DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN L k omm a ilk ip. FEUILLETON. JJe duivel der Woestijn. 49ste Jaargang. Zaterdag 28 Augustus 1926 No. 14644 Bureau A bo nn'ementen post 3.per kwartaal, met Officieel Kerkbericht Telefoon Intercommunaal 68085]:— Postbus 39. per 3 fraaanden f 2.70, per week 20"cent, franco per Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertenties: 15 regels 1.75 elke^f regel daarboven|35|cent,|3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. Buitenlandse!) Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Kabinetswijzigingen aanstaande? De verbitterde politieke situatie in Mexico zoo luidt, een bericht uit, New-York, belooft weinig goeds voor een regeling van het geschil tusschen kerk en staat, wanneer het congres op 1 September weer bijeenkomt. Er gaan geruch ten over mogelijke wijzigingen in het kabinet. Het BULGARIJE. antwoord aan de Balkan- sta t e n. Geheel volgens het advies van de groote mo gendheden draagt het Bulgaarsche antwoord op de collectieve nota van Roemenië, Grieken land en Joegoslavië geen polemisch karakter. De nota tracht niettemin de onjuistheden van de door de Balkan-Staten geuite beweringen na te gaan aangaande het vermeende hernieuwde optreden van de revolutionnaire organisaties, sedert het begin van het vorig jaar. In dit verband wijst de nota er op, dat Grie kenland gedurende het afgeloopen jaar geen enkele klacht naar Sofia beeft gezonden met betrekking tol invallen. In verband met de Joegoslavisch-Bulgaarsche grensincidenten ci teert de nota de door Joegoslavië zelfs uitge geven cijfers, volgens welke er sedert het begin van dit jaar toen de huidige regeering aan het bewind kwam, slechts vier aanvallen van koini- tadji's hebben plaats gehad tegen 25 in denloop van het vorig jaar. Verklaard wordt, dat gedurende dezelfde periode de Bulgaarsche autoriteiten driemaal dit aantal invallen noteerden door communisti- schen benden, welke van Joegoslavisch grond gebied kwamen. Aangaande de kwestie van het toezicht aan de grens wijst de nota op de moeilijkheden, welke zich voordoen, door het gebrek aan manschappen die dit toezicht moeten uitoefenen. DUITSCI1LAND. De militaire contröle waarschuwt. De Parjjsche berichtgever van de „Lokal Anzeiger" meldt, dat aan de Rijksregeering drie nieuwe ontwapeningsnota's zijn overhandigd, waarin bezwaren gemaakt worden tegen nog voortdurende werkzaamheden van vereenigingen onwettige aanstelling van manschappen bij de Rijksweer, en het opzettelijk scheppen van moeilijkheden bij de afdoening van punten, waarop bemerking is remaakt, door deze op de lange baan te schuiven. Verlangd wordt, dat terstond aan de voorschriften der militaire commissie van contröle zal worden voldaan. IIET MIJNCONFLICT IN ENGELAND. Het verslag der bijeenkomst tusschen leden der regeering en de vertegenwoordigers der mijn werkersfederatie toont aan, dat geen vorderin gen zijn gemaakt tot regeling van 'het mijnge- schil. De vergadering ging uiteen, zonder dat regelingen werden gemaakt vooreen nieuwonder- houd, maar Winston Churchill verklaarde, dat de regeering te vinden is voor zulk een bijeen komst, indien de mijnwerkers nieuwe voorstellen hebben te doen en A. J. Cook was het van harte eens met Churchill, dat een regeling, door onder- 2) „Verlies den moed niet, Georges, wij zullen haar wel vinden," troostte hij. „De oppasser is niet dood, hij is slechts bewusteloos gesla gen inisscien kan hij als hij bijkomt inlichtingen geven, die tot de ontdekking van de schuldi gen zullen kunnen leiden." O'Reilly trachtte kalm te spreken, maar zijn stem haperde tel kens, als hij naar het lijk van den algemeen geachten en sympathieken majoor keek. Du bois schudde het hoofd. „O'Reilly, je weet zelf dat wat je zegt niet waar is de majoor is door inboorlingen vermoord, waarschijnlijk Touareggs. En die woestijnroovers, hebben Jeanne ontvoerd. Je weet evengoed als ik, wat dat zeggen wil slechts zelden is het iemand gelukt die roovers hun prooi weer te ontrukken. Ze zullen Jeanne een poos verbergen, en dan zal zij aan den een of anderen Sheik worden verkwanseld en o, God." Door aandoening overmand hield hij op en verborg zijn gelaat in de handen. O'Reilly sloeg hem een poos zwijgend gade, en knielde toen weer naast den oppasser. „De ke- rel is minstens al een etmaal buiten kennis" mompelde hij. „Het