wordt gezegd, heeft dan ook op 14 Augustus reeds andere arbeiders aangenomen, om op 26 Augustus te werk te wórden gesteld. Maandag is het afdeelingsbestuur Rotter dam van den Alg. Ned. Bond van Metaalbewer kers met een bestuurder te Krimpen a./d. Lek naar de directie gegaan, met verzoek een on derhoud over déze kwëstié te mogen hebben. De directie heeft de bestuurders echter niet kunnen ontvangen, waarop met het personeel werd vergaderd en de bestuurders opdracht ontvingen een schrijven tot de directie te rich ten met de mededeeling, dat vóór Woensdag avond de ontslagen ingetrokken moesten wor den, daar anders een conflict onvermijdelijk zou zijn. Daar geen antwoord op dit schrijven i.s ont vangen, heeft men gisteravond opnieuw een vergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen werd besloten tot het zenden van een ultimatum op korten termijn. Daarin wordt gezegd, dat indien vóór 21 Augustus a.s. de ontslagen niet zijn ingetrokken, het werk met ingang van Maandag 23 Augustus wordt ge staakt. Pax Romana. Op 2, 3 en 4 September a.s. zal de internatio nale organisatie der katholieke studenten, Pax Romana, te Amsterdam haar Vie congres hou den. Staking bij Hecmaf. Gistermorgen zijn de arbeiders van Heemaf te Hengelo in staking gegaan. Ook de ongeorga niseerden zijn buiten de fabriek gebleven. Er was natuurlijk op het uur, waarop de werk zaamheden plegen te beginnen een groote menig te bij de fabriek aanwezig. Eenige oude werk lieden gingen de fabriek in naar we vernemen hadden die van hun organisatie daarvoor ver gunning. Van de zijde der directie wordt meegedeeld dat een zestig personen den arbeid voortzet. Van arbeiderszijde wordt beweerd': twintig of dertig, meerendeels niet volwassen personen en bazen. Het geheele arbeiderspersoneel bedraagt 750 man, waaronder 500 volwassenen. Van dezen zijn er 4-35 georganiseerd bij den Nederlandscheü, den Katholieken en den christelijken bond. Tegenspraak. De Belgische Regeering heeft formeel doen tegenspreken een bericht van de Parijsche editie van de New-York Herald", waarin werd mede gedeeld, dat België een bedrag van 14 milliard aan Nederland zou schuldig zijn. Contact verbroken. Naar aanleiding van het feit, dat de heer J. Dekker te Groningen, oud-voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond in een orgaan van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen (N.V.V.) de leden van de neutrale vakvereenigingen heeft aangespoord die orga nisaties te verlaten en lid te worden van de so ciaal-democratische vakvereenigingen, heeft het dagelijksch bestuur van het Algemeen Neder landsch Vakverbond een motie aangenomen, waarin het met algemeene stemmen deze hou ding van den heer Dekker afkeurt en mededeelt, dat het dagelijksch bestuur elk contact met den heer Dekker op grond van diens vijandige hou ding ten aanzien van de neutrale vakbeweging verbreekt. Stadv- en Gewestelijk Nieuws. IIET EUCH. TRIDUÜM VOOR ZIEKEN. Vervolg plechtigheden van gisteren. Dit was de laatste hulde, namens de aan dit triduum deelnemende zieken aan de Koning der Martelaren gebracht. Ze was goed. edel, grootsch door haar eenvoud. Vervolgens werd door alle geloovigen het slot lied Engelen daalt met spel en snaren, gezongen. Het was niet een meedoen, een binnensmonds meeneuriën 1 Ieder zong. Het krachtige geluid van zóóvelen, in vereeniging met de heerlijke tonen van het orgel, daverde door het kerkge bouw „Weest bemind, geloofd, erkend, in Uw H. Sacrament." Hierna betrad kap. Paulussen den kansel om nog een enkel woord van dank tot de aanwezigen te richten. Op de eerste plaats dankte spr. namens de zieken den hoogeerw. heer deken, die de gelegen heid had geschapen tot uitvoering van het initia tief van het St. Liduina-comité. Zijn medewer king in deze is van niet te onderschatten waarde. Op de tweede plaats de priesters door wier han den zooveer genaden zijn toegevloeid tot de zieken. Vervolgens de verpleegsters, de eerwaar de zusters en de dames, die bij de dagelijksche verzorging assisteerden. Gij hebt, zoo zegt spr., deze dagen voor de zieken onvergetelijk gemaakt. Ook