BRUSSELSCHE KRONIEK. (Van onzen eigen correspondent). Ter ontdekking van Brussel. Wij vertelden vroeger reeds een en ander over toerisme thans in België, te Brussel en elders. Opvallend is voor wie hier geregeld verblijft dat hier ngg nooit zooveel toeristen geweest zijn als op dit oogenblik. Met moeite zal men in de Bel gische hoofdstad een geschikte kamer vrij vin den. Alle hotels zijn voor de geheele maand be zet, op eenige uitzonderingen na. De reisagent schappen doen het onmogelijke om nog meer klanten onder dak te brengen en de hotelhouders betreuren het dat zij hun aantal kamers niet kunnen verdubbelen. Natuurlijk worden er gouden zaken gedaan. De gröote reden van dezen buitengewonen toeloop van vreemdelingen is, het spreekt van zelf, de waardevermindering van den Belgischen franc. De vreemde gasten zijn vooral Nederlan ders, Engelschen, Amerikanen en Duitschers, ofte personen voorzien van gezonde valuta. Van 't Noordstation tot de Beurs, het de- Brouckèreplein als centrum, is de aanleghaven van de toerauto's. Een twintigtal firma's zetten daar op de hoofd- en zijwegen, in felle rijen, hun wagens uit. Borden hangen op in vele talen sight-seeing door de stad Waterloo Mechelen, Tervuren Leuven IJzerstreek GentBrugge Oostende Walcheren Grot te Han. Minste prijs: 35 fr. Elk kantoor is druk als een cosmopolitisch station Ieder bedrijf doet overigens het mogelijke om de vreemdelingen aan te lokken. En de houding van 't overig deel der toeristen blijft onveranderd. Wel wordt er hier en daar met weinig waardeering gesproken over de vreem delingen „die alles opkoopen en de prijzen op drijven" maar de meesten beseffen dat de oorzaak der duurte niet te wijten is aan de gasten, die meestal luxe-artikelen koopen en wier verblijf handel en nijverheid zeer ten goede komen. Toch redeneert het volk soms anders. Het verkeert immers in moeilijke omstandigheden en zoekt de schuld van zijn nood in alles en bij iedereen.||:2 Dezer dagen dachten wij er aan, uit curiosi teit, een van de cosmopolitische groepen die Brussel rond tuffen te vergezellen. Die atmosfeer moet toch een nieuwen kijk geven op de dingen, dachten wij. Zoo'n toerwagen moet avonturen rondvoeren Een donkere juffrouw met page-haren en ronde oogen verkoopt ons eenjk aartje 35 fr. en 70 centiemen taks. Om hoelaat gaat de wagen Tien uur. Hoelang de rit Terug om een. Spreekt de gids ook Nederlandsch Hij spreekt zeven talen en kent Brussel perfect All right Tien uur We snorren weg. Onze buurvrouw is een poezelige Engelsche in grijs tricot. Voor ons een Hollandsch paar. Hij zegtJo en zij zegt: Jopie. Pas getrouwd? Op-huwelijksreis Het verdere gezelschap een grijze Duitsche met groote Gretchen-oogen, haar man Engelschen met foto-toestellen en Baedekers Nederlanders met verrekijkers. De Brouckèreplaats, dondert de spreek hoorn, met fontein Anspach boven-al die beesten onder hem. De Brouckére heeft ook een fontein maar zij is aan de Porte de Namur. En avant 't Gaat over de Anspachlaan. Brussel gaapt de Varende auto aan 't denkt aan ponden, dollars, guldens, och arme Een schok gooit de En gelsche op ons als zij juist zegtLook Six francs for a dinner Ze leest dit van een hotel bordje en kan maar niet begrijpen dat een diner maar zes frank kost. Beurs 1 Roep de spreekbuis, met een vin- gergebaar. We snorren zonder meer verder weinig belangstelling voor 't gebouw van den franc. Als een feeërie, met haar bloemen en haar zon °p de vergulde huizen gaat de Groote Markt open ze is schoon als een kerkraam in hemellicht My Lord 1 roept de Engelsche vol be wondering Dit is het Raadhuis, zegt de gids en hij tagt uit. Vlak er voor staat het huis van den koning. Hij bedoelt het Broodhuis. Hoe komt het aan dien naam vragen wij Daar woonden onze koningen in de 14e, 15e, 16e, 17e en 18e eeuw. Nu wonen zij hier