Voor huis en hof. Laatste Berichten. J1 Aug. 12 Aug. Londen f 12.11 12.1 IV, Berlijn - 59.29 - 59.31 Parijs - 6 92 - 6.87V, - 6 87 - 6 831/, Zwitserland - 48 16 - 48.17 Amerika - 2.49Yia - 2.497, Weenen - 35.171/2 - 35.17 7 Kopenhagen -66.10 - 66.15 Stockholm 66.69 - 66 74 Oslo - 54.60 - 54 70 Madrid -38.05 -38. 8 33 - 8 20 Telegrammen. Kerknieuws. Rechtzaken. 442e Staatsloterij, Prijs van 5000 11136 - 2000 10345 - 1000 12366 - 200 14466 - 100 9154 9443 Prijzen van 30. 39 621 885 901 1000 1616 2420 2486 2504 2634 2684 2813 3483 3534 3746 3818 4520 4779 4787 4900 5094 5389 5438 5448 6127 6389 6532 6656 6729 6969 7821 7992 8228 8525 9034 9075 9139 9297 9821 9898 10841 10880 11160 11379 11393 11488 11642 11835 12214 12276 12291 12504 12617 13416 13423 13580 13842 14123 14881 15030 15632 15704 15744 15916 15966 16012 16018 16271 16302 16347 16493 16549 17086 17449 17908 18119 18157 18765 18803 18941 19207 19222 19356 19501 19566 19816 19817 20048 20192 20367 20466 20576 20852 20953 Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. In den bloementuin. De dahlia's worden dikwijls bezocht door oorwormen, die de bloemen en knoppen beschadigen. Het eenig middel om daarvan verlost te worden is vangen. Doch de beestjes zijn lichtschuw, zoodat men ze overdag noeilijk kan vinden. Om ze nu toch te verschalken en machtig te worden, kunnen we met goed gevolg gebruik maken van kleine potjes, gevuld met hooi en stroo en die we omgekeerd op de stok ken hangen, waaraan de planten gevonden zijn. De oorwormen maken dankbaar gebruik van de aangeboden schuilplaats en 's morgens, bij het nazien der potjes, zullen we er verscheidene kunnen vangen en dooden. Verschillende soorten van vaste planten, die in den voorzomer gezaaid zijn en later ver- speend worden, kunnen nu op bedden worden uitgeplant, of op die plaatsen, waar men ze het volgende jaar in bloei wenscht te zien. De plant jes kunnen zich dan vóór het najaar nog krach tig ontwiknelen en worden sterk genoeg om de wisselvalligheden van den winter te weerstaan. 't Is nu ook tijd te denken aan het oogsten van z.g. stroobloemen of immortellen, waaronder men verstaat verschillende planten, wier bloe men de eigenaardigheid bezitten, ook in ge- droogden toestand langen tijd goed te blijven en hare frissche kleur te behouden. We plukken de bloemen in de volle zon, als ze goed droog en geheel open zijn. De onderste bladen worden van de stelen afgestroopt en in bundeltjes ge bonden hangen we ze op een luchtige en droge plaats tot ze geheel droog zijn. Hetzelfde kunnen ve doen met verschillende siergrassoorten, die zich in 't algemeen bijzonder goed leenen voor zulk een behandeling. De bloem aren of pluimen worden afgesneden eenige vóór zij hare volkomen rijpheid hebben bereikt en op een donkere, maar droge en luchtige plaats opgehangen om te drogen. Met deze stroobloemen en siergrassen kunnen mooie Mackart-bouquetten gemaakt worden, d.w.z. bouqetten van gedroogd materiaal, die eene groote duurzaamheid bezitten. In de bloemenwinkels ziet men zulke bouquetten menigmaal uitgestald en zijn ze steeds verkrijg baar. Door toevoeging van geprepareerde bladen en vruchtentakken worden zulke bouquetten soms zeer kostbaar en verkrijgen eene hooge mate van sierlijkheid en kunstwaarde, zoodat ze zelfs in de fijnste salons niet misplaatst zijn. En al zal ieder aan-liet levende materiaal de voorkeur geven boven het doode, toch zijn zulke bouquetten, zoolang zij in de natuurlijke kleuren gehouden worden uit een schoonheidsoogpunt volstrekt niet verwerpelijk. Anders staat de zaak, wanneer dit materiaal in allerlei schrille tinten wordt geverfd, waar door een- bont en onnatuurlijk kleuremnengsel Wordt verkregen, dat ieder, met eenig gevoel voor natuurschoon en kleurenharmonie bedeeld, pijnlijk treft. In de moestuin. Nu er eens weer wat zonneschijn in onze tuin kwam, wordt het tijd zoo spoedig mogelijk het onkruid te doen verdwijnen. Schoffel, hak en hark moeten de eerste dagen de hoofdrol spelen en niet alleen ter wille van de netheid, maar tevens voor de ontwikkeling van onze gewassen dienen wij de reinheid te betrach ten. 