KWATTAA1 Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoömen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest" VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 16 Augustus 1926 No. 14683 Bureau :^K OEMARK T VÏ. fTelefoon Intereommunaalj68085 Postbus 39. A Eo n]n ejnFe Et'e'nj per 3 (maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. pj|g[A dvertent i|ë*n 15 regels 1.75 ;|elkejregel daarboven^35^cent,|3 maal p!aatsen]|wordt]j2^maa! berekend. Ingezonden^ [mededeelingen| 75g et? per^regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren.^Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een y_ap e*ken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Het herderlijk schrijven van het Episcopaat. Er heeft geheerscht en er heerscht nog een misverstand over de vraag of werkelijk over Mexico het interdict is uilgesproken. In hun herderlijk schrijven, waarin zij de door hen te nemen maatregelen tegenover de invoering der anti-kerkelijke wetten aankondigen en welk schrijven thans voor ons ligt, wordt het woord „interdict" niet anders gebruikt., dan om te kennen te geven, dat het niet de bedoeling van het Episcopaat is de zware straf van het inter dict aan de geloovigen op te leggen. We geven hier deze belangrijke passage uit het herderlijk schrijven weer „De onmogelijkheid beschouwend onze heilige bediening uit te oefenen onder de bepalingen om bij deze wetgeving opgelegd en na den Aller heiligsten Vader, Zijne Heiligheid den Paus te hebben geraadpleegd en met zijn goedkeuring, bevelen wij, dat na den 31sten Juli, totdat wij anders bepalen, alle kerkelijke diensten, waartoe de medewerking van priesters wordt vereischt, zullen gesuspendeerd worden in alle kerken des lands. „Wij deelen u mede, beminde kinderen, dat de bedoeling hiervan niet is u de zware straf van het interdict op te leggen, maar wij be doelen uitsluitend van het eenige ons op dit oogenblik ter beschikking staande wapen ge bruik te maken, om te protesteeren tegen de anti-kerkelijke clausules van de Grondwet en tegen de wetten, welke daardoor worden ge- sanctionneerd." In het schrijven wordt voorts aan de ge loovigen de zorg voor de kerken, die zij van hun vaderen hebben geërfd of die ze zelf heb ben gebouwd, overgedragen worden de ouders in geweten verplicht hun kinderen af te houden van scholen \yaar hun geloof en hun zeden ge vaar loopen en waar het onderwijs geen lekening houdt met de godsdienstige neutraliteit, welke door de grondwet zelf wordt erkend worden de priesters welke zonder middel van bestaan zijn in de liefderijke zorg der geloovigen aanbevolen wordt tot ingetogenheid in den levenswandel aangespoord en worden de geloovigen aange maand vertrrouwen te stellen in hun Bisschop pen en te volharden in het gebed tot God en de H. Maagd, te vasten en boete te doen. De edelmoedige Ca lies! President Galles heeft besloten ondanks het verbod voor de geestelijken om op de grond wet critiek uit te oefenen geen maatregelen te nemen tegen den aartsbisschop Mgr. Mora y del Rio, wegens diens uitlating tegenover Ame- rikaansche journalisten. (Bedoeld is hier blijkbaar het door Mgr. den Aartsbisschop ter voorlichting van de publieke opinie in Amerika geschreven artikel in de „New-York World." Red.) DE ENGELSCIIE MIJNSTAKING. Arbeidshervatting. In alle mijnen van het district West-Midlands is Zaterdag het werk hervat. De meeste mijnen werken op volle kracht bij een werktijd van 8 uur per dag. Ongeveer 70 ct. van de mijnwerkers is, tegen het advies van Cook, die het district heeft be zocht, weer aan den slag gegaan. Men verwacht dat heden nagenoeg alle mijnwerkers den arbeid zullen hervatten. 