volgende week het proces tegen Pangalos be ginnen. De aanhangers van generaal Piastiras en het grootste gedeelte der Atheensche pers eischen, dat de doodstraf zal worden toegepast. Generaal Kondilis en president Kondoeriotis hebben zich evenwel daartegen verklaard. Uit HamburgIn de havens alhier ont wikkelt zich een ernstig loonconflict. Nadat reeds de loontarieven der Hamburgsche haven arbeiders door beide partijen waren opgezegd, is dit thans ook ten aanzien der tarieven van de werfarbeiders geschied. De arbeiders verlangen hooger loon en een achturigen werkdag. De Australische premier en Mevr. Bruce zijn per vliegtuig van Melbourne naar Adelaide vertrokken, op weg naar de Empire-conferentie te Londen. Binnenland, iVIededeeliiigen van de II. K. Staatspartij. Het bondsbestuur deelt ons mede, dat de bondsvoorzitter het bondsbestuur heeft opge roepen voor een vergadering te houden op Zater dag '25 September a.s. te Utrecht. Op deze vergadering zal besproken worden den stand der reorganisatie-werkzaamheden der R. K. Staatspartij en zal de voorbereiding wor den getroffen voor de eerste vergadering van den Partijraad, die in October a.s. bijeenkomt. Luehtvaartverdrag met Zwitserland. Het. ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 26 Augustus 1926 te Bern de uitwisseling heeft plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het voorloopig lucht vaartverdrag tusschen Nederland en Zwitserland gesloten te Bern op 18 Mei 1925. Ingevolge art. 17 is het verdrag op 26 Augustus 1926 in werking getreden. Volkenbondsvergadering. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordigers van Nederland ter zevende zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke is bijeengeroepen op 6 dezer te Genéve jhr. dr. L. Loudon, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Parijs, oud-minister van buitenlandsche zaken prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden mr. dr. F. A. G. graaf van Lynden van San- denburg, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, oud lid van de Tweede Kamer, en tot plaatsvervangend vertegenwoordigers mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, oud-lid van de Tweede Kamer en prof. mr. J. P. A. Frangois, referendaris, chef der afdeeling Volkenbondszaken van het departement van buitenlandsche zaken, buiten gewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Een nieuw kanaal in Drente. Gisteren had de ofl'icieele opening- plaats van het kanaal BeilenNieuweroord, het Lint horst Homan-kanaal. R. K. Intern. Studentenbeweging. Pax Roman a-c o n g r e s. Na een stille H. Mis op het Bagijnhof werd gistermorgen te A'dam het Pax Romana-con- gres in de aula van de gemeentelijke universiteit door den voorzitter, ir. L. J. M. Feber, officieel geopend. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op Mgr. P. Stroomer, deken van Amster dam prof. dr. De Lange Wendels, van de R. K. Universiteit te Nijmegen prof. Welschen O.P. prof. P. Groenen prof. Veraartrector Schmed- ding S.J. en de secretarissen van de curatoria van de Amsterdamsche en de Nijmeegsche uni versiteit. Berichten van verhindering waren ingekomen van den internuntius Z.Exc. Mgr. Schioppa, van Z. D. IT. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem en Z. D. IT. Mgr. LI. van de Wete ring, aartsbisschop van Utrecht, van den burge meester van Amsterdam en den rector-magni licus van de Amsterdamsche universiteit. Na een Ghristelijken groet„Loué soit Jésus Christ" te hebben uitgesproken, bracht de voor zitter ir. Feber dank aan de autoriteiten, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun be langstelling in de internationale katholieke stu dentenbeweging en prees Amsterdam als een centrum van de Nederlandsche cultuur, dat bij uitstek geschikt mocht heeten voor het houden en welslagen van dit congres. Vervolgens be groette spr. in het Fransch de vele buitenland sche gasten en wees er met klem op, dat het doel van dit