DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSnm£MBM> feuilleton. Kasteel „Hef Onweersnest" 49ste Jaargang. Zaterdag 14 Augustus;! 1926 No. 14632 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b*o nnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. PjSfA dvertenti|ën: 15 regels 1.75 ;|elke|regel daarboven£35 cent, 3 maal plaatsen j?wordt 2? maal berekend. Ingezonden [mededeelingen 75| cL^per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering JE 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 20(5 bij verlies van een anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe wandaden, -De „Times" verneemt uit New-York d.d. 12 Augustus Het blad „Excelsior" meldt, dat vijf Mexicaarische priesters, onder beschuldiging, hun parochianen tot verzet te hebben aange spoord, door een peloton soldaten zijn gef'us- silleerd. Deze executie had plaats Zondagochtend, in het departement Michoacan. Het blad voegt eraan toe, dat die priestes tot het laatste oogenblik de tegen hen inge brachte beschuldiging ontkend hebben en dat zij moedig den dood tegemoet gingen. Romeo Ortega, de federale officier van jus titie, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regeering nu onverwijld Lot onteigening van de bezittingen van den clerus zal overgaan. Onteigend worden de kerken, gebouwen, noningen scholen, eventueele „industrieele eigen- donmen" en elk particulier bezit der priesters. Naar men te New-York uit Mexico ver neemt, heeft president dalles aangekondigd, dat spoedig alle landgoederen in beslag zullen worden genomen, welke rechtstreeks of door een Lus- schenpersoon eigendom der katholieke kerken zijn. Officieel wordt tegengesproken, dat er pries ters gefusileerd zijn. DE VOLKENBOND. Zwedens premier over de zetel kwestie. De debatten over de toekomst van den Vol kenbondsraad zijn in Zweden weder hervat, waarbij opnieuw wordt verklaard, dat Zweden aan zijn vroeger ingenomen standpunt onvoor waardelijk zal vasthouden, namelijk dat in September geen enkele andere siaat dan Duitsch- larnl een permanenten zetel in den Volkenbonds raad mag vera rij gen. Spanje b 1 ij f t kop p i g. De rimes" correspondent te Parijs'meldt, dat, de besprekingen tusschen de meer direct bij de voorgestelde reorganisatie van den Vol kenbondsraad betrokken regeeringen, de op lossing nog niet verkregen hebben. Spanje's eisch van een permanenten zetel blijft nog steeds de voornaamste moeilijkheid. Koning Alfonso heeft bij zijn bezoek aan Parijs en Londen opnieuw het groote belang naar voren gebracht, dat Spanje aan de vervulling van zijn eisch hecht. Sedert dien zijn pogingen gedaan, om Spanje te bewegen tot een compro mis in den vorm van een tijdelijken zetel voor nog drie jaar met de formeele toezegging van een verdere verlenging met drie jaar. Deze pogingen zouden echter nog geen succes gehad lebben en Spanje blijft volharden in zijn eisch. Een zelfde compromis-voorstel is aan Polen gedaan, doch de mogelijkheid, dat dit land ac cepteert, is grooter. DUITSCHLAND. li n denburg tegen de hebzucht. Volgens een telegram uit, Berlijn aan de „Chi cago tribune" heeft rijkspresident Hindenburg 1 en ex-keizers gevraagd met hem samen te werken ten einde den politieken strijd in Duitsch- and te kalmeeren, welke strijd o.a. samenhangt met de kwestie van de eigendommen der vroeger 'egeerende families. Hindenburg verzoekt den elzer de vorderingen van zijn huis aan ..een 151) Iwee uur later zat de bevrijde met hare Rvee redders in een postwagen en reed naar New-Orleans, vanwaar den volgenden dag de reis over Washington, Staunton naar Warfields- house zou gaan en vandaar naar de goederen der weduwe van Eugéne Lenoir. Wij echter, lieve lezer, willen hen naar War- leldsliouse vooruitsnellen, om hen met majoor arl'ield, Capitola, mistress Godiment en Wool een waardige ontvangst te bereiden. XXI. Onthullingen. Dank zij den alle afstanden vernietigenden om zijn we weer in 't oude „Onweersnfst" en brengen onze lezers weder bij onze heldin Capitola, nadat wij hun de lotgevallen van Tra verse Rocke en Herbert Grey son in Mexico en New-Orleans verhaald hebben. Wij vinden de jonge dame in groote opge wondenheid, waaronder haar oude oom het meest te lijden heeft van moedwillige plagerq- en. Wat is de oorzaak van deze ontevreden- nieuw onderzoek te onderwerpen en waarschuwt hem, dat de eischen der