Vroom Dreesmann HEDEN begint Onze Gfroote iimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiifiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiMiiiiimii Belangrijke voordeelige aanbiedingen Heden ontvangt U onzen catalogus. Men lette op de reductie-bons. Uw Voordeel! Rotterdam Binnenweg - Hoogstraat - Jonkerfransstr. - v. d. Takstraat loopige hechtenis, die gisteren afliep, ij de rechtbank aan te vragen. Gisteren is Br. dan ook in vrijheid gested. De spoorwegramp in Spanje. Vol gens te Madrid gistermorgen ontvangen be richten zijn 25 personen gedood bij het spoor wegongeluk, dat gisteren bij Tortosa plaats had. Van de 190 passagiers zijn er slechts heel weinigèn ongedeerd gebleven. Het ongeval had plaats, juist toen de trein met groote snelheid reed, om ondervonden vertraging in te halen. Bijna alle wagens hebben ernstige schade beko- inen. Ontroerende toonelen speelden zich af. Met grooten spoed werd het reddingswerk begon nen, dat evenwel groote moeilijkheden onder vond. Niettemin zijn thans alle gewonden in het ziekenhuis opgenomen. Doodelijke arrestatie. Toen twee agenten van politie te Berlijn de identiteit van een man wilden vaststellen, werden zij door acht personen aangevallen. De agenten maakten in noodweer van hun revolvers gebruik, waarbij de betrokken persoon werd doodgeschoten. Vliegongeluk in Cechslova- k ij e. Gistermorgen is door onbekende oorzaak het vliektuig A 12/16 bij Bennisch naar beneden gestort. De bestuurder en de waarnemer zijn gedood. De bioscoop in 1894. Men behoeft nog geen oude man of vrouw te zijn om te kunnen beweren de wereld „zonder bioscope" gekend te hebben. Over de eerste filmen, die toen gemaakt waren, lezen we in „Eigen Haard" van 1894 het volgende. De kinetoscoop, waarover in de laatste jaren zooveel gesproken is, is eindelijk gereed, en te Chicago in Stade Street geëxposeerd. Het is het aanvulsel van de cinetograaf en tot de eer van het oude Europa kan gezegd worden, dat, ondanks den beroemden naam van den uit vinder, beide toestellen voor ons niets nieuws hebben. De kinetograaf is een instrument, om snel en met regelmatige tusschenpozen een serie photographieën te nemen, die een juist denk beeld geven van de verschillende deelen van een verschijnsel. Doch reeds vroeger hebben Muy- bridge, Marey, Anschutz en Londe, om slechts de meest bekende te noemen, zulke serieën pho tographieën gemaakt. De kinetoscoop is een toestel, waarin de foto grammen, met de kinetograaf vervaardigd, worden opgenomen door een bij zondere inricht- ting ziet de toeschouwer die fotogrammen met zulk een snelheid aan zijn oog voorbijgaan (46 beelden in een seconde) dat hij de illusie van het leven krijgt. In onze jeugd gaf reeds de praxinoscoop of phénakisticoop, zij het dan ook onvolkomen, den zelfden indruk. De toestellen van Anschütz te Berlijn laten echter niets meer te verlangen over. Het eenige interressante van de instrumenten van Edison is, dat de toeschouwer 30 seconden lang het beeld in zijn verschillende bewegingen waar neemt daartoe zijn 1380 fotogrammen noodig De Amerikanen hebben 't weer eens groot willen maken in plaats van dezelfde vertooning eeni ge malen te doen zien, hebben zij een geheele humoristische vertooning dofen fotographeeren, en die ziet nu de toeschouwer van stukje tot beetje, met al haar schakeeringen, voor zich vertoonen in den kinetoscoop. De andere toestellen, waarop in bovenstaand stukje wordt bedoeld, zijn de blikken doozen met gaatjes, waarachter gedrukte teekeningetjes geplakt waren, die levende beelden werden, als de doos snel werd rondgedraaid. Wat de schrijver volstrekt niet voorzag, welke toekomst de cinematografie had, bewijst zijn smalen op het Amerikaansclie ,,groot"heid-ge- doe, toen men een „heele" humoristische" ver tooning deed fotographeeren, 1 Ook aardbeving in Grieken land. De „Matin" meldt uit Athene, dat te Sparta Maandag j.l. een hevige aardschok is gevoeld waardoor eenige huizen zijn