congres niet is gelegen in het for muleeren van schoone leuzen en fraaie theorieën, doch in daadwerkelijken arbeid om de Pax Ro- mana-actie te organiseeren en te realiseeren. Als practische programma-punten gaf spr. aan de internationale studentenhulp en de internatio- liseering der diploma's. Vervolgens hadden de internationale begroe-- tingen plaats, waarbij het woord gevoerd werd door vertegenwoordigers van de Unie van Ka tholieke Studentenvereenigingen in Nederland, van Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Honga rije, Frankrijk, Zwitserland en Tsjecho-Slowa- kije. De jonge Engelsehmari vond gelegenheid om als een der groote gebreken van dezen tijd aan te duiden het gemis van den geest van het kruis bij de jongelingen. De Oostenrijker bracht de groeten en wenschen over van den Kardinaal aartsbisschop van Weenen, terwijl de Hongaar een brief van den Primaat van Hongarije, Z.Em. Kardinaal Csernoch, voorlas, welke door de con gressisten staande werd aanhoord. Daarna bracht de secretaris van Pax Roma- na, prof. dr. Jos. Grémaud uit Freiburg het jaar verslag uit en gaf een uiteenzetting van dc ver houding tusschen Pax Romana en andere inter nationale vereenigingen. Heden en morgen wordt het Congresvoort gezet. De promotie bij de zeemacht. Naar wij in „Onze Vloot" lezen, is aan de luits. ter zee 2e klasse, in tegenstelling met vroe gere toezeggingen, aanzegging gedaan, dat zij niet meer kunnen rekenen om op tijd bevorderd- te zullen worden. Het is denkbaar „Het is denkbaar, dat eenmaal de tijd komt, dat het Koninklijk staatshoofd in Nederland kan worden gezien als staatshoofd en als staats hoofd alleen. Ik meen zelfs te hebben opgemerkt, dat de ontwikkeling zich in deze richting be weegt. Zoodra dat het geval is, zal mijn advies luiden steekt de vlag uit." Zoö sprak j.l. Maandag de socialistische bur gemeester van Goor in den Raad, die met 6 tegen 4 stemmen besloot, op den verjaardag van H. M. de Koningin niet te vlaggen. Burgemeester en raad van Goor hebben bij die gelegenheid getoond klein te zijn in datgene, waarin ook een kleine gemeente groot kan wezen de waardeering van onze nationale gemeenschap en haar Staatshoofd. In de dagen van Domela Nieuwenhuis daagde het socialisme op vijandige wijze het koningschap uit, nog in 1918 keerde het zichtegen het monar chaal gezag. Maar het avontuur van 1918 is als een vergissing erkend, socialistische Kamerleden zijn beleefd in hun ontmoetingen met de Konin gin en het is denkbaar, dat zij bij de openings zitting der Kamers nog beleefder zullen worden. De ontwikkeling van de S.D.A.P. beweegt zich in de richting van ontzag voor de gemeen schap en hoffelijkheid in den omgang met haar organen. Het is denkbaar, dat zij binnen een zeker aantal jaren, zoodra haar opvoeding vol tooid is, op nationale feesten ook zal vlaggen ter eere van het Staatshoofd, dat zich jegens haar gelijk jegens alle partijen steeds correct gedraagt. ITet is denkbaar De sleutel van het gevangenkuis Is een volk tot slavernij vervallen en be houdt het zijn taal, dan bezit het daarin den sleutel die de gevangenisdeur kan ontsluiten Mussolini onderschrijft de waarheid van dit diepzinnige woord en zoekt de bewoners var het bij Italië ingelijfde Tirol van hun moeder taal te vervreemden. Toch doet hij dit woord geweld aan immers niet langs natuurlijken, geleidelijken weg tracht hij de afstammeling van Andreas Hofer in dc Italiaansche cultuurwereld in te lijven, maar met de gewcldmiddelen van den onderdrukker zoekt hij de oude „Kaiserspraclre" te doen uit sterven. Alle opschriften aan den publieken weg moeten in het Italiaansch gesteld zijn. De oude namen waarmee de Tiroolsche lust oorden immer te boek stonden zijn in alle ofl'i cieele publicaties geschraptBozen werd Bolzano Toblach werd in Dobiacco veranderd, Sclduder- bach onherkenbaar tot Carbonin verminkt. Duitsch wordt op de scholen niet meer onder wezen, maar met Italiaansch begonnen. De kleine