DAGBLAD VOOR SCHIEDAMEH OMSTREKEM* FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest" 49ste Jaargang. Donderdag 26 Augustus 1926 No. 14642 Gratis duim s-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet ofi oog I 200 bij dood f 100 bij f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doer N Mol! JUgem, Vers, verlies van een bank Schiedam* Buitenlandsch Nieuws. Binnenland Na Gorinekein Leiden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau t K 0 E M A It K 4. Telefoon Inteteommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per poBt 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummen 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Adv»(t»ati»a! 15 regels f 1.76, #lks rag»J daarboven 86 ai, 3 m#êl plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden oisdsdcelingsu 7"8 c p»r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Calles vindt navolgers. Na vijf jaar afwezigheid is Mgr. Crespi, secre taris van de Pauselijke nuntiatuur in Mexico, in Italië teruggekeerd om zijn ouders te be zoeken. Aan een vertegenwoordiger van „Central News" verklaarde Mgr. Crespi, dat de kerk vervolging in Mexico nog altijd zeer hevig was, maar hij weigerde in bijzonderheden te treden, alvorens hij aan den Paus een volledig rapport had uitgebracht. Hij bevestigde vervolgens, dat de kerkvervolging zich tot Guatemala heeft uitgebreid, waar de regeering niet slechts de onteigening maar zelfs de vernietiging der kloos ters heeft bevolen. Een toespraak van den Paus. De Paus heeft een groep van Mexicaansche pelgrims ontvangen. Plij verklaarde, dat geen be zoek hem aangenamer was dan dat van zijn Mexi caansche zonen, op dit oogenblik vooral. De Paus zeide verder, dat hij dacht aan de vervolging, waaraan de Roomsche Kerk in Mexico blootstaat en dat hij zeer smartelijk getroffen was door de vernedering der MeJdcaansche Katholieken, wier heiligste en onschendbare rechten op het gebied van geweten en hart met voeten worden getre den. De Paus zegende ten slotte de Mexicaansche pelgrims, met de woorden dat deze zegen zich tot het geheeie Mexicaansche volk uitstrekte. Hij wilde inderdaad, dat de pelgrims bij de terug komst in hun vaderland zouden kunnen zeggen De H. Vader heeft voor Mexico gebeden, opdat God aan de geloovigen de kracht zou geven om te volharden in het moedige verzet, waarvan zij aan de wereld het schouwspel geven en opdat het hen, die hen vervolgen tot inkeer zou. bren gen. DE VOLKENBOND. Wijziging van het pla n-C e c i 1 De „Echo de Paris" maakt melding van be sprekingen, die gevoerd zouden zijn tusschen de deskundigen Fromageot (Frankrijk), Hurst (En geland) en Gafi (Duitschland), met betrekking tot het wijzigen van het plan-Cecil in zake de permanente Raadszetels in den Volkenbond, ten einde deze kwestie voor Polen aannemelijk te maken. CONTROLE OP DE ONTWAPENING. Waarom besluiten uitbleven. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" stelt vast, dat de voorbereidende ontwapeningscommissie op geen enkel punt besluiten van beteekenis heeft kunnen nemen. De schuld hiervan ligt in de stemming der com missie over de kwestie der controle op de natio nale ontwapening door internationale commis sies. De meerderheid voor dit voorstel bestond uil de volgende leden Frankrijk, Bulgarije, Bel gië, Finland, Polen, Cechoslovakije en Roeme nië. De minderheid, welke een dergelijke be perking der nationale souvereiniteit afwees, bestond uit Amerika, Groot-Brittannië, Duitsch land, Japan en Italië. Commentaar is hier over bodig, aldus het blad. HET ENGELSCHE MIJNGESCH1L. Een keerpunt. De uitvoerende commissie der mijnwerkers federatie heeft den geheelen dag den toestand in de mijndistricten besproken om een basis te vinden tot, regeling van het conflict. 