De Marine-begrooting. Naar de „Maasbode" meldt, is het eindcijfer der Marine-begrooting voor 1927 op een drie millioen lager bedrag geraamd dan voor het loopende jaar is uitgetrokken. Socialisatie-commissie. Naar „de R. K. Werkgever" mededeelt, komt de Staatscommissie tot onderzoek, welke wet telijke maatregelen genomen kunnen worden om de voortbrenging en verdeeling van goederen meer dienstbaar te maken aan het algemeen belang, op Zaterdag 18 September bijeen tot vaststelling van het eindverslag. Een noodwetje voor de textielindustrie. Wij lezen in „Het Huisgezin" Wij wachten op een wet in den geest van het Schoenenwetje. Ditmaal ten behoeve van onze textielindustrie, die door de Belgische en Fransche valutacon- currentie Wordt doodgedrukt. Die valuta-concurrentie is geen voorbijgaand verschijnsel van korten duur, maar dreigt nog geruimen tijd, misschien jaren te zullen aan houden. Daarom mag niet werkloos worden en blijven toegezien. Bij de behandeling van het Schoenenwetje is een fout begaan. Men had toen, in plaats van een bepaalde vergunning voor één artikel, aan de regeering een algemeene bevoegdheid moeten geven om invoerverboden te treffen. Dan had nu de textielindustrie zonder meer kunnen worden geholpen, terwijl thans de heele uiteraard langzaam werkende wetgevings-machi- nerie in het werk moet worden" gesteld en de importeurs middelerwijl tijd hebben om groote voorraden op de oude voorwaarden in te voeren. Met dit kwaad zitten we nu, maar voor het parlement moge het een reden zijn om het in dertijd begave verzuim te herstellen. De behandeling van een ontwerp in den geest van het Schoenenwetje kan ditmaal kort zijn. Het bedoelde wetje is een gelukkig precedent en op een enkele halsstarrige uitzondering na, erkent achteraf iedereen, dat het Schoenen wetje enkel gunstige resultaten heeft opgeleverd en dar de voorspelde prijsverhooging de schoenfabrikanten zouden den verbruikers het vel over de ooren halen is achterwege geble ven. Men heeft door het wetje de schoenindustri die de sluiting van het bedrijf in het vooruitzicht had, op de been gehouden en door den kwaden tijd heen geholpen. Hetzelfde moet thans ten behoeve van de textielindustrie gebeuren. Het is geen naatregel allereerst om min of meer vermogende fabrikanten voor groote ver liezen te vrijwaren. Het is een maatregel vooral om de rentabili teit van een oud en gevestigd en echt Neder- landsch bedrijf niet tot beneden zulk een peil te laten zinken, dat zelfs de kloeksten er het bijltje bij neerleggen. Het is een maatregel in het belang van dui zenden textielarbeiders, wier bestaanszekerheid er mee gemoeid is. Het is een maatregei tenslotte in het belang van een heele streek, van een gemeenschap, die, na alles wat zij na den oorlog reeds ondervind, niet, ook nog dezen slag dragen kan, dat de wel vaart een nieuwen knauw krijgt. Het is een nationaal belang, niet dat de be volking profiteert van goedkoope Belgische en Fransche artikelen, maar dat wij de reeds te geringe werkgelegenheid, welke we hebben, niet nog zien inkrimpen. Laten de vrije-ruilverkeerders Voor één keer hun eenzijdige theorie aan kant zetten en laat het varende en handelende Holland oog hebben voor een levensbelang van het de laatste jaren zoo zwaar bezochte Zuiden. De steunaetie van het N.V.V. Het is wellicht niet ondienstig in verband met de actie dan het N. V. V. tot steun aan de stakende Engelsche mijnwerkers nader de aandacht te vestigen op het standpunt door het R. K. Werkliedenverbond ten dezen aan zien ingenomen. Dit standpunt is, dat de katholiek georga- niseerden op grond van organisatorische over wegingen den strijd der Engelsche mijnwerkers niet dienen te steunen en mitsdien de lijsten of zegels van het N.V.V. dienen te passeeren. Tot voor enkele dagen, nadat de Engelsche mijnwerkers ongeveer 3 maanden in strijd waren, heeft het N. V. V. dus de moderne vakbeweging, met geen rooden cent