WEEK-REVUE. Voor huis en hof. DAGBLAD VOCtJ? &CHIEOASM OMSIWEMUI. DITJES EN DATJES. 49ste Jaargang. Zaterdag 21 Augustus 1926 No. 14698 Gratis-Ongevallenverzekering f 560 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 hij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolI.Algem.Verz^^nl^Schiedam TWEEDE BLAD. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiëjn: 1—5 regels|/jl.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau :TK OEMAR K TJ4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. B innen land. Geheelonthouding vinden we een prachtig iets, werkelijk. Toch zijn we onbaatzuchtig ge noeg om een goeden raad te geven aan onze medemenschen, die het nog niet zoo ver in de deugd van matigheid en onthouding gebracht hebben, en die raad luidt: menschen haal nog gauw een beetje in huis, want straks wordt ons land drooggelegd. U moet nl. weten, dat we hier te lande een nieuwe hoffelijkheid bedacht hebben tegenover buitenlandsche gasten en die is, dat wij, Hol landers, tijdens huxi bezoek ons aanpassen aan de wetten en gebruiken van het land onzer gasten. Als er dus Amerikanen in ons land zijn, die worden eiken dag bij scheepsladingen vol aangevoerd dan wordt Holland droogge legd, d .w.z. van Schiedamsch water. Doet een Italiaansch oorlogsschip onze havens aan, dan wordt het parlement naar huis ge stuurd en fungeert de heer Braat, gekleed in zwart hemd, zoo lang voor dictator. Tot die gevolgtrekkingen kwamen we ten minste, toen we deze week van het gestoethas- pel met de film „Potcmkin" in ons land lazen. We k ennen dit cinema-product niet, hebben het nooit gezien en spreken dus geen oordeel er over uit. Volgens de berichten moet het een communistische propaganda-film zijn met een sterk opruiende tendenz en verboden o.a. in Frankrijk, Engeland, België, Roemenië en Duitsc- land. Zelfs in het socialistisch bestuurde Ber lijn. In het laatste geval na een aanvankelijke goedkeuring. In ons land doen we altijd erg neutralerig en we gaan daarin zoover, dat we uit 'n puur gevoel van neutraliteit ons(maatschappelijl dak boven het hoofd laten afbreken. Niet waar, als iemand zich uit „principe" toL zulk eenaf braak geroepen gevoelt, dat moet zulk een ge voelen heilig zijn en mogen we aan geen verzet denken. „Dus" werd de film „Potcmkin" in ons land voor zoover de drie grootste steden betreft goedgekeurd. Voor Amsterdam echter dreigde gevaar niet voor de Amsterdammers persoonlijk na tuurlijk, want als dien gevaar dreigt, dan: blij ven we neutraal. Maar in Amsterdam komen een paar Engelsche oorlogsschepen op bezoek met 3000 matrozen en waar de Engelsche Over heid door een-verbod er voor zorgde, dat de matrozen door geen opruiende Russischen film bewerkt konden worden, daar vond de Amster danische politic-commissaris 'wel een beetje erg om die menschen nu in Hollands hoofd stad te laten verderven, waarom hij aan do bios- eope-exploitanten verzocht om de film tijdens het bezoek der Engelsche matrozen niet te laten draaien, welk „verzoek" o, verstandige hioseope-exploitanten bereidwillig werd toe gestaan. ||_Nu een van de twee: öf de film heeft een ver derfelijke strekking en dan zouden we wel eens willen weten, waarom ^Engelsche onderdanen wel en eigen onderdanen niet tegen geestelijk bederf beschermd moeten worden öf de film is onschuldig althans toelaatbaar en dan zou- den we wel eens willen weten wat wij hier in Holland met Engelsche wetten en verboden te maken hebben. Of gaan we werkelijk ook bij liet bezoeK van Amerixanen ons land droog leggen, ten pleiziere van Italiaansche gasten het parlement naar huis sturen en bij de ont- ontvangst. van