DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON, De duiv el der Woestijn. 49ste Jaargang. Donderdag 2 September 1926, No. 14647 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 hij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een'wijsvinger; f 15 bq verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE COURANT Bureau :JK O^M A R K T 4. Abonnement e^n per Telefoon IntercommunaaF 68085 Postbus 39. Advertentie n: 15 regels 1.75 elke regel|daarboven^35 cent, 3j[maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden [mededeelingen 75 ct. per regel. post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 met Officieel Kerkbericht 10 ets. 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Tarieven worden op aanvraag DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Wallstreet tegen Galles. Het heeft, aldus meldt het I.K.P., alom groot opzien gebaard, dat het orgaan der hooge New- Yorksche finaneieele kringen, „Wallstreet Jour nal," de nieuwe wetten van president Calles met een buitengewone heftigheid bestrijdt. Het blad verklaart deze wetten voor onrecht vaardig en ongeldig en evenzoo noemt het de geheele grondwet van 1917 zonder eenigen rechtsgrond. Over de den len Augustus in wer king getreden wetten zegt „Wallstreet Journal" woordelijk het volgende Deze maatregelen zijn van nul en geener waarde, voornamelijk op de volgende drie gronden le. Wijl de president geen wettelijke bevoegd heid had ze in werking te laten treden. 2e. Wijl Calles in het geheel niet als de wettig gekozen president van Mexico kan gelden. 3e. Wijl de grondwet van 1917 nooit wettelijk werd erkend. Betreffende het eerste punt voert het blad aan, dat het Mexicaansche parlement geen recht had om Calles te machtigen tot het uit vaardigen van nieuwe wetten, terwijl boven dien Calles de hem wederrechtelijk gegeven volmacht overschreden heeft. Calles' presidentschap is volgens hetzelfde blad geheel onwettig, wijl hij in het jaar 1920 den toenmaligen president Carranza door een legermanoeuvre van diens plaats verdrong en dientengevolge naar de grondwet zelf art. 82 par. 7 voor het ambt van president ge diskwalificeerd is. En ten slotte is de wet van 1917 zelf ongeldig, daar Carranza ze er doorgejaagd had in een parlementszitting, waartoe slechts zijn naaste vrienden en aanhangers waren opgeroepen. De wet is nooit door de meerderheid der wet gevende lichamen aangenomen en is dus in het geheel niet op het recht gebaseerd. Tegenover deze bewijzen blijkt het hoofd motief van Calles, als zou hij niets anders doen dan de bestaande wetten uitvoeren in dubbelen zin leugenachtige juichelai-ij. DE VOLKENBOND. Spanje b 1 ij ft koppig. In de commissie voor de zetels steunde alleen China den door Spanje opnieuw geformuleer- den eisch van een permanenten raadszetel, doch verbond aan dien steun de voorwaarde, dat ook China een permanenten zetel zal ver werven. Von Hoesch verklaarde, dat zijn land uit bescheidenheid zich onthouden moest om het woord te voeren, zoolang het geen lid is van den bond. De vertegenwoordiger van Polen onthield zich eveneens. Alle andere leden, ten getale van 12, spraken zich duidelijk uit tegen de uitbreiding van het aantal permanente zetels in den raad. Zij ver zochten allen den vertegenwoordiger van Spanje hun tolk te zijn bij zijn regeering om haar te verzoeken haar kostbare medewerking aan den Volkenbond voort te zetten. De bespreking werd door geen stemming be sloten, want de commissie was van meening,dat het de taak Van den Volkenbondsraad zijn zal om een besluit te nemen, waarbij rekening ge houden wordt met de gevoelens die in de bespre kingen der commissie tot uiting gekomen zijn. De vertegenwoordiger van Spanje sprak geen enkel onherroepelijk woord uit. Hij verklaarde dat hij gaarne aan zijn regeering het beroep zal mededeelen, dat de commissie op hem gedaan heeft. Deze zal haar laatste zitting hedenavond houden. HET BULGAARSCIIE ANTWOORD. Naar het Bulgaarsch telegraafagentschap meldt, wordt het Bulgaarsche antwoord op de collectieve nota van Servië, Griekenland en Roemenië inzake de comitadsji's door de bladen en de openbare meening gunstig beoordeeld. Vooral de tegemoetkomende toon wordt dank baar erkend. FRANKRIJK. Een ver klaringvanPaulBoncour. In een int^j-view met de „Oeuvre" heeft Paul-Boncour nog eens herhaald, dat Frankrijk nog steeds bereid is te ontwapenen. Hij herinner de er aan, dat het juist Frankrijk is geweest, dat 't principe van de internationale controle der militaire begrootingen heeft voorgesteld en ook zonder reserve heeft aangenomen. Aangezien de Senaat het wetsontwerp reeds voor eenigen tijd goedgekeurd heeft, is thans het woord aan president Coolidge, die binnen een half jaar het wetsontwerp moet ondertee kenen, of zijn veto moet uitspreken. Men houdt het niet voor uitgesloten, dat Coolidge het wetsontwerp eveneens goedkeuren zal. ARGENTINIË EN DE VOLKENBOND. In Argentijnsche kringen verluidt, dat de regeering nog niet het besluit heeft genomen deel te nemen aan de vergadering van den Volken bond. De Argentijnsche regeering stelt haar hou ding afhankelijk van de wijze waarop de eischen van Spanje worden geregeld. Indien Spanje uit den Volkenbond zou treden, zou Argentinië, zooals reeds gedurende drie jaren geschiedde, zich niet in de plenaire vergaderingen laten vertegen woordigen. HET ENGELSCHE MIJNCONFL1CT. Amerika zal steunen. Het Engelsche Lagerhuislid, miss Wilkinson, is uit Amerika teruggekomen, waar zij propa ganda heeft gemaakt voor financieelen steun aan de Britsche mijnwerkers. Bij haar aankomst te Southampton verklaarde zij, dat de delegatie groot succes heeft geboekt, bij haar streven om de medewerking te verkrijgen van de Amerikaansche arbeidersfederatie. Uit New-York wordt nog gemeld, dat Benn Tillett, de voorzitter der Britsche delegatie, gisteren uit New-York is vertrokken. Hij heeft een motie gepubliceerd, die door een conferentie van 21 Amerikaansche vakvereenigingen is aangenomen en waarbij een beroep wordt ge daan op de leden, om krachtdadigen steun te verleenen. 5) Een Europeaan kende nu eenmaal de Oostersche gewoonten om fabels en verzinsels, die meestal aan de levendige, fantasie van een al te geloovig muzelman ontsproten, in omloop te brengen, leder verteller op zijn beurt dikte het wat aan en tenslotte ontstond er een olifant, van wat eens een mug geweest was. „Hoe ziet die woestijnduivel er nu eigenlijk uit vroeg er een. „Hij rijdt op een groot zandkleurig paard, Effendi. De Shaitan zelf is van boven tot onder in geel leder gehuld en opdat hij niet door de woestijnbewoners herkend zal worden, heeft hij een masker van dezelfde kleur voor. Iedereen weet echter toch, dat het de Shaitan is, want men kan zijn oogen achter de gaten van het masker als vuur zien fonkelen. Een mensch heeft geen vuur als oogen, Effendi. En dan, de snelheid waarmede hij schietIk zag in ieder zijner handen een groote revolver en zes man met goede geweren kunnen niet doen, wat hij daarmede alleen in enkele seconden deed. Als U het gezien had Eft'endi's. De Touareggs rolden bij twee en drie man tegelijk uit den zadel Allah