- „Dat alles" en „die wijze" leverden aller minst een kenmerk voor de zuiverheid en den eerbied en de liefde, die eemzeer groot gedeelte van het Nederlandsehe volk koestert voor H. M. de Koningin. Op den vermaarden „Hartjesdag" van eenige weken geleden, ook jaarlijks terug- keerend, worden, zij het op kleinere schaal, de zelfde tooneelen als den 31sten Augustus ver toond, met uitzondering van hetgeen de burger lijke leiding der Koninginnefeesten daaraan weet toe te voegen. Indien de sociaal-democraten in Nederland een „volksfeest zouden hebben te vieren, het zou niet beter ermede gesteld zijn, niet beter ook dan met de republikeinsche pretmakerij in Frankrijk. Niet alle leden van de Partij, niet alle „zich zelf respeeteerende arbeiders" zijn zoo afkeeiïig-van wat onnoozele vroolijkheid, als de redactie van „Het Volk" zich voordoet te wezen. „Het Volk" begon gisteren zijn jaarlijksche hatelijkheidje met „Een aantal jaren geleden heeft een onzer zeer gewaardeerde medewerkers, schrijvende over wat men de „viering" van den verjaardag der koningin noemt, dezen dag eens gekarak teriseerd als „het feest van zuur en haring." Och ja Tal van eerzame kooplui in zuur en haring hebben den 31sten Augustus een goeden dag ook venters van peren en pruimen, van vanille-ijs en wafeltjes. Een feest van caviaar- en andere bourgeois-lekkernijen kan men het Ko- ninginnefeest niet noemen. Dat zal de zeer ge waardeerde medewerker van „Het Volk" toe geven. Niet. toegeven zal hij en zal met hem „Het Volk", dat hun jaarlijks terugkeerende wrevelige kritiek wel erg zuur is, maar het zout van den haring ten eenenmale mist. Natuurlijk zijn van „Het Volk" geen sym pathieke uitvoerige verslagen te wachten over het mooie gedeelte der viering van het feest op Koninginne-verjaardag. Jaloezie weerhoudt hen en zoo iets komt in hun kraam niet te pas. Maar die armzalige jaarlijksche ontboezeming kon toch wel achterwege blijven. (De „Voorwaarts", die met een plaatselijke wijziging dit moois van „het Volk" eopieerde, kan het er ook mee doen.) Nederlandsehe Spoorwegen. Een firma te Amsterdam heeft aan de Neder landsehe Spoorwegen aangeboden in de W.C. afdeelingcn van een 6000 spoorwegrijtuigen zeep- automaten aan te brengen, waaruit men door inwerping van één cent een blaadje zeep kan krijgen. De staking bij Heemaf. Bij den Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJssel- steijn is inzake het conflict bij Heemaf bericht ingekomen van de syndiclistische werknemers organisatie, waarbij zij het voorstel van den bemiddelaar onaannemelijk verklaart. De overige werkliedenorganisaties hebben zich, gelijk bekend, wél met dat voorstel vereenigd, echter onder voorbehoud, dat ook de directie het aanvaardt. De beslissing der directie was gistermiddag 3 uur bij den Rijksbemiddelaar nog niet ingekomen. De directie van Heemaf heeft het voorstel van ir. Van IJsselstein niet aangenomen. Prof. v. Eysinga voorzitter der Hofeonferentie. Overeenkomstig de verwachting is prof. Van Eysinga heden tot voorzifter benoemd der Vol kenbondsconferentie ter bestudeering van de Amerikaansche reserves voor toetreding tot het Permanente Hof van Internationale Justitie. De Glindhorst. Met toestemming van den Minister van Justitie zal de stichting De Glindhorst binnen kort weder worden opengesteld voor de opneming van verwaarloosde jeugd. Alle pleegmeisjes boven 14 jaar zullen binnen een vastgestelden termijn uit de pleeggezinnen worden verplaatst naar het Meisjespaviljoen. Twee jaren lang is het verbod om nieuwe pleegkinderen op te nemen, van kracht geweest. De blijvende steun der regeering is voor de toekomst verzekerd. Het vertrek van de P. C. Hooft. Het nieuwe mailschip P. C. Hooft van de maat schappij Nederland, heeft eergisteren zijn eerste reis naar Batavia aanvaard. Er was te IJmuiden bijzonder groote belangstelling bij het vertrek van deze nieuwe mailboot. Het Sluisplein leek een groot autopark. Autobusbedrijf der Nederlandsehe Spoorwegen. Als onder-directeur van het autobusbedrijf der