DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ESIf OMSTMEXEM* FEU8LLETOM, De duivel der Woestijn 40ste Jaargang. Zaterdag 4 September 1926 No. 14649 Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon lïstereommuiiaaï 88085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poet 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advartontilm 15 etgsli f 1.75, «ik» rsgtl tehiia 38 at, 8 B»tl plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rasdsdedinge» 75 c par cegeS, Speciale conditiën voor herhaaldelijk «dverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. (iratis-OngevaUenverzekering S 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 29® Mj verlies van een hand, voet of oog f 218 bil dood ;f 10® bi| verlies van «e« daim; f6® bij verlies van een wijsvinger? f 15 bjj verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd d&m Ki) «ril. Algvm. Vers bank Schiedam EERSTE BLAD. Ruitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. D u i t s c h 1 a n d 9 o p n e in i n g. De opneming van Duitschland in den Volken bond is thans vastgesteld op Vrijdag 10 Septem ber. Onmiddellijk daarop zal Duitschland den permanenten zetel in den volkenbondsraad offi cieel bezetten. Dit zal Vrijdagavond of Zater dagmorgen geschieden. De ministerial-direktor Gaus is onmiddellijk naar Berlijn vertrokken, waar bij hedenmiddag rapport zal uitbrengen. De Parijsche gezant Von Iloesch is niet, zooals hij oorspronkelijk voornemens was, naar Berlijn vertrokken, doch zal eenige dagen te Chamonix doorbrengen. De Spaansche minister van, Buitenlandsc.be zaken, Yanguas, heeft, in een persgesprek ver klaard, dat de Spaansche vertegenwoordiger, krachtens instructie uit Madrid, de huidige zit ting van den Volkenbondsraad niet zal hijwonen. Toen de journalisten hem vroegen of Spanje zich uit den Volkenbond zal terugtrekken, verontschuldigde de minister zich voor het feit, dat hij niet duidelijker kon zijn. Hij beperkte zich tot de volgende verklaring „De Spaansche regeering heeft reeds vastgesteld, welken weg zij volgen zal. Zij wil steeds zoo ernstig mogelijk handelen en met dé grootste zorg allen schijn van bluf vermijden." DUITSCHLAND. ,,D e weg naar den vred e." Het „Berliner Tageblatt" geeft den inhoud van den brief, welken de ex-keizer onlangs heeft gericht aan den Arnerikaanschen profes sor Bernstein. Deze had aan den ex-keizer een exemplaar gezonden van zijn boek „De weg naar den vrede." Wilhelms brief aan prof. Bern- steun, gedateerd Huize Doorn, 26 Juni 1926 en onderteekend door graal' Finkenstein, luidt in vertaling als volgt „Onder verwij'zing naar uw aan Z.M. den Keizer gericht schrijven van 17 Juli heb ik de eer als volgt te antwoorden „De eenige weg naar den vrede bestaat daarin, dat Duitschlands onschuld aan den oórlog wordt erkend, dat het smadelijk opgelegde schand- dictaat van Versailles verdwijnt, hetwelk is ge baseerd op de mythe van Duitschlands schuld en dat Duitschland terugkeert tot den toestand van voor den oorlog, dien van een monarchie onder zijn keizer. Zonder dit alles zal er nooit vrede komen. De Duitsche keizer heeft dertig jaar lang den wereldvrede weten te bewaren met Gods hulp zal hij het opnieuw doen. Op allerhoogst bevel van Z. M. den keizer en koning etc.." Het afdrukken van dezen brief, zoo schrijft de „Frankfurter Zeitung" is voldoende om te bewijzen, dat Wilhelm II sinds 1918 nog niets heeft geleerd. BELGIE. Loewenstein's aanbod bluf? Omtrent het aanbod van 50 millioen dollar