Vervei JE MIX" Tel. Ne. 68015. Stoomen BMGRLMD VOOR SCHIEDMM öf OMSTRSEKEM» FE U f LL E TON" Be duivel der Woestijn. 49ste Jaargang. Vrijdag 3 September) 1926 No. 14648 Bureau KOEMARKT^. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. 1ÉÊÉP dvertentië'n: 15 regels /jl.75 elke regel daarboven£35gcent,|3 maal Abonnemeii'tVn per 3 [maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 [maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. post f3-per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 hij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f,60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.^anl^Schiedam mmm Om den vrede. Het faillissement der moderne staatkunde, dat de wereldoorlog was, biacht vele menschen tot bezinning. Na die hellevaart van krijgsverschrikking, bleef er van het vertrouwen op de intrigeerende en converseerende diplomaten niets meer over en driftig zocht het menschdom naar middelen, die een herhaling van het schokkende drama konden voorkomen. De besten onder de leidende persoonlijkheden gaven toen het beste wat ze te geven hadden, in den vorm van den Volkenbond. Doch een vrede op harde voorwaarden, kweekte een verbittering, die een troebel water Werd voor de chauvinistische hengelaars en 'n. mensch zou geen mensch zijn, indien hij er niet gemakkelijk toe overhelde, om zijn eersten ijver te laten verkoelen. En zoo kon het gebeuren dat twaalf jaar na het tempeest van bloed, vuur, ontaarding en honger, de oude machinaties worden aangewend, zonder dat men een algemeen, dringend en dwingend alarm hoort slaan. 't Stemt dan ook tot verheuging, dat de vorige week een aantal vooraanstaande personen, een manifest in alle talen en over geheel de wereld deden verspreiden, waarin zij beslist en krachtig stelling namen tegen de gevaarlijke machten, die bewust of onbewust, een nieuwen oorlog voor bereiden. Het manifest was, gelijk bekend, gericht tegen den dienstplicht, het hart en de zenuw van het militairisme. Eenige zinsneden uit dit manifest laten we hieronder alsnog volgen >>Wij gelooven, dat de op grond van dienst plicht gevormde legers met hun groote korpsen beroepsofficieren een ernstige bedreiging van den vrede vormen. Dienstplicht houdt de degra datie van den mensch als persoon en de ver nietiging van de vrijheid in. Het leven in de ka zernes, het drillen, de blinde gehoorzaamheid aan commando's, hoe onrechtvaardig en dwaas deze ook mogen zijn en de opzettelijke training tot moord, ondermijnen den eerbied voor den individu, voor de democratie en voor het humane leven. Door de geheele opheffing van den dienstplicht zal de oorlog minder gemakkelijk worden ge maakt. De regeering van een land, dat den dienst plicht handhaaft, heeft weinig moeite oorlog te verklaren, want zij kan het geheele volk het zwij gen opleggen door een mobilisatiebevel. Wan neer de regeeringen afhankelijk zijn van den steun van vrijwilligers uit haar volken, moeten zij bij hun buitenlandschê politiek voorzichtig heid betrachten. In het eerste ontwerp van het Pact van den Volkenbond heeft president Wilson voorgesteld dienstplicht in alle als lid toegetreden landen onwettig te verklaren. Plet is onze plicht den °orsprc>nkelijken geest, welke tot de oprichting van den Volkenbond leidde, een geest, die ge deeld wordt door velen van hen, die in den oorlog streden en verkondigd door vele staats heden van de betrokken landen, weer vaardig te maken. Door de geheele opheffing van den dienstplicht kunnen wij een beslissenden stap doen naar vrede en vrijheid." Ook al stond onder dit redelijk betoog niet o.a. de naam van den grooten priester-staatsman, dr. Ignaz Seipel, dan zou men veilig zijn instemming met den inhoud kunnen, betuigen, wijl dit geheel m de lijn ligt van de vredesplannen, die Z. H. Hij wist maar al te goed dat dit te l'lauw en en door de schaduwen te bedrieglijk was, om goed te kunnen «richten. En dan de snelheid daarmede drie schoten afgevuurd waren het grensde werkelijk aan iets bovennatuurlijks O Reilly kon zich nu de bijgeloovige vrees van de Oosterlingen voor den woestijnduivel beter indenken. De drie Touareggs waren tot aan de tanden gewapend, en zij hadden geen schot ter verdediging gelost Wat had hen weerhouden Vrees Of hadden Z1j zelfs geen tijd