DAGBLAD WQOR SGHIEBAM HM ©MSTOHMS®. De nieuwe parlementaire reize. 49ste Jaargang. Zaterdag ll|September 1926 No. 14655 Bureau £K OlMARK T 4. Telefoon Intercommunaal^68085 Postbus 39. f" Abon nje m"e n t e*n per 3 'maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent fë'n 15 regels 0.75 elke regel daarboven|j[35j[cent, 3 maal plaatsen wordt {2 maal berekend. Ingezonden' mededeelingen* 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden [op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een 60 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. Her parlementaire Schip des Staats heeft een poosje aan den wal gemeerd gelegen de beman ning is aan het passagieren geweest en keert nu verkwikt aan boord terug, waar de politieke uitrusting wordt nagekeken, gelapt en opge poetst vóór het Schip weer voor haar grootc reize het ruime sop kiest. En nu is het goed, 'dat ook wij eens 'n oogen- blik de kansen van de nieuwe reis bespreken, want al belmoren we ook niet tot de bemanning, alle Nederlanders hebben hun aandeeltje in dit Schip van Staat en dus belang in de beant woording der vraag, of de reis een voorspoedige zal zijn of gekenmerkt zal worden door storm of nevel, die vaak groote averij kunnen be rokkenen. Vroeger hadden de verkiezingen onder het meerderheidsstelsel plaats. De uitslag was dik wijls onrechtvaardig, in zoo verre, dat meerdere partijen niet die vertegenwoordigers kregen, waarop ze blijkens haar sterkte recht hadden. Een voordeel echter was, dat in het meerendeel der districten geen enkele partij over eene meer derheid beschikte, meerdere partijen dus voor het behalen eener overwinning moesten samen werken, elkaar „vinden" op een compromis- program, wat geven en nemen moesten en zich nó de verkiezingen moeilijk konden los maken van degenen, met wie samenwerking was ge zocht en met wie de overwinning was bevochten. Vóór de verkiezingen dus werden gewoonlijk twee groote coalities gevormd en welke vande twee de overwinning behaalde, die had ook de regeeringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. Met de Evenredige Vertegenwoordiging ont stond ook de grootere zelfstandigheid der par tijen. Deze werden minder inschikkelijk, omdat ze niets van haar program behoefden los te laten. Daar haar tóch eene vertegenwoordiging haar sterkte verzekerd was. Dat is nadeel van de Evenredige Vertegenwoordiging. Eertijds moesd toenadering gezocht worden, tlians zoekt elke partij „sterkte in haar isolemnt." Wat de coalitie-partijen vroeger scheidde, werd een oogenblik naar achteren geschoven, even van de politieke tournooi-plaats verwijderd nu echter zoeken ze juist sterkle, trachten ze aanhang te vergrooten of verlies te vermijden, door onverzettelijkheid en een op de spits voeren van groote geschillen. Die Evenredige Vertegenwoordiging is mede nog oorzaak, dat de ouderlingen verhoudingen in de sterkte der partijen zich niet met groote schokken zullen wijzigen. Te voorzien is, dat in den toekomstigen tijd de Katholieken en de Sociaal-Democraten de sterkste parlemen taire groepen blijven vormen. Dat in aanmerking nemende, zijn er maar drie mogelijkheden voor het vormen van een meerderheidsblok R.K. met de andere kerkelijke partijen, Soc. Dein. met de andere niet-kerkelijke partijen. R.K. en Soc. Democraten andere combinaties zijri uitgesloten, omdat in ons land de vorming van een blok inct slechts een negatieve leuze tegen de R.K., of tegen de Soc. Dem. onbestaan baar geacht moet worden. De meest waarschijnlijke oplossing is langen tijd een herstel der coalitie geweest, maar 't is Voor een ieder duidelijk, dat de kerkelijke partijen hoe langer hoe meer van elkaar ver vreemden en b.v. de houding der G.H. tegenover de vroegere bondgenoten niet minder dan vij andig is. Een herstel der coalitie ligt dus niet in het verschiet. Een „linksche" coalitie dan met dc sociaal democraten aan het hoofd Die oplossing achten we slechts theoretisch, dar de z.g. linker- partijen op sociaal terrein veel te ver van elkaar afstaan, dan met een bij uitstek roode partij als de S.D.A.P. zich aan het hoofd van zoo'n allegaartje zou opstellen om den heilstaat te gaan veroveren. Rest een samengaan van R.K. en Soc. De mocraten. Zoo'n combinatie zou een regee- rmgsmeerderheid vormen en ligt misschien nog m het naaste bij in het politiek verschiet, M mag men er van verzekerd zijn, dat de Katho lieken het meenen als zij zeggen geen samen- Werking