Akbar Ik ril nog als ik er aan denk." „We zullen nu bijvoorbeeld dit aannemen," CHINA. Tegenslag van Woe. De troepen van Woe Pei foe maken aanstalten om den opmarsch van de Rooden te stuiten te Tsjin Feng Sji, op 12 mijl afstands van Woe Tsjang. Zij leggen ook loopgraven aan in de omstreken van Woe Tsjang. Talrijke versterkin gen uit het Noorden stroomen nog steeds te Hankow binnen. Vluchtelingen uit Woe Tsjang en omstreken vallen nog steeds in groote massa's in de buitenlandsche concessies van Hankow binnen. Men gelooft, dat Soe-Tsjoeang Fang, die slechts geringe versterkingen zendt omWoe Pei Foe te steunen, voornemens is een houding van gewapende neutraliteit aan te nemen, tenzij zijne 5 provincies worden aangevallen. Hij ver zamelt troepen en treft toebereidselen. Volgens Japansche berichten hebben de ont moedigde strijdkrachten van Woe Pei foe nieuwe nederlagen geleden. Het Zuiderzeeleger rukt snel naar Woe Tsjang op. ALLERLEI. Uit WeenenDe Oostenrijksche Nationale Vergadering heeft het socialistische voorstel verworpen tot het in staat van beschuldiging stellen van het kabinet-Ramek in verband met zijn houding in de zaak der Centrale Spaar kassen-bank. Uit Mexico In verband met Nicaragua's protest bij den Volkenbond tegen de Mexicaan sche interventie in de beroeringen in Nicaragua, heeft de Volkenbond de Mexicaansche regeering om inlichtingen verzocht. De Mexicaansche regeering heeft daarop het volgende geantwoord „Mexico is geen lid van den Volkenbond en bedankt u voor uw opmerkingen." Een staaltje van boevenhumor Uit Simla Het Britsch-Indische Hoo- gerhuis heeft een wetsontwerp aangenomen, dat de Regeering machtigt tot de inbeslagneming en confiscatie van opruiende geschriften, die ten doel hebben haat tusschen de verschillende godsdienstige gemeenschappen op te wekken. Uit Londen In Zuif-Staffordshire hebben de mijnwerkers besloten den pomparbeid, die ten behoeve der mijnen wordt verricht, niet langer te financieren, zoodat onderloopen der mijnen gevreesd moet worden. - Uit Brussel De commissie voor de metaal industrie heeft dezen ochtend besloten de loonen der arbeiders van 1 Sept. af met 5 pCt. te ver- hoogen. - Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaan- sche vertegenwoordiger in Tanger Ëspinos in ver band met de maatregelen tegen den hoofd redacteur van de „Dépêche Marocaine" de uit wijzing geëischt heeft van den Franschen ad ministrateur van de Tangerzone Albergue, aangezien deze niet voldoende tegen dit Fransche blad in Marokko is opgetreden. Tevens heeft Espinos voorgesteld, stappen te doen bij den Franschen gezant in Tanger. Het schijnt dat Italië het met deze eischen eens is. DE PHILIPPIJNEN. Z ij wenschen o n a f h a n k e 1 ij k h e i d. Het Huis van Afgevaardigden der Philip- pijnen heeft, naar draadloos wordt gemeld, ondanks het veto van den Arnerikaanschen gouverneur opnieuw het wetsontwerp aange nomen, dat in een volksstemming over de onaf hankelijkheid van deze eilandengroep voorziet. begon luitenant Maurice, „die Shaitan van jullie is natuurlijk de een of andere kerel, die, ver duiveld goed en snel schiet en het er op gezet heeft zoo veel mogelijk Toeareggs naar de andere wereld te helpen. Zonder twijfel zal hij een uit muntend paard berijden en om zijn vijanden nog meer vrees in te boezemen, kleedt hij zich in een geel lederen pak en verbergt zijn gelaat achter een dito masker. Zijn donkere oogen, die door de ooggaten van het masker nog don kerder uitkomen, zien de Oosterlingen aan voor kolen vuur. En wat zijn snelheid betreft, we weten