gehad orn hun wapens te gebruiken O'Reilly moest bekennen, dat hij er niets van begreep. Een uur geleden had hij gelachen om wat hij een sprookje geloofde. Nu was het een dreigend raadsel. De woestijnduivel! Wie was het? Vaar was het? O'Reilly geloofde niet aan spoken. Maar toch had dit alles niets menschelijks. et geleek meer het werk van een bovenna tuurlijk wezen, dan van een mensch van vleeseh en bloed. De sergeant had inmiddels last gegeven, behamen op de paarden te binden, en dé terugtocht naar het kamp ving nu aan. Benedictus XV, reeds ip 1917 uitstippelde, voor de door oorlogsroes bevangen staatshoofden. Die pauselijke nota was klaar genoeg gesteld, maar omdat de waarheid lastig huisvesting vindt, rees de noodzakelijkheid, dat kardinaal Gasparri, de secretaris van den Paus, in nog duidelijker taal sprak en de volgende toelichting de wereld instuurde: „Volgens den H. Stoel is het eenige practische systeem om tot ontwapening te komen, afschaf fing van den dienstplicht door een overeenkomst tusschen de beschaafde naties en oprichting van een arbitrage-hof om de internationale kwesties op te lossen. Door afschaffing van den dienstplicht zou men automatisch en zonder de openbare orde in gevaar te brengen, tot de ontwapening komen. De dienstplicht is sedert meer dan een eeuw de ware oorzaak van vele ellenden, welke de maatschappij hebben getroffen." Veel aan een en ander toevoegen, mag*overbo- dig heeten. 't Zij genoeg er op te wijzen, dat het bestrijden van den dienstplicht, het monsterachtig insti tuut, dat Napoleons willekeur schiep, geen ge vaarlijke nieuwigheid is, maar een handeling die, gesahetionneerd door den H. .Stoel, te lang is uitgesteld en onverwijld en algemeen bedreven moet worden, wil men niet, dat een nog heftiger ontketening van wapengeweld volge. In afwachting van Spanje's beslissing. Naar verluidt, zal nog heden te Madrid een beslissing ten aanzien van Spanje's houding genomen worden. Men houdt hier voorts rekening met, de mo gelijkheid, dat het besluit tot toewijzing aan Duitschland van een permanenten zetel met slechts acht stemmen genomen zal worden, hetgeen evenwel geen afbreuk doet aan de rechtsgeldigheid van dit besluit. Indien de Spaansche nota in niet te scher pen toon zal zijn vervat, doch zich zal houden aan het Leitmotiv" van Palacios, dan is het niet uitgesloten, dat Spanje in de Assemblée, ondanks zijn afwezigheid, tot Raadslid zal worden gekozen en zelfs herkiesbaar zal wor den verklaard, in de hoop dat het in den loop van dit jaar toch weder aan de werkzaamheden zal deelnemen. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBONDSRAAD. Spanje neemt geen zitting. Onder voorzitterschap van den Cechischen minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Benesj, is gistervoormiddag de Volkenbondsraad pre cies om 11 uur in 'een geheime zitting bijeen gekomen. Het Volkenbondssecretariaat heelt van den Spaanschen vertegenwoordiger te Ge neve, de officieele mededeeling ontvangen, dat de Spaansche vertegenwoordiger niet aan de Volkenbondsraadzitting zal deelnemen. „Plechtige intocht" der Duitse hers. Naar de avondbladen melden zal de Duitsche delegatie naar Genéve, vertrekken, zoodra het bericht is binnengekomen, dat Duitschland in den Volkenbond is opgenomen en een zetel heeft gekregen in den Raad.Het vertrek zal op 7 of 8 dezer plaats hebben, zoodat de plechtige intocht der Duitsche delegatie in de Reformatiezaal uiterlijk 10 dezer zal geschieden. De politici in de Duitsche delegatie. In aansluiting op het bericht, dat de afge vaardigde van het centrum, dr. Kaas, zich op uitnoodiging van den minister van Buitenland sche Zaken als Duitsch gedelegeerde naar Genève zou begeven, wordt nog gemeld, dat een derge lijke uitnoodiging, overeenkomstig een daartoe strekkend besluit van het rijkskabinet, ook nog werd toegezonden aan den afgevaardigde graaf Bernstorff (dem.) en dr. Breitscheid (soc.