Hohenzollern niet alleen de'verontwaardiging der republikeinen gaande maken, maar dat zij ook door een aantal con servatieven te hoog worden geacht. De heer Von Berg, de vertegenwoordiger van de Hohenzollern te Berlijn, heeft, aan de Pruisische regeering nieuwe voorstellen gedaan betreffende de financieele regeling tusschen Pruisen en zijn gewezen koninklijk huis. De voorstellen zullen in een van de eerstvolgende bijeenkomsten van het Pruisische kabinet wor den besproken. BULGARIJE. Koning Boris teruggeroepen. De „Chicago Tribune" verneemt uit Sofia Het Bulgaarsche kabinet is gisteravond in bui tengewone zitting bijeengekomen, ten einde de collectieve nota van Joegoslavië, Roemenië en Griekenland te bespreken. Er werd een telegram gezonden aan koning Boris, die zich momenteel te Pystian (Cechoslovakye) bevindt, waarin dezen verzocht wordt onmiddellijk naar Sofia terug te keeren. De „Matin" deelt mede, dat de Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken aan den Franschen vertegenwoordiger te Sofia heeft doen weten, dat zijn regeering besloten heeft de meest energieke maatregelen te nemen ten einde een herhaling van de grensincidenten te voorkomen. Het Bulgaarsche antwoord op de nota's der Balkan-geallieerden zal wel eenigen tijd op zich laten wachten zulks in verband met de nood zakelijkheid om een gedétailleerd onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van eenige de in bedoelde nota's vervatte beweringen. ENGELAND. Politieke propaganda döor de film. De Conservatieve Partij in Engeland is niet zoo conservatief dat zij het nut van moderne reclame-middelen verwerpt,. Voor massa-voor lichting en openbaarheid heeft zij zelfs de film in haar dienst gesteld. Zij heeft een film laten vervaardigen, die met, medewerking van conser vatieve voormannen in alle deelen van het land zal worden verLoond en die bedoelt kennis ge verspreiden en liefde aan te wakkeren voor de conservatieve beginselen. Men ziet er de huidige ministers van het land op, bezig aan hun dagtaak. Het beste beeld is dat van Churchill, wiens veel- -zijdigheid (hij is behalve staatsman een knap schilder en een voortreffelijk journalist) blijkbaar ook de gaven van den filmartiest omvat. Zijn kort, vertrouwelijk gesprek met zijn ondersecre taris, levendig en picturesk, is knap gedaan. Hij komt binnen en vindt een stapel documenten op zijn lessenaar. Er een van opnemend, krijgt zijn gezicht een uitdrukking van verveeldheid en lichte verstoordheid, die daarop overgaat tot een van diepe aandacht. Churchill is ongetwijfeld de „star" van de film. Baldwin kan men in den tuin van zijn ambtswoning, 10 Downing-Street, zien wandelen. Hij heeft natuurlijk zijn pijp in den mond en is in een levendig gesprek gewikkeld met zijn secretaris. Later ziet men hem verdiept in een collectie staatspapieren. Soms kan men even op zijn gezicht ontdekken, dat die film beweging hem eigenlijk niet aanstaat. Het gan- sche Kabinet passeert op gelijksoortige wijze de revue. Deze kijkjes op ministers zijn slechts een klein deel van de film, die men zich heeft gedacht met het doel het evangelie van de grootheid en de macht van The Empire (het Rijk) te ver spreiden en om te laten zien hoe de Conserva- heid en prikkelbare stemming Onze lezers zullen het niet raden wanneer wij het hen niet zeggen. Ze denkt voortdurend aan Mac Donald den rooverhoofdman, die veroordeeld is om binnen eenige dagen gehangen te worden. Bij de behandeling der zaak bleek de gerechts zaal te klein om alle nieuwsgierigen te bevat ten, die van uren ver waren gestroomd om den berechten bandiet te zien, die zwaar geboeid tusschen een half dozijn bandieten op de bank der beschuldigden zat. Ook Capitola was als getuige opgeroepen, daar zij in 't lot van Mac Donald eene beslis sende rol gespeeld had. Het hoofdpunt der aanklacht vormde de moord op Eugéne Lenoir, waarvan de roover verdacht werd. Buitendien had hij tallooze diefstallen en daden van geweld op zijn geweten, zoodat de uitslag van 't proces hierdoor reeds niet twijfelachtig kon wezen. De moord op Eugéne Lenoir kon inderdaad niet bepaald bewezen worden en Mac Donald loochende het feit beslist toch spraken de gezworenen het doodvonnis uit tegen den bandiet. Tijdens de heele behandeling had de be klaagde eene, men zou haast zeggen, waardige bedaardheid gehad. Het vonnis vernam hij met een lachend