noemde spr. de dames der vereeniging van de Allerheiligste Maagd, de z.g. ziekendames, die, hoewel ze niet voor het voetlicht zijn ge treden, bergen werk hebben verzet. Sprekend als voorzitter van het St. Liduina-cómité dankte spr. allen, die, op welke manier dan ook, hebben medegewerkt aan deze bijzondere gebeurtenis, die op de eerste plaats, onvoorwaardelijk, zéker geestelijk, misschien tijdelijk ten goede zal ko men aan de zieken, alsook aan de geloovigen van Schiedam. De ijver van de commissieleden, zoowel tijdens de voorbereiding als gedurende het triduum, stelt spr. op Imogen prijs. Een bij zonder woord van dank tenslotte aan de hoofd verpleegster zr. Alfonsa, die met zulk een talent de verpleging heeft geleid, waardoor zij niet weinig heeft bijgedragen tot het welslagen dezer heerlijke dagen. Na nog een opwekkend woord gericht te hebben tot de zieken doet spr. mede deeling, dat de hoogeerw. heer deken nóg een bewijs van medeleven met de zieken van zijn dekenaat heeft gegeven, door hen een gedach tenis uit te reiken bestaande uit een religieus plaatje, waarop vermeld de gebeurtenis van he den. Alsmede werd de deken door een milden gever in de gelegenheid gesteld aan alle zieken dè zoo juist verschenen eerste St. Liduina-medaille uit te reiken. Hierna sprak de deken nog een kort woord tot de zieken, die hij aanspoorde vele malen terug te denken aan de dagen hier in deze kerk doorgebracht, waarna hij overging tot de wijding der medailles en de uitreiking daarvan. Natuurlijk zijn eenige fotografische opnamen gemaakt, die ook aan de deelnemers zullen wor den uitgereikt. -K - Hét' afscheid vdn de tzi'ék'èn en htiiine1 helper's was ontroerend. De dankbaarheid van velen was niet te beschrijven. Aan het zieke vrouwtje, dat het laatst aan de beurt was, het was inmid dels half 5 geworden, werd een bouquet bloemen van het altaar mede gegeven. Zij schreide van vreugde Zoo zijn dan deze ziekendagen, die met recht feestdagen voor hen, die er aan deelnamën, kunnen- worden genoemd, weer voorbij* De comité-leden kunnen met tevredenheid op hun gedanen arbeid terugzien. St. Liduina zal de zieken, maar ook hen niet vergeten Nog binnengekomen gift. Om de voorspraak van de fi. Liduina te verkrijgen om ons te onderwerpen aan Gods Heiligen wil 2'. Afscheid kap. Leesberg. De afscheidsavond van kapelaan Leesberg in het primitieve patronaatsgebouw aan de Hoofd straat is tot een ware manifestatie geworden van spontane dankbaarheid, oprecht leedwezen en kinderlijke aanhankelijkheid. Onomwonden kwam tot uiting, hoe groot de plaats is geworden, die kapelaan Leesberg in nam in het hart van de parochianen en in dat van hen, die van zijn leiding op ander terrein profiteerden. Te begrijpen was het bij deze omstandigheden, dat het scheiden zwaar viel, zoowel voor den kapelaan als voor de anderen en 't heeft dan ook gedurende den avond niet aan ontroerende momenten ontbroken. Men mag de parochie gelukkig prijzen, die blijk geeft met zooveel banden aan haar geeste lijke leidslieden te zijn gehecht, want al is de priester ook nog zoo ijverig en van goeden wil de kern van zijn parochie moet 'n gezond geeste lijk leven leiden, wil zij dit op juiste waarde we ten te schatten. En gisteravond bleek, dat de Gorzenparochie dit vermag te doen. Tot tweemaal aan Loe moesten de aanwezigen in het patronaatsgebouw, de zaal ontruimen om plaats te maken voor anderen blonderden parochianen, groot en klein scho ven langs de bestuurstafel om kapelaan Leesberg de hand te drukken en velen waren in dezelfde stemming als eenige patronaatskinderen, die in snikken uitbarstten, toen het vaarwel ge sproken moest worden. De patronaatsjongens waren 't eerst aan de beurt om afscheid te nemen. Tot den laatsten „man" waren zij opgekomen en er waren dan ook stoelen tekort toen pastoor Möller de bijeenkomst op de gebruikelijke manier opende en daarna in welgekozen woorden en recht uit zijn hart, kapelaan Leesberg prees en dankte voor den bijstand, dien hij hem in zijn moeilijke taak had verleend en voor de trouw waarmede hij hem steeds terzijde stond. Vervolgens sprak de heer W. Janse, bestuur der van het patronaat, namens de patronaat jongens, aan wie kap. Leesberg, zoo'n groot deel van zijn tijd en krachten wijdde. Op warme en hartelijke wijze uitte spr. zijn waardeering voor dit alles en overhandigde tenslotte aan kap. Leesberg een fraai etui met nuttige gebruiks voorwerpen. Bewogen dankte kapelaan Leesberg de patro naatsjongens, die zooals hij zeide, altijd een groo te plaats in zijn hart ingenomen hadden en die hij dan ook nimmer zou vergeten „wanneer ik jullie in je verder leven nog eens van dienst kan zijn", besloot spr., „dan ben ik daartoe altijd bereid en nu wensch ik jullie Gods besten zegen toe." Toen de patronaatsjongens vertrokken waren, namen de Jozefsgezellen, de afgevaardigden van de verschillende vereenigingen en verscheidene parochianen hun plaats in, terwijl de kerkzangers en de leden van het jongenskoor, zich langs den kant opstelden. Nadat de zangers een meerstemmig en gewijd lied hadden vertolkt, voerden de heer v. Oostrum namens de jongens en de heerllagedoornnamens de zangers het woord. Beiden dankten zij kape laan Leesberg voor de voortreffelijke leiding en boden hem resp. een gong en een garnituur in etui aan voor de Jozefgezellen speechte de heer Windhorst. Vervolgens sprak namens de R. K.Typografen de heer Gunneweg en namens de R. K. Handels- en kantoorbedienden de heer Chr. Visser de eerste overhandigde den scheidenden adviseur een geschenk onder couvert. Toen het zangkoor zich nog eens had laten hooren, stond kapelaan Leesberg op, om allen te beantwoorden. Eerst richtte hij zich tot den pastoor, van wien hij in dien moeilijken tijd van den kerkbouw heel veel geleerd had. 't Afscheid valt hem dubbel zwaar wijl nu alles op punt stond schoon te worden. Maar ook om andere redenen zal hij noode vertrekken, 't Is hem een genot geweest 5 van zijn priesterjaren in de Gorzen te hebben mogen vertoeven. Veel kwaad werd er van de Gorzenparocliie gesproken, maar spr.'kan Verttfereh, dat het hém een vreugde geweest is te werken onder de Gorzenbewoners, om hun groot geloof, dat hem stichtte en om hun katholicisme van de daad. Spr. legt er nog eens den nadruk op, dat de 5 jaren in Schiedam door gebracht, de aangenaamste van, zijn leven zullen blijven. Daarna sprak kap. Leesberg de koorzangers en het knapenkoor toe. Den dank wees hij terug, omdat hij als muziekminnaar eerder genot dan opoffering bij de samenwerking ondervonden had. Spr. dankte wei den heer v. Oostrum voor de ontvangen aanwijzingen en voorts alle ande ren voor de ondervonden vriendschap. Ook de andere sprekers beantwoordde de kapelaan en tot de typografen sprak hij den wensch uit, bij het a.s. tienjarig-bestaansfeest, aanwezig te kunnen zijn. Op huil beurt ontruimden vervolgens de aan wezigen weer de zaai voor de meisjes van het St. Theresia-patronaat, wier tolk, de jonge juffrouw Riemslag Baas, een aardig speechje afstak, waarna een ander meisje een standaard- schemerlamp aanbood. Amicaal als altijd wendde kap. Leesberg zich nu tot de meisjes en tot haar leidsters en wist ook nu de juiste snaar te treffen. Hij dankte de kin deren voor den blijden geest, dien zij met zich brachten en de dames voor haar hulp. Nadat de heer Scholte als parochiaan het zegenrijke werk van kapelaan Leesberg herdacht had, sprak de kapelaan een laatste woord en sloot pastoor Möller de bijeenkomst met gebed. Wederom defileerden allen langs de bestuurs tafel en in den oogopslag en handdruk van velen kwam meer erkentelijkheid tot uiting, dan ze onder woorden vermochten te brengen. Voor kapelaan Leesberg -zoowel als voor de Gorzen-parochianen is heL een onvergetelijke avond geworden. Gisteravond hebbenin de pastorie aan de Geer- vlietschestraat ook de hoogeerw. deken en andere geestelijken van kapelaan Leesberg afscheid genomen en hedenmorgen is Z.Eerw. naar zijn nieuwe standplaats, de St. Jozefsparochie aan de Jansstraat te Haarlem, vertrokken. De tentoonstelling van „Buitenleven." Zooals wij reeds in 't kort vermeldden, heeft de officieele opening gistermiddag plaats gehad. Tegen 2 uur waren de talrijke genoodigden, waaronder ook eenige gemeentelijke autoriteiten, in Musis aanwezig, waarna de burgemeester de volgende openingsrede uitsprak Geachte genoodigden In het schrijven waarbij Uw geacht bestuur het verzoek tot mij richtte om Uw, in deze dagen te houden, tentoonstelling heden te willen ope nen, maakte U er tevens gewag van, dat door mij het kweeken van bloemen en planten, en het bewerken van eigen tuintjes ten zeerste wordt gewaardeerd. En terecht zou ik willen vragen: wie die niet geheel in eigen kring op gaat, doch verder om zich heen ziet, is daar geen groot voorstander van Vandaar dat ik dan ook met voorliefde gaarne gevolg heb gegeven aan Uw verzoek om hier heden aanwezig te zijn. Reeds vroeger heb ik de opmerking ge maakt, dat hoeveel er in dezen onzen tijd ge daan wordt aan sport in het algemeen, om daar mede het evenwicht tussclien gespannen geest en een vermoeid lichaam te herstellen, het zon der tegenspraak is, dat immers de tuinsport, zooals die in Uwe familietuinen wordt beoe fend, daarvan een zeer belangrijk onderdeel kan genoemd worden. Het werk daaraan besteed, geeft tegelijk zoo groote voldoening door de bereikte resul taten, waarbij de arbeid tot een vreugde wordt. Moge toch bij de meesten Uwer, betrekking of ambt eischen, dat een groot deel van de uren wordt doorgebracht in de stad op kantoor of fabriek, hoeveel voldoening geeft het niet om na gedane arbeid te kunnen vertoeven in een rustige omgeving, gelegen op eenigen afstand van de dagelijksche plaats van arbeid, ja meer nog, hier zou ik de woorden van een groot min naar van bloemen en planten in herinnering willen brengen, waar hij zegt: „Wie onbekend blijft met hetgeen er in de natuur voorvalt, slechts ten halve leeft." Dit contact met de natuur, deze arbeid in de frissche lucht, bestaande in de verzorging van bloemen en planten, het kweeken van groenten en fruit, dit dagelijks volgen, en bij het nut daarvan tevens van de schoonheid te genieten, ziedaar wat met den arbeid in deze tuinen kan worden bewerkt. Welk een groote opvoedende kracht, vooral van jongeren kan kan daar niet van uitgaan. Ook, al mag dan, zooals het bestuur mij in lichtte, deze tentoonstelling een eenvoudig karakte dragen' mede als oorzaak omdat slechts uit bescheiden middelen kon worden ge put, zij kan ongetwijfeld, met het doel voor oo- gen, dat ik U opnoemde, tot voldoening en leer ing van velen strekken. En zeer zeker tot vol doening van den heer Geurtsen, den bekwamen adviseur Uwer vereeniging, benevens van de genen die zoo bereidwillig waren inzendingen ter opluistering ter beschikking te stellen. Welnu, in de hoop dat ook wederom deze tentoonstelling moge bijdragen on de belang stelling en waardeering van de familietuinen aan te wakkeren en levendig te houden, ver klaar ik deze tentoonstelling voor geopend". Daarna maakten de aanwezigen onder lei ding van de bestuursleden een rondgang langs de verschillende stands, die terecht do bewon dering van allen gaande maakten. Toen wij gisteravond nog eens een kijkje gin gen nemen in de zaal van Musis, heerschte er een gezellige drukte. Het strijkje speelde er lustig op los, zoodat het kijken naar de prachtige bloemen en producten tot een zeer aangename bezigheid werd gemaakt. Wij wijzen er nogmaals op, dat een bezoek aan de tentoostelling zijn moeite ten volle loont. Gisteren hebben reeds bijna 100 personen de expositie bezocht. Schiedamscli comité voor de Padang-hulp. Thans, nu de zomerVacantie langzaam aan ten einde loopt en de meesten van hen, die tijdelijk elders vertoefden, weder in de gemeen te zijn teruggekeerd, acht het Schiedamsch Comité voor de Padangrainp het oogenblin gunstig, om hare actie, welk uit den aard der zaak ten doel heeft, gelden bijeen te brengen tot leniging van de nood, ontstaan door de na tuurrampen in het1 Padangsehe1, daadwerkelijk aan te vangen. Waar de Schiedammers, men denke slechts aan de Borculo-ramp en de groote watersnood die een deel van ons land teisterde, bewezen hebben, met een mild gestemd hart te willen geven, wanneer landgenooten werden getrof fen door een onheil, waarvoor zij .zeiven ge spaard bleven, twijfelt liet plaatselijk Padang Comité er niet aan of ook ditmaal zullen de beurzen der burgerij zich ontsluiten on naar vermogen bij te dragen voor het goede doel. Reeds werd bekend gemaakt, dat het Comité 2 October een &vond zal organiseeren, waar o.a. de bekende Javaansche schrijver en dichter Raden Mas Noto Soeroto zal spreken. Eenige Schiedamsche jonge dames zullen dezer dagen worden aangezocht om met lijsten rond te gaan, waarop men kan teekenen voor een onbepaald aantal plaatsen, dan wel zijn bijdrage kan ge ven, indien men verhinderd mocht zijn den avond bij te wonen. Vooraf zullen nadere bij zonderheden, betreffende deze Padang-avond worden bekend gemaakt. Het comité rekent stellig op een volle zaal, dien avond, te meer, waar aan de samenstel ling van het programma de grootste zorg zal worden besteed. Ondertusschen worden reeds nu giften inge wacht, welke men kan zenden met vermelding van het doel per giro, no. 20264 aan de Incasso- Bank, Tuinlaan 80 of rechtstreeks aan Mej. N. van Buysen, penningmeesteresse, Plein Een dracht. Oranjevcreeniging. Woensdagavond 6 uur was het bij het Verkoop lokaal aan de Lange Haven anders dan het gewoonlijk op dien tijd is. Drukte en vroolijkheid heerschte er die den voorbijgangers in herinnering bracht dat 31 Augustus, de nationale feestdag, in aantocht is. Luid roepende jongens, die aan vrinden reeds van uit de verte toeriepen aan welk spel zij deel namen den nieuw aankomenden met vele woor den en uitroepen verzoekende maar het zelfde te doen. Aardig was het, de vreugd op de gezichten van de jongens den meisjes te zien en de enthousiaste verhalen te hooren van behaalde overwinningen bij vorige feesten. De jeugd hunkerde om binnen gelaten te wor den, blij dat ze zich konden komen opgeven voor de spelen op den komenden feestdag. Bij al die vreugde kwam voor vele meisjes een teleurstelling, deze, dat er voor meisjes boven 12 jaar slechts 1 spel was waaraan deelgenomen kon worden. Gelukkig meisjes het is nog niet te laat. Lees maar verder. De. Commissie besloot de leeftijd voor de ver schillende spelen te wijzigen en te bepalen als volgt Boegsprietloopen 8 tot 16 jaar. Blokjesrapen 6 tot 16 jaar. Balanceerspel 8 tot 14 jaar. Blaastrappen 6 tot 14 jaar. Hindernisbaan 12 tot 16 jaar. Kruistouwtrelrken 10 tot 16 jaar. Mastklimmen 14 tot 20 jaar. Zakloopen 10 tot 16 jaar. Ziezoo nu is er gelegenheid ook voor hen die Woensdagavond niet. ingeschreven konden wor den voor het spel hunner keuze. Jongens en meisjes onthoud het goed a.s. Maandag 23 Augustus des avonds tusschen 7 en 9 uur zal er nog gelegenheid zijn om je op te geven voor een der spelen en wel in het Verkoop lokaal aan de Lange Haven gelegen tegenover de Openbare Leeszaal. De deelneemsters(mers) aan de spelen deelen wij mede, dat er in groepen naar leeftijd gespeeld wordt, wat zeggen wil, dat een jongen of meisje van b.v. 8 jaar niet kampt tegen een van veel ouderen leéftijd. Na de eerste inschrijving kun nen we verschillende prijzen reeds mededeelen n.l. horloges, portefeuilles, vulpenhouders, vul- potlooden, damestaschjes, portemonnaies, kist jes sigaren, voetbal, padvindersmessen, spaar bankboekje en andere fraaie voorwerpen. Een vriendelijk verzoek aan allen die voor de feesten een of ander ten geschenke zou willen geven, dat dan te zenden aan een der bestuurders der O. V. (of een berichtje en het wordt afge haald). Ditmaal zal geen rondgang door de ge meente gehouden worden. Ten slotte a.s. Maandagavond verwachten wij de jeugd, tot den 20-jarigen leeftijd in grooten getale in het verkooplokaal ter inschrijving voor de spelen op 31 Augustus a.s. Namens Mevr. V. is b ij de pol it ie aangifte gedaan van diefstal van een dames- portemonnaie, inh. pl.m. 15 uit een dames- tasch, gepleegd tijdens een godsdienstoefening in de Frankelandsche Kerk gistermorgen. Mevr. had de tasch met inhoud op de zitbank laten liggen, terwijl ze zich naar de communiebank had begeven. Later toen zij een betaling wilde doen, werd de vermissing door haar geconsta teerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2