kinderen, die slechts Duitsch verstaan, worden door Italiaansche meesters opgeleid en van zelf voert dit tot allerhande conflicten. Nu weer kwam het harde rescript, dat binnen korten termijn de Tiroolsche families hun Duit- schen eigennaam voor een Italiaanschen rnoeten veranderen. De haat en verbittering van het Tiroolsche landvolk, dat in dit alles ziel. een krenking Van de weleer afgelegde belofte, is ontzaggelijk groot. De liefde voor de oude „Kaiser-sprache" wordt door dergelijke tyrannieke aanslagen eer versterkt dan verminderd. Zoo doodt men geen taal. De taal blijft leven De sleutel tot ontkoming aan den kerker blijft bewaard „Rott." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Gemeente-ziekenhuis. B. en W. schrijven aan den Raad Van de Commissie van administratie van het gemeente-ziekenhuis alhier is bij ons college het voorstel ingekomen, de kinderzaal van het ge meente-ziekenhuis te verbeteren, hetgeen drin gend noodzakelijk is, zooals blijkt uit het rap port van den geneesheer-directeur, dat wij U hierbij overleggen. De oplossing wordt aan de hand gedaan om aan de kinderzaal een veranda of serre te bouwen, waardoor eene betere ventilatie mogelijk wordt, meer ruimte wordt verkregen voor het plaatsen van bedden, terwijl door het aanbrengen van eenige vaste schotten ook een gedeeltelijke schei ding tusschen twee bedden tot stand kan worden gebracht. Door den directeur van gemeentewerken is voor deze uitbreiding een plan ontworpen, dat wij, met de daarbij behoorende toelichting, even eens te Uwer kennisneming hierbij voegen. Genoemd plan, beperkt tot de serre en het voorportaal A., is door de commissie voor de gemeentewerken gunstig beoordeeld en heeft oök onze goedkeuring, weshalve wij de eer hebben U voor te stellen tot genoemden bijbouw te beslui ten en daarvoor de benoodigde gelden ad 7700.- toe te staan. Wij merken hierbij nog op, dat op de goedgekeurde begrooting voor dit jaar onder hoofdstuk 5 van den napitaalsdienst van het ziekenhuis door Uw Raad reeds een som van 5000.als voorloopige raming voor het be oogde doel is uitgetrokken. Het vuurwerk. Het laatste punt van het programma, samen gesteld door dc Oranjevereeniging ter, gelegen heid van den verjaardag van IT. M. de Koningin, heeft den Schiedammers nog een heerlijk avondje bezorgd. Overdag dreigde dit extraatje wederom te zullen mislukken, daar malsche buitjes boven de stad druilden, 's Avonds echter, toen de ette lijke duizenden zich weer in Koninginnedag stemming naar het feestterrein begaven, hing er een weldadige zomeravond-sfeer. Terwijl allen gezellig waren gezeten rond het afgezette gedeelte, waar de vuurwerkstukken zouden ontbranden, speelde op verdienstelijke wijze St. Ambrosius, onder de bekwame leiding van den heer Smit eenige mooie muzieknummers, waarna tegen half tien het vuurwerk aanving. Plotseling schoot suizend een vuurpijl omhoog en scheurde de stilte met een hevigen knal, als van een kanonschot Alle hoofden omhoog 'n schok 1 en 't eerste ge-héééé ging over het terrein. Er waren heel mooie stukken te bewonderen aardig was o.a. de haas en de jager, die kleurig kruit verschoot. Door de windstilte bleef de damp soms te lang hangen, waarom telkens even moest worden gewacht, daar anders het effect verloren ging. De firma Ruyscli heeft veler bewondering afgedwongen door hare schitterende prestaties, (in den waren zin des woords). Na afloop speelde St. Ambrosius nog eenige lustige deuntjes, waar na allen tevreden huiswaarts keerden. Jubileum. Op September a.s. hoopt de eerw. broeder Dagobert, thans verblijvend in het pensionaat „St. Louis" te Weert den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar zijn religieuze geloften aflegde in de congregatie der broeders van de onbevlekte ontvangenis te Maastrichti Ongetwijfeld zullen zijn talrijke oud-leerlingen op dien dag met dankbaarheid hem herdenken, die meer dan 30 jaar met onverdroten ijver en onverzwakte werklust