broersveld, is het bestuur opgedragen, maatregelen te nemen, om op den verjaardag van onze Koningin genoemde straat te versieren. Door het bestuur zijn reeds de vereischte vergunningen aangevraagd, en het zal heden avond bijeenkomen om de vaststelling der plannen te bespreken. Van mecning veranderd. Gelijk bekend, deelde het vorige jaar de dichter-zanger J. H. Speenhoff aan ieder, die het hooren wilde, mede, dat hij een fabriek van isoleermateriaal te dezer stede wilde oprichten omdat hem dit loonender leek dan het dienen der kunst. De artist is nu blijkbaar van meening ver anderd. Wij vonden althans in de bladen onder staand berichtje „Gisteravond is te Zandvoort de dichter- zanger J. H. Speenhoff opgetreden in de concert zaal van het Groot-Badhuis. Tijdens de inleiding, welke aan het programma voorafging, deelde de heer Speenhoff mede, dat hij heeft afgezien van zijn plan om in den handel te gaan hij blijft dichter-zanger. Zijn handelszaak heeft hij aan jongere krachten overgedaan. Deze mededeeling werd door het publiek met applaus begroet". De menschen, die eerst wantrouwend hun schouders ophaalden over het plan van den heer Speenhoff, zullen nu wel fijntjes lachen. Tentoonstelling. Tuinbouwvereen. Buitenleven. De tijd nadert. Op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag den 19e, 20e en 21e dezer maand zal de tentoonstelling in de groote zaal van Musis- Sacrum worden gehouden. De leden, die zich hebben opgegeven de pro ducten uit eigen tuin ten toon te stellen, zullen alreeds een plan gevormd hebben, deze tentoon stelling op de meest voordeelige wijze te doen uitkomen. Het zal zeker de moeite loonen, het beste beentje in deze voor te zetten, om mede te kunnen dingen naar een der vele medailles o.a. door ons Gemeentebestuur en eenige ingezetenen voor dit doel beschikbaar gesteld en welke medailles voor het meerendeel zijn te zien in de etalage van den heer J. A. Vester, Hoogstr. 9, alhier. Inzenders, laat zien wat ge kunt Een belangrijke opdracht. 't Fransche stoomschip Paris van de Cie Générale Transatlantique is te Havre op een pier geloopen, waarbij het een groot gat kreeg boven de waterlijn. Wij vernemen, dat de her stelling van het schip, dat bruto 34569 ton meet, is opgedragen aan Wilton's machinefabriek en scheepswerf alhier. Het schip wordt in den loop van dezen dag verwachthet is waarschijnlijk het grootste schip dat ooit den Nieuwen Water weg is opgevaren. Later werd ons gemeld, dat het reusachtige schip, vroeger dan men gedacht had, reeds heden morgen bij de Wilton-werf gearriveerd is. Het is werkelijk de moeite waard dit zeekasteel te zien. Lezingen over de Kara-Korum-expeditie. Onze oud-stadgenoot, de heer Ph. C. Visser is voornemens in het a.s. najaar wederom een serie lezingen in binnen- en buitenland te houden over zijn laatste expeditie naar de onbekende gebieden tusschen Hmdu-Kush en Kara-Korum. De lezingen worden hier te lande gehouden tus schen 20 September en 20 October a.s. Daar de heer Ph. G. Visser in het buitenland verblijft, berust de regeling der lezingen bijJhr. Mr. P. van Forest te Nijmegen. Aanbesteding. Op de door architect Coen Kramers uitge schreven aanbesteding, van de nieuwe Schiedam- sclie gistfabriek (gedeelte A) kwamen de volgende biljetten binnen J. K. Simon, Schiedam, 23840.J. Borkus en G. Hoftijzer, Rotterdam, 23300.Adria- nus den Ouden, Moerkapelle, 22980.N. van den Bos, Rotterdam, 22900.L. J. Borani, Schiedam 20495.J. van Winden, Rotter dam. ƒ22400.P. J. H. Stiphout, Haarlem, ƒ22000.E. Torremans, Tilburg, ƒ21875. J. Splinter, Leiden, 21580.J. Mek en Zoon, Schiedam 21254.—N. L. van Mork, Tilburg, 20400.— B. T. Blanken, Rotterdam, 20300.