allen, dat, men van een goed ruiter, die een uitstekenden Arabischen hengst berijdt, direct den indruk krijgt, als schenen mensch en dier over de grond te zweven. Geef deze geheim- zinnigen ruiter in iedere hand een Mauser-repe- teerpistool, dan zult, ge moeten toegeven, dat een bekwaam schutter, die bovendien het voor deel beeft, dat iedereen hem voor den duivel aanziet, daarmede heel wat kan uitrichten." HOOFDSTUK IV. Maurice's verklaring oogstte luiden bijval, ja zoo moest het gegaan zijn, iedereen was het daarmede volkomen eens. Alleen Mustafa, de gids, stond hoofdschuddend op. „De Effendi weet het. heel aannemelijk voor te stellen," zei hij ernstig, „maar wij, die de Shaitan met eigen oogen Een lang gerekte kreet die den mannen door „Zwendel en volks verlakkerij." Zoo vast als in elk jaar de 31ste Augustus voorkomt, schrijft „de Tijd", even zeker kan erop worden gerekend, dat „Het Volk" dien dag in een kwade bui geraakt en een flinke halve kolom wijdt aan een ontboezeming over de wijze, waarop het volk den verjaardag viert van II. M. de Koningin. Vorige jaren verscheen dit gewichtige artikel den dag na het feest. Dit jaar is de redactie van het sociaal-democratische hoofdorgaan wat vlug ger geweest. Zonder af te wachten, of werkelijk het gedrag der menigte reden geven zou tot de gewone verstoordheid, schreef zij er maar vast op los. „Maar in de binnenstad, wordt het als vasten regel, vooral na twaalf uur, als tal van zaken hun deuren sluiten en het personeel „een vrijen dag" gunden, een groote bende. Dan begint „het feest van zuur en haring" dan worden er door brooddronken, maar ook bier- en jenever- dronken lieden, baldadigheden gepleegd dan worden bij- orgels en straat-orkesten danspartijen georganiseerd, die voortduren tot ver na midder nacht en dan ontaarden in wat men gereedelijk mag noemen één groote zwijnenpan. De politie knijpt op zoo'n dag een extra oogje dicht. Haar taak is ook verre van gemakkelijk. Maar, hoe het zij, een volksfeest in den goeden zin van het woord is 31 Augustus allerminst en dat dit alles zou geschieden ler eere van haar wier geboortedag men op deze wijze herdenkt, zooals hooggestemde artikelenschrijvers ons in de burgerlijke pers willen doen gelooven, het is niets dan zwendel en volksverlakkerij. Terecht doet aan zulk een feestviering de zich zelf respekteerende arbeider niet mee." De zuiverste „zwendel en volksverlakkerij" is het, aan de lezers van „Het Volk" wijs te maken, dat de burgerlijke pers „dit alles" en „deze wijze" van feestvieren wil doen strekken tot eere van H. M. de Koningin „dit alles", zooals „Het Volk" het beschrijft. De burgerlijke pers spreekt haar ingenomenheid uit met de feestprogram ma's, de concerten, dankstonden, carillon- en orgelbespelingen, feestelijkheden in het Stadion en op het IJsclubterrein,het vuurwerk, dit alles, waarvan „Het Volk" het uitnemende wel slagen jaarlijks heeft aan te zien met zóó leede oogen, dat het hart van bitterheid overloopt. Dat de pret op straat een hartverheffend schouwspel oplevert, wordt door geen burgerlijk blad zls zijn oordeel verkondigd. Dit feestvieren is niet geestig, niet beschaafd zelfs. Dat dansen en hossen en altijd maar zeuren van denzelfden deun, die uitgelatenheid, typeeren ons volk niet op dc meest behagelijke wijze. Maar wat wij van ooggetuigen hooren en wat wij lezen over dergelijks volks-feestvieringen in andere landen, met name over de jaarlijksche pret op den 14den Juli te Parijs, geeft van hetgeen dófir geschiedt, niet een beter denkbeeld Voor „Het Volk" had het, in elk