zijn rijke talenten eh groote opvoedersgaven wijdde aad de vorming van de Scliiedamsche jeugd. Districts-arbeidsbeurs. Op 31 Juli 1926 stonden ingeschreven 1006 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der Maand Augustus 1926 bedroeg 507; afgevoerd werden in dezelfde maand 383 in schrijvingen. Het aantal plaatsingen bedroeg 103, zoodat op 31 Augustus 1926 nog ingeschreven stonden 1027 werkzoekenden. Uitreiking medailles. Hedenavond 8 uur 'zullen in hotel Beijersber- gen de medailles uitgereikt worden, aan hen, wier inzendingen op de laatstgehouden Tuin bouwtentoonstelling bekroond zijn. Voor het examen bloem schikk en en binden, dezer dagen te Aalsmeer gehouden, slaagde o.a. J.J. van Dijk van hier. De 14-jarige C. IT. uit de E e n- drachtstraat werd gistermorgen in de werkplaats der firma van E. met een mes in het linkeronder been getroffen, toen een jongen dit naar hem wierp. Hij bekwam een bloedende wonde. Gisteravond is J. van B. uit Overschie.toen hij op zijn rijwiel in de Overschie- schestraat, reed, aangereden door een jongen, die eveneens op een rijwiel reed. Een lantaarn van v. B.'s rijwiel werd beschadigd, doch de aangerichte schade zal worden verboed. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofiicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 September 1926 het verzoek van de CAPSULEFABRIEK „HOL LAND" om vergunning tot uitbreiding van de capsulefabriek in het pand Schie 88a-b, kadaster Sectie A. nos. 1389, 1562, 1561 en 859, met 11 electromotoren van totaal 19.55 P.K., drijvende diverse werktuigen, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 3 September 1926. Gemengd Nieuws. Baldadigheid. Tijdens een muziek uitvoering op den hoek van het Rok in en den Dam te A'dam is van iemand een stuk uit zijn colbertjas geknipt. Een kindje uit het raamgeval- 1 e n. Eergistermorgen had in de Palmstraat te A'dam een droevig ongeval plaats. Tijdens de afwezigheid van de moeder was een kindje van 1| jaar uit het raam van de derde verdieping van het perceel Palmstraat 88 geval len. ITet jongetje, Daniel Schoolenaar genaamd, lag in zijn bedje dat voor het open raam stond. Hij was vanuit het bedje op het venster ge kropen en viel toen op straat. Ernstig gekwetst werd het armen kind naar het Gasthuis vervoerd, waar het kort na aan komst overleed. Een pseudo-inspeteur. De omge ving van Leeuwen (Gelderland) is de laatste dagen bezocht door iemand,- die zich uitgaf voor inspecteur van het watersnoodcomitè. Hij had in Druten voor een mand een auto gehuurd en legde hiermee bezoeken af. Op groote lijsten noteerde hij de klachten. Hij gaf zich uit voor ingenieur, doch moemde nergens zijn naam. Ook stelde hij zich in-verbinding met den burge meester. Ten slotte begon men argwaan tegen hem op te vatten. Gistermorgen is de „inspecteur"waarin men een ouden bekende van de politie meende te herkennen, te Druten gearresteerd. Geheime distilleerder ij en. Eer gisteren is te Eindhoven weer een geheime dis tilleerderij ontdekt, ditmaal ten huize van J.S. Ze bleek op veel grooter en moderner schaal te zijn ingericht, dan de vorige. De aanwezige ingrediënten zijn in beslag genomen. Ten huize van G.C. te Santpoort is een ge-' heime distilleerderij ontdekt. Het toestel is in beslag genomen en G. is verbaliseerd. R e 11 e t j es. Eergisteravond is het in de Infanteriekazerne aan den Lusderweg te Amers foort en op het voorplein verre van rustig ge weest. Vooral in kazerne III was het rumoerig. De oorzaak was de arrestatie van een der sol daten, die naar de meening der soldaten, on schuldig was. De overigen hebben toen zoolang gedreigd en gedemonstreerd, niettegenstaande de aanwezigheid van zeer veel superieuren tot de kameraad werd vrijgelaten. De avond te voren, toen vele soldaten had den deelgenomen aan de viering van het Oranje feest, is het Verzet reeds begonnen door het in grijpen der militaire politie. Na afloop van het vuurwerk verzamelden vele militairen