Voor huis en hof. Dekamertuin in den winter. Geven bloemen en planten steeds een fleurig aanzien aan onze woonkamer, vooral in den barren winter kunnen enkele met zorg gekweek te bloemen ons herinneren aan al het schoons, dat heenging en een belofte inhouden van wat weer komen zal. Zeldzaam en kostbaar zijn bloemen in den winter, 't ls dan ook te begrijpen, dat duizen den trachten om onze bolgewassen, die zich zoo goed voor dat doel leenen, dooi forceeren vervroegd tot bloei te brengen. Maar 't iriislulrt zoo vaak. Daarom zullen we onzen lezers tijdig eenige nuttige wenken geven. H d m e in s'c li e' 1 H y'a'c i n t n. Het is nu tijd om bollen te bestellen, opdat we reeds einde Augustus of begin September een aan vang kunnen maken met het oppotten der Ro- nieinsche hyacinten. De Romeintjes (met de Duccen) zijn onze eerstelingen in den winter. Begin December kan men ze gemakkelijk in de kamer in bloei hebben. Met hunne zuiver witte, welriekende bloemen, zijn ze geschikt zoowel voor den pot, als voor mandvulling. De bloemtrossen zijn echter veel kleiner, dan die onzer gewone hyacinten, waar echter tegen over staat, dat ze verscheidene bloemstengels uit een bol brengen, waardoor het eenigszins stijve, dat de gewone hyacint kenmerkt, ver valt. Wil men de Romeintjes bij opvolging in bloei hebben, dan neemt men een houten bakje, ongeveer 25 30 c.M. diep, vult dit met blad- aarde, die vooral flink vermengd is met wit zand (niet aandrukken) en plaats de Romein tjes op eenigen afstand, b.v. 6 7 c. M. (afhan kelijk van de grootte van het bakje). Nu drukt men voorzichtig de bollen naar beneden, waar door ze eenige c. M. lager komen te staan dan de bovenkant van het bakje vervolgens vult nien de aarde bij totdat het vol is en drukt het geheel nog een weinig aan. Beschikt men over een tuin, dan zoekt men een geschikt plaatsje, tenminste zóó droog, dat er geen water staan blijft, en graaft het bakje zoodanig in, dat de bovenkant ongeveer 10 c- M. onder de oppervlakte blijft. Wil men ze direct in den pot of in een bakje van aardewerk planten, dan neemt men er 4 of 5 per pot, overigens is de behandeling dezelf de. De eerste manier heeft echter veel voor. Niet alle bollen ontwikkelen zich even snel, zoodat het kan gebeuren, dat de eene reeds in bloei, de andere nog niet in knop is zoodoende be reikt men niet het effect, wat men er van ver wacht. Door ze in een bakje te planten, kan men er telkens die uit nemen, welke in ontwiKne- ling het meest gelijk zijn, om ze daarna in pot en mandje over te zetten. Ze laten zich heel goed verplanten, omdat men met een weinig voorzichtigheid ze met kluit uit het bakje ne uten kan dat er enkele wortels breken is geen bezwaar. Beschikt men niet over een tuin, dan kan men het bakje of de potten in den kelder plaat sen, maar opgepast met gieten. De eerste acht dagen geheel geen water de aarde isvoch- tig genoeg, bovendien zal de atmosfeer in den kelder ook meestal vochtig genoeg zijn om uit drogen te voorkomen, vervolgens is eenmaal in de 8 dagen gieten voldoende. Juist in den beginne is het gevaar van rotten het grootst, omdat de bol nog geen wortels gemaakt heeft en dus nog geen vocht tot zich kan nemen. Wie nóch tuin, nóch kelder heeft, moet zich noodgedrongen behelpen met een donkere kast. in een koel vertrek. Men brenge de verplante Romeintjes niet dadelijk in de verwarmde kamer, maar plaat se ze eerst gedurende een dag of 8 in 'n koel ver trek, liefst niet in 't volle daglicht. Vervolgens brengt men ze in de huiskamer, zoo mogelijk dicht bij het venster en geeft nu dagelijks lauw (niet warm) water. Men zal dan zien hoe snel ze groeien en weldra hunne bloe men te voorschijn brengen. De