KWATTA Venen JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen Kasteel Jet flnweersnest" DAGBLAD WOW SCHIEDAM VOLLEMELK-REEP FEUILLETON. S Eet: Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang Vrijdag 20 Augustus 1926 No. 14697 Bureau K OE MARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. "SHÉlT f* Advertentie n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. p0St ƒ3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog200 bij dood f 20O bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering:wordt gewaarborgd door deN j4_oIl.Algem^^ Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Augustus 1926 het verzoek van de N.V. NIEUWE SCHIEDAM SCHE GISTFABRIEK om vergunning tot op richting van een gistfabriek in het pand Noord- vest 103105, kadaster Sectie A. Nos. 1619, 1566, 1620, 1621 en 1667 (ged.) met een stoom ketel van 12 M2. verwarmingsoppervlak, 2 Dieselmotoren van resp. 200 en 150 P.K. en 11 electromotoren van resp. 100, 75, 10, 15, 15, 5, 5, 5, 5, 3 en 3 P.K., drijvende 2 dynamo's, 2 luchtpompen, 1 koelcompressor, 24 separatoren, 2 gistpersen en diverse pompen verdaagd, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 20 Augustus 1926. Buiteniandsch Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Z. H. de Paus over de Kerkvervolging. Ter gelegenheid van een audiëntie, verleend aan 150 pelgrims uit Argentinië en Uraguay (die naar Italië waren gekomen voor de feesten te Assisic) sprak de II. Vader over den toestand in Mexico. Als be-hoorënde tot de Latijnsche Staten van Zuid-Amerika, zult gij u wel bijzon der interesseeren voor uwe broeders in het ge loof te Mexico, die in deze tijden aan zulk een gruwzame onrechtvaardige vervolging bloot staat. Wel zeide Z. PI. de Paus te weten, dat zij zich reeds in het gebed met Hem vereenigd had den om voor de vervolgden te bidden, maar des ondanks drong de H. Vader er krachtig op aan, toch vooral te willen bidden voor de bekeering der vervolgers en om moed en sterkte en held haftige kracht voor de vervolgde Katholieken. Toch meende de H. Vader de pelgrims niet moe ten laten heengaan zonder er hen en met hen alle volkeren der wereld er op gewezen te hebben, van hoe groot belang het is, de Chris telijke en Katholieke geest levendig te houden opdat Gods eer en het heil der zielen toch geen gevaar loopen, want uit hetgeen in Mexico ge beurt zijn voor ons wijze lessen en ernstige waarschuwingen te putten. De Franse he vr ij denkers wenschen C a 11 e s geluk. Volgens de Fransche bladen heeft 't nationaal congres der Vrijdenkers te Saint Etienne aan Briand een motie gezonden om inzake de Kerk vervolging in Mexico „neutraal" te blijven en tevens aan Galles een telegram van gelukwensch met zijn actie ten gunste der Mexicaansche democratie. Het „Hbl. van Antwerpen" teekent hierbij aan Ziedaar wel een dagorde waardig van de Vrijdenkerij gelukwenschen sturen aan een geweldpolitieker, die kerken verbeurd ver klaart, het geestelijk kleed verbant en in zijn land een bloedige beteugeling ontketent tegen al wat aan zijn dwingelandij verzet durft bieden. Maar "er zit nog iets anders achter verschéi- dene honderden Fransche geestelijken, die on derwijs gaven in Mexico, zijn over de grenzen verjaagd, als misdadigers en schurftige schapen. Geen enkel land zou zijn ingezetenen zoo schan dalig laten behandelen en als het leeken waren, zou de Libre Pensée" al lang geroepen hebben om protestaties van de Fransche'regeering. Nu het priesters betreft, beschouwt de Vrij denkerij protestaties als een schending der on zijdigheid. Wat sinistere comedianten Zoowel de socialisten als de vrijdenkers. Strenge censuur. Kipa meldt, dat door de regeering de strengste censuur over berichten, telegrammen en zélfs brieven wordt uitgeoefend, zoodat het zeer moei lijk is een juist beeld van den werkelijken toe stand in Mexico te krijgen. Brieven, waarvan de inhoud de regeering niet bevalt, worden zonder meer in beslag genomen Niet alleen dus het postgeheim, maar ook diplomatieke gehei men worden niet meer gehandhaafd. Een verzoek van den aartsbisschop. Het memorandum, opgesteld door den aarts bisschop van Mexico uit naam van alle katho lieken, is president Galles toegezonden. Er wordt den president verzocht zijn invloed te doen gel den bij het Congres, opdat dit de religieuze be palingen verandert en nieuwe strafwetten op stelt. Het verzoekschrift der bisschoppen aan pre sident Galles van Mexico, wordt gesteund door de federatie van Kamers van Koophandel, die er op wijst, dat door den huidigen boycot de handel zeer wordt benadeelt. Tot nu toe is cr echter nog geen enkele aanwijzing, dat de re geering haar houding wijzigt. 