Nederlandsehe Spoorwegen zal optreden de heer F. A. Muller, chef van het centraal station te Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Bemeenteraad vergadert op Dinsdag 7 September, des namiddags 2 uur. De agenda luidt als volgt 1. Benoeming van de leden der vaste raads- commissiën t.w. voor a. de technische Bedrijven b. de gemeente werken e. den gemeentelijken woningdienst d. het grondbedrijf e. de gemeente-reiniging f. de financieele commissie g. onderwijszaken h. den havendiensti. algemeene personeels aangelegenheden j. de strafverordeningen; k. het onderzoeken der rekeningen (voorzitter en leden) 1. het onderzoeken der bezwaarschriften tzgen aanslagen in de gemeentelijke inkomsten belasting (voorzitter en leden) en in. die bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening (voorzitter en leden). 2. a. Aanbeveling van het burgerlijk Arm bestuur ter benoeming van een lid dier instelling ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van de-n heer S. Liimenbrink ingezetene der gemeente, geen lid van den raad. Aanbevolen wordt het aftredend lid, de heer S. Linnenbrink. b. Benoeming van een lid van voornoemde instelling ter voorziening in de vacature, ont staande door de per. aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer J. G. H. Brouuts lid door den gemeenteraad uit zijn midden gekozen. 3. Trekken der af deelingen voor het onder zoek der gemeente-begrooting, dienst 1927 4. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van den heer M. v. d. Bosch tot lee- raar in stenografie aan den gemeentelijken handelsavon deursus. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1926. Model D 95.08. (Deze wijziging houdt verband met het in de vorige vergadering van den gemeenteraad ge nomen besluit om aan den gewezen administra teur van de gem. zwemplaats een toelage te ver- leeuen). 6. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen in het 4e kwartaal van 1926 kas geld op te nemen. 7. Voorstel van B. en W. tot instelling van een raadscommissie tot bevrediging inzake het Bewaarschoolonderwijs en tot benoeming van de leden dier Commissie. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet van 7.700.te verleenen voor het bouwen van een veranda aan de kinderzaal van het Gemeente ziekenhuis. 9. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de door het lid van den gemeenteraad, den heer W. van der Hoek, gestelde vragen, betref fende verbetering van den verkeerstoestand op den Rotterdamschen dijk. Geneeskundig schooltoezicht. Aan het verslag over 1925 van dr. de Ranitz ontleenen we het volgende Ook dit jaar vallener geen bij zonderegebeurte nissen op het gebied vanhet geneeskundig school toezicht te melden. De hulp en steun, die ik weder van den kant van de Hoofden der scholen en Onderwijzers en Onderwijzeressen heb mogen ondervinden, wordt door mij zeer op prijs gesteld. Het aantal scholen bleef gelijk School G II bestond van September af slechts uit 2 klassen na 31 December 1925 werd deze school opge heven. Het aantal leerlingen bedroeg bij het begin van den cursus 1925/'26 (opgave September 1925) 2 gemeentelijke bewaarscholen, 253 jongens, 249 meisjes 5 R. K. bewaarscholen,358 jongens, 318 meisjes 16 gemeente-scholen L.O. en U.L. O., 1749 jongens, 1573 meisjes 10 R. K. scholen L.O. en U.L.O. 1144 jongens, 1244'meisjes' tezamen 3589 jongens en 3384 meisjes Het onderzoek der klassen had geregeldplaats. Ook dit jaar moet ik herhalen, dat ik het gemis van een schoolverpleegster sterk blijf gevoelen. Evenzoo blijft gewenscht de tandheelkundige behandeling van carieuse tanden en kiezen. Wel verwijs ik dikwijls de ouders voor de behandeling naar den tandarts of de tandheelkundige poli kliniek in Rotterdam, maar nog veel te weinig wordt aan dit advies gevolg gegeven. Voor oogafwijkingen heb ik in 60 gevallen de moeders den raad gegeven medische hulp te vragen, in 65 gevallen heb ik de ouders een briefje voor hun huismedicus meegegeven. Afwijkingen van de ademhalingsorganen kwa men ook dit jaar