's Middags vroeg Cook, de secretaris, om een onderhoud met Sterl-Maitland, den minister van arbeid, dien de regeering met de kwestie heeft belast 161) Wool vertelde zijn heer, dat zijn renpaard verdwenen en (jyp, de ponny der miss, dien men meende dat gestolen was, in den stal gebracht was. Hoe of door wien wist men niet. Aan zijne manen was dit zakje geld be vestigd, waarop de naam Mac, Donald stond. Men kon dus aannemen, dat de beroemde ban diet zijne hand in 't spel had. Dan moet hij ontsnapt ;rijn riep ma joor Warfield, op wiens voorhoofd reeds de aderen bedenkelijk begonnen te zwellen, toen zijn oogen den zachten blik van Martha ont moetten. Deze blik scheen een eigenaardige toover- kracht op den ouden driftkop uit te oefenen, Want zijn voorhoofd werd weer glad en hij sprak op bedaarden toon Wel, in vredesnaam, indien hij ontsnapt is, en zijne vrouw de hand GRIEKENLAND. De nieuwe regeerders. De leiders der politieke partijen zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken aan gaande de vorming van een coalitiekabinet in Griekenland. Kondilis zal nu een tijdelijk kabinet vormen, op voorwaarde, dat uiterlijk in October verkiezingen worden gehouden. Men meldt uit Sofia Het vuren, dat hier uit de richting van Griekenland gisteravond werd waargenomen, is na 8 uur in den avond opge houden. Later werd het schieten evenwel op nieuw gehoord. MAROKKO. Nieuwe operaties. Een Fransch offensief, dat een aanvulling moet zijn van den Spaanschen opmarsch naar Sjesjoe- an, is hedenmorgen begonnen. Dit is de eerste van twee troepen-bewegingen, welke de Fran- schcn hebben voorbereid. Het einddoel van deze operaties is de Fransche linies te verleggen naar de grens van het gebied, bewoond door den Ghe- zaoea-stam, welke grens wordt gevormd door een reeks heuvels, die den linkeroever van een zijrivier van den Wad Loekkos vormen. Men verwacht ernstigen tegenstand in dit gebied, dat door afdeelingen van den Djeballa-stam en door 'een vijandelijk deel van den Ghezaoea- stam bezet is. Deze Fransche operaties hadden, naar aan vankelijk was vastgesteld, tegelijk moeten plaats hebben met het jongste Spaansche offensief tegen Sjesjoean, doch ten gevolge van den snellen opmarsch der Spaansche troepen en ten gevolge van het feit, dat de Fransche troepen, die in het Midden-Atlasgehied gevochten hebben, rust be hoefden, heeft de Fransche bevelvoerder be sloten, zijn operaties in twee troepen-bewegingen te verdeelen. CHILI EN BOLIVIA. De gespannen betrekkingen. In den laatsten tijd zijn de betrekkingen tus schen Chili en Bolivia vrij gespannen geworden. Dit moet voornamelijk worden toegeschreven aan het feit, dat onlangs door den voorzitter van den Senaat van Bolivia, Guzman, een agres sieve rede tegen Chili is gehouden. Guzman be toogde, wijzende op het Chileensch-Peruaan- sche geschil in zake Tacna en Arica, dat thans ook voor Bolivia de tijd gekomen is om eischen te stellen- Deze rede heeft te Santiago de Chili zeer de aandacht getrokken en de Chileensche gezant te La Paz (de hoofdstad van Bolivia) heeft nadere inlichtingen gevraagd. De Boliviaansche minister van Buitenlandsche Zaken weigerde evenwel uitleg te geven, aanvoerende dat Chili het recht niet had dit te vragen, daar Guzman's verklaringen geen officieele daad der Boliviaan sche regeering vormen. In Chili is door deze houding groote verbit tering gewekt en besloten is een tweede nota aan de Boliviaansche regeering te overhandigen. ALLERLEI. Volgens een draadloos bericht uit Londen, 'melden de bladen te Constantinopel, dat er te Moskou onderhandelingen gaande zijn tus schen de Sovjet-Unie, Turkije en Perzië over het sluiten van een wederzijdsch de drie staten omvattend garantie-pact. Uit Londen Een Londensch blad wijst, op de luchtroutes. door de Sovjets ingesteld aan de Noordgrens van Britsch-Indië. Het blad herinnert er eveneens aan, dat Rus land ca. 1500 vliegtuigen bezit en dat Rykof verleden jaar een crediet van 48 millioen gulden heeft gekregen voor onderzoekingen op lucht vaartgebied. gevende voegde hij er bij ik wil op mijn brui loftsdag geen storm in, huis hebben. Capitola klapte van vreugde in de handen en sprong door de kamer, waarbij zij triom fantelijk uitriep Heb ik 't niet gezegd, dat Donald niet gehangen wordt De kleine heks was dol van blijdschap, ze was immers zoo gelukkig De eenige zwarte wolk, die den helderen hemel van haar geluk eenigszins verduisterde, was verdwenen, want Mac Donald was buiten gevaar en zijzij zelf had hem gered Hij kon als eerlijk mensch verre van 't too- neel zijner wandaden een nieuw leven' begin nen en haren Gyp had ze ook weer terug Was dit geen reden genoeg om zich te ver heugen. De beide huwelijken hadden dienzelfden dag plaats, waartoe een talrijk en uitgelezen gezelschap uit'genoodigd was. We behoeven niet te vermelden, dat de twee bruiden er allerliefst uitzagen en de algemeene bewondering opwekten aan de zijde van Tra verse en Herbert die ook een knap en net figuur maakten. Het blad vreest, dat Indië bedreigd zal wor den, wanneer de emir van Afghanistan onder den invloed der Sovjets komt. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Mos kou is thans ook Trotski met verlof gestuurd. Tot voorloogig leider van de commissie voor de concessies is Skobelef, een vroegere minister uit het kabinet-Kerenski, benoemd. Uit Berlijn Naar uit Angora wordt ge meld, heeft het onafhankelijke gerechtshof den voormaiigen Turdschen minister van Finan ciën Djavid bey, den voormaiigen minister van Onderwijs dr. Nozim, den afgevaardigde Hilrni bëy en den secretaris-generaal der Jong-Turksche partij Nail bey tot den dood door den strop ver oordeeld. Uit Londen Koning Feisol van Irak is heden naar Montreux vertrokken. Uit Rome De Spaansche gezant graaf de la Vinaza heeft vandaag aan de Itaiiaansche regeering een nota overhandigd in zake het Tan ger-vraagstuk. Over den inhoud dezer nota is echter nog niets hekend. Uit Berlijn Met betrekking tot de berich ten in de bladen aangaande de samenstelling van de Duitsclie delegatie naar Genéve, wordt offi cieel medegedeeld, dat de gezant te Parijs, von Hoesch, naar Genéve zal vertrekken, terwijl er nog geen zekerheid bestaat of dr. Gauss daarheen zal gaan. Uit Parijs De ministerraad heeft zich heden verder beziggehouden met de bestudeering der kwesties van bezuinigingen in het staats beheer en die betreffende den strijd tegen de duurte. Het is mogelijk, dat de raad morgen een nieu wen Hooge Commissaris voor Syrië benoemt, waarvoor dan generaal Gamelin of generaal Weygand in aanmerking zouden komen. Het aantal werldoozen in Polen bedroeg in Juli 254.000 tegen 264.000 irf Februari. Het „Ilbld." bericht Men schrij ft aan minister Lambooy het voor nemen toe, om bij de voortgaande bezuiniging op Marine ook de te Leiden bestaande opleiding voor de kustwacht binnenkort op te heffen, waarmede een bezuiniging van 37.000 zal worden verkregen. De "plannen daartoe moeten reeds in vergevorderden staat van voorbereiding zijn. Van andere zijde meldt men aan het blad De opleiding van zeemiliciens tot marine- kustwachter, thans gevestigd in de voormalige kweekschool voor zeevaart te Leiden, zal in het begin van het volgend jaar .worden over gebracht naar het marine-etablissement te Amsterdam. Het nieuwe station te Bussum. Bij het gemeentebestuur van Bussum is officieel bericht ingekomen van de Ned. Spoor wegen, dat het nieuwe stationsgebouw te Bussum definitief op 10 September in gebruik zal worden genomen De N. K. 13 te San Francisco. Uit San Francisco wordt geseind, dat de Nederlandsche duikboot N. K. 13 daar Dinsdag is aangekomen ter volbrenging van wat be schouwd wordt als de langste reis, ooit door een onderzee-boot ondernomen. De boot verliet Nederland 27 Mei en kwam via het Panama- Kanaal. Na een oponthoud van 12 dagen te San Francisco zal het schip via Ned. Oost-Indië naar Holland terugkeeren. Tijdens de reis wordt door de officieren een onderzoek ingesteld naai den bodem der zeeën. Na het huwelijk volgden diners, soupers, bals en bezoeken, volgens 't daar heerschend gebruik, gedurende veertien dagen elkander op. Nadat er genoeg feest gevierd was, begon nen de twee gelukkige paren hun huwelijksreis door Europa, waarvan ze pas na een jaar terug keerden, om zich voor goed op hun bezittin gen te vestigen. Majoor Warfield bewoont met zijne lieve Martha het oude Warfieldhouse en daar de zachtaardige vrouw er steeds op bedacht is alle reden tot ergernis van hem verwijderd te houden, bemerkten wij bij ons laatste bezoek tijdens de groote jachten, die de majoor jaar lijks houdt, tot onze groote vreugde, dat zijne vroegere driftigheid bijna geheel verdwenen was. Tooneelen, die eertijds vaak plaats had den en hem den naam van „ouden driftkop" bezorgden, kwamen nu zeer zelden voor en de oude trouwe Wool verzekerde ons, dat, se dert mistress Rocke het huis bestuurde, hij nooit zoo'n rustig leven gekend had. Clara en Traverse wonen te Willow-Heights, dat 't schoonste landgoed in heel Virginië Wijzigingen L. O.