weinige zorgen die we besteed hebben worden rijkelijk beloond. Crocussen. Hiervan is de behandeling eenvoudig. Veel vroeger dan ze buiten bloeien heeft men ze in de kamer niet. Ze laten zich moeilij k forceeren. Men plant ze uiterlijk begin October dicht bijeen in den pot of ondiep bakje, vermengt de aarde flink met wit zand men kan ze zelfs wel alleen in wit zand planten; graaft de potten buiten :n of plaatst ze in den kelder, zooals bij de Romeintjes. Met Januari kan men ze in een vorstvrij vertrek plaatsen om ze na een dag of acht in de warme kamer over te brengen. Het meeste genot evenwel geeft de cultuur op water. Men bestelle speciaal zware knollen, die geschikt zijn om op het water in bioei te trek ken. Men neemt een gewoon schoteltje of plat bord en plaatst er zooveel mogelijk bollen op, vervolgens geeft men zooveel water, dat de onderkant van den knol alleen het water raakt; daarna plaatst men de schoteltjes (hoe ondie per die zijn, hoe beter) op een donkere koele plaats. Na een dag of acht geeft men weer een weinig water. Zoodra het schoteltje bedekt is met wortels zorgt men dat deze steeds in het water staan, anders drogen ze uit en mislukt de cultuur. Spoedig komen de wit-achtige forsche sprui ten te voorschijn. Nu kan men ze in het licht brengen, doch, niet in de warmte. Eerst dan, als de bloem zich eenigszins Iaat zien in haar vliesachtig omhul sel en de scheuten ongeveer 5 c.M. lang zijn, kan men ze in de warmte plaatsen en met enke le dagen verheugen zij ons met een menigte bloemen. Wil men er lang genot van hebben, dan zet men ze 's nachts buiten de verwarmde kamer. Er zijn verscheidenheden in wit, blauw, violet-gestreept, en ook geel, maar deze laatste zijn wel geschikt voor pot-cultuur, echter niet om ze op water te trekken. Over andere bolge wassen in een volgend artikel. regen of regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Van een revolver, die afging. Men meldt ons uit Maastricht Bij de politie kwam de 28-jarige gehuwde arbeider J. J., wonend Schwarzenbergstraat, zich beklagen dat z'n vrouw met een revolver op hem geschoten had, zoodat hij uit de woning had moeten vluchten. Bij verhoor van de vrouw kwam echter aan 't licht, dat zij door haar man was mishandeld en dat zij uit angst voor erger een revolver, die op de kast lag, had willen wegbergen, zonder dat zij het plan had te schie ten, waarna het wapen, hoe, wist ze niet, was afgegaan. Ten verder onderzoek heeft de politie den revolver in beslag genomen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Onzerzijds is gesneuveld de le luitenant N. A. M. Molenaar, terwijl drie inlandsche fusuliers licht gewond werden. Munitiefabriek in de lucht ge vlogen. Gisteravond om halfzeven vond in de munitiefabriek Manfred Weiss op het Do- nau-eiland Czepel (het z.g. Hazen-eiland) een ontzettende ontploffing plaats. Zeven zware ontploffingen vernielden in enkele seconden het geheele reusachtige gebouwencomplex der iabriek, benevens de belendende machinefa briek en een textielfabriek. In een omtrek van 20 Kilometer werd een zware aardbeving ge voeld. Zelfs in de verstgelegen plaatsen, n.l. Kuhlental (de villawijk van Boedapest) en te Nieu,w-Pest zijn huizen ingestort. Van duizen den gebouwen zijn de vensterruiten vernield. Het geheele eiland is één vlammenzee. Waar schijnlijk is ook de nieuwe haveninrichting be schadigd. Onmiddellijk rukten uit Boedapest en om geving politie, militairen, brandweer en de manschappen der reddingsbrigade uit. Tot op dit oogenblik (halftien) kon met de blusschings- en reddingswerkzaamheden evenwel nog geen oanvang worden gemaakt, daar de explosies onophoudelijk voortdurend en de brandende mbrieksinrichtingen