Kinderen PUROLH Al s Uw öm hen te helpen in hun actie tegen de Sovjet- regeering. Volgens de plannen, die de politfe in handen heeft gekregen, hadden de contra-revolution- nairen het plan, spoorwegen in de lucht te la ten vliegen, treinen te doen derailleeren en Sov jetfunctionarissen te vermoorden, om aldus de onrustsfeer, welke voor het voornemen dien stig was, te doen ontstaan. BELGIE. Verloving van den Kroonprins. Prinses Astrid die niet katholiek is, zal al vorens met prins Leopold te huwen den katho lieken godsdienst omhelzen. De huwelijksplech tigheid zal te Brussel plaats hebben. Manifest over de invrijheidsstel- ling van Dr. Borms. Eenige Vlaamsche vrouwen en meisjes heb ben zich per manifest tot hun zusters in den lande gericht om op te komen met kracht voor de in vrijheidsstelling van dr. Borms, die nu reeds acht jaar als politiek gevangene in de gevangeniscel te Leuven zucht op te komen. Wij beginnen, zoo heet het dan, onzen lief- detocht met één enkele smeekbede, de éénige die recht heeft van bestaan en die gaat naar God. De Vlaamsche Landbond voor Kath. Vrouwen on Meisjes heeft een biddag gehouden op 8 September. Over heel Vlaanderen is door alle Vrouwen en Meisjes een H. Mis tot dat inzicht opgedra gen en heel den dag door heeft elke bond haar leden respectievelijk één uur laten bidden voor het Allerheiligste. Verder werden ook overal inteekenlijsten rondgestuurd met photo van Borms en tot hoofd „Vlaamsche Vrouwen en Meisjes aan 't we reldgeweten Het is onze vurigste wensch, dat dr. August Borms onmiddellijk in volledige vrijheid worde gesteld, en na acht jaren gevangenisstraf ein delijk naar zijn vrouw en zes kinderen kunne terugkeeren." ALLERLEI. Uit Londen Op Dingaansdag (16 December) zal te Queenstown (Kaapprovincie) een massa- betooging van inboorlingen worden gehouden om te protesteeren tegen het doen verdwijnen van de Union Jack uit de Zuid-Afrikaansche vlag. Binnenland. Opening van de zitting der Staten-Generaal. Volgens het verleden week in. ons blad ver melde programma heeft gister de jaarlijksch terugkeerende en altijd veel belangstelling trek kende plechtigheid van de openingszitting der Sla ten-Generaal plaats gehad. Gistermiddag precies één uur, vertrok H. M. de Koningin", in gezelschap van den Prins, ge zeten in de door 8 paarden get ronk en gala koets, onder het spelen van het Wilhelmus ett het gebulder van het eere-geschut, van het paleis naar het Binnenhof. Een detachement van 60 man politietroepen had het Binnenhof afgezet en achter deze man schappen stond het publiek rijen dik. De ingang tot de Ridderzaal was overhuifd door een breed baldakijn van rood fluweel met gouden franje. Onder dat baldakijn vond H. M. o.a. ter eerste begroeting haar adjudant in bui tengewonen dienst vico-adiniraal Rambonuet, oud-minister van marine en haar adjudant in gewonen dienst luitenant ter zee le nlasse baron de Vos van Steenwijit. Kort na de opening der vergadering ver schenen de leden der regeering, voorop de mi nister-president, jhr. De Geer en minister Van KarnebeeK, in de zaal. Te tien minuten over een klonken trompetgeschal en vervolgens de tonen van het oude Wilhelmus tot in de Ridderzaal door, ten teeken, dat de koninklijke stoet in aantocht was. Het gejuich, dat op het Binnenhof opsteeg, was eveneens duidelijk in de Ridderzaal te hooren. In de zaal werd II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins door de leden der commissie ontvangen. De Koningin las daarna de reeds in ons blad vermelde troonrede voor, waarvan de voor lezing ruim zes minuten duurde. De stem van H. M. klonk zeer zwak. Soms was haar stem wel iets duidelijker, doch op andere oogenblik- ken was H. M. nauwelijks verstaanbaar. Dadelijk na de voorlezing riep do heer Duy- maer van Twist als gewooubjK met luide stem „Leve de Koningin", met welke kreet allen, behalve de socialisten, met een drievoudig hoera iiiotemden. De socialisten reageerden niet op den traditioneelen uitroep des heeren Duymaer van Twits, doch even later stonden zij eveneens op, toen H. M. naar alle zijden buigende de Ridder zaal verliet. Nadat de leden van de Commissie van ont vangst en uitgeleide in de zaal waren terugge keerd, sloot