Luchtballons op Slelïisa-Artikelen. G. VAN DER SPEK - HOOGSTRAAT No. 61. Pijnlijke Voeten MIJNHARDT's Ondersteuningsfonds Ned. Spoorwegen. Volgens het jaarbericht van het Zieken- en Ondersteuningsfonds der Nederlandsche Spoor wegen is over 19*25 uitbetaald aan honorarium geneesheeren 829.518.74J geneesmiddelen 702.802.55J uit.keeringen bij overlijden 100 uitkeeringen bij bevallingen 46.230 verschil lende uitgaven 11.318.47 administratiekosten 69.160.06. De contributiën van deelgenooten beliepen f 1.370.472.35. Be wet op de openbare middelen van vervoer. Naar de „Tel." verneemt, kan binnen enkele dagen de afkondiging van de Wet op de Open bare middelen van Vervoer, die op 14 Juli jl. door de Eerste Kamer werd aangenomen, tege moet worden gezien. De wet die, naar men weet, een regeling voor het autobusvraagstuk bevat, zal op den dag na de afkondiging in werking treden. Als „morgen" de socialisten regeeren. Dh. Kuyper, de wetenschappelijke Marxist in de Nederlandsche S.D.A.P. hield dezer dagen in het wetenschappelijk bijvoegsel van ,,EIet Volk een scherp requisitoir tegen de politiek der Ne derlandsche S.D.A.P., die te veel verwatert en daardoor haar Marxistisch program te veel ver loochent. Socialistische wethouders ontvangen H.M. de Koningin in rok met hoogen hoed en zijn daarbij even minzaam en buigzaam als welke bourgeois ook. Zij begroeten commandanten van vreemde oorlogsschepen, zelfs als deze zijn gezonden door den Italiaanschen dictator Mussolini. En Dh. Wibaut, die nog steeds droomt van het socialisme van „morgen", verdedigt dit alles met het argument, dat wanneer de sociaal democraten de bourgeois-vertegenwoordigers een maal verdrongen hebben, zij de plichten van deze bourgeois-regeerders moeten overnemen. We ziji nog wel eens zoo naief geweest om te denken, dat wanneer het zoover was, er geen bourgeois-plichten meer waren, wijl we dan in den socialistischen heilstaat verkeerden. Maar daaraan gelooft alleen nog een socialis tisch theoreticus als Dh. Kuyper. Practische mannen als een Wibaut willen alleen een C.oliju vervangen om dan precies hetzelfde te doen als Golfjn. In België, waar de sociaal-democraten al veel verder zijn dan bij ons en regeeringsverantwoor- delijkheid dragen, laten ze aan de Nederlandsche sociaal-democraten het socialisme van „morgen" zien. Niet zooals Wibaut het zich droomde, maar zooals het practisch wezen zal. De Belgische regeering treft op dit oogenblik de meest drastische bezuinigingsmaatregelen, waar de financieele politiek van Colijn nog niet tegen op kan. Men verlaagt de salarissen, stelt alle ambte naren, na 1924 aangesteld, op wachtgeld, levert het spoorwegpersoneel over uit handen van de gemeenschap in die van een financieel directo rium. Men voert een belastingstelsel in, waarbij milliarden worden verkregen uit indirecte hef fingen, waarbij dus van een belasting naar draag kracht geen sprake is. Tegen de politiek van deze socialistische mi nisters komen de sociaal-democraten in verzet. Zij wijzen de socialistisch ministers op de ver loochening van het socialistische program en de socialistische politiek. En wat antwoordt nu de leider van de Bel gische S.D.A.P., minister Vandervelde „Maar wij hebben reeds het genoegen aan het brengen van het pond van 210 tot op 175 fr. te hebben kunnen meewerken. De redding van den frank is op den goeden weg. Dat men ons aanvalt, dat de jongeren niet denken als wij, dat is goed, dat is uitstekend, indien de partij uit het nauwe straatje treedt', waarin zij zich bevindt. De klasse-tegenstellingen zullen verscherpt worden. Maar, met een gestabiliseerden franic, zullen wij op een vasten grond strijden. Is het niet dank zij de stabiliteit van het pond, dat onze Engelsche vrienden hun harden strijd kun nen voortzetten Laten wij er voor waken niet hetzelfde lot te ondergaan als het Duitsche pro letariaat, dat heel en al ontwapend was bij de ineenstorting van den mark. Wij verraden het socialisme niet. Wij zijn be zig het te redden, door den frank te redden." Ziedaar dus de hosgpte politiek van een socia listisch minister het redden van den frank. Wij bestrijden dit standpunt niet, maar wij wijzen er alleen op, hoe Dh. Colijn is gehoond door de Nederlandsche sociaal-democraten, toen hij zich op hetzelfde standpunt stelde als