nie Huitsch grenscafé hadden verlaten, door eenige Nederlandsche jongens zijn aangerand toen ze Per auto hun weg wilden vervolgen. Daarbij werd een hunner mishandeld en later bleek hom dat hij een brieventasch met een aanzien lijk bedrag aan Duitsch geld vermiste, bene pens 10. Het Nederlandsche geld en zijn hoed Zljn later teruggevonden. De politie doet een onderzoek. Als de tros wordt losgesmeten Eergisteravond stond een 36-jarige stoker uit Amsterdam naar het vertrek van de Batavier- heet te kijken aan de Boompjes te Rotterdam. Het vertrek maakte op den man, die nogal nerveus is, zulk een indruk, dat hij, toen het schip een ejn(j van jen kank waSj parcJoes te Water sprong en de boot begon na te zwemmen. Opvarenden van een sleepboot hebben den ^an na eenigen tijd uit het water gehaald. Smokkelarij. Aan de Pruisisch-Gelder- sche grenzen is de smokkelarij uit Nederland haar Pruisen weer in vollen bloei. Vooral vee, koflie en tabak zijn gezochte artikelen. De Duitsche kommiezen bij het grensdorp Burlo lebben in één week buit gemaakt 2 paarden, koeien, 59 varkens, 31 jonge hanen, 130 pond meer. En daar is het huis van de „Ducs" (her togen) en al de anderen zijn van de gilden en in het tweede Schreef Victor Hugo zijn „Misérables" en ginder werden Egmont en Lloorn „gedecapi- teerd" (onthoofd). Waarom Zij hadden ruzie gemaakt. Weg. Wij denken aan die koningen Mis schien heeft de man gelijk En avantNu ligt de Groote Markt al ach ter ons. We wervelen snel voort Daar stoppen wij aan den hoek van de bekende Stoof- en Eik straten. Halte voor het standbeeld Gabrielle Petit. Jo werpt er haar bloemen bij, die zij van Jopie had gekregen. De Duitscher is als in zich zelf teruggetrokken. De Engelsche bouwt 'n roman op de- oorlogsheldin. t e"' 10» Jou Intusschen zijn wij op het Poelaert-Plein ge komen. We stappen uit. Eerst lokt onze mentor ons als een bende kippen naar de borstwering, waar het panorama wonderbaar opendeint Dit is het schoonste panorama, weet de gids, ge ziet de stad met aan uw voeten de wer kersklas en den handel in 't midden en ginder ver boven de boomen het topken van 't monument van Leopold I. En 't Justitiepaleis, is 't grootste gebouw van de wereld. Ze begonnen te bouwen in 66 en 't duurde tot in 85 en er stonden twee bronzen standbeelden aan den ingang de Wet en het Recht. De Duitschers hebben ze gestolen om er obussen van te maken en ze hebben ook de bronzen deur gestolen. Komt binnen. We gaan naar binnen, na ons eerst door een leger prentkaartverkoopsters heen te hebben gewerkt. Het Paleis is met groepen vreemdelin gen bezet. We hollen er door heen. de kandelaars waren in brons De Duit schers zijn gekomen en nu zijn ze in pleister Alles hebben de Duitschers meegenomen koper, brons en leer. Ze hadden 't Paleis en 't Raadhuis ondermijnd maar wij hadden „konterspionnen" en toen de Duitschers verslagen waren en de boel wilden doen springen hadden de onzen de draden afgesneden en 't „poeier" was weg -- Wat een geluk jubelt de Engelsche en Gretchen zet oogen als theekopjes. En zoo gaat het dan verder langs de Kléine Zavel, met „de onthoofde graven" de musea, ver der langs het Koningsplein, het Wiertmuzeum, het Luxemburgsch „Bahnhof". In enkele mi nuten bereiken wij het Jubelpark, „gebouwd nadat wij 50 jaren vrij waren" en komen weldra aan de Nationale Schietbaan. Bezoek aan het gedenkteeken der gefusilleerden. Een heele karavaan is ons voor. Hoed af Als de gids vertelt hoe een Duitsch soldaat weigerde op miss Gavell te schieten die hem een maand lang had verpleegd, snikt de Engel sche dame. Haar man troost haar. Es stimmt ja ganz traurig 1 zegt de Duit scher, en hij vertelt stil dat hij drie weken te Ostende en te Blankenberge was. Schone Leute 1 zegt hij. Aan de Congreskolom even gestoptDit is de Gongreskolom die de Belgische vrijheid