-dem.). Van laatstgenoemden werd evenwel nog geen antwoord ontvangen. Naar verluidt zal de Joego-Slavische minis ter Nintsjitsj tot voorzitter van de Maandag bijeenkomende volkenbondsvergadering worden benoemd. DUITSCHLAND. De herstelbetalingen. Volgens mededeeling van den agent voor de herstel-betalingen heeft Duitschland in het tweede Dawes-jaar het totale bedrag, in het rapport der experts aangegeven, betaald en wel 1.220 millioen goud-mark. Een nieuw aanbod der Hohenzollernu Morgen komt de gevolmachtigde van het huis Hohenzollern, von Berg, te Berlijn aan, om aan de Pruisische regeering een nieuw voorstel voor te leggen in zake de regeling der vermogens kwestie. Von Berg heeft te Doorn met den ex-keizer alle geschilpunten uitvoerig besproken. Het huis Hohenzollern heeft zich bereid verklaard, een aantal bezittingen terug te geven, die voor namelijk een geschiedkundige en een cultu- reele beteekenis hebben. ENGELAND. Regeering en mijnwerkers. De nationale conferentie van mijnwerkers gedelegeerden besloot met, 557.000 tegen 225.000 stemmen, de uitvoerende commissie te mach tigen om te onderhandelen over een nationale overeenkomst tot regeling van het mijngeschil. De conferentie hield gedurende het grootste deel van den dag zitting gistermorgen was zij 3 uren bijeen onder voorzitterschap van Herbert Smith en nam de rapporten van alle districten aangaande den toestand in ontvangst. Na dat deze rapporten waren besproken, werd de conferentie verdaagd, om de uitvoerende commissie in staat te stellen te beraadslagen en adviezen op te stellen, orn ze aan de confe rentie voor te leggen. (Volgens Reuter eerwacht men de conferentie tusschen de mijnwerkers en de regeering tegen de volgende week). FRANKRIJK. Bezuinigingen. De Fransche kabinetsraad heeft gistermorgen de definitieve cijfers voor de begrooting 1927 vastgesteld en. vervolgens de bestudeering der door te voeren bezuinigingen voortgezet. Havas meent te weten, dat de kabinetsraad in principe de aanbevelingen van Sarraut heeft 4213 6 Hij voegde zich bij O'Reilly. „Zij hadden paarden bij zich luit." merkte hij op, „maar toen hun berijders er afgeschoten werden zijn de dieren uit eigen beweging naar deplaats waar zij vandaan kwamen teruggekeerd. Ik vermoed daarom dat het kamp der Tou areggs niet ver hier vandaan is. Ik zag ook de sporen van een enkelen ruiter. Van den woestijn duivel luitenant 1" O'Reilly knikte. „Wij zullen dat bij dag wel verder uitzoeken, maar wat denk je van die Touareggs zoo dicht bij ons kamp „Spionnen," antwoordde de sergeant onmid dellijk, ik vermoed dat ze wilden onderzoeken, wie in de oase gekampeerd lagen en daarbij over vallen zijn door den woestijnduivel. Ik zal de wachten laten verdubbelen, luit". Zoodra O'Reilly en de gids teruggekeerd waren werden zij direct door de andere officieren en manschappen omringd, maar O'Reilly had geen lust hun vragen te beantwoorden. „We kunnen morgen trachten het spoor van den woestijnduivel te volgen, misschien dat we dan meer te weten kunnen komen. Maar nu prefereer ik een stevig dutje. Wel te rusten hee- ren Van het plan om het spoor van den woestijn duivel te volgen kwam echter niets. Tegen den morgen was een hevigen wind opgestoken, die de sporen van dien nacht geheel onzichtbaar maakte en daarmede bleef het bestaan van den aanvaard, die met name ten doel hebben een groot aantal onderprefecturen (meer dan 100) op te heffen, benevens omstreeks 21 secreta riaten-generaal der prefecturen. Deze ophef fingen zullen van geenerlei invloed zijn op het toekomstig aantal afgevaardigden of de be grenzing der kiesdistricten. Royaal v a,n een deelt de be- Loewenstein BELGIE. credietaanbod bankier. In een telegram aan de „Soir" kende Belgische financier Alfred mede, dat hij binnenkort een renteloos crediet van minstens 50 millioen dollar voor minstens twee jaar ter beschikking zal stellen van de Bel gische regeering. Het kabinet, dat officieus van dit aanbod op de hoogte is gesteld, acht het de overweging waard. Naar B.T.A. nog meldt, zou de Belgische Staat bij aanvaarding van Loewenstein's aan bod ook niet verplicht zijn, op welke wijze ook, een deel van het grondgebied in Europa of den Congo te" vervreemden. woestijnduivel een raadsel, dat vooreerst nog wel niet opgehelderd zal worden. HOOFDSTUK V. De ondergaande zon goot haar gouden stralen voor het laatst over de eenzame woestijn. De witte koepelvormige daken der huizen en mos keeën die in schuine lijn tegen den berghelling aangebouwd lagen, schenen in vuur te staan. Het was een onvergelijkelijk schoon schouwspel. Het jonge meisje, dat in een der tuinen, die