roodhuiden ons hoofd met Kip penvoeren sieren Een paar ernstige ongevallen hebben weer slachtoffers geëischt. In Oss itwamen vier men schen, 'n moeder met drie Kinderen in de vlam men der woning om bi j Kamperduin verdron- twee jonge vrouwen. Het tragische van onge vallen is altijd die gedachte van: „als ze (we- nu eens dat zelfverwijt van de naaste ge tuigen, dat zelfverwijt misschien ook van de genen, die in een of ander verwijderd opzicht mede verantwoordelijk zijn. Dat die vier men schen in Oss b.V. verbranden moesten in 'n gelijkvloersche woning, 'tls wel tragisch en ons inziens mede oorzaak van 'n onpractischen bouw. De Hoornsche Kantonrechter had het zeld zame voorrecht iemand te kunnen vonnissen, die niets piisdaan had, maar te goed was ge- geweest. 't Klinkt parodoxaal, maar het is toch zoo. De betrokken menschenvriend, een inwoner uit Wielingen, had don menschen melange (margarine) verkocht, waarin wel voor 16% natuurboter zat, terwijl het hoogste toe gestane percentage 10 is. Zijn boter was dus te goed en daarom moest hij tien gulden boete betalen. Klinkt alles heel vreemd en oppervlakkig be zien zou men zulke berechting onrecht noemen. Toch is het vonnis volkomen te verdedigen. Als de wetgever niet 'n maximum botergehalte voor melange bepaald had, dan zou een reusachtig geknoei ontstaan. Verkoopers zouden hun me lange aanbevelen als „net zoo goed als natuur boter" omdat je voor „bijna 100 natuur boter zou bevatten, 'n bewering die voor den consument niet te controlecren zou zijn. Wie nu melange koopt, wéét, dat hij margarine ontvangt, die ten hoogste 10 natuurboLor kan bevatten en dus ook niet veel meer dan een prijs voor margarine mag kosten. Buitenland. De Engelsche mijnwerkersstaking is aan liet verloopen de arbeiders hervatten in vele mijnen het werk en de leiders der staking, voelende dat de teugels aan hun handen ontglippen, trachten nog op het laatste moment door het aanknoopen van onderhandelingen eenige voordeelen te ver werven. Dat de mijneigenaren, nu ze zich van rle overwinning zeker kunnen achten, erg toe schietelijk zullen b'etoonen, valt sterk te betwij felen. Regeering én mijneigenaren hebben zich in dezen langdurig* strijd zeer hardnet kig betoond. Hun overwinning schijnt welvolkornen te zullen worden, maar toch zal hun hardnekkig heid een beletsel blijven om een loyale mede werking der arbeiders te verkrijgen en een ge zonden bcdrijfsvrede te stichten. Eenige toe schietelijkheid had misschien geldelijke offers moeten kosten, maar als ze daarmee tevreden heid onder de werkers hadden verkregen en een ijverige medewerking naar betere bedrijfsuit- komsten, dan was zulks met eenige geldelijke offers niet te duur betaald geweest. „De onbekende soldaat." Ieder land Holland gelukkig weinig heeft onder zijn inwoners een aantal oorlogs- Vergoders. Het zijn meestal een serie personen, die er onmisdellijk belang bij hebben, zooals munitie-fabrikanten, voedsel- en ander soort speculanten, beroepsofficieren, enz. Bovendien recruteert Mars zijn volgelingen uit wat opge wonden heertjes, die veel bit ter tafeltjes maar nimmer een slagveld of zelfs een kazerne-inte rieur gezien hebben en voorts vindt hij gewoon lijk aanhang bij een stel kwajongens, die onder den invloed van snorkende vadcrlandsche ge schiedenissen en glorie-rijke vechtverhalen, droo- men van velden-van-eer, heldendoöden, lauwer- Wertnplukkerijleeuwenmoed, schitterende over winningen, intochten met muziek en jassen vol met eere teek ens. Na den grooten oorlog was echter het getal van deze lieden heel wat geslonken. De realiteit van den menschenmoord in 't groot, was