goeds kan voortkomen. Indien namelijk de vervolging van het geloof geloofsversterking wekt. Opmerkelijk is in dezen gang van zaken de houding der socialisten in Europa, die meenen op weg te zijn alom de macht te veroveren en een nieuwen staat van zaken te zullen stichten. De vervolging van socialisten in Rusland wekte protest. De vervolging van de kerk liet koud. Ook thans weer is men aanstonds geneigd de houding der Mexicaansche regeering te ver dedigen, wijl immers de kerk beschuldigd wordt het „kapitaal" te dienen. Het wijst er op, wat ook Europa in de toekomst weer bedreigt. Het beginsel der revolutie voert trouwens, het kan niet anders, tot vervolging van wie weigert er de knie voor te buigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. HET EUCH. ZIEKENTRIDUUM. Nieuwe giften. Tot zekere intentie1 Tot zekere intentie 1. oor het Euch. Z. Tr. tot zekere intentie 1 Van de juffrouwen uit 't St. Liduina- gesticht, ter eere van de H. Liduina voor het Ziekentriduum5.25 V.N.../i._ N. N2.— N. Nio._ Van de Eerw. Zusters Carmelitessen 5. Van een groot huisgezin3. Tot zekere intentie13.50 De laatste loodjes wegen het zwaarst10. De laatste loodjes wegen het zwaarst 10. M ejvan Dijk St. Lidgest3- Ook tijdens het triduum zijn giften zeer wel kom de rekeningen komen na het triduum wel binnen Het Comité verzoekt ons mede te deelen, dat de plechtigheden dagelijks aanvangen om 9|, 12 en 2 uur. Na den aanvang der plechtigheden zal de toegang tot de kerk worden afgesloten. Zij, die toegangskaarten hebben, worden dus ver zocht tijdig aanwezig te zijn. De liturgie der zieken. Over dit onderwerp heeft pastoor Willenborg gedurende de Liturgische week te Leuven, een rede ^gehouden, die vooral nu wij aan den voor avond staan van het Ziekentriduum, het lezen overwaard is. „Gedurende de eerste vijf en twintig jaren van zijn priesterschap," zoo begon spr., „was bij hem nimmer de gedachte opgekomen eens verder dan de conventioneele vragen te gaan van Hoe gaat het enz. tot den gebruikelijken zegen bij het heengaan toe. Totdat spr. in het vijfde hoofdstuk van het Rituale de oplossing vond, voor wat hij steeds als een moeilijkheid gezien had. Een triduum had spr. steeds bezwaar ge geven om de zes preeken over het lijden. Nu was die moeilijkheid geheel opgelost, immers het rituale maakte alle voorbereiding onnoodig. Nooit was het spr. zoo duidelijk geworden welke voorname plaats de zieken in den eere- dienst innemen. Zelfs schroomde hij niet, hen in het verruimde presbyterium te plaatsen, daar zij immers de eerste plaats verdienen bij het vernieuwen van het lijdensdrama. „En men bracht zieken naar buiten op rust bedden, om ze onder de schaduw van Petrus te plaatsen." Als men dan vroeger de zieken naar Christus bracht, als men thans heele dure reizen over heeft om de zieken naar genadeoorden te brengen, waarom dan de deuren der parochiekerk voor hen gesloten Op warme wijze sprak spr. meeslepend over de groote genadewerkingen van het triduum. En, aldus pastoor Willenborg, de zieken wa ren die dagen meer overtuigende preekers, dan ik ooit vermocht te zijn. Immers, de gezonden, voelden nu eerst het groote voorrecht aan van het Mishooren, het communiceeren, het bezoe ken van het Allerheiligste. Ontroerend werkte spr. uit, hoe de dood zij ner moeder hem den intentie van den eersten dag had ingegeven: de ziekte der deelnemers te leggen naast de hostie, het lijden te doen vloeien in den kelk, en deze op te dragen tot zielerust der pas ontslapene. Hoe den volgen den dag de intentie was tot het welzijn der zieken zeil en tot besluit op den derden dag derden dag het lijden werd opgedragen voor den bloei der parochie. De groote gedachte, die bij de zieken vas ter en dieper indrong, was, dat zij een taak in de kerk te vervullen hebben. Zoo kwam deze enthousiaste en toegewijde zickenapostel tot het triduum zelf. Hij deelde mede, hoe de zieken aan de hand van het boek je alle gebeden konden volgen, hoe er