de voorzitter de vergadering. De voorzitter der Eerste Kamer. Gisteren heeft H. M. de Koningin den Voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Genc- raal, Luitenant-Generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst ontvangen, die ten overstaan van de Koningin den eed als voorzitter heeft afgelegd. De voorzitter der Tweede Kamer. De Hr. Ruysch de Beerenbrocck is met overgroote meerderheid als no. 1 op de voor dracht voor president van de Tweede Kamer gebracht. Dit is niet alleen eene verdiende hulde aan de geschiktheid, die hij in het afge- ioopen jaar voor de vervulling van zijne moei lijke taak heeft getoond, maar dat hij ook van de gezamenlijke Rechterzijde de candidaat was, heeft beteekenis, en wel dat de Coalitieverhou dingen zeer verbeterd zijn. Huldiging baron van Voorst tot Voorst. Gisterenavond had in het Kurhaus te ScheVe- ningen een feestmaaltijd plaats, door de leden der Eerste Kamer, den griffier en den commies griffier dier Kamer aangeboden aan den presi dent der Eerste Kamer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ter gelegenheid van diens SOsten verjaardag. Acht en dertig heeren namen er aan deel. Ondervvijs-oommissie. De onder wij s-commissie, welive deze weeK door den minister van onderwijs werd geinstal- leerd, is opgedragen a. te overwegen of in de L. O.-wet 1920 wij zigingen belmoren te worden aangebracht, waardoor met vokomen eerbiediging van het beginsel der financieele gel ijK stel ling tegenover de openbare Kassen van het openbaar en bijzon der lager onderwijs, gelijk dit is neergelegd in art. 195 der Grondwet, en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs aan dat beginsel een minder kostbare toepassing vvordt gegeven, niet noodzakelijxte beperkingen der vrijheid van het onderwijs worden wegge nomen, en in het algemeen bezwaren welke bij de toepassing der L. O.-wet 1920 zijn aan het licht getreden, worden, opgeheven b. indien deze vraag bevestigd wordt beant woord, hare voorstellen te belichamen in ont werpen aan wet en, zoonoodig aan algemeene maatregelen van bestuur. II. K. Volkspartij. Naar de Tilb. Crt. mededeelt, heeft de heer A. Donders bedankt als voorzitter van de afd. Tilburg iler R. K. Volkspartij. De vlag ingehaald. Zoowel Mr. Fock als Jhr. de Graeff verkreeg een goede aanteekening van den Oproerigen Krabbelaar, omdat zij bij afscheid en intree niet gewaagden van „Gods zegen". In 't alge meen vindt hij dat een „maatschappelijke for mule zonder ondergrond", maar in Indië zou het zeer ongepast zijn, want daar zitten in den Voksraad zoowel Mahomedanen en Boedhisten als Christenen geloovige en ongeloovige, had hij er nog l ij kunnen voegen. Wij echter betreuren het, dat deze Iand- voogdeu de Christelijke, vlag inhaalden en daarmee te kennen gaven, dat Indië het Moeder land niet meer onder de Christelijke naties heeft te rekenen. („Rott.") Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 24 September 1926, des namiddags ten 2 ure. 2bis. Voorstel van B. en W. a. tot benoeming van den heer M. de Regt als onderwijzer in handenarbeid aan de school voor het 7e leerjaar, ter voorziening in de vaca ture, Ontstaan door het aan den heer L. Schef- fers als zoodanig verleend eervol ontslag b. tot gelijkstelling van het salaris van den onderwijzer in handenarbeid met dat, vast gesteld voor de gymnastiekonderwijzers en in verband daarmede voorstel tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van amb tenaren in dienst der gemeente Schiedam. 3bis. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan het Weeshuis der Hervormden van het terrein van het voormalig stads-ziekenhuis, ter oppervlakte van pl.m. 1700 M2„ tegen een prijs van 10.per M2. 3ter. Voorstel van B. en W. om aan de St. Willibrordusstichting voor de tijdelijke vestiging van klassen van de school voor G.L.I. aan de Warande 157, wederom toe te staan tot het einde van het schooljaar 1926/1927, 3 lokalen van de bewaarschool aan de Lange Singelstraat in ge bruik te nemen. 5b. Wijziging der gemeentc-begrooting,dienst jaar 1926. Model D 119. 