van den bankier Loevvenstein aan de regeering was heden in officieele kringen nog niets bekend, in verband waarmede men deze zaak met eenig scepticisme beschouwt. Ook aan de Beurs was men nogal geneigd aan bluf te gelooven. Anderzijds wordt evenwel opgemerkt, dat Loewenstein in de electric)teitsindustrie groote belangen heeft, en dat het derhalve wellicht 7) Die herinneringen hadden de dagen van haar gevangenschap voor haar niet zoo eenzaam treu rig gemaakt. Ze had nooit aan zijn komst ge twijfeld, en steeds naar hem uitgezien. Hij zou haar wel vinden Flij was zoo knap en zoo sterk, ■^e had een onwrikbaar vertrouwen in hem, metegenstaande iedere dag haar nieuwe teleur stellingen bracht. Haar eenige zorg was, als hij maar niet te laat zou komen Zij richtte den blik over den steeds duisterder wordende Woestijn naar het Noorden en als in gebed strekte zij haar armen uit. „Georges, lieveling, haast je," fluisterde zij snikkend, „liefste nog maar vier dagen, komt toch niet te laat." En op het zelfde oogenblik uls een antwoord er op, spatte in het Noorden een ster uiteen en een regen van schitterende vonken daalde naar de aarde. Het op zich zelf zoo gewone natuurver schijnsel vervulde Jeanne Higgins echter met groote blijdschap. Met bijna kinderlijke naïvi teit beschouwde zij het als een door den Almach tige gegeven teek en. Georges zou op tijd komen Een hand werd plotsling op haar schouder gelegd, en een zachte stem zei in onberispelijk zijn bedoeling is, om langs dezen weg de elec- trificatie van het Belgische spoorweg-telegraaf- en telefoonnet te verkrijgen. De Belgische regeering heeft in een verklaring aan de pers medegedeeld, dat de taak van fi nancieel herstel voltooid is. Om de resteerende moeilijkheden te overwinnen, zal er geen enkel nieuw offer van de bevolking gevraagd worden. GRIEKENLAND. Nog geen rust. Uit Athene wordt gemeld, dat de principieele meeningsverschillen tusschen partijleiders en Kondilis, welke reeds onmiddellijk na den val der dictatuur de vorming van een coalitie kabinet met deelneming der partijleiders aan de nieuwe regeering onmogelijk maakten, thans tot een zeer ernstig conflict hebben geleid. Een der voornaamste partijleiders, de aan hanger van Venizelos en voormalige minister president Kafandaris, valt sedert enkele dagen openlijk in de pers Kondilis aan, wien hij ver wijt, dat hij onder denzelfden militairen invloed staat als Pangalos. Wanneer hij den binnenland- schen politieken toestand in Griekenland werke lijk wil verbeteren, aldus Kafandaris, zou Kon dilis ^ich van deze militaire kringen moeten losmaken. Geheel Athene spreekt van een nieuwe revo lutie, die reeds in de komende dagen verwacht wordt. Kafandaris wordt beschouwd als de man van het oogenblik, terwijl Kondilis en de zijnen slechts schijnen te worden geduld. Het Grieksche staatsblad zal heden het ont werp voor een nieuwe grondwet publiceeren. De Kamer zal de eerste veertien dagen als Grond wetgevende Vergadering bijeenkomen. ALLERLEI. Als gevolg van het godsdienstconflict in Mexico zijn, naar draadloos wordt gemeld, thans gesloten 130 scholen, 12 kerken, 73 kloosters, 7 kerkelijke herstellingsoorden. Uit het land gezet werden 190 niet-Mexicaan- sche geestelijken. Uit Athene De Grieksche regeering heeft besloten, den leden van de kabinetten onder het Pangalos-régime niet toe te staan het land te verlaten, alvorens een nauwgezet onderzoek is ingesteld naar de handelingen dier kabinetten. Met ingang van 1 October is het