KWATTAf^ Verten JE PM" Tel. No. 68015. Stoomen Kasteel „Het Onweersoest" DAGBLAD VOO#? SGHtEBAM OMSTREKEN* FEU ILLETOW. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE F^49ste Jaargang. Vrijdag 13f Augustus 1926, No. 14631 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ctB. Advortsntiint 15 regels f 1.7B, «ika regsl daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdaelingea 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeron. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van ®e» duim; i60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door d® N.Molt.Afgem.Vorg. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe bloedige onlusten. De New-Yorksche correspondent van de Times" meldt aan zijn blad, dat de stad Mexico vol is van geruchten over wanordelijkheden en hotsingen in andere Mexicaansche steden geruchten, welke niet worden bevestigd, of tegengesproken. De regeering heeft besloten, dat openbare discussies tusschen de civiele bestuursverte- genwoordiger en de Katholieke autoriteiten niet meer te Mexico (stad) zullen plaats hebben. Volgens een Reuter-telegram zijn er bij de botsingen te Zahuayo twee priesters en dertig burgers door militairen gefusileerd, onder be schuldiging van opstand tegen de regeering. Het volk had zich in de kerktorens en op de kerk dak en verborgen en vuurde op de troepen, waarvan 50 man gedood werden. Den Reuter-telegram meldt nader, dat volgens verklaringen van den aartsbisschop van Morelia °ok de Katholieken te Acambaro weigerden de kerken aan de regeering af te staan. Twee regeeringsbeambten, die de plaatselijke beambten wilden helpen, werden door de menigte gedood. Hun lijken werden gestecnigd, ondanks de pogingen van een priester om het volk te kalmeeren. Het anti-c lericalisme. De regeering maakte een besluit, geteekend door Calles en den minister van binnenlandsche zaken, openbaar, waarbij de kapel San Andresso te Vera Cruz in beslag wordt genomen voor de kantoren van het syndicaat van arbeiders in landbouw en industrie, onder voorwendsel, dat de geloovigen die kerk niet noodig hebben, terwijl het syndicaat, dat voor het volk werkt, nieuwe kantoren noodig heeft. 'n Sympathie-telegram. De conferentie der Duitsche bisschoppen te Fnlda heeft een telegram van sympathie gezon den aan aartsbisschop Mora te Mexico. Een eerste concessie aan de katholieken. Uit Mexico wordt gemeld, dat de opperbur gemeester gisteren een belangrijke concessie aan de katholieken heeft gedaan. De wet be paalt, dat de kerken door een commissie van tien buygers zullen worden beheerd,, welke burgers door de regeering benoemd worden. De burge meester heeft deze commissies voor de verschil lende kerken der stad gisteren geinstalleerd, maar als leden benoemd vijf katholieken, die de beschikking krijgen over het kerkgebouw en Vljf door de regeering voorgestelde personen, die slechte als commissie van toezicht op de eigen dommen en gebruiksvoorwerpen van en in de kerk zullen dienst doen en wier voornaamste 1 unctie daarin zal bestaan, dat zij toezien dat er met ontvreemd wordt. RUSLAND. Frontverandering. Naar uit betrouwbare bron verluidt, is de Russische Sovjet-regeering voornemens, binnen kort in de haven, van Leningrad een vrijhaven zone in te richten. Dit zou een afwijking zijn Van het tot dusverre strikt gehandhaafde monopolie voor den buitenlandschen handel. het bulgaarsch joegoslavisch GESCHIL. u c Balkanlanden en Bulgarije. Naar het, „Wiener Tageblatt" uit Sofia ver- Uöemt, zou de Bulgaarsche synode voornemens 150) an dit oogenblik af had hij 't jonge meisje naar 't leven gestaan en zich daartoe van den bandiet Mac Donald bediend, die gelukkiger wijze zoo zei hij op zijn sterfbed niets uit gevoerd had. Wat den dood zijns broeders betreft, daar aan was hij onschuldig, doch toevallig was hij er van getuige. Hij zat destijds diep in schul den en was dertig mijlen ver van zijne stand plaats gekomen om hulp te vinden bij zijn broe- er- In de nabijheid van het „verborgen huis" ontmoette hij toevallig zijn broeder op 't oo genblik, dat zijn eigen geweer losbrandde en em levenloos deed neerstorten. Verschrikt door dit ongeluk, was hij