't Onkruid neemt voedsel weg, doch belemmert tevens de planten in hare ontwikkeling. De grond wordt door deze groote schoonmaak tevens losgemaakt, waardoor het indringen van lucht in de hand wordt gewerkt. Tevens gaan we voort met op vrijgekomen plaatsen nog wat andijvie en boerenkool te planten om op die wijze onze wintervoorraad te vergrooten. De groote tuinboonenoogst is voorbij. Die, welke te dik geworden zijn, laten wij zitten, omdat ze onsmakelijk zijn, waarna we de plant uittrekken en te drogen hangen De dikke boo ten kunnen ons zaad geven voor 't volgend jaar, mits we alleen de goed gegroeide peulen daarvoor houden. Op de vrijgekomen bedden kunnen wij langzamerhand met de teelt van andere gewas sen beginnen. Eerst flink omspitten is de mest in voorraad, dan nog maar een laagje er over, waarna het zaad weer aan den grond kan worden toevertrouwd. Zoo kunnen we nu de winterpostelein uitzaai en. Men zal van dit zaaisel reeds in October kun nen profiteeren. Men snijdt de groente opnieuw af en opnieuw zal het blad gaan doorgroeien, zoodat men in Februari-Maart een tweede oogst kan verkrijgen. Gelijkende op de zuring, kan patiente op dezelfde wijze gekweekt worden. Ook nu nog kunnen we deze groente uitzaaien op rijen, die 20 c.M. uit elkaar liggen. Zijn de plantjes op gekomen, dan dunt men ze tot op 10 c.M. onder- lingen afstand uit en de jonge bladeren kunnen nog voor den winter gebruikt worden, 't Is een aangename groente en verdient werkelijk aan beveling. Daarbij is zij winterhard, zoodat in 't voorjaar uit de stengelvoeten opnieuw jonge bladeren te voorschijn komen. Blijft 't weer gunstig, dan kunnen we eind Oct. of begin Nov. de resultaten van deze laatste zaaiing gebruiken. Mocht de vorst vroeg inval len, dan kunnen wij door eenvoudig dekken met rietmatten de kropsla nog langen tijd goedhouden Onze hondenrassen. Alvorens enkele rasser) in bijzonderheden te behandelen, willen we wijzen op de wijziging, die in de laatste jaren gekomen is in de voorkeur voor groote honden. "Vóór den oorlog waren het vooral de groote en zwaargebouwde rassen, die ,,in de mode" waren. Het houden van een rashond was nog slechts een liefhebberij van „rijke lui" en die konden zich ook de weelde veroorloven om een yrooi dier te onderhouden. Barsois (Russische Windhonden), New Foundlanders met hunne mooie, lange, zwarte, golvende beharing maar eenigszins loomen gang, Doggen, Mastiffs en vooral St. Bernards werden veel gehouden. Vooral de laatsten waren populair. De St. Bernard ontleent zijn naam aan den berg, waarop het klooster der Bernardiner monniken gebouwd is zijn top is het hoogste bewoonde punt van geheel Europa. De Kloos terbevolking bestaat uit een twaalftal priesters en eenige kloosterbroeders, die tijdens de vaak vóórkomende sneeuwstormen er met hunne honden op uitgaan om verdwaalde of veronge lukte reizigers op te sporen, aan wie zijzoolang het noodig is, onderdak verleenen en hun de middelen verschaffen om hunne reis voort te zetten. Dank zij den buitengewoon sterk ont wikkelden reukzin dier honden, dank even eens aan hun bewonderenswaardige ontwikke ling, weten zij de verongelukten onder de sneeuw te ontdekken, graven totdat zij hen bereikt hebben en verwittigen door hun aanhoudend blaffen de in de nabijheid zich bevindende paters, dat zij iemand gevonden hebben. Een der eerste van die viervoetige menschenredders staat, zeer slecht genaturaliseerd, in het museum