steeds een stilte, maar tot het hoogste gespannen hemelsche vreugde heerschte. Spr. bracht als een zijner desiderata vooral naar voren, dat niet een vreemde pater, hoe onaangetast zijn woorden ook zijn mogen, wor de uitgenoodigd, maar de herder der parochie zelf in allen eenvoud deze plechtigheden leidt. Elke maand vindt een korte eendaagsche herhaling van het triduum plaats. Tot besluit weidt spr. uit over de voornaam ste vrucht van het triduum: het apostolaat der zieken. De schoone gedachten, hierin ontvouwd, vonden zooveel belangstelling, dat spr. verle den week een 2600 afdrukken van zijn door eigen hand geschreven maandelijksche brieven mocht verzenden. En met vreugde, dat deze nieuwe gedachte zóó in de harten was opgevlamd, verhaalde spr. van den uitgroei in dichtbije en verre lan den. Dat alles hebben we te danken aan de toe spijs, die de liturgie ons toereikt, in het rituale, besloot pastoor Willenborg zijn belangwekkend betoog. Kapelaan A. A. Trouwborst. Naar wij vernemen, is onze stadgenoot, de weleerw. heer A. A. Trouwborst, die voor eenige weken terug priester werd gewijd, nu door den bisschop -van Haarlem, tot kapelaan te Maassluis benoemd. Aanbesteding. Belanghebbenden verwijzen wij naar de annon ce, waarin de Oranje-vereeniging de aanbesteding aankondigt van het in orde brengen van het feestterrein (Volkspark) voor de feestelijkheden op 31 Aug. Het nieuwe R. K. Ziekenhuis. Nu men eenmaal zóóver gevorderd is, dat de bouw van de dr. Nolét-stichting is aanbesteed en gegund, blijkt dat met spoed een aanvang wordt gemaakt met de werkzaamheden. Reeds vandaag is men begonnen met het waterpas uitzetten van het te bebouwen terrein, waarna een aanvang wordt gemaakt met het graven van de 2 onder de beide zijvleugels komende kelders. In plaats van een beheiing, zal een betonfun- deering worden aangelegd. Het geheele terrein zal ongeveer een meter worden opgehoogd, welke hoogte ook ten goede zal komen aan de beide 3 M. hooge kelders, zoo dat slechts 2 M. diep behoeft te worden gegraven, waardoor zij zich 1 M. boven den beganen grond zullen verheffen. Als alle voorbereidende werkzaamheden, waar mede 2 3 weken gemoeid zijn, zullen zijn be ëindigd, wordt reeds begonnen met den aanleg van de betonfundeeringen. Zooals men weet, berust de geheele uitvoering van den bouw bij de aannemersfirma Heijnsbroek Leenderts en A. Brant, van hier. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. In de Jaarvergadering der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, alhier, werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heeren dr. Hoogendijk en Schulp. De penningmeester, de heer Germeraad, die zijn functie wilde neerleg gen, heeft, op aandrang van zijn medebestuurders en van de vergadering beloofd voorloopig te zullen aanblijven. Dit besluit werd door de vergadering zéér gewaardeerd. Het bestuur is nu als volgt samengesteld A. H. de Bruijn, voorzitter Joh. H. Klein, secretarisM. Germeraad, penningmeester J. A. Houtman-Van Buysen J. v. Velzen Zoetmulder M. Cool C. v. d. Burg A. Hoogen dijk C. Schulp. Uit de verschillende verslagen bleek, dat de vereeniging veel financieelen steun ontvangt van de vereenigingen „Verjaardag", „Draagt elkanders Lasten", „Herwonnen Levenskracht", en de „Ned. Metaalbewerkersbond." Dat er niettegenstaande dien steun toch nog een kas-tekort is, bewijst hoezeer de vereeniging financieele hulp noodig heeft. Het tekort, pl.m. f 1283 op een uitgave van pl.m. 18.000 is niet onrustbarend. Hoe zoo'n tekort ontstaat, werd door het bestuur toegelicht als volgt „Is op een gegeven oogenblik de kas leeg, dan gaan de kosten voor verpleegden hier en in sanatoria door. Ramingen omtrent den duur van verpleging zijn moeilijk of in het geheel niet te maken en heel vaak worden daardoor de geraamde verpleeg kosten aanzienlijk overschreden. Daardoor ont staat dan een nadeelig saldo." Ook bleek, dat de vereeniging slechts ongeveer 250 leden telt, wat voor