rural by Huiduitslag J. J. EX LEK. VALDELIS Pa. W. ft. HOllTMftN Co., sTTèZ: tot uitgelatenheid. Maar als de mensch niet in staat is zichzelf te beheerschen, schrijft het Haagsche blad in een voor een liberaal blad opmerkelijke ontboezeming dan moet hem dit maar worden geleerd, hetzij door een charle ston-verbod, hetzij door op het dansen censuur uit te oefenen. Het blijkt, dat de menschheid, althans een groot deel ervan, niet zonder leiding kan dansen. En daar niet iedere dancing een technisch leider kan aanstellen, moet er op andere wijze toezicht worden geoefend. De heer Bosboom denkt er ook zoo over hij vertelt, dat eenige directies van groote dancings in ons land de charleston reeds hebben verboden en vervolgt dan „Wij kunnen dit niet anders dan toejuichen. Te wenschen ware, dat overal in openbare dancings de charleston werd verboden. Zooals deze thans gedanst wordt door onbevoegden jongelui, die blijkbaar nooit één les vaneen deskundige hebben genomen die er maar op los „fantazeeren", de andere dansers hinderen, de kijkers onaesthetisch aandoen en prikkelen door hun gekke dans-uitwassen, bij sommige jongelui lijkt het of zij de Sint-Vitus-ziekte hebben loopt het de spuigaten uit. Daarom vóórdat de overteid ingrijpt en wij vreezen, dat, zóó voortgaande, het ervan zal komen is het beter dat de directies zelf optreden en het z.g. charleston-dansen absoluut verbieden De lijst van onderscheidingen. Het Alg. Corr.-bureau voor dagbladen te Den Haag meldt ons Naar wij vernemen, ligt het niet in het voor nemen der regeering om bij het toekennen van onderscheidingen ter gelegenheid van 31 Aug. streng vast te houden aan de gebruikelijke gedragslijn tegenover leden der Tweede Kamer. De practijk is nl. deze, dat een Kamerlid na de vervulling van het lidmaatschap gedurende 8 achtereenvolgende jaren wordt onderscheiden. In 1918 zijn echter voor de eerste maal de verkiezingen gehouden volgens het stelsel van evenredig kiesrecht. Daarvan is het gevolg geweest dat niet minder dan vijftien nieuwe Kamerleden dat jaar zitting hebben genomen, zoodat toepassing van den gewonen regel niet wel doenlijk zou zijn. 2730 10 De staking bij Heemaf. Gister is te Hengelo in vergaderingen van de organisaties verslag uitgebracht van de confe rentie in Den Haag. Er werden geen besprekingen gehouden. De staking heeft een rustig verloop. Bij plaatsgebrek in treinen. Naar „De Voorwaarts" verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen de volgende dienstorder uitgevaardigd „Uit ingekomen klachten blijkt, dat bij plaats gebrek in de treinen het plaatsen van reizigers in een hoogere klasse niet steeds met den noodi- gen tact plaats vindt. Daarom wordt het stations- en treinpersoneel er op gewezen, dat in zulke gevallen 3e klasse reizigers zooveel mogelijk moeten worden ge plaatst in ledige afdeelingen 2e en zoo noodig le klasse. Zijn sommige afdeelingen le en 2e klasse slechts gedeeltelijk bezet, dan moet worden getracht deze reizigers zoodanig bijeen te plaat sen, dat geheele afdeelingen vrij komen voor reizigers 3e klasse. Wenschen reizigers le of 2e kla?se niet over te stappen, dan worden de beschikbare plaatsen in die afdeelingen met reizigers 3e klasse aan gevuld. Het treinpersoneel ziet toe, dat op de volgende stations geen reizigers le of 2e klasse plaats nemen in afdeelingen dier klassen, waarin reizi gers 3e klasse geplatst zijn, zoolang in andere afdeelingen le en 2e klasse nog plaatsen vrij zijn". Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zuur. Het is in dezen komkommertijd waarlijk een buitenkansje, noem het desnoods een reuze uitkomst, wanneer men eens 'n druiventros in t vizier krijgten het is goed te begrijpen, dat wanneer dit ooft o jammer buiten het bereikt der grijpende vingeren hangt, de teleur stelling schrijnt maar het is bepaald oer-conser- vatief, wanneer men dan die vrucht des wijn- gaards zuur noemt, die naargeestige gewoonte is immers zoo oud als de weg naar Rome zoo oud als het gebruik, het jaarlijks weerkeerend gebruik, van den bijzonderen medewerker der ,A oorwaarts" om tegen Koninginnedag te schimpen op de festiviteiten en de voorbereiding* daarvan. Mijnheer Nurks foeterde ook eergisteren weer tegen die „Oranjelol", waar de groote menigte zich aan vergaaptRobertus sloeg voor de zoo- veelste maal platweg aan 't kankeren tegen de kunstmatige „volksopwinding" 't onaangename mensch meesmuilt, dat dergelijke kost, goed is om opgeschoten jongens en meisjes het hoofd op hol te brengen, maar de edelachtbare kniesoor vindt dit nou niks, totaal niks voor grrroote roode menschen en bewuste esdéapëers. Intusschen schijnen die groote roode menschen en bewusten tamelijk hardleersch te zijn, dat de „pipa" ieder jaar het noodig oordeelt zijn vader lijk vermaan tot zijn jongens te richten neen vleiend is anders hoor Overigens begrijpen wij niet, dat de hopman van 't bloederige Schiedamscbe vendel zoo reactionnair doet. Hij weet toch wel, dat in Amsterdam, den Haag en Rotterdam de roode opperhoofden zoo star en stug niet meer tegen de Landsvrouwe doen of kunnen de lam mertjes hier de zwenking nog niet volgen zonder duizelig te worden „Neen", gromt mogelijk de nobele „Voor- waarts"-medewerker in ijsbeerstemming, ,,'t is de afkeer, die ik als gezeten burger van lawaai heb, die mij zoo doet handelen." 't Is aandoenlijk Is de S.D.A.P. dan niet de partij van den grooten trom met de koperen bekkens? Heeftkok Kleerekoper dan niet patent genomen op zijn gerenommeerde lawaaisaus Is Stenhuis niet de profeet van „Die niet schreeuwt, die niet wint" En als de geachte schrijver misschien nog niet overtuigd is, willen we hem herinneren aan een voorval in den zomer van 1925. HeugL het den narrigen opposant niet, hoe de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P., op den avond van den verkiezingsdag in den waan verkeerde, dat de regeering „om" was en kan hij zich nu niet meer voor den geest halen, hoe een vreeselijk verhitte man, tusschen een opge wonden stoet, door Schiedams straten de „Inter nationale" zoo luidruchtig liep te kwinkeleeren, dat de kinderen wakker 'schrokken Gerust „Voorwaarts"-vriend, al is Uw bloeds menging ook zoo, dat ge spoedig opstuiftgrijp niet zoo haastig naar de pen om Uw toorn een uitweg te bezorgen. De gesteltenis van het menschdom in deze dagen, is van dien aard geworden, dat men niet kan zedemeesteren althans niet straffeloos indien men zelf niet stevig in de schoenen staat. Nogmaals: betoom Uw schrijflustverspil minder woorden en denk meerhet zal Uw evenwichtigheid ten goede komen en 't zal minder gemakkelijk voor Uw tegenstanders zijn, om U in de kaart te kijken. Oranjevereeniging. 31 Augustus nadert. Bij al het geen dat reeds is medegedeeld willen we tot besluit melden, dat de officieele feest gids er is. Een ieder kan zich nu overtuigen dat Schiedam op den verjaardag van het hoofd van Staat op waardige wijze dat heuglijk feit wil herdenken. De Oranjevereeniging doet dan een beroep op Handel en Industrie om het personeel indien mogelijk den geheelen dag, en waar zulks niet mogelijk den namiddag vrij te geven.. Het vuurwerk is zoo groot van omvang dat het programma niet in den feestgids opgenomen kon worden. Wellicht Maandagavond nog iets daarover. Dit maal zullen een gedeelte van de