ROMEINSCHE| KRONIEK, Rome, '28 Augustus '26. De achtergrond der Mexicaansche gebeurtenissen. De Vereenigde Staten hebben steeds gewei gerd de Sovjetrepublieken te erkennen ter wijl zij telkens opnieuw te kennen gaven, met bolsjewistische geweldheerschers geen verdra gen te kunnen aangaan. Wat zij echter ver in de Oude Wereld niet dulden, dat en nog erger laten zij toe in Mexico en weigeren de erkenning der Mexicaansche geweldheerschappij terug te nemen. Waar ligt de grond van dit opvallend onder scheid Voor een deel in de cynische zelfrechtvaar diging van den heer Galles, die immers niets anders deed dan de de „wetten" van 1917 eisch- ten Maar precies hetzelfde kunnen ook de Sovjet machthebbers zeggen toen ze miiioenen „bonr- gois" en boeren vermoord hadden, verwezen ze daarbij naar hun bolsjewistische wetten. Wat is dan de ware grond Op deze vraag moet men het juiste en vol ledige antwoord nog vinden doch de toestan den en verhoudingen zijn nog te troebel en de diplomatische factoren worden nog te zeer ge heim gehouden, om thans dit antwoord in zijn geheel te kunnen vaststellen. Maar op enkele feiten kan echter reeds thans worden gewezen. Op de allereerste plaats staat vast, dat de erkenning van de revolutionaire regeering van Caranza, den voorganger den vijand van Galles, door de regeering van Wilson, bepaaldelijk door den toenmaligen leider der Amerikaansche Arbeiderspartij, den jood Samuel Gompcrs ten tijde der oorlogsverwarring in de jaren 1914 en 1917 er doorgejaagd werd. De groote oorlog verschoof de opmerkzaamheid van de toen reeds onhoudbare toestanden in Mexico tezeer op den achtergrond, zoodat de wereld eigentlijk in 't geheel niet bemerkte wat er geschiedde. Gompers hoopte op deze wijze den toestand der Mexicaansche arbeiders te verbeteren, waar bij hij zich leiden liét door de meer zelfzuchtige beschouwing, dat daardoor een verlaging der loonen in de Ver. Staten vermeden zou kunnen worden. Daar de Amerikaansche Arbeiders partij op zichzelf niet revolutionair en ook niet anti-clericaal gezind is, blijkt het niet voor de hand liggend, andere gronden voor Gompers' handelwijze aan te nemen. Daardoor werd echter de regeering der omwenteling en van het ge weld in Mexico daadwerkelijk bevestigd en voor Amerika zelf werd het een soort stilzwijgende overeenkomst, om bij de vergrijpen en onmen- schelijkheden der Mexicaansche regeering een oogje dicht de doen. f)e Hearstbladen, die zooals bekend het scherpst in de oppositie waren tegenover Wilson lieten echter duidelijk uitkomen, dat het Mini sterie van Buitenlansche Zaken in Washington vlijtig toestanden in Mexico bevorderde, welke eiken terugkeer tot orde uitgesloten. Dat is de „hooge politiek", uitgaand van het principe of der beginselloosheid van het liberalisme, de welke wij echter hier niet verder willen onder zoeken. De Methodisten. Een ander fe;t is voorts, dat hoe heerlijk ook het katholicisme in de Ver. Staten bloeit, de Kerk toch in de niet-katholieke openbare mee ning der Unie een ongelooflijk sterke tegenstan- Slieren gevechten te Nice. Een comité te Nice heeft eenigen tijd geleden het voornemen opgevat aan de Riviera stierenge vechten te gaan organiseeren. De plannen daartoe verkeerden reeds in een vergevorderd stadium. Een arena is bijna gereed en het con tract met een organisator van dergelijke „ver maken" is reeds geteekend. Tusschen 11 en 30 September hoopt men een vijftal gevechten te kunnen doen plaats hebben. Dit is niet de eerste maal, dat men tracht stierengevechten in de Riviera te introduceeren. Ook twintig jaaif geleden heeft men daartoe pogingen aan gewend, doch de openbare meening kantte zich er toen zoo heftig tegen, dat van het plan moest worden afgezien. Thans hebben de lief hebbers van het wreede vermaak het listiger aangelegd. Zij hebben een arena' gebouwd onder voor wendsel, dat het een sport-stadion was en hun plannen hebben zij