zal een wonder zijn als hij het er boven ophaalt. Het beste zal zijn, dat handelingen tot stand gekomen, beter zou zijn voor allen, die bij het geschil waren betrokken. CHINA. De roode troepen in actie. Een telegram uit Hankau, door de censuur vertraagd meldt, dat ten gevolge van de bezet ting van Jotsjou en andere steden door het Zui delijke Cantonleger de geallieerden met spoed tegenmaatregelen hebben genomen om den voort gang der Roode Cantontroepen te stuiten. Ver sterkingen van totaal 150.000 man zijn vanuit alle richtingen op de vlugste wijze naar Hoenan gezonden. De aankomst van Woe-Pei-foe te Hankau heeft het vertrouwen in de militaire kringen doen herleven. Volgens een draadloos bericht zouden de Cantontroepen reeds over de Jangtse-rivier zijn getrokken nabij Hankau. ALLERLEI. Draadloos wordt gemeld, dat Wahabieten opnieuw uit Mekka terugkeerende, Egyptische pelgrims hebben aangevallen. Het Egyptische escorte opende echter het vuur, waarbij 250 Wahabieten werden gedoos. - Uit Parijs De onder-directeur voor Afrika en den Levant in het departement van buiten- landsche zaken, Ponsot, is tot hooge-commissaris in Syrië benoemd. Uit Weenen In Oostenrijk dreigt een staking onder het personeel der Posterijen te zullen uitbreken, wegens de weigering der directie om de loonen te verhoogen. In Volkenbondskringen te Genève was men gisteren zeer optimistisch gestemd terzake van Duitschlands toelating tot den Volkenbond. Men rekent erop, dat Duitschland 8 September a.s. lid zal worden van den Bond met een per manenten raadszetel. Uit Fez Abd-el-Krim vertrok met zijn gezin naar Casablanca. Uit Teheran De regeeringscrisis in Perzië is buitengewoon ernstig. De eerste-minister heeft ten derden male zijn ontslag aangeboden aan den Sjah, die steeds weigert het te ontvangen. Het' ministerie heeft geen meerderheid in het parlement. Binnenla ad. Een manifest tegen den dienstplicht. Het volgende manifest wordt heden in alle landen gepubliceerd „Gedurende den oorlog waren alle landen besloten voor altijd het juk van het militarisme af te werpen, en, toen de vrede kwam, werd de Volkenbond verwelkomd als de spruit van deze •hoop. Het is onze plicht er voor te zorgen, dat het verschrikkelijk lijden van den oorlog niet terugkeert. Wij eischen een definitieve stap in de richting van geheele ontwapening en de demilitariseering van den geest der beschaafde naties. De meest effectieve maatregel hiertoe zou zijn de alge- meene opheffing van den dienstplicht. Wij vragen daarom den Volkenbond de opheffing van den verplichten militairen dienst in alle landen als eerste stap naar een werkelijke ont wapening voor te stellen. Wij gelooven, dat de op grond van dienstplicht gevormde legers met hun groote korpsen be roepsofficieren een ernstige bedreiging van den vrede vormen. Dienstplicht houdt de degradatie van den mensch als persoon en de vernietiging wij hem direct naar het hospitaal brengen," zei hij hardop, en Dubois' onuitgesproken ge dachte lezend, liet hij erop volgen: „Neen Geor ges, een vervolging zou tot niets leiden, ze zijn ons minstens zes en twintig uur voor, en boven dien, weten we niet, in welke richting zij vertrok ken zijn en last not least, hebben we geen ben zine genoeg voor een kruistocht. Het beste is, dat we snel teruggaan en afwachten, tot Fran cois bij kennis komt. Hij is de eenigste die Ons nog kan inlichten. Werkelijk Georges er zit niets anders op." Georges Dubois herstelde zich direct. „Je hebt gelijk O Reiily." zei hij op onnatuurlijk kalmen toon. „Het is het beste wat wij momen teel doen kunnen en dan Hij voleindde den zin niet, maar wendde zich naar het lijk van den majoor, en ^blikte in de gebroken oogen. „Ik zal haar vinden ouwe kameraad," mom pelde hij heesch, „al moest ik er bij omkomen, je zult gewoken worden. Ik zweer het je HOOFDSTUK II. Het was vijf maanden na de in het vorig hoofdstuk beschreven gebeurtenissen. Langzaam als een reusachtige slang kronkel de een karavaan zich door de eindelooze zand- woestenij. Dichte stofwolken omhulden mensch en dier. Flauw en droomerig in de verstikkende van de vrijheid in. Het leven in kazernes, het drillen, de blinde gehoorzaamheid aan com mando's, hoe onrechtvaardig en dwaas deze ook mogen zijn, en de opzettelijke training tot moord, ondermijnen den eerbied voor den individu, voor de democratie en voor het