te rau-w en te ruw geweest voor het dunne laagje klatergoud, dat tot dan hel krijgsbedrijf be dekte men zag de leelijkheid nu zonder maskee ring er waren Lcveel leege plaatsen in huizen e'i hoeven, te veel weduwen en kinderloozen er k warden teveel lichamelijk verminkten, geeste lijk ontredderden en zedelijk verwilderden van de fronten naar de haardsteden terug en de inatélooze ellende overdonderde de valsch schrale oorloglyriek. Met angst in 't hart, zagen de chauvinisten Weerzinwekkend is de mystificatie met het lijk van Lord Kitchener dat op een dorpskerkhof aan de Scandinavische kust ontdekt heette te zijn en naarEngeland overgebracht. In tegenwoordigheid der politie is de kist geopend en toen bleek ze leeg te zijn. Het onderzoek wees uit, dat de kist uit Schotland was aangevoerd De persoon, die deze schande lijke mystificatie op touw heeft gezet is verdwe nen, maar wordt gezocht. Vele Europeesche en Amerikaansehe bladen zijn met dit geval „beetgenomen." De „N. R. G." ten onzent heeft vele kolommen aan de over brenging van Kitchener's lijk gewijd, de pro cessen-verbaal opgenomen van de verhooren der personen, die omtrent het vinden van het lijk, tien jaar geleden, konden getuigen, enz. Spanje eischt, Tanger op 't Klinkt niet mis. Met zoo'n eisch tracht de Spaansche dictator zeker te bewijzen, dat Spanje een eérste rangs-mogendheid is en dus recht heeft op een vaste raadszetel. Tanger is de geïnternationaliseerde stad (met omgeving) in Marokko en om den eisch kracht bij te zetten, zou Spanje het tegen verschillende mogendheden, w.o. Engeland en Frankrijk, moeten opnemen Daarom klinkt de eisch wel dwaas, vooral uit den mond van den dictator uit een land, dat niet in sLaat. bleek om het deel van Marokko, dat het ter besturing is toevertrouwd, ook wer kelijk te regceren. Hadden de Franschen niet geholpen,dan zou nu vermoedelijk geenSpanjaard meer op Moorschen bodem rondloopen. In China vechten de Tsengen en Tsangen weer met elkaar, dat het een lieve lust is, voor Chineezen tenminste. Het „nationale" leger, dat den steun der iTussen heeft, schijnt hei niet'erg goed te gaan en nu is Rusland ineens zoo vriendelijk geworden om te gaan „bemiddelen." Ze doen netals andere imperialistische mogend heden ze stoken zoo lang mogelijk in liet brand je, maar als de wind omslaat en de vlammen in de" verkeerde richting trekken, dan eerst moet or gebluscht worden. Bloembollen in den tuin. Elk voorjaar zijn vele menschen jaloersch op den tuin van buurman of kennis, waarin tulpen, hyacinten en andere bolgewassen een bloemen pracht ten toon spreiden, als geen enkele plant het zoo vroeg vermag. De meeste menschen beginnen in het voorjaar pas aan hun tuin te denken, maar voor bolge wassen is het dan te laat. Die bchooren in het najaar geplant te worden. Nu is het de tijd oin bollen te koopen. Koopt de beste die ge krijgen kunt, want dan alleen is succes verzekerd. Het beste doet men om nu aan een bekenden boll enk weaker een (gratis) ge- illustreerde prijscourant aan te vragen. De be handeling der bollen is er gewoonlijk bij ver meld, maar ook in deze rubriek willen we daarop tijdig terugkomen. De kamer tuin in den winter. Hyacinthen. De gewone soorten kan dagelijks den walg tegen hun denkbeelden en propaganda toenemende kreet „nooit meer oorlog" dreunde in hun ooren als 't somber gelui van een doodsklok. Daar moest iets op gevonden worden meenden zij, benevens de autoriteitjes, die vanwege de pensioenregeling en hun blijvende vrijstelling van de militie, ook vaak in „vaderlandsliefde" doen. En er werd wat op gevonden Men ging terug naar de Iijkenvelden aan Marne