Dh. VanderveldeEerst den gulden redden. En op de basis van den herstelden gulden, zoo zeide Dh. Colijn, zullen wij een nieuwe speciale en cultureele politiek gaan voeren. Toen heette deze politiek het dienen van den Mammon, de brutale reactie, die alleen oog had voor het geld, d.i. de bezittende klasse en daarom de arbeiders wilde afslachten. En nauwelijks een jaar later komt een vooraanstaand Belgisch sociaal-dc- mlvraat dezelfde politiek verdedigen als in het meest waarachtige belang van de arbeidersklasse. En hij kan daarbij verzekerd zijn van den steun van „Het Volk", dat dag aan dag, toen Colijn ^etzelfde zeide, op dezen smaalde en hem hoonde. De arbeiders weten intusschen, wat zij te wachten hebben als „morgen" de socialisten re geeren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Nagekomen gift. Als bijdrage voor de onkosten van het Eucha- ristisch-Triduum van N.N. Wie volgt 10. Oranjevereeniging. Bloemencorso. Het bestuur herinnert aan de gelegenheid tot inschrijving op Maandagavond in het ver kooplokaal aan de Lange Haven. Voor het eerst na jaren staat weder een bloe mencorso op het programma en waar dit al tijd een van de mooiste nummers geweest is geweest, vertrouwt het Bestuur dat ook dit jaar dit bloemencorso, door overgroote deel name, schitterend zal slagen. Daartoe wordt ieder die in de gelegenheid daarvoor is, aangespoord aan dit bloemencorso hetwelk tevens de gelegenheid biedt door de afdeeling reclamewagens, het nuttige met het aangename te vereenigen, deel te nemen. „Orphcus" Jubileum. Den 29sten Augustus a.s. zal het 60 jaar ge leden zijn, dat de Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus werd opgericht. Getrouw aan de traditie heeft Orpheus be sloten, ook bij dit jubileum een concert aan te bieden aan de Schiedamsche burgerij. Dit concert zal gegeven worden in samen werking met het Muziekgezelschap „Oefening baart Kunst", Directeur de heer J. C. M. Feltzer. Genoemde dirigent heeft Orpheus een Jubileum Marsch aangeboden, die bij het Openlucht-Con cert ten gehoore zal worden gebracht. Het Gemeentebestuur heeft bij uitzondering toestemming verleend om dit Feestconcert te geven in de muziektent die in de Plantage ge plaatst is. Het concert zal Woensdag 1 September gege ven worden. bijl de top van zijn linkerwijsvinger gedeeltelijk af te hakken. Hij is door een geneesheer verbon den. Rede pater Barqjneus de Greeve. Op initiatief der R.K.S.V. Excelsior zal in November a.s. in den grooten zaal der R.K. Volksbond de bekende en gevierde redenaar pater Baromeus de Greeve een redevoering hou den, met als onderwerp „Spbrt en Jeugdop- voeding." De toegang is opengesteld voor donateurs en leden van Excelsior met hunne dames. Voort6 voor de ouders der juniorleden en verder zullen uitnoodigingen worden verzonden aan de E.E. I-LEI. Geestelijken, onderwijzers, besturen van R.K. vereenigingen, speciaal jeugdverenigin gen, jeugdleiders e.a. O.R.K. naar Rotterdam. Door het Rotterdamsch Zangersverbond is ter gelegenheid van den herdenkingsdatum van het tweejarig bestaan dier bond, het muziek gezelschap O.B.K., dir. J. C. M.Feltzer van hier, uitgenoodigd op Woensdag 25 Augustus a.s. in den Doeletuin te Rotterdam des avonds een Feestconcert te geven met het volgende pro gramma 1. Marche Lorraine, L. Ganne. 2. Ouverture zur operette Orpheus", J. Offenbach. 3. Vio lette Valse, E. Waldteufel. 4. Ballet v. d. Opera Faust, Ch. Gouitod. Pauze. 5. Ouverture „Wil lem Tell", G. Rossini. 6. Pilcherkor und Lied a. d. Abendstern, (uit Tanhauser) Rich. Wagner. 7. Herzensdieb. Gavotte, W. Popp. 8. Fantasie uit de opera „Carmen", G. Blzet. 9. Marsch Finale. Pandora. De Pandora-bioscoop, welke men thans be zig is te restaureeren, brengt deze week een bijzonder mooi programma. Na het journaal draait een klucht in twee acten, getiteld „Als je pas getrouw bent", waar hartelijk om gelachen wordt. Nog meer is dit het geval met het eer ste nummer, waarin Buster Keaton de hoofd rol vervuld en genaamd „Van binnen moet je me zien". Het is een vijf acten lange aaneenschakeling van dolle en werkelijk kluch tige scènes en al dien tijd ziet men onzen held geen spier van zijn stalen snuit vertrekken. Op het tooneel Paul Ostra, Hollandsche hu morist met een zeer goed programma. Na de pauze een dramatische filmwerk in zes acten „Het proces met gesloten deuren". Een zeer mooi werk, met heel goed spel, waarin vooral de vertolkster van de hoofdrol, Ellen Richter uitblinkt. Gaarne bevelen wij dit programma aan. Programma voor de uitvoering van het Stedelijk Muziek korps, directeur EI. H. van Vleuten, op Zondag 22 Augustus 1926, des namiddags ten 1 ure in de Plantage. 