DE BLUE BAND-REIS NAAR ZWITSERLAND. III. H u i s t o e. Zondagmorgen stonden in één van de hotels in Fiüelen twee jochies, de kleinsten van alle jongens in ons gezelschap, ergens achter in een gang met het kamermeisje te gebaren. Het ge sprek wilde niet vlotten onze knapen onder vonden, dat de directe verbinding huiten de leiders om, met een mejsje dat Zwitsersch- Duitsch spreekt, zijn ernstige moeilijkheden heeft. Ze begrepen elkaar in zooverre, dat het om geld ging, maar de conversatie was hopeloos in de knoop, toen de leider toevallig verscheen en het kamermeisje hem, als ware hij een red- .dendemngei, tegemoet, snelde. Wat of die jongens toch wan liaar iwildeli. De jongens kregen eeb kleur. Ze keken elkaar aan op de manier >>Zeg jij het nou", en met armzalige „Half-Watt - gezichten. Eindelijk zei de één „Geld wisseien en opende zijn hand, waarin wat tien-centimes stukken lagen. „Geld wisselen"? „Wollen Sie fünf-Rappe-Stücke haben" vroeg het kamer meisje. (Vijf-centimesstukjes). Neen, de bedoeling was;uitgeteld tien centimes voor elk muntstukje. Dat gaat niet, zei de leider. Het kleinste wat je krijgen kunt is vijf centimes en daarvoor kun je hier nog niets koopen. Wat wou jullie dan wel met één centime uitvoeren De jongens keken elkaar opnieuw aan. Het was blijkbaar erg pe- niebel. Eindelijk kwam het er uit. Ze moesten naar de kerktien centimes ineens voor het kerkezakje vonden ze blijkbaar een roekelooze geldverspilling. Zoo zijn onze jongens ze hebben telkens wat anders, waarom de volwassene schaterlacht de gesprekken aan tafel zijn er mee gekruid. Onder de meisjes is het gewichtig punt van be spreking wat ze later zullen worden Leerares. Ik ga voor dokter léeren. En jij Dat zeg ik liever niet. De heele tafel schatert. We begrijpen het al hoor Ik niet, zegt de leider, om, ze uit haar tent te lokken. Ze wil trouwen, meneer Dinsdag is de troep van tachtig huiswaarts gekeerd. Toen waren ze niet zoo vroolijk meer. In verba ndmet 't aan J.H.Brounts overkomen ongeval, waarbij deze een arm brak, kan nog worden meegedeeld, dat B. niet is ge- stuikeld, doch bij een ruzie met zekeren G. tegen den grond geworpen is, met het bekende gevolg. H.L.S. uit de Ploegst. raat deed gisteren bij de politie aangifte van de vermis sing van een eigen gemaakt wagentje op twee wielen, dat is ontvreemd van een terrein achter de wasscherij van de firma Bijl. Door de politie zijn drie jongens aangehouden, die eergisteren twee deuren in de Lange Kerkstraat hadden vastgebonden, waardoor de bewoners hunne woningen niet konden verlaten, zij zijn door de politie ernstig onderhouden. Door de politie is gisterenmor gen in den politiepost Broersvest verbonden mej. J.B. uit de Fabristraat, die bij het instap pen van de trem van de treeplank was gegle den en daardoor twee diepe vleeschwonden aan het rechterbeen had op geloopen. Gisterenmiddag is mej. R. uit de Huysmanstraat, terwijl zij op een rijwiel op de Westvest reed, aangereden door den motor rijder E. alhier en zulks, omdat zij plotseling het rijwielpad verliet, toen E. haar wilde passee- ren, het rijwiel werd aan voorwiel en stuurstang beschadigd. E. liet het rijwiel naar een rijwiel hersteller brengen om het op zijn kosten te la ten herstellen. In de Nieuwst raat is gistermid dag een hond van v.V. uit de Gruttersteeg door een vrachtwagen overreden en gedood. UIT ROTTERDAM. De verkeerskvvestie. Gisteren heeft het college van B. en W. van Rotterdam den maatregel, die ten aanzien van het verkeer van den Linker Maasoever naar de Willembrug genomen is, besproken. Besloten werd, dezen maatregel voorloopig te handhaven- tot dat meer gegevens over de resultaten ver kregen zullen zijn. Voorloopig zal het voet, gangersverkeer dus nog den omweg door de van der Takstraat moeten maken. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Augustus 1926 vergunning verleend aan 1: de N. V. ALGEMEENE GOEDEREN HANDEL v. h. WED. THEO G. BORRE- MANS-SPR1NGAEL tot oprichting van een stoom wasscherij van poetsdoeken en ketel pakken in het pand Nieuwe Haven 87a en b, kadaster Sectie M. No. 3326, met een stoomketel van 12| M2. verwarmingsoppervlak en 2 electro- motoren van resp. 5 en 10 P.K., drijvende een pomp, 2 centrifuges en 3 waschmachines 2. SPIJKER EN VAN VLIET tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Christiaan Iluygenstraat 12, kada ster Sectie I. No. 2237 (ged.) door bijplaatsing van 2 electromotoren van resp. 3 en 1\ P.K., drijvende een vlak- en lijstenschaafmachine, een vandiktebank en een slijpbank en door ver wijdering van een electromotor van 5 P.K. drijvende een vandiktebank 3. de HANDEL- EN TRANSPORT MIJ. ÓEBR. ROEST en CO. tot oprichting van een opslagplaats van ruwe olie en petroleum tot een hoeveelheid van ten hoogste resp. 3600 L. en 4500 L. op het terrein achter de panden Nieu we Haven 65/67, kadaster Sectie M. No. 796 Zoo kranig ze in Bazel op verzoek van hotel gasten het Wilhelmus zongen, zoo stil was het in Brussel aaU'tuüel, ,:zpo koest-waren.,ze in, de trein. De tocht van Zondag naar Axenfels lag hun nog versch in het geheugen. Een warme wandeling, pas om negen uur aan tafel in Fiüelen En op de terugreis in Luzern het bezoek aan den Gletscherjtuin met het museum ook heel inte ressant, vooral omdat je daar kunt zien hoe de steenen hollen in de gietschers maken en dat een gems geen veertjes heeft, zooals het meisje dacht, dat zoo graag een hoed met een gemzen- veertje wilde hebben. In Luzern hebben de jongelui een kleine toe spraak gehad van den heer Van Staveren, die daar afscheid nam om verder door te reizen. Jullie zijn, zei hij ongeveer, nu de besten van je klas. Ga daar nooit prat op en laat dat je lust tot werken niet benemen. Er valt nog veel te doen, voor je in de maatschappij een plaats hebt. Zoovelen, die op school de eersten waren, zijn in de maatschappij geen uitblinkers ge bleven, omdat er, om een goede positie te ver overen, nog iets anders noodig is, dan een goed rapport. Mooi, zonnig weer is het al die dagen geweest, uitgezonderd Woensdag en Donderdagmorgen. Wel warm, de meesten komen met gebruinde gezichten en halzen terug bij de ouders. We vreesden regen te zullen hebben bij het uitstap pen in Rotterdam, want in Namen, waar enkele Limburgers ons gezelschap reeds verlieten, plaste het. Gelukkig klaarde de lucht op, zoodat de terugkomst niet al te somber gemaakt werd. In Roosendaal het afscheid van enkele andere tochtgenooten uit Brabant en Zeeland. Aan het Beursstation stapte een heele pluk uit voor de noordelijke Provincies. Het D.P. station was het eind van de reis. Wat er nog van het gezel schap over was ging daar uiteen, na opnieuw veel dankbetuigingen aan de leiding. Enkele ouders waren daar ook, dolblij, dat ze hun kinderen te rug zagen, vol erkentelijkheid voor wat dezen hadden mogen genieten. De mooie tocht was voorbij. 4. de BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ, Sub-Depot Schiedam, tot oprich ting van een benzinebewaarplaats op het open terrein nabij de scheepswerf van J. La Roy aan de Havenstraat, kadaster Sectie N. No. 375 (ged.) met een benzinetankwagentje, inhoudende pl.m. 230 L. Icliieda m, 20 Aug. 1926. Gemengd Nieuws. A u t o-o ngeval. Te Streefkerk fietsten gistermiddag om 12 uur een man en een vrouw die ieder een kind achter op de fiets meevoerden, in de richting van Rotterdam. Een achterop rijdende auto maakte de vrouw zenuwachtig en zij bleef niet rechts houden. De auto week uit, doch reed toen van den dijk af en ging over den kop. Hij ligt nu onderaan den dijkberm. De inzittenden, dr. van de Vuurst de Vries, zijn dochter en zijn nichtje, vielen uit de auto. Het nichtje verstuikte een pols en den dokter schoot een arm uit