gevlucht zonder zich 111 't „verborgen huis" te laten zien. De gedach- f i dat men hem voor den moordenaar zou houden, deed hem ijlings naar zijn standplaats terugkeeren. Niemand had zijn korte afwe zigheid bemerkt en hij had er natuurlijk over gezwegen. Toen hij bericht kreeg van den dood zijns broeders, speelde hij den verraste, en ver trok dadelijk om de begrafenis bij te wonen en de erfenis te aanvaarden. In 't „verborgen zijn aan het Roemeensche patriarchaat een gemeenschappelijke interventie van de ortho doxe kerken voor te stellen inzake het geschil over de comitadzji's. Volgens de „Neué Freie Presse" is de indruij: van de collectieve nota van Roemenië, Grieken land en Servië niet ongunstig, daar de toon onder den invloed van de groote mogendheden zeer gematigd is. Hetzelfde blad meldt, dat Bulgarije sterke af deelingen troepen naar de grens heeft gezonden, voornemens is de staat van beleg in de grens streken af te kondigen en de grensposten bevel heeft gegeven bij de minste poging van benden om over de grens te komen te schieten. Tenslotte meldt de „Nene Freie Presse" nog, dat koning Boris Maandag in de badplaats Pistyan een gesprek met ex-tsaar Ferdinand, zijn vader, heeft gehad, waarna hij naar Topol- czany is gegaan, waar president Masaryk ver toeft. Men zegt, dat koning Boris de tusschen- komst van Tsjecho-Slowakije zou wenschen. Bij hun bespreking van de nota van Roemenië, Servië en Griekenland wijzen de Bulgaarsche bladen er op, dat achter de kalme ontvangst van de nota door het publiek een zekere verbit tering steekt. Dat Griekenland en Roemenië met Servië samengaan wekt bevreemding. Men verwacht, dat het Bulgaarsche antwoord nog deze week verzonden zal worden. BELG1E. Tegen socialistische mederegeering. De Brusselsche federatie der socialistische partij is principieel gekant tegen de deelneming van socialisten aan de regeering. Eergisteren kwam deze kwestie ter sprake. Er ontstond een verwarde discussie over de te volgen procedure, weshalve de vergadering werd verdaagd, a.s. Woensdag zal deze kwestie opnieuw behandeld worden, doch men verwacht, dat de federatie commissie zal voorstellen, in November a.s., alvorens over de begrooting wordt gestemd, een buitengewoon bondscongres over deze aan gelegenheid te laten oordeelen. De Belgische Schatkist-commissie heeft be sloten ter voortzetting van haar bezuinigings- arbeid, het aantal staats-geëmployecrden in alle rangen terug te brengen tot de sterkte van 1914. HET MIJNCONFLICT IN ENGELAND. Besprekingen met de regeering? De Britsche premies is heden naar Londen teruggekeerd, ten einde de ministerieele commis sie in zake het mijnconflict te raadplegen. Men hoopt, dat de mijnwerkersexecutieve door de gedelegeerden-conferentie, welke Maandag a.s. bijeenkomt, gemachtigd zal worden, om met de regeering te onderhandelen en dat de crisis in het mijnbedrijf eerder zal eindigen dan men zou ver wachten. SYRIË. Een nederlaag der Druse n. In het Noorden van het Mokran-gebied zijn de opstandige Drusen aangevallen door aan hangers van de Franschen. De Drusen lieten honderd gedoode paarden, alsmede een hoeveel heid wapenen en materiaal op het tooneel van den strijd achter. 2533 8 ALLERLEI. Uit Moskou De Raad van Volkscommissa rissen heeft besloten op de uitgaven van alle departementen 10 procent te bezuinigen. Naar de „Figaro" verneemt worden de groote manoeuvres, die de volgende maand in West-Frankrijk zouden worden gehouden, afgelast. Het blad neemt aan, dat dit geschiedt om redenen van bezuiniging. Uit Sofia De regeering heeft bij de Joe goslavische grens een troepenmacht samen getrokken. Deze troepen hebben instructie, om bij de geringste poging van Joegoslavische zijde tot overschrijding van de grens, te vuren. Uit Berlijn De Duitsche Rijksraad heeft de voorloopige inwerkingstelling van het voor- loopig Fransch-Duitsche handelsverdrag goed gekeurd. - Uit Belgrado De geruchten, welke de laatste dagen de ronde deden over onlusten in het Noorden van Albanië, houden aan. De bladen alhier melden botsingen met de Alba- neesche politie. -Draadloos wordt, via Berlijn gemeld, dat de bestuursvorm van de stad Milaan geheel ge