zulk een geweldige hitte uitstralen, dat het volstrekt onmogelijk is na derbij te komen. In de fabriek en de daarbij behoorende ar beiderswoningen bevonden zich op het oogen blik der ramp eenige duizenden personen, voor wie men het ergste vreest. Tot dusverre kon den aan de peripheric der fabrieksterreinen 12 dooden en 28 zwaar gewonden geborgen worden. De oorzaak van de ramp kon nog niet worden vastgesteld. Kort vóór de eerste ontploffing evenwel geraakte een houten omheining in mand. Nog voordat men tot blusschen had kunnen overgaan, vond de explosie plaats. Eerst in de late nachturen zal het mogelijk jujn, een overzicht over den omvang der ramp te verkrijgen. te stoomen, zoodat het onmiddellijk vuren met scherp absoluut ongegrond was. De netten wa ren niet uitgezet, doch lagen op dek. Het Duitsche departement van Buitenland- sche Zaken heeft reeds vorige maand te Kopen- penhagen tegen het gebeurde geprotesteerd. De Deensche regeering heeft antwoord toege zegd, doch tot dusver is dit nog niet ontvan gen. Telegrammen. ARBEIDSCONFLICTEN. KATTOWITZ, 13 Aug. (draadloos). De mijn werkers van Opper-Silezië eischen 30 loons- verhooging. Gisteren zijn onderhandelingen hier over geopend. OSLO, 13 Aug. (draadloos). De conferentie tusschen de papierfabrikanten en de werknemers eenerzijds en de rijksbemiddelaar anderzijds is zonder resultaat afgebroken. Als in den oorlog. Het visschersvaar- LUig „Karoline Sprenger" van de Hochsee- fischereiges. „Sirius" te Bremerhaven, is vol gens de mededeeling van den kapitein, op den avond van den 25sten Mei j.I. binnen de drie- mijlszöne bij IJsland beschoten door een IJs- landsch regeeringsvaartuig, zonder dat dit laatste daaraan eenige waarschuwing of een waarschuwend schot had doen voorafgaan. Het Duitsche schip werd hierdoor zwaar bescha digd. Het maakte geenerlei aanstalten om weg TURKSCHE ONVERDRA AG ZAAMIIEID. LONDEN, 13 Aug. (draadloos). De Turksche regeering heeft besloten alle buitenlandsche Kamers van Koophandel te sluiten. Het geheele incident schijnt niet in overeen stemming met de principes van internationalen goeden wil. DE ONTPLOFFINGSRAMP. BOEDAPEST, 13 Aug. (draadloos). Omtrent de ontploffing in de munitiefabriek Manfred Weiss op het eiland Czepel, wordt nog gemeld, dat tot middernacht 300 gewonden geborgen waren 50 zwaargewonden zijn in de zieken huizen te Boedapest opgenomen. De oorzaak is het vlamvatten van een houten hek. De vlammen bereikten een munitiedepót voordat van blusschen sprake kon zijn. Ongeveer 20.000 K.G. ontplofbare stoffen zijn in de lucht ge vlogen. De hotels te Boedapest zijn vol vluchte lingen. UIT RUSLAND. LONDEN, 13 Aug. (draadloos). Gemeld wordt, dat Tsjitserin, de Russische minister van buiten landsche zaken, plotseling ernstig ziek is ge worden te Moskou. Hij is vervangen door Litwinof. 12 Aug. 13 Aug. ƒ12.111/, 12 11 Berlijn - 59.31 59 34 Parijs - 6.871/, - 6.82'/, België - 6 831/, - 6 811/, - 48 .17 -48 18 Amerika - 2.49» - 2.49 V, Weenen - 35.171/, -35.17 V, Kopenhagen - 66 15 - 66.25 - 66 74 66.771/, - 54 70 - 54.70 Madrid -38. - 37.77»/, Milaan -8 20 -8.19 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 12 Aug. 13 A'ug. Londen ƒ12.111/. ƒ12.111/, Berlijn - 59 31 59 357, Parijs - 6 85 - 6.83»/s Brussel - 6 83 - 6 81»/, Zwitserland -48.171/, -48.18 -35 20 - 35.25 Kopenhagen - 66.25 - 66.25 Stockholm -66.75 - 66.80 Oslo - 54.75 - 54 70 New-York 2.49 V, -2.49»/, Reeds zijn voor dit doel ruim 80 pracht luxe artikelen disponibel gesteld, waarbij nog meerde re toezeggingen zijn gedaan. Kerknieuws. Kerkconseeraties. De kerk van O. L. Vr. van Lourdes te Scheve- ningen zal worden geconsacreerd Donderdag 25 Augustus a.s., die