2533 8 156) Zonder iets te zeggen had zich Herbert een oogenbli'k verwijderd. Hij kwam terug met Capitola's moeder. Mistress Eugene Lenoir en 't jonge meisje herkenden elkaar op 't eerste gezicht, en wel dra lagen moeder en dochter aan elkanders borst. Ecnige minuten lang heersehte in de zaal een verward geluid van zuchten, kussen en uitroepen van liefde, dat onze lezers zich slechts zullen kunnen voorstellen, wanneer ze zulk een vreugdetooneel bijgewoond hebben. Toen allen weer wat bedaard waren, stelde Traverse zijnen vader Clara Day als zijn bruid voor, die door den ouden heer zeer hartelijk als zijn aanstaande lieve schoondochter werd begroet. Wij verlaten met onze lezers voor acht- dagen Warfielhouse, om dan een drievoudig feest te vieren bij de gelukkige familie. XXII Slot. Door een gelukkig toeval was de 1 Augus- IIET VREDESCONGRES. Merkwaardige woorden. Omtrent het te Bierville gehouden zesde intern, democr. vredescongres, wordt nog het volgende gemeld De plechtigheid begon met een reusachtig banket in de hoofdtent, waar 3000 menschen aanzaten. Na afloop, toen de zon de hoogste boschtoppen nog even in gloed zette, vereenigde elk land zich onder zijn eigen banier op het wijdsche kampplein. Onder den rood-wit-blauwen stan daard, omhooggehouden door den wakkeren grijzen vredesmilitant Boissevain, schaarden zich de Hollanders, waaronder professor De Lange Wendels van de R. K. Universiteit te Nijmegen, die verleden Zondag een welkomst woord sprak en ook de heer Scheffer, van wiens wiens lezing over de Vredes-Acte der Jongeren wij nog zullen vertellen. Voorafgegaan door de geweldige blauwe vlag van den Volkenbond met het roode opschrift Pax, die gebold als een zeil ons naar de vredes kusten voerde, togen alle naties onder hun ba nieren en met vlammende toortsen gewapend in optocht van het kamp over het slot naar het openluchttheater. Mgr. Julien, bisschop van Atrecht, houdt een buitengewoon-doorwrochte rede, welke dade lijk ontsproten aan de evangelische bron, door geen protestant zou worden gedesavoueerd. Het scheppen van een juridisch vredes-net is, volgens hem, niet genoeg de letter der wet doodt, alleen de geest maakt levend. De vredes- geest plant zich niet enkel voort door het recht, maar vooral door het intellect en de aanraking der harten. Intusschen staat de kerk allerminst sceptisch tegenover het werk van Den Haag en Genève, dat met alle kracht moet worden gesteund. Spreker ziet er de verwezenlijking in van de theologie van het internationaal recht. Alle misvattingen komen van de antieke op vatting van den oppermachtigen staat, die zijn eigen wet stelt. Maar Renan zeide reeds, dat als een individu zich even immoreel aanstelde als de staat, hij reeds lang door zijns gelijken zou zijn uitgestooten. De Christus echter laat nie mand, particulier noch staat zich boven de moraal verheffen. Het is in hem als universeel meester der wereld, dat de naties zusters moeten zijn. Van de oude rechtsbeginselen van Vittoria en Suarez af laat Mgr. Julien dan de natuurlijke en christelijke vorming der Vereenigde Wereld staten zien, waarbij hij in zijn logische opklim ming van gemeente, provincie, staat tot staten bond eenige sprekende argumenten aan het vredes-arsenaal van prof. v. Vollenhoven schijnt te ontleenen. RUSLAND EN FRANKRIJK. Een nieuw aanbod. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Tsjitsjerin einde September, nadat zijn kuur te Wiesbaden beëindigd zal zijn, naar Parijs zal komen, om daar Briand te ontmoeten. Zijn bedoeling is ongetwijfeld, om opnieuw de moge lijkheid van een overeenkomst tusschen Frank rijk en de Sovjet-regeering te bespreken. De be sprekingen over een regeling van de Russische vóór-oorlogsclie schulden zullen in October worden hervat. Naar verder wordt vernomen zal de Sovjet gezant te Parijs bij de komende onderhandelingen een annuiteit van 65 millioen goud-francs aan bieden ter afdoening der schulden. Tot nu toe heeft de Sovjet-regeering geen hooger aanbod gedaan dan veertig millioen francs, terwijl de Fransche regeering 125 millioen francs vroeg. IIET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. De onderhandelingen verbroken. De gistermiddag tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaars gehouden besprekingen hebben niet tot een resultaat geleid. De onderhandelin gen zijn afgebroken. Reuter meldt nog, dat van het mislukken der conferentie aan Baldwin mededeeling werd ge daan, die met verschillende leden der regeering, wier departementen bij de industrie zijn betrok ken, een langdurig onderhoud heeft gehad. Het mislukken veroorzaakte in politieke kringen slechts weinig verwondering, hoewel deze afloop algemeen werd betreurd. OPROER IN NICARAGUA. Successen der regeering s- troepen. De Amerikaansche zaakgelastigde te Managua, deelt mede, dat de regcering vair Nicaragua naar verschillende plaatsen troepen Heeft gezonden 4213 6 tus de dag, waarop Clara Day meerderjarig werd en de oude Warfield met Martha Rocke hun zilveren bruiloft vierden. Volgens den wensch van den ouden heer zou deze dag voor zijn geliefde familie een vreugdedag worden, daarom bepaalde de ma joor tevens het huwelijk van Traverse Rocke met Clara Day en van zijn neef Herbert met Gapitola op dien dag. Heel Warfieldhouse baadde, om zoo te zeg gen in vreugde en zeker verheugde zich Capi- tola niet het minst over haar geluk, hadde niet een somber wolkje niet die tevredenheid en zaligheid beneveld. Deze wolk die onophoudelijk nader kwam, was de dag der terechtstelling van Mac Do nald, die zwaar als lood op Capitola drukte tot heden had ze nog geen middel kunnen vin den om den bandiet_te bevrijden. Buiten haar dacht niemand in Warfieldhou se aan den ongelukkige, totdat de belangstel ling voor den bandiet der slotbewoners door eene bijzondere omstandigheid gewekt werd. De gouverneur had de terechtstelling eeni ge dagen uitgesteld om te beproeven hem eeni ge bekentenissen omtrent de andere leden der bende te ontlokken. In plaats van den 26en zou hij den 1 Augustus gehangen worden. In 't slot Warfieldhouse veroorzaakte deze beslissing niet geringe ontroering. De gedachte op denzelfden dag gehangen te worden, waarop ten einde opstanden te onderdrukken met name in Leon, Chinandega en Gorinto. De telegraaf lijnen zijn afgesneden en het spoorwegverkeer is stopgezet. Een ander telegram uit Managua meldt, dat de regeeringstroepen Zakguaque en twee andere steden hebben bezet, waarvan de rebellen zich hebben meester gemaakt. ALLERLEI. Uit Cebu Senator Osmena, een vooraan staand leider der Filipinos, verklaarde aan een déjeuner, gegeven ter eere van den vertegen woordiger van president Coolidge, Thompson, dat volgens de belofte van den president de Vereenigde Staten zich uit de Philippijnen zullen terugtrekken, zoodra de natuurlijke hulpbronnen van het eiland ontwikkeld zullen zijn. De intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft van af 20 Augustus a.s. de „Saarbrücker Zeitung" in het bezette gebied voor den duur van drie maanden verboden. Uit Lissabon De Portugeesche minister van Binnenlandsche zaken heeft bij een auto ongeluk ernstige verwondingen bekomen. Uit Genève Gister is de commissie van deskundigen voor pers-aangelegenheden van den Volkenbond bijeengekomen. De eerste zit ting werd door den secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, in tegenwoor digheid van den leider der persafdeeling, Comert, geopend. De commissie bestaat uit vertegen woordigers van een aantal internationale pers agentschappen Uit Berlijn Volgens berichten uit Weenen hebben de Oostenrijksche bisschoppen een in structie van het episcopaat uitgegeven, waarin de verkiezing van sociaal-democratische ver tegenwoordigers voor de gemeenten of voor liet land veroordeelt wordt, omdat het socialis tische program in strijd is niet het Christen dom. Binnenland Een zonderlinge instructie. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is aan liet personeel op de stations de volgende instructie verstrekt „Op dagen van overdruk verkeer zooals thans des Zaterdags moet vertraging bestre den worden o.a. door niet te spoedig over te gaan tot vertraging gevende treinversterking en door in geen geval tot overbelasting van treinen te besluiten. Op deze dagen moet niet tot onvoorziene treinversterking worden overgegaan, indien daar door belangrijke treinvertraging zou ontstaan desnoods zal eeri aantal reizigers met staan plaatsen genoegen moeten nemen, terwijl zoo noodig kan worden overwogen eenige reizigers tot een volgenden trein achter te houden." zij bruiloft vierden was haar ondragelijk voor onze vrienden. Er was maar een uitweg, name lijk het drievoudig feest op een anderen dag te bepalen de majoor echter wilde hieryan niets weten, zijne zilveren bruiloft moest dien dag gevierd worden. Capitola werd voortdurend meer koorts achtiger en gejaagd, hoe meer het einde der maand naderde. Ze kwelde haar geest om een redmiddel te ontdekken, doch hoe meer ze er over nadacht, des te duidelijker werd haar moeilijkheid, den ongelukkige aan zijn treurig lot te ontrukken. Mac Donald was alleen op gesloten en met dubbele ketens aan den kerk er- muur geklonken. Ilij lag in 't midden der gevangenis, zijne cel kwam op een gang uit, die door een ijzeren deur was afgesloten en dien dag en nacht door twee agenten werd bewaakt. Aan vluchten viel dus bijna niet te denken en toch bleef Mac Donald in een opgeruimde stemming. Op alle vragen, die men hem stel de, antwoordde hij beslist, dat hij geen moord op zijn geweten had, ook weigerde bij de namen zijner kameraden op te geven. Om hem echter tot bekentenis te bewegen, toonde men hem de schriftelijke onthullingen van kapitein Le noir. Doch hij trok verachtelijk de schouders op en bleef bij zijn bewering, dat hij miss Ca pitola nooit een haar had wollen krenken. Hij was op haar verliefd, verklaarde hij ronduit. Dreigend eonflicl. Aan de motorenfabriek „Bolnes" onder Krim pen a./d. Lek dreigt een loonconfliet. Door de plaatselijke afdeeling van den Metaalbewerkers- bond was gevraagd liet loon voor de geschoolde arbeiders te verhoogen tot 55 cent per uur, voor de ongeschoolden tot 45 cent per uur. Op het oogenblik bedragen deze loonen respectievelijk 48 cent en 33 cent. Op dit verzoek werd niet ingegaan. Twintig arbeiders kregen daarna op 14 Augustus aanzegging, dat zij wegens slapte met ingang van 21 Augustus waren ontslagen. Naar de Met.aalbewerkersbond mededeelt, heerscht er echter geen slapte in de fabriek, is er integendeel druk werk. De directie, zoö Ik wilde haar wel met geweld schaken, bekende hij, doch alleen om met baar te trou wen en dan in een andere staat van Amerika een nieuw leven te beginnen. Wanneer ik in willigde, haar uit den weg te ruimen, zooals kapitein Lenoir schrijft, was dit alleen om haar te redden. Had de kapitein zich tot anderen gewend, dan ware wellicht zijn wensch ver vuld en om dit te voorkomen, nam ik zijn voor stel aan- Toen men dit de miss meededeelde, brak zij in tranen los en verzekerde, dat zij van de waarheid zijner woorden overtuigd was. Middelerwijl was de vooravond der driedub bele bruiloft, alsook die ter terechtzitting van Mac Donald aangebroken. Traverse en Herbert waren met den majoor in de bibliotheek ge gaan, om over verschillende zaken te beslis sen, terwijl aan de dames de zorg voor de toe bereidselen voor 't feest overgelaten was, dat de majoor, volgens zijn rang en rijkdom, zoo grootsch mogelijk wilde vieren. Mistress Lenoir en mistress Warfield, zoowel als Capitola en Clara hadden het dus zeer druk bij mistress Codiment. Onze heldin Gapitola echter verliet onder eenig voorwendsel de zaal en snelde naar de binnenplaats. Daar gal zij bevel aan een stalknecht haren Gyp te zadelen en zich gereed te maken haar te vergezellen. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1