zien hadden hadden zijn thans namelijk tal van dorre strepen getrokken, die,bij zeer nauwkeurige beschouwing, totaal doodgebrand blijken te zijn. En toch is hier van geen menschelijke kwaadwilligheid of onvoorzichtigheid sprake. Immers, het vuur is niet de oorzaak, doch de brandend heete zon, die dezen zomer gedurende enkele dagen, inzonderheid het schaduwlooze Veluweland, zoo geweldig heeft gestoofd, moet de heideplantjes totaal hebben verzengd. Dat dit echter streepsgewijze is geschied, maakt het geval nog des te onbegrijpelijker. Behalve dat het natuurschoon, vooral in dezen tijd van het jaar, nu de paarse heide bloempjes aan het vredige landschap zoo'n be koorlijk aspect kunnen geven, er geducht onder heeft geleden, zullen ook de nijvere bijen, bij het verzamelen van honing, ongetwijfeld de na- deelige gevolgen van deze heideverschroeiing ondervinden. Omgeslagen. Maandagmorgen is een vrachtauto, op weg van Amsterdam naar Harderwijk, en waarin zich 23 militairen be vonden, bij Amersfoort omgeslagen, doordat de wagen met te groote snelheid de bocht nam. Een achttal militairen viel uit den wagen. Een hunner de milicien D. Pelster kreeg een schedel breuk en een schouderfractuur. Hij werd opge nomen in het militair hospitaal te Amersfoort. Zijn toestand is zeer ernstig. Voorts bekwam een ander een boven-arm fractuur; deze militair werd naar Utrecht ver voerd. De overige zes personen werden in het Militair hospitaal verbonden zij bekwamen min of meer ernstig verwondingen. Gevaarlijke liefhebberij. Een paar visschersjongens uit Lemmer streden om de eer met het plat van de met lappen omwonden rechterhand ee n spijker het verst in een stuk hout kon slaan. Bij den 17-jarigen Ph. drong de spijker, door de lap, in de hand. Er ontstond bloedvergiftiging en, ondanks geneeskundigen bijstand, is de jongen Zaterdag in het ziekenhuis te Sneek aan bloedvergiftiging overleden. De fraudeeren de deurwaarder. De deurwaarder der belastingen te Sittard H., zit nog altijd in voor-arrest. Het onderzoek is in vollen gang en er komen steeds meer verduis teringen aan het licht, zoodat het bedrag reeds de 4000 heeft overschreden. Het onderzoek toont aan, dat veel belastingbetalers hun pen ningen hebben geofferd, zonder ooit een kwi tantie gekregen te hebben. Ongeluk op de Loosd rechtse he plassen. Uit Loosdrecht wordt gemeld dat eergistermorgen omstreeks 11 uur een roei boot werd verhuurd aan een jongen man en een jong meisje van circa 20jarigen leeftijd. Zij voeren daarmee in de plassen rond, doch reeds een half uur later vond een jongetje, dat daar ook wat aan het varen was, de boot half vol water op het water drijven. Motorbootjes en zeilboo- ten, die in vrij grooten getale aanwezig waren, beijverden zich aanstonds met zoeken, en reeds te 12 uur had men beide lijken opgehaald. Langdurige pogingen, om door middel van kunstmatige ademhaling de drenkelingen bij te brengen, mochten niet bateai. De slachtoffers zijn Gerard Kolb uit Haar lem en Ciska Pooters uit Amsterdam. Overreden. De rangeerder der spoorwe gen M. van Hezik vader van drie kinderen, is bij 's-Hertohenbosch door een trein overreden, en gedood. Men vond hem ernstig verminkt bij de spoorbaan liggen. Verkeerd gesprongen. Bij een vuur werk op het feestterrein te Dieren is een tour- billon, die in de lucht niet was gesprongen, tusschen het publiek terecht gekomen en met een geweldigen knal ontploft. Juffrouw, Timmer uit Helmond werd door een stuk bran dend vuurwerk getroffen en kreeg ernstige brandwonden aan de beenen. en mej. Bosch "it Ellecom kreeg een brandwonde aan de borst. Dr. Versteeg uit Dieren verleende spoedig bulp. E r g e r 1 ij k. De ergernis door den reserve- officier verwekt