WEEK-REVUE. Voor huis en hof. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* 49ste Jaargang. m mmrnrn Zaterdag 18 September 1926 No. 14661 n - n K ft' F M A R K T 4 Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. ^0?^ Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, o maa Bureau ..K 0tl. M A R> T g maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. aiieven wor en op aanvr met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Onopvallenvcrzekerinq f 5UU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 209 bij verliep van een dn Sm* f fitl hü verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.AIgem.Vcr^i^anj^Vj^Hm (hnm^jdUdi^rlies van een wijsvinger; t lö bij TWEEDE BLAD. Binnenland. Juist toen we vorige week ons overzicht be ëindigd hadden, bereikten ons de berichten over het ernstige spoorwegongeluk bij Leiden we hadden dus daarover nog wel iets aan het geschrevene kunnen toevoegen, maar we deden dat niet, omdat we dan het grootste voorrecht van den overzichtschrijver prijs hadden moeten geven, n.l. het bespreken van gebeurtenissen op een tijdstip, dat de gewekte agitaties geweken zijn en het vellen van een bezonken oordcel mogelijk is. Men moet v-an ons dus niet liet overdreven pathos verwachten, waarmee het ongetwijfeld zéér droef gebeuren in de pers is uitgebuit. Het drama komt ten stofte daarop neer, dat we sinds 1918 woer oen ernstig spoorwegonge luk in ons land te betreuren hebben, waarbij 4 dooden vielen. Dat is natuurlijk zéér jammer en betreurenswaardig, maar als we geregeld van de ernstige spoorwegrampen in liet buiten land lezen, dan vraagt men zich toch af, ol' hef noodig was om dit ongeval bij Leiden tot zoo'n sensatie-wekkend drama op te schroeven. Er zijn drie dooden gevallen en later is er nóg een gewonde overleden. Als nu de. berichten eens vermeld hadden, dat die drie dooden een machinist en b.v. twee remmers waren geweest, zou het drama dan ook dagen en dagen lang in de pers zoo geweldig zijn uitgebuit Nu geven we gaarne toe, dat de dood van het echt paar Lob o-B rakensiek van grooter maatschappelijke be teekenis is, dan het sneven van twee remmers, maar de ernst van het on geluk als zoodanig blijft toch gelijk, of de 3 dooden koningen of bedelaars geweest zijn. 't Is in het bijzonder het sneven van het ons zoo zeer betreurde art.isten-paar, datdemenschen tot sterke overdrijvingen heeft verleid. Als men sommige bladen leest krijgt men den indruk, dat een reis per trein gelijk staat met een doo- denrit. Blijnens een gelegenheidsgedicht van een benenden rijmelaar in een groot blad, zou men goed doen met, alvorens een treinreis te ondernemen, heel zijn familie om zich heen te vergaren en een hartelijk afscheid te nemen van al zijn dierbaren, gaan we echter de nuchtere feiten na, dan blijkt, dat we in ens land slechts één groote spoorwegramp gekend hebben, te Weesp in 1918, waarbij 40 dooden vielen. Ove rigens hadden in de laatste 44 jaar slechts 81 spoorwegongelukken van beteekenis plaats,waar bij te samen 38 dooden vielen, dat is als we ook hiervan een gemiddelde mogen zoeken nog niet één doode per jaar. Dat het jongste.ongeval te Leiden dan ook zoo'n geweldige sensatie gewekt heeft, komt in de eerste plaats door de personen der slacht offers en in de tweede plaats, doordat een spoor wegongeluk steeds sterk op onze verbeelding inwerkt. Tenslotte toch beteekenen 3 dooden heel weinig, vergeleken bij de massa's slacht offers, dit jaar in, jaar uit tengevolge van andere ongevallen komen te overlijden. Maar die andere ongevallen zijn gewóón, vormen het dagelijk- sche gebeuren, en maken daarom geen indruk meer op ons. We hebben eens vluchtig de nummers van een dagblad, die we over een week bewaard hadden, doorgezien, om te constateeren, hoeveel