OAGBLMD WO OR&GHIE8XAM OMSTREKEN!» FEUILLETON- De duivel der Woestijn. 49ste Jaargang. Donderdag 9 September 1926 No. 14653 Advertsntilns 1—5 regela f 1.75, »lki rsgsi daarboven SB n», 3 ans* i plaatsen wordt 2 maal berekend. ingezonden msdedoellugeii 75 o par rege'. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bniean j KOEMARKT 4. Telefoon IntereommunsHl 68085 Postbus s 30. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per wesk 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummen 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets Gratis-Ongevallenverzekering f 506 bij levenslange geheele invaliditeitf £06 bij verlies van een band, voet of oog i 29U bij dood f 190 bij verlies van m duimt f60 bij verlies vaneen wjsvingerf f 15 bij verlies van eiken anderen vinger vDe vcrigckeripg_woirdyjfgw«^ fccfessvcssr Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBONDSRAAD. 'Duitschland lid. De Volkenbondsassemblée is gistermorgen opnieuw bijeen gekomen. Om 11 uur 45 ving de stemming aan over Duitschlands opneming in den Bond. In drie minuten was de stemming beëindigd. De voor zitter deelde daarop mede, dat alle gedelegeer den voor Duitschlands toetreding hadden ge stemd, zoodat Duitschland onmiddellijk met algemeene stemmen tot den Volkenbond is toe gelaten. Deze mededeeling van den voorzitter werd met enorm gejuich ontvangen. De Assemblée besloot daarop Duitschland een permanenten zetel in den Raad aan te bie den, terwijl tevens de vermeerdering van het aantal niet-permanente zetels van zes tot negen werd aangenomen. Ook dit besluit werd met enorm gejuich begroet. Nederland in den raad. In gezaghebbende Volkenbondskringen wordt thans Nederlands verkiezing tot niet-permanent lid van den Volkenbondsraad als vaststaand aangenomen. Over den duur van liet aan Ne derland te verstrekken mandaat is nog niets met zekerheid bekend. Het. verslag der zitling. Omtrent het verloop van de historische Vol kenbondszitting van heden zij nog het volgende gemeld De bijeenkomst ving om 10 uur aan. De tri bunes waren geheel bezet. Na enkele korte ver klaringen van den voorzitter kreeg Bondsraad Molta als rapporteur het woord. Hij zette uiteen, waarom het bureau der Assemblée adviseert de voorstellen in zake Duitschlands toetreding en de uitbreiding van den Raad niet naar de commissie te verwijzen, daar deze punten nauw met elkaar verbonden zijn. Duitschlands toetreden tot den Volken bond heb ik steeds noodzakelijk geacht, waar van de beteekenis van jaar tot jaar gegroeid is. Vele voorbeelden hebben ons dit den laatsten tijd nog aangetoond. Zwitserland zal met vreug de Duitschlands toetreden tot den Volkenbond begroeten, doch ook de openbare meening in de geheele wereld acht dit toetreden noodzakelijk Eveneens is het noodzakelijk Duitschland een permanenten Raadszetel toe te kennen. Ik hoop dat de geest der verzoening welke in de studiecommissie en in den Volkenbindsraad heerschte bij alle discussiesookhier in de plenaire bijeenkomst heerschen zal." Met bewogen woorden eindigde Mntta als volgt„Het ligt aan den tijd o! het woord van Locarno levend zal worden. Met een variant op Virgilins eindig ik Moge ook in den Volkenbond vrede en gerechtigheid heerschen." De bezwaren t;^gen het voorstel De beraadslagingen hadden geen stormachtig verloop. Tegen het voorstel om het aantal niet- permanente Raadszetels te vermeerderen kwa men nogal wat bezwaren los. Na jhr. Loudon spraken ook de Noorsehe gedelegeerde Nansen en defZweedsche gedelegeerden Löfgren zich tegen de doelmatigheid van het voorstel uit. Nadat Duitschland met algemeene stemmen tot lid van den Bond was toegelaten sprak de voorzitter Nintsjitsj een 'kort dankwoord uit. Alvorens lot stemming werd overgegaan over het voorstel om voor Duitschland een permanenten zetel beschikbaar te stellen en het aantal niet-permanente zetels te vermeer deren van 6 tot 9, stelde Nansen eenige vragen. Chamberlain beantwoordde Nansen, die hier op bevredigd scheen. Ook dit voorstel werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd deze historische zitting gesloten. Duitse he persstemmen. Gister 8 Sept. den dag der toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, betoogde alle avondbladen, begon een nieuwe faze in de ge schiedenis van den na-oorlog. De „Lokalanzei- ger" schrijft, dat zij zich verzet heeft tegen de beslissing, die de dag van heden gebracht heeft. Zij kan slechts wenschen, dat ons volk de be slissing van zijn lot, die de dag van 8 Sept. be zegeld heeft, nooit zal berouwen Het „Berliner Tageblatt" betreurt dat in verband met Duitschlands toetreding, ofschoon buiten zijn toedoen, 2 zulke belangrijke leden als Spanje en Brazilië zich terugtrokken. van elk door de arbeiders. 4. Tachtig procent der arbeiders bedrijf moet Mexicanen zijn. 5. De achlurendag worde verplichtend ge steld, over-arbeid wordt extra betaald. Bij invaliditeit moet de arbeider uitkee- ring genieten. De werkgevers moeten bij de regeering zekere bedragen storten als garantie voor de nakoming dezer bepaling. Een brief van de bisschoppen. De aartsbisschoppen en bisschoppen van Mexico hebben een brief aan alle katholieken gericht, waarin zij dezen aansporen, in de worste ling met de regeering voor geloofsvrijheid tot het einde te volharden. Het schrijven waarschuwt heu voor het gevaar, dat Mexico verloren zon gaan voor het katholieke gelooi', zooals ook ande re naties daarvoor verloren zijn gegaan, omdat haar zonen faalden in de verdediging van dat geloof. IIET ENGELSCHE MIJN CON FLICT. Tot löonoffers bereid. Men meent te weten, dat de conferentie van gisteravond tusschen de mijnwerkersleiders cn de kolencommissie uit het. kabinet uitgelokt, is door het verlangen van Churchill om zich ervan te vergewissen of het nieuwe aanbod der mijnwerkers beteekent, dat zij bereid zijn te onderhandelen evenzeer over de uren als over de loonen. Naar verluidt deelden de leiders aan Churchill mee, dat zij weinig hoop koesterden om eens gezindheid over het aantal werkuren te verkrij gen, doch bereid zouden zijn om wezenlijke offers te brengen inzake de loonen, op voorwaar de dat het nationale minimum zou worden. gehandhaafd MEXICO. Drastische maatregelen. De Mexicaansche regeering heeft, naar de Chicago Tribune" mededeelt, drastische in- dustrieele maatregelen in, voorbereiding, die het land een vorm van staatssocialisme zouden opleggen, indien althans de plannen van Cal- les' regeering door het Congres worden aange nomen. Deze voorstellen wekken, zoo bericht het genoemde blad, nog meer ongerustheid in liet land dan het geschil tusschen de Roomsch- Katholieke kerk en de regeering. De handel heeft alreeds te lijden door de economische boycot, doch indien de in uitzicht gestelde maatregelen worden aangenomen en toegepast, zal een groot aantal zaken moeten worden stopgezet en duizenden arbeiders werkloos worden. Immers, er zullen dan zulke zware lasten gelegd worden, op maatschappijen en be drijven, dat in veel gevallen voortzetting van de werkzaamheden onmogelijk wOrdt, Sommige der voorstellen, zoo verklaren de fabrikanten, kunnen, hoewel zij in humanitair opzicht wellicht aanbevelenswaardig zijn, om economische redenen nu eenmaal niet doorge voerd worden. De Mexicaansche industrie is nog niet tot zoodanige hoogte ontwikkeld, dat hervormingen als de voorgestelde practisch uitvoerbaar zijn. Een van de voornaamste gevolgen, van den nieuwen koers zal zijn, dat, niet meer het kapi taal, doch de arbeid de industrie beheerscht een doel, dat de arbeiderspartij in Mexico steeds heeft nagestreefd. De maatregelen, die haar natuurlijk hoogst welgevallig zijn, waren ver leden jaar bijna ingevoerd Thans wordt voor gesteld ze bij presidentieele afkondiging van kracht te doen worden, nadat de goedkeuring van het Congres is verkregen. Eenige punten van het nieuwe Mexicaansche regeeringsprogram zijn 1. Verplicht winstaandeel voor de arbeiders. 2. Commissies uit de arbeiders moeten bet recht hebben de boeken der werkgevers na te zien. 3. Het beginsel van minimum-loon wordt aanvaard. Het peil der loonen vast te stellen BELGIE. Het ,,v o r s t e 1 ij k" aanbod afgewezen. De Belgische regeering heeft het aanbod van den Belgischen bankier Alfred Löwenstein om aan België een bedrag van 10 millioen pond ster ling vrij van rente te leenen om den wisselkoers te stabiliseereii van de hand gewezen. Hetzelfde is door Frankrijk geschied. De verwerping van liet aanbod geschiedde op de overweging dat het aanbod in hoofdzaak hierop neerkwam dat de tegenwaarde in Belgi sche trance moest worden uitbetaald en België zich moet verplichten om voor den duur van de lëening geen andere leening zonder voorkennis en medewerking van het Lowenstein-consortium aan te gaan. Het consortium zelf wilde in Engeland een leening uitgeven die door een overeenkomst! bedrag van deviezen zou zijn gedekt.. Daardoor zou. echter een groot gedeelte van België's voor raad aan Engelschc deviezen naar Engeland moe ten worden overgebracht en het consortium zou dan tevens de controle over de groot-indus Line en de financieele instellingen hebben ge kregen. ii) l it dank voor zijn inlichtingen liet ik den man hel leven en bracht hem tot aan zijn genezing in mijn schuilplaats. De rest is gauw verteld. Gisteren op weg naar hier vond ik den sheik Hassan- In zijn eigen tent temidden zijner vol gelingen, schoot ik hem neer. Kapitein Beaucourt stond op, en ontbloote het hoofd. Alle aanwezigen volgden zijn voor beeld. „Dubois", zei hij geroerd, „je hebt onze ge liefde majoor en daarmede ook de eer van het vaderland gewroken. Uit naam van Frankrijk en den onvergetelijken doode, dank ik je." De officier ging weer zitten. „Vertel nu eens, Dubois, wat je verder wilt doen. Je kunt over ons allen beschikken. Wat is je plan „Mijn plan is dit", antwoordde Dubois, zijn horloge te voorschijn halend, „het is nu zeven uur, ik vertrek onmiddellijk naar het Zuiden. Tot aan de woonplaats van Ibrahim Ben Ali, het is van hier af zestig mijl. Mijn paard is uit muntend en ik kan dus tegen zonsondergang daar zijn." „Maar waarom ga je niet met een vliegtuig merkte O'Reilly verwonderd op. Dubois schudde het hoofd. „Dat zou de gehele boel in duigen kunnen werpen. Bij de nadering van vliegtuigen, zijn vergelijke luidjes altijd op hun hoede en zij zou den gelegenheid hebben tijdig hun gevangene te verbergen. Neen ,ik reis alleen te paard. Twee vliegtuigen kunnen geruimen tijd later ver trekken, waardoor zij iets later dan ik hun be stemming zullen bereiken. Ben ik eenmaal in 't vijandelijk kamp, dan zal ik én m'n reputatie de rest wel doen. Ik moet hen als het ware overrompelen. Ben ik geslaagd, dan kan ik met Jeanne per vliegtuig terug keeren. Een spaliis kan mijn paard wel terug brengen." Kapitein Beaucourt knikte. „Je idee is uit muntend, Dubois, wij zijn met de vliegtuigen altijd nog tijdig genoeg om eventueel hulp te kunnen biedeD." Georges Dubois stond op en bond zijn masker weer voor. „Dan kan ik nu vertrekken vrienden." Hij schudde allen de hand „tot zonsonder gang dus, bij Ibrahim Ben Ali." Vijf minuten later bevond de woestijndui- duivel zich weer op de oneindige zandvlakte snel koers zettend naar het Zuiden. HOOFDSTUK VUL Dubois' rekening was juist. Tegen zonson dergang bevond hij zich op een. mijl afstands van zijn doel. Gedurende den langen rit had hij zijn paard voor dit laatste gedeelte gespaard, liet kwam er nu op aan die eene mijl zoo snel mogelijk af te leggen. Hij spoorde zijn paard aan tot de grootst mogelijke snelheid. De wind gierde hem fluitend om de ooren. Sneller Het schuim van zijn dier vloog hem in het ge- SPANJE. Ministerraad. Bij het einde van den ministerraad, die gister morgen in het koninklijk paleis onder voor zitterschap van koning Alfonso werd gehouden verklaarde Primo de Rivera, dat hij den koning rapport heeft uitgebracht over den stand dei- militaire kwestie. Voorts vertolkten de ministers hun indrukken betreffende de kwestie van den Volkenbond De minister van Financiën gaf een uiteen zetting van den toestand der schatkist, die be vredigend is ten aanzien van Spaansche pa pieren wordt een stijging der koersen gesigna leerd. De koning ondert.eekende verscheidene de creten, waarvan het voornaamste dat is, waar bij de minister van Oorlog wordt gemachtigd het decreet met betrekking tot de artillerie officieren toe te passen, te interpreteeren en aan te vullen. GRIEKENLAND. One enigheid. Admiraal Kondoeriotis, de president der Grieksche republiek, heeft Athene verlaten met bestemming naar Hydra, naar men zegt, ten gevolge van oneenigheid tusschen liem en mi nister-president Kondilis. Dit wordt wel is waar ontkend, doch niet officieel. e n. CHINA. Rustige boksersbetoogin De betoogingen ter herdenking van den ver jaardag der onderteekening van het Boksers verdrag hebben geen enkel belangrijk incident tot gevolg gehad, in verband met het feit, dat door de internationale politie uitgebreide maat regelen waren genomen. Er hadden slechts vier arrestaties plaats. De vrijwillige politie is gede mobiliseerd. Een Chineesche stad gebombardeerd. Naar gemeld wordt, heeft tijdens de jongste gebeurtenissen op de Jangtsekiang een Britsch oorlogsschip de stad Wan-hsien gebombardeerd, wardoor, naar men gelooft, aanzienlijke schade is Veroorzaakt. laat. Hij wist dat hij met liet leven van zijn dier baar dier speelde, maar nu bestond er geen aar zeling. Voorwaarts Dubois maakte handig van de verwarring die zijn verschijning teweeg bracht gebruik om zijn paard in een boschje te verbergen. Zelf sprong hij over de omheining besteeg een smalle steenen trap, die naar de hooggelegen tuin voerde en rende op het huis toe. Zich verbergen was nutteloos, hij was reeds gezien en door gebruik te maken van de boven natuurlijke vrees die hij den inboorlingen in boezemde kon hij zijn doel bereiken. Zonder zelfs zijn voetstappen te dempen, in iedere hand een automatische pistool houdend, drong hij een voor een alle vertrokken binnen. Hij begon reeds te vreezen dat hij te laat was, toen een schelle kreet om hulp zijn bloed deed verstijven. Ilij herkende Jeanne's stem. Hij snelt vanwaar de kreet gekomen was. Nu klonk zij weer, vlak bij Woest rukte Dubois de zware portière los die hem opeens den weg versperde en zag zijn geliefde worstelen met een lange Arabier die trachtte haar de deur uit te sleepen. Zonder zich een oogenblik te bedenken, hief Dubois zijn revolver op en vuurde. Met een gil liet de aanvaller liet meisje los wankelend trachtte hij nog een oogenblik steun te zoeken en stortte ruggelings tegen een met glaswerk overladen tafeltje, dat hem met kletterend geraas volgde. Toen hij den man zag vallen, wierp Dubois zijn revolvers neer en sprong naar voren om Jeanne, die op liet punt was te bezwijmen, op te vangen. Met gesloten oogen leunde zij tegen hem aan. Zachtjes, zijn eene hand vrijmakend, bond Du bois zijn masker af en wierp het bij de revolvers ALLERLEI. Uit Sofia De Bulgaarsche autoriteiten heb ben een nieuwe samenzweringsorganisatie ont dekt samengesteld uit leden van de communisti sche jeugdverenigingen cn agrarische extre misten. Zoowel te Sofia als in de provincie heb ben verscheidene arrestaties plaats gehad. Uit Parijs De „Excelsior" deelt mede, dat door de reorganisatie van de jnslitieele diensten en de opheffing van een aantal huizen van bewaring, welke gisteren officieel is afge kondigd, een bezuiniging van 25 millioen wordt verkregen. Uit MoskouTsjitsjerin heeft tot den Chineeschen zaakgelastigde te Moskou een nieuwe nota gericht welke betrekking heeft op daden van geweld, welke uit naam van de Chineesche regeering met betrekking tot den Oost-Chineeschen spoorweg zijn gepleegd. Uit SjanghaiHet Britsche stoomschip .Luenho", dat in den afgeloopen nacht hier aangekomen is, meldt, dat liet. na het verlaten van Hankau door de Chineezen is gebombar deerd. Een Chineesche passagier werd gewond. - Volgens de New-York Tribune" is de voormalige Sovjet-gezant te Oslo, „mevrouw" Kollontai, benoemd Lot. gezant të Mexico. Dit is de „dame" die onlangs uit Oslo wegens Het stille witte gezichtje dat tegen zijn lederen jas rustte, maakte hem angstig. Hartstoehteijk kustte hij haar lippen, haar oogen heur haar. „Kijk mij dan toch eens aan, liefste lieveling," fluisterde hij ontroerd, „ik ben het, Georges. Ik kom je redden. Ik ben bij je, Jeanne, liefste." Even trilden haar oogleden. Dan sloeg zij ze langzaam op en keek hem aan. Direct sloot ze haar oogen weder, maar vleide zich dichter te gen hem aan. „Kus mij Georges." rnompeldezij voordat je beeld weer verdwijnt. Droom ik, of ben ik dood cu bij jou O, lieveling ga niet meer weg. Laat mij altijd zóó bij je blijven." Dubois sloot haar nog vaster in de armen. „Ik ben niet dood liefste, en je droomt niet. Ik leef en ik ben hier gekomen om je mee te nemen." Even keken haar donkere oogen hem scherp aan, toen richten zij zich op het lijk van den Arabier en met een zachten kreet van vreugde, trok zij zijn hoofd naar beneden en drukte haar lippen op de zijnen. „Neem mij dan speodig mee, Geor ges," stamelde zij, „ik ben hier zoo zoo bang." „Je hoeft nu niet meer bang te zijn lie veling, luister Een ver verwijderd gegons.dat steeds meer aanzwol, drong flauw tot hen door. Jeanne Higgins keek hem verrast aan. Wat is dat, zijn het „Vliegtuigen, liefste, twee gevechtsvliegtuigen die jou en mij naar de vrij heid zullen terug brengen." „En naar het geluk, snikt zij. „O. Georges!" Een kwartier later waren Dubois en Jeanne aan boord van O'Reilly's vliegtuig, dat hen snel naar de vrijheid e» het zoo lang begeerde geluk bracht. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BaaaES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1