-wet. Ingediend zijn drie wetsontwerpen Lot wijzi ging van de L.O.-wot 1920. Het eerste geldt de aangekondigde wijziging met betrekking tot de toelating voor het hoofdakte-examen, het tweede is ingediend wegens het. vervallen van het wachtgeld vervangend pensioen, het derde stelt voor de toelagen aan gewezen arrondisse mentsschoolopzieners te verminderen. Over het eerste punt zegt de minister in zijn memorie van toelichting Voor een behoorlijke studie voor de hoofdakte stelen we voor, in art. 210 te bepalen, dat de onderwijzersakte tenminste anderhalf jaar vóór de toelating tot bet. hoofdonderwijzers examen moet zijn verkregen. Non olet. „Het Volk", dat, naar men weet, dag aan dag advertenties opneemt, die geheime middelen aanprijzen en daardoor zoozeer medewerken tot- verderf van ons volk, in geestelijk en lichamelijk opzicht, heeft dezer dagen den ietwat euvelen moed gegrepen, over het kwaad dier geheime middelen enz. een onderhoud te hebben met de zedepolitie. „Welke middelen zoudt, u kunnen aangeven om in dezen toestand de ontzettende toename van den abortus criminalis verbetering te brengen vroeg de redacteur van „Het Volk" aan den chef van de Haagsche zedepolitie. En deze, an twoordde letterlijk „Het doeltreffendste is, om het publiek bekend te maken met. het levensgevaar, dat een vrouw bij zulk een abortus criminalis loopt. Het is ook in dit opzicht beter te voorkomen dan te genezen. Het publiek moet worden op gevoed. Naar mijn vaste overtuiging kan de pers hiertoe oneindig bijdragen. We moeten niet vergeten, dat de gelegenheid tot onzedelijkheid in den laatsten tijd veel grooter is dan vroeger. Een jaar of twintig geleden zou een meisje en zelfs een jongen niet den moed hebben gehad om avond aan avond om een uur of twaalf thuis te komen. We weten nu allen wel dat hierin veel is veranderd. De dancings verrijzen als paddestoelen uit den grond. De jeugd van beide sexes komt daar op ongedwong*en manier met elkaar in contact en er is niet veel wereld wijsheid voor noodig om te werten wat daar de gevolgen van zijn. Er wordt veel meer on tucht gepleegd dan vroeger, en de aborteurs zijn de lachende derden. De pers zou ook in negatieven zin veel kunnen doen om het abor teurskwaad en de onzedelijkheid in het algemeen te bestrijden. Van groot gewicht acht ik het, dat de directies omtrent dubieuse advertenties inlichtingen inwinnen bij de zedepolitie. Men roeit door het weigeren dezer annonces die gelegenheden wel niet uit, maar het kwaad zou tocli voor een belangrijk deel de kop in gedrukt worden". Men ziet 'het, schrijft de Res.bode", die chef der zedepolitie heeft „Het Volk" er prachtig tusschengenomen die wist blijkbaar van wan ten Men zal zich herinneren, dat wij enkele maanden geleden de socialistische bladen her haaldelijk over die afschuwelijke annonces onderhouden hebben. Maar „Volk" en „Voor waarts" verscholen zich toen achter de directie de redactie had met advertenties niets te maken Alsof wij er oni gevraagd hadden, wie precies de schuldige was de redactie of de administratie, Wij hadden het tegen den in houd van het blad. „Het Volk", dat inmiddels kalmweg doorging met de verderfelijke reclame, kreeg nu zijn trekken thuis. Zal het blad thans, nu van zoo onverdachte zijde het euvel aangewezen is, zich onder de fatsoenlijke'pers rekenen en het vuil weigeren We zullen zien. De socialistische pers heeft vaak een groot woord over de immoraliteit der bourgeoisie, geworden is. Hij practiseert niet meer als ge neesheer, alleen de armen mogen zijne hulp inroepen, wier dankbaarheid zijn eenige be looning is. Onze vriendin Capitola leeft zeer gelukkig in het „verborgen huis" dat Llerbert geheel deed verbouwen, om zijne schoonmoeder door niet meer aan den treurigen tijd te herinne ren, dien ze hier in gevangenschap doorbracht. Zeer verbaasd waren we bij ons bezoek aan mistress Lenoir, ook de oude Dorkëy in huis te vinden, die toch waarlijk deze goedheid niet verdiende. Tot straf ontvangt ze nu weldaden van Capitola's moeder. Met een „tot weerziens" nemen we afscheid van den vriendelijken lezer, hopende, dat hij niet ontevreden dit verhaal zal ter zijde leggen. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1