geval, de vermelding waard moeten wezen, dat er in ver gelijking met vroegeren tijd een aanmerkelijke vooruitgang valt vast te stellen wat betreft de „bier- en jeneverdronkenschap." Voor de sociaal democraten had het blad dan een gedeelte kun nen opeischen van de eer, die met deze belang rijke wetenschap is behaald dit zou beter ge weest zijn, dan den indruk te wekken van het tegenovergestelde. Want wij zouden ons woord niet erop durven geven, dat aan het zoo gesmade hossen en dan sen, aan de brooddronkenheid van het volk, niet zou zijn deelgenomen, ook op den Konin ginnedag, door tal van leden der S.D.A.P. en door vele van de 85.000 kiezers, die op de candi- daten der S.D.A.P. hun stemmen uitbrengen. Er is veel meer kans, dat deze lieden eergisteren ook hun pretje op straat hebben gehad, dan dat de leden van den Vrijheidsbond en van de christelijk-historische partij rondom straatorgels gehuppeld hebben. merg en been drong, verscheurde de nachte lijke stilte. Direct hierop, en vlak in hun nabij heid, zoo snel dat zij bijna niet te tellen waren, volgden drie revolverschoten daarna viel de diepe stilte van den nacht weer in. De gids Mus tafa, trok met een onderdrukten uitroep ril lend zijn burnous dichter om zich heen. „Shai tan Effendi's, de Shaitan Het is dezelfde kreet welke ik vanmiddag gehoord heb De officieren keken elkaar ontzet aan, roer loos bleven allen een oogenblik zitten, maar geen geluid, behalve het ruischen van den wind door de boomerf in de oase, deed zich meer hoo ren. Toen sprongen ze als één man op. Een sergeant en eenige spahi's kwamen op hen toe- loopen, bevelen werden gegeven, paarden ge zadeld in een oogenblik geleek het eerst zoo rustige kamp een groote mierenhoop. Alles krioelde en draafde door elkaar. Luite nant Maurice gaf met vasten stem zijn bevelen en drie minuten nadat de schoten waren gehoord, trokken tien spahi's onder aanvoering van een sergeant en O'Reilly die hen met den gids ver gezelde, de woestijn in, om de omgeving van de oase af te zoeken. Zij behoefden niet ver te gaan. De maan die inmiddels was opgekomen, overgoot met haar stralen de omliggende woestijn en bij het flauwe witte maanlicht zagen zij, toen zij ongeveer vijfhonderd pas van het kamp verwijderd waren, voor zich uit drie beweginglooze gedaanten, die op eenigen af stand van elkaar verspreid lagen. Binnen enkele oogenblikken hadden zij de lichamen bereikt. De soldaten stegen van hun paarden, en eenigen ontstaken een electrische zaklantraan om de gelaatstrekken en kleeding van de licha men beter te kunnen onderscheiden „Touareggs," zei de sergeant direct, „van den stam van Sheik Flassan, ik herken ze aan hun eigenaardige kleeding." De gids Mustafa bekeek de lichamen eenigen tijd oplettend. Opeens wees hij O'Reilly met een luiden uitroep op een klein zwart kogelgat, in het voorhoofd van een der dooden. „Midden in het hoofd geraakt, Effendi 1-Iet werk van den woestijnduivel Hij liep zenuwachtig naar de andere lichamen toe. „Kijk Effendi, allen zijn zij in het voorhoofd geraakt, en onmiddellijk gedood Allah, ill Allah, drie schoten, drie dooden Gelooft u nu ook niet aan het werk van den Shaitan, Effen di Welk een mensch kan nu bij nacht zoo zuiver schietenAllah, alleen de Shaitan en de dieren kunnen in het donker zien De soldaten huiverden, en zelfs O'Reilly ge raakte eenigszins van zijn stuk. Het was werke lijk een raadsel hoe iemand bij nacht, zóó onfeil baar kon schieten omtrent het maanlicht, maakte hij zich geen illusies. Wordi vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1