2e. tot voorbehoud van de bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Genéve betreffende nachtarbeid in bakkerij en 3e. tot goedkeuring van het ontwerpverdrag van Genéve betreffende de schadeloosstelling voor ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking 4e. tot voorbehoud van de bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Genéve betreffende schadeloosstelling voor beroeps ziekten. Men zie de rubriek Staten-Generaal. Uit de Antirev. Partij. Het centraal comité van A.-R. Kiesvereeni- gingen deelt in de a.-r. bladen mee, dat het in zijn voornemen ligt, het centraal convent, voorge schreven in art. 33 der statuten, te houden op Donderdag 14 October, des voormiddags om 11 uur in het hotel Witte Brug te 's-Gravenhage. Op dit convent zal in behandeling worden gesteld hét onderwerp Medezeggenschap, waar voor als inleider zal optreden de heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer. Het succes van Fokker in Amerika. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor De P.R.T. luchtlijn, welke begin Juli j.l. tusschen Philadelphia en Washington met Fok ker F VI1-3 m. vliegtuigen werd geopend, is een geweldig succes geworden. Gedurende de eerste maand werden meer dan 1000 passagiers ver voerd. Ieder vertrokken toestel was met het volle aantal passagiers bezet. Op het oogenblik komt men toestellen te kort om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Gemiddeld zijn 400 plaatsen voor bepaalde dagen vooruit geboekt. Zoodra de'nieuwe serie van 10 toestellen gereed is, zal de dienst, welke thans tweemaal per dag in beide inrichtingen geschiedt, belangrijk wor den uitgebreid, terwijl bij het gereed komen van de tweede serie van tien ook verbindingen met andere steden tot stand gebracht zullen worden. In de Amerikaansche Fokker-fahriek wordt dag en nacht gewerkt om orders voor verkeers vliegtuigen, die uit alle deelen van Amerika binnenkomen, te kunnen uitvoeren. De „roode Zondag." De socialisten, die geen heiligen Zondag kennen, gaan weer een „rooden Zondag" vieren. Eiken dag wordt daarvoor in de socialistische pers stemming gemaakt, want de actie der S.D. A.P. dreigt in te zinken en er moet weer een tee- ken van leven worden gegeven. Het is noodig betoogt het jongste nummer van „Voorwaarts" dat tienduizenden vrouwen en mannen in beweging worden gebracht „voor de verwerke lijking van onzen ontwapeningseisch" en voorts voor de medezeggenschap in de handhaving van den achturendag. De achturendag, dit stuk christelijk-sociale wetgeving, wordt niet ernstig bedreigd, van den galop naar de socialisatie heeft de S.D.A.P. haar troepen moeten omwenden in een traag en lijdzaam pasje naar de medezeggenschap en de eisch naar ontwapening schijnt een paskwil, wanneer men let op de wijze, waarop in het bui tenland socialistische Ministers hun volken helpen bewapenen. Desondanks zullen op a.s. rooden Zondag de huichelachtige leuzen weer daveren en zullen de propagandistische gelegen- heidsleeuwen op de tribunes weer duchtig brul len. De heer Kleerekoper is met dat gebral al begonnen. In de „Voorwaarts" schreef hij „Voor de groote mogendheden, van wie het lot van Europa, ja het wereldlot afhangt, staat de zaak geheel anders dan voor ons, voor wie de landsverdediging onbegonnen werk is en wier bewapening op de internationale ontwik keling van niet den geringsten invloed is, behal ve dan in zooverre, dat wij door te ontwapenen ook in de groote landen den groei der vredes- idee bevorderen." Woorden, Woorden, woorden. Als de heer Kleerekoper dezer dagen zijn Belgischen partij genoot Van der Velde gier te lande ontmoet en hem zijn volksverlakkerijtje; dat hij in de „Voor waarts" ging plaatsen voorgelezen heeft, hebben zij misschien samen gelachen over de manier, waarop socialistische, leiders wel gedrongen worden hun volkje bij den neus te nemen. Want Van der Velde c.s. houdt zijn klein landje flink •onder de wapens, denkt er niet aan, den Volken bond alvast aan te bieden, aan de groote mo gendheden foor te gaan in ontwapening en zelfs wil hij op ons land zijdelings dwang uitoefenen om een leger gereed te houden, want hij verlangt, dat wij de schending onzer Limburgsche grens als een oorlogsdaad zullen beschouwen Leve op den rooden Zondag de roode volks- bedriegérij „Tijd." Stad»- en Gewestelijk Nieuws. Raadsoverzieht. In pais en vree door het leven. Zoo ging het gisteren den Raad. Van na de lunch tot aan het diner, dus vier uurtjes lang is er gezellig gebabbeld, op de meest vriendschap pelijke wijze, zonder ook maar een enkel hard woordje. Een record Een zóó onbelangrijk programma als gister is nog zelden aan de orde geweest, want zell's de instelling van de com missie tot bevrediging inzake het bewaarschool- onderwijs, het eenigste puntje, dat de Vrocde- vaderen wel even zou hebben doen recht zitten, is wegens het hardnekkig voortbewegen van de uurwijzer uitgesteld tot de volgende vergadering en zal dan prijken als nummer één op de agenda. Dit is naar we meenen zeker wel de 4e maal, dat tot uitstel van dit voorstel wordt overgègaan. Bij het aan de orde komen richtten alle oogen zich naar Weth. de Bruin (S.D.A.P.), den vader van het voorstel. Dit vond hij zeker zóó vermakelijk dat hij begon te schuddebollen. Had hij zich in de vorige vergadering ernstig uitgesproken over de laksheid van den raad, thans vond hij het ook maar beter mee te lachen, daar hij zijn nuchtere mede-raadsleden toch niet kon over- tuigenvan de ernst inzake de onderwijsbelangenü Aangezien er, zooals gezegd, hoegenaamd niets belangrijks was te bespreken bleef er niets anders over dan van kwestietjes, kwesties te maken en aldus is geschied. Zoo bleek de Ophaal- en Störtingsdienst een enormiteit te zijn waarover 5 kwartier geboomd is. Wij hebben nooit geweten dat alleen de ma nier, waarop de belastingbetalers zich van hunne lieve duiten kunnen ontdoen zóóveèl stof tot spreken kan opleveren. De heer v. d. Bovenkamp ziet vele voordeden aan dezen dienst verbonden, die ten gunste zullen komen zoowel aan de bevolking als aan den fiscus. Weth. Boddeüs schijnt van dit laatste echter niet zoozeer doordrongen te zijn hij verkiest voor den rammelenden geldtrommel geen andere injecties of eventueel daardoor noodzakelijk geworden aderlatingen. De heer Dinkelaar pleitte gedurende 'n half uur op 'n wijze, die zelfs den wethouder deed verbluft .•.taan. Een verzameling feitenmateriaal betreffende andere plaatsen, zooals Alkmaar, Zwolle, den Helder, Zaandam, c.a. waar de op haal- en störtingsdienst reeds is ingevoerd, gaf een gunstigen blik op de resultaten daar bereikt en zou iederen leek geen oogenblik doen aarzelen om tot toepassing van den dienst over te gaan. De heer Dinkelaar echter schijnt te vergeten, dat elke plaatselijke onderneming onderhevig is aan plaatselijke toestanden en nooden. Zoo dient dus niet op de eerste plaats te worden ge zien naar andere plaatsen, alswel naar de ge meente waarvoor men de belangen behartigt. En zoo ooit, dan kan momenteel de tijd als het meest ongeschikt worden geacht tot het nemen van proeven waaraan financieele risico's zijn verbonden. Het ophalen van de wekelijksche of maandelijksche bijdragen vordert een omvang rijke administratie, zoodat het wol niet bij 2 ambtenaren, als assistenten van ontvanger, zal blijven. Zeker, de feiten zijn er. Nog vaak zien we 'n armzalig boedeltje van 'n arme stumperd, die uit z'n woning is gezet, voor het publiek uitgestald. Dit is heel droevig maar waarde heer Dinkelaar, dit is geen gevolg van het ontbreken van een ophaal- en störtingsdienst. De oorzaak van dit droevig verschijnsel moeten we elders zoeken dit geldt echter niet het punt van be spreking. De vraag is of zoowel de gemeente- financiën als de burgerij gebaat is bij zulk een dienst, vooral wat betreft het achterhalen van gelden van kwaadwilligen belastingbetalers en hieraan wordt door velen ten sterkste getwijfeld. De stemming bracht een gelijk aantal voor- en tegenstemmen, waardoor deze onbelangrijke en zoutelooze kwestie weer wordt gekoesterd tot de volgende vergadering. De discussies hier over werden door den heer Collé, die ook een centje in het zakje had gegooid, op waardige wijze gesloten. Hij zei Mijnheer de voorzitter, ik wilde nog even zeggen, dat ik heb gezegd, wat ik gezegd heb. (sic Bij het verslag van den schoolarts moest de voorzitter zijn run onderbreken. De heer van Waardenburg spreekt zijn ver wondering uit over het feit, dat we nog geen schoolverpleegster hebben. „Geld 1" zei weth. de Bruin. „Niets dan een geldkwestie." De verpleegster schijnt nogal haastig te zijn, want tegelijkertijd diende de heer v. Waarden- burg een motie in tot aanstelling. De voorzitter wees dit vriendelijk van de hand en gaf den raadsleden eerst gelegenheid tot onderzoek, waarop over 3 weken zal worden ge stemd. Uit het verslag van den schoolarts is gebleken een scheeve verstandhouding tusschen school arts en plaatselijke medici, zegt de heer Hijman (V. D.) en vraagt „is daarin geen verbetering te brengen Weth. de Bruin (S.D.A.P.) greep naar zijn kin gaf toe vond de verstandhouding zelf ook niet rooskleurig en hoopte dat het verbeteren zou. Wablief Maar we hebben toch geen wethouders om te hopen, dat kunnen we zelf óók wel. Een evenement in de historie van de Raad is zeker wel de kwestie van de schoonmoeder. De kwestie zelf is te onbenullig om er eenige woorden aan te wijden. Wij wilden alleen even wijzen op de universaliteit van onzen Raad, die zelfs de schoonmoeders niet vergeet. Na nog enkele puntjes werd overgegaan tot de agenda. Een ellenlange lijst van benoemingen van leden der vaste raadscommissiën. Een heel aangename bezigheid voor hen, die zich gaarne overgeven aan zoete drooinerijen. Zoowel de heer Dinkelaar (S.D.A.P.) als de heer Collé (S. P.) spraken met leed over de mis kenning hunner respectievelijke partijgenooten bij de benoemingen der leden van bovengenoem de commissies. Wij kunnen deze zelfverheffing niet bijzonder den aangewezen weg achten om de mogelijkheid te openen voor medezeggenschap in een der onderscheidene commissies. Stilletjes had tijdens de stemmingen, in een hoekje van de zaal, een aantal raadsleden een klein societeifje geformeerd. De monden gingen rap en het sigaartje walmde dapper. Meester riep zijn ondeugende kinderen een vermaning toe, die zich nu op een andere manier trachtten te vermaken. Zoo flapte dan, na nog een kleine opflikkering door de Bewaai-sclioolkwestie, de kaars om 6 uur uit. De vergenoegde gezichten van de vrijgelatenen waren als van kinderen, als de schoolbel gaat. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2820 7 Buurtvereeniging CentrumRo-enlmrgerplein. Op uitnoodiging van verschillende oud-be- stuuders van bovengenoemd Buurtcomité, had dezer dagen een vergadering plaats met eenige genoodigden over de vraag of de Buurtvereeni ging moest blijven bestaan. Uit de besprekingen bleek, dat er veel animo voor bestond. De eere voorzitter, de heer Soeters, opende deze vergade ring en nadat hij de zaak op glasheldere wijze had uiteengezet, werd met algemeene stemmen besloten om opnieuw aan den arbeid te gaan. De contributie werd na enkele besprekingen bepaald op 5 ct. per gezin minimum. Elk gezins lid boven 16 jaar kan lid worden voor de gestelde contributie. Voorts werd een voorloopig bestuur gekozen, wat de komende werkzaamheden ter hand zal nemen en o.m. gaat onderzoeken hoe het gesteund zal worden door de bewoners zelve. Wanneer het verwachte succes niet uitblijft, zal weldra een nieuwe vergadering worden uit geschreven, waar dan tevens zal besproken wor den op welke wijze in de toekomst de verjaring der Koningin gevierd kan worden. Een bouw-coöperatie. In Maison van der Heyden aan de Floogstraat had gisteravond een vergadering plaats om een vereeniging voor Coöperatief bouwen van wo ningen op te richten. Na een uitvoerig gedachtenwisseling, waarbij verschillende ideën werden geopperd, werd ten slotte een commisie benoemd,bestaande uit de hoeren A. Geurtsen, A. de Bruin, en M. Staven- ga, met als adviseurs de heeren K. Maat, B.G. Hoogendam en P.C. van Tooien, die de ver schillende geuite gedachten nader zal bestu- deeren en met plannen voor den dag zal komen in een vergadering van de belanghebbenden, waarna eventueel tot oprichting van een coöpe ratieve vereeniging zal worden besloten. De plaats, waar de woningen zullen verrijzen is nog niet bepaald,maar het plan om eventueel daarvoor een terrein in het Nieuwe Volkspark ten O. van den Aleidastraat te kiezen, onder vond wel belangstelling. Van Deventer's glasfabrieken. Eergisteren is gemeld, dat er in de a.s. bui tengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Van Deventer's Glasfabrieken Schiedan- Delft een voorstel in behandeling zal komen betreffende een fusie met een concern hier te lande. Naar thans verluidt, zal Van Deventer's Glasfabrieken SchiedamDelft worden opge nomen in het concern De vereenigde Glasfa brieken. Staatscourant no. 171 bevat o.m. de statuten van de N.V. Brinkmans Motor en rijwielenhandel, alhier. Gisterenmiddag te 4 1/4 uur had er een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's op den hoek Vellevest en Vlaardingre- straat. A. Q. uit Vlaardinger Ambacht reed met zijn motorrijtuig in de richting Vlaardingerdijk, terwijl H. v. B. uit Lekkerkerk met zijn auto in de richting Westvest ging. Beide auto's botsten tegen elkander, waardoor van Q's auto een treeplank en een spatscherm werden ont zet. De bestuurders verklaarden signalen te hebben gegeven, doch deze niet gehoord te hebben. Zij kwamen overeen de schade samen te betalen. UIT ROTTERDAM. Blank en Bruin. Gister is het in de omgeving van de Veerhaven alhier vrij rustig geweest. De politie had uitge breide maatregelen genomen, om de orde te handhaven. UIT DELFT. Dubbele Raad. In een Maandagavond ten stadhuize plaats gehad hebbende bijeenkomst van afgevaar digden der besturen van de verschillende plaat selijke kiesvereenigingen werd besloten de com missie uit de ingezetenen, die Gedeputeerde Staten zal hebben te adviseeren omtrent het wetsontwerp tot wijziging der grenzen van de gemeenten 's-Gravenhage, Delft en Wateringen en tot opheffing van de gemeenten Voorburg en Rijswijk, bij enkele candidaatsstelling te doen plaats hebben. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1. de UNION INDUSTRIELLE DU KAPOK S. A. te 's-Gravenhage om ontslagen te worden van voorwaarde b. van de aan haar d.d. 26 Fe bruari 1925 verleende vergunning tot oprichting van een kapok fabriek in het pand Overschie- schestraat 33, kadaster Sectie I. No. 2400, lui dende ,,b. tusschen 's avonds 8 uur en 's mor gens 6 uur mogen geen machinale werkzaamhe den plaats vinden", in dier voege, dat het haar zal zijn toegestaan tot des avonds 11 uur machi nale werkzaamheden te verrichten en 2. A. H. OSTERHOLT om vergunning tot uitbreiding Van de scheepstimmerwerf aan de Lange Nieuwstraat 43, kadaster Sectie L. No. 2110, met een reparatie-inrichting voor automo bielen en motoren en door bijplaatsing van 3 electromotoren van resp. 3, 1/4 en 1/8 P.K., drijvende diverse werktuigen en door verwijde ring van 5 electromotoren van totaal 15 1/8 P.K., drijvende diverse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 22 September, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 8 September 1926. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no, 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentbesturen Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1925, op heden aan den Raad is ingediend, en tegelijk op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd terwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is ge steld. Schiedam, 6 September 1926. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 7 September des namiddags 2 uur. Vervolg ingekomen stukken. De heer van Dorp zegt, dat hij ervan over tuigd is, dat het den goedwillenden burger zeker ten goede zal komen. Hij durft veronderstellen, dat er velen zullen zijn, die, wanneer deze dienst tot stand komt, bij de gewone wekelijksche of maandelijksche belasting-afschrijving, iets willen bijvoegen ter formeering van een ophaal- en störtingsdienst. De heer Dinkelaar zegt, dat het niet zijn bedoeling is geweest het college van B. en W. te betichten van onwilligheid met voorbedachten rade' en wil gaarne, indien hij daarop te veel heeft afgegeven, zijn woorden intrekken. De heer Slavenburg zegt, dat aan dezen dienst buiten de voordeelen ook nadeelen zijn verbonden. Zoo zullen de goedwillenden wel, de kwaadwillenden zich toch niet laten inschrij ven. De heer Boddeüs acht, gehoord de finan cieele commissie, thans nog niet den tijd geschikt over te gaan tot het instellen van een dergelijken dienst. Hierna wordt overgegaan tot stemming over de motie-Dinkelaar, waarin wordt aange drongen, dat de raad zich in principe zal uit spreken over het al of niet instellen van een ophaal- en störtingsdienst en B. en W. opdraagt zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen tot invoering van deze instelling. Bij een gelijk aantal voor- en tegenstemmen wordt gestaakt, waarop dit punt wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Van Burgemeester en Wethouders schrijven, waarbij ter goedkeuring worden aangeboden A. van het Gemeente-Ziekenhuis 1. de nota van winst en verlies over 1925; 2. de rekening van kapitaalsontvangsten en uitgaven over 1925 en 3. de balans per 31 December 1925 B. van den Reinigingsdienst 1. de rekening van kapitaalsontvangsten en uitgaven over 1925 2. de nota van winst en verlies over 1925 3. de balans per 31 December 1925 en 3a. de inventaris. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van Burgemeester en Wethouders schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening, de nota van winst en verlies en de balans over 1925 van den Gemeentelijken Wo- ningd lenst. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van Burgemeester en Wethouders schrijven, waarbij ter voorloopige vaststelling wordt aan geboden de door den Gemeente-Ontvanger in gediende gemeente-rekening over het dienstjaar 1925. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van Burgemeester en Wethouders schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening over 1925, de nota van winst en verlies over 1925 en de balans per 31 December 1925 van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van den secretaris-penningmeester van het Uitvoerend-Comité tot steun van de slachtoffers van de aardbevingsramp ter Sumatra's West kust, circulaire, waarin wordt verzocht hen krachtig te steunen bij hun pogingen om het leed van de getroffenen zooveel mogelijk te ver zachten. Met betrekking tot nevenvermelde circulaire wordt medegedeeld, dat aan het Uitvoerend Comité is geantwoord, dat hier ter stede ook een Comité is opgericht dat zich in verbinding zal stellen met het Oranje-kruis. Van de Gewestelijke Landstorm-commissie Zuid-Holland West, schrijven, houdende verzoek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2