met Soc. Dem- te zullen aanvaarden, vóór de „uiterste noodzaak" dwingt en het be wandelen van een anderen weg onmogelijk, is gebleken. Binnen afzienbaren tijd is de vorming van een regeeringsmeerderheid dus wel uitgesloten en daarmee dan óók de benoeming van een par lementair kabinet. Gevvenscht wordt dit kabinet-de Geer door g^én partij, geduld door alle, omdat er geen mrdere oplossing is. In deze omstandigheid is een ministerie, samengesteld uit vele partijen maar zonder de verantwoordelijkheid van eenige Partij, de eenige bestuursmogelijkheid. Groote daden behoeft men niet te verwachten, want alle gevoeligheden moeten worden ontzien. Vra,agt men ons prognose voor de komende reize,-dan zeggen we: een belangrijke voyage met veel geharrewar tusschen bemanning en commando. Men bemerkt het nu reeds hoe alle partijen kleine voordeeltjes trachten te behalen door haar invloed in dit kabinet te doen gelden of door het ongewenschte bewindvoerders lastig te maken. De G.H. Prof. Slotemaker de Bruine (Arbeid) dreigt gewipt te worden door Soc.Dem. en Katholieken, de R.K. minister van Oorlog Lambooy wordt bestreden door Vrijheidsbon- cfcrs, Anti-Rev. en Gin-. Historisehen, Minister van Karnebeek sneeft straks misschien aan het Ned. Belgisch Verdrag Groote gevechten zijn niet te verwachten, maar nu en dan zullen we even opgeschrikt worden door liet bericht, dat de een of andere deparlemantale kruiser op een mijn geloopen is en vergaan. Buitenlandsefa Nieuws. DE VOLKENBOND. Duitse h land ontvangen. In een overvolle zaal, onder drukkende hitte, heeft gisterochtend de plechtige intrede der Duitsche delegatie in de Volkenbondsvergade ring plaats gevonden. Een onverwacht korte en vrij koele welkomstredc van president Nintsjitsj word gevolgd door een voorzichtige, maar geen enkele taktlooze zinspeling bevattende rede voering van Stresemann, die terecht luiden bijval vond en algemeen een goeden indruk maakte. De groote geestdrift kwam echter eerst toen Briand het woord had en hij al zijn dichterlijke gaven aanwendde en verzekerde, dat voortaan nooit meer oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland bestaan zal en dat deze volkeren, die reeds zooveel heldenmoed op de slagvelden hebben ge toond, thans hun goede eigenschappen op vredes- gebied in loyale samenwerking zullen toonen. Eindeloos applaus begroette Briand's redevoering terwijl sir George Foster in oplaaiende geestdrift opsprong en met levendige gebaren zijn „Leve de vrededoor de zaal slingerde. Onder alge- meene geestdrift was toen de plechtigheid ten einde. G uha en den Volkenbon d. Du president van Cuba, Machado, heeft aan dc Cubaansche gedelegeerden te Genève doen weten, dat zij de aanbieding moeten afslaan van een half-permanenten zetel in den Volkenbonds raad. De Cubaansche regeering wil niets anders aan nemen dan een permanenten zetel. FRANKRIJK. Bezuinigingen. In den ministerraad van dezen ochtend heeft de minister van binnenlandsche zaken Don- mergne een besluit ter teekening voorgelegd, waardoor 10(3 onder-préfectures en 70 algemcene secretariaten van prefectures afgeschaft worden. De minister van oorlog liet de eerste reeks maat regelen goedkeuren tot beperking en reorganisa tie der legerdiensten, omvattende o.a. een ver mindering van. het aantal officieren met 2700. den geleidelijken terugkeer tot de inlijving op 21 jaar, als voorbereiding van den éénjarigen diensttijd en de onmiddellijke beperking der bereden troepen. De minister van marine legde aan den raad een program van hervormingen voor, dat aanvaard werd en waarvoor de vloot- administratie vereenvoudigd wordt. mijnwerkersinternationale. Voorstel eener internationale staking. Het bestuur der mijnwerkersinternationale is te Londen bijeengekomen. Men besprak den invoer van kolen in Engeland en besloot aan de aangesloten federaties van mijnwerkers de kwestie eener internationale staking van mijn werkers te overwegen om de Engclsche mijnwer kers te helpen voor het geval dat de tegenwoor dige onderhandelingen om het Engelsclie con flict op te lossen, geen resultaat zouden opgele verd hebben tegen 30 Sept. BELG IE. Het dure leger. Naar het socialistische „Volksblad" schrijft heeft België tienmaal zooveel soldaten onder de wapenen als Holland. Het kostbare officierencorps bestaat volgens het blad uit In België 04 generaals, 700 hoofdofficieren, 5400 beroepsofficieren. In Nederland 13 generaals, 200 hoofdoffi cieren, 1500 beroepsofficieren.. In België moeten de soldaten 10 maanden die nen. In Holland slechts 5 i maand. Maar in België regeeren ook de socialisten mede. GRIEKENLAND. Nieuwe troebelen in At h e n c. Een gewapende menigte heeft een aanval ge daan op het telegraafkantoor. Er werden heel wat schoten gewisseld met de. militaire bewakers van liet gebouw, waarbij een kapitein gewond werd. De orde is nu hersteld, waarbij slechts betrek kelijk weinig bloed is vergoten, altijd in. aan merking genomen den omvang van de gevech ten en de daarop gevolgde bandeloosheid. Kondilis legde de volgende verklaring af „ik ben niet bloeddorstig, maar de omstandig heden hebben er toe geleid, dat maatregelen moesten worden genomen." Blijkbaar stond de menigte onder leiding van communisten. CHINA. Tegen de katholieken. De Belgische missie alhier meldt, dat het terugtrekkende leger van de Koeomintsjun den Belgischen pater Lauwers heeft gedood, drie zendelingenstations door brand heeft vernield en zeven andere heeft geplunderd. Dit alles geschiedde in het apostolische vica riaat Siwantse, ten noordoosten van Kalgan. a.s., is benoemd de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, iid van die Kamer. ALLERLEI. Uit Managua wordt gemeld, dat president Chamorra, na de ontvangst van een brief van het departement van buitenlandsche zaken te Wash ington, besloten heeft de bemiddeling van den Amerikaansehen zaakgelastigde te aanvaarden tot beëindiging van de opstand, die in' Nicaragua woedt. Uit Parijs Uit Beiroet wordt aan de „Times" gemeld, dat een Fransche colonne in de buurt van Syrië rebellen heeft teruggeslagen. Deze lieten vele dooden en een groote hoeveel heid materieel achter. Llit Geneve De politie heeft gisterochtend een man gearresteerd, die Lij aankomst van Motta met den advocaat Auber, bedreigingen uitte en met een stok op hen toe scheen tc willen springen. Door de politie ondervraagd, zcide de man Leopold Grimberg uil Zurich te zijn. llij gaf voor den moord op den Sovjetgezant Worofs- ki te hebben willen wreken. De politic heeft reeds vastgesteld dat de man aan toevallen lijdt en waarschijnlijk in overspannen toestand gehandeld heeft. Uit BerlijnNaar uit Athene bericht wordt, heeft de orawentelingspoging der repu- blikeinsche garde 250 dooden gekost. Uit Londen Het vakvereenigingscongres heeft gister met groote meerderheid een motie aangenomen, die den algemeenen raad verzoekt zijn pogingen voort te zetten om tot een eenige vakvereenigingSinternationalê te komen. Uit Pau De koning van Spanje, die de zeilwedstrijden te San Sebastian heeft bijge woond, verklaarde tot een Franschman, dat men in het buitenland de gebeurtenissen in Spanje sterk heeft overdreven. De feiten zijn door tendentieuze berichten onjuist weerge geven het geheele conflict werd in 24 uur bij gelegd. Thans wil het land vrede. Binnenland, De Staten-Generaal. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 dezer des namiddags 3 uur, door den minister van binnen landsche zaken en landbouw, die zich tegen dat tijdstip naar de vergadering der Staten-Generaal zal begeven, ten einde in eene Vereenigde Ver gadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Naar wij vernemen zal de stoet, waarmede de Koningin zich Dinsdag 21 cezer naar de grafelijke zalen zal begeven, ter plechtige opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal, ook dit jaar weder zijn samengesteld op de sobere wijze, als gebruikelijk na de mobilisatie. Hij zal worden geopend en gesloten door commando's cavalerie en slechts twee rijtuigen zullen zich in den stoet bevinden, n.l. de met twee paarden bespannen koets van den opperceremomemees- ter der Koningin, voorafgegaan door stalperso neel te paard en het met acht paarden bespannen staatsierijtuig, waarin de Koningin en de Prins zullen plaats nemen en welk rijtuig weder om geven en gevolgd wordt door de dignitarissen van het Militaire Huis der Koningin. De stoet zal weder den gebruikelijken weg volgen, n.l. van het Paleis, door Ileulstraat, Lange Voorhont,(beschelpte pad) over den korten Vijverberg naar hei Binnenhof en in omgokeerde volgorde terug naar het paleis in het Noordeinde. Eerste Kamer. Baron van Voortst tot Voorst weer voorzitter. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal gedurende de zitting, die zal aan vangen op den derden Dinsdag in September De stakingswcll iisfcling. De heer Stenhuis voelt zich het meest in zijn element, wanneer werkstaking aan de orde is. Op de „buiten-parlementaire" actie der massa heeft hij zijn hoop gebouwd en zoo kan het geen verwondering baren, dat hij zich allengs als een echte „stakingswellusteling" openbaart. Tot nationale actie beperkt hij zich niet aan de machthebbers en geweldigen van heel de wereld laat hij de tanden zien Mussolini's beleid staat hem tegen Deze re actionair, die den negen-urigen arbeidsdag in voerde, moet mores leeren en daarom komt de heer Stenhuis met het grootsche plan, dat de NederIandsclie arbeiders in bond met hun kame raden van het Internationaal Vakverbond een reusachtige boycot moeten toepassen. Weigeren moeten zij de in Italië vervaardigde waren te ontvangen. De eerste kritiek heeft de voorzitter vanhet roode vakverbond al gekregen. Zij komt van de hoofdredactie van „Het Volk" die in bezadigde, maar besliste termen aldus haar ontstemming uit „Wij weten niet, of de voorsteller zelf het plan tot het einde doordacht heeft, dan wel of hij zich voorstelt, dat dit de taak is van het bestuur van het Internationaal Vakverbond, waarbij hij zijn denkbeeld heeft ingediend. Floe meer wij er echter zelf over nadenken, des te meer verdwijnt de mogelijkheid van verwezen lijking voor ons in de nevelen. Daar is allereerst het fatale feit, dat wij reeds een mislukten boycot van een ander reactionair land achter ons heb ben. Wij bedoelen den boycot van Horthy's Hongarije, nu eenige jaren geleden. Die boycot moest opgeheven worden zonder dat resul taat van eenige beteekenis bereikt was. Dat deze perzik naar meer smaakt, zonden wij niet gaarne durven beweren." „Rott." Schrijnende tegenstellingen. We lezen in de „Tijd" „Onder het mom van liefdadigheid heeft te Heerlen een directeur van een particuliere mijn op den verjaardag van H.M. de Koningin een feest georganiserd, dat niet het minst in mijn werkerskringen het onderwerp van het ge sprek is. 't Is onze gewoonte niet en onze zaak om zich met handelingen van particulieren in te laten. Doch ditmaal meenen wij een uitzonde ring te moeten maken, daar de bedoelde mijn- directeur op een zeer slecht gekozen oogenblik ten aanschouwe van vele honderden genoodig- de gasten, het geld heeft laten rollen, terwijl duizenden mijnwerkers met zwaren ondergrond- schea levensgevaarlijken arbeid, haast niet in staat zijn voor vrouw cn kinderen een be hoorlijke boterham te verdienen. Als de Engelsche mijnwerkersstaking er niet geweest was, dan ware zeer waarschijnlijk, naar getuigenis van de mijndirecties zelf, in de con tact-commissie een voorstel gekomen om de loonen opnieuw te gaan verlagen. Steen en been wordt en werd er geklaagd over de slechte con junctuur in het mijnbedrijf. De 6 urendienst op Zaterdag en daardoor de invoering van den ar beid op Zondag, zóó, dat van Zondagsrust of Zondagsheiliging voor groote groepen van mijn werkers niet veel meer terecht komt, moest plaats hebben, om meer „concurrenzfahig" te worden. En in zulke slechte tijden voor de mijnindustrie geeft een directeur van de O.N.- mijnen een feest, als misschien nog nooit in de mijnstreek is gegeven. De prachtige tuin was vergroot en sprookjesachtig verlichtde wijn in alle kleuren en merken vloeide er rijkelijk. De champagne schuimde in de kristallen glazen de tafel was overdekt met uitgezochte spijzen de muziek speelde en noodde tot dans en vermaak. Opden Valkenburgerweg stonden duizenden menschen, de klanken op te vangen, die tot hen doordrongen en te genieten van het vuurwerk, dat als bekroning van het geheel werd agge- stoken. Zelfs den beambtender mijnen werd toegestaan een kijkje in de vorstelijke compar- tcmenlen van mijnheer den directeur te kómen nemen. De bedoelde mijndirecteut heeft ontegenzeg gelijk koren gedragen naar den molen der ontevredenen en socialisten. Nogmaals hij moge particulier doen wat hij wil, toch was het ge kozen oogenblik om een luxueus feest van drank, spijs en dans en licht te arrangeeren, zeer onge lukkig. De tegenstelling tusschen dc arme tob- bers, zwoegend en zuchtend in de diepe mijn gangen cn de weelde van een mijnkoning, zich badend in overvloed en geneugten, is weer scherp aangedikt. En het is niet bevorderlijk voor een toenadering of overbrugging van de bij den mijnbouw betrokken partijen. Wat zou de mijn- directeur met de duizenden guldens, die hij in enkele uren tijds heeft weggesmeten, in vele SCHIEDAMSC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1