verplicht pas-visum voor Portugal afgeschaft. Uit Teheran Gisteren zou het nieuwe kabinet zich aan het parlement voorstellen, doch het is uitgesteld. Het parlement heeft op 31 Augustus jl. een votum van vertrouwen in den premier uitgesproken, doch het keurt de keuze der overige ministers niet goed. De toe stand blijft dus nog kritiek. Volgens een draadloos bericht uit Teheran zou het geheele kabinet reeds zijn afgetreden. Binnenland. De B. K. Volkspartij. De redactie van „De Roomsche Democraat", het orgaan der R. K. Volkspartij, polemiseert opnieuw tegen Z. D. H. den Bisschop van Haarlem naar aanleiding der bekende brief wisseling en schrijft „De persoonlijke meening van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem komt duidelijk genoeg uit, maar de argumenten, waarop deze meening berust, zijn niet sterk. Overigens wordt ons niet opgelegd deze meening te volgen, maar wij Fransch ,,'t Is uw tijd om naar uw vertrekken te gaan, mademoiselle." Het meisje wendde zich verschrikt om, en herkende Elim, de dienaar en vertrouwde van Ihrahim Ben Ali. Toen zij draalde, zei hij weer in zijn vleiend Fransch: „Heusch mademoiselle, het is de hoogste tijd." Niettegenstaande den zachten toon, had zijn stem een onmiskenbare bevelenden klank. En Jeanne wist bij ondervinding, dat de man zich kon doen gehoorzamen. Zuchtend volgde zij hem naar haar met een barbaarsche weelde righeid gemeubelde vertrekken. Op den drempel, alvorens den deur te sluiten, draaide haar be waker zich nog even om. „Wat ik nog zeggen wilde, mademoiselle," zei hij spottend, „ik zou maar niet te veel droomen van den komst van dien meneer Georges, want ik denk dat dit wel steeds een droom zal blijven. U bent nu van mijn meester, Allah, bescherme hem en hij laat zich nooit zijn eigendom ontnemen. Onthoud dit vooral." De deur werd geruisehloos gesloten, en terwijl Jeanne de sleutel in het slot hoorde om draaien, vernam zij een onderdrukt gegrinnik O, hoe haatte zij dien man, met zijn beschaafde manieren en zijn onberispelijk melodieus Fransch Nooit liet hij na, haar te bespiohneeren. Sreeds had zij dien glimlachenden duivel achter zich aan. Het meeste echter hinderde haar het feit, dat hij haar weer bespied had. Nu kende hij haar hoop en zou zij strenger dan ooit bewaakt wor den. Misschien mocht zij wel nooit meer in den worden zelf verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen onzer daden Wij moeten blijven handelen volgens ons eigen geweten en onze eigen overtuiging". Degenen die gehoopt hadden, dat het bestuur der R. K. Volkspartij naar aanleiding van den ernstigen bisscboppelijken wenk tot inkeer waren gekomen, hebben zich in de hardnekkige mentali teit dier heeren vergist. In het stukje verluidt verder, dat de R. K. Volkspartij zich geroepen acht, tienduizenden van overloopers naar het socialisme te moeten behouden. Alsof de partij deze roeping van eenig gezag ontvangen heeft en juist deze tienduizen den niet door haar langzamerhand naar het socialisme worden georiënteerd. Haar ware roeping is, af te laten van een verscheuring der katholieke pattij en niet het medewerken aan gevolgen van katholieke verdeeldheid in het openbare leven, die in België de katholieke partij machteloos maken en haar in Frankrijk zoo ook in Mexico overleveren aan de vervolgzucht van haar vijanden. De Provinciale Kieskring Noord-Holland der R. K. Volkspartij heeft op zijn verzoek, om in audiëntie te worden ontvangen, van Z. D. li. den Bisschop van Haarlem een schrijven