1. Sons of the Brave Marsch, E"1. Bidgood. 2. Ouverture „iphigenia in Aulis, Chr. von Gluch. 3. Huzaren Wals, L. Ganne. 4. Grande Fantasie de l'Opera de Donnizetti „Lucie diLammermoor" H. H. van Vleuten. 5. Kaiser parade, Rh. Eilen- berg. 6. Territoriale Marsch, EL L. Blankenburg. Gistermiddag had de 9-jarige J. K., wonende Broersvest, het ongeluk met een Gistermorgen is een paard van K. in een sloot geraakt achter het pompstation. Het dier is door politie en burgers op den walkant getrokken. Toen de haringventer J. B. uit Vlaardingen gisteravond zijn wagen eenige oog- enblikken onbeheerd had laten staan op de Schie, reed deze door onbekende oorzaak achter uit de Schie in. Pl.m. 5.aan kleingeld, eenige honderden haringen gingen verloren. De wagen is later door politie en burgers op het droge ge bracht. Gisteravond viel in de Gerrit Verboonstraat het paard, gespannen voor een wagen van van Gend en Loos. Het dier bloedde nogal uit den bek, wat stopte, nadat men het te drinken had gegeven. Met ingang van den 18den dezer is onze stadgenoot P. J. v. d. Ende benoemd tot 2e luit. der Mariniers. UIT ROTTERDAM. „De oorlog op het eiland." Gistermorgen hebben de vertegenwoordigers der winkeliers uit de Van der Takstraat en Rozestraat vergaderd ter bespreking van het houten voetbrug-plan aan de spoorbrug over de Koningshaven. Alle aanwezigen waren het er over eens, dat men daarbij de oplossing gevon den heeft voor het verkeersvraagstuk in verband met den bouw van de nieuwe Koninginnebrug. In een onderhoud, dat de commissie Donder dag met burgemeester Mr. Wytema heeft gehad, deelde deze mede, dat, wanneer zich verder geen ongeregeldheden voordeden, hij bereid was, de bepaling, waarin het publiek gedwon gen wordt den langeren weg door de van der Takstraat te nemen, in te trekken. Waarschijn lijk zal deze bepaling nog heden worden opge heven. De zaak-Verschoor. In de tweede helft van Maart is deadmi- nistrateur van een comité tot behartiging van de noodlijdende Drentsche venen V. aangehou den. Het onderzoek in deze is nu zoo ver gevor derd, dat de instructie gesloten is en de stukken aan den officier van justitie ter hand gesteld zijn. Fermoedelijk in het begin van de volgende maand zal de zaak in openbare terechtzitting be handeld worden. W. B. Theater. Daar als extra-nummer de hoofdfilm van de vorige week, „Moet je nog een augurkje", gegeven wordt, vangt de voorstelling deze week reeds te half acht aan, met als eerste nummer, de hierboven genoemde film. Hebben we dit gehad, dan volgt het gewone journaal en de revue, waarna begonnen wordt met een buitengewoon mooie film, „Het krekeltje bij den haard", bewerkt naar het bekende verhaal van Dickens. Zooals reeds gezegd een zeer mooi werk met sober gehouden, doch zeer goed spel. Een mooie muzi kale illustratie komt het geheel zeer ten goede. Op het tooneel „Jess and Mills", English Song and Dance. Na de pauze „De gelukkige pechvogel", een dol komische klucht in vijf acten. De hoofdrol wordt vervuld door Johnnie Elines, welke ook in het extra-nummer de hoofdrol vervult, een op komende filmster met uitmuntende komische kwaliteiten. Gaarne bevelen wij dit mooie programma voor iederen leeftijd aan. Prinses Theater. Om acht uur wordt begonnen met een variee- rend journaal. Hierna een komische klucht in 2 acten ge titeld „Storm op til", waar hartelijk om ge lachen wordt. Als eerste hoofdilm „Misdaad der Jeugd". Een mooie moraalfilm, met heel goede tendenzen. Het spel is zeer gevoelvol, terwijl alle ruwe over drijving geweerd is. Het. gezelschap Martrons amuseert een uur lang het publiek met haar aardige revue „Doe „iet zoo gek." Na de pauze draait de 2e hoofdfilm „De hel den van den vuurtoren." De hoofdrol wordt vervuld door een sym pathieken, trouwhartigen herdershond, genaamd Rin-Tin-Tin. Een spannende zesacter vol sen satie en emotie. De verschillende hoofdpersonen vertolken op schitterende wijze hun rol. Wij kun nen een bezoek aan Prinses ten zeerste aanbe velen. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabietten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. 2674 9 Bij Apoth. en Drogisten. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun be sluit van 19 Augustus 1926 vergunning hebben geweigerd aan de BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ, Sub-Depot Schiedam, tot oprichting van een benzinebewaarplaats in het pand Noordvest 24, kadaster Sectie A. No. 1456, met een benzinetankwagentje, inhoudende pl.m. 230 L„ zulks op grond van ernstig brand- en ontploffingsgevaar, waardoor mede schade kan worden toegebracht aan omliggende eigendom men. Schiedam, 21 Augustus 1926. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PUROL 2675 4 Gemengd Nieuws. Brand Le LangeraJt. Donderdagavond is brand ontstaan in een hooischelf van den heer T. Demper te Langerak. De vlammen sloegen over op een hooischuur, die ook een prooi der vlammen werd. De woningen van de heeren Demper en Boon brandden daarop totaal uit. Vervolgens vatten de woning van den heer A. Boer vlam. Elet dak stortte weldra krakend in. Het vuur greep snel om zich heen en tastte de woning aan van den heer M. Boer. Het achterhuis van deze woning brandde eveneens geheel uit. De brandweer stond aanvankelijk machteloos tegenover de geweldige vuurzee, maar slaagde er in met twee handspuiten toch het voorhuis en de woning van M. Boer te behouden, alsmede de woning van de weduwe Zwijnenburg, die een oogenblik ernstig gevaar geloopen hebben. Toen de motorbrandspuit van Groot-Aminers tegen half een aankwam, was de vlammenzee spoedig bedwongen. Hieraan is liet te danken, dat de brand niet nog grooter uitbreiding hoeft aangenomen. Er was een enorme menigte bij den brand aanwezig uit allerlei omliggeiide plaatsen. Burgemeester Luyendijk van Ameiden en burgemeester Fortuyn van Nieuwpoort waren op het terrein van den brand aanwezig. Alleen de heer M. Boer was verzekerd. Een der spuit gasten liep verwondingen op aan pols en armen. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend vermoedelijk is het hooibroei. Steiger ingestort. De schoorsteen bouwer EI.K.S. was gistermiddag bezig werk zaamheden te verrichten op een 20 M. hoogen steiger aan de fabriekspijp van de melkfabriek „De Sierkan" te Apeldoorn. Plotseling stortte de steiger onder hevig geraas in, den man mee sleurend. De onmiddellijk geroepen dokter constateerde een dubbele enkelbreuk. In be- wusteloozen toestand werd het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Eenige jaren geleden had de getroffene een dergelijk ongeluk, waarbij hij de spraak ver loor. Brandstichting? Door de politie zijn aangehouden de winkelier C.B. en zijn echtge- noote uit Heerlerheide, verdacht van brand stichting in hun winkel, van welken brand wij reeds melding maakten. Bij onderzoek naar de oorzaak van den brand vond de recherche op zeer verdachte plaatsen, lucifers. B. en zijn echtgenoote ontkennen alle schuld. De verdwenen bruidegom. Voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Nieuwer-Amstel zou een huwelijk worden vol trokken tusschen een 24-jarigen jongeman uit O. Amstel en zijn te Amsterdam wonende bruid. Elet bruidspaar verscheen 'evenwel niet. Nader werd vernomen, dat de bruidegom daags te voren het ouderlijk huis had verlaten, achterlatende een briefje dat hij van het huwelijk afzag en dat, wanneer zij dit lazen, hij wel niet meer in het land der levenden zou zijn. De bruidegom is zenuwpa tiënt. Omtrent hem is nog niets naders bekend, doch uit het feit, dat hij gelden en 2 costuums heeft medegenomen, wil men afleiden, dat hij vermoedelijk naar elders de wijk heeft genomen. Een onderzoek naar 's nans verblijfplaats/, wordt ingesteld. Brand op Wieringen. Eergisteravond is brand uitgebroken in de dubbele woning, toe- behoorende aan A. Doves te Westerland (Wie- ringen) en bewoond door de visschersgezinnen A. Duinker en S. Bakker. De brand ontstond doordat een der bewoners viel met een brandende petroleumlamp. Aan blusschen was niet te denken een klein gedeelte van den inboedel kon worden gered, doch alle vischnetten benevens een bedrag van 300 aan bgnkpapier zijn ver brand. Het huis en de netten waren verzekerd. 2o7830

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2