R DalsKWAÏTA DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Bene raadselachtige verdwijning. JAVA REEPEN FEUILLETON. Slechts één merk kan't beste z.yn 49ste Jaargang. ^Donderdag 16gSeptembers 1926, No. 14659 Bureau :~K OEMARK T|4. Telefoou Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b o nn e "m e eten; per 3 "maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HoIl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. ITALIË. De aanslag op Mussolini. In de Italiaansche bladen blijft men aandrin gen, dat men de anti-fascistische beweging van emigranten moet bestrijden. Naar de bladen melden heeft de Italiaansche gezant een conferentie gehouden met Poincaré over de kwestie der in Frankrijk levende Itali aansche emigranten. De gezant heeft Poincaré attent gemaakt op de groote opwinding over deze kwestie in Italië. De Fransche minister president echter antwoordde, dat de Italiaansche Politie voornamelijk voor den aanslag op Mus solini aansprakelijk is, daar zij dergelijke aan slagen moet kunnen voorkomen. Naar uit Rome wordt gemeld heeft de Italiaan sche politie ontdekt, dat het complot van den aanslag op Mussolini te Marseille gesmeed is door Italiaansche politieke vluchtelingen. Hun Rider is Antonio Meschi, vroeger secretaris van de socialistische federatie te Carrara. In Mar seille heeft Lucetti opdracht gekregen Mussolini te dooden. De politie gelooft, dat de Italiaansche poli tieke vluchtelingen in Frankrijk vele helpers in Italië hebben. Haar doel is thans dezen te ontdekken en allen te arresteeren, die Lucetti geholpen hebben door hem inlichtingen te verstrekken over de gewoonten van den Duce en hem geld verstrekt hebben, om naar Rome te reizen. De politie zóu in het bezit, zijn van belangrijke documenten, die het bestaan van een uitgebreid complot bewijzen. Het schijnt vast te staan, dat Lucetti niet in zijn geboorteplaats is ge weest, voordat hij naar Rome ging om de bom te werpen, daar zijn aanwezigheid te Avanza, waar hij goed bekend is, zeker zou zijn opgeval len. Lucetti betreurt zijn daad niet en verwonder' er zich over, dat hij nog in leven is. Hij dacht tegelijk met Mussolini te zullen sterven. Hij wenscht voor de behandeling van zijn zaak geen rechtskundigen bijstand, daar hij alleen verantwoordelijk is voor de misdaad. De Popoio d' Italia" deelt mede, dat het wetsontwerp, hetwelk de doodstraf instelt en dat op de eerstvolgende zitting van den minister raad zal worden besproken, de doodstraf eischt voor aanslagen op- souvereinen, den kroonprins den leider der regeering, voor zekere ernstige delicten betreffende de veiligheid van het regime tegen aanstichters van opstanden in het leger en voor zekere delicten, tegen de maatschappij gericht. Triest in s r a a t van b e 1 e g verk laard. Uit Lugano wordt gemeld, dat te Triest ern stige botsingen hebben plaats gehad tusschen de politie en de fascisten. Door beide partijen wer den de- vuurwapenen gebruikt. Voor zoover thans bekend is, werd een fascist gedood en een zwaar gewond. De politie zou talrijke gewonden hebben. Volgens mededeelingen van reizigers is te Triëst de staat van beleg afgekondigd. Nadere bijzonderheden ontbreken, daar door de Italiaan sche autoriteiten een buitengewone strenge censuur op het telefonisch en telegrafisch ver keer wordt uitgeoefend. 4) Doch dit verhinderde niet, dat de vroolijke troep uitmuntend huishield en in de veelvuldi ge kroegen, waar zij binnenstapten, de roebels, douro's en vijffrancstukken broederlijk deelden. De aanvoerder van de bende was een matroo^ uit Bretague, Jan Halgouët genaamd, „geboren te Billiers, bij Muzillac, op twee pas afstands van Questembert in Morbihan." Aldus had hij zijn burgerlijken, stand aan de Russen bekend gemaakt, die hem met bewondering hadden begroet, en aan de Spanjaarden, die een waardige buiging hadden gemaakt. De zooeven genoemde Jan Halgouët zag er uit als gelooid Corduaansch leer, daar hij, zoo als hij het zelf bevallig uitdrukte, „reeds acht jaren varens onder de leden had zitten". Hij was van een middelmatige gestalte, rriaar lenig en gespierd als een clown. Hevig op de zee verzot hij verlangde niets anders dan een visschersschuit en de noodige