te Bern Barry heette hij en naar verluidt zou hij aan niet minder dan ruim veertig menschen het leven gered hebben. Onder de beroemdste vertegenwoordigers van het ras verdient de eens zoo gevierd de Champ. Phinlimon de eerste plaats. Een Amerikaan nam hem voor twaalf duizend gulden mee naar zijn geboorteland. Toen de eigenaar stierf, ging Phinlimon voor hetzelfde bedrag weer naar Engeland, terug. Hij woog ruim 200 pond en was de grootste, tevens de mooiste St. Bernard van zijn tijd. Door den oorlog en de toen heerschende voe- derschaarschte moesten de groote honden wor den opgeruimd en schaften velen zich een kleiner ras aan, behoorende tot de z.g. dames-hondjes of schoothondjes. In de rassen werd, veel gefokt en schitterende dieren bracht men op de benches. De Pekingeses, de Paleishondjes, met een waas van Chineesche romantiek omgeven, kwamen vooral in de mode. We vertellen over dit ras nog wel eens iets meer. De kynologie staat heden zeer zeker nog onder invloed van de oorlogsverhoudingen, in zooverre, dat het publiek nog steeds een voorkeur voor de kleine rassen heeft, al zijn naast deze eenige rassen van middelmatige grootte in het bijzon der de Herdershonden, naar voren gekomen. Daarover een anderen keer. Koning George tegen de mode- v e r d w a a s d h e i d. Na Pangalos en Mus solini, dictatoren ook in zake vrouwenkdeeding: koning George van Engeland. Ook hij blijkt aanstoot te hebben genomen aan de tegenwoor dige damesmode. Vooral tijdens de onlangs gehouden zeilfeesten te Cowes heeft hij zich geërgerd en hoofdschuddend verklaarde hij aan zijn omgeving: Het wordt té bar. s Konings afkeer van bloote armen en korte ■Orijes werd spoedig ver buiten zijn naaste om geving bekend. En natuurlijk werd zijn op merking door de betrokkenen druk besproken. Of het besluit met enthousiasme of eerst na yeel innerlijken tweestrijd en vinnige debatten m dameskringen genomen is, is niet bekend. el dit, dat, toen de koning de Regatta den volgenden dag weer bezocht, er geen bloote armen en geen korte rokjes waren te bespeuren. Alle dames droegen de mouwen keurig geslo pen tot aan.de pols en zedige rokjes reikend bijna tot den enkel. En koning George glimlachte vergenoegd. Een vlug luipaard. De anders zoo rustige county Middlesex in den staat New- Jersey, op twee uur afstand van New-York, heeft plotseling oerwoudallures gekregen. Men jaagt er namelijk naarstig, zij het voorhands zonder succes, op een luipaard. Het dier, dat uit Singapore was aangevoerd voor den dieren tuin van Readbank, verkoos zoo zijn wij vrij wel allen vrijheid boven slavernij, verbrak zijn kooi ten tijde dat die werd gerepareerd, en koos, als men dat zoo zeggen mag, het hazenpad. De directie van den dierentuin heeft 100 dollar uitgeloofd voor wie het dier levend te rug brengt. zat naast hem. Ik had hem zoo graag de oogen willen sluiten, maar mijn vingers waren zóó verstijfd, dat het mij niet lukte. Hij lag daar, dood, de oogen wijd open, toen de morgen aan brak, die zonneschijn en heldere lucht met zich bracht." Zij en de overlevende toerist hebben zich vervolgens met inspanning hunner laatste krach ten van de plek des onheils weggesleept en van den Kraindlgrat af om hulp geroepen, tot men hen hoorde. Het slagveld der Alpen. In de Alpen bij Salzburg is dezer dagen een ontzet tend ongeluk gebeurd. Van Mariënboden uit ondernamen vijf toe risten (twee heeren uit Weenen, een rechter uit Bautzen en diens verloofde) benevens een gids, een tocht over de Scliweigerhutte en den Kaindlgrat naar den Wieschbachhorn en den Bratschenkopf. Onderweg sloot zich nog een toerist bij hen aan. Bij het neerdalen werden zij door een sneeuwstorm verrast en slechts de verloofde van den rechter en nog een der toeristen hebben het kunnen navertellen. Aan een