gesteund, omdat de Engelsche vakbeweging zich niet tot het I.V.V. wilde wenden. En nu, nu de katholieke vakbeweging zich op hetzelfde, overigens juiste organisatorische standpunt stelt, zouden de modern-georgani- seerden daarin aanleiding vinden tot het voeren van twistgesprekken Van tweeën één, of zij zijn zoo dom, dat zij van het standpunt van hun eigen organisatie niet, het minste begrepen hebben, of ze zien onze katholiek georganiseerden voor slappelingen aan, die niet, weten wat organisatorisch handelen beteekent. Het R. K. Werkliedenverbond heeft d.d. 30 Juni reeds in een vergadering met vertegen woordigers van zijn aangesloten bonden in prin cipe besloten, de Engelsche mijnwerkers te steunen, mits dat verzoek het Verbond bereikte via zijn internationale het Internationaal Chris telijk Vakverbond. Tot de erkenning van de Christelijke Inter nationale schijnt men in Engeland bezwaar te hebben. Want ondanks hun telegrafisch dringehd in overweging is gegeven zich tot het I.C.V. te wenden, heeft men het bewust niet gedaan. Men stelt dus geen prijs op steun van de Ka tholieken. En zouden onze menschen dan, on danks die wetenschap, ondanks die bewuste ne geering onzer beweging toch steunen Ieder zelf bewust Katholiek georganiseerde arbeider zal zich daarvoor te hoog achten. 't Pax Romana-congres. Een telegram naar Mexico. v Zaterdag is het congres van de R. K. Intern, studentenbeweging gesloten. Alvorens uiteen te gaan werd het volgend telegram aan mgr. Mora del Rio, de Mexicaan- sche aartsbisschop gezonden „Katholieke studenten uit verschillende lan den, op het zesde1 congres der „Pax Romana" vereenigd, droevig ontroerd door de voortgezette aanvallen op het Katholicisme in Mexico, ver zekeren aan hunne kameraden, de Mexicaansche studenten, hunne sympathie en bewondering in den strijd dien zij voeren voor hun geloof en de rechten der Kerk." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda. 2bis. Voorstel van B. en W. om den heer P. van Leerdam voor den curcus 1926/1927 te benoemen tot leeraar in Natuur- en Werktuig kunde aan de Nijverheidsavondschool. 6bis. Voorstel van B. en W. tot wijziging der bedrijfsbegrooting en der begrooting van. kapitaalsontvangsten en -uitgaven van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek, dienstjaar 1925. 6ter. Voorstel van B. en W. om overeen komstig art. 72 e.v. der Lageronderwijswet 1920 aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs medewerking te verleenen tot uitbreiding van hare school, gevestigd aan de Lekstraat, 8b. Voorstel van B. en W. Lot wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1926. Model D. 2700. Pt) Het verkeer op den Rolterdaniseliedijk. B. en W. schrijven aan den Raad Door het lid van Uw Raad, den heer W. van der Hoek, zijn de volgende vragen gesteld „Achten Burgemeester en Wethouders geen aanleiding om ernstig onder de oogen te zien, de verbetering die het tegenwoordig verkeer noodzakelijk maakt op den Rotterdamschen dijk bovendijks, alsmede het verkeer van voet gangers en wielrijders benedendijks. Is het College bereid naar een en ander een grondig onderzoek in te stellen en den Raad de plannen voor te leggen die tot verbetering kunnen leiden Naar aanleiding daarvan willen wij in de eer ste plaats opmerken, dat in 1922 en daarna in den toestand van den Rotterdamschen dijk zoowel op het Rotterdamsche als op het Schiedamsche gedeelte een ingrijpende verbetering is aange bracht. Uw Raad zal zich herinneren, dat de toestand geheel is veranderd, hetgeen o.a. het groote voor deel heeft medegebracht, dat de tramkruising is verdwenen. Onze Gemeente heeft toen voor het op haar gebied liggende gedeelte daar toen een bedrag van 107.000.