152) Ik zal een verzoek om genade aan de regee ring richten en door 't gansche land liandtee- keningen verzamelen. Niemand zal je dat onderteekenen, al stond je eigen leven op het spel, verzekerde de de oude heer. Ik zal mij tot den president wenden en hem genade vragen. Ha, ha De president kan en zal dat niet inwilligen. Indien hij zich veroorloofde zooda nig tegen de openbare meening te handelen, kon hij overtuigd zijn, het volgend jaar niet her kozen te worden. Oom, ik herhaal 't u. Mac Donald zal niet gehangen worden. Werkelijk Je bevrijd hem zeker in hoogst eigenpersoon door de kracht uwer armen, mijne dappere Donna. Hoe ik hem zal redden is mijne zaak. Door mijn toedoen werd hij gevangen genorhen, door mij zal hij ook verlost worden. Hij wordt niet gehangen Ha, ha, dat zullen we zien lachte haar oom, die zoo zeker van de zaak was, dat hij zich niet eens over hare oppositie ergerde en er om Het aantal arbeiders die in een der belangrijk ste mijnen van Noord-Wales op de oude voor waarden weer aan den arbeid gaan, neemt ge stadig toe. SOWJET-RUSLAND EN EUROPA. Een artikel van de Iswestija. De „Iswestija" wijst in een artikel over de Fransch-Duitsche toenadering op de Fransch- Spaansche, Fransch-Roemeensche en Italiaansch -Fransche verdragen en schrijft Deze verdragen vernielen het systeem van Locarno, dat op het denkbeeld van een Engel- sclie hegemonie in Europa en de omsingeling van de sowjet-unie door een blok van vijande lijke staten onder Engelsche leiding berust. Het verdrag tusschen Duitschland en de sowjet- unie verhindert die omsingeling. JOEGOSLAVIË EN BULGARIJE. Een nieuw grensgevecht. Uit Belgrado wordt gemeld Volgens een bericht uit Oeskjoeb heeft gistermiddag een Bulgaarsche bende onder aanvoering van den wojwode Peterrasko uit Bulgarije komend, de Joegoslavische grens overschreden. Tusschen de Bulgaarsche bende en de grenswacht ontstond een hevig vuurgevecht, dat den geheelen nacht voortduurde. De bende trok zich terug, nadat drie harer leden waren gedood, met medeneming der dooden. Aan Joegoslavische zijde werden enkele grenssoldaten gewond. Op het oogenblik poogt de grenswacht, de bende den terugtocht af te snijden. Te Belgrado heerscht wegens dezen nieuwen inval groote opwinding. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN" 2506 9 Uit BrusselOp 1 September gaan de nieuwe spoorwegtarieven voor het reizigersver- voer in. De verhooging bedraagt ongeveer 20 procent. Binnenland. CHINA. Peking vlagt. Er werd gister in Peking gevlagd in verband met het oft'icieele bericht omtrent den val van het voornaamste steunpunt van het Kwomint- sjuun nabij den Nankau-pas. Alle nadere bij zonderheden ontbreken. Volgens vroeger ontvangen berichten rukken de geallieerden langzaam op. Door verscheidene flankbewegingen dreigen zij, de verdedigers te isoleeren. ALLERLEI. Uit Parijs Clemenceau heeft in een intervieuw met de „Intransigeant" zich zeer verwonderd betoond over de beweging, welke zijn open brief aan president Coolidge teweeg heeft gebracht. Met betrekking tot de verklaring van senator Borah, dat de schulden geannuleerd moeten worden voor het herstel van den wereldvrede, zeide Clemenceau „In dat geval kunnen wij tot overeenstemming komen." Clemenceau zeide, dat hij niemand meer zal antwoorden, daar men de natuurlijke reacties zich moet laten voltrek ken. Op het democratisch internationaal jcugd- eongres voor den vrede heeft Barthou een rede over Frankrijks vredesgezindheid gehouden. 't Is te wenschen voor de jeugd, dat het wer kelijk zoo is. Naar wij van gezaghebbende zijde ver nemen, zal Henry de Jouvenel in November a.s. wanneer zijn ambtstermijn als Hooge Commis saris in Syrië afloopt, geen hernieuwing van zijn zending aanvaarden. De anti-revolutionnairen en wij. Ook dat nog! „Het Centrum" schrijft: Bij sommige katholieken kan Colijn geen goed doen. Zij praten trouw na, wat hun in socialisti sche bladen vóórgebabbeld is. „De Morgen" maakt een uitzondering. Hij komt met grieven, die zelfs door socialistische bladen niet geuit zijn. Zoo wordt Colijn thans genoemd „de man van het processieverbod" Dat is toch wel door het dolle heen Toen de regeering voorstelde om het hatelijk processieverbod uit de Grondwet te nemen is daartegen, voor zoover wij weten, door geen enkel anti-revolutionnair bezwaar gemaakt. En zeker niet door Colijn. Waarom dan die onware hatelijkheid Ncderlandsche Spoorwegen. De electrificatie. Over de electrificatie van de Nederlandsche spoorwegen verneemt de „Msb." uit betrouwbare bron het volgende Wat den dienst op het baanvak Rotterdam Amsterdam betreft, kunnen wij mededeelen, dat een gedeelte daarvan hoogstwaarschijnlijk reeds 1 Januari 1927 in gebruik zal worden genomen. De thans loopende locaaltreintjes Haarlem Delft v.v. zullen dan door electrische treinen vervangen worden. Men is bezig alle perrons op dit baanvak te normaliseeren, d.w.z. in zooverre op te hoogen, dat zij ongeveer op gelijke hoogte komen met de wagenbodems. Deze verandering heeft speci aal ten doel een zeer kort stationnement van de treinen te bevorderen. Om een klein beeld te geven, welke ontzagge lijke werkzaamheden nog moeten worden ver richt, speciaal voor dit normaliseeren der perrons, zij opgemerkt, dat alleen voor het station Leiden, waar men thans bezig is, ongeveer 30.000 kub. meter zand noodig is. Het autobusbedrijf. In het middelste der drie hoofdgebouwen van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht gaat men reeds dezer dagen beginnen ruimte te maken, ten einde aldaar de administratie in te richten van het autobusbedrijf der Nederl. Spoorwegen. De benzine-treinen. Op de lijn Kampen—Zwolle rijden reeds thans treinen, gedreven door een benzinemotor. Thans is men bij de Nederlandsche Spoorwegen doende 4213 6 lachte, dat Capitola iets wilde verhinderen, wat door L heele land als een geluk beschouwd werd. Den volgenden dag ging Capitola aan 't werk. Nadat ze zich door een advocaat in Tip top een verzoek om genade had laten opstel len, maakte ze een rondreis door de streek, om onderteekeningen te verkrijgen, doch hare moeite was tevergeefsch. Oud en jong veraf schuwde en haatte den bandiet met zulk eene verbittering, dat ze den dag zijner terechtstel ling met koortsachtig ongeduld verbeidden. Een verzoek om onmiddellijke voltrekking van het vonnis ware zeker gunstiger opgenomen geworden. Alhoewel haar plan mislukt was, gaf ze den moed niet op, maar dacht over een ander mid del om den veroordeelde de vrijheid te ver schaffen. Ze nam den schijn aan, alsof ze er niet meer aan dacht, want ze zag in, dat ze voor haar oom hare plannen diep geheim moest houden. Mac Donald lag dubbel geboeid in den ker ker der ter dood veroordeelden. Het was het zekerste en 't diepste hok der heele gevangenis en niemand had er toegang behalve de geeste lijken, die zich alle moeiten gaven om den ban diet met God te verzoenen. Mac Donald luisterde eerbiedig naar hunne woorden en bekende, dat hij een groot zondaar was, doch ontkende hardnekkig zijne schuld aan den moord, waarvoor hij ter dood veroor deeld was. Ook had hij geweigerd zijne kame raden te verraden. De arme duivels, zei hij, hebben niet ver diend, dat ik hen verraad. Ook zijn ze niet be ter op den dood voorbereid dan ik en een ker ker met 't uitzicht op de galg is juist geene ge schikte plaats om berouw op te wekken. Ondertusschen dacht Capitola voortdurend na over haar bevrijdingsplan, waardoor ze Mac Donald zou kunnen verlossen. Op zekeren avond riep de majoor, die juist thuis kwam: Kom eens hier Cap Ik heb eene belangrijke vondst gehad Wat dan, oom vroeg Capitola onver schillig. - Een volledig inbrekersgereedschap, zon der twijfel van de bende van Mac Donald af komstig, hernam de majoor. Een mijner negers heeft het, in de nabijheid der heksengrot. gevon den. Kijk_ maar eens hier riep hij, terwijl hij een linnen zak op tafel legde, die verschillen de instrumenten, als vijlen, beitels en valsche sleutels bevatte. Het meisje beschouwde met groote opmerk zaamheid de voorwerpen, die de majoor stuk voor stuk liet zien, terwijl lrij de verklaring van 't gebruik er bij gaf. Waarschijnlijk, zei hij, op de zaag wijzend, was 't zoo iets, wat de vervloekte Mac Donald als mr. Gray verkleed, zijne kameraden in de gevangenis bracht en waarmee deze hunne met den aanleg van vier zulke lijnen met als middelpunt GÖes. Nu neemt men proeven om de