wijzigd zal worden. In de plaats van burge meester en gemeenteraad, zal een regeerings- commissaris komen. Binnenland. De heer Braai en tic Vrijheidsbond. Een mededeel in g. In „De Vrijheid" deelt de heer Joh. J. B (elinfante) het volgende mede .Uit absoluut vertrouwbare bron is ons bekend, dat de heer Braat alleen is gepolst, of hij, indien de heer Koster no. 2 op de lijst stond, bereid zou zijn dezen door zijn stem een kans te geven op een Eerste Kamerzetel. Daarbij werd door den persoon, die met den heer Braat gesproken heeft - en die dit deed geheel op eigen gelegen heid de nadruk gelegd op de omstandigheid, dat de heer Koster niet behoort Lot degenen, die politiek op den voorgrond waren getreden in den Vrijheidsbond en er dus voor den heer Braat, die op de „kopstukken" in den Vrijheids- boud tamelijk gebeten bleek, hoegenaamd geer reden was om niet op den heer Koster te stem men. Den heer Braat is daarbij geen enkele toezegging gedaan, m welken vorm dan ook. De heer Braat heeft toen verklaard, op den heer Kerster te zullen stemmen, wanneer deze no. 2 stond, mits hij daardoor de candidatuur van den anti-revolutiorinairen prof. Diepenhorst niet in gevaar bracht. Deze komt rl. uit dezelfde streek als hij, is óók tegen den zomertijd en is hem bij de behandeling van zijn wetsvoorstel cot afschaffing van den zomertijd in de Eerste Kamer zoo warm tegemoet getreden. Hadden dus de anti-revolutionnairen in Zuid-Holland prof. Diepenhorst no. 3 gesteld, dan zou de heer Braat niet op den heer Koster hebben gestemd 4213 6 buis" en den heelen omtrek meende men, dat Eugéne Lenoir vermoord was. En dit scheen natuurlijk. Niet minder was hij echter verrast, toen eenige dagen na zijn aankomst Mac Do nald, met wien hij reeds vroeger in verbinding stond, zich als de moordenaar van Eugéne aan meldde. De roover meende daarvoor eene rijke belooning te ontvangen en Lenoir nam den schijn aan alsof hij den bandiet geloofde, om zich later van hem beter te itunnen bedienen. De waarheid was, dat hij de kapitein zoo wel als Mac Donald aan den dood van Eugéne onschuldig waren. Dit bezwoer hij op 't, oogen blik dat hij op 't punt was voor Gods rechter stoel" te verschijnen. Een rouwmoedige vraag om vergiffenis voor zijne slechte daden, vormde het slot der beken tenissen van den kapitein en hij uitte een inni- gen zegewensch voor de verbinding van Tra verse Warfield met Clara Day. Nadat Traverse de papieren doorgelezen had, stond hij op en trachtte zijne aandoeningen te bedwingen. Welk een afgrond van slechtheid zei hij. Iioe kan een mensch zoo diep zinken en zich toch nog den schijn van een man van eer ge ven. Want als zoodanig stond de ellendeling te boek bij lien, die hem niet nader kenden. Hij is dood en je hebt hem op zijn sterf bed vergiffenis geschonken, herhaalde Her- bert. Tracht zijn misdaden te vergeten, Tra verse, en verheug je in deze papieren de midde len te bezitten, om 't gedane onrecht te herstel len. Laten we nu naar de St. Mery gaan, want ik wil nu niet langer wachten met mijne schoon moeder hare vrijheid aan te kondigen. De twee vrienden begaven zich naar den ouden directeur, wien Traverse den kapitein voorstelde. - O, de naam van den kapitein is mij reeds bekend, riep de St. Mery. Alle couranten spre ken met lof over zijne dapperheid en zijn be leid. Doch ze zeiden u niet dat ik hier ben, om eene nieuwe overwinning te behalen, hernam Herbert lachend. Ja, mijnheer, voegde hij er bij, en wel een overwinning over u en uwe we tenschap, daar ge u met een uwer krankzinni gen deerlijk vergist hebt. De oude dokter zag eerst Herbert en daar na Traverse aan. Wat meent u daarmee, mijnheer? vroeg hij verbaasd. Herbert en Traverse vertelden hem, wat het hier gold. Met de papieren van den kapitein Lenoir in de hand bewezen zij, hoe valsch hij den toestand dergene beoordeeld had, die hij tot nu toe miss Montelar genoemd had. De heer de St. Mery las het schrijven voor zoover het mistress Lenoir betrof en kon aan en hadden de anti-revolutionnairen van zijn stem geprofiteerd. Door den Vrijheidsbond er, die op eigen gelegenheid met den heer Braatgesproken heeft, is „geen enkele toezeggin^|^kiaan, in