netten op den dag waarop hij uit deri zeedienst zou worden ont slagen zou hij in den zeedienst vooruit kun nen komen, indien zijn verbeeldingskracht hem niet steeds leelijke parten had gespeeld. Onder voorwendsel dat de aarde gemaakt is om zich VOLKENBOND. Moeilijkheden over het raadszete 1-v raagstuk. Volgens een bericht uit Genéve deden zich bij de beraadslagingen van de eerste Juridische com missie veel moeilijkheden voor. Perzië eischte voor de Aziatische staten twee zetels, terwijl daarenboven het redactie-systeem van de permanente raadsleden voor de Azia tische staten moet worden gewijzigd, zoodat voornoemde staten een formeele garantie ont vangen, in ieder geval door twee raadszetels vertegenwoordigd te zijn. Cuba en Chili ver- eenigden zich met het voorstel van de redactie commissie. Loucheur, de Fransche gedelegeerde, stelde voor, dat bij de beslissing van de herkiesbaar heid van de niet-permanente zetels, de blanco stemmen als niet-uitgebracht zouden worden beschouwd. Na een langdurige discussie werd het voorstel in stemming gebracht en aangeno men met 1916 stemmen. Tegen het voorstel stemden o.a. Nederland, Duitschland en Zwitserland, terwijl o.a. de Kleine Entente, Engeland en Denemarken er vóór stemden. Uit Berlijn wordt bericht, dat de Duitsche delegatie uit tactische overwegingen haarhouding ten aanzien van Polen's candidatuur voor een niet-permanenten en herkiesbaren raadszetel tot het laatste oogenblik geheim moet houden. Het schijnt echter zeker, dat Polen een zetel in den Volkenbond zal verkrijgen. Ook wat betreft de herkiesbaarheid schijnen de kansen voor Polen gunstiger te zijn geworden. Genéve meldt, dat de Tsjechische delegatie heeft medegedeeld, dat zij bij de raadsverkiezin gen ten gunste van Roemeniëvan een candidatuur afziet. Volgens een bericht uit Genéve hebben de vertegenwoordigers der Zuid-Amerikaansche sta ten als candidaten voor de. drie niet-permanente zetels, welke voor Latijnsch-Amerika gereser veerd zijn, Chili, Columbia en Salvador aange wezen. Uruguay verliet de zitting ten teeken van protest. Zijn gedelegeerde verklaarde, dat Uru guay zijn candidatuur handhaaft. De FRANKRIJK. taak der commissies van de amortiesatiekas. Een. telegram uit Parijs bericht, dat de raad van beheer van de amortisatiekas gistermorgen voor het eerst is bijeengekomen. In een rede tot den raad beschreef de voorzitter Lebrun, de werkzaamheden der twee commissies, waarin de raad is gesplitst. De financieele commissie, welke zich bezig houdt met de aflossing van de bons der nationale verdediging, heeft een drievoudige taak, n.l. het beheer van de bons der nationale verdedi ging, de aflossing van de openbare schuld en de exploitatie van het tabaksmonopolie. Zij staat onder voorzitterschap van senator Milan. De tweede commissie is een technische, waar van Mouton, directeur-generaal van het minis terie van Financiën voorzitter is. Haar taak is de exploitatie van het tabaksmonopolie. Het monopolie moet volgens Lebrun alles doen wat in zijn macht ligt om zich van den import van buitenlandsche tabak te bevrijden. Aankoop van zekere soorten o.a. uit Nederlandseh-Indie kan echter nooit geheel en al worden gestaakt. Een Fransche Poolexpeditie. Naar uit Parijs vermeld wordt, zal luit. d'Arcis te vermaken, schiep hij zich in allo havens tal van verstrooiingen, die dikwijls klachten van de zijde der inboorlingen hadden uitgeloat, die hij tot doelwit van zijn grappen had uitge kozen. En hij deed het zoo erg, dat hij ondanks zijn groote scherpzinnigheid, zijn bekwaam heden als zeeman en zijn bewonderenswaardige ontwikkeling, niets anders was gebleven dan eenvoudig matroos 2e klasse. Wij spraken zooeven van zijn bewonderens waardige ontwikkeling. Jan Halgouët had voor onderwijzer gehad een ouden kapitein, die zich na vele en velerlei reizen te Billiers had teruggetrokken en tot een eigenaardig soort zeelieden behoordeeen zeeman, die verzot was op de klassieke oudheid, Iloratius kon ver talen en Homerus in de moedertaal lezen kon. Door de scherpzinnigheid van zijn kleinen buur man getroffen, had de brave kapitein zijn op voeding ondernomen en de uitslag zijner les sen mag waarlijk zonderling genoemd worden. Jan kon zijn moedertaal bijna niet zonder fouten schrijven, doch hij kende de fabelleer op zijn duimpje. Slechts vaag kende hij de geschiedenis van de ontdekking van Amerika, maar hij zou, zonder dat zijn geheugen hem ook maar een enkele maal in den steek liet, den tocht der Argonanten hebben kunnen vertel len. Hij geloofde stellig, dat hij er een oogenblik bij toeval aan dacht, dat Lodewijk XIII de opvolger was geweest van Lodewijk XII 2881 10 met 15 expeditieleden binnenkort te Havre aan boord van het Noorsche schip, Munen gaan. Hij beschikt over 2 kleine vliegtuigen, 6 motorsleden en 24 ton voorraden en materiaal. In Spitsber gen wordt overwinterd, vanwaar d'Arcis in Februari met sleden naar Point Barrow wil reizen. Onder de expeditieleden zijn 2 machinisten, 2 vliegers, 1 geoloog, 1 sterrenkundige, 1 bioloog, I filmopnemer en 1 marconist. Zij nemen een coorraad levensmiddelen mede voor minstens 3 jaar. Onderhandeling over de ratificatie der schuld overeenkomsten. Uit Parijs wordt gemeld, dat de onderhande lingen over de ratificatie der schuldovereen komsten gisteren begonnen zijn met een confe rentie tusschen Poincaré en Dariac. Vermoede lijk zullen de commissoriale beraadslagingen over de ratificatie begin October aanvangen. ENGELAND. De Staatsfinanciën. Groote vermindering van de ontvangsten. Een bericht uit Londen luidt, dat de Britsche staatsinkomsten in de periode van 1 April tot II September 1926 £287.567.171, de uitgaven £355.302.170. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar beliepen de ontvangsten £316.961.569 en de uitgaven 351.424.440. De oorzaak voor de sterke daling van de ont vangsten is hoofdzakelijk ten gevolge van de vermindering van de inkomstenbelasting met 16 millioen en met 6 millioen van de super be asting op de inkomens, voortvloeiende uit de handelsdepressie veroorzaakt door de algemeene en de kolenstaking. Echter moet worden opge merkt, dat de grootste ontvangsten altijd ge boekt worden gedurende de laatste drie maan den van het financieele jaar. De Britsche kolencommiasie. Londen bericht dat de bijeenkomst der kolen- commissie uit het Britsche Kabinet, welke heden plaats had, twee uur duurde. Er werd geen officieel communiqué gepubliceerd, doch naar verluidt,>werd een rapport over den algemeenen toestand voorbereid, dat zal worden voorgelegd op de kabinetszitting, welke a.s. Donderdag zal plaats hebben. De staking der mijnarbeiders. Naar uit Bochum wordt gemeld, heeft de Duitsche rnijnwerkersbond tegen 26 September een rijksconferentie naai Dusseldorf bijeen geroepen, waar een beslissing zal worden geno men omtrent het besluit van de mijnwerkers- internationale, om een solidariteitsstaking voor de Engelsche mijnwerkers af te kondigen. Volgens een ander bericht van hetzelfde blad zal de internationale der mijnwerkers 30 September te Ostende vergaderen, om te beraadslagen over een internationale actie tot steun van dc Engelsche mijnwerkers. maar hij was volmaakt op de hoogte omtrent de rol van Neptunis, in zijn hoedanigheid van god der zee en hij had zelfs de gewoonte be waard om het verontwaardigd Quos ego( ik zou moeten) te gebruiken, dat Virgilius den god in den mond legt.Daarom hadden zijn kamera den hem dan ook don naam Quos ego gegeven, welke bijnaam tot Quosé verkort werd; daarom hadden de Spanjaarden, toen zij hem aldus hoorden noemen, hem ook onmiddellijk Don José genoemd. Wat meer is, Jan Halgouët was ook een vol bloed vaderlander en, als goed matroos uit Bretagne, koesterde hij den hevigsten haat tegen de Engelschen. Eiken keer als hij zich in tegenwoordigheid van een dezer „erfvijanden" bevond, kon hij niet nalaten hen op zijn manier in het ootje te nemen en het gebeurde dikwijls dat zulke spelletjes in bokspartijen eindigden, waarbij de eilandbewoners zelden de overhand hielden. Quosé ltad een eigenaar dige manier om de hak van zijn laars tusschen- beide te laten komen, wat den Engelschen den schrik om het hart deed slaan. Weken lang waren zij somtijds tot Verplichte rust gedwongen en in dien tusschentijd konden zij over de deugdzaamheid van de Fransche laarzen na denken. Zoo was het vroeger eens gebeurd, toen hij zich te Cavita op de Pliilippijnen bevond, dat hij in een herberg in twist was geraakt met een Uit Londen wordt gemeld, dat het aantal werkwilligen in den mijnbouw de laatste dagen aanmerkelijk is toegenomen. Tot nu toe zijn 72.300 mijnwerkers weer aan het werk gegaan. SPANJE. Welke houding zal Tanger aannemen? Uit Parijs wordt gemeld, dat in een interview met den specialen correspondent van de „Petit Parisien" Primo de Rivera heeft verklaard, dat Spanje van Marokko groote verwachtingen heeft gehad, welke alle plotseling den bodem zijn ingeslagen. Er is een oogenblik van verwarring geweest, gedurende hetwelk de mogelijkheid van een ontruiming van Marokko onder het oog werd gezien, maar voor het moment is zulks niet meer het geval. Alles hangt af van Tanger. Niet alleen voor Spanje, maar ook voor Frankrijk en de geheele wereld is het beter, dat Tanger aan Spanje blijft. Alvorens een beslissing te nemen, zullen wij afwachten welke situatie in Tanger zal ontstaan. TURKIJE. De „Lotu s"-k w e s t i e. Makmoed Effad Bey, de Turksche minister van Justitie, is gisteren uit Angora naar Genéve vertrokken, waar hij met den juridiscben ad viseur van het Fransche departement van Buitenlandsche Zaken, Fromageot, een compro mis hoopt te bereiken, waarover het Permanent Hol' van Internationale Justitie te 's-Graven- hage zich zal kunnen uispreken met betreKking tot de Lotus-affaire. De rechtbank belast met het proces in zake de „Lotus" heeft de voorlezing aangehoord van het rapport der commissie van deskundigen, dat concludeert, dat beide kapiteins verant woordelijk zijn. De procureur heeft in zijn requisitoir ge concludeerd tot schuldigverklaring van beide verdachten. Morgen zullen de advocaten hun pleidooien voor de beide gezagvoerders houden. CHINA. De Britsche mari n e naar Wanhsien. Uit Ilankau wordt bericht, dat in verband met de tweede expeditie der Britsche marine naar Wanhsien, waartoe onlangs is besloten, twee Britsche kanonneerbooten heden IJankau zullen verlaten, terwijl een detachement van 70 matrozen per trein uit Itsjang is vertrokken. De Ganton-troepen hebben gisteren een nieu wen aanval op Woetsjang gedaan. De aanval werd afgeslagen, verscheidene non-combattanten zijn bij het bombardement gedood. Door het ontbreken van levensmiddelen heerscht in de belegerde stad groote ellende en hongersnood. De Cantonneezen zijn vooruitgetrokken langs den spoorweg IlankauPeking in de richting van Pekingzij trokken over de grens tus schen de provincies Hoepeh en Honan, na talrijke schermutselingen met de troepen tan Woe-Pei- foe. Moskou deelt mede, dat dezer dagen tusschen Mongolië en generaal Feng-Joe-sjiang een ver bond zou zijn gesloten, waarbij Feng als verte genwoordiger van China erkend wordt en Mon golië zich verplicht, het nationale leger van Feng gedurende den strijd tegen Tsjang-Tso-lin te ondersteunen. Feng zou zich na het sluiten van dit bondgenootschap naar het front begeven, Schotsch matroos van reusachtigen lichaams bouw, wien hij uit aardigheid het glas aguar diente uit de hand had geslagen met een stok, welken hij op dat oogenblik bij zich droeg. De Schot was over de tafel heen gesprongen cn had een hagelbui van vuistslagen op de me talen gespannen hersenpan van den Bretagner laten neervallen. Maar deze, zonder zich te be wegen had met zijn beide handen de slippen van den omslagdoek van zij n tegenstander gegrepen daarna had hij zich zoo snel mogelijk omgedraaid, wat tot uitwerksel had, dat da Schot zijn beide armen niet bewegen kon; daarna had Jan hem een pot met honing, die onder zijn berdk stond, omgekeerd op het hoofd gezet en uitgeroepen Sic vos non vobis mellificatis, apes (Gij, bijen, bereidt den honing, maar krijgt ze niet.) De kameraden waren van beide zijden tus- schenbeide gekomen de Spaanschc politie, die wonderlijk genoeg dicht in de buurt was, had ook een handje geholpen en de zaak had geen andere gevolgen gehad. Maar de razende Schot had gezworen, dat hij zich op Quosé in het bijzonder en op de Franschen in het algemeen 7,ou wreken, omdat die om de streek van den Bretagner hadden gelachen. (Worel vervohjcl.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT os-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1