prijzen die beschikbaar zijn voor de Volksspelen te zien zijn in den winkel van Magazijn New- England aan de Hoogstraat en wel van 11 uur heden avond af. Nu het feest reeds Maandagavond aanvangt, zou het zeer zeker de feestvreugde verhoogen als de driekleur uithing. Een vriendelijk ver zoek zij daartoe het laatste woord. Door de politie is gisteren op aanwijzing van J. B. op de Broersvest aangehou den A. de B. uit Rotterdam, die in de Furness- haven een jasje had weggenomen, dat aan B. toebehoorde. De man verklaarde, dat hij in de meening had verkeerd, dat het jasje door B. was weggworpen, omdat het oud was. UIT ROTTERDAM. Prinses-Theater. De bezoekers van bovengenoemd theater kunnen deze week genieten van een mooi en interessant program. Na het zeer actueele Fox- nieuws draait een aardige kluchtige twee-acter. Buck Jones houdt daarna in het zes acten lange filmwerk „De tijger van 't noorden" het publiek van begin tot eind in spanning. Deze week is er een uitgebreid variété. Eer stens eenige aardige liedjes van den humorist Jack Weston en vervolgens optreden van den boeienkoning Martini Szeny. De krachtstaaltjes door dezen ten beste gegeven, zijn zeer zeker té bewonderen. De hoofdfilm, een romantisch filmspel, welke speelt rondom het verleden van den galanten struikroover Dick Turpin. Tom Mix als Turpin, vervult de hoofdrol. Een zeer goede speelfilm, welke alleen reeds een bezoek aan Prinses ten volle loont. W. B. Theater. Behalve journaal en revue vermeldt het W. B. programma drie groote films. Als we eerstge- noemden gehad hebben, verschijnt Harold Loyd op het witte doek in „Kareltje heeft pech", een avonturen reeks in vier stadia, waarom braaf gelachen wordt. Als tweede hoofdnummer een werk in zes acten, genaamd „Als meisjes het huis verlaten", een boeiend filmspel met aardigen inhoud. Van variété bleven we deze weekgespeend. Na de pauze een zeer mooie speelfilm uit het Joodsche familieleven. De titel is „Sores en Simge",wat in goed Flollandsch moet beteek enen vreugde en leed. De film laat ons echter weinig vreugde zien, doch wel veel en schrijnend leed. Het werk wordt uitmuntend gespeeld en is uit stekend van inhoud. Een zeer mooie en pakkende muzikale illustratie verhoogt het effect van het geheel niet weinig. Gaarne bevelen wij dit mooie programma aan. UIT VLAARD1NGEN. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden raadsvergadering is op voorstel van B. en W. aan den heer A. C. van Dam op diens verzoek met ingang van 16 October eervol ontslag verleend als directeur van de gemeente-reiniging. Het bestuursvoorstel tot samenvoeging van den dienst der gemeentewerken en den reinigings dienst en ontsmettingsdienst is aangenomen. De Hoogstraat. Hedenmorgen is de herbestrating van de Hoogstraat voltooid. De omstandigheden in aan merking genomen heeft Gemeentewerken zich vlug van dit lastige werk gekweten. Pandora. Twee groote films, twee kleinere en variété, ziedaar hetgeen den bezoekers van Pandora wordt geboden. Na het journaal krijgen we eerst een klucht. „Vroolijke Fransje gaat een ritje maken." Hierna een dolle Fransche klucht in drie acten genaamd, Verstrooid als een pro fessor." De bekende Parijsche komiek Maurice Chevalier speelt in deze film op onverbeterlijke wijze de hoofdrol; het geval is nog al vermakelijk, doch, hoewel vrij onschuldig van aard, niét bijzonder geschikt voor jeugdige bezoekers. Beter gaat dat met de volgende film „De wraak van den Reus", een film volgens het recept van Maciste doch in de hoofdrol Jean Raicevic, die bewezen heeft, dat hij voor den Italiaan niet behoeft onder te doen. Op het tooneel Mr. Carter en Miss Corina welke het publiek een half uurtje bezighouden met goochelen, buikspreken, hondendressuur, kunsten met zeepbellen, een muzikaal nummer enz. Na de pauze een film in zes acten, getiteld „Het testament van Anthony Cole". Een zeer mooi en spannend filmwerk, vol verrassingen en een zeer ongewone ontknooping, hoewel het gewone einde van een film er toch ook in ver werkt is. Het geheel vormt een programma waar de directie wel plezier van zal beleven. Gistermorgen is door een ge neesheer verbonden de 4-jarige P. v. D., die een bloedende wonde aan het hoofd had. Flij had van een jongen een klap met een stok gehad. Gisteravondisbij depoli-tieaan- gifte gedaan, dat een hek, aangebracht om een keet, staande in de z.g. Laan van Offerman aan de Damlaan, eigendom van de Schiedamsche Padvindersvereeniging, gedeeltelijk is vernield. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag reed C. de J. met zijn bespannen voertuig in de Boterstraat een lantaarn aan, welke verbrijzeld werd en wel, omdat het paard schrok van een auto, die in die straat een garage in moest rijden. Op de werf der firma Wilton is ten nadeele van H. F. uit Rotterdam een zilveren remontoirhorloge met dito ketting ont vreemd. Waarom zoudt U een piano, orgel of kunst- spelpiano buiten de stad koopen heeft steeds een flinken voorraad instrumenten voor U beschikbaar, zoowel eenvoudige als meer kostbare. Algemeen bekende, vooraanstaande merken. Matige prijzen, schriftelijke garantie. Bezoekt ons magazijn zonder verplichting Uwerzijds. Wij geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen en voorlichting. 2738 13 HOOGSTRAAT 20. in groote keuze voorhanden. Proefllacons gratis. 2709 15 Vervolg Kerkberieht. KALENDER. (29 Augustus5 September 1926). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 12e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (14e Zondag na Pink steren). Van den Zondag, blz. 427. 2e Oratie van de Onthoofding van den H. Joannes de Dooper, blz. 814. 3e Oratie van de II. Sabina, Martelares, blz. 814. Maandag. H. Rosa, Maagd der Domini canerorde, blz. 818. 2e Oratie, behalve in de gezongen Mis, van de H. H. Felix en Adduetus, Martelaren, blz. 818. Dinsdag. H. Raymundus Norvatus, Belij der, blz. 820. Woensdag. H. Aegidius, Abt, blz. 49*. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II en III. Geen Gloria. Donderdag. H. Stephanus van Plongarije, Koning en Belijder, blz. 822. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II en III. Vrijdag. Z. Guala, Bisschop en Belijder der Dominicanerorde, blz. 823. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II en III. Gezongen Mis ter eere van het H. Hart, blz. 415. Zaterdag. Z. Catharina van Racondigi, Maagd der Dominicanerorde, blz. 824. 2e Oratie van de H. Maagd. 3e Oratie van den octaafdag van den H. Augustinus, blz. 813. 4e Oratie van den H. Marcellus, Martelaar, blz. 826. a.s. Zondag. 13e Zondag na het octaaf van Drievifldigheids-Zondag (15e Zondag na Pink steren). Van den Zondag. AGENDA. Maandag 30 Augustus. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 31 Augustus. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned, R. K. Volksbond. Repetitie iederen Dinsdagavond van 8£ tot 10! uur- Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van Schiedam verleenen bij deze met het oog op de viering van den verjaardag van H.'vi. de Koningin, voor Maandagavond a.s. ontheffing van het verbod, om een winkel na des avonds 8 uur ge opend te hebben, met dien verstande, dgt na 8.15 n.m. geen winkelbedienden aanwezig mo gen zijn en de winkels uiterlijk des avonds te 11 uur gesloten moeten zijn. Schiedam, 28 Augustus 