meermalen voor, meest geluk kig van niet ernstigen aard. Behalve de gevallen van tuberculose, die reeds onder behandeling van den huismedicus stonden, werden nog 11 kinderen, waarbij ik symptonen van t.b.c. meen de te bemerken, naar den huisarts verwezen. B e s rn e 11 e 1 ij k e ziekten. In 1925 zijn te mijner kennis gebracht 11 berichten van diphtheritis4 berichten van febris typhoidea 360 berichten van roodvonk 181 berichten van mazelen. Zooals ik reeds in mijn vorig jaarverslag kon opmerken kwamen er eind 192-1 en gedurende 1925 veel meer gevallen van roodvonk voor dan in andere jaren, terwijl daarentegen het aantal gevallen van mazelen geringer is geweest. Op merkelijk is, dat, indien veel gevallen van rood vonk voorkwamen, het aantal mazelen gevallen minder was en omgekeerd. Slechts een heel enkele maal heb ik een klasse van de Bewaarschool wegens Roodvonk doen sluiten. De andere gevallen kwamen zeer ver spreid voor en indien al op een zelfde school meerdere gevallen voorkwamen, dan was het tijdsverloop tusschen 2 gevallen zoo lang, dat men moeilijk een verband tusschen de ver schillende Roodvonk-gevallen kon aannemen. Bijzondere maatregelen waren dientengevolge niet noodig. Daarentegen kon ik bij de mazelen-infeetie telkens een inl'ectie-haard in de klassen aan- toonen. Dan was het gewenscht de klasse voor enkele dagen te sluiten ern verdere uitbreiding op een school tegen te gaan. Desniettegenstaande zal men kans hebben telkens opnieuw een ma zelen-infeetie te krijgen, omdat isoleeren van met mazelen besmette kinderen buit e n de school practise!! niet mogelijk is. Gezondheidskolonie. Evenals in 1923 werden een 40-tal door mij aangewezen kinderen door tusschenkomst van de Sehiedamsehe Gezondheidskolonie naarVoort- huizen uitgezondenover het algemeen zijn de resultaten gunstig geweest. Bovendien ^verden 42 kinderen bij gezinnen in Zevenaar-Spankeren en Zevenaar uitbesteed. Het keuren van ongeveer 250 kinderen is steeds een belangrijk onderdeel van mijn arbeid, waar aan veel tijd ten koste gelegd wordt. In het begin van 1925 heb ik omtrent het nut en de wenschelijkheid van schoolvoeding een onderzoek ingesteld. Slechts in enkele gevallen meende ik gerechtigd te zijn tot schoolvoeding te adviseeren. Op de bewaarscholen zijn de waschsponsen, omdat deze weinig hygiënisch waren, door waschdoekjes vervangen. Volgens mij verstrekte inlichtingen bevallen deze goed en het hoofd van de Mariabewaarschool meent, dat sinds het ingebruiknemen van deze waschdoekjes, het aantal kinderen met eczeem van het gezicht minder frequent is. In October 1925 werd door mij een advies omtrent de verwarming der schoollokalen aan 1 den Wethouder van Oflderwijs uitgebracht. Op mijn spreekuur zijn door mij ongeveer 100 leerlingen voor een of andere afwijking aan een afzonderlijk onderzoek onderworpen. Palronaatswerk Gorzenkwartier. A.s. Zondag na het Lof wordt er voor jongens en meisjes van twaalf jaar en ouder gelegenheid gegeven zich aan te melden, als lid van het St. Augustinus Patronaat en St. Theresia Patronaat in de leesbibliotheek naast de sacristie. Vooral de medewerking dor ouders wordt gevraagd om hun kinderen aan te sporen lid te worden van het patronaat, in het groot belang hunner kinderen. Spaarbank Schiedam. Van de Spaarbank te Schiedam, opgericht 4 Jan. 1820, ontvingen we het verslag over het jaar 1925. Uit de balans per 31 Dec. 1925 blijkt, dat In leggers-kapitaal en rente gestegen is tot- 4.928.997.82, terwijl het reservekapitaal 506.998.69 bedraagt. Was het aantal inleggers op genoemden datum 17498, dit is nu reeds gestegen tot over de 18000, wel het beste bewijs, dat de Spaarbank zich een groote plaats in het Sehiedamsehe leven heeft veroverd en de instelling het algemeen ver trouwen geniet. De in het verslagjaar periodiek aflredende commissarissen de heeren J. Haiina van der Wal en mr. J. 11. Welckcr werden herbenoemd. In het personeel der Bank Kwam dit jaar geen verandering voor. Recht, plicht en orde. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de ver gadering van de R. K. Kiesvereeniging, die tegen hedenavond hall' negen in den Volksbond was uitgeschreven, niet doorgaat, doch uitgesteld is tot morgenavond, op dezelfde plaats en het zelfde uur. Zilver jubilé. Naar wij vernemen, herdenkt de heer C. A. Lindeman, op 5 Sept. a.s., den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma A. Hout man en Go alhier. Orpheus in de Plantage. Na al de genoegens van den juist voorbijen Koninginnedag, bleek het feestconcert ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van de Kon. Zangvereeniging Orpheus" geen overdaad te zijn. Integendeel 1 De belangstelling was buiten gewoon groot, waaruit we vrijelijk kunnen con- ciudeeren, dat Schiedam een goede muziekuit voering op prijs stelt. Een menigte van eenige duizenden had zich, zoowel in- als buiten de plan tage, rond de muziektent gecirkeld, die als hooge uitzondering voor deze gelegenheid door het gemeentebestuur was beschikbaar gesteld. Het concert ving aan met een marsch, voor dit fee^j, gecomponeerd door den heer J. C. M. Felt- zer, directeur van O.B.K. Het instrumentale gedeelte van deze marsch-compositie lijkt ons het beste. De melodie van het vocale gedeelte is wat somber. De jubileerende zangers kunnen zich over de vreugde van dit groote feest niet uitzingen. Dat de tekst beter had kunnen zijn, zullen velen wel met ons beamen. Niettemin deed de marsch als geheel zeer goed. De vice- voorzitter, de heer W. Sterk complimenteerde den componist, en oveihandigde hem, als dank voor zijn mooie attentie een lauwerkrans. Hierna werd op veler verzoek de marsch nog maals herhaald. Zoo hadden we dan gisteravond een Orpheus- marsch, een ouverture-Orpheus, die door O.B.K. op buitengewone wijze werd uitgevoerd en het Orpheuslied, dal zeerverdienstelijkdoor„Orpheus werd vertolkt. Ook met de volgende nummers van het programma werd veel applaus geoogst terwijl „An der schonen blauwen Donau", als slót-nummer, zulk een succes behaald, dat het applaus overging in een langdurige ovatie, waarom de directeuren, Paul v. d. Putten, om de enthousiaste toehoorders te bevredigen, besloot het stuk in zijn geheel te herhalen. Eerst om kwart over tien trokken allen huiswaarts. Zij nog vermeld dat de balustrade van de tent met bloemen prijkte en het dak werd ge sierd met een vlaggestok zonder vlag 1 Na afloop bleven zangers en muzikanten nog eenigen tijd in den Volksbond, waar eenige har telijke woorden gewisseld werden, gezellig hijeen. Ongetwijfeld zou het door velen op prijs wor den gesteld, indien het gemeentebestuur de gelegenheid openstelde tot het geven van meer deren, dergelijke concerten in de Plantage. N. V. van Deventers Glasfabrieken. Belanghebbenden verwijzen wij naar de annon ce waarin bovengenoemde vennootschap een buitengewone algemeene vergadering aankondigt. Ter G e m e e n t e-s ecretarie is in de week van 22 t'/m. 28 Augustus 1926 aangifte gedaan van 4 gevallen van Roodvonk. UIT ROTTERDAM. Zakkenrollerij op Koninginnedag. Met de drukte van dén Koninginnedag hebben de zakkenrollers zich niet onbetuigd gelaten. Vooral in de omgeving van den Goolsingel te Rotterdam hebben zij gisteravond hun slag weten te slaan. Zooi zijn op dien singel het gouden horloge met dito ketting van P.J. v. G. uit de Volma- rijnstraat gerold, het zilveren horloge met gouden ketting van J. A. K. van den Langen Hillenweg en een beurs met 356 van den schilder J.R. de G. uit de Pijperstraat. Voorts een beurs met 5.50 van D.A.W. gerold, toen hij in de Dier gaardelaan te Rotterdam op een autobus stond te wachten. Gemengd Nieuws. Voordeelig geld wisselen. Het was reeds verschillende keeren voorgekomen, dat er te Amsterdam klachten bij de politie waren ingediend over twee personen, die bij het geld wisselen behalve wisselgeld ook het in betaling gegeven biljet opstreken. In den re gel gebeurde dit met bankbiljetten van 100. Ten einde de winkeliers bij wie ze wisselden in de war te brengen veranderden ze betreffende het wisselgeld telkenmale