andere ongelukken met doodclijiten afloop er omstreeKs den tijd van het spoorwegongeval en alleen in ons land hadden plaats gehad. Het staatje, dat we verkregen en geenszins op volledigheid aanspraak mag manen, toonde 20 van zulke ongevallen aan met te samen 20 doo den de berichten liepen over één week en waren gedateerd 6-3,3 September. Er bleken, alléén dus in ons land, in die week verdronken door aanvaringen e.d. 7 personen, doodgevallen 4, bij motor- en fietsor gelukken omgekomen 4, verbrand 2 en door andere oorzaken gedood 3. Over die 20 dooden, zooals er nu eens een paar minder, dan weer wat meer, wékelijks te betreuren vallen, wordt echter met geen woord meer nagesproken, maar over den ernst van een spoorwegongeluk, het eerst doodelijke sinds 1918, waarbij 3 slachtoffers te betreuren waren, geraakt men niet uitgesproken. Het is niet onze bedoeling om het gebeurde te kleineeren maar wel om het tot de wekelijke proporties terug te brengen, nadat het door een sensationeele berichtgeving een onwaarachti ge beteekenis heeft gekregen. We spreken daar bij de hoop uit, dat en de Maatschappij en de Justitie een door nauwgezet onderzoek de oor zaak zal trachten te vinden, opdat de verant woordelijkheid kan worden vastgesteld en herha ling vermeden. Hot publiek heeft recht, dat haar veligheid zoo boog mogelijk verzekerd wordt. zijn om hun nuchterheid te bewaren, als zc schrikken. Toch heeft men wel zulke nuchtere menschen, zóoals die boeren, die een dubbeltje toegang eischten van degenen, die hun wei land betraden om de ruine van het ongeval te zien. Die menschen kwamen allen toegelc-o- pen uit een ziekelijke nieuwgierigheidhun 'tegenwoordigheid was daar nóch noodig, nóch gewenscht. Waarom zouden die boeren nu hun land laten vertrappen en de massa aan die ziekelijke en ongewenschte nieuwsgierigheid te laten toegeven Ze vroegen toen een dub beltje entree, bereikten daarmee, dat de oploop op de plaars van het ongeluk niet al te groot werd en dat ze een behoorlijke vergoeding kregen voor de schade, die door de massa op hun land werd aangericht. Zeker, we geven graag toe, dat U en wij 't misschien niet zouden gedaan hebben, dat 't heffen van entree in zoo'n geval wol een beetje banaal is, maar tenslotte is er piaeaseh niets tegen in te brengen en als er hier schuldigen zijn, dan moeten die het eerst gezocht worden in de op sensatie beluste massa. Voor vele groot-stedelijke journalisten de boer hu eenmaal een Kop van Jut, en de entreeheffende landbouwers zijn in een deel der pers op de schandelijkste wijze uiige maakt. Kaffers, vampyrs werden ze betiteld met beesten gelijk gesteld. Die journalisten waren voorbeelden van men schen, die bij een schrik, hun nuchterheid en gezond oordeel niet weten te bewaren. 'sMiddags gebeurde het ongeluk, 'savonds drraaide in sommige bioscopen een film van het drama. Wat wilden die bioscoop-directeuren? Zochten ze iets anders dan reclame, probeerden ze niet iets te verdienen aan he- geval? En waarom gaven sommige bladen heele pagina's foto's van het geval Was het niet hun manier, de manier van de courantiers, op „munt" te slaan uit het gebeurde „Extra nummer van Zooveel cent", „Het spoorwegongeluk bij de Vink. Losse nummers verkrijgbaar" enz., bedoelde die aankondigingen iets anders dan den menschen het ongeluk te laten zien en werd daarbij ook niet de hand opgehouden Buitenland. Met veel fanfares is Duitschland in den Vol kenbond toegelaten en Spanje vertrok met de stille trom. Als een kind, dat z'n zin niet kan krijgen, heeft het gezegd: dan speel ik lekker niet meer mee 1 Zooals men weet, is Spanje teleurgesteld, omdat het niet met Duitschland een vaste raads-(bestuurs) zetel kreeg Spanje was immers ook „grrroot 1" Door te gaan loopen heeft de Spaansche regeeriug het klaarste be wijs gegeven, dat het land niet groot is. In den Volkenbond kunnen de leden het lid maatschap opzeggen met een termijn van 2 jaar. In dien tijd kan dus nog heel wat gebeuren, en 't is lang niet onwaarschijnlijk, dat Primo's dictatuur dan al lang geëindigd zal zijn. Ook Mussolini's heerschappij dreigde deze week abrupt-einde te nemen door de bom van een anarchist, maar wéér ontkwam'deze mensch aan den dood, waardoor zijn populariteit onge twijfeld weer verhoogd is en de bom niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk in de verkeerde richting gebarsten blijkt. Geweidaders blijven steeds te veroordeelen, óók enover een geweldenaar. Trouwens, hoe anti-fascistisch we ook zijn en hoe verwerpe lijk we de dictatuur voor ons land en andere rijken met een rustige bevolking en democra tisch bestuur achten, voor Italië zou het slagen van deze anarchistische opzet zeer zeker 'n ramp geweest zijn. Kondilis, de nieuwe machthebber in Athene, die in naam der democratie Pangalos ten val bracht en zelfs een'. socialistisch bestuur aankondigdo» blijkt al even sfcel-vast. en heersch- zuchtig te zijn als zijn voorganger. We zeiden het immers reeds in een vorig overzicht, dat gene raals gewoonlijk een eigenaardige opvatting van socialisme hebben De leiders der politieke partijen hebben er hem nog niet toe kunnen bewegen om het bestuur aan hen over te dragen en een poging om dat met geweld te bereiken, is bloedig onderdrukter vielen 10 dooden. In Athene is het nu volstrekt rustig, zegt de generaal. Dat ziet men méér, na zoo'n fusillade. 't Schijnt voor vele menschen moeilijk te In den bloementuin. Najaarswerkzaamheden in den bloementuin zijn allereerst het naar binnen brengen van de planten, die niet tegen onze winters bestand zijn, en het weder in orde maken der perken, welke van hun zomertooi beroofd worden. We beginnen dus met de gazonplanten onder dak te brengen. Voor zooverre deze in kuipen of potten staan is dit nog al makkelijk. Ze wor den goed schoon gemaakt, zoowel de bladen als de kuipen of potten en vervolgens binnen gezet. De perken, met allerlei potplanten bezet, worden achtereenvolgens eveneens ontruimd. Wie zijn Pelargoniums (geraniums) en Fuchsia's wenscht over (,e houden, snoeit de planten terug en ontdoet ze van alle bladen. Dit hindert de planten niet noemenswaardig en voorkomt het rotten en smeulen der overgebleven declcn. Vooral wanneer men geen goede bewaarplaats heeft en de planten in den kelderb.v. moeten overwinterd worden, is het afplukken van bladen zeer aan te raden zoodra in het voor jaar de planten in gunstige omstandigheden ge plaatst worden, zullen ze spoedig uitloopen en hare nieuwe schouten vertoonen. Het bewaren van Pelargoniums in oen kelder heeft veel be zwaren en velen zullen wegrotten. Drooghouden is een eerste voorwaarde tot welslagen en als is de aarde ook gelijk ascli, geef geen water vóór dat men planten tot nieu wen groei wenscht aan te zetten. Staan de plan ten gunstiger b.v. in 'n kas, dan mag men ze wel nu en dan gieten, maar altoos slechts ma tig. Het binnen brengen onzer planten doen wij bij voorkeur bij droog weer. Als de planten en bladen nat zijn ontstaat door de gesloten ruim te waarin ze worden geplaatst en den engen stand allicht rotting en smeuling. Dit kunnen we grootendeeïs voorkomen door de planten slechts volkomen droog in hare winterkwar tieren te brengen. In den moestuin. In de voorafgaande week hebben wij enkele, mooie, droge dagen gehad, om de andijvie op te binden. Bij kleine partijtjes zetten we dit in de volgende weken voort, om op die wijze telkens opeenvolging van deze groente te hebben. De reuzenbloemkool vertoont hier en daar reeds grootere en Kleine Kooien. De oogst is begonnen en eiken dag gaan we er langs om de bladeren te knikken, zoodat de kool niet aan de zon wordt blootgesteld, waardoor de witte kleur in een gele zou overgaan en dus de waarde bodangrijk verminderen Jn witlof en bietwortels vinden we hier en daar doorgeschoten planten. Ze worden er uit gehaald, daar ze ongeschikt zijn voor 't gebruik. Van de eerste krijgt men- geen vaste kroppen meer en- van de laatste slechte, min smakelijke wortels. Tevens kijken we de rijen der witlof wortels even door, daar liier en daar nog enkele planten nog' te gedrongen staan en ze hebben nu nog heel wat tijd, om zich flink te verdikken. In November komt de tijd voor het trekken der kropjes aan waarover we later meer mee deden. Aanbeveling verdient het evenwel voor hen, die dat binnenshuis willen doen of in een eenvoudige houten ter.t, deze reeds daarvoor in gereedheid te brengen en bij 't niet in voldoen de voorraad hebben van lichtere tuinaarde een paar balen fijn turfmolm op te doen, om het dekmateriaal in gereedheid te brengen dat straks op de wortelkronen komt te liggen. We maken bij het trekken gebruik van de gewone tuinaarde, die door een aardzeei' wordt geworpen. Terwijl men er twee schoppen vol tuinaarde door werpt, vermengt men deze telkens met een schop turf molm, die eveneens door de zeef gaat. Men krijgt dan een zachten bodem, niet te zwaar en niet te licht, die later op de wortbls wordt ge- racht. De zaaddragers van de witlofwortels, dat zijn dus de zaadstengels, die uit de wortels van t vorige jaar zijn gegroeid en die daarvoor speciaal zijn gereserveerd, kunnen worden afgesneden. Evengoed kan men ze met het nog restende deel van de wortel uit den grond trekken en te drogen hangen op zolder. Men hangt ze evenwel om gekeerd en omdat er veel zaad uit zal vallen, verzamelt men dit op onderliggend papier. Men zij er op bedacht, het niet op plaatsen te hangen, waar veel muizen voorkomen. De aardbeien worden nog eens nagezien. Zoowel van oude als jonge planten verwijdert men zorgvuldig de ranken terwijl zwakke plan ten, die in ontwikkeling achterblijven, weg wor den genomen en door nieuwe vervangen. Onder de verdere werkzaamheden in den tuin behoort ook nu gerekend te worden, het ver zamelen van alle groentenresten en deze op de composthoop te brengen. In den loop van het jaar is deze hoop reeds vrij groot geworden en 't is noodig hem nu eens flink om te zetten en er den beerput door te werker. Men krijgt dan een goede jhoeveelheid mest, die in het najaar in den groententuin kan worden ondt rgespit. A q u a r i u m-w enk en. De standplaats van het aquarium moet licht zijn, zonder aan het volle zonlicht blootgesteld te zijn, alleen ochtend- of avondzon mag toegang hebben. Dit geldt voor voorjaar, zomer en herfst. In den winter echter is het goed het aquarium te plaatsen voor een raam op het Zuiden, zoodal dan de volle zon toegang heeft. Alleen in den zomen kan men het aquarium buiten plaatsen op een beschut plekje. In voorjaar, herfst en winter doet men beter het aquarium binnen te plaatsen, daar gewoonlijk het verschil van dag en nachttcmperatuur dan te groot is. Men neme het Aquarium vooral niet te groot. Een inhoud van 30 a 40 liter is al ruim voldoende; verder beplant men het flink en doet er vooral niet te veel visschen in een 4- tot 6-tal, van 4 tot 8 c.M. lang, is ruim voldoende. Hoofdzaak is te zorgen voor water met veel zuurstofdus veel planten, weinig visschen. Een aquarium van grooter inhoud te nemen is niet aan te raden, daar men een kleiner beter overziet en deze ook gemakkelijker te behandelen is. Liever 2 a 3 klei ne aquaria met verschillende soorten visschen en planten, dan één zeer groot. Men kan een stijl aquarium of accumulatoren- glas nemen beide zijn in alle maten verkrijgbaar. Het laatste