mogelijkheid te leeren kennen deze motoren met stook-olie te drijven. Is dit mogelijk, dan beteekent dat zeker een belangrijke bezuiniging. Uitwijzing van Duitschers. Volgens de Keulsche correspondent van het „Berliner Tageblatt", hebben de bevoegde Duitsche autoriteiten op verzoek van den land raad van het district Rhees zich tot de Neder landsche bevoegde instanties gericht om op heldering te erlangen naar aanleiding van de talrijke uitwijzingen van Duitschers uit Neder land. Van Nederlandsche zijde zou daarop geantwoord zijn, dat Nederland sinds het pasvisum afgeschaft is, overstelpt wordt door Duitschers, die werk komen zoeken, grootendeels geen arbeid vinden en geen middel van bestaan hebben. Sinds de stappen der Duitsche autori teiten zou echter het aantal dezer uitwijzingen aanmerkelijk gedaald zijn. Een majoorlijk woord. We lezen in het „Centrum" Zou 't waar zijn, wat „Het Volk" meedeelt? Bij den aanvanr der herhalingsoefening, zou de commandant, de majoor der genie, T. Vail- lant, de lichting 1920 van het le bataljon, regiment genietroepen, als volgt hebben toe gesproken „Het is niet onze schuld, dat de menschen onder de wapenen worden geroepen, maar van die kerels in de Tweede Kamer". Zou het waar zijn Dan schijnt het ons onbehoorlijk en ontactisch tevens. Onbehoorlijk, omdat het aan een majoor in dienst niet betaamt, om tegenover de onder hem staande manschappen over de volks vertegenwoordiging te spreken, als' van „die kerels in de Tweede Kamer". Ontactisch, omdat het voor den goeden geest onder de soldaten nu juist niet bevorderlijk kan zijn, wanneer de commandant, bij den aanvang der oefeningen, zoo onverholen te kennen geeft, dat hij ze overbodig vindt. Het zou ons verheugen, indien bleek, dat de mededeeling in „Het Volk" op onjuiste bericht geving berustte. De kerkvervolging in Mexico. „Tegen God en Z ij n diens t". De (anti-rev.) „Standaard" schrijft De strijd tusschen Kerk en Staat, die reeds jarenlang in Mexico gaande was, is, toen socia listische geesten het roer in handen kregen, tot een strijd tegen den godsdienst en tot bittere vervolging geworden. Het is niet gemakkelijk de toestanden in Mexico te beoordeelen, maar uit het feit, dat de overheid in Mexico, zelfs waar zij de kerkeu met rust laat, er haar toch aan herinnert, dat zij de macht en de begeerte heeft al haar bezit tot staatsbezit te verklaren, en uit de verkla ringen van den president, die zich lijnrecht tegen den dienst van God richten, even positief als de communisten in Rusland dit waagden, blijkt duidelijk, dat niet een kamp tegen een bepaalde kerk, maar een verbitterde strijd tegen God en Zijn dienst de wezenlijke bedoeling der Mexicaansche overheid is. Voor de toekomst van dit reeds zoo door allerlei twisten verscheurde volk is dit wel het allerergste wat het kon treffen, hoezeer het mogelijk is dat uit dit kwaad op den duur iets boeien doorzaagden. Capitola bekeek de iijne zaag. Hoe is het mo gelijk riep ze, dat men met zulk een zwak ding ijzer kan doorsnijden Gewis, verzekerde de majoor, terwijl hij dadelijk de proef nam op een ouden sleutel, die in weinige oogenblikken doorgezaagd was. Ca pitola kon nauwelijks een kreet van blijde ver rassing onderdrukken, toen ze de proef zoo goed gelukt zag. Ik zou wel eens willen weten, vroeg ze verder, door welke instrumenten ze de grendels en sloten der deuren konden openen Wel, met deze hier, hernam haar oom, terwijl hij op de vijlen en de valsche sleutels wees. Onze heldin beschouwde ze zoo nauwkeu- dat haar oom luide riep: Ik durf wedden. Gap, dat ge dezen nacht zeker van dieven en inbre kers zult droomen, waarna hij de voorwerpen weer in den zak deed en deze in een kast borg, waar gewoonlijk waardelooze dingen bewaai werden. Den volgende dag was Capitola juist ezig haar bloemruiker te rangschikken, zooa s ze eiken dag gewoon was, toen de majoor onstui mig de zaal kwam binnenstormen. Hij had een paar brieven in de hand en was m de beste Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1