welken vorm dan ook". Dat is een duidelijk antwoord op een der gestelde vragen. Op gezag van den heer Belinfante willen wij wel aannemen, dat dit antwoord juist is. De Vrijheidsbonder, die met den heer Braat onderhandelde, gaat dus vrij uit. Doch „Het Volk", het orgaan, dat dit poesje de bel heeft aangebonden, had nog een andere vraag gesteld, nl. of „de heer Koster (de gekozen Vrij heidsbonder) soms steun heeft toegezegd voor het (verkiezings-)fonds van Braat Met het oog op zekere praktijken in den Plattelandersbondwaar tusschen de candidaat- stelling en het stijven van de verkiëzingskas een nauw verband schijnt te bestaan, achtte „Het Volk" deze vraag geoorloofd. En zij is dit te meer, nu van 's heeren Braat's genegenheid voor de candidatuur van den heer Koster de heer Braat is op de kopstukken van den Vrij heidsbond „tamelijk gebeten", zegt „De Vrij heid" geen verklaring wordt gegeven. Het volgende nummer van „De Vrijheid" brengt misschien ook op dit punt meer licht. Egypte gaat bezuinigen. De desbetreffende commissie uit het Egyp tische Parlement stelt in overeenstemming met het ministerie van buitenlandsche zaken voor, over te gaan tot opheffing van de Egyptische legatie en de consulaten in Nederland. De legatie te Berlijn zal voortaan de Egyptische belangen in Nederland behartigen. Een en ander geschiedt uit bezuinigings overwegingen. De Potcmkin-film. De nationale bond tegen de revolutie heeft aan het college van B. en W. van verschillende gemeenten een brief gezonden, waarin hij, onder de mededeeling, dat hij zich gelijktijdig gewend heeft tot de rijksregeering om een algeheel verbod van dezen film voor geheel Nederland te verkrijgen, dringend verzoekt dezen film niet te laten vertoonen in de respectieve ge meenten. We lezen over dezen film in de chr. „Rott." Onze Berlijnsche correspondent gaf in Mei een levendige bschrijving van de Potemkin- film. Wij geven opnieuw plaats aan een brok eruit. Het spreekt voor zichzelf. Aan het slot wordt gewezen op de roeping van de Duitsche regeering. Als men weet, is nadien een verbod tot opvoering uitgevaardigd. Ook hier wordt op zulk verbod gewacht. Ons blijkt nu dat de film verboden is in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Letland, Roe menië en Polen. De Duitsche Rijksregeering meende, dat de vertooning van den film „de openbare orde en veiligheid in gevaar zou brengen". Is het communisme hier van anderen aard dan elders En thans opnieuw het woord aan onzen Berlijnschen medewerker. „Om nu de wereld eens te laten zien, hoe het in dien czarislischen tijd toeging, heeft de tegenwoordige regeering te Moskou de docu menten ter beschikking gesteld om de gruwelen dier dagen zuiver historisch weer te geven. Natuurlijk werd zulks gedaan, om tevens daarmee propaganda te maken voor den sovjet staat. Dat spreekt vanzelf. Evenzoo zou het den de echtheid er van niet twijfelen, daar hij de hand van den kapitein kende. Hij was in groote verlegenheid, die hij evenwel met echte Fransche luchthartigheid overwon. Hij vond geen woorden genoeg, om zijne verbazing over de lage handelwijze van kapi tein Lenoir uit te drukken, door wiens volleer de huichelarij hij zoo bedrogen was. Dat hij den toestand der zieke niet dadelijk gekend had, verbloemde hij door te verklaren, dat hij de bewering van miss Montelar zoo buitensporig vreemd vond, dat hij ze onmogelijk voor iets anders had kunnen houden, dan voor de ui ting eener ziekelijke verbeelding. Op mijn woord van eer achtte ik het on mogelijk, dat zulke schurkenstreken konden .worden uitgehaald, riep hij. Nu vind ik de se wering van mistress Lenoir bevestigd door e de bekentenis van Lenoir. Maar snelt naar bo ven heeren, en zegt haar, dat ik u dade ij v za volgen om haar vergiffenis te vragen voor mijn dwaling. Natuurlijk is ze van dit oogenblik a vrij en kan ze mijnhuis verlaten wanneer ze wil. Ik durf u verzekeren, dat dit spoedig ge beuren zal, hernam Herbert, onder dankbe tuiging voor uwe verpleging, voegde hij spottend bij en begaf zich met Iraverse naar mistress Lenoir, terwijl hij den ouden heer alleen liet staan. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1