maakte, vernemen wij, en waarvoor wij vochten onder Leopold I die er op staat, en er onder brandt de eeuwige vlam van den Onbekenden SoldaatHoed af 1 Chauffeur, full speed. We glijden verder tot aan de Kathedraal: Sint-Goedele, in 1200 gebouwd, en de Nationale Bank De auto's stoppen voor een kantwinkel: Nu zult ge Brusselsche kant zien maken 1 Door een klein deurtje naar binnen, We wor den in twee groepen verdeeld: de Engelsche en de Hollandsche. Radde meisjes vertellen hoe de kant gemaakt wordt: drie oudjes zitten te werken met klosjes Engelsch en Neder landsch klinken door mekaar. In een halve minuut is de bliksemlezing afgeloopen. En we worden in een kantenwinkel binnengeloodst, waar we kunnen koopen: snoezige zakdoek jes tegen 40 franc, kragen tegen 500 franc Jopie koopt voor Jo. De Engelsche koopt voor haar zelf. We gaan. De auto zet af. We hebben in den winkel den Duitscher en vier Engelschen ver loren. Om 1 uur precies zijn we op het de-Brouckère- plein terug. Bedenkt den gids en den chauf feur, dames, heeren," roept de spreekbuis. Allen geven wat en weldra blijven wij al leen met Brussel en onze nieuwe wetenschap over de hoofdstad, die ons als in een versnel den film is verschenen. cacao en 17G pond tabak (behalve kleinere hoe veelheden). Een aantal smokkelaars is ange- houden De doodslag te Zierikzee. Om trent het droevig voorval te Zierikzee waar van de 28-jarige C.H. de Graaf het slachtoffer werd, meldt men oms nog, dat de dader de 22-jarige P.J., aanvankelijk niet heeft begre pen aan welk ernstig misdrijf hij heeft schuldig gemaakt. Na de woordenwisseling met als slot steken met zijn mes naar de Graaf, is hij eerst nog een glas bier gaan drinken en heeft hij bij zijn thuiskomst aan zijn moeder medegedeeld, dat hij gestoken had. Eerst toen hij eenigen tijd daarna door de politie van zijn bed werd gehaald, vernam hij wat de gevolgen van zijn daad waren. De man is thans naar Middelburg overgebracht en opgesloten. Hij gedraagt zich over het algemeen vrij onverschillig. Het slachtoffer, die pakhuis knecht was, stond ook bij zijn patroon goed aangeschreven. Dinsdag is zijn lijk, dat Maandag gerechtelijk geschouwd was, ter aarde besteld. Oplichting. Te Breskens vervoegde zich dezer dagen een persoon, die voorgaf namens den aannemer de werken aan de havenverbe tering te komen. Hij nam 100 werklieden aan en verteerde vrij goed in een hotel. Toen hij echter hoorde, dat de ingenieur dien dag zou komen, nam hij zoo spoedig mogelijk een boot naar Vlissingen en vertrok zonder te betalen, en met achterlating van de gedupeerde werk lieden. Een inbraak in Rijnsaterswou- d e. Het moet zoo tusschen half een en half twee geweest zijn schrijft de O.H.C. dat in den nacht van Zaterdag" op Zondag te Rijnsaters- woude werd ingebroken bij den winkelier P. Llillenaar. Naar bekend is geworden, hebben de inbre kers allereerst een tok gesneden van een peren boom en daarmee het raam van de slaapkamer opengeschoven. In deze kamer sliepen de oude moeder en een dochtertje van den winkelier, doch aan deze slapenden stoorden de gasten zich niet, integendeel, zij namen het nacht lampje, dat daar op tafel stond,mede en drongen den winkel binnen. Het nachtpitje was hun blijkbaar licht genoeg want de leiding van het electrische licht sloten ze af en boven dien zetten ze de voordeur wagenwijd open om schielijk de vlucht te kunnen nemen als dat noodig mocht zijn. Nadat de heeren de toon banklade gelicht hadden, begaven zij zich naar de woonkamer, welk vertrek tevens dienst deed als slaapkamer voor den winkelier en diens echtgenoote. Dien avond na sluiting van den winkel was de heer Hillenaar zijn krant gaan lezen en was daarna in slaap gevallen, nadat zijn vrouw reeds ter ruste was gegaan. Toen de dief, of de dieven, de kamer binnenkwamen, zagen ze den man aan