verslaggever van het „Berl. Tagebl." heeft de dame het verschrikkelijke verhaal ge daan, van hetgeen zij heeft beleefd. „Wij hadden ons dicht tegen elkaar aange drukt", zoo vertelt zij, „en ons met ijs en sneeuw toegedekt. Zoo wilden wij het einde van den storm afwachten. Het eerst stierf de gids, Mayerhofer. Hij werd blauw in zijn gezicht, strekte zich eens in zijn volle lengte uit en bewoog niet meer. Toen het nacht werd, waren ook de beide Weensche toeristen dood gevroren. Als laatste stierf zijn verloofde. Ik Heldhaftige kleinen. De school kinderen van Parijs kunnen, dank zij diverse vereenigingen en weldadige stadgenooten, jaar lijks gedurende de vacantie voor korten of langen tiid de stad verlaten, zoodat ook voor de arme- ren het woord vacantie iets meer beteekent dan niet naar school gaan. „Le Matin" vestigt echter met een roerend verhaaltje de aandacht zijner lezers op een tweetal tehuizen, waar mile Angéle Kopp den staf zwaait over een goede zeshonderd meisjes van 8 tot 13 jaar oud. Tweehonderd francs per kind zijn er noodig om deze kinderen onder te brengen in de zomerverblijven, die ter beschik king der tehuizen staan, doch 600 maal 200 francs is een groot bedrag en hoe mile Kopp ook re kende en bij alle vrienden en kennissen aan klopte, zij kwam tienduizend irancs tekort en 50 kinderen moesten achterblijven. Het is een droevige Laak om kleuters van dien leeftijd, die maandenlang zich hebben ver heugd op een verblijf in de natuur, aan hun verstand te moeten brengen, dat zij niet allen mee kunnen gaan waarom 't is voor diekleinen zoo moeilijk te begrijpen. De directrice vond niet den moed reeds da delijk aan te wijzen, wie achter zouden moeten blijvend, niet goed wetend wie aldus onschul dig gestraft moest worden. Toen zij 's middags op de speelplaats kwam werd zij geroepen door een groepje meisjes, dat gezamenlijk een lijstje had opgesteld van de kinderen, die zouden moeten achterblijven, en het waren de oudsten, die, in vergadering bijeen, hadden besloten zich voor de jongeren op te offeren. De Matin" besluit aldus: Acht tot dertien jaar Dappere kleintjes, van wie op dezen leeftijd reeds heldhaftigheid moet worden gevraagd. Weerbericht. Verwachting: Matige tot toenemende W. tot N.W. wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijn lijk nog regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. Er van door Te Baarn wordt sedert Maandag vermist een zekere de B„ incasseerder der Prov. Utrecht- sclie Elec. Mij. Vermoed wordt., dat de man, met medeneming van een belangrijk bedrag, naar het buitenland is uitgeweken. De justitie doet een onderzoek. Verdronken. Men meldt ons uit Nieuwer AmstelBij het zwemmen in den Amstelveenschen poel is gister middag een 23-jarige jongeman verdronken uit Amsterdam, genaamd L. M. Zwaar onweder. Men meldt ons uit Enkhuizen Hedenmorgen ontlastte zich boven Enklmizen en omgeving een zeer hevig onweder, dat gepaard ging met zwaren regenval. In Andijk sloeg de bliksem in de boerderijen van de landbouwers de Groot en Burgers. Beide boerderijen brandden geheel af. De ontrouwe kassier. In verband met de verduistering van 60.000 ten nadeele van den notaris J. A. Molenaar, aan de Leuvehaven te R'dam, vernemen wij nader De notaris had gedurende zijn vacantie de be hartiging van zijn zaken opgedragen aan den boekhouder B. Deze kwam tot de ontdekking dat een afgeloste hypotheek, niet was geboekt en hij maakte den kassier hierop opmerkzaam. Deze had de gelegenheid om de zaak in orde te brengen voor de notaris zou terugkomen, doch hij maakte hiervan geen gebruix. Zoodra de notaris terugkeerde werd hij met het voorge vallene op de hoogte gebracht, 'n Onderzoek volgde en hieruit bleek, dat de kassier in den loop van 4 jaar, ruim 60.000 ten eigen bate aangewend had. Speculatie is de oorzaak van dit misdrijf. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. EEN NEGER VERMOORDT EEN DETECTIVE. NEW-YORK, 12 Aug. (draadloos) De ge- heele politiemacht heeft in de stad gezocht naar een neger, die in een kamer van hethoofdbureau van politie een detective had doodgeschoten, die hem gearresteerd had, wegens het stelen van een automobiel. De neger gebruikte de revolver van den detective zelf.Andere agenten bevonden zich eveneens in de kamer, doch de moordenaar was verdwenen, voordat zij in staat waren hem te grij pen. De neger werd tenslotte toch gearresteerd. DE MOORDEN IN MEXICO. NEW-YORK, 12 Aug. (draadloos) De aarts bisschop van Mexico, mgr. Chneros, die te Mexi co City gearriveerd is, heeft bekend gemaakt, dat 41 katholieken, waaronder 2 priesters, gedood zijn tijdens de godsdienstonlusten te Saharayo, terwijl later de troepen nog 17 katholieken ver moordden. Mgr. verklaarde eveneens dat de vorige week te Irapuate 14 katholieken, op bevel van Calles, neergeschoten zijn. DE GESOLÉI. DUSSELDORF, 12 Aug. (draadloos) Tot nu toe is de Gesolei door meer dan 4.000.000 personen bezocht. Hel heilig Palerkc van Hasselt. Uit Hasselt seint men, dat gisteren het stoffelijk overschot van den 20 jaar geleden in geur van heiligheid gestorven Franciscaan- schen pater Valentinus Paquay, van het kerkhof is overgebracht naar de nieuwe kloosterkapel. De overbrenging geschiedde met het gebruike lijke ceremonieel. Op den doortocht van den stoet had een groote ingetogen menigte post gevat. Inbraak bij de Ned. Bank. Voor de rechtbank te Winschoten stond gis termiddag terecht J. H. Z., schoenmaker te Barnflair (gem. Vlachtwedde). Aan verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 12 op 13 Mei j.l. te zamen en in vereeniging met twee personen, althans met één persoon, heeft ingebroken in het agent schap der Ned. Bank te Ter Apel. Toen zij door de marechaussées op heeter- daad betrapt werden hebben zij, of heelt één hunner uit een met scherp geladen revolver op de politiemannen geschoten. Bij het vuurgevecht, dat ontstond, werd één der medeplichtigen, een zekere H. R. doodge schoten een tweede medeplichtige, die er naar men meent geweest moet zijn, is tot dus verre onbekend gebleven. Wat verder den verdachte Z. betreft nog geen vijf jaren zijn verloopen, sedert hij ge deeltelijk de gevangenisstraf heeft ondergaan, hem opgelegd wegens diefstal met braak in het postkantoor te Steenwijk. Er werd een gevangenisstraf van 10 jaar tegen hem geëischt. Trekking van Donderdag 12 Aug. Hoofdprijzen. Gehuwd: M. Nagtzaam, 30 j. en S. C. van der Mark, 24 j. J. D. Clements, 23 j. en M. E. G. van der Most, 29 j. L. Slok, 21 j. en G. van der Heide, 22 j. Hoog water te Hoek van Holland. 12 Aug. v.m. 5.26 n.m. 5 51. 13 Aug. v.m, 5.57, n.m. 6.22. 14 Aug. v.m. 6.31 n.m. 6.55. 15 Aug. v.m. 7.08 n.m. 7.32. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 11 Aug. Vertrokken: Eng. s.s. Spenser, ledig naar Hampton Roads. Eng. s.s. Thuban, ledig naar Cape Race voor order. Braziliaansch s.s. Almirante Jacequay, naar Hamburg. SCHIEDAM', 11 Aug. Aangekomen: s.s. Tabor, met papierhout van St. Petersburg in de Wilhelminahaden. s.s. Haakon Ponto- pidan, van Gent. s.s. Idraed, van Middlesbro. s.s. Thyra, van Preston. s.s. Munchuria, van Gothenburg, allen om hier kolen te bunkeren s.s.Delamere, van Manchester. - s.s. Olavis, van Hamburg. Deensch s.s. Nernia, van Rouaan. aan de Maaskade. Eng. s.s. Hollanside van Newcastle ten anker op stroom. s.s. Copthoi ue van Manchester, allen om hier kolen te bunkeren. Moutwijn. SCHIEDAM, 12 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 12.50. Namens de commissie voor^noteer.n0 Spiritus. SCHIEDAM, 12 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3