zich voor de hoofdpoort aan den Leusderweg en weigerden op last der militaire politie naar binnen te gaan. Zij hadden permissie tot twaalf uur en namen een dreigende houding aan. Toen de gemeente-politie voorbij kwam, onder leider van den inspecteur A. Losekoot, bleken de militairen niet onhandelbaar te zijn en de inspecteur met de agenten, geassisteerd door een brigadier der rijksveldwacht, hadden bin nen korten tijd alle militairen binnen het hek. Zonder mopperen van de zijde der soldaten, die verbitterd waren, doordat een sergeant der militaire politie zijn klewang getrokken had en daarmede dreigde. Een nachtoefening van gisteravond is afge last. De soldaten hadden gisteren in de warmte een marsch gemaakt en velen verklaarden ons, niet in 'de gelegnheid geweest te zijn zich te verschoonen. Verdronken. Gistermorgen is in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen bij het zwemmn verdronken de 18-jarige J. P., een der opvarenden van het Engelsche stoom schip York Valley. Het lijk is opgevisch't en zal te Vlaardingen ter aarde worden besteld. Geen speelgoedvoor kleintjes. Een meisje, zekere de G., op de Lange Baan te Nijmegen vermaakte zich met haar broertje met vuurwerk. Plotseling ontplofte een sisser in haar handen, waarvan drie vingetjes werden opengescheurd. De vingertjes werden geampu teerd. Eenongeluii komt z e 1 d e a 11 e e n. Woensdagmiddag heeft bij het redden van een jongetje, dat achter de Koushaven te R'dam in de Maas gevallen was, een incident plaats ge had. Mej. R. v. Male was met een touw om het lichaam gedoken, welk touw tweemaal gedraaid om een ducdalf kwam te zitten. Door het trek ken aan den kant brak het touvv. De inmiddels toegeschoten mej. Beron een bekend zwemster mocht er in slagen de drenkelingen te redden, mej. was bewusteloos, maar kwam door kunst matige ademhaling spoedig bij. Uitkleed en ten aansch ouwe van het publiek. De commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving wijst den gemeenteraad op het feit, dat velen, die willen baden of zwemmen aan het zeestrand te IJ muiden en ook op andere terreinen (langs het Noordzeekanaal) niet schromen, om zich voor de oogen van het publiek te ontkleeden. De commissie meent, dat hier terecht aan stoot aan wordt genetnen en wenscht een be paling in het leven te roejjen, die deze exces sen verbiedt. De inbraak in het Kon. Paleis. De man, die op eigen aangifte te Alkmaar is aangehouden als dader van de inbraak in het Kon. Paleis te Amsterdam, heeft thans voor de politie aldaar medegedeeld, de gestolen orde- teekenen in den Amstel te hebben gegooid hij zou het plan gehad hebben het gebouw in brand te steken. De verongelukte sleepboot. De lijken van de bij het omtrekken van de sleep boot Minerva door det stoomschip Ranchi ver dronken zeelieden, de kapitein M. Kroon en de matroos B.S. zijn gisteren door de rivierpolitie ter hoogte van de Jobshaven uit de rivier gevischt. De bankoverval te Bussum. Gister is, als gemeld, door de justitie te Amsterdam de van den overval te Bussum verdachte F.B. in vrijheid gesteld. In de instructie, geleid door den rechter-comm- saris mr. V.G.A. Boll, waarbij de verdachte, volgens de nieuwe bepalingen van het wetboek van strafvordering, door een verdediger, in dit geval mr. Max Levenbach, werd bijgestaan, zijn naar het „ITbl." meldt, niet minder dan tien getuigen komen verklaren, dat de verdachte op den dag van overval in de Boaz-bank te Bussum den geheeien dag in het woonwagen kamp aan de Hembrug heeft doorgebracht. Zij noemden tevens de namen van tal van andere personen, die zulks eveneens konden bevestigen, en gaven, tot staving van hun verklaringen, aanwijzingen, die bij nader onderzoek volkomen klopten. Onder die omstandigheid achtten noch de substitnut-officier van justitie, mr. D.K.S. van Lier, noch de rechter van instructie zich ver antwoord, verlenging van den termijn der voor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2