humane leven. Het is vernederend voor de menschelijke waardigheid, mannen te dwingen hun leven te geven of te dooden tegen hun wil of zonder zelf overtuigd te zijn van de rechtvaardigheid van hun daad. De staat, die zich bevoegd acht zijn onderdanen te dwingen in den oorlog te gaan, zal nooit behoorlijk aandacht schenken aan de waarde en het geluk van hun leven in vrede. Door dienstplicht wordt bovendien de militaire agressieve geest gebracht in de geheele manne lijke bevolking op den leeftijd, die het meest vatbaar is voor indrukken. Door het trainen voor den oorlog gaan de mannen den oorlog als onvermijdelijk en zelfs als wensclielijk beschouwen. Door de geheele ophefling van den dienstplicht zal de oorlog minder gemakkelijk worden ge maakt. De regeering van een land, dat den dienstplicht handhaaft, heeft weinig moeite oorlog te verklaren, want zij kan het geheele volk het zwijgen opleggen door een mobilisatie bevel. Wanneer de regeeringen afhankelijk zijn van den steun van vrijwilligers uit haar volken, moeten zij bij hun buitenlandsche politiek voorzichtigheid betrachten. In het eerste ontwerp van het Pact van den Volkenbond heeft president Wilson voorgesteld dienstplicht in alle als lid toegetreden landen onwettig te verklaren. Het is onze plicht den oorspronkelijken geest, welke tot de oprichting van den Volkenbond leidde, een geest, die gedeeld wordt door velen van hen, die in den oorlog streden en verkondigd door vele staats lieden van de betrokken landen, weer vaardig te maken. Door de geheele opheffing van den dienstplicht kunnen wij een beslissende stap doen naar vrede en vrijheid. Wij doen daarom een beroep op alle mannen en vrouwen van goeden wil, te helpen in alle landen een openbare meening te vormen, welke de regeeringen en den Volkenbond zal nopen deze definitieve slap te doen om de wereld te bevrijden van den geest van het militarisme en den weg te openen tot een nieuw tijdperk van vrijheid in en van broederschap tusschen de naties". Het manifest is geteekend door een inter nationaal comité van vooraanstaande mannen op allerlei gebied en uit allerlei landen, waartoe o.a. de Nederlandsche professoren G. T, Heering en K. II. Roessingh, luit.-gen. Koolemans Beynen, de Oostenrijksche oud-kanselier dr. Ignaz Seipel en de bekende pater F. M. Strat- mann O. P. behooren. Als bet maar „religie" is Reeds eerder heeft de „N. Rolt. Crt." laten blijken, dat haar sympathieën weer gaan naar den kerkvervolger in Mexico. En nu gisteravond bevat het blad onder een „Men schrijft ons" weer een uiteenzetting, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, maar aan juistheid en volledigheid ongeveer alles mist. Het stuk gaat natuurlijk uit van de gewone liberale gedachte in zake de Kerk en haar ge schiedbeschouwing is van hetzelfde allooi. On vervaard worden er de grofste onjuistheden als feiten voorgesteld. Wel héél typische en overmoedig is het geval atmosfeer, klonken de bellen aan de voorste kameelen. De -twee gidsen, die deze twee sche pen der woestijn bereden, waren de eenigen die in druk gesprek waren gewikkeld onderwijl met hun blikken, waakzaam den omtrek af zoekend. „Twee uur," mompelde de een, een groot horloge te voorschijn halend, het uur van den Shaitan, men zegt dat dit zijn geliefkoosd uur is, om te verschijnen. Een maand geleden werden hier op deze plek door hem acht Touareggs neer geschoten. Het. kan geen mensch zijn die zoo schiet allen, zonder uitzondering, hadden een klein rond gaatje midden in het voorhoofd." De ander knikte huiverend. „Toch is het een goede geest. Nimmer onder vonden vreedzame reizigers last van hem. Alleen de roofzuchtige stammen der woestijn noemen hem de woestijnduivel. Waarom Ze durven geen twintig mijlen meer van hun tenten vandaan. Allah wat is datMet een verschrikt gelaat tuurde de gids voor zich uit. Zijn bruine gelaatskleur maakte plaats voor een grauwgele tint. Van achter een golving in het terein doken plotseling, nog onduidelijk door den grooten afstand verscheidene ruiters op die in een halven cirkel rijdend, recht op den karavaan aanhielden. De twee bidsen hadden hun ka meelen tot staan gebracht, en staarden een oogenblik roerloos voor zich uit. Toen slaakten van den verdreven nuntius, zooals de „N. Roüt. Cr." dat nu nog durft geven. Terwijl reeds uit den treure bewezen is, dat de Mexicaansche re geering valsch spel heeft gespeeld met den pas van Mgr. Caruana, komt de „N. Rott. Crt." nog met het verhaaltje (een „bericht uit een Oos tenrijksche bron dat de nuntius zijn pas ver- valscht heeft en als onderwijzer het land is bin nengekomen Hoe braaf het brave blad overigens de braaf heid van den Mexicaanschen dwingeland voor stelt, blijkt komisch uit het slot, dat luidt „Dat het de regeering van Mexico niet te doen is, om de religie te bestrijden, blijkt wel uit het feit, dat ze eenige duizenden Joodsche families, een vijftigduizend Syriërs en talloozen Japanners gelegenheid schenkt volgens hun ritus te leven en bovenal uit de vriendschappelijke betrekkingen tusschen den president en den patriarch der vrije, nationaal-katliolieke kerk." Men ziet, schrijft de „Resb.", 't is alles boter tje tot den boom. Alleen de katholieken zijn de schuld, want de regeering maakt het best met de andere religies Ze wil het Katholicisme onmogelijk maken, maar is heelemaal niet tegen de religie Is het niet kostelijk Deze fraaie beschouwing doet denken aan Frankrijk, waar dezelfde re geering, die de katholieken te vuur en tezwaard te lijf gaat, moskeeën opricht voor de Muzel mannen 1 Het „Liever Turksch dan Paapsch" doet nog heden ten dage opgeld. Oók onder het mom van de „religie" te dienen. De „religie" er geen „religie" op na te houden vaart er steeds het best bij. Wat dan ook de bedoeling der kerkvervolgers is. He moderne dans. De menschen, die niet luisteren naar de geestelijkheid, als zij tot goede zeden vermaant, zullen misschien luisteren naar de dansmeesters, die nu in hun eigen fatsoen door den modernen dans worden aangetast. Eigenaars van dans- lokalen, die prijs stelden op „nette" gelegen heden, hebben reeds lang den „charleston" als een uitwas van het moderne neger-vermaak geweerd. In Trianon" te Amsterdam en „Centraal" in Den Haag b.v. wordt, naar het voorbeeld van groote buitenlandsche restaurants, de onwelvoegelijke dans niet toegelaten. En thans vraagt een bekend dansleeraar, de heer Willy Bosboom, die vroeger zelf heeft meegedaan om de booze geesten op te roepen, in „De Kunst" de hulp van zijn collega's, om den in schandaal ontaarden import weer kwijt te raken. Hij schrijft o.m. „Het wordt te erg. Want ofschoon wij de charleston in Nederland importeerden, zouden wij thans niet liever wenschen dan dat er een verbod werd uitgevaardigd tegen charleston- excessen. IJet, is de manier, waarop velen thans de charleston trachten te dansen, waardoor de uitvoerenden zich verlagen tot de meest on beschaafde oerphenomenen van het menschdom" Ook het liberale „Vad." vindt het feitelijk onbegrijpelijk, dat uit dansleeraarskringen niet reeds veel eerder een krachtig protest is opgegaan tegen de excessen van de charleston, of liever tegen de manier van dansen op charlestonmu- ziek. Het is waar de sterk gerhythmeerde en gesynkopeerde muziek, welke veel overeenkomst vertoont met de negermuziek, doet het bloed sneller stroomen en wekt op tot beweging en zij een kreet die in de woestijn wel een der meest gevreesden is. „De Touareggs De Touareggs In koorts- achtigen haast werd de karavaan in staat van verdediging gebracht. De nu knielende ka meelen vormden in eenige seconden tijds een levende borstwering, waarachter de verdedigers zich met hun geweren verscholen. Een stilte, de stilte voor den storm, daalde over het handje vol mannen, dat, in angst en beven, hun in aantal veel sterkere doodsvijanden afwachtte. Nog slechts een ongeveer halven mijl scheidde hen van hun snel naderende vijanden, toen een der verdedigers plotseling een harden schreeuw gaf. „Allah Akbar de woestijnduivelVoor een oogenblik wendden de anderen hun blik van het naderend gevaar af en keken in de aan gegeven richting. Een bijgeloovige vrees maakte zich van hen meester. Daar kwam hun redding De doodsvijand der Touareggs. En hij naderde met fabelachtige snelheid. Door de langzaam- glooiende, door woestijnwinden opgeworpen zandheuvels, werd hij telkens aan het oog ont trokken, waardoor de Touareggs zijn nadering niet bemerkten. De bedoeling van den woestijn duivel werd den reizigers direct duidelijk. In schuine lijn, zijwaarts van achter de karavaan komend, trachtte hij de roovers den pas af te snijden. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT u -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1