is echter te verkiezin, wil men op don duur het lekken voorkomen, daar het accu mulatorenglas uit één stuk is gegoten. In de fabriekgu in Duitschland worden de zuiverst gegoten glazen voor aquaria bestemd. De mooi ste maat. is wel lengte 4 d.M., breedte 2.5 03 d.M., hoogte 3 a 1 dM. De bodem beleggen met wat zuivere veenaarde het best doet men die van buiten mede te nemen van den kant van een frissche heldere sloot ook Lünenburger turf, de bekende blokken voor terraria, in dunne platen gesneden, zijn ook wel geschikt. De laag aarde mag niet meer dan 2 c.M. dik zijn. Verder neme men zuiver scherp zand, heidezand, koke dit ruim een uur met veel water uit, wassche het verder goed uit, tot al het vuil verwijderd is, het water glashelder blijft, en niet meer schuimt en verdeele dit zand voorzichtig over een laag teelaarde, ter dikte van 2 a 3 c.M. Thans giet men voorzichtig langs de ruiten het water in het aquarium, ongeveer had vol. De waterplanten, die men te voren gereinigd heeft, vooral van draadalgen en voorzichtig heeft afgespoeld, worden thans met een gaffelvormig stokje in het zand gedrukt, zoodat de wortels hun weg naar de teelaarde kunnen vinden. De planten schikt men natuurlijk naar eigen smaak. Het is goed een plekje ter grootte van 1 d.M.2 open te houden voor het voederen. Later giet men meer water bij, tot 1 a 2 c.M. onder d,en rand. Het aquarium dient gedekt te worden met een ruit, om het uitspringen der vischjes te voorkomen en tevens te zorgen dat er zich geen stoflaag op het wateroppervlak vormt, daar er zich dan altijd bacteriën voordoen en bederf van het waterkan worden veroorzaakt. Tweemaal per week kijkt men het aquarium na en hevelt het vuil weg, het weggehevelde water vervangt men door water van dezelfde temperatuur. De voederresten hevelt men dade lijk met een steekhevel weg. Men voedere niet te veel. de vischjes moeten graag blijven, 's zomers 3 maal, voor- en najaar 2 maal en 's winters I maal per week is voldoende ln een volgens artikel behandelen we eenige visschen en planten. Rozen parfum voor de kamer. Men plukt bloeiende rozen en legt deze zonder stelen in een goed gereinigd en uitgedroogd glas met hermetische sluiting, zooals men voor de inmaak gebruikt en wel telkens een laag rozen en een laag zout. Nadat men het. glas stevig gesloten hoeft, bewaart men het op een koele plaats en reeds na verloop van. een veertien dagen is het parfum gereed. Wil men de kamer met rozenlucht vervuld hebben, dan heeft men het glas slechts eeu korten tijd te openen en weldra verspreidt zich de welriekende geur door het vertrek. Door zorgvuldige sluiting na ieder gebruik behoudt de rozengeur maanden lang haar kracht. Gemengd Nieuws. liet aantal' ambtenaressen in Zweden. De Zweedse ln; statistieken toonen aan, dat het aantal vrouwelijke ambtenaren in Zweden in de afgeloopen 13 jaar verdubbeld is. Het jaar vóór den oorlog waren er 8838 thans 17.177. Het aantal mannelijke ambtenaren steeg middelerwijl van 82.2/5 tot, 83.156. Een andere statistiek bewijst, dat van de ge- examineerde studenten het percentage geslaag den grooter was bij de vrouwen dan bij de mannen. Voor eerstgenoemden was het 80,2, voor de laatsten 80,2. V e r b i 11 e r i n g onder de m ij n w e r- k e r s te Recklingshausen. De mijn- bouwonderneming Recklingshausen heeft allo huurcontracten, die zij met haar personen heeft loopen, opgezegd, ten einde nieuwe con tracten te sluiten, waarin de huurprijzen me 30% worden verhoogd. Ongeveer 10.000 mijn werkers worden hierdoor getroffen. i op ie den van het bestuur heeft groote verbittering onder de mijnwerkers verwekt, e meer aar bekend is, dat indertijd de woonhuizen met steun van den Pruisischen staat zijn gebouwd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5