Schiedam opvallend weinig is en waardoor het zoogenaamd vaste inkomen der vereeniging slechts ruim 600 is. Het bleek, dat één lid 100 per jaar betaalt, zoodat de overige 44000 inwoners slechts pl.m. /500 bijdragen. De klacht van het bestuur hier over moeten we wel onderstrepen. Een der aanwezigen, de heer Uitenbroeck, bood zich belangeloos aan om propaganda te maken voor de vereeniging en leden te werven. Waar het lidmaatschap slechts 1 per jaar be draagt, is dat voor weinigen een bezwaar en wij wenschen den heer Uitenbroeck groot succes. Bij het slot van de vergadering bracht de heer S. Hijman hulde aan het bestuur en in het bij zonder aan den heer Germeraad voor de toewij ding voor het werk van de vereeniging betoond. Oranje-vereeniging. Bloemencorso op 31 Augustus. Het bestuur der O.V. maakt hiermede bekend, dat aan het te organiseeren bloemencorso ter opluistering van den Koninginnedag kunnen deelnemen rijwielen, groepen-rijwielen, rijtui gen, praalwagens, luxe-auto's en reclame-auto's, waarvoor de inschrijving is opengesteld op Maandag, 23 Augustus 's avonds 8-9 uur in het Verkooplokaal aan de Lange Haven. Voor de uitgeloofde prijzen wordt verwezen naar de aanplakbiljetten. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten Schiedam, Brielle, Som- mclsdijk en Oud-Beijcrland, ter standplaats Schiedam, mr. G. M. Cohen Tervaert, waarne mend griffier bij de rechtbank te Rotterdam advocaat en procureur aldaar Roermond, Venlo, Weert, Helmond, Sit- tard, mr. IJ. A. J. Gijsen, waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten te Schiedam en Brielie, wonende alhier. Goed afgeloopen. Hedenmiddag kwart voor drie fietste de 15-jarige Ollfers, wonende in de Hoofdstraat 175a op de Lange Haven, met in de eene hand een stuk plaatijzer. Toen hem dit ontglipte, verloor hij het evenwicht en geraakte daardoor te water, ter hoogte van het café van J. C. Bonefaas, die den drenkeling met behulp van een schippershaak spoedig op het droge wist te brengen. Aldaar binnengebracht, werd hij van droge kleeren voorzien. Mcj. P. uit de Groenelaan, deed gistermiddag bij de politie aangifte, dat te 3£ uur 3 vreemdelingen bij haar in den winkel kwamen om een flesch eau de cologne te koopen. Na hun vertrek vermiste zij een flesch eau de cologne ter waarde van 1.90, van welken diefstal zij die mannen verdenkt. Gisteravond is de 10-jarige C.K. wonende Bakkershaven, door een hond in het rechterbeen gebeten en bloedend verwond. De jongen is door een geneesheer verbonden. D^ jongen verklaarde, dat hij aan 't spelen was op het erf van B. aan de Ëakkershaven, omdat deze niet thuis was en toen door den hond, die aan een ketting vastlag Was aangevallen. Zaterdagmiddag half zes re den drie Rotterdamsche meisjes, die de geneuch- ten van het Sterrebosch genoten hadden, op haar rijwielen langs de Aleidastraat. Ze namen niet alleen heel den weg in beslag, maar kakelden bovendien zoo druk, dat zij oog noch oor hadden voor de dingen om haar heen, zoodat ze op den hoek van de Burgemeester Knappertlaan niets bemerkten van de Sterrebosch-auto, die in een behoorlijk vaartje de bocht nam. De chauffeur van de auto, de heer W. I. de Graaf,- zag het gevaar gelukkig wel en had de tegenwoordigheid van geest zijn stuur geheel om te gooien, waar door de auto rakelings langs de fietsters heen- schoor en over den trottoirband wipte. Niettemin kwam het meisje dat geheel links reed nog in aanraking met den wagen en sloeg tegen den grond, doch een verbogen fietswiel en wat ge broken spaken uitgezonderd, liep alles nog goedaf. Door de politie is gisteravond een vreemdeling in bewaring gesteld, die in staat van dronkenschap in de Hoofdstraat mej. V. had lastig gevallen. Het notarieel examen (2e ge deelte) is Zaterdag te 's-Gravenhage met goed gevolg afgelegd door den heer J. v. Noortwijk, van hier. T e 's-G ravenhage slaagde voor het examen nijverheidsonderwijs (akte N.j.) de heer P. Harreman, van hier. Zaterdagmorgen is