het eerst bekend gemaakt, nu de arena' zoo goed als gereed is. Naar de pu blieke opinie is niet gevraagd. be veroordeeling van een so cialistisch en lasteraar. Het orgaan der Hongaarsche Sociaaldemocratie bracht voor eenigen tijd een artikel, waarin een aantal voor aanstaande burgers der stad Waitzen, waaronder de Domprobst Podhoranyi beschuldigd werden, dat zij aan het einde der Bolsjewikenheerschappij van Béla Kun eigenmachtig een schrikbewind hadden opgesteld en een partij communisten hadden laten dooden. De belasterden klaagden het blad aan en uit de verhooren bleek, dat van een eigenmachtig opgericht strafgerecht in Waitzen niemand iets wist. De leider der communisten werd destijds door de Rumeensehe bezetting der stad gevangen genomen en ter dood gebracht. De Domprobst Podhoranyi had zelf zeer veel onder de commu nistische geweldenarijen geleden. Men had hem zijn woning afgenomen en er kommunisten in gehuisvest. Een van dezen werd later eveneens gevangen genomen door de Rumeenen. Nu bestormden de trawanten van den gevangene den Domprobst hem smeekend zijn invloed bij de bezetting aan te wenden, om den communist het leven te redden. De Domprobst vergat al het hem aan gedane onrecht en ging van de eene legerover- der vindt, n.l. in de secte der methodisten, bij wien de vormelijke haat tegen alles wat katho liek is tot levenselement geworden is. De Ku- klux-klan-beweging is daar wel een doorslaand bewijs voor. Maar zelfs vooraanstaande persoon lijkheden der methodistische secte, die in de Ver. Staten meerdere (millioenen aanhangers telt, leggen vaak een werkelijk pathologischen haat tegenover de Kerk aan den dag. Zooals bekend hebben methodistische predikanten bij het uitbreken van de Callesiaansche vervolging een „onderzoekingsreis" naar Mexico onder nomen, welker resultaat zooals vooruit te zien was, de vaststelling gaf, dat er van een vervol ging der katholieken in Mexico niet gesproken kon worden. In tusschen heeft een dezer heeren, de methodistische Bisschop George A. Miller, zich veroorloofd té zeggen1, dht dé Katholieke Kerk reeds wegens haar leer over de Sacramenten uitgeroeid diende te worden. Een ander methodistische Bisschop, James Cannon, ging nog verder en beweerde, dat het protestantisme den ondergang \an hot geheele Christendom niet zou betreuren, wanneerdaar- door slechts aan de „klerikale heerschappij van het Vaticaan" een einde zou zijn gemaakt. Deze wel zeer merkwaardige Christenen achten aldus alle middelen ter uitroeiing der Katholieke Kerk voor goed. Natuurlijk verweeren zij zich heftig tegen een, zij het dan een middellijke in menging der Ver. Staten in de Mexicaansche aan gelegenheden ter eventueele bescherming der katholieken. De openbare meening is echter in Amerika de hoogste machten geen staatsman die bij de volgende verkiezingen zeder gekozen wil worden, waagt het zich daartegen te zerzetten. Nu is gelukkig ook de katholieke openbare meening in Amerika en in de geheele wereld een macht, die men ook in de Ver. Staten niet geheel over het hoofd ziet.De veelgeprezen eer bied der Unie voor de menschenrecliten en voor de godsdienstvrijheid, haar zoogenaamde rid derlijkheid tegenover alle onderdrukten en onrechtmatig vervolgden, heeft heden ingevolge de houding van Washington tegenover de Mexi caansche gruwelen, in de geheele katholieke wereld en zelfs in Engeland reeds zeer beduidend aan crediet ingeboet. De boycot. Bisschop Kelley van Oklahoma, Ver. Staten, waarschuwde in zijn diocees, dat wie Mexicaan sche Staatspapieren bezat, deze zoo spoedig mogelijk moest verkoopen, om aldus den han delsboycot der katholieken tegen de regeering ook hunnerzijds te ondersteunen. Tegelijk waar schuwt hij den katholieken hunne bankiers orders te geven, in geen geval Mexicaansche Staatspapieren voor hen te koopen, niettegen staande de Mexicaansche regeering onder andere leugenberichten ook de aanbeveling