en IJzer en als hyena's groeven de officieele deputé's tusschen prikkeldraad en loópgraven- slijk naar de halfontbonden overblijfselen van een soldaat. En toen ze hadden wat ze wilden, togen ze met de lugubere vondst naar de hoofd stad en deponeerden den doode onder een prach tig gedenkteeken op een voornaam plein. „De onbekende soldaat" was uitgevonden- De ongelukkige, die waarschijnlijk gedurende zijn diensttijd van al wat streep of ster droeg, geen andere woorden, dan scheldwoorden had geluid de stumper, die door intrigues en di- plomatengestook den dood ingejaagd was, werd au als een afgod vereerd, opdat Jan Publiek toch maar weer opnieuw onder begoocheling zou komen. De opzet is wonderwel gelukt. Het graf van „den onbekenden soldaat" is onder dwang van rijks- en gemeentebestuur Le Parijs en Brussel, een middelpunt geworden van het onbenullige, fanatiek^ gedoe, dat altijd het kenmerk is van ongezond overdreven nationa lisme. Wat voor een gebral op die plek aan de lucht.- golf* toevertrouwd werd, is ongeloofelijk. Ieder buitenlandsch gewichtigheidje, dat een bezoek brengt tan genoemde steden, moet, op straffe van ongenade, aan die komedie meedoen. Filmsterren sjouwen, om in de gunst te blijven, bloemengarven aan boksers en wielrenners kunnen niet meer aan de verplichte „hulde ontkomen al wat naam heeft en naam wil houden, volgt noodgedwongen de geijkte sleur. En het volk stapt goedsullig in het spoor van zijn voorgangers. Zangvereenigingen en muziekkorpsen, die van het platteland komen potverteren, draaien eerst 'n paar nummers bij de tombe af, voor ze aan den rol gaan; schoolkinderen op 'n uitstapje, drijft men er als kudden langs; alle mogelijke menschen die met een bond en 'n vaandel in de eerste stad van het rijk willen rnanifesteeren, bezorgen zich eerst 'n paar voetblaren voor ze aan de afwerking van hun eigenlijk program gaan beginnen. Het graf van „den onbekenden soldaat" is een obsessie en eennachtmerrie geworden, ge lijk aan den Molochdienst bij de heidenen. men oppotten omstreeks October, doch liefst vóór 15 October, opdat de bollen nog voor den winter behoorlijk wortels kunnen maken. Men vult den pot tot op ongeveer 2/3 van de hoogte met aarde, drmet die even aan en plaatst daarop de hyacinth vervolgens vult men den geheelen pot met aarde bij, die men rondom den bol goed aandrukt. Doet men dit niet stevig, dan gebeurt 't niet zelden, dat de bol later zich uit den pot verheft en dan zeer moeilijk naar beneden.ge drukt kan worden, vanwege de groote beschadi ging der wortels. l)e opgepotte hyacinthen kan men in den tuin ingraven of wel in den kelder bewaren. Het valt niet te ontkennen, dat, een enkele hyacinth, in pot geplaatst, een min of meer stijven indruk maakt. Dit bezwaar is te ondervangen, floor miniatuur-hyacinthen tc nemen. Men zet van deze ongeveer 8 a 10 stuks in een ondiepen bloempot. Wanneer ze bloeien maken zij een verrassend effect Ze bloeien veel later dan de Romeintjes en zijn dus als opvolgers zeer welkom. Een andere manier van in bloei trekken van hyacinthcn is op glazen. Dit is een eenvoudige en aardige liefhebberij, die een bron van genot verschaft. Dat het velen mislukt is voor een groot deel te wijten aan het ongeduld der lief hebbers zoodra ze een bloemknop zien, worden spoedig' de glazen in de arme kamer gebracht of wel men zet ze daar van stonde af aan al in. Dit is verkeerd en moet tot mislukkign on teleur stelling leiden, want een hyacinth laat zich zeer langzaam forceeren. Niet altijd is echter onge duld de oorzaak, 't Gebeurt ook, dat van 2 bollen van dezelfde soort, onder dezelfde om standigheden