9. Voorstel van B. en W. tot instelling van een afzonderlijk Georganiseerd Overleg voor ambtenaren en in verband hiermede voorstel tot vaststelling van Verordeningen regelende de wijze waarop door het Gemeente-bestuur met de vakvereenigingen van ambtenaren en werklieden overleg wordt gepleegd. De tentoonstelling van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Gisteren was het, zooals ieder lezer wel zal weten, den eersten dag van de tentoonstelling. De goedverzorgde „stands" genoten een wel verdiende belangstelling. Het aantal bez«$kers gisteren bedroeg c.a. 600 v. Reeds aanstonds aan den ingang werden aanzichtskaarten te koop aangeboden, waarop een geestige voorstelling wordt gegeven over de gevaren van onverpakte levensmiddelen en de onhygiënische behandeling van do koopwaar. Als men de afbeeldingen op die kaarten vergelijkt met de keurig verzorgde stands, b.v. met die van Coöperatieve Verbruiks- ver. „D.E.S." (stand 2), dan doet zoo'n uitstal ling aanstonds aangenaam aan. Een groote attractie is de stand van de Keu ringsdienst voor Waren (5), welke een microsco pische vergrooting van verschillende etenswaren op een wit vlak projecteert. Zoö ziet men b.v. in een druppel melk, welke 1000 maal vergroot wordt weergegeven, duidelijk de verschillen de ziektekiemen, welke daarin voorkomen. Eveneens mag zich stand 9 van de N. V. Drogisterij „De Papaver" in een groote belang- zich bezeerd hebben £5ebnjik dan dadelijk 2944 9 stelling verheugen. Temeer daar deze vlak voor de stand van de „Ripolin"-fabriek staat, zoodat beide stands mooi kunnen samenwerken Hier wordt aan het publiek een demonstratie gegeven in het artistiek beschilderen van glas en aarde werk. Natuurlijk is er, en niet alleen onder de dames, een groote interesse voor de inzendingen fraaie handwerken (2728), electrische huishond-ap paraten (24), Japansehe artieken (15), Maltha's lederhandel (17) enz. enz. Niet alleen zijn de stands geplaatst in foyer en groote benedenzaal, maar ook in de kleine- en groote bovenzaal. Een uitvoerige beschrijving van de verschil lende stands zou ons te ver voeren, bovendien vertrouwen we, dat iedereen zich voor de ten toonstelling interesseert en het dezer dagen een bezoek zal brengen. Zij is een bezoek overwaard. Ook wordt iederen avond in de groote boven zaal attracties gegeven, waartoe iedere bezoeker der tentoonstelling vrijen toegang heeft. Elke uitvoering wordt in tweeën gesplitst, terwijl ieder deel een geheel vormt, zoodat ieder in de gele genheid wordt gesteld de voorstelling te zien. Gisteravond trad de heer Henri Nolles op. Deze bekende humorist vertoonde eenige handige goocheltoeren, afgewisseld door het verhalen van eenige kluchtige anekdoten. Zijn geestige verhaaltjes en interruptie's werkten onophoude lijk op de lachspieren van zijn gehoor, zoodat het bestuur van de vereeniging tevreden kan zijn over het welslagen van dezen avond. Gas tarief voor industriecle doeleinden. B. en W.-schrijven aan den Raad „De Commissie voor de Technische Bedrijven heeft ons voorgesteld het bestaande tarief voor de levering van gas aan grootverbruikers (Gemeenteblad no. 21 van 1925) te vervangen door een nieuwe regeling, welke op de gaslee- i'ing voor alle industrieele doeleinden dus niet alleen op het grootverbruik van toepassing is. Van een dergelijke regeling wordt een ver meerdering van het gebruik van gas door klein- industrieelen verwacht, daar de prijs op 6 ct. per M3. kan worden gesteld, terwijl tot nog toe bij de bestaande regeling voor een hoeveelheid beneden 1200 M3, de gewone prijs van licht- en kookgas verschuldigd is. Ook voor de grootverbruikers zal de nieuwe regeling voordeelig zijn, daar het goedkoope tarief van 6 ct. per M3„ dat volgens de bestaan de regeling slechts geldt voor de hoeveelheid, welke boven 50.000 M3. wordt verbruikt, in het vervolg ook voor de hoeveelheid beneden deze grens in rekening zal worden gebracht. Waar het ons gewenseht voorkomt aan het voorstel van de Commissie gevolg te geven, hebben wij de eer Uw Raad in overweging te geven dienovereenkomstig te besluiten." Hieronder volgt een ontwerp-beMuit bevat tende tarief en voorwaarden Artiekl 1. Door de Gasfabriek der Gemeente Schiedam kan aan hen, die aan de Directie van de fabriek het verlangen daartoe kenbaar maken, volgens hen bij dit besluit vastgesteld