den kom hij heeft waar schijnlijk voorts eenige ribben gebroken. De dochter werd bewusteloos opgenomen en per ziekenauto naar het diaconessenhuis te Rotter dam vervoerd. Oplichting. Te Venlo is eergisteren een oplichtster, M.J. wed. van M. wonende te Kattowitz in Polen, in hechtenis genomen. Onder den naam van Frau Rompel en dien van Ida Mastalerz heeft zij te Venlo verschillende personen opgelicht voor aanzienlijke bedragen. Zij vertelde dat zij weduwe was van een Duitsch officier, die door een graaf was overreden en van wien zij 100,000 M. als schadeloosstelling had gekregen. In Sittard heeft zij eveneens zes personen opgelicht en te Rotterdam heeft zij getracht een partij bloemkool ter waarde van 2000 machtig te worden, wat door toe val is mislukt. Zij is naar de gevangenis te Roermond over gebracht. De spoorwegramp bij Lehrte. Het spoorwegongeluk, waarvan Donderdag in den vroegen ochtend de sneltrein BerlijnKeu len ten offer is gevallen, moet, zooals het inge stelde onderzoek thans definitief is uitgemaakt aan een aanslag te wijten zijn. Men heeft onom- stootelijk kunnen vaststeliep, dat de ontspo ring door het losschroeven van de verbindings plaat tusschen twee rails veroorzaakt is, want men heeft langs de rails schroeven gevonden van een laschstuk, evenals schroeven van dwars liggers en een grooten Engelschen sleutel. Dat er gewelddadig opzet in het spel is blijkt reeds hieruit, dat het ongeluk gebeurd is op een recht en vrij gedeelte van de lijn en alle wissels en signalen, zooals bewezen is, in orde waren volgens de voorschriftem. Dc verongelukte sneltrein D. 8 is de voor naamste verbinding tusschen Berlijn^Keulen, met aansluiting naar Plannover, naar Vlissingen en naar Londen. De trein was uit Berlijn, Schlesischer Bahnhof, Woensdagavond om 10. 34 vertrokken, 15 minuten dus na het vertrek van den nachtsneltrein naar Amsterdam. De Hollandsche trein moet dus de plaats van de ramp slechts eenige minuten voordien voorbij gereden zijn, toen de ramp gebeurde en het is een wonder, dat er geen Nederlanders als slacht offers van den aanslag gevallen zijn. Het ongeluk is 'snachts om halftwee gebeurd op 300 M. afstand van het station Leiferde, on geveer 50 K.M. van Hannover. Links en rechts van den spoordijk een vree- selijke verwarring versplinterd houtwerk, kus sens met bloed bevlekt, in het slijk getrapte ruikers en groote bloedplassen leveren een gru welijk schouwspel op. De locomotief, die on geveer 60 M. verder is gegleden van de plaats waar de rails losgeraakt zijn, heeft zich diep in de aarde gegraven en is totaal omgekanteld, yolkomen verbrijzeld en omgevallen is ook de volgende bagagewagen terwijl de postwagen qén slaapwagen en twee 3e klaswagens betrek kelijk ongeschonden zijn gebleven. De daarop yolgende 6e en 7e wagen zijn in elkaar gescho ven en bijna totaal versplinterd. In den laatsten bevonden zich de meest dooden wier aantal om halfvier 'smiddags 19 bedraagt. De lijken zijn ten deele vreeselijk verminkt. De daders zijn waarschijnlijk twee opgescho ten jongens, die wellicht voornemens waren de reizigers te berooven. Tot dusver zijn zij nog niet gearresteerd. Naar de directie te Hanno ver mededeelt, zijn er, voorzoover bekend, bij da spoorwegramp ,geen, Nederlanders 'ge wond. De spoorwegdirectie te Hannover, binnen wier ressort de aanslag op den D-t.rein Berlijn— Ffeuleu heeft plaats gehad, heeft op liet vinden van de daders van den aanslag een belo'oning van 25.000 mark gesteld. Afgebrand. Te Pitesci in Roemenië, heeft gisteren een enorme brand in de spoor- wegwerkplaatsen gewoed. Vier afdeelingen bran den geheel uit. Vermoedelijk is de brand door communisten gesticht. Eruit! Voor eenige maanden werden in de Vestingstraat te Antwerpen drie wissel makelaars aangehouden, onder de verdenking van speculeeren ten nadeele van den Belgi- clien franc. Na onderzoek is gebleken, dat deze wissel makelaars gerechtelijk niet konden worden vervolgd. Slechts werden zij verplicht een be drag te storten in de Belgische schatkist, ter wijl hun werd verboden nog aan wisselhandel te doen. Deze zaak krijgt thans een staartje. De personen, die in de kantoren van de wissel makelaars aanwezig waren toen het parket daar aankwam, hebben een bevel van uitwij zing gekregen: het verblijf in België wordt hun verboden. De „voorspeller" gearresteerd. Het is de Hongaarsche politie gelukt den ar beider te arresteeren, die de ontploffing bij Czepel had „voorspeld". Omtrent zijn verkla ringen wordt evenwel het strengste stilzwijgen in acht genomen. Van belang is ook de omstan digheid, dat reeds eenige dagen vóór de ont ploffing de wacht van het munitiedepot op een verdacht individu geschoten heeft, dat zich in de nabijheid van de opslagplaats ophield en op het geroep „haltde vlucht nam. De poli tie te Boedapest brengt deze munitie-ontplof fing, waarvan de opzet reeds bewezen is, in verband met andere explosies, die den laatsten tijd in de Vereenigde Staten en Zweden hebben plaats gehad. Men acht het niet uitgesloten, dat hier een internationale anarchistische organisatie aan het werk is. Aardbeving. Volgens een te Madrid ontvangen telegram heeft Woensdagnacht op de Kanarische eilanden een hevige aardbeving plaats gehad. Op Teneriffe, waar zich het cen trum der aardbeving bevond, werden groote verwoestingen aangericht. Een Italiaansche prins dood geschoten. Prins Humbert Ruspoli is gis teren door een dief, dien de prins op zijn land goed bij Nemi betrapte, met een revolver dood geschoten. De dader is gearresteerd. Botsing in de lucht. Bij Mourmelon (dep. Marne) zijn gisteren twee militaire vlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen. Beide vliegtuigen stortten naar beneden. De piloot van een der machines wist zich met een para chute te redden. De beide inzittenden van het andere vliegtuig werden gedood. Turk sch schip vergaan. Het Turk- sclie s.s. „Sabandja", op weg van Benderegli naar Constantinopel met een lading steenkool js 13 dezer in de Zwarte Zee vergaan. Dertien leden der bemanning zijn verdronken. Naar de Zuidpool. Een bericht uit Buenos Aires meldt, dat de aldaar wonende onderzoekingsreiziger Paul, een Oostenrijker, van plan is in October een expeditie naar de Zuidpool te ondernemen. Tragisch ongeval in B r i t s c h- I n d i Een noodlottig ongeluk heeft gister avond plaats gehad in de fabrieken van de Tate Steel Works, op 150 mijl van Calcutta gelegen. Dertien arbeiders werden gedood, 12 ernstig en drie licht gewind. Een gietketel met 50 ton gesmolten staal moest overgestort worden, toen de ketel losschoot en het gloeiende metaal op de arbeiders uitstortten Telegrammen. DE SPOORWEGRAMP. BERLIJN, 20 Aug. (draadloos) De politie heeft gistermiddag ter plaatse van de spoorweg ramp een onderzoek ingesteld. Gemeld wordt, dat reeds eenige verdachte personen zijn ge arresteerd. De rijkspresident von Hindenburg, de Rijkskanselier Dr. Marx en de minister-presi denten der verschillende landen hebben aan de spoorwegen hunne deelneming betuigd. De di recteur-generaal van de rijksspoorwegen, Dr. Dorpmuller, heeft verklaard, dat er niet aan getwijveld behoeft te worden, dat de ramp het gevolg is van een misdadigen aanslag. MOTIE TEGEN DR. BENESJ. PRAAG, 20 Aug. (draadloos) De Slowaaksche Volkspartij heeft besloten een motie van wan trouwen in te dienen tegen den minister van binn. zaken dr. Benesj. DE KWESTIE DER SCHADEVERGOEDINGEN. BERLIJN, 20 Aug. (draadloos) De vertegen woordigers der Hohenzollerns hebben aan de Pruisische regeering nieuwe voorstellen gedaan inzake de schadevergoedingen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige Z.