-; J. J. Appels, Tilburg, 20069.P. Kuypers en M. Kloppers, Kethel, 19970.Lips en Co., Schiedam, 19040.G. van der Veen en A. C. Joelen, 's-Gravenhage, 18650. Te Utrecht slaagde gister voor het examen Engelsch L.O. de heer J. den Brinker, van hier. H. K„ wonende F a_b r i s t r a a t, deed gistermiddag bij de Politie aangifte, dat hij op den hoek Groote Markt en Breede Markt- steeg, terwijl hij daar op zijn rijwiel reed, was aangereden door een wielrijder, waardoor het voorwiel van zijn rijwiel werd vernield. De man, die de aanrijding veroorzaakte zou links van den rijweg hebben gereden. Gisteravond is de 9-jarige W. Hoek, wonende Fabriplein in de Vriendschap straat door een hond in het linkerbeen gebeten, waardoor hij werd verwond en zijn kleeding beschadigd. De hond behoorde toe aan J. C. uit die straat. Het jarig dochtertje van E. V. uit de Louise de Colignystraat is gisteren door een hond van de W. uit de Amalia van Solms- straat in het gelaat en arm gebeten, waardoor- het kind werd verwond. Gistermiddag werd in den po litiepost aan de Broersvest binnengebracht de 10-jarige G. de Zwart, wonende Klaaswaalsche- straat, die door een wielrijder was aangereden. Hij had een buil op het hoofd opgeloopen. Door personeel van een sleep- boot is hedenmorgen in de rivier de Maas onder deze gemeente gevischt het lijk van den Zondag j.l. verdronken matroos W. Andrews. Het is naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraaf plaats overgebracht. Naar we bij informatie verna men is de toestand van den gister bij het ongeluk aan het Oosterhoofd getroffen J. Mei, nog steeds zeer ernstig. UIT ROTTERDAM. Zijn Edelachtbare. Eergisteravond sprong het rapaljaansche raads lid Coremans, na een echtelijk dispuut van het voorbalcon van een in volle vaart zijnde motor wagen van lijn 5 in de Kipst.raat alhier, met de bedoeling zich te begeven naar zijn café in de I Pannekoekstraat, welk café, eertijds De Rapal- I jaan geheeten, kort geleden herdoopt is in de I Buik van Parijs. Zijn echtgenoote sprong haar man na. Zij viel en kreeg kneuzingen aan den rechterarm. De geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Na daar behandeld te zijn, is zij naar huis gegaan. De plannen voor een nieuw beursgebouw. Naar men verneemt, heeft hel, particuliere comité, dat zich bezighoudt met de voorbereiding- voor den bouw van een nieuwe beurs hier ter stede de volgende architecten uitgenoodigd tot het make van ontwerpen voor dien bouw Dudok, directeur van gemeentewerken te Hil versum, prof. Granpré Molière te Delft, Krom hout, ir. Mertens te Bilthoven, Oud, ai'deelings- chef bij den woningdienst alhier en Staal te Amsterdam. De jury bestaat uit de heeren dr. Berlage, prof. van der Steur en W. G. Witteveen, chef-inge nieur bij Plaatselijke Werken alhier. Het heeft in de betrokken kringen ontstem ming gewekt, dat men alle 23 Rotterdamsche leden van den Bond van Nederlandsche archi tecten is voorbijgegaan. Ontrouw boekhouder. Gistermiddag is door een inspecteur van het bureau Paauwensteeg gearresteerd de 60-jarige boekhouder A. C. W., die als kassier werkzaam is bij notaris J. A. M„ aan de Leuvehaven. Notaris M. had namelijk aangifte gedaan, dat zijn kassier een bedrag van ongeveer 60.000 zou hebben verduisterd. Deze verduisteringen dateeren eerst van het laatste jaar. De man genoot het volste vertrouwen. Om zijn verduisteringen te bemantelen heeft hij verschillende valsche posten in de boeken ver antwoord. De verdachte heeft een bekentenis afgelegd Rij oï krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 10 Augustus 1926 vergunning verleend aan 1. de firma W. HASEKAMP Co. tot oprichting van een bewaarplaats van gedistilleerd tot een hoeveelheid van 800 FI.L. in het pand Westerkade 24, kadaster Sectie M. no. 365 2. de firma W. HASEKAMP Co. tot oprichting van een bewaarplaals van gedistil leerd tot een hoeveelheid van 450 H.L. in het pand Spuistraat 1, kadaster Sectie L. no. 2128 3. de firma W. HASEKAMP Co. tot oprichting van een bewaarplaats van gedistil leerd tot een hoeveelheid van 300 ILL. in het pand .Willemskade 23, kadaster Sectie L. no. 2128 4. de firma VISSER Co. tot oprichting van een bewaarplaats van spiritus tot een hoeveelheid van 700 FI.L. in het pand Lange Haven 46, kadaster Sectie C. no. 55 5. KUYPER, VAN DAM SMEER te Rotterdam tot oprichting van een bewaarplaals van absinth tot een hoeveelheid van 7445 H.L. in de panden Westvest 19, 21 en 23, kadaster Sectie L. nos. 2401 en 2402. Schiedam, 12 Augustus 1926. Gemengd Nieuws. Brood uit Nederland naar Bel gië. Sedert eenige dagen worden in bijna alle grensplaatsen groote hoeveelheden wit brood uit ons land naar België vervoerd. Zooals men weet, is de fabricage van wit brood aldaar ver boden. Zoo worden uit Bergen op Zoom, Roo sendaal en Eindhoven reeds groote partijen wit brood naar België ingestuurd. De Belgi sche bakkers in de grensgemeenten hebben nu reeds groote schade. Deze trachten door bemid deling van hunne bonden een invoerverbod van wit brood in België te krijgen. Gouden tientjes in omloop. Naar het „Hbl. zegt uit goede bron te vernemen is het bedrag, dat aan gouden tientjes in Neder land in omloop is, thans gestegen tot ca. /27^ millioen. Er is weliswaar een grooter bedrag uitgegeven, n.l. ca. 37J millioer, maar daar van is ongeveer 10 millioen gebruikt voor uitvoer naar Ned.-Indië. 1 ragisch. Dinsdag geraakte het onge veer drie-jarig dochtertje van den arbeider v. d. Wey te N. Weerdinge te water. De moeder, die het zag, sprong haar kind na, maar moest hare pogingen tot redding helaas met den dood bekoopen. Flet meisje werd door andere hulp gered. De man van de verdronkene werkt te Flengelo en blijft met vier kleine kinderen achter. Droevig drama. Gisternacht heeft op Spitsbergen, een wijk der gemeente Oss, een ernstige brand gewoed, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen en een persoon ern stig werd gewond. Omstreeks twaalf uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de arbeiderswoning van H. van Zandvoort. De bewoner zelf was niet thuis en werkte in de slachterijen te Oss. In de woning bevonden zich zijn 23-jarige vrouw Liza van der Putten en zijn drie kinderen, Piet, 3 jaar, Agnes, 13 maanden en Hendrika, 3 maanden oud. Het huisje stond nagenoeg alleen aan den weg. De woning der buren staat op ongeveer vijf meter afstand en toen dezen de brand ont dekten, stond de woning reeds in lichte laaie. Men hoorde hulpgeroep en meende de bewoon ster nog voor de vensters der woning te hebben gezien. Het schijnt evenwel, dat zij niet naar buiten kon of durfde springen. Het kind van drie jaar schijnt getracht te hebben de deur der woning open te maken, want het verkoolde lijkje werd vlak bij den uitgang gevonden. Toen ongeveer een kwartier na het ontdek ken van den brand de brandspuit arriveerde, non geen water worden gegeven, daar dit er niet was. Het geheele huisje is dan ook tot den grond toe afgebrand. De politie zette de ornge- ving af en eerst gistermiddag tegen twee uur waren de verkoolde lijken der vier slachtoffers onder de puinhopen vandaan gehaald. Zij zijn op last van dr. Stolz naar het Gasthuis ver voerd. Twee personen konden in nachtgewaad het brandende huis verlaten, n.l. de zuster van juffrouw van Zanten en haar echtgenoot, de 54-jarige Ad. van de Hagen. Laatsgenoemde kreeg echter ernstige brandwonden. Yan den inboedel kon niets worden gered. Niets was verzekerd. Behalve den inboedel is ook nog een aantal stuks vee, nl. drie varkens, twee koeien, tachtig kippen en een paar honden in de vlammen omgekomen. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van dezen brand. Omtrent het ontzettend treurspel, waarbij een moeder en drie kinderen in de vlammen omkwamen, ontleenen wij aan „Het Huisgezin" nog eenige bijzonderheden. Met den auto van den heer L. Weiten, werd de man en vader der ongelukkige slachtoffers, in allerijl naar de plaats des onheils vervoerd. Daar aangekomen was hij zóó versuft en zoo ontdaan door het vreeselijk gebeuren, dat zijn huwelijksleven in een keer vernietigde, dat het hem onmogelijk was den auto te verlaten. Flij kon geen voet verzetten. Dr. Verbeek en de burgemeester, die mede direct ter plaatse waren, stelden onmiddellijk een onderzoek in naar de lijken der slacht offers. Heel de stad is diep onder den indrukvan deze ramp. De verslagenheid is algemeen. Groote petroleumbrand. Zeven e- norme reservoirs met een inhoud van 500.000 gallons petroleum, kerosine en benzine, zijn gisteravond laat ontploft te Baltimore. Zij zijn het eigendom van de American Oil Gompagny. Er ontstond een reusachtige brand, welken de brandweer niet meester kon worden. Zij slaag de er echter in, den brand te isoleeren. De vlam men vormden zuilen ter hoogte van dertig me ter. Enorme rookkolommen stegen op. De blusschingspogingen der brandweer wor den voortgezet. De schrik van Koerland gepakt. De gendarmerie van Letland is er in geslaagd den beruchten moordenaar Kaupen te arres- teeren, die gedurende vele jaren Koerland on veilig heeft gemaak. Uit de volledige bekentenis door Kaupen afgelegd, blijkt, dat hij 17 