gezicht, en hij verklaarde ronduit dat de justitie in dit geval blind handelde. Ik denk er niet aan, mij voor een heilige tieve Partij in maatschappelijke, commercieele en andere wetgeving aan die grootheid heeft bijgedragen. ABBESSYNIE. Een Italiaanse he nota. De Ital. onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken heeft aan het secretariaat van den Volkenbond een nota gezonden, waarin ver klaard wordt, dat de Italiaansche regeering met leedwezen geconstateerd heeft, dat de nota door den Ras Tafari aan den Volkenbond gezonden, aantoont, dat de Abessynische regeering den tekst en den geest van de overeenkomsten tusschen Italië en Engeland verkeerd begrepen heeft. Italië is van meening, dat aan de Abessy nische regeering niet veroorloofd kan worden vrees uit te drukken over dwang, die de Italiaan sche regeering tegen haar zou willen uitoefenen. Die vrees is een dwaasheid, want de overeen komsten tusschen Italië en Engeland tasten in geen deele de vrijheid van handelen van de Abessynische regeering aan, noch die van derden. Zij betreffen wederkeerige economische waar borgen om een concurrentie te vermijden, die met «name ook nadeelig zou zijn aan het ont ginnen van de hulpbronnen van Abessynië. ALLERLEI. Uit Parijs Het „Journal" preciseert, dat de vermindering der effectieve Fransche bezettings troepen in het Rijnland, welke voor September is overwogen, 6000 man zal bedragen. Uit Parijs De bladen te Boekarest bren gen mededeelingen van gevechten, die nabij Odessa zouden hebben plaats gehad. Aan het hoofd der opstandelingen zou generaal Lasjewitsj staan. Voorts wordt medegedeeld, dat de op standige troepen het belangrijke station Smerin- ka hebben veroverd, dat den spoorweg naar Kief beheerscht. De commandant van de Finsche oorlogs vloot is aan boord van een motorboot op weg naar Riga gestorven. Cook heeft een beroep op de Engelsche regeering gedaan om te bewerker, dat zoo spoedig mogelijk een „eerlijke overeenkomst" gesloten wordt. De regeering heeft doen ver klaren, dat zij in geen geval subsidie zal ver- leenen De Belgische regeering is voornemens alle sinds 1914 aangestelde ambtenaren en beambten op wachtgeld te stellen. Uit Peking In de laatste weken is vrijwel geen enkele verandering van beteekenis in de militaire situatie gekomen. De toestand aan het front is ongewijzigd. De regeering ziet geen kans, om ook maar kleine bedragen geld los te krijgen en deze vruchtelooze pogingen verergeren nog den al- gemeenen onzekeren toestand. Binnenland. De 11. K. Volkspartij. De antwoorden van Z. D. II. den Bisschop. Men herinnert zich, dat er in het begin der vorige maand in de dagbladen een communiqué van het persbureau Vas Diaz verscheen, uit gegeven door het bestuur van den kieskring Noord-Holland van de R. K. Volkspartij waarin de zonderlinge mededeeling werd gedaan, dat genoemd bestuur zich had gewend tot Z. D. II. den bisschop van Haarlem met de vraag „of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch- Katholieken zich politiek organiseeren in de R. K. Volkspartij". Hierop was aldus het uit te gever, zei hij, zeker is 't echter, dat ik rooit mijne handen met bloed bezoedelde. Ik heb geen moord op mijn geweten, ik zweer het, men mag mij gelooven of niet. Er is ten minste eene persoon hier, eene brave jonge miss die, ik ben er van overtuigd, de waarheid mij ner woorden niet in twijfel zal trekken. Zich omkeerende, zccht hij met zijne blikken Capi tola, die zeker in staat geweest ware, zonder te letten op stand of geslacht, deze verklaring te bevestigen, hadde haar oom niet tijdig zulk een schandaal voorkomen, doordat hij haar dadelijk de deur uit drong. Eenige avonden later hielden majoor War- field en Capitola een vertrouwelijk praatje in de gezellige huiskamer. De eerste rookte zijn pijp en las de courant, terwijl zijn nicht zich op een heel eigenaardige wijze bezig hield. Soms omspande zij namelijk met duim en wijs vinger van beide handen haren hals zoo hevig, dat ze er rood en blauw in 't gezicht van werd. Eindelijk riep de majoor onder het le zen, zal dien duivel van een Mac Donald toch den 26en Juli gehangen worden God zij dank voegde hij er bij, het heele land zal blij zijn van dien vervloekten schurk voor goed verlos! te zijn. Ik heb waarachtig medelijden met hem, oom, hernam Capitola, en betreur het van ganscher harte, schuld te zijn aan zijn ongeluk. communiqué - geen rechtstreeksch antwoord ontvangen, waarom het bestuur zich opnieuw tot den bisschop had gewend met het verzoek alsnog een rechtstreeksch antwoord te mogen ontvangen. In een onderhoud, dat de „N. Haarl. Crt." met'Z. D. H. Mgr. A. J. Callier mocht hebben, werd het blad in zijn meening bevestigd, dat er bij Mgr. geen oogenblik ook maar eenige aarze ling omtrent de al of niet toelaatbaarheid van de R. K. Volkspartij heeft bestaan. Mgr. heeft zijn meening tot tweemaal toe overduidelijk kenbaar gemaakt, zooals ieder onbevooroordeeld lezer uit de onderstaande antwoorden zal blijken. Mgr. gaf echter, vooral de eerste maal, in ver manenden vorm, maar niettemin ondubbelzinnig weer, dat een tweede politieke partij van Katho lieken naast de Algemeene R. K. Staatspartij beteekent scheuring, met al de droevige gevolgen van dien. Overtuigd, dat het meerendeel der leden van de R. K. Volkspartij zich slechts uit onwetendheid en kortzichtigheid buiten de R. K. Staatspartij organiseerde, bepaalde Mgr. zich Lot de duidelijke vermaning aan het Noord- llollandsche bestuur, om aan de scheuring een einde te maken. Dat er ondanks een tweede verzoek om een meer „rechtstreeksch antwoord" inkwam, had Mgr. niet weinig w rbaasd. „Is dat vragen, behalve om de moti vin in mijn antwoorden genoemd, al n et geheel overbodig met het oog op t g beurde van de la, tsfce jar n", zei de bisschop. „Is de houding van 't Nederlandsch Episcopaat ten opzichte van de politieke organi satie dan niet duidelijk genoeg? Hebben de gezamen ijke bsschopjxn bij monde van den aartsbisschop op den Nijmeegsehen Katholieken dag niet dadelijk stelling genomen tegen de eerste poging tot scheuring der R. K. Staats partij,-toen op het gevaar van het ontstaan der „Nieuw Katholieke Partij" werd gewezen?" Op de eerste vraag van het meergenoemde bestuur „of het toelaatbaar is te achten dat Roomsch-Kal holieken zich politiek organiseeren in de R. K. Volkspartij" werd het volgende geantwoord Haarlem, 8 Juli 1926. Mijne Heeren, In antwoord op Uw schrijven van den 6den dezer, bevattende een tot Ons gerichte vraag, of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch- Katholieken zich politiek organiseeren in de R. K. Volkspartij, deelen Wij UEd. het volgende mede De R. K. Volkspartij staat buiten de Katho lieke Staatspartij zij veroorzaakt dus scheuring onder de Katholieken. Wat dat nu beteekent, wijzen de naburige Katholieke landen maar al te duidelijk aan. Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe een goed Katholiek er zelfs maar aan denkt om aan die scheuring mede te werken. Met hoogachting inmiddels Uw dienaar in O. H. A. J. CALLIER. Bisschop van Haarlem. Den 26 Juli zond daarop het N.-H. bestuur der R. IC. Volkspartij opnieuw, maar nu een uitvoerig schrijven naar het Bisdom, waarin werd toegegeven, dat de R. K. Volkspartij buiten de R. K. Staatspartij staat en ook, dat zij een scheuring onder de Katholieken veroor zaakt, maar dat zij daartoe op grond van de bekende beweringen omtrent conservatisme der R. K. Staatspartij, gevaar, dat. de arbeiders naar de S.D.A.P. zullen loopen enz., verplicht acht, om welke redenen nogmaals om een meer rechtstreeksch antwoord werd verzocht, omtrent LIa daar denk ik aan iets, de belooning, die op zijne gevangenneming gesteld werd, is mij uiLbetaald, je hebt de duizend dollars recht matig verdiend, ik zal ze voor jou beleggen. Daar wil ik niets van weten, oom, hernam Capitola. Ik zal dat geld nooit aanraken. Het is bloedgeld, dat mij als gloeiende kolen op de handen zou branden. Bah, gekheid bromde de oude heer. De duizend dollars behooren je van rechtswege trouwens daar zullen liefhebbers genoeg voor wezen, indien jij ze niet wilt. -Oom, begon Capitola na eene kleine pauze opnieuw, ik kan niet zonder sidderen aan de terechtstelling van Mac Donald denken. Het moet iets verschrikkelijks zijn, gehangen te worden 1 Zoo even drukte ik met. de handen mijn hals samen om te zien, wat men daarbij gevoelt. Het is vreesehjk en ik drukte niet eens hard, O ik wou, dat 't twintigmaal erger ware riep de-majoor, hij heeft 't waarlijk ver ïen die booswicht! 't Is jammer, dat men ïem vo gens de wet niet radbraken kan Gij zijt wreed, oom, hernam Capitola, ik verklaar u echter, dat Mac Donald met ge lan gen zal worden. vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1