in het bui tenland zoekt te verbreiden, als zouden deze papieren buitengewoon goed staan. Het Engelsche weekblad Universe, merkt daarbij op, dat deze waarschuwing van den Bisschop niet slechts door vele katholieken in Amerika, maar ook in Engeland en Europa wordt opgevolgd. Calles noemt de boycotbeweging der katho lieken natuurlijk een „belachelijke" onderneming maar in financieele kringen is men hieraangaan- de van een geheel ander inzicht. ste naar de andere om hem, die gisteren zijn onderdrukker was, te hulp te snellen. De Ru meensehe officieren wezen hem echter de deur, met de bemerking dat ze er hoegenaamd niet van inkwamen. Tot dank voor zijn goedhartigheid werd nu de Domprobst door een socialistisch dagblad op de gemeenste manier belasterd. De Rechtbank beschouwde de mededeelingen van het blad als gemeene laster en verklaarde den schrijver van het artikel, Bodewijk Szoeke, schuldig, waarop hij tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd. Het is echter teekenend voor de waarheids liefde en de humaniteit van het socialistische orgaan, dat het als schrijver van het artikel een onontwikkelde employé der drukkerij aan gaf, waarvan zelfs de rechtbank moest vast stellen, dat hij nauwelijks zijn eigen naam goed kon schrijven. Telegrammen. UIT RUSLAND. BERLIJN, 1 Sept. (draadloos) Uit Moskou wordt gemeld, dat besloten is tot reorganisatie van den Oppersten Economischen Raad der Sovjet-Unie, die grootere bevoegdheden zal krijgen, o.m. door onder zijn beheer te brengen de industrieën der bondsrepublieken en der plaatselijke ondernemingen. De groei der in dustrie maakt deze reorganisatie noodzakelijk. Volgens een der bladen worden besprekingen gevoerd met het doel, aan den Oppersten Eco nomischen Raad de bevoegdheid te verleenen, in overeenstemming met den volkscommissaris van Handel, rechtstreeks bestellingen te doen bij den buitenlandschen handel, in het buiten land agenten aan te stellen, alsmede zoo noodig wijziging te brengen in het geheele staatsplan voor den in- en uitvoer, en buitenlandsche ar beiders en deskundigen aan te stellen. Indien dit plan verwezenlijkt wordt, zal hier door de beteekenis der vertegenwoordiging van den Russischen buitenlandschen handel door de monopolische handelsvertegenwoor digingen aanmerkelijk beperkt worden. NIEUWE AARDBEVINGEN. LONDEN, 2 Sept. (draadloos) Op de Azoren werden gister weer aardbevingen gevoeld. Hierbij zijn 10 personen gedood en '200 gewond. Te Ilorta zijn honderden huizen geheel verwoest. TURKIJE OOK VOLKENBONDSLID PARIJS, 2 Sept. (draadloos) Volgens de bladen is te Genéve een Turksche afgevaardigde aangekomen om Turkije's. toetreding tot den Volkenbond voor te bereiden. DE OPSTAND IN NICARAGUA. NEW-YORK, 2 Sept. (draadloo De rebel len in Nicaragua hebben PuertaCabaza genomen. Laatste Berichten. Weerbericht. g. Verwachting Aanvankelijk zwakke, veran derlijke wind later uit Z.-richtingen nevelig, tot half of zwaar bewolktweinig of geen regen weinig verandering in temperatuur. Brununer in vrijheid gesteld. Men meldt ons uit Amsterdam Uit betrouw bare bron vernemen wij, dat Brununer, die ver dacht werd van den bekenden overval op de Boazbank, voor ecnige weken te Bussuin ge pleegd, heden op last van den officier van Justitie in vrijheid is gesteld. Het Bredasche conflict. Men meldt ons uit Breda Het reeds eenige weken geleden door ons gelanceerde bericht, dat hier ter stede een conflict zou dreigen, tusschen de medici en het gemeente-bestuur, wordt thans bevestigd in het feit, dat lieden alle relaties tus schen de Bredasche medici, omvattende den ge neeskundigen kring en omgeving en zulks naar aanleiding van de reorganisatie-plannen van den geneeskundigen dienst te Breda. De inbraak in hel paleis op den Dam. Men meldt ons uit A'darn Naar wij vernemen is van Alkmaar naar A'dam overgebracht zekere C. M„ die ernstig verdacht wordt voor eenige dagen de inbraak in het paleis op den Dam gepleegd te hebben. Omtrent deze arrestatie vernemen wij nog, dat zich gister bij de politie te Alkmaar een man aanmeldde, die uit Veenhuizen ontslagen was en die beweerde de inbraak in het paleis gepleegd te hebben. De politie nam den man, zekeren C. M. onmiddellijk in verhoor en kreeg hierbij den indruk, dat hij inderdaad de dader van deze inbraak moet zijn. De man is heden naar Amsterdam overge bracht, waar hij opnieuw in verhoor zou worden genomen omtrent de beweegredenen van den dader is nog niets bekend. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 1 Sept. 2 Sept. Londen ƒ12111/. i2.li y4 59.41 59 391/, Parijs - 7 42 - 7.52V, België - 7 OlVj - 6.97V, Zwitserland 48 19 - 48 .18 Amerika - 2.49 B/g - 2.491/, Weenen - 35.20 - 35 20 Kopenhagen - 66 76 - 66.271/, Stockholm 66.76 - 66 77 - 54.671/2 - 54 70 - 38 07V 2 - 38.05 8.77 V, 9 20 Uitlotingen. Panama-Kanaalloten. 203e trekking van 17 Aug. 0926. No. 1261141 a 500.000 fr. No. 764588 a 100.000 fr. No. 1282072 a 10.000 fr. No. 574322 a 5000 fr. Nos. 13154 197074 998579 1577469 a 2000 fr. Nos. 79405 91243 141151 250460 314213 406688 422694 502174 520551 520913 538007 582776 582877 632484 687832 734524 741483 766998 791477 840127 861603 877226 914181 917004 927392 980067 1114203 1118288 1118446 1140480 1160658 1368783 1457782 1505047 1531922 1546564 1585632 1610647 1641711 1674240 1767141 1801413 1829543 1857315 1867652 1879711 1898718 1902955 1909701 1988587 a 1000 fr. Bet. 17 Sept. 1926. Kerknieuws. „Petrus Canisius". Jaarvergadering te Utrecht. Te Utrecht kwam onder leiding van Dr. W. van Koeverden de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" in jaarvergadering bijeen. In het openingswoord van den voorzitter werd herdacht de overleden heer G. Bruna, een ijve rig lid der vereeniging. Daarna werden de jaarverslagen goedgekeurd. Het financieele verslag wees een batig saldo aan van ƒ41, het verslag van den secretaris deelde mede dat overleden zijn de leden G. Bruna, Utrecht, Dr. J. Gorst.ens, Breda, deken Brouwer Rijen, pastoor Iielwig, Heer Hugowaard, C. Nollen, Fijnaart, pastoor G. Becker, Olburgen mej. Evers Overveen en A. Fischer, Amsterdam. Het aantal werkende leden steeg van 405 tot 750, het aantal beschermende leden van 181 tot 191. „Het Schild" steeg van 2675 tot 4024 abonnés. De vereeniging telt 474 begunstigers en 199 donateurs. Wegens verplaatsing van Paflfer Dr. J. Sassen O.P. werd het inlichtingenbureau in het Collegio Angriico te Rome opgeheven. Een nieuw bureau werd geopend in het Groot Semi narie Hoeven, waarvan prof. Dr. Alph. Mulders de leiding op zich nam. Het bureau te Voorscho ten werd naar het Groot Seminarie Warmond verplaatst waar Prof. Niekel de leider is. Door advertenties werden de bureaux bekend gemaakt. Hierdoor kwamen 6 personen tot 't katholiek geloof en '26 worden binnenkort katholiek, terwijl 55 geregeld onderwijs ontvangen, met 7 wordt nog gecorrespondeerd, terwijl 7 afgedwaalde katholieken tot de kerk weerkeerden. Naar de Missie. Per stoomschip „P. C. Hooft" van de Stoom vaart Mij. „Nederland" zijn gistermiddag om 12 uur van Amsterdam eenige zuster-missio- narissen naar Ned.-Indic vertrokken. Ondez deze bevonden zich zuster Oswalda (mej. Wil- lemsen), zuster Carola (mej. H. Schutte) en zuster Theophila (mej. van Gijn), allen Fran ciscanessen uit 'het klooster te Bennebroek. Zij zijn bestemd voor de missie der Paters Capucijnen te Sawahloento in het Padang- sche. De Eerw. Moeder-Overste, zuster Imeldina deed den vertrekkenden uitgeleide. Voorrs waren aan boord uit het klooster van Dongen de Eerw. Zusters Jeanne (mej. v. Hate- ren), Willibrorde (mej. W. Huyben) en Theobal- da (mej. O. Prins). Tenslotte vertrokken nog eenige Zusters van de Congregatie van O. L. Vr. uit Amersfoort naar de Missie van Probolingo op Oost-Java. Heden vertrokken per ss. „Orania" van den Kon. Holl. Lloyd naar Araguary in Brazilië de volgende paters van de Congregatie der H.H. Harten pater Bernardinus Post uit Leiden, pater Alfred Borgsteede uit Den Haag, pater Elegius Kee uitVelzen en pater Philibertus Braun uit Utrecht. De Weleerw. pater J. Geurts G.ss.R. uit het Redemptoristenklooster te Roosendaal, zal op 30 Aeptember a.s. zich inschepen naar de missie in Suriname. Boekbesprekingen. Boekzaal der geheele wereld. 