behandeld, de eene 't goed doet en de andere niet. Dat zijn echter uitzonderingen, die moeilijk te verklaren zijn. Om kans van slagen te hebben kan men als volgt te werk gaan men besLelle zeer zware Sollen, le kwaliteit. Met de volgende soorten hadden we immer succes Moreno, vroeg (licht- rose) Grandesse, (wit) Gertrude (donker-röse) Grand-Maitre, (blauw) Br. van Tuijll, wil) King of the blues, (blauw) Br. van Tuijll (rood) Marie, (baluw) Gigantca (zeer licht rosé). De glazen worden eerst terdege gereinigd, daarna neemt men een klein weinigje zout en lost dit in het glas, met lauw water op on vulL vervolgens het glas met koud water bij, zoo danig, dat het benedengedeelte van den bol niet het water raakt maar ongeveer een halve cen timeter daarboven blijft. Doet men dit niet, dan heeft men veel gevaar, dat de wortelkrans gaat rotten. De glazen worden nu op eene Koele donkere plaats gezet, teneinde het wortelmaken te lie vorderen. Hoe donkerder de plaats is, des te beter. Eene kast in eene kamer, waar niet gestookL wordt is eene uitmuntende plaats. Men overtuigt zich nu en dan of het water moet worden aangevuld, 't geen men met lauw water doet. Na 6 a 8 weken kan men ze naar een lichte vorstvrije plaats (niet te verwarmde kamer overbrengen). In ieder geval doet men dit niet eerder voor de wortels den bodem van het glas bereikt hebben. Vormt zich eenig slijm aan de-wortels, dan is dit het bewijs, dat verversching van het water hoog noodig is. Men neemt daartoe den bol aan het uitgeloopen deel voorzichtig uit het glas. Reinigt zoo noodig de wortels door ze af te laten spoelen onder de waterleiding- of pompkraan. Ze kunnen een aardig straaltje verdragen bui- Maar het leven zelf is de grootste lmmórist. Terwijl verstandige menschen zich kwaad maak ten over al dien onzin en tevergeefs op middelen peinsden om het geraaskal te fnuiken is er Le Parijs iets gebeurd, dat al die blaaskaken af strafte en ten schande maakte. Een Amerikaan, Donald Crocker geheelen was tijdens zijn verblijf te Parijs zoo onder den indruk gekomen van al die fanfare-vertooningen, dat hij zich aan zijn natie verplicht achtte om ook iets, zij 't dan op bescheiden voet, te doen. En Donald Crocker begaf zich op weg naar het monument bij de triomfpoort mer een in den achterzak van zijn reiskostuum opgeborgen flesch champagne 't daarbij passende glas ont brak niet. Toen Donald Crocker ter bestemder plaatse was aangekomen, liet hij de kurk knallen, schonk de bokaal met liet schuimende vocht vol, sprak een gloeiende toost uit, stiet niet het glas fa miliaar tegen het gedenkteeken, riep proost en ledigde den roemer ad fundum. De bewaker van 't graf, die eerst met de tal rijke omstanders paf had gestaan, kreeg eindelijk, toen de menschen begonnen te schateren, zijn bezinning terug en brulde om een politie-agent. Bij risten kwamen die aanvliegen en tot groote verbazing van Donald Crocker sleepte men hem naar een politiebureau, waar een hechtenis tegen hem inging', terzake van beleediging van „den onbekenden soldaat". De Parijsche bladen schre ven zelfs al van grafschennis en ontheiliging en uitten veel meer verontwaardiging, dan toen de regeering werkelijk kerken en kloosters ontwijd de. - - - Donald Crocker heeft zich intusschen niet zoo heel benauwd te maken. Beleediging van een onbekende, die tevens dood is, valt moeilijk te straffen en bovendien is hij een Amerikaan en zoo zijn de Franschen nog niet beneveld in hun oorlogsroes of zij weten, dat de eigenaars van de uitgeteerde franken do menschen uit het dollar land moeten ontzien. Maaslandus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5