tafel zitten. De man, die het nachtlampje in de hand hield, schrok van dat gezicht blijkbaar zoo, dat hij het nachtlampje liet vallen. Daarlop gingen de dieven, of de dief, op den loop. De winkelier had den slag wel gehoord en was daarvan wakker gewor den. Toen hij echter zag dat het in de kaïner donker was, meende hij dat de electrische lamp was gesprongen. Hij vond het niet de moeite waard om nog zoo laat een andere lamp te gaan zoeken en ging dus in het donker naar bed, de reparatie tot den volgenden dag uitstellen de. Groot was natuurlijk zijn verbazing toen hij den volgenden morgen ontdekte, dat niet de electrische lamp, maar het nachtlampje van zijn moeder kapot was en hij dat vond op den drempel van zijn huiskamer. Voorts be merkte hij spoedig dat de electriciteit uitge schakeld en de toonbanklade, die den vorigen ongeveer 10 gulden aan wisselgeld had bevat, leeg was. De wrekende trein. In den trein, die gistermiddag van Posen naar Berlijn ver trok, heeft in den afgeloopen nacht tegen twee uur, niet ver van Rahnsdorf, bij Berlijn, een overval plaats gevonden. Onder het rijden sprong namelijk een roo- ver op de treeplank van den trein en drong met de revolver in de vuist, een damescoupé binnen, waarin zich, als eenige passagier, een dame uit Darmstadt bevond. De roover eischte van haar geld en juwee- len. Toen zij hem beduidde, dat zij niet in het bezit van geld of voorwerpen van waarde was, opende hij haar koffers en rukte haar, toen hij niets vond, de ringen van haar vingers. Daar na trok hij aan de noodrem en toen de trein vaart minderde, sprong hij uit den coupé. Heden is op den plaats van den overval, op de spoorlijn het lijk van den 24-jarigen tuinman Brohm, uit Buckau (provincie Saksen) gevon den. In zijn zak vond men een revolver en ver schillende portemonnaies. Men neemt aan, dat hij, toen hij, uit den trein sprong, gegrepen en gedood is door een trein, die uit de andere richting kwam. Banditisme in China. Naar de „Chi cago Tribune" uit Hongkong verneemt, hebben bandieten Zondag een passagierstrein tusschen Canton en Samsoeli aangevallen en miet minder dan tweehonderd passagiers gevangen genomen. De bende wil de gevangenen slechts vrijlaten tegen betaling van losgelden. Voor zoover be kend bevonden zich geen Europeanen of Ameri kanen in den trein. De regeering van Canton heeft troepen uitgezonden om de bende op te sporen en de gevangenen te bevrijden. Geestelijke vermoord. De Francis- kaansche missie heeft vernomen, dat de Spaan- sche pater Maiquez 4 Aug. bij Sianfoe (prov. Sjensi) door Chineesche soldaten vermoord is. Drama op zee. Volgens de bladen is een Japansch stoomschip, op reis van Hankow naar Sjanghai in brand geraakt. Om de passagiers te redden, wilde men het schip op het strand laten loopen. Bandieten lieten echter niet toe, dat de passagiers uit de booten kwamen. Toen later eene Japansche kanonnerboot aankwam, waren 50 passagiers verdronken. Een vliegramp in Engeland- Door de slechte weersgesteidheid is een Fransch viermotorig vliegtuig, nabij het vliegveld te Lympne (Kent) naar beneden gestort. Twee personen zijn gedood en tien ernstig gewond. Reuter meldt, dat 't aantal dooden één bedraagt, terwijl 14 personen gewond zouden zijn. De ma chine deed dienst als passagiersvliegtuig tusschen Londen en Parijs. Nader kan omtrent het ongeval nog worden gemeld, dat de bestuurder en de mecanicien ernstig gewond zijn. Van de passagiers is er een gedood, negen zijn er ernstig en drie licht gewond. Het vliegtuig is door den mist in aan raking gekomen met het dak van een huis. De ontploffing teCzepel. Het rapport der commissie van onderzoek naar de ontploffingsramp te Czepel zegt, dat de ontplof fing uitsluitend aan boos opzet is toe te schrijven. Kerkbrand. Te Threekivers (Ouebec) is de Katholieke kerk door brand vernield. De schade bedraagt 300.000 dollar. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Meest matige W.- tot Z. wind gedeeltelijk bewolktweinig of geen regen overdag warmer. Aanrijding. Men meldt ons Gistermiddag is op het kruis punt Poeldijk-Nieuweweg nabij Delft, de heer A. J. Nieuwkerk met zijn motorrijwiel tegen de auto van dr. J. Langeveldt aangereden. De heer N. werd ernstig gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 18 Aug. 19 Aug. 12.11V« 12.11'/. Berlijn - 59.35 - 59.361/. Parijs - 7 07 7i - 7.161/, - 6 65 - 6.92 Zwitserland -48 16 - 48.16 Amerika - 2.49 S/M - 2.49 6/u - 35.177» -35.20 Kopenhagen -66.25 - 66.277» Stockholm -66.75 - 66 767» -54 68 Madrid -38.80 - 38.577, - 8.22 8 277, Telegrammen. D.-TREIN ONTSPOORD. LEHRTE, 19 Aug. (draadloos) De D.-trein no. 8 van den lijn naar Keulen is hedennacht omstreeks 2 uur op het vrije baanvak tusschen Hebuettel en Lehrte ontspoord. Dé locomotief en 7 wagons geraakten uit de rails. De schade is zeer belangrijk en de spoorweg is versperd. Eén persoon werd gedood het aantal gewonden staat nog niet vast. Hulpbrigades zijn naar de plaats des onheils vertrokken. De D.-treinen worden over Braunschweig geleid. De trein ramp is zeer waarschijnlijk veroorzaakt door een aanslag. LEHRTE, 19 Aug. (draadloos) Nader wordt gemeld Het ongeval met den D.-trein no. 8 van Berlijn naar Keulen heeft plaats gehad tusschen de dorpen Leiferde en Meimerzen. Twee wagons zijn geheel in elkaar gedrukt en onder de puinhopen zullen zich waarschijnlijk nog dooden en gewonden bevinden. Het reddingswerk is zeer bemoeilijkt. Van de 7 ontspoorde wagons zijn er eenigen van den 1| M. hoogen spoordijk afgevallen. Tot hedenmorgen half 10 waren 5 dooden, waaronder de machinist en 5 zwaar gewonden geborgen. Het staat vast, dat deze' ramp het gevolg is van een aanslag. De justitie is ter plaatse aangekomen. Met speurhonden wordt de omgeving van het terrein afgezocht. THEATER IN DE ASCII GELEGD. BORDEAUX, 19 Aug. (draadloos) Een hevige brand heeft het Olympia-theater in het centrum der stad geheel in de asch gelegd. De schade bedraagt vele millioenen francs. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Kerknieuws. Pastoor J. J. II. Saulenn. Naar „Onze Courant" te Lloorn meldt, zal de Zeereerw. heer J. J. H. Saulenn, pastoor te Spaarnwoude aan de Lie, om gezondheids redenen emeritaat bekomen. Naar men weet, is Z.Ew. verleden jaar door een beroerte ge troffen en sidsdien is de oude kracht niet terug gekeerd. We vernemen, dat Z.Eerw. voorloopig zijn intrek zal nemen bij zijn heerbroer, pastoor P. Saulenn te Egmond aan den Hoef. Burgerlijke Stand. Overleden: Aug. 17. M. C. S. Boone kamp, oud 7 w., Lange Kerkstr. P. Beukel- man, oud 6 mnd., Parallelweg. Gehuwd: Aug. 18. G. L. Koole en J. M. L. van den Oever 22 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 19 Aug. v.m, 11.10 n.m. 11.43. 20 Aug. v.m. 12.29 n.m. 12 54. 21 Aug. v.m. 1.n.m. 1.28. 22 Aug. v.m. 1.46 n.m. 2.18. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 19 Aug. Aangekomen Lettisch s.s. Everest, met papierhout van Wyborg in de Wilhelminahaven. Eng. s.s. Riiysdael, van Huil aan de eerste steiger Maaskade. Eng. s.s. Morna, van Leith aan boei 10 op stroom. Noorsch s.s. Wielfred, van Gothenburg. s.s. Ringaas, van Amsterdam en 12 Engelsche stoomtrawlers allen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 19 Aug. Vertrokken: s.s. Schou wen, ledig naar Rotterdam. Italiaansch s.s. Alberto Tassio, ledig naar Rotterdam. Handelsberichten. Beurs van Sehledam. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van KoophandeK Moutwijn 46 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 19 Aug. Men noteert voor Spiritus f 100 f21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Speelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3