1926. Gemengd Nieuws. Hij was al zoo ver... Nabij de Belgische grens, onder Nispen, is J.B., uit Rotterdam, aangehouden, die in het bezit was van een te Rotterdam gekaapt rijwiel. Man en rijwiel werden naar Rotterdam getrans porteerd en aldaar ter beschikking van de poli tie gesteld. Een maaltje voor de visschen. De jeugdige bakkersgezel T. IOud-Gastel, die per fiets een groote mand br<,od moest ver voren, reed tengevolge van een botsing met een boom, bij het uitwijken voor een wandelaar met fiets en al pardoes in den vijver aan den Dreef aldaar. De drenkeling was door voorbij gangers weer spoedig op het droge gehaald, doch de fiets met broodman J werden eerst later uit den vijver opgevischt. Arbeidsconflict met handtas telijkheden, Uit Alblasserdam wordt aan de „Voorwaarts" gemeld, dat bij de fa. Kloos te Kinderdijk de verbittering van het personeel tegen een Duitschen bedrijfsleider H. tot een uitbarsting is gekomen, waarbij een arbeider hem te lijf ging. In enkele minuten was het heele personeel slaags en werd er gegooid, geslagen en geschreeuwd. Deerlijk gehavend is toen de bedrijfsleider kunnen vluchten, in een kantoortje, waarin velen hem volgden. Eindelijk kwam de directeur, de heer B. Visser, wien het gelukte de arbeiders te kal- meeren. De bedrijfsleider Was inmiddels ge vlucht. Na vergadering met den directeur werd het werk hervat op voorwaarde, dat de bedrijfsleider buiten de fabriek zou blijven. Wat zat daar wel in? Woensdag j.l. 'smiddags omstreeks 12 uur, ontrukte een als werkman gekleed man op het Leidschepein te Amsterdam vóór het American hotel een pl.m. 12-jarig meisje een bruin lederen heeren- portemonnaie Hij liep hard weg en vluchtte in een auto, die op het Leidscheplein voor het stopbord wachtte, in de richting van de Leidsche- straat. De commissaris van politie in de 3e sectie, bureau Leidscheplein te Amsterdam verzoekt hun die van den persoon of auto aanwijzingen kunnen geven, zich fen spoedigste aan zijn bu reau te vervoegen. .Een gunstig ongeval. Dondeidag is de 20-jarige G., werkzaam in de kleiwaren- fabriek van den heer A. Russel te Tegelen, door een drijfrad gegrepen. Hij werd eenige malen rondgeslingerd en de kleereri werden hem van het lijf gerukt. Eerst toen de machine stop gezet was, kon de man uit zijn benarde positie wor den verlost. Hij werd bewusteloos naar zijn woning overgebracht. Bij de eerste geneeskun dige hulp werden geen levensgevaarlijkeverwon dingen of kneuzingen ontdekt. Voor zeven stofzuigers opge licht. De hoofdvertegenwoordiger van de Orion-stofzuiger-maatschappij, de heer P.W. F.K. te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat een van zijn reizigers, zekere P.R., hem voor zeven stofzuigers en een bedrag aan geld op gelicht heeft. R. zou zeven maal door middel van het opgeven van gefingeerde koopers, een stofzuiger buit gemaakt hebben. De stofzuigers, die een waarde van 686 hebben, heeft R. te eigen bate verkocht. Bovendien heeft hij zeven maal onrechtmatig zijn provisie van 20 per stofzuiger ontvangen. R. is aangehouden eu opgesloten. Het vliegongeluk te Dortmund. Omtrent het ongeluk aan het Ned. Sportvlieg- tuig te Dortmund overkomen, verneemt „de „Tel." de volgende tragische bijzonderheden. Nadat Reiber's vliegtuig voor den start was vrijgegeven, arriveerde kort vóór het vertrek op het terrein een auto met verschillende pas sagiers, onder wie zich de ingenieur en fabri kant Albert Peek uit Dortmund met zijn vrouw bevonden. Hij en zijn echtgenoote waren voor nemens het gebouw van de Luft Hansa te be zichtigen. Het toeval wilde, dat Peek en Rei,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2