— aan ten koste ge legd. Sindsdien is nog, mede met aanzienlijke kosten, van taludverbreeding de weg aangelegd die van den dijk glooiend tot achter het pomp station loopt en daar aansluiting verkrijgt, aan den verder naar Rotterdam voerenden kool- aschweg, die als rijwielpad is aangewezen. Wij meenen, dat hetgeen op die wijze is tot stand gebracht; niet als onvoldoende mag wor den aangemerkt. Zeer zeker behoort de Rotter damsche dijk tot de drukke verkeerswegen, voor al door de uitbreiding van het auto- en busver- keer. Daaraan is niets te veranderen en het is vanzelfsprekend, dat het er op dergelijke wegen op aankomt, de regels van den weg in acht. te n men. Om nader aan Le toonen, dat de inrichting van den weg, of het samenstel van wegen inder daad voldoende is, mogen wij op het volgende wijzen. Van Schiedam komende heeft de rijweg vol doende breedte, dat een wielrijder nog rijden kan naast twee elkander passeerende bussen. Dit rijvlak zou nog verbreed kunnen worden, wanneer de trambaan was ingezonken doch dit zou niet gewenscht zijn, daar dit weder gevaar zou opleveren, daar men dan met de tram reke ning zou moeten houden. Deze zou dan ook minder snel kunnen rijden dan thans. De wielrijders doen echter beter door, van Schiedam komend, niet den dijk te nemen, maar de straat ten Zuiden benedendijks langs de Gereformeerde kerk, die zeer goed te berijden is. Bij het „Roode Hek" kunnen zij dan oversteken naar den weg, die achter het pompstation loopt. De kruising bij het Roode Hek kan niet als ge vaarlijk worden aangewezen, daar men daar komt op een breed vlak, waar men naar alle zijden vrij kan uitzien en waar men den dijk loodrecht kan oversteken. Voor voetgangers heeft men tot het „Roode Hek" op den dijk nog een verhoogd voetpad aan de Zuidzijde. Ook de voetgangers kunnen echter evenals de wielrijders den weg benedendijks nemen. Na het Roode Hek loopt op den dijk langs den rijweg een apart, zij het dan ook niet verhoogd, voetpad. De voetgangers kunnen echter ook den weg nemen, die achter langs het pompstation loopt, die voldoende breedte biedt voor wielrijders en voetgangers. Wij meenen derhalve, dat erkend moet worden, dat voor de belangrijke sommen, die aan de berbetering van den Rotterdamschen dijk zijn ten koste gelegd, een toestand is verkregen, die aan redelijke eischen voldoet. Zou men nog een oogenblik meenen, dat ver betering van den weg benedendijks aan de Noordzijde mogelijk zou zijn, dan zal men bij nader inzien moeten toegeven, dat dit niet het geval is, omdat men dan bij den Singel den dijk op zou komen langs een oprit, die vrij steil is en in een bocht is gelegen en die bovenge komen de trambaan in zeer schuine richting snijdt. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor van de distilleerderij „De Korenaer" aan de Schie alhier. De dieven hebben zich toegang tot het kantoor verschaft door aan de achterzijde, via een onbewoond pand, op een plat dak te klimmen, grenzende aan het kantoor. Aldaar hebben zij een zolder raam met geweld opengebroken en zijn vervol gens door dit raam op den zolder van het kan toor gekomen. Langs de trap hebben zij zich naar beneden begeven in de niet afgesloten lokalen. Daar hebben zij nogal huis gehouden Al de lessenaars zijn opengebroken en den in houd overhoop gehaald. Uit de lessenaars wordt een bedrag van 77 vermist. Een hoeveelheid postzegels, die voor het grijpen lag bleef onaan geroerd. Verder hebben zij gepoogd met een ij zerboortje twee brandkasten te openen, doch waren daarv^br blijkbaar in het inbrekersvak nog niet vergenoeg gevorderd. In die brand kasten zijn zijn resp. drie en één gaatje aange- geboord. Blijkbaar hebben zij geprobeerd de groote brandkast, die geen geld bevatte, voorover te leggen, want een groote rol linnen, die op den zolder had gelegen, was voor de brandkast gelegd. De inbrekers hebben het kantoor langs denzelfde weg verlaten. In het privékantoor van den eigenaar, den heer Z. zijn zij niet ge weest. De jongens A.J,S. wonende Korte Haven en H. dé J. wonende van Beverenstraat, deden Zaterdagavond bij de politie «angifte van diefstal van hun portemonnaie inh. resp. 10 en ƒ0.31, gepleegd in de Zwemschool aan den Havendijk, uit hun kleeding die zij in het gras Jiadden neergelegd, tijdens zij zich in het water bevonden. De politie stelt een onderzoek in Exelsiornieuws. 't Volgend bericht vonden we in het Exel- siorblad „De herdenking van het 5-jarig bestaan van ons clubblad en juniorafdeeling vindt in November a.s. plaats. Ons clubblad zal met een extra nummer verschijnen. Er zal een feestavond worden georganiseerd in de groote zaal van den R.K. Volksbond op Dinsdag 23 November. Voor de pauze zal pater Borromeus Greeve een feestrede houden met onderwerp -„Sport en jeugdopvoeding." Na de pauze zal de revue „Black and White" worden opgevoerd met nieuwe tooneelen, be trekking hebbende op beide lustra. Verder zal een H. Mis worden opgedragen voor de junioren, waaronder algemeene H. Com munie, waarna hun een gemeenschappelijk ontbijt zal worden aangeboden. Voorts gaan de turners een uitstapje naar Gouda maken voor de groote turnwedstrijden aldaar.' De voetballers zullen enkele jubileumwed strijden spelen. Verdere bijzonderheden volgen." Feestviering „Orplieus". Het bestuur van de Kon. Zangver. Schie dams Mannenkoor „Orpheus" verzoekt ons opname van 't volgende Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt, dat de aanneming van hen, die werkend lid van „Orpheus" wenschten te worden, met het oog op de feestviering der vereeniging moest worden gesloten. Nu het plan voor het Jubileum gereed is, en vast staat, dat het feest in November Zal worden gevierd, moet het bestuur van het Mannenkoor een nieuwen maatregel aankon digen. Er moet n.l. rekening mee worden gehouden, dat de grootste zaal, die in Schiedam beschik baar is, nog maar geringe ruimte biedt. Voor de goede regeling van het feest is het daarom noodig, tijdig te weten, voor hoeveel donateurs en buitengewone leden plaats moet worden gereserveerd. Vandaar het besluit, de aanneming van do nateurs en buitengewone leden met ingang van 1. October a.s. te sluiten. We moeten ieder, die zekerheid wil hebben, de feestviering van „Orpheus" mee te kunnen maken, aanraden, zich tijdig aan te melden bij den pennigmeester onzer vcreeniging.Verzuimt men dit, dan is teleurstelling in November niet uitgesloten. Voor bijzonderheden raadplege men de ad vertentie. Seheepvaartlieweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 489 schepen, waarvan 60 Nederlandsclie, 162 Engelsche, 60 Noorsche, 44 Zweedsche, 10 Deensche, 63 Duitsche, 43 Fransche, 5 Amerikaansehe, 3 Belgische, 7 Italiaansche, 4 Grieksche, 2 Ja- pansche, 9 Spaansche, 2 Finsche, 1 Setlandsche, 1 Estlandsche, 2 Braziliaansche, 4 Joego-Slo- waaksche en 2 Portugeesche. Hiervan waren bestemd voorRotterdam 340, Schiedam 19, Vlaardingen 17, Maas sluis 3, Hoek van Holland 9, Poortershaven 7, Zwijndrecht 2, Pernis 1, Gorichem 1 en boven dien voor Rotterdam 2, Schie d a m 19, Vlaardingen 9, Poortershaven 13 en Vondelingen plaat 47 schepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 182, Schiedam 3, Vlaardingen 16, Pernis 1, en bovendien voor Schiedaml, Vlaardingen 2, Poortershaven 3 en Vondelingenplaat 22 schepen om te bunkeren. Zaterdagavond te 11 uur zijn door de politie op verzoek van den eigenaar van Hotel; Sterrebosch, eenige aangeschoten Engelsche zeelieden uit die inrichting verwijderd. Deze zeelieden, die muziekinstrumenten bij zich hadden, wilden tegen den zin van den ho telier en in strijd met het verbod van gemeente wege, muziek in het café maken. Toen zij nau welijks buiten waren, ontstond er onder hen een vechtpartij, die door de aldaar aanwezige poli tie spoedig werd beëindingd. Hierover waren zij vermoedelijk ontstemd en trokken tegen de politie te keer. Een der zeelieden, die tégen een agent een boksende houding aannam, kreeg van dezen een sabelhouw op het hoofd, waardoor hij bloedend werd verwond, doch niet van ernstigen aard. Nadat hij door een genees heer was verbonden, is hij door kamaraden naar zijn schip gebracht. Daar de rust even wel wel nog niet hersteld was en andere zee lieden voortdurend d,e politie te na kwamen, heeft een hoofdagent, om vrees aan te jagen, een revolverschot in de lucht gelost, waarna zij spoedig aftrokken naar hun schip, liggende in de Wilhelminahaven. Zaterdagmiddag te 1 uur, heeft de koetsier L. van R., in dienst van de firma Poot, op den Rotterdamschen Dijk een elee- trischen lantaarnpaal aan- en omvergereden, omdat de bak van zijn wagen tever buiten uit stak. De aangerichte schade zal worden ver goed. Door de politie te Rotterdam is Zaterdag hier aangebracht het 16-jarig meisje P.V., die aldaar in een logement aan de Oppert was aangetroffen. Zij is ter beschikking harcr ouders gesteld. J.K. uit de Nieuwe Maasstraat, is in die straat aangereden door een wielrijder die volgens zijn verklaring woest en geheel links op den rijweg had gereden. Zijn broek werd bij die aanrijding vernield. Zaterdagnacht vond de politie een man bewusteloos in de Lange Nieuwstraat liggen. Het bleek te zijn zekere J.H. van H. uit Overschie. die door een toeval was getrof fen- Gisterenmiddag te 1 uur is de motorrijder B. Rowel, wonende Nieuwe Haven op de Nieuwe Haven, terwijl hij daar met een flinke vaart reed, geslipt en tegen de straat geslingerd. Binnengebracht in de pastorie der Frank elands che kerk bleek, dat hij aan het hoofd een drietal nogal diepe hoofdwonden had, die door dr. v.d. Broek zijn gehecht. Ook bleek, dat R. een ernstige kneuswond aan den linkerelleboog had opgeloopen. Hij is door de politie per rijwielbrancard naar zijn woning vervoerd. De motor, die defect was, werd naar de garage gebracht.' Gisternorgen zag een agent van politie een koe dood liggen in een weiland ach ter de Villastraat; het dier, eigendom van den landbouwer D., bleek in het voer gestikt te zijn, Het is naar het Keuringlokaal overgebracht. UIT DELFT. Van Deventers glasfabrieken. Aan van Deventer's glasfabrieken alhier werden, gelijk we reeds berichtten, de vorige week 97 volwassen en 40 jongens, allen werk zaam in het machinale bedrijf, ontslagen. Naar we vernemen heeft de Directie van genoemde onderneming Zaterdag bekend gemaakt, dat het thans nog aan de fabriek in het bandoven- bedrijf werkzaam zijnde personeel zal worden ontslagen op 18 September a.s., zoodat met ingang van dien datum de geheele fabriek wordt stopgezet. Onder de ontslagenen zijn ar beiders die 30 en meer jaren in het bedrijf ge werkt hebben. Alleen .een zeer beperkt aantal werklieden blijft voorloopig voor het verrichten van diverse bezigheden nog in functie. De stopzetting van het bedrijf houdt verband met de reorganisatieplannen van de directie welk4 in de binnenkort te houden uitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders zul len worden besproken. We vernemen nog, dat hoogstwaarschijnlijk de fabriek nog wel langen tijd zal gesloten blijven. Door het massa-ontslag aan van Deventer's glasfabrieken zal het antal werkloozcn te dezer stede met ongeveer 250 toenemen. Gemeugd Nieuws. Een raar geval. Te Haarlem woont een man, die het niet al te best met zijn vrouw kon vinden. Zij besloten dan ook gescheiden te gaan leven. De man nam daarop een Duitscli meisje als huishoudster. Niet lang daarna werd even wel dit meisje door de politie over de grens ge zet. Een ongetrouwde vriend werd in den arm genomen. Deze vertrok naar Duitschland en sloot met het meisje een wettig huwelijk. Daarop reisden zij beiden het meisje was nu dooi huwelijk Nederlandsehe geworden naar Hol land terug en de vriend bracht zijn vrouw bij haar vraegeren patroon", die dus zijn huis houdster weer terug had. De vriend ontving voor zijn bemiddeling 500 Spoorwegstaking Columbia. Vijfduizend arbeiders van de Columbiaansche staatsspoorwegen zijn in staking gegaan. Het geheele spoorwegverkeer staat stil. De haven-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2