ingestort. Fabrieksbrand te St/aatsburg. Een hevige brand heeft, naar de „Matin" weidt, gewoed te Straatsburg, waar een groote suiker fabriek in vlammen is opgegaan. Meer dan 800.000 kilo suiker, die gereed ter verzending stonden, werden door de hitte als het ware tot caramel gebrand, de totale schade wordt op ca. vijf millioen francs geschat. Een deel der driehonderd werklieden zal waarschijnlijk werkloos worden. De sneltrein Par ij sA msterdam in gevaar. De sneltrein ParijsAmsterdam heeft Woensdag volgens de „Dernière Heure" in ernstig gevaar verkeerd. Toen de trein name lijk het station Antwerpen binnenliep weigerde de remmen, zoodat de locomotief met groote kracht tegen de stootblokkén aanbotste. De stootblokkén zijn te Antwerpen echter van een bijzonder sterke en veerende construc tie, zoodat de schok gebroken werd en de trein zonder groote ongelukken tot staan werd ge bracht. Een groot aantal reizigers werd niettemin door elkaar geworpen en gewond. Zij konden echter allen, nadat hun eerste hulp verleend was, de reis voortzetten. In den restauratiewagen werd het tafelge rei vernield. De trein vertrok met een half uur vertraging. door middel van Tangen of andere concessies. Frankrijk zal later met Madrid het Tanger-vraag- stuk bespreken. WU PEI FU VERSLAGEN. PEKING, 3 Sept. (draadloos) Bevestigd wordt, dat de troepen van Wu pei fu verslagen zijn aan het Z.-front. DE SPAANSCHE NOTA. GENEVE, 3 Sept. (draadloos) Bevestigd wordt, dat de Spaansche nota aan het Volken- bonds-secretariaat van gelijken inhoud zal zijn als die, welke Argentinië gezonden heeft, toen dit land zich uit den Volkenbond terugtrok. HANKOW IN GEVAAR. PEKING, 3 September (draadloos) Er zijn gevechten gaande bij Wuchang aan de Yangtse- rivier tegenoyer Hankow. Aan beide kanten zijn duizenden soldaten gedood. De buitenlandsche vrijwilligers te Hankow zijn opgeroepen. Het strategisch belang van Hankow is zeer groot. Indien Hankow valt, zullen de rooden meester zijn in geheel W.- en Z.-China. Volgens een nader bericht is Wu pei fu van zijn ambten ontheven en bevindt hij zich als gevangene aan boord van een oorlogsschip op de Yangtse-rivier. IIET MEXICAANSCHE CONGRES. MEXICO, 3 September (draadloos) In zijn toespraak tot het nieuwe congres heeft president Calles ten aanzien van de onderhandelingen met Washington verklaard, dat de regeering, als zij bevindt, dat de toepassing van de land- en petroleumwetten onrechtvaardig en oiibillijk is, zal voorstellen deze wetten te wijzigen. Calles herdacht, dat de regeering vast besloten is de naleving van de wet op de kerkgenootschap pen af te dwingen. OVERSTROOMINGSRAMP. IjlERLIJN, 3 Sept. (draadloos) In Nicaragua zijn 25 personen verdronken door het buiten de oevers treden der Sermo. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting meest zwakke Z.- tot W. wind half tot zwaar bewolkt of betrokken nog eenige kans op regen of onweer later opklarend en iets koeler. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 2 Sept. 3 Sept. Londen/12.1lV« 12 111/a Berlijn - 59.39x/a Parijs- 7.52V» België - 6.971/, Zwitserlahd- 48,18 Amerika - 2.491/, Weenen i - 35.20 Kopenhagen- 66.27x/i Stockholm- 66,77 Oslo - 54 70 Madrid- 38.05 Milaan9 20 - 59.381/, - 7 33 - 6.901/2 - 48 16 - 2.49 - 35.20 - 66.23 66.71 - 54.71 - 37.85 - 9.08 Kerknieuws. Telegrammen. SPANJE EN DE VOLKENBOND. PARIJS, 3 Sept. (draadloos) De bladen voorzien over 't algemeen, dat Spanje zich niet op absolute wijze uit den Volkenbond zal terug trekken, doch zich niet meer voor de werk zaamheden van den Bond zal interesseeren. De >,Echo de Paris" schrijft, dat men niet moet trachten Spanje in den Volkenbond te houden 2769 141 Een Noorsche kwestie. De correspondent van de „Msb." te Tromsö schrijft ons d.d. 22 Augustus Het vorig jaar werd de bestuurder der volks- hoogeschool te Voss, in de nabijheid van Bergen, Lars Eskeland, in deKatholieke Kerk opgenomen. Naar aanleiding daarvan is er dezer dagen in het Storting een interpellatie ingediend, in hoe- .ver kan een Katholiek bestuurder zijn van een hoogeschool in het protestantsche Noorwegen, vroeg de interpellant. Het dagblad „Aftenposten" (protestantsch) levert volgende commentaar op dit voorval „Een Stortingsman stelt de vraag, in hoever een Katholiek kan fungeeren als bestuurder van een door den staat ondersteunde hooge school voor de jeugd. Dadelijk neemt het kerk- departernent de vraag over en nu gaat ze haar cirkelgang van Herodi^s naar Pilatus. Op haar weg is ze ook binnen gewipt bij den bekeerling Lars Eskeland, .die ofschoon nog niet officieel, reeds het vanzelfsprekend antwoord heeft ge- gegeven, dat hij bestuurder blijft, maar het godsdienstonderricht aan anderen overlaat. Plet departement zal ons nu te zeggen hebben, of het dit voor goede visch aanneemt. Er is namelijk geen noemenswaardig gevaar verbon den aan het verdrijven van Eskeland van zijn plaats men zou hem eventueel de staatsonder- steuning van zijn school kunnen ontnemen. Er wordt ternauwernood iemand gevonden, die daarover in het Storting zou willen interpellee- ren en de Katholieken liebben géén voldoende machtmiddelen om op zulk een beleediging te reageeren met een passend antwoord. Geheel anders zou (het op de zenuwen van het kerkdepartement en de geestelijke autoriteiten werken, als de regeering eens een vinger uitstak naar de vele communisten, die als bestuurders en godsdienstleeraars zitten in de door den staat ondersteunde scholen. Ja, dat ware nog 'ns roeren met een wespennest. Wat zou het be ginnen te zoemen en te steken én binnen én buiten het Storting en daarom kunnen die hee- ren ook rustig blijven zitten. Niet één Sorting- man dient een interpellatie in en het hooge de partement dankt den hemel, dat dit niet ge schiedt. En gebeurde het, er zou door het de partement toch niets gedaan worden. Voor het overige heeft het departement zijn schaapjes op het droge. Zoolang de communi- tische schoolbestuurders zich niet uit de staats kerk hebben laten „uitschrijven", zoolang deelen ze onze geloofsbelijdenis en hebben ze formeel verlof om in hun roeping te werken. Het geval Eskeland daarentegen is gevaarlijk. Hij heeft open en eerlijk met onze staatskerk afgehandeld en is overgegaan tot een ander kerkgenootschap. Wel is waar niet, omdat hij godloochenaar is, integendeel, het was een sterkere dan gewone religieuse drang, die hem dreef naar het katho licisme, maar juist daarom is hij gevaarlijk daarom moet er om hem in het Storting geinter- pelleerd worden, daarom stelt het kerkdeparte ment een onderzoek in, daarom loopt hij gevaar zijn plaats te verliezen. Zonder twijfel zouden de gemoederen weer tot rust komen, als de staatsondersteuning van zijn school werd ingetrokken, of nog beter als deze Katholiek werd vervangen door een com munist. SPORT. lt.K.S.V. Excelsior. De turnlessen welke dezen week reeds gedeelte lijk zijn aangevangen zullen volgende week reeds in vollen gang zijn. Voorloopig zullen slechts de oefeningen voor de groote tnrnwedstrijden, welke eind October te Gouda plaatsvinden, gehouden worden. Zooals men weet neemt Excelsior met al hare afdeelingen, tezamen ongeveer 120 tur ners omvattend, hieraan deel. Opgave van nieuwe leden kan thans nog voor zoover er plaats is, op de lessen geschieden. Deze' lessen zijn als volgt Meisjes van 10 tot 14 jaar 's Woensdagsavonds van 6 tot 7 uur. Meisjes van 14 tot 17 jaar 's Woensdagsavonds van 7 tot 8 uur. Dames boven 17 jaar 's Woensdagsavonds van 8 tot 10 uur. Alle lessen der dames worden gegeven in het hurnlokaal Oude Kerkhof. Jongens van 10 tot 14 jaar 's Dinsdagsavonds van 7 tot 9 uur in lokaal Anthony Muysstraat. Jongens van 14 tot 17 jaar 's Zaterdagsavonds van 79 uur in lokaal Prins Frederik Hendrik straat (Huishoudschool). Heeren boven 17 jaar 's Vrijdagsavonds van 8 tot 10 uur lokaal Anthony Muysstraat. Opgave van nieuwe leden kan ook geschieden bij het secretariaatKortlandstraat 9b. Wetenschappelijk