in het rustige badplaatsje Wijk "an zee toen hij Zondag j.l. bij gebrek aan een ..beter' met het werpen van een theeschoteltje Z1jn z.i. beleedigde officierseer meende te moeten Wreken, eerder vermeerderd dan verminderd. Instee van de plaats te vermijden, waar hij door zijn daad zooveel ergernis had verwekt, trad hij in de volgende dagen des avonds zoo writeerend op, dat verscheidene bezoekers de gelegenheid verlieten, waar hij verscheen. Tar tend zinspeelde hij in tegenwoordigheid van de politie op zijn daad van j.l. Zondag en moest zelfs aangezegd worden, de lokaliteit te verlaten, daar het over het officieele sluitingsuur was. Dm het burgerlijk gezag schijnt hij dan ook Weinig te geven, want de tegenwoordigheid zelfs van den burgemeester was voor hem dijkbaar geen beletsel met zijn optreden door e gaan. Op verzoek van den burgemeester leeft zijn kapitein hem toen verboden de open bare gelegenheden in Wijk aan Zee te bezoe- Tpn dit lapt hij aan de bekende laars. hans heeft de burgemeester aan de houders der gelegenheden in Wijk aan Zee last gegeven "em den toegang te weigeren. Naar wij vernemen zal hij bij niet voldoening 11 an dit verbod, door de politie uit de zaal ver wijderd worden. Rudolph Valentino. Maandag is jet stoffelijk overschot van Rudolph Valentino "oor een stoet van rouwdragers naar het lijken- mis gebracht, waar het lijk zal bewaard blijven. tot de broer van den filmacteur in New-York zal zijn aangekomen, om te beslissen of de doode naar het vaderland zal worden teruggebracht dan wel in de V. St. zal worden ter aarde be steld. Er werd een lijkdienst gehouden in de St. Malachi's kerk. 'Pater Leonard hield een lijkrede. Er waren prachtige bloemen en so listen van de opera zongen. Er was ook op straat reusachtige belangstelling. In den stoet werd zeer opgemerkt Pola Negri, van wie verteld werd dat zij met R. Va lentino geëngageerd was, toen hij stierf. Aanslag op een ba n kBandieten hebben getracht de kas van een bankinstelling midden in Warschau te plunderen. Vervolgd door de politie hebben zij tal van revolverscho ten gelost. Een politieagent en een bandiet zijn gedood. De andere bandieten zijn gearresteerd. Verscheidene voorbijgangers zijn gewond. Een der gearresteerden heeft verklaard, dat een zekere Jarecke, ontslagen politieambtenaar, de aanstichter van het misdrijf was. In verband met den inval van roovers in een wisselkantoor te Warschau wordt nog medege deeld, dat de gearresteerde dief een docent in de rechten aan de universiteit te WarschaTi is. Hij verklaarde dat een ontslagen politiebeambte den overval op touw heeft gezet. Het schijnt, dat deze in politieuniform voor het bureau op post heeft gestaan. Een derde medeplichtige werd door een voorbijganger neergeschoten. Nog steeds groote hitte. Draadloos wordt gemeld, dat in Spanje nog altijd een bui tengewone hitte heerscht, die soms boven de vijftig graden Celcius stijgt. Een groot aantal personen is gestorven. Botsing. Te Naworth bij Carlisle heeft bij een overweg een botsing tusschen een snel trein en een autobus plaats gehad. Er zijn acht dooden, w.o. de employé, die liet hek heeft ge opend voor de bus, waardoor deze op de trein is gereden. Misdadig automobilisme. De autowedstrijden van de Algemeene Duitsche .Automobiel Club hebben gistermorgen in de vroegte twee slachtoffers geëischt. In de nabij heid van Husum sloeg een racewagen om. De beide inzittenden werden gedood. De wedstrijd heeft in Sleeswijk ook eenige slachtoffers geëischt. Bij een wegkruising reed een auto in groote vaart op een boerenwagen, vernielde dezen en sloeg over den kop. De Voerman van den boeren wagen werd zwaar gewond. De inzittenden van den auto werden eveneens zwaar gewond en werden naar Kiel overgebracht. Kinderen. Te Leeds (Eng.) zijn voor den kinderrechter twee jongens verschenen van 8 en 9 jaar. Zij hadden met een zakmesje een aantal kalveren verminkt op zoo ongelooflijke, afgrijselijke manier, dat het bijna niet te be schrijven is. De arme beesten waren in een be perkte ruimte gebracht bij het abbatt.oir en daar zonder toezicht gelaten. De kinderen had den de beesten met hun messen gekerfd en van twee de staart afgesneden. De veearts die als deskundige gehoord werd, zeide in zijn vijfLigjarige praktijk nooit zóó'n vreeselijk geval van wreedheid te hebben mee gemaakt. De kinderrechter, sir George Cockburn, ver klaarde: Ik weet niet hoe ik deze zaak moet behandelen. Het is te erg om onder woorden te kunnen worden gebracht. In de veertig jaar dat ik in deze stad rechter ben, ben ik nog nóóit zóó diep geschokt geweest, en heb ik nooit ge staan voor een daad van zoo duivelsche verdor venheid als deze. Deze zaak is zoo ernstig, dat de rechtbank een week moet nemen om te over- leggen wat er gedaan moet worden. Gedurende dien tijd moeten de jongens in het huis van be waring blijven." Toen deze verklaring was afgelegd, begon een aantal vrouwen te snikken en hoorde men gillen: „Arme schapen." Ernstige aardbeving. Een ernstige aardbeving heeft de Azuren geteisterd. Vooral het eiland Fayal heeft veel geleden. Er zijn ze% mensehen gedood en velen gewond.Talvan huizen zijn totaal verwoest en wegen vernield. De ver schrikte bevolking kampeert op de pleinen. Ernstig sche-epson geluk. Gister nacht is de passagiersboot Burewestink, die de vaart van St. Petersburg naar Kroonstad onder houdt, in Wet orskoikanaal tijdens dichte mist bij het uitwijken voor het Duitsche stoomschip Greyne, op een van de pieren geloopen. Het schip kreeg'nlek van 2M. onder de waterlijn en zonk in een kwartier tijds. Er zijn 150 passagiers ver dronken. Tot dusver zijn 19 lijken verborgen. Z i e k e l ij k e misdadigheid. Waai de Basler Nationalzeitung meldt, is op het spoorwegtraject BazelZurich een aanslag op den spoorweg gepleegd. De spoorwegbeambten ontdekten namelijk gistermorgen in de vroegte, dat van een tien tal op elkaar volgende dwarsliggers de schroe ven waren verwijderd. Indien de daad niet tijdig zou zijn ontdekt, zou een ernstige spoorwegramp het gevolg heb ben kunnen zijn. Een afstandsrecord van de K. XIII. Een telegram aan San Fransisco aan de „New-York Times" geeft eenige interessante bijzonderheden over den tocht van den Neder- landschen onderzeeër K XIII, die veilig te San Francisco is aangekomen, waardoor een nieuw afstandsrecord werd gevestigd voor onder zeeërs, niet onder bescherming van een convooi varende. De commandant, luit. van der Kun, deelde mede, dat een reis van 10.000 mijl is volbracht zonder eenig ongeval. De K. XIII heeft over het algemeen niet onder water gevaren, maar doorkliefde lang zaam de oppervlakte met een snelheid van 8 knoopen per uur, hoewel een snelheid van 18 knoopen ontwikkeld kan worden. Bij het verlaten van Helder was de vaart- route bekend tot de Azoren, waar de voorraden werden aangevuld, hetgeen herhaaldelijk op de reis zou gebeuren. De volgende aanlegplaats was Las Palmas, waarna met open water voor de boeg, een zeer avontuurlijke reis begon. Eiken dag", aldus luit. Van der Kun, gin gen wij voor drie kwartier tot twee uur onder water, waar dr. Vening Meines van de Neder- landsche landmeetkundige commissie slinger proeven verrichtte. Na wekenlang op zee te hebben doorge bracht, bereikten wij Curacao in Nederlandsch West-Indië, waar wij verscheidene dagen zijn gebleven om onze zeelieden gelegenheid te geven voor werkelijke rust. Daar vandaan werd een korte reis gemaakt naar Colon en door het Panamakanaal naai de Stille Zuidzee langs den Westelijken hoek van het Amerikaansche vasteland. Eiken dag zijn wij geruimen tijd onder water gebleven. Onze volgende aanlegplaats was Ma- zatlan in Mexico en vervolgens San Francisco. Gij zult begrijpen hoezeer wij het vooruitzicht waardeerden van twee weken weer aan land te kunnen blijven." Van San Francisco gaat de onderzeeboot naar Honolulu, dan naar Guam, Yap, Ambon, Banda Bima, en eindelijk naar de Nederlandsche vlootbasis Soerabaja. De aankomst te San Fran cisco geschiedde een dag eerder dan was vast gesteld. De K. XIII is de haven binnengekomen zon der officieele ontvangst en zonder loods, die haar naar de dokken kon brengen, zoodat zij doelloos gedurende eenige uren heeft rondge dreven, totdat een regeerings-sleepboot de K. XIII in het oog kreeg en na de indentiteit te hebben vastgesteld, als loods naar de anker plaats dienst deed. Laatste Berichten. Weerbericht. VerwachtingMeest zwakke wind, uit O. richting, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer in 't Zuiden, vooral in 't N. koeler. Overtredingen. Men meldt ons uit R'dam Door de politie zijn gister 8 café's gesloten, wegens overtreding van de voorschriften en verordeningen, door den burgemeester voor 31 Augustus uitgevaardigd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 30 Aug. 1 Sept. 12.11 Va 12 117 Berlijn 59 50 59 41 Parijs - 7.107, - 7 42 België 6.85 - 7 01l' Zwitserland 48 19 - 48 19 Amerika - 2.497, -2.497, Weenen 35 20 - 35 20 Kopenhagen - 66.227, - 66.76 Stockholm - 66 777, - 66.76 Oslo 54 67 7 2 - 54.677 Madrid - 38.25 - 38 07 7 Milaan 8 17 8 777, Telegrammen. GEEN HOTELBELASTING MEER. ROME, 1 September, (draadloos) De Ita- liaansche ministerraad heeft besloten, de speci ale belasting op de rekeningen van hotels en af te schaffen. Er werd een ontwerp aangenomen dat de regeering machtigt, de vrijstelling van belasting op roerende goederen op een basis van wederkeerigheid uit te strekken tot de bui- tenlandsehe consulaire ambtenaren en beambten in Italië. DE AARDBEVING OP DE AZOREN. LONDEN, 1 Sept. (draadloos) De aardbeving op het eiland Fayal (Azoren) heeft 50 dooden geëischt, vele personen werdén gewond. SPORT. Kanaalzwemmers. Voor den derden keer in de maand Augustus is het Kanaal overgezwommen, nu door deii Duitschen kampioen Vierkötter, die na een mis lukte poging op Dinsdag j.l., Maandag het Kanaal overzwom in 12 uur 42 min., bijna twee uur sneller dan miss. Ederlc. Hans Vierkötter is dus „recordhouder." Volgens de laatste berichten is gisteren mevr. Clemington-Corson, 'n Amerikaansche, er even eens in geslaagd om het Kanaal over te'zwemmen De aardigheid raakt er nu van af. Kerknieuws. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Uitgeest den Weleer waarden heer B. J. van Houten (neomyst). Capueijnen te Charlois. De onderhandelingen tusschen de paters capueijnen en de gemeente Rotterdam ten aan- van de nieuwe kerk te Charlois zijn thans in een zoodanig stadium gekomen, dat de bouw verzekerd is. De „Msb." deelt mee, dat de plannen grootsch zijn opgezet. Het nieuwe gebouwencomplex van Charlois' rectoraat zal niet minder dan 20 paters en broeders hunnen herbergen. De gebou wen komen te liggen aan den Dorpsweg recht tegenover de fraaie katholieke scholen in de Slotboomstraat. Nationale Noveen. De volgende circulaire is door het geheele land verspreid: Hierdoor deelen wij mede, dat wederom een noveen zal gehouden worden ter eere der H. Kleine Theresia van Lisieux, om door hare voorspraak van God de gunsten te verkrijgen die worden afgesmeekt. De noveen begint op 22 September (eerste dag) en eindigt op 30 September, feestdag van de II. Kleine Theresia. Men wordt verzocht eventueele intenties voor deze noveen im-te zenden aan de eerwaarde zusters Theresianen (Carmelitessen), Warande 115, Schiedam,en dit zooveel mogelijk aan vrien den en kennissen bekend t. maken, zoodat er werkelijk sprake kan zijn van een nationale noveen ter eere der H. Kleine Theresia. Voor de toezending van adressen van H. There- sia-vereersters en vereerders houden wij ons gaarne aanbevolen. Kloosters en gestichten worden Vriendelijk verzocht deze noveen te willen meehóuden, zoodat wij vertrouwen mogen, dat door veler gebed, velen verhoord zullen worden. De H. Theresia moge wederom Haren Rozen- zegen op aarde doen nedeskomeni Vertrouwend op aller medewerking teekenen wij Hoogachtend, H. Theresia van Lisieux-fonds. Burgerlijke Slaud. Geboren: Aug. 28. Elisabeth, d. v. J. Post en J. van Eijk, Nieuwe Maasstraat. Wilhel- mina Johanna Jacoba, d. v. G. F. Schuurmans en L. C. A. M. Meijer, Laan Ons Genoegen. Casper, z. v. A. Sla en C. van Eijk, Lekstraat. Hendrik z: v. H. Bezemer en J. C. Gommel, Rozenb. straat. 29. Adriana Maria, d. v. I. van Gelderen en J. van Deurzen, Ged. Broersvest. Leendert, v. v. J. Id. F. v. d. Brugge en A. de Looper, Anth. Muijsstr. Egidius Hendricus, z. v. H. Kleiss en J. C. Jansson, Bagijnhof. Overleden: Aug. 27. B. G. van Meurs, oud 69 j., Nassaulaan. 28. Abdullah Hassan, oud 19 j., Nassaulaan. P. J. Willems, oud 3 mnd., Nassaulaan. 29. A. J. v. d. Zee, oud 55 j., wed. P. Brouwer, v. Swindenstr. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 1 Sept. v.m. 10.36 n.m. 11 11. 2 Sept. v.m. 12.09 n.m. 12.36. 3 Sept. V.m. 1.n.m. 1.17. 4 Sept. vm 1.35 n.m, 2.05. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4 N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 30 Aug. Aangekomen s.s. Eden Fore, van Poortershaven. s.s. Archangel, van Ilarwick. s.s. Fagerbro, van Plymouth. s.s. Olavis, van Manchester. zeesleepbooten Superman, van Hull. Hullman, van Hull en 4 Engelsche stoomtrawlers, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. s.s. John Sauber, met papierhout van Trangsund. Italiaansch s.s. Atlantide, van Genua. s.s. Bissau, van Lissabon om hier beiden te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 31 Aug. Aangekomen Japansch s.s. Altai Maru, met olie van Kobé via Rotter dam. Eng. s.s. Dardanus, met olie van Kobé via Londen. s.s. Salacia met,traan van Sal- danha Baai allen voor Schieveem. SCHIEDAM, 30 Aug. Vertrokken s.s. P. N. Damin, naar Wiborg. s.s. Robert Sauber, naar Finland. s.s. Hulda Maersk, naar Londen. s.s. Alchymist, ledig naar Huil. SCHIEDAM, 31 Aug. Aangekomen s.s. Oueen Olga, van Androssan, bij Wilton. s.s. Astrid, van Londen. s.s. Navmoy, van, Gar- ston; s.s. Frances Duncan, van Londen, allen om hier kolen Ie bunkeren. HARBURG, 31 Aug. Vertrokken s.s. Agility, met olie naar Schiedam. HULL, 31 Aug. Aangekomen s.s. Alchymist, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schie dam. SCHIEDAM, 1 Sept. Gedurende de maand Augustus kwamen alhier binnen 193 stoomsche pen, 2 zeilschepen, 10 zeelichters, 12 zeesleep booten, I zandzuiger en 85 Engelsche stoom trawlers. tegen 58 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zeelichter in Augustus 1925. Bij N. V. Schieveem kwamen tot heden aan 82 zeebouten, bij Furness 103, Wilton 130, Wald- hof 39, om te bunkeren 473 zeebooten en 616 visschersdaartuigen (stoomtrawlers) Handelsberichten. Beurs van Sehledam. Moutwijn. SCHIEDAM, 1 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 13.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritns. SCHIEDAM, 1 éept. Men noteert voer Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Speelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3