zonsondergang gade sloeg, vervulde het met diepen weemoed. Hoevele malen bad zij reeds hetzelfde gezien Reeds vijf maanden was zij op deze plaats, het eindpunt van een langen tocht door den woestijn. Als zij dacht aan de lange weken van ellende en verhedering, die woestijntocht, temidden van ruwe norsche mannen en jaloersche vrouwen, scheen haar tegenwoordigen toestand haar bijna een paradijs. Toch wist zij dat het slechts schijn was. Tot nu toe was haar leven hier dragelijk geweestvlugge voorkomende bedienden, die op haar bevelen vlogen alle spijzen en gemakken die zij zich maar wenschen kon, waren tot haar beschikking. Hoe lang zou dit echter nog duren Binnen vier dagen zou de man, wiens gevangene zij was, terugkeeren. Ibrahim Ben Ali, een Arabisch koopman, oud genoeg om haar vader te kunnen zijn en zij zou gedwongen worden een van zijn vrouwen te worden. Jeanne ldiggins, want liet GRIEKENLAND. Venizelos onder-staatssecretaris. Naar de Duitsche en Oostenrijksche bladen melden, heeft Venizelos zich bereid verklaard de functie van onder-staatssecretaris bij het departement van buitenlandsche zaken te aan vaarden. Hij zal naar Athene terugkeeren. DE MEXICAANSCHE KERKVERVOLGING. Een nieuwe „studiereis." Reeds weder reist een Amerikaansche gezel schap ter „bestudeering" der Mexicaansche kerkelijke verhoudingen naar Mexico. De kara vaan bestaat uitsluitend uit Baptisten, Metho disten en Presbyterianen en verder eenige Jood- sche rabijnen. Dat ze met medeweten van Calles naar Mexico reizen, laat zich reeds vermoeden door het feit, dat Calles persoonlijk aan de grensbeambten in Laredo telegrafeerde, dat men het gezelschap ongemoeid het land zou binnenlaten, terwijl hij anders steeds aan.de „grondwet" vasthoudt, dat geen buitenlandsche geestelijke, van welke kerk ook, de grens mag overschrijden. Het gevolg der onderzoekingen van dit „studiegezelschap" kan men zonder twijfel reeds vooruit vaststellen. Maar het doet pijnlijk aan te moeten berichten, dat een synode der gereformeerde kerk in Cab- fornië en Nevada zich geroepen gevoeld heeft om te verklaren, dat „de regeering van Mexico niets anders doet, dan van alle burgers en be woners van Mexico de gehoorzaamheid opeischen om de wetten na te leven." ALLERLEI. Uit AtheneVenizelos heeft een telegram gezonden, waarin hij zich bereid verklaart Grie kenland te dienen als permanent ondersecre taris van Buitenlandsche Zaken in ieder kabinet. Naar de „Daily Herald" meldt, heeft miss Wilkinson, die met een mijnwerkersdelegatie in de V. S. propaganda heeft gemaakt voor steun- verleening, ca. een millioen pond sterling bij eengebracht. Uit Berlijn Uit Genéve wordt gemeld, dat de drie groote Zuid-Amerikaansche staten Argentinië, Brazilië en Chili onderhandelingen voeren met de regeering te Moskou betreffende erkenning de jure van Sovjet-Rusland. Uit Athene Naar gemeld wordt, zal de was de dochter van den vermoorden majoor, die hier gevangen gehouden werd, wrong wanhopig haarhanden. De gedachte aan haar vader, vervulde haar met oneindige droefheid. Hulpe loos en zwak, ternauwernood van eea zware ziekte hersteld, was hij ten offer gevallen aan eenige wraakgierige Toeareggs, van een stam, dien hij jaren geleden eens voor het aanran den van een karavaan, had laten straffen. Voor een groote som hadden de roovers haar vervolgens, alsof zij een of ander dier was, ver kocht aan Ihrahim Ben Alieenige minuten voordat deze voor maanden lang op reis ging. Dit was haar redding geweest. De schande was haar gelukkig hierdoor voorloopig gespaard ge bleven. Maar nu kon haar meester iedere dag terugkeeren. Jeanne huiverde, en haar hand zocht de kleine dolk, die zij in haar kleederen verborgen had. Liever dan de vrouw van den ouden sehurkachtigen Arabier te worden zou zij zich zelf dooden. Het denkbeeld van haar die onafwendbaar was, tenzij er een wonder ge beurde, deed haar gedachten zeven maanden teruggaan. Zij zag een vliegtuig landen, en een knappe jonge man die er uit sprong, en haar in de armen sloot. Ze zag nog zijn oogen, die-haar zoo onderzoekend en tegelijk ook zoo bezorgd op konden nemen. Ze voelde nog zijn sterke ar men, als hij haar bij het in- ol' uitstappen hielp, tij dens hun kleine pleiziertoehten. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1