van de H. Liduina te R'dam Maandag 8 September. Laatste Berichten. Weerbericht. V e rwachting: Matige tot krachtige Z. tot Z. Wwind, zwaar bewolkt tot betrokken, Een Nederlandscli Lourdes. Men schrijft aan de ,,N. R." Bekend in den lande is voorzeker het dorp St. Willebrord, vooral onder den naam Het Ruf- kerisch Heike. Deed dit dorp zich in vroeger dagen bijzonder kennen door zijn onbeschaafde bu gevaarlijke bevolking, in de laatste jaren' echter is eene merkwaardige en diepgaande ver andering te constateeren. De toestanden zijn er algeheel gewijzigd en er woont thans een regel- fnatig levende bevolking, zoodat nog slechts bij uitzondering in ongunstigen zin over dit dorp ge sproken wordt. De vroegere pastoor van Rooy,die die belast- werd met de zielzorg over deze aan zich zelf overgelaten bevolking zag in, dat er bij hen geen verbetering was tot stand te brengen, wanneer de materieele levensomstandigheden niet verbeterden. Allereerst richtte hij dan ook al zijn zorgen op hef verwezenlijken van dit groote verelschte., Zijn opvolger pastoor Bas- tiaansen, die thans reeds dertig jaar het pasto raat vervult, nam zijn werkzaamheden over en hij vooral is het geweest, die van St. Willibrord gemaakt heeft,wat dit dorp thans is.Als Roomsch priester verzuimde hij daarna natuurlijk niet ook het volk een godsdienstige opvoeding te geven. Zelf een bijzonder vereerder van O. L. Vrouw van Lourdes zijnde, zette hij het werk van pastoor VanRooy, die de parochie onder bij zondere bescherming dezer Schutsvrouwe ge steld had krachtig voort. In 1885 werd een grot van Lourdes nabij de kerk gebouwd en de devo tie op zoodanige wijze bevorderd, dat van uit den geheelen omtrek duizenden geloovigen op trokken. De aanteekeningen der kerk vertellen zelfs, dat er dagen waren van meer dan 5000 pelgrims van andere dorpen en steden. Met de jaren kwam hier eenige verslapping in, totdat pastoor Bastiaansen het plan opvatte, door een getrouwe nabootsing van de geheele situatie te Lourdes herleving van St. Willebrord als be devaartoord te brengen. Jaren lang heeft hij in stilte aan dit plan ge werkt, totdat hij het vorige jaar den bouw aan kondigde van een Rozenkranskerk, gelijk die te Lourdes staat. Inderdaad kwam het tot. uit voering en met Pinksteren van dit jaar werd deze kerk ingewijd. Tevens werd aangevangen met de constructie van een nieuwe grot. Deze is thans ook klaar gekomen en Zondag op plech tige wijze ingewijd. De grot is volmaakt een copie van die te Lourdes op 4/5 van de werkelijke grootte. Evenals de kerk is ook de grot gebouwd onder architectuur van pastoor Bastiaansen. Als geheel is het een fraai stuk werk. Door aan koop van een reusachtig stuk grond heeft men verder de omgeving van Lourdes trachten na te bootsen. Zelfs de groote eromheen stroomende vijver en lommerrijke processielanen ontbreken evenmin. De wijding der grot geschiedde door den vica ris-generaal van het bisdom Breda, mgr. Van Oers uit Breda. Een groote menigte volks woonde de plechtigheden bij. SPORT. Postduivenvereeniging. De Schiedamsche Concours Vereeniging heeft besloten haar één-jarig bestaan Zondag 15 Aug. a.s. feestelijk te herdenken door het organiseeren eener feestvlucht vanuit Eijsden, afstand 150 K.M. Moeskops te Rotterdam. Op Woensdag 18 Augustus, 's avonds 8 uur zal de wereldkampioen Moeskops met nog vijf sprinters van naam op de Rotterdamsche Wie lerbaan starten. Zijn tegenstanders zijn Mi- cliard, Bossi, Schilles, Faucheux en Leene. Om den strijd zoo zuiver mogelijk te doen zijn, zal er telkens met, twee renners gestart worden, zoodat zij pjlen eenmaal elkander ontmoeten. In 't geheel worden er dus vijftien serie's ge reden. Ilet. programma