moorden op zijn ge weten heeft, die door hem in detail werden beschreven, zeven personen heeft hij zwaar gewond, terwijl twee personen werden aange rand en beroofd. Bovendien is Kaupen de oorzaak geweest van twee justitieele dwalingen, daar één per soon ter dood werd veroordeeld en één tot le venslange gevangenisstraf, voor misdrijven die door hem, Kaupen werden gepleegd. Bij zijn moorden ging Kaupen zeer voor zichtig te werk, waarbij hij er vooral zijn aan dacht aan besteedde dat hij niet met bloed werd bevlekt. Steeds droeg Kaupen een hand- tasch bij zich met andere kleeren die hij direct na het plegen van de misdaad aantrok. Ten einde aan de nasporingen van de politie te ontkomen, maakte Kaupen op vernuftige wijze gebruik van zijn knap uiterlijk. In elk stadje had hij zijn schatje, dat gaarne bereid was haar verloofde eenigen tijd te verbergen, indien hem de speurhonden dicht op de hielen zaten. Drievliegongevallenin Egypte. Te Cairo hebben Dinsdag niet minder dan drie vliegongevallen plaats gehad, waarin drie Brit- sche vliegers gedood en twee gewond zijn. In één geval stortte een vliegtuig in de nabijheid der pyramiden neer, tijdens een morgenmist, die hier slechts zelden voorkomt. T rei n-o ver val. Uit Praag wordt ge meld: Op het traject KaschanOderbergen heeft in den afgeloopen nacht in een personen trein een brutale roofoverval plaats gehad. Voorbij het station Sillain drongen plotseling acht gemaskerde bandieten een der wagons binnen de vertegenwoordiger eener bierbrou werij te Pilsen, Kafka, had gezien, dat de roo- vers hun maskers aandeden. Hij sprong op, om zijn medereizigers voor het hun dreigend ge vaar te waarschuwen op dat oogenblik echter werd hij door de onverlaten met drie revolver schoten gedood. De overige passagiers werden met de revolvers in bedwang gehouden. Toen de buit binnen was, trokken de roovers aan de noodrem en sprongen uit den trein, toen deze langzamer begon te rijden. De gendarmerie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld, doch tot dusverre heeft men nog geen spoor van de bandieten kunnen ontdek ken. Met man en muis vergaan. In een orkaan, die in den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft gewoed, is de vischtrawler „Sylvia Mosher" bij Sable Island vergaan. Het wrak werd gistermorgen ontdekt. Men vreest, dat de geheele bemanning van 25 koppen om het leven is gekomen. vervoer zoo'n nieuwe landaanwinning zou schatten opleveren maar de waarheid is, dat deze spoorwegen nog nooit hebben gerendeerd, vermoedelijk, omdat veeteelt er hoofdbedrijf is. Overwogen wordt, den stedelijken besteldienst in het autobedrijf op te nemen, waardoor in stellingen als Van Gend Loos overbodig zouden worden. Kortom men wil feitelijk van het autobedrijf maken één grooten, landelijken ophaaldienst, zoowel voor menschen als voor goederen, ten behoeve var den trein, en zeer tot gemak van boer, fabrikant en particulier, die zichzelf en zijn vracht in de meeste gevallen aan zijn deur opgehaald en naar de eerste de beste treingelegenheid vervoerd zal kunnen krijgen. \an een streven naar verkeersmonopolie anders dan door het beste vervoer te geven, kan alleen daarom al geen sprake zijn, omdat het nieuwe bedrijf net als ieder ander, concessies zal moeten verkrijgen in de stad en op het land. Overal zal men bij gedeputeerden moeten aan kloppen en het is moeilijk te verwachten, dat gedeputeerden goede verkeerslichamen in de provincies klakkeloos zullen opofferen. Uit de textielindustrie. Dinsdagavond is te Hengelo onder leiding van Unitas en St. Lambertus een vergadering ge houden met de wevers der Twentsche Bontweve rij De bespreking liep in hoofdzaak over de op 17April bij genoemde firma aanhangig gemaakte kwestie over het niet kunnen verdienen der richtloonen, waarop tot heden nog geen definitief antwoord van werkgeverszijde is ontvangen. Met algemeene stemmen werd besloten, dat een brief gezonden wordt aan het bestuur der Twentsch Geldersche Fabrikanten Vereeniging, waarbij genoemde fabriek is aangesloten, waarin tot uiting komt, dat vóór 18 dezer een definitief antwoord wordt verwacht. Mocht dit uitblijven, dan zal men verder strekkende maatregelen onder de oogen dienen te zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2