een paard in een sloot geraakt aan den Rotterdamschen Dijk, dat toebehoorde aan D.L. uit de Heeren straat. Door burgers is het dier weer op het droge gebracht. J.M., wonende te Vlaardingen, deed Zaterdagmorgen bij de politie aangifte, dat hij op den Rotterdamschen Dijk, terwijl hij daar op een rijwiel reed was aangereden door een jongen, die eveneens op een rijwiel reed. Hij bekwam daarbij een wonde aan de linkerhand, die door een geneesher is verbon- terwijl zijn rijwiel onderijdbaar was geworden. De jongen, die de aanrijding had veroorzaakt, genaamd P .L„ wonende alhier, verklaarde links op den rijweg te hebben gereden en daarbij nog te hebben omgekeken. Diens vader ver klaarde zich bereid de aangerichte schade ge heel voor zijn rekening te nemen. Bij de politie is Zaterdagmorgen een rijwiel gedeponeerd, dat een als werkman gekleed persoon, die blijkbaar te veel aan Bac chus had geofferd, aan den Rotterdamschen Dijk neergelegd en te voet naar Rotterdam was gegaan, omdat hij zich niet in staat achtte op een rijwiel derwaarts te rijden. Het rijwiel is gisteren afgehaald. IndennachtvanZaterdagop Zon- dag heeft de politie assistentie verleend ten huize van C.W. aan den Langen Achterweg, die echtgenoot en kinderen zou hebben be dreigd. Toen eenige agenten de woning betra den, sloeg W. met een stoel naar hen, waarna hij werd aangegrepen en op een handwagen overgebracht naar den politiepost Groote Markt. De man bleek in staat van dronkenschap te verkeeren. Hij werd in bewaring gesteld om zijn roes uit te slapen. A.J., wonende Buitenhavenweg, deed gisterenmiddag te 1 uur bij de politie aangifte, dat zijn kostganger C. Griep, 20 jaar oud, wonende te Ierseke, 's morgens te om streeks 10£ uur, terwijl hij aan tafel zat, plot seling was overleden. Het lijk is door de poli tie, voor een nader onderzoek in beslaggenomen en overgebracht naar het lijkenhuis op de Al gemeene Begraafplaats, daar de doodsoorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Uit het po litieonderzoek is gebleken, dat G. Zaterdag avond bier en mosselen heeft gebruikt, doch zoowel Zaterdagavond als Zondagmorgen, na het opstaan, was niets afwijkends aan hem te bespeuren. De belangrijke werkzaamheden aan het orgel der Groote Kerk te Schoonhoven zijn opgedragen aan de firma Standaart, alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1926. Brieven binnenland M. Molkenboer, 's-IJage. Briefkaarten binnenland A. Kuip, M. Staat, Zwijndrecht. de Vries, Vlissingen. Brieven buitenland A. C. Prins, a/b „Am- stelstroom", Swansea. Briefkaarten buitenland J. Sahners, Frank furt M. G. v. d. Sluys, Friberg? (Dtl.) Briefkaarten zonder adres 3 stuks. UIT ROTTERDAM. Dat water zal geen woede koelen. Twee families, die hetzelfde pand aan de West- kruiskade alhier bewonen, leven al geruimen tijd in onmin. Eergisteravond achtten de boven- l3uren het uur der wrake gekomen. Zij duwden in de keuken een prop in de afvoerpijp van de gootsteen, draaiden de kraan open en vertrokken, na de keukendeur op slot te hebben gedraaid.' Na verloop van eenigen tijd kregen de beneden buren last van lekkage. Zij belden bij de boven buren aan, maar kregen natuurlijk geen gehoor. Een poging om bij de loopende kraan te komen mislukte eveneens. Tenslotte is de politie ge waarschuwd. Deze forceerde de keukendeur en sloot de kraan. Het is niet onmogelijk, dat dit muisje nog een staartje zal hebben. De ontrouwe kassier. De 60-jarige kassier A. G. W. uit Ileinenoord, die aangehouden is wegens verduistering in dienstbetrekking van ongeveer 60,000 ten nadeele van den notaris J. A. M. aan de Leuve- haven alhier, is naar het huis van bewaring over gebracht. Zijn bewering, dat hij f 40,000 aan den boekhouder ter hand gesteld heeft, kan hij niet met bewijzen staven. Ook is dit bedrag nergens geboekt. Gemengd Nieuws. De brand te Oss. Zaterdagmorgen zijn de slachtoffers van den brand op Spitsbergen onder Oss, mej. van Zandvoort en haar drie kinderen ter