1 September 1926. 9e aflevering. Het Neder- landsche Boekhuis, Tilburg. Abonnementsprijs per kwartaal 1. Deze aflevering toont nog eens duidelijk aan, het voorlichtend karakter van „Boekzaal" in al zijn echtheid en veelzijdigheid. Voor Katho lieken wil „Boekzaal" een gids zijn op ethisch gebied, zonder echter de aesthetiek te verwaar- loozen of laatdunkend te negeeren. Dit wordt wederom bewezen door de degelijke en door werkte karakteristiek van J. Eilkema de Roo's werk, waarvan de waarde met ethischen en aesthetischen maatstaf bepaald wordt, streng, doch eerlijk en sympathiek oprecht. Eduard Serrarens geeft in zijn beschouwing over Guido Gezelle blijk, van zuiverder kijk op de structuur van die groote ziel, dan de auteur van het besproken boek, Urbain van de Voorde, die Gezelle's natuurliefde aldus verklaart „Aldoor herinnert Gezelle aan de natuurver- goddelijk ing der Hellenen, wier wereldvisie iden tiek was met de zijne." Een ampele bespreking wijdt de geschied kundige rédacteur Prof. Huybers aan het ge denkboek van het zilveren huwelijksfeest van onzen Koningin. Welk een rijke aflevering ruim 125 werken worden op de bekende, nauwkeurige en degelijke wijze besproken. Ook de andere rubrieken zijn actueel en belangrijk. Zoo kan men in de altijd interessante Verscheidenheden lezen van alweer een nieuw literair tijdschrift. „De Vuurtoren", in den geest van „Roeping" en „De Gemeenschap" van een zeer veel be lovende uitgave „Licht" (W. de Haan, Utrecht), die in wekelijksche afleveringen verschijnend „zal toonen, in een wisselende reeks van afbeel dingen en beschrij vingen al het groote en levende, al het merkwaardige en belangrijke, dat deze tijd en vroegere eeuwen aan kennis en schoon heid hebben opgeleverd." „Boekzaal" weet als steeds goed georiënteerd, anders dan andere bladen, zijn lezers op onderhoudende wijze volkomen voor te lichten in de wereld van boe ken en geestesleven. Zijn we goed ingelicht, zoo is een groote uitbreiding van het blad eer daags te wachten. „Boekzaal" met zijn bekende staf van deskundigen, zal dit op origineele wijze weten te doen. Wij verwachten nog veel van dit internationale leidinggevende boekenblad 1 W. S. J. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. '2 Sept. v.m. 12.09 n.m. 12.36. 3 Sept. v.m. 1.n.m. 1.17. 4 Sept. v.m, 1.35 n.m. 2.05. 5 Sept. v.m. 2.18 n.m. 245. Gem. Hoogwater 87 c.M. -F N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 1 Sept. Vertrokken Eng. s.s. Dardanus, met stukgoederen naar Harburg. Lettisch s.s, Katie, ledig naar Fredriksham. Eng. s.s. Olavus, ledig naar Hampton Roads. SCHIEDAM, 1 Sept. Aangekomen Engelsche zeesleepboot R. W. Waildon, van Londen. s.s. Astrid, ledig van Londen onrte dokken in de Wiltonhaven. s.s. Ericos van Huil. s.s. Poncone, van Santos via Havre. s.s. Ilalse, van Cardiff. s.s. Clytha, van Manchester, s.s. Henry, van Bordeaux. s.s. Aracataca, van Bremen. s.s. Nervion, van Liverpool. -s.s. Tento, van Middlesbro. s.s. Hartside, van St. Petersburg. s.s. Elvington, van Lon den. HARBIJRG, 1 Sept. Vertrokken s.s. Auda city, met olie naar Schiedam. HULL, '2 Sept. Vertrokken s.s. Alchymist, met olie naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 2 Sept. Officieele noteeriag van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 13.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 2 Sept. Men noteert vaal Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Sehied, Speelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3