Nieuws. als voren cur. mr. M. M. van Velzen,alhier. OpgehevenG. de Jong, losse werkman, wonende alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Aug. 31. Antonius Wilhelmus, z.v. A. J. Frenaij en,A. M, Stemerdink, Baan. Gehuwd: Aug. 30. Jde Koning, 24 j en H. Verweij 24 j.Sept. 1. A. Klinge 26 j. en P. H. Ouist 20 j. P. Jans 48 j. en M. Lawende 43 j. G. T. Markestein 24 j. en R. G. Rodenberg 27 j. A.Goudswaard 61 j. en E. J. Erkelens 54 j. G. L. Ritman 54 j. en T. C. van Rhijn 43 j. 2. M. J van Hattem 23 j. en A. G. Bockkom 19 j. N. van Oudheusden 26 j. en H. E. Sterk 20 j. G. A. van Eijk 24 j. en J. W. S. Gonlag 22 j. Ondertrouwd: Sept. 2. J. J. Pols 29 j. en J. G. M. Roctus 29 j. J. C. Breevoort 23 j. en M. A. G. Ossewaarde 19 j. M. Janse 23 j. en C. J. Ossewaarde 20 j. D. Versluis 38 j. en M. LAVil- lemse 24 j Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 3 Sept. v.m. 1.n.m. 1.17. 4 Sept. v.m. 1.35 n.m. 2.05. 5 Sept. v.m. 2.18 n.m. 2.45. 6 Sept. v.m. 2.54 n.m. 3.21. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 2 Sept. Aangekomen Eng. s.s. Audacity, kapt. William Miller, met olie van Harburg voor N. V. Schieveem aan de Wilhel- minahaven, liet vertrok heden weder derwaarts. s.s. Dalbek, van Koningsbergen, om te bun- •keren. Eng. s.s. Zent, ledig van Huil om hier te dokken in de WiJhelminahaven. SCHIEDAM, 3 Sept. Aangekomen Eng. s.s. Alchymist, kapt A. IJadlow, met olie van Huil voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahaven, vertrok lieden naar Zwijndrecht. Alcohol en geneeskunde. In een lezing voor studenten en verpleegsters in de medische faculteit van de universiteit te Liverpool heeft Dr. Courtenay Weeks, een ver maard Engelsch geneeskundige, het gebruik van alcohol voor opwekking van levenskracht veroordeeld. Alcohol, zeide hij, was ofschoon hij hier en daar in het medisch beroep nog als zoo danig werd beschouwd niet een opwekkend middel maar het tegendeel, nl. verdoovend. Alle leidende geesten in het beroep huldigden die opvatting. De geneeskunde werd in haar vooruitgang allerwege gehinderd aöor de pa tiënten, die zich bleven overgeven aan het ge bruik van alcohol. In de ziekenhuizen was men geheel tertiggekomen van de verstrekking van alcohol aan de patiënten, zooals bleek uit den grooten achteruitgang van de hoeveelheid alco hol, voor de ziekenhuizen benoodigd. Er was niets in het beroep der geneeskundigen, zeide Dr. Weeks, dat zooveel schade bracht aan bun werk, als de verwoestingen der alcoholische dranken. In de gansche wereld nam het gebruik van alëohol voor behandeling van zieken af. Een professor aan-de faculteit merkte aan, het einde der lezing op dat de student, die in zijn examenwerk alcohol zon voorschrijven als een „hartversterking" „onvoldoende" zou krijgen. Rechtzaken. Faillissementen. Uitgesproken J. L. Troost, winkelier in koloniale waren, wonende alhier, Eendracht- straat la. Rechter-comm. jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip cur. mr. A. Dirkzwager, alhier. - W. H. den Ouden, koopman enketelmaker, wonende alhier, Hooftstraat 95. Rechter-comm. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Sept, Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1,80 per ketel. VEEMARKT DELFT, 2 Sept. Aanvoer 195 runderen, 83 schapen of lam meren, 8 paarden, 656 varkens, vette kalveren. 1068 biggen, 77 magere kalveren, 7 geiten of bokken, vette varkens, 1 veulen lammeren. Vette koeien le kw. f 180425, 2e kw. fkalfkoeien le kw. f150f425, 2e kw. fvaarkoeien Ie kw. f150f275, 2e kw. ffvette kalveren le kw. f2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fschapen met lammeren le kw. f2e kw. f- weilammeren le kw. f—2e kw. f- magere varkens le kw. f 1658, biggen f 10 18, nuchtere kalveren le kw. f716, paarden f 125—275. Rundvleesch per kilo f 1.05, f 0.85, f 0.70. Boter f 1.85 f2.05 per kilo. Aanvoer 125/8, 14/16 wegende te zamen 2640 kilo. A Serie-Week

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3