van wensch. Nu eens wilden zij uitsluitend biljetten van 10 hebben, dan weer van 25 of 40. Eergisteren is, meldt de „Tel." het tweetal in den val geloopen. Ze waren bij een schoen winkel in de Haarlemmerstraat op bezoek, waar ze een paar schoenen hadden gekocht. Terwijl de een de schoenen paste, ging de ander bij een winkelier die verder op woonde,een biljet van 100 wisselen. Deze winkelier keek echter goed uit, zoodat hij het/biljet van 100 in handen kreeg. Dit beviel den man niet en later kwam hij terug, zeggende dat het niet meer noodig was. Het wisselgeld bracht hij terug. Bij telling' bteek, dat er twee briefjes aan ontbraken. De pdlitie van het bureau Warmoesstraat werd gewaar schuwd en de beide verdachten werden gear resteerd. Het bleken Algerijnen te zijn. Wer een mijnwerker gedood. In de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg is, naar uit Heerlen aan de „Tel." wordt gemeld, de 51-jarige ongehuwde mijnwerker C. Kuypers, uit Nieuwenhagen, door vallend gesteente ge troffen. Ernstig gewond werd de man onder de laag steenen vandaan gehaald. Hij overleed kort daarop. In kokend water gevallen. In de fabriek der Twentsche Textielmaatschappij te Enschede, is de 23-jarige electricien W.U., uit Hengelo, achterover in een bak met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden overdekt, is hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Twee meisjes ontvoerd. Maandag middag meldden zich te Noordwijkerhout zich in het gesticht „De Voorzienigheid" eenige fa milieleden aan tot het brengen van een bezoek aan een tweetal meisjes. Zij werden met de kin deren alleen gelaten in de spreekkamer en de zuster deed, zooals gewoonlijk de deur op slot. Toen het spreekuur voorbij was, wilde de zuster de bezoekers waarschuwen, doch tot haar schrik waren de meisjes en familieleden verdwe nen. Zij waren door een der openslaande ramen naar buiten geklommen. De politie werd ge waarschuwd en onmiddellijk stelde zij een onder zoek in. Vermoedelijk zijn de bezoekers in een auto gekomen en zijn zij er met de meisjes vandoor gegaan. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de twee meisjes door middel van een auto zijn ontvoerd. De ontvoering geschiedde door een vrouw, zoo goed als zeker' de moeder, vergezeld van een man. T ewatergeredenenverdronken. De zoon van den caféhouder Van der B) te Nieuwkoop is gisternacht, komende vaii het feest te Nieuweveen, met zijn motorfiets in den Nienwkoopschen polder te water gereden en verdronken. Hedenmorgen is zijn lijk opgehaald. Slapte. Met ingang van a.s- Maandag wor den aan de Van Deventers Glasfabrieken te Delft een 100-tal volwassen werklieden ont slagen wegens slapte in de flesschenindustrie. Hoe de wereld in 66 jaar veran dert. Pater Patrik O'Regan, wel de oudste Lazarist der wereld, een Amerikaan, is juist 66 jaar priester. Hij vertelt gaarne hoezeer zich de toestand der Katholieke kerk in Amerika sinds zijn wijding veranderd heeft. Toen hij in St. Louis zou gewijd worden, kwam de eerste Bisschop van Buffalo met den trein heden nog twee dagreizen van St. Louis ver wijderd 1 naar St. Louis om te wijden. Daar het destijds nog geen trein naar deze stad gaf, maakte de Bisschop het laatste deel van de reis met een stoomboot over de Missisippi. De stoom boot stiet op het laatste oogenblik nog op een zandbank en kon niet landen. De kapitein stelde den Bisschop een kano ter vervoeging, opdat hij den oever zou kunnen bereiken. Bisschop Timen moest den oever met handen en voeten opklim men, terwijl hij in de eene hand nog zijn reis koffer met de pontificalien hield tot over de ooren met klei besmeurd, bereikte hij tenslotte heL droge. Vandaar uit moest hij echter nog vijf Engelsche mijlen ver door een dicht woud mar- cheeren, voor hij de eerste nederzetting van menschen bereikte. Daar kon hij een ossenwagen huren en zoo kwam hij eindelijk geheel uitgeput op het seminarie van St. Louis aan. Wat is dat alles heden anders geworden 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2