aarde besteld. In een'drietal door de justitie verzegelde kisten het verkoolde lijkje van het oudste kind was bij de moeder in de kist gelegd werden de slachtoffers van het ziekenhuis grafwaarts gedragen. Hon derden menschen stonden langs den weg ge schaard, terwijl even zoovelen zich op de be graafplaats bevonden. In alle stilte werd eerst de vrouw en het oudste kind ter ruste gelegd, waarna de beide kinderen op het voor kinderen bestemde gedeelte der begraafplaats werden begraven. Tevoren was in het ziekenhuis een kerkdienst gehouden. De justitie doet nog steeds onderzoek naar de oorzaax van den brand, daar ooit zij van de meening deelt, dat kwaadwilligheid niet bui tengesloten is. Verschillende personen zijn dan ook reeds gehoord. Van de zijde van het publiek doen allerlei aangedikte fantastische verhalen de ronde. Tegen den muur. Zaterdagavond half- tien gingen twee jonge mannen van ..circa 23 jaar, de ongehuwde P. van Wijk en de gehuw de J. Brouwer, uit Veendam op een motorfiets een ritje maken. In het nabijgelegen dorpje Kielwindeweer, namen zij bij een brug de bocht te nauw, waardoor zij met groot® snelheid tegen een muur reden. Hevig bloedend en bewuste loos werden zij met gebroken schedel opgeno men en, na voorloopig te zijn verbonden, per auto naar het Acedemisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Beider toestand is zorgwek kend. Geknipt... maar niet door den barbier. De laatste jaren werden herhaalde lijk te Eindhoven en in de omgeving brandkas ten opengebroken en andere diefstallen met inbraak gepleegd. De recherche deed haar uitter- ste best, de daders te pakken te krijgen en had hierbij dan ook bepaalde personen op het oog. V erschillende malen deed de commissaris van politie de verdachten arresteeren, doch daar het ontvreemde geld niet te vinden, althans niet te herkennen was, moesten zij steeds weer in vrijheid worden gesteld. Toch bleek, dat men zich niet vergiste in de daders. Dit voorjaar toch werden eenige per sonen aangehouden, ter zake van den gepleegden diefstal met inbraak te Veldhoven, welk feit juist deze week voor de rechtbank te Den Bosch is berecht. De voornaamste verdachte, zekere Pde B„ bleef echter steeds door de mazen van het net heenglijden. De commissaris heeft den inspecteur der re cherche, den heer Giezen, opgedragen de gan gen van dezen man te doen nagaan, zoodra hij zich te Eindhoven vertoonde. Deze wees hier voor de rechercheurs Van den Broek en Baken aan, die met taaie volharding zich van hun taak hebben gekweten. Zij waren in den afgeloopen nacht tot de ontdekking gekomen, dat de verdachte per auto naar Eindhoven was gereden. Onder lei ding van inspecteur Giezen werd de auto ge volgd. De politiemannen zagen hedenmorgen tegen acht uur, dat hij zich in de richting van den ingang van de in aanbouw zijnde fabriek van de N. V. Philips begaf. Daar gekomen, draaide de auto plotseling en verwijderde De B. zich. De politie wachtte op de dingen, die zouden gebeuren. Niet lang duurde het of P. de Bie kwam te voorschijn als jongeman ge kleed en begaf zich door den ingang op het terrein. Na aldaar even te hebben geloopen als iemand, die zich naar zijn werk begeeft, kwam hij bij eenige personen, die een zwaar beladen kar voortduwden. Hieraan bood hij de behulpzame hand en duwde den wagen ver der mee het terrein op. Na eenigen tijd te heb ben gewacht, zagen de rechercheurs hem plot seling hard komen aanloopen en bemerkten zij ook, dat in de verte eenige personen hard achter hem aankwamen, „Houdt den dief'" roepende. Toen De B. bij den ingang was ge komen, sprongen de politiemannen te voor schijn met de revolver in de hand, daar de dief als een gevaarlijk individu moet worden be schouwd, die reeds eenige malen door de po litie werd aangehouden, terwijl hij een geladen revolver bij zich had. Bij het zien van de wapens bleef hij staan en gaf zich over. Op hem werd een bedrag van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2