zal worden aangevuld met wedstrijden voor amateurs, waarvoor van de beste reeds inschrijvingen zijn binnengekomen. ZWEMMEN. De nationale en onderlinge zwemwedstrijden, uitgeschreven door de Schiedamsche Zwemclub, die Zondag a.s. te half twee zulle^fcworden ge houden in de Zweminrichting Havendijk, zullen worden opgeluisterd door het Stedelijk Muziek korps. Over de inschrijvingen heeft de zwemclub, gezien de intern, wedstrijden elders, niet te kla gen. Des avonds zal de prijsuitreiking eenigszins feestelijk geschieden in hotel Sterrebosch. Burgerlijke Stand. Geboren: Aug. 11. Lijntje, d.v. J. Groe- nendaal en H. J. F. Pols, v. Beverenstr. Gehuwd: Aug. 12. C. Ilmer 31 jen C. M. de Kruif 31 j. J. M. van Woggelum 22 j. en A. de Regt 19j. Ondertrouwd: Aug. 12. M. Paerels 24 j. en G. Smits 18 j. J. de Koning 24 j. en H. Verweij 24 j. W. A. Landsbergen 26 j. en S. J. L. Reherman 28 j. A. Verhoeven 23 j. en LI. van der Steen 18 j. P. J. van Aaken 31 j. en H. W. M. Korporaal 35 j. A. C. P. Monden 27 j. en C. van Kampen 28 j. E. van der Horst 23 j. en W. Brouns 22 j. A. J. Rijneveen 23 j. en A. C. Heg- gelman 23 j. J. Weergang 25 j. en M. G. J. den Ouden 21 j. T. C. van Pelt 22 j. en G. Feijen 19 j. A. Levering 21 j. en W. C. van der Lubben 20 j. Overleden: Aug. 10 D. Schippers, oud 76 j., Nassaulaan. 11. J. Groenendaal, oud 3 w., Vellevest. C. J. N. Krabbendam, oud 5 weken, Baan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 13 Aug. v.m. 5.57, n.m. 6.22. 14 Aug. v.m. 6.31 n.m. 6 55. 15 Aug. v.m. 7.08 n.m. 7.32. 16 Aug. v.m. 7.50 n.m. 8 15. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 12 Aug. Aangekomen Grieksch s.s. Aghios Spyridon, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven, het ver trok heden. Fransch s.s. Paris, groot bruto 34569 ton, van Havre diepgang 102 d.M., is met acht sleepbooten in het groote dok van Wil ton gesleept, door den havenloods A. Hooger- werf. Deensch s.s. Emilie Maersk, van Ant werpen. Eng. zeelsleepboot Hullman, van Huil Eng. s.s. Cap Horse, van Manchester. Eng. zeesleepboot Cap Trafalgar, van Londen Eng. s.s. Hesleyside, van Dublin, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven en 8 Engelsche stoomtrawlers. Engelsch s.s. Rewenham, van Newcastle. s.s. Orion, van Huil, beiden om hier kolen te bunneren in de Wilhelminahaven.Motorschoener Argus,Kapt. A. Bonninga, ledig van Greath Darinouth in de Voorhaven. Eng. s.s. Silverlight, ledig van Sunderland in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 13 Aug. Vertrokken Zweedsch s.s. Mu churia, met hout naar Bordeaux. Eng. s.s. Delamere, ledig naar Rotterdam. s.s. Idraed, naar Leith. s.s. I.D.S. Adolph, naar Antwerpen. HARBURG, 13 Aug. Aangekomen s.s. Agility, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 13 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophgpdel. Moutwijn 46 12.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 13 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.80 per ketel. VEEMARKT DELFT, 12 Aug. Aanvoer 200 runderen, 85 schapen of lam meren, 17 paarden, 887 varkens, 1 vette kalveren. 1207 biggen, 87 magere kalveren, geiten of bokken, vette varkens, veulen lammeren. Vette koeien le kw. f180415, 2e kw. fkalfkoeien le kw. f 225—f425, 2e kw. fvaarkoeien le kw. f150—f300, 2e kw. ffv.ette kalveren le kw f2e kw. f-vefcte schapen le kw f J.2e kw. fschapen met kw. f2e kw. f- lammeren le weilammeren le kw. f 2e kw. f- m'S™ vark.™ le kW 116-60 bW"l»- 18, nuchtere kalveren le kw. f6 lb, paarden f 100—300. ,n_n Rundvleesch per kilo f 1.—10.85, 0- Boter f 1.80 k 12.— per kilo. Aanvoer 190/8, 15/16 wegende te zamen 3950 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3