Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad, Gemengd Nieuws. wangedrag en verkwisting verwijderd werd. In Mexico past ze beter thuis. Uit Berlijn Naar uit Warschau bericht wordt, is aan den woywode van Posen,Bninski, de functie van gezant bij het Vaticaan aange boden. Mr. Limburg. Uit Genéve wordt gemeld, dat de Nederland- sche gedelegeerde, mr. J. Limburg, gelijk twee jaar terug, gekozen is tot vice-voorzitter van de juridische commissie der Volkenbondsver gadering. De Kon. familie te Utrecht. De Koninklijke Familie heeft gister een be zoek gebracht aan Utrecht, waar door H. M. de Koningin in het in aanbouw zijnde Diacones- senhuis een gedenksteen is aangebracht. De loodsschoener 2 van Terschelling. Het Ned. Corr. bureau bericht Do commissie tot onderzoek van de oorzaken van de ramp van den motorschoener II van hel Loodswezen te Terschelling zal Vrijdag-10 Sept. van half 10 tot 12 uur in het gemeentehuis van Terschelling een openbare zitting houden, ten einde aan verschillende personen gelegenheid te geven Lot het doen van mededeelingen. De Electrische. Naar de „N. R. C." verneemt, worden er nog steeds nieuwe wagens van hetzelfde model als dat der op de lijn SeheveningenDen Haag Rotterdam loopende wagens, met de daaraan verbonden bezwaren, bijgebouwd. Ook de twee electrische wagens, die onlangs in de loods te Rotterdam verbrand zijn en die juist de fabriek van Allan hadden verlaten, waren van geen beter type. De staking tc Krimpen geëindigd. Met ingang van heden is de staking aan de motorenfahriek Bolnes te Krimpen a. d. Lek opgeheven. Van ongc.veer 80 man worden er 30 niet teruggenomen. Het werk wordt op de oude voorwaarden hervat. Prov. Staten van Zuid-Ilolland. Voor de gister gehouden vergadering werd het voorstel tot terlecnverstrekking van twee millioen gulden aan de vereeniging der Zus ters van Liefde té Venray ten behoeve van den bouw van een R. K. Krankzinnigenge sticht, voor vrouwen te Noordwijk, goedgekeurd. Hierna werd de begrooting behandeld, die z.h.s. werd aangenomen. Onderwijs en tijdgeest. In onderwijskringen en onlangs in beschou wingen over de niet altijd gelukkige resultaten der gehouden examens van leerlingen der middel bare onderwijs-inrichtingert, is herhaaldelijk geklaagd over den verderfelijken. invloed, door den tijdgeest vooral op de studeerende jeugd van Gymnasium, Lyceum en Il.B.S. uitgeoefend. De dans, de overdadige sport, het bioscoop bezoek enz. trekken den geest af van de studie, die voor de ontwikkeling der jongelieden op het tweede plan geraakt. In het aloude Leiden hebben curatoren van het openbare Gymnasium aldaar, verontrust door het „zakken" van vele leerlingen voor het eind-examen, het niet hij -een lijdelijk toezien laten zitten. Zij hebben Lot de leerlingen de vol gende circulaire gericht, op welke wij de aandacht vestigen als een ernstig teeken des tijds „Volgens het eenparig oordeel van Curatoren van het Gymnasium is het resultaat van de gehouden, examens en met. name van het ge houden eind-examen verre van gunstig dit geeft Curatoren aanleiding het volgende onder de aandacht der leerlingen te brengen. De leerlingen, die het Gymnasium bezoeken komen daar om zich in een zes-jarigen cursus voor te bereiden voor de universiteit, ten einde na afgelegd examen in staat te zijn het acade misch onderwijs met goeden, uitslag te volgen. Zij moeten dan geleerd hebben te werken en dat nu geschiedt in de laatste tijden bij velen niet of zeer slecht. Zij letten niet op in de les, luisteren niet met volle aandacht naar het onderwijs dat, gegeven wordt zij zijn er niet bij, althans niet met ge heel hun geest en zij laten zich afleiden door hun medeleerlingen en door velerlei wat buiten de school behoort. Op die wijze kan liet on derwijs geen vrucht dragen. Die leerlingen moeten de waarheid