tarief gas geleverd worden uitsluitend voor industri eele doeleinden. Art. 2. Met betrekking tot, de levering van gas voor industrieele doeleinden gelden de betrokken voorwaarden en be palingen welke in het algemeen voor de levering van gas door de Gasfabriek der Gemeente Schiedam zijn of zullen worden vastgesteld. Art. 3. Het tarief voor de levering van gas voor industrieele doeleinden wordt vastgesteld op 6 cents per M3. Art. 4. Bij het in werking treden van dit besluit vervalt het besluit betref fende I arief en Voorwaarden voor de leve ring van gas der gasfabriek van de gemeente Schiedam aan grootverbruikers" Gemeenteblad no. 21 van 1925.) Art. 5. Dit besluit treedt in werking 1 October 1926. Aldus vastgesteld door den Raad der Gemeente Schiedam in zijn openbare vrgadering van 1926. R. K. Volksuniversiteit. Cursusjaar 1 9 2 6/' 2 7. Gedurende liet cursusjaar 1926/'27 van de R.K. Volksuniversiteit te R'dam zullen weder om vele cursussen worden gegeven. Behalve deze gewone cursussen wordt dit jaar voor liet eerst gegeven een werkcursus en wel voor voordrachtskunst door Theo de Witte op de Woensdagen 6, 13, 2.0, 27 October, 3, 10, 17 24 November en 1 en 8 December voor de Kerst- vacantie en daarna op de Woensdagen 12, 19 en 26 Januari, 2, 9, 16 en 23 Februari, 2, 9 en 16 Maart. De openingsavond ter gelegenheid van den aanvang van het zesde cursusjaar zal plaats hebben op Woensdag 29 September, des avonds le 8 uur pirecies, in de groote zaal der St. Jo seph's Gezellen-Vereeniging. Programma Ope ningsrede van Pater Molkenboer O.P. „Adel verplicht," zang door Ans van Weerelt, declama tie door Frits Bouwmeester. In den loop van het cursusjaar zullen meerdere tooneelavonden voor leden en cursisten worden gegeven. De eerste zal plaats vinden op Vrijdag 15 October 1926, des avonds te 8 uur precies, in den Grooten Schouwburg. Opvoering van „Hofgunst", blijspel in vier bedrijven door Thilo von Trotha. In de hoofdrol Anny van der Lugt Melsertvan Ees. Voor de inwoners van hier bestaat gelegenheid om zich als lid of cursist te laten in schrijven bij de firma Henri Rebers, Hoogstraat 146, alwaar de programmaboekjes gratis te verkrijgen zijn. De cursussen zijn opengesteld voor mannen en vrouwen, die den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben. De prijs van een geheelcn cursus is ƒ3. ƒ2.of ƒ1.(naar ieders draagkracht). Nieuwe zaak. Donderdag a.s. opent de firma J. II. F. Meijer gerij in de van Leeuwenhoekstraat no. 70 een Hollandsche Vleeschhouwerij en Spekslagerij, Bij gelegenheid zal gedurende de eerste dagen aan koopers iets extra's worden aangeboden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naai de annonce in dit blad. Postduivcnvereen. „Het Westen." De postduivenvereen. „Het Westen" hield Zondag een wedvlucht. De plaats van vertrek was Lage Zwaluwe (28 K.M.). De volgende prij zen wc-rden behaald le pr. M. Damme 2e pr. Knotsenburg 3e pr. B. v. Deursen 4e pr. Knotsenburg 5e pr. A. Wufoman 6e pr. A. Wuisman een diploma werd uitgereikt aan G. de Bruin. Aankomst van de le duif 11 u. 58 m. 55 sec. Aankomst van de 7e duif 12 u. 2 min. 33 sec. Mej.J.V. heeft bij de politie aan- gifte gedaan, dat zij Zondagmorgen tot de ont dekking is gekomen, dat men uit hare woonkamer een spaarpot, inh. pl.m. 10 aan kwartjes heeft weggenomen en daarvoor dito spaarpot in de plaats gehangen heeft, die echter centen inhield. De politie stelt een onderzoek in. Gisterenavond zijn door de po- tictie 2 jongens aangehouden, die een auto band vervoerden. Zij verklaarden deze te hebben gevonden op het z.g. Pijpenland aan den Bui tenhavenweg. De band is door de firma V. als haar eigendom herkend. Een tuinman der gemeente deed gisteren bij de politie aangifte, dat uit het plantsoen aan het Emmaplein een pl.m. 20 c.M. hooge plant uit een pot is ontvreemd. M e j S. heeft aangifte gedaan, dat haar hondje Zondagavond j.l. in een auto, op de Broersvest voor een café had stilgestaan, was meegenomen. Het no. van de auto is be kend. De politie stelt een onderzoek in. Gisterenavond is door de Rot- terdamsche politie aangehouden de minderja rige J. H., wonende alhier, die daar in slecht gezelschap was aangetroffen. Zij is ter beