Verven JE PHOENIX" Tel Nd. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Eene raadselachtige verdeijnisg. FEUILLETON. pf'49ste Jaargang Vrijdag 17 September 1926 No. 14660 Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau :"K O E MARK T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. A b o n n'Vm e n tVn 'per 3 [maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 560 bij levenslange gekeele invaliditeitt 206 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. ITALIË. De anti-fascisten. Men meldt uit Parijs, dat de anti-fascistische Italiaansche emigranten aan de ministeries van Buitenlandsche Zaken van Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, Luxemburg, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland, benevens aan den voorzitter van den Volkenbond een schrij ven hebben gericht, waarin zij als hun vertrou wen uitspreken, dat de regeeringen zich zullen verzetten tegen de wenschen van Mussolini, die wil, dat de Italiaansche politieke uitge wekenen worden beschouwd als misdadigers. Koning Alfons decoreerd de D u c e. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de Ko ning naar aanleiding van de bezoeken der Spaan- sche vloot aan de Italiaansche en der Italiaan sche vloot aan de Spaansche havens, aan Musso lini het grootkruis van verdienste der marine verleend. Italië en F r a n k r ij lt. Uit Parijs wordt gemeld, dat ten gevolge van het protest van den Franschen zaakgelastigde te Rome, de Italiaansche regeering haar spijt heeft uitgedrukt voor de incidenten, die gisteren plaats hebben gehad voor de Fransche consu laten te Triest en Livorno. Rome bericht omtrent de incidenten voor de Fransche consulaten het volgende Te Livorno werd het wapenschild aan het Fransche consulaat bezoedeld te Triest, waar van het consulaat de Fransche vlag wapperde, werd door een Italiaan daarnaast de Italiaansche vlag geheschen. De dader werd gearresteerd. Weer een aanslag op Mussolini? Uit Parijs wordt gemeld, dat gisteravond in verschillende kringen het gerucht liep van een nieuwen aanslag op Mussolini, liet Italiaansche gezantschap ontving geen enkel bericht en de redacteur van Stefani te Turijn verklaarde om 11 uur er niets van vernomen te hebben. ENGELAND. De staking in de m ij n e n. Uit Londen meldt men, dat Baldwin, die gis teren uit Aix-les-Bains is teruggekomen, deel nam aan de plenaire bijeenkomst van het ka binet, ter behandeling van buitenlandsche zaken en het mijnconflict. Het blijkt, dat het aantal mijnwerkers, dat den arbeid heeft hervat, in de graafschappen van Midden-Engeland de zeventigduizend over schrijdt. Naar schatting werken er in het ge- heele land thans minstens 150.000 mijnwerkers, die wekelijks minstens een half millioen ton kolen produceeren, tegen vier millioen ton we kelijks in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. B ij eenkomst in Downingstreet. Uit Londen wordt gemeld dat de premier den leiders der mijnwerkers verzocht heeft, van ochtend in Downing Street een bijeenkomst met hem te houden. Morgen zal hij ook een onderhoud hebben met den voorzitter der asso ciatie van mijneigenaars. hooging van de productie het eenige middel is om de binnenlandsche markt van het noodige te voorzien. FRANKRIJK. Producti e-v erhooging. Uit Parijs meldt men, dat eergisteren de eerste vergadering van de commissie, om plannen te maken voor de ontwikkeling van nationale bronnen van inkomsten, te Parijs is gehouden. Er zijn echter nog geen definitieve plannen vast gesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, zei na afloop van de zitting, dat ver- TURKIJE. De Lotu s-k w e s t i e. Men bericht uit Constantinopel, dat in het vonnis in de ,,Lotus"-affaire de rechtbank overweegt dat zij luitenant Desmons en den kapitein van de „Bozcourt" in gelijke mate schuldig acht en zij veroordeelt beiden derhalve tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Rekeninghoudend evenwel met de bijkomende omstandigheden bepaalt de rechtbank de straf voor luitenant Desmons op 80 dagen gevangenis en 22 Turksche ponden boete en die van den kapitein van de „Bozcourt" op 4 maanden ge vangenisstraf en 33 pond boete. De „Compagnie des messageries maritimes" en de reeder van de „Bozcourt" worden elk veroordeeld tot betaling van een schadever goeding van 5000 Turksche ponden aan de nage laten betrekkingen der slachtoffers. Luitenant Desmons, die reeds 45 dagen in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, zal voorloopig op vrije voeten worden gesteld. Hij heeft be sloten liooger beroep aan te teekenen. Protesten in Fransche bladen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de bladen een stemmig protesteeren tegen de veroordeeling van den officier der „Lotus", die zij onwettig achten. De „Ere Nouvelle" qualificeert de houding der Turksche autoriteiten als onbeschaamd. De „Gaulois" acht het vonnis een nieuwe pro vocatie. De „Petit Parisien" beschouwt het als een ware tarting der rechtvaardigheid en spreekt de overtuiging uit, dat het Hof in Den Haag zeer spoedig de houding van Turkije zal brand merken. De Matin" is van meening, dat de eenige kwestie van het oogenblik is de vaststelling der schadeloosstelling, die Turkije aan Des mons zal moeten betalen. IND1E. Voorkomen muiter ij. Een bericht uit Batavia meldt, dat aan boord van het s.s. „Plancius" van de Kon. Paketvaart Mij., welk schip van Belawan was vertrokken met bestemming naar Singapore, muiterij begon. De gezagvoerder gaf hiervan draadloos kennis aan den mijnenlcgger „Krakatau", welke daar op met de „Plancius' gelijk opstoomde en in de onmiddellijke nabijheid bleef. Volgens een later bericht hadden de Chinee- sche bedienden aan boord van de „Plancius" onderling twist, thans is alles rustig. De ruzie makers zullen in Singapore waarschijnlijk door ander personeel worden vervangen. Onlusten in A t j e h. Uit Koeta Radja wordt bericht, dat een pa trouille onder kapitein Gosenson bij Rasian 4 verzetslieden neerlegde en blanke wapens buit maakte. Onzerzijds werden geen verliezen geleden CHINA. Sun Pao Chi terug naar Rusland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat volgens de bladen de Ghineesche gezant te Moskou, Sun Pao Chi teruggeroepen is, daar de regeering te Peking zich blijkbaar niet kan vereenigen met zijne diplomatieke behandeling van het Rus- sisch-Chineesche conflict. 5) Ter eere van de Russen en de Spanjaarden had Quosé op dezen avond zijn verbeeldings kracht op eene bijzondere wijze laten werken. Hij was daarenboven zeer gerust, want de geheele politiemacht van Piraeus was langs de kaden opgesteld om de genoodigden de ver schuldigde eer te bewijzen en het vuurwern van het Fransche eskader bij te wonen. Er wandelde door de straten een groote pop, gemaakt van twee staken, kruisvormig aan elkander gebon den, door een mantel omhangen en door en baret gedekt deze pop verplaatste zich voor de vensters en dit had tengevolge, dat een aan tal verschrikte gezichten, met allerlei soort van nachtmutsen op, voor de glazen versche nen. Hij klopte aan de deur van een hevig ver schrokken geldwisselaar, wien hij op ernstigen toon verzocht hem een drachme te willen wis selen, kocht bij een kruidenier kaarsen, waar mede hij den voorgevel van den spekslager Epaminondas Zoopoulos verlichtte, die meende, dat zijn huis in brand stond en de geheele wijn. in opschudding bracht. Men had mogen verwachten, dat de aardig- Troepenbewegingen in China. Volgens een bericht uit Peking, verneemt men, dat de troepen van Woe-pei-foe verster king hebben gekregen en zich toerusten tot het hervatten van den strijd tegen de Kantonneezen. De troepen van Woe-pei-foe hebben in de provincie Hoe-pei sterke stellingen betrokken. Verder meldt men nog, dat het Fransche s.s. Banny, 't welk de Jang-tse bevaart, door de Kantonneesche troepen beschoten is. Vernieuwde boycot in China. Uit Peking bericht men, dat ten gevolge van een oproep van generaal Yangsen de boycot van Engelsche goederen in China weer vernieuwd is. Verder wordt gemeld, dat de regeering te Kanton bereid is een vergelijk met Engeland te treffen, mits Engeland zich tot een schadever goeding bereid verklaart. De Ghineesche bladen verlangen, dat de Yangste rivier voor buiten landsche schepen geheel zal worden gesloten. JAPAN. Een communistische studenten beweging in Japan. Men meldt ons uit Tokio De politie-autori- teilen besloten, de publicatie toe te staan van be richten betreffende de studentenbeweging, welke streeft naar „het instellen eener communisti sche regeering over twintig jaar." De beweging werd in December jl. ontdekt. Er werden toen verscheidene personen gearresteerd. Twee en veertig hunner werden schuldig bevonden, doch 37 werden tegen borgstelling vrijgelaten. Vijf universiteiten en verschillende andere instel lingen van onderwijs zijn bij de zaak betrokken. Politieke bomaanslag. Een bericht uit Shanghay meldt dat de Rus sische gezant Karachan uit Peking te Shanghay aangekomen is. Gisterochtend heeft een Koreaan een bomaanslag op het Japansche consulaat gepleegd. Door de ontploffing werd een rickshaw koelie gedood. Overigens werd niemand gedood en is ook de stoffelijke schade gering. Volgens den correspondent van den „Morning Post" draagt deze aanslag een politiek karakter Shanghay is het hoofdkwartier der anarchisten. ter consolidatie van de bons der nationale ver dediging, tot een maximumbedrag van drie milliard frank. Een bericht uit Kaboel luidtGisLeren heeft de uitwisseling der ratificatieoorkonden van het op 3 Maart 1.1. te Berlijn gesloten Duitsch Al'ghaansche vriendschapsverdrag plaats gehad. Volgens een bericht uit Parijs verschijnen sedert korten tijd te Parijs weder twee bladen in de Duitsche taal. Uit Athene wordt bericht, dat de Griek- sche regeering een verzoek heeft gericht tot de Britsche regeering om vijf marine-officieren naar Griekenland te zenden voor de reorganisatie van het marine-luchtvaartwezen, de marine- luchtvaartscholen en andere technische oplei- dings-instituten. Drie maanden geleden heeft generaal Pangalos een soortgelijke overeenkomst met Londen weer onderbroken. Binnenland. De Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn bijeen geroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 21 September a.s. te 3 uur. Aan de orde is de aanbieding der Staatsbe- grooting voor 1927 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Het uitzenden van de troonrede. „De Avondpost" meldt, in antwoord op aan de Koningin gerichte adressen van den voor zitter van den raad van ministers de mededeeling te hebben ontvangen, dat de regeering meent niet aan het verzoek van genoemd dagblad tot radiographische uitzending van de troonrede te moeten voldoen. SYRIË. Voorbereidingen voor een nieuwen opstand. Volgens berichten uit Metoellah, een dorp ten Noorden van Palestina, worden de opstande lingen in Syrië weer opstandig. Er gaan geruch ten, dat er recruten worden aangeworven en opgeleid voor een oorlog van partijgangers onder bevel van emir Adel Arslan, een leider uit den Libanon en vier andere bevelhebbers. De emir Adel en zijn voornaamste medewerker zouden naar het gebied van Groeta zijn gegaan om een opstandelingenbende van tenminste 1000 man bijeen te brengen. De christenen, die in het ge bied, grenzend aan Noord-Palestina wonen, zijn verontrust door deopstandigebeweging ofschoon de Franschen, die in het gebied patrouilleeren, verklaren, dat er geen grond is voor hun paniek. De autoriteiten van Palestina nemen maat regelen tegen eventueele grensoverschrijding. ALLERLEI. Uir Parijs wordt gemeld, dat de bestuursraad der Amortisatiekas heeft besloten begin October het eerste gedeelte uit te geven van de lecning Een hoojje onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot Groot kruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Z. K. H. de Prins bracht een bezoek te Arn hem ten huize van luitenant-generaal Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter der Eerste Kamer om dezen persoonlijk geluk te wenschen bij het bereiken van den 80-jarigen leeftijd. Namens alle leden der Eerste Kamer is gister morgen een telegrafische gelukwensch naar den 80-jarige toegezonden. Ook de parlementaire journalisten hebben langs telegrafischen weg den heer Van Voorst tot Voorst hun felicitatie doen toekomen. Een telegram van den minister van Oorlog. De Minister van Oorlog, de heer Lambooy, heeft den jarige lieden onderstaand telegram gezonden „Bijzondere geluk wenschen met uwen tach tigsten verjaardag en met de u toegekende hooge Koninklijke onderscheiding. Het Nederlandsche leger, waarvan u zoo lang eervol deel uitmaakt, verheugt zich ten zeerste in de onderscheiding aan zijn oudsten generaal verleend. Moge u nog geruimen tijd in gezondheid uw beste krachten aan het vaderland kunnen wijden. Het Ned.-Belgiseh-verdrag. Het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond lieden van Ouosé een weinig fijner hadden mo gen zijn. Maar hoe zij ook waren, zij werkten dit uit, dat de geheele bende zich vermaakte, die, na den havenkant weer opgezocht te heb ben, bij de weduwe Dracon Basili binnenging, welke vrouw een welbeklante herberg bezat, die een goeden naam bezat bij de matrozen van de verschillende nationaliteiten. Een groep drinkers bevond er zich reeds vijf of zes krachtige, blonde mannen met hoog gekleurd gelaat op hun trui droegen zij ter hoogte van den borst den naam van het Engel sche jacht de Investigator met roode letters geborduurd. De gezellen van Jan Halgouët namen eerst niet veel notitie van deze drinkers zij hielden zich bezig met het klaarmaken van een reus achtige kom punch, die tegelijkertijd een twee uren oude vriendschap moest bezegelen en de bi'terheid van de scheiding, welke waarschijn lijk voor eeuwig zou zijn, verzachten moest. Op het oogenblik, dat de vloeistof begon te vlammen, maakte een der Franschen Halgouët er op opmerfezaom, dat de Engelschen hun een geheel bijzondere aandacht schenen te wijden. De zeelieden van de Investigator fluisterden inderdaad op gedempten toon en hielden de oogen op de bende gericht, en een' van hen die eerst de groep den rug toekeerde had zich driekwart omgedraaid en richtte op Halgouët woedende blikken. Op de opmerking zijner gezellen, hield de Bretagner een oogenblix op met het omroeren der punch, en wierp op de Engelschen ten onderzoekenden blik „Kijk, kijk zcide hij, dat is een aardig ge val. Je ziet dien grooten duivel daar, die mij aankijkt met een paar oogen als Hotchkiss' kanon en Welnu, het is de Engelschman van Cavita op de Phiiippijnen, dezelfde, die tegen wil en dank zoo'n groote portie honig moest opslikken." „Onmogelijk!" „Ik zeg je, dat hij het is. Hé, jij daar ginds, man met je rooden baard, men zou zeggen, dat je me herkent „Ja, ja, ik herken je opperbest." „Goed, zeer goed Ouwe jongen, je zult me een groot pleizkr doen, als je ens met vrede laat en dan aan de lieve schaapjes, die je ver gezellen, dat ze zich niet met ons moeten be- zighouden." De Engelschman stond op, stapte tot in het midden der zaal, kruiste de armen op de borst en sprak „Geef je me gelegenheid om mijn schade in te halen „Neen, oudje, neen om twee redenen ten eerste, kan ik, zonder deze bceren te be- leedigen, de punch niet aan haar lot overla- 4213 6 ten, zij hebben haar aan mij toevertrouwd, en ten tweede, het is al laat, wij moeten naar boord terugkeeren. Als je dus graag wilt, zul je tot een andere gelegenheid moeten wachten." Altijd evtn kalm begon de Bretagner op nieuw de brandende punch op te scheppen. De andere Engelschen waren' allen gaan staan en hadden zich achter den man van Civata geplaatst. „Al klaar 1 hernam deze op koelbloedige!) toon, wij zullen een anderen keer afrekenen, maar ik kan u zeggen, zoowaar als ik Thomas Tingle heet, dat je een lafaard bunt, zoo goed als de andere Franschen." S) dit woord ontstond een vreeselijk tu- De Franschen sprengen op en vergaten de punch geheel en al. De Spanjaarden en de Russen, die er niets van begrepen, maar die hun vrienden in een twist gewikkeld zagen, volgden hun voorbeeld. De Engelschen traden niet gabalde vuisten vooruit. Een gevecht scheen onvermijdelijk Halgouët verloor evenwel het hoofd niet hij begreep ten volle het ernstige van den toe stand. Hij wierp zich voor zijn vrienden en hield hen met een handbeweging terug. „Een oogenblik, zeide hij, 't is een persoon lijk zaakje tusscheri dat mannetje daar en mij en ik verlang, dat niemand zich daarin mengt. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1