begrijpen van het non scholae sed vitae discinms, den ernst, van die spreuk gevoelen, haar voortdurend voor oogen houden. Doel van het onderwijs is niet het be halen van hooge cijfers, die cijfers hebben al leen waarde, wanneer zij naar waarheid getuigen van ijver en toewijding, niet alleen op de school, maar ook thuis en aan dezen ijver 'en deze toe wijding ontbreekt, helaas, vaak al te veel. Vervolgens wijzen Curatoren op het overdre ven uitgaan van vele leerlingen, vooral des avonds en vaak tot een iaat avonduur, zeer ten nadeelc van de gezondheid, van den werklust, van de frischheid bij het werk. Het vele dansen, de overmatige beoefening van sport, het geregeld bezoeken van bioscopen, schouwburgen en con- certen draagt stellig niet bij tot degelijk werken en tot een goede voorbereiding voor universitair onderwijs. Voorts wenschen Curatoren vooral te waar schuwen tegen het zoogenaamde spieken. Hier bij herinneren zij er met nadruk aan, dat de leerlingen van het Gymnasium hun kennis en wetenschap moeten verkrijgen ten bate van zirh zeiven voor hun toekomstige studie en niet voor een tijdelijk en schijnbaar slagen de academische examens worden alleen mon deling afgenomen, spieken is dan uitgesloten, men slaagt daar alleen door eigen kennis. Cu ratoren hebben dan ook den leeraren verzocht om zeer streng op dit euvel toe te zien en bij het betrappen van leerlingen, die er zich aan schuldig maken, on herroepelijk een nul op het rapport in te vullen, ten nadecle van hun eind cijfer en ter openbaarmaking van hun bedrog en hun dwaasheid. Curatoren vergeten niet, dat het zwaar be laden programma veel van de leerlingen vergt. Te dringender sporen zij aan tot plichtsbetrach ting. Zij hopen dat hun ernstige waarschuwing ter harte worde genomen, vooreerst in het be lang der leerlingen, maar dan ook ter bevor dering van den goeden naam van het Gym nasium." Goddank is de geest, waartegen in boven staande circulaire de curatoren van Leiden hun ernstige waarschuwingen richten, nog niet de baas in onze katholieke inrichtingen van mid delbaar onderwijs. Maar ook daar zijn reeds verschijnselen gesignaleerd, die zoowel aan ouders als aan leeraren en leeraressen een „caveant consnles" toeroepen Het 1000ste schip in de liaven. Sinds menschenheugenis is in onze haven niet zoo'n druk verkeer geweest als in het tijds verloop vanaf Januari tot op heden. Vandaag voer het 1000ste schip, de motorschoener „Nyssiena" geladen met glas voor de Vereenigde Glasfabrieken, onze haven, binnen. Lfieronder zijn niet begrepen de stoomtrawlers en de zee- slcepbooLen. Concert. Hedenavond geeft de Harmonie-vereeniging „Advendo", onderafdeeling der personeelver- eeniging „M. en S." van Van der Meer en Schocp's bakkerijen een muziekuitvoering in een daar voor extra geplaatste muziektent aan den Oost singel. Aanvang 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Congo Marsch, Wolf. 2. Le Calife de Bagdad, Ouverture, Bouldieu. 3, Tesoro Mio, grande Val se, E. Bccncn. 4. Ernestina, Polka ponr Piston, van Dam. 5. Fantasie „Ballet", L. Montagne. 6. Lustspiele, Ouverture, Keler Bela. 7. Mosaique de l'opera Nabuehodonosor, Verdi. 8. Victis Honos, Marsch, Frangois. Feestviering Orpheus". lit de vooraanstaande ingezetenen van Schie dam is een eere-comité gevormd voor de feest viering te gelegenheid van het 60-jarig jubi leum van de Kon. zangvereeniging Schiedams m'annenkoor Orpheus" Vrijdagavond a.s. hoopt dit comité ten Raad- huize te vergaderen met bestuur en feestcom missie der jubileerende vereeniging. De plannen zollen dan definitief worden vast gesteld. De heer burgemeester onzer gemeente, heeft zich bereid verklaard, de leiding dezer vergan dering op zich te nemen. Onvoorzichtigheid. Gisterenavond liep de 17-jarige J.W.B., wo nende Gijsingstraat te Rotterdam, op den