ontvangen, waaraan wij ontleenen „Wij begrijpen zeer goed, dat gij met ons will in discussie treden over bepaalde politieke kwesties, maar het moet u toch wel bekend zijn, dat de H. H. Bisschoppen zich daarvan zoo nauwgezet onthouden. Uw algemeene vraag echter over de toelaat baarheid van een scheuring is door ons tot tweemaal toe zoo duidelijk mogelijk beantwoord en daarover kunnen wij niet discussieeren. Overigens kunt gij in u vriehdelijk gezinde bladen zeiven lezen, dat gij*niet eens verstandig handelt". De Kieskring zal in een laatste schrijven aan den Bisschop zijn spijt betuigen over het niet, in audiëntie ontvangen en het vertrouwen daarbij uitspreken, dat deze vingerwijzing van den Bisschop tot gevolg moge hebben, „dat onze Partij in den vervolge verschoond zal inogeu blijven van daadwerkelijke tegenwerking van dë zijde der R. K. Geestelijkheid". Een uilnoodigintj voor Dr. Geelkerken. Dr. Geelkerken heeft gisteravond op de kerkeraadsvergadering van Amsterdam-Zuid medegedeeld, dat de regeering hem heeft uit- genoodiga een reis met het pantserschip Sumatra mede te maken een reis voor den duur van zes maanden. Dr. Geelkerken heeft gemeend met het oog op de gemeente Amsterdam-Zuid - voor deze uitnoodiging te moeten bedanken (Zou de regeering hem de zeeslang hebben willen laten ontdekken De stakingen te Bolnes en Slikkerveer. In verband met de metaalbewerkersstakin gen te Bolnes en Slikkerveer heeft de rijksbe middelaar ir. H.A. van IJsselstein, partijen op geroepen op a.s. Maandag. Het aantal stakers is gestegen tot 340. Colijn naar 't buitenland. De Stand, meldt, dat de heer H. Colijn gis teravond naar Leipzig vertrokken is, om Maan dag van daar door te reizen haar Boedapest, waar hij in den loop der volgende week het woord zal voeren bij de opening der Christelijke school. Tijdens het verblijf in Hongarije zal de heer Colijn ook nog een paar maal een redevoe ring honden over Calvinisme en Staatkunde. tuin, ede eenigste ontspanning die zij nog be zat. Met een blik op de wijde en uitgestrekte woestijnvlakte en de oneindige hemel daarbo ven, gevoelde zij haar gevangenschap nog nieL zoo erg. Nu zou haar zonder twijfel ook dit ge noegen ontzegd worden. Indien zij in deze ver trekken gevangen gehouden zou worden en Georges kwam, dan zou die schijnheilige Oos terling, met zijn mooie woorden hem ongetwij feld op een dwaalspoor brengen als hij hem niet in een valstrik lokte Bij die gedachte bedekte een klam zweet haar van het hoofd tot de voe ten. Selim was op zijn hoede. Georgés zou in een put kunnen vallen. En dan Ze durfde niet verder denken snikkend wierp ze zich op het bed en huilde zich als een klein kind in slaap. Tegen haar verwachting in, werd zij den vol genden dag. toen zij als naar gewoonte zich na het ontbijt in den tuin begaf, niet tegengehou den. Het vervulde haar met groote blijdschap, nietegenstaande zij wist, dat verscheidene paren oogen haar bespiedden. Selim was nergens te zien, en dit stelde haar gerust. Hij scheen dus geen plannen te koesteren, haar in haar kamers op te sluiten en deze wetenschap was haar een onuitsprekelijke verlichting. Ze zocht de scha duw op en ging op haar oude plaatsje onder de palmboomen zitten, vanwaar zij een ongestoord uitzicht over de woestijn had. Geruimen tijd zat zij diep in gedachten verzonken. Droomerig keek zij naar de bieten, die in groote kringen De terugkeer in ons land zal omtrent den 25e^i dezer maand plaats hebben. Static- en Gewestelijk Nieuws. Strecknet. In