- tot Z. W. wind be trokken tot zwaar bewolkt regenbuien met kans op onweer. Molen afgebrand. Men meldt ons uit Roswinkel Alhier is de ou.de korenmolen, thans in eigendom v.an H. Wiilems, door onbekende oorzaak uitgebrand. De molen was verzekerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 19 Aug. 20 Aug. Londen 12.11*/, 12 II7/, Berlijn - - 59 361;j 59.371 Parijs - 7.I6V, 7 07 - 6.92 - 6 811/2 Zwitserland - 48 16 48 19 Amerika 2.49 2.49'/1# Weenen 35.20 35 20 Kopenhagen - 66 27 V, 66 27 - 66 761/s 66 76 54 68 - 54.70 Madrid - 38.57 y, 38 45 Milaan - 8 27V, - 8.19 Kerknieuws. Pastoor Boonekamp. Naar „St. Bavo" verneemt, zal de Zeereerw. Fleer J. Th. Boonekamp, pastoor te Heemskerk, tegen medio September de bediening verlaten. Rechtzaken. Aanranding. De Flaarlemsche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen de twee mannen, die in den laten avond van den 6den Juni den melkboer Smit aan de Zomervaart uit een hin derlaag hebben overvallen. De beide verdachten, J. de G. en J. v. d. S., werden veroordeelt tot onderscheidenlijk 2 jaar en 6 maanden en 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, beiden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Een incidentje. In de zitting van de Haarlemschen rechtbank heeft gister een incident plaats gehad. Bij een verduisteringszaakje maakte de verdediger, mr. Rijke, de opmerking, dat hier vermoedelijk ie mand in de gevangenis zal gaan wegens een verduistering van 1300, waarvan een 1000 door borgstelling is gedekt, terwijl in de stad een zaak bekend is, waarbij een millioen gulden is verdwenen, in welke zaak geen vervolging wordt ingesteld. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. Hoyer zeide dat de verdediger ongepaste critiek oefende op het O.M. Het kon de verdediger niet bekend zijn of er al een onderzoek ingesteld is en of er alsnog een vervolging zal worden ingesteld. De verdediger zeide nog dat hij geen critiek had bedoeld op dezen officier van justitie en trok ten slotte zijn woorden in. Burgerlijke Stand Geboren: Aug. 18. Anna, d.v. P. de Regt en J. M. Lupker, Steenstr. 19. Willem, z.v. A. van der Most en S. Gille, Rozenburgerstr. Louisa Gerardina, d.v. D. A. Muijsson en M. F. Bauerle, Broersveld. Gehuwd: Aug. 19. J. J. Timmerman 33 j. en J. Steenhouwer 26 j. C. J. Vermeulen 25 j. en L. van Katwijk 31 j. J. A. Windhorst.42 j. en M. A. I. Kelle 31 j. F. K. Traub 30 j. en A. G. Sanders 27 j. Ondertrouwd Aug. 19. C. A. van Eijk 24 j. en J. W. S. Gonlag 22 j. P. Jans 48 j. en M. Lawende 13 j. B. T. Markesteijn 24 j. en R. C. Rodenburg 27 j.G. L, Ritman 54 j. en T. C. van Rhijn 43 j. A. Klinge 26 j. en P. FI. Quist 20 j. M. J. van Hattem 23 j. en A. G. Boek kooi 19 j. N. van Oudheusden 26 j. en H. E. Sterk 20 j. A. Goudswaard 61 j. en F. J. Erkelens 54 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek vaa Holland. 20 Aug. v.m. 12.29 n.m. 12 54. 21 Aug. v.m. 1.—, n.m. 1.28. 22 Aug. v.m 1.46 a.m. 2.18. 23 Aug. v.m 2.31 n.m. 3.07. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M, N.A.P. SCHIEDAM, 19 Aug. Aangekomen Eng. s.s. Clan Macbeth, van Londen om hier-te dokken in de Wilhelminahaven. s.s. Granero, van Londen. s.s. Rensfjell, van Londen. s.s. Jacobus, van Manchéstcr. s.s. Oise, van Lon den. s.s. Tetela, van Huil, allen o, hier kolen te bunkeren in de. Wilhelminahaven. - s.s. Charlotte Cords, met papierhout van Wybo HARBURG, 19 Aug. Aangekomen s.s. Agility, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam, het vertrok heden derwaarts. Handelsberichten. Bears van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 20 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel- Moutwijn 46 13. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritns, SCHIEDAM, 20 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. - „Schied, Spoelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel Oslo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3