Rotterdamschen dijk, toen hij op het voorbalcon van een bijwagen van een tram die in de rich ting Rotterdam reed, twee zijner vrienden zag staan die hem aanriepen, ook met de tram mee te gaan. Hij sprong op de treeplank van het voorhalen, dat echter met het ijzeren hekje was afgesloten. Ilij kreeg toen een stoot van een spanningspaal langs den weg, waardoor hij van den tram werd geslingerd. Binnengebracht in den politiepost aan de Broersvest bleek hij aan liet achterhoofd te zijn verwond en de heup zoodanig te hebben bezeerd, dat hij niet kon loopen. Na door een geneesheer te zijn verbon den is hij door de politie per rijwielbrancard naar zijne woning vervoerd. bister m i d d a g is door de politie in de Plantage alhier aangehouden een 16- jarig meisje, A.M.E. genaamd, dat 'smorgens na een woordenwisseling de ouderlijke woning te Rotterdam oritloopen was. Zij is ter beschik king harer ouders gesteld. Door de politie is aan boord van het Engelsche stoomschip „Chirrips". liggende in de Wilhelminahaven alhier, een jongen aan gehouden, A.T. genaamd en afkomstig uit Estland, die van hier uit als verstekeling met dat schip een reis had meegemaakt naar Ameri ka en hier weer was teruggebracht. Hij was in het bezit van een geldig paspoort, waarom hij is heengezonden. Gistermorgen is op den V 1 a a r- 1 dinger dijk een dooden hond gevonden. Het dier is vermoedelijk overreden. De eigenaar is niet hekend. Signalement van den hond gladharig. Kleurgeel-zwart. UIT VLAARDINGEN. De gewezen postdirecteur. Naar wij vernemen is de gewezen postdi recteur te Vlaardingen, die wegens een kaste kort is gearresteerd, bij bet Gerechtshof te 's-Gravenhage in beroep gekomen tegen de be schikking van de rechtbank te Rotterdam, waarbij verlenging van zijn voorloopige hech tenis is bevolen UIT ROTTERDAM. Het drama in de Simonstraat. De 19-jarige G. H., uit de Simonstraat alhier, die in den nacht van 30 op 31 Augustus j.l. door een medebewoner van die straat met een kris in de buik gestoken is, is vannacht in het zieken huis aan den Bergweg tan de gevolgen over leden. Blank en Bruin. Gistermiddag, even na 12 uur is het in de omgeving van de Veerhaven alhier weer onrustig geweest. Groote groepen Europeesche en Ara bische zeelieden waren daar samengekomen en namen al' en toe een dreigende houding tegen elkaar aan. Op een gegeven oogenblik raakten de groepen met elkaar slaags, waarbij een Scan dinavisch zeeman een dolkstoot opliep. Naar aanleiding van dit relletje zijn niet min der dan 14 Arabieren aangehouden 9 zijn da delijk overgebracht naar het politiebureau aan do Witte de Withstraat, de 5 anderen zijn voor- loopig ondergebracht in den post aan den Heuvel. Zij zouden in den loop van den middag eveneens naar de Witte de Withstraat gebracht worden. In het geheel zijn op de aangehoudenen 2 dolkmessen en 1 revolver in beslag genomen De gewonde zeeman is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Onder de aangehouden Arabieren bevindt zich ook degeen, die den Scan- dinaviër bestoken heeft. Procesverbaal is tegen hem opgemaakt. Het was niet onmogelijk dat de meesten in den loop van den dag weer op vrije voeten ge steld zouden worden. In den loop van den middag zijn nog twee Arabieren aangehouden en naar liet politie bureau in de Witte de Withstraat overgebracht. Vergadering van Dinsdag 7 September des namiddags 2 uur. Vervolg ingekomen stukken. Van den directeur van den Keuringsdienst van vee en vleesch aanbieding van het verslag van genoemden dienst over het jaar 1925. Kennisgeving. Van de Commissie voor Onderwijs aan Vol wassenen, verslag van het onderwijs over het jaar 1925. Kennisgeving- Van de Commissie voor den Gemeentelijken WoningdiensL het verslag van den toestand en de werking van het Woningbedrijf over 1925. Kennisgeving. Van de Bouwvereen. „Eendracht" schrijven van 2 Sept. 1926, waarbij wordt aangeboden het verslag van het 13e boekjaar 1 Juni 1925 31 Mei 1926. Kennisgeving. Van het bestuur van de Bouwvereeniging schrijven, waarbij worden aangeboden de ex ploitatie-rekening van de blokken A, B, C. en D, over het boekjaar 1925/1926, de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1925/1926 en de balans per 31 Mei 1926. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van den heer H. Jansen te Amsterdam schrij ven, waarbij hij toezendt een afschrift van zijn adres, gericht aan B. en W„ houdende verzoek ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de woning Zijlstraat 64, bewoond door H. de Man en de Wed. A. Doesburg. B. en W. zijn van oordeel, dat het niet op den weg der gemeente ligt in dit geval in te grijpen en stellen voor adressant dienovereenkomstig te berichten. Hiertoe wordt besloten. De heer Kavelaars (R. K.) wijst er op, dat art. 19 van de Woningwet het college van B. en W. verbindt tot het aanbrengen van ver beteringen. Weth. v'. Velzen (R. K.) zegt, dat het niet aangaat in dit geval in te grijpen. Dergelijke gevallen zijn er bij honderden. Belanghebbenden konden geen woning vinden van c.a. ƒ4.en verlangden nu van gemeentewege verbetering van de tegenwoordige woning. Eerst zal overleg worden gepleegd met den verhuurder van het perceel, waarna verdere maatregelen zullen worden getroffen. Van den heer M. Wouters schrijven, waarin hij wegens zijn vertrek naar Amsterdam eervol ontslag verzoekt als lid der Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs en als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde eervol ontslag te verleenen, zulks onder dankbetuiging voor de in die functie aan de gemeente bewezen diensten. Hiertoe wordt besloten. Van Mr. A. Dirkzwager schrijven van 10 Aug. 1926, houdende mededeeling, dat hij de benoeming tot lid van de Commissie van Ad ministratie en beheer over het Stedelijk Mu seum gaarne aanvaardt. Kennisgeving. Van den heer S. K. v. d. Berg schrijven, hou dende bericht, dat de benoeming tot lid van het College van Regenten der Hofjes van Belois door hem wordt aangenomen. Kennisgeving. Van den heer W. J. Goslinga schrijven, waarin hij, onder dankbetuiging voor 't in hem gestelde vertrouwen bericht, dat de benoeming tot Ge meentelijk Inspecteur van het Onderwijs door hem zal worden aanvaard. Kennisgeving. Van den heer LI. C. Dek schrijven, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming als onder wijzer van school A 1 aanvaardt. Kennisgeving. Agenda. Alvorens tot de benoemingen wordt overge gaan zegt de heer van Waardenburg niet tevreden te zijn met de samenstelling der verschillende raadscommissies. Spr. constateert, dat het meerendeel der respectieve commissies rechts georiënteerd is, voor welk feit hij geen termen aanwezig achtook links zijn bekwame mannen te vinden. Al is spr. de Benjamin van den raad, acht hij zich toch geroepen, den raad daarop opmerkzaam te maken. De heer C o 1 1 is dezelfde gevoelens toegedaan. a. de technische Bedrijven b. de gemeente werken c. den gemeentelijken wonirigdienst d. liet grondbedrijfe. de gemeente-reiniging f. de financieole commissie g. onderwijszaken h. den havendienst i. algemeene personeels aangelegenheden j. de strafverordeningen k. het onderzoeken der rekeningen (voorzitter en leden) 1. het onderzoeken der bezwaarschriften tegen aanslagen in de gemeentelijke inkomsten belasting (voorzitter en leden) en m. die bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening (voorzitter en leden). De Commissies worden opnieuw samengesteld. Nagenoeg zijn in alle commissies de aftre denden benoemd met de volgende wijzigingen In commissie c. v. Waardenbnrg inplaats van Korpel, en Steens in plaats van Scheffers in commissie van Noordennen inplaats van L. v. Peltin commissie i., Steens inplaats van Scheffers, terwijl commissie l. werd opgeheven. 2. a. Aanbeveling van het burgerlijk Arm bestuur ter benoeming van een lid dier instelling ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den beer S. Linnenbrink ingezetene der gemeente, geen lid van den raad. Aanbevolen wordt het aftredend lid, de heer S. Linnenbrink. b. Benoeming van een lid van voornoemde instelling ter voorziening in de vacature, ont staande door de per. aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer J. G. H. Brounts lid door den gemeenteraad uit zijn midden gekozen. De heeren Linnenbrink en Brounts worden herbenoemd. 2bis. Voorstel van B. en W. om den heer P. van Leerdam voor den curcus 1926/1927 te benoemen tot leeraar in Natuur- en Werktuig kunde aan de Nijverheidsavondschool. De heer van Leerdam wordt benoemd. 3. Trekken der al'deelingen voor het onder zoek der gemeente-begrooting, dienst 1927. De Raad wordt hiertoe in 3 afdeelingen ge splitst. Tot voorzitters werden benoemd de wet houders Houtman, Boddeüs en de Bruin. 4. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van den heer M. v. d. Bosch tot lee raar in stenografie aan den gemeentelijken handelsavondcursus. Hiertoe wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1926. Model D 95.08. (Deze wijziging houdt verband met het in de vorige vergadering van den gemeenteraad ge nomen besluit om aan den gewezen administra teur van de gem. zwemplaats een toelage te ver leenen) De heer Scheffers constateert dat deze post niet thuis behoort bij den Havendienst maar bij Gemeentewerken waartoe wordt be sloten. Goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen in het 4e kwartaal van 1926 kas geld op te nemen. De machtiging wordt verleend. 6bis. Voorstel van B. en W. tot wijziging der bedrijfsbegrooting en der begrooting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek, dienstjaar 1925. Hiertoe wordt besloten. 6ter. Voorstel van B. en W. om overeen komstig art. 72 e.v. der Lageronderwijswet 1920 aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs medewerking te verleenen tot uitbreiding van bare school, gevestigd aan de Lekstraat. Lliertoe wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot instelling van een raadscommissie tot bevrediging inzake liet Bewaarschooloiiderwijs en tot benoeming van de leden dier Comiyissie. Dit voorstel zal -wegens liet vergevorderde uur als no. 1 op de agenda van de volgende ver gadering worden geplaatst. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet van 7.700.te verleenen voor het bouwen van een veranda aan de kinderzaal van het Gemeente ziekenhuis. Het crediet wordt verleend. 8b. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1926. Model D. 2700. De wijziging wordt goedgekeurd. 9. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de door het lid van den gemeenteraad, den lieer W. van der Hoek, gestelde vragen betref fend» verbetering van den verkeerstoestand op den Rotterdamschen dijk. Ook dit punt wordt uitgesteld tot de volgende vergadering, daar de lieer Hoek reeds was ver trokken. Wat kwam hij doen? Men meldt uit Haarlem aan de N.R.G. „Dinsdag is geconstateerd, dat iemand op ongewonen tijd in liet stadhuis in geweest en het gebouw Maandagavond om half acht heeft weten te verlaten. Een werkster heeft althans op dat oogenblik gezien, dat een man het stad huis verliet. Er wordt niets vermist, alleen zijn eenige sleutels verlegd en is het deurtje van een lessenaar met een schaartje geopend. De po litie stelt een onderzoek in." Tot zoover het bericht dat wij hedenmorgen uit het politierapport ontvingen. Omtrent dit geheimzinnige geval hebben wij getracht nadere inlichtingen in te winnen. Ons werd het volgen de medegedeeld. Een van de werksters was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2