de maand Augustus werden van Schiedam naar Rotterdom 82569 telefoongesprekken ge voerd, van Rotterdam naar Schiedam 73505 gesprekken, tezamen werden dus 156074 ge sprekken tusschen Rotterdam en Schiedam ge wisseld. Spaarbank R. K. Volksbond. Op 30 April j.l. bedroeg het ingelegde kapi taal 385.005.55. Van 1 Mei tot 31 Aug. ontvangen f 67.576.46. Tezamen 452.582.01. Terugbetaald f 62.175.67. Op 31 Aug. aan Inleggers verschuldigd 390.406.34. R. K. Middelbare Handelsavondschool. Maandag 6 September te half 8 begint de cur sus 19261927 in de O.L. School aan den Ach tersingel bij den Rotterdamschendijk. Het nieuwe leerjaar begint met een aanmer kelijk aantal voor het eerst-ingeschreven leer lingen de gelegenheid tot deelname bestaat nog op Maandagavond 6 September van half 8 tot half 9 aan bovengenoemde school. Per circu laire wordt de lesrooster aan de ouders verzon den op Woensdagavond en Zaterdagavond zijn er geen lessen. Pandora. Begonnen wordt met een mooi journaal, hetwelk voor den bioscoopbezoeker even onmis baar begint te worden als zijn dagelijksche cou rant. Direct daarna draait het eerste hoodnum- mer, getiteld „Het gouden Kaf". De titel zegt reeds voldoende waar het in deze film over gaat. Henny Porten speelt de hoofdrol, zoodat men er van overtuigd kan zijn goed spel te genieten te krijgen. Op het tooneel het Duo Matron, Hollandsche Duettisten. Na een pauze een mooie film in vijf acten, genaamd „Plet eiland der verschrik kingen." een zeer goed gespeelde detective film, eenigszins romantisch en met veel en sterke sensatie. Een bezoek aan Pandora kunnen wij wel aan bevelen. Men zei er echter óp bedacht, dat het programma, deze week weer om acht uur aan vangt. Een nieuwe inspecteur van politie. Door den burgemeester is als hoofd der politie, ter voorziening in de vacature de Vries, met ingang van 15 September a.s. alhier benoemd tot Inspecteur van politie den heer J.B. Blomsma te Assen Broeder Camillus. Door den heer W. Wouters (broeder Camillus) dir. der St. Josephscholen, is wegens vertrek naar Amsterdam ontslag gevraagd als lid van de plaatselijke commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. boven het een of ander karkas, in de woestijn zweefden. Af en toe vestigde zij haar blik op den verlaten horizont. Nog' drie dagen, hamerde het in haar hoofd. Plotseling werd haar blik geboeid door een ongewoon schouwspel. In de heete trillende lucht verscheen langzaam en duidelijk, als het beeld van een cinema, een heuvelachtig stuk woestijn, met op den achter grond eenige dadelpalmen. Een luchtspiegeling. Ingespannen staarde Jeanne Higgins naar dat natuurverschijnsel. Opeens, zoo duidelijk als of zij een film zag, verschenen van achter een palmboschje, ongeveer vier ruiters, die als waanzinnigen voor iets vluchtten. Ze zag woeste bewegingen waarmede de ruiters hun paarden aanspoorde. Eensklaps bemerkte zij ook hun vervolger. Haar hart bonsde met felle slagen. Ze gevoelde dat ze getuige van een treurspel werd. Ze zag een groot geel paard, dat in de lucht spiegeling onrustbarende afmetingen nam. Op den rug van het dier zat een gedaante, zie niet het witte gewaad der Oosterlingen droeg. Zijn kleeding was ongeveer van dezelfde kleur als het paard dat hij bereed en Eu- ropeesch Jeanne's hart klopte haar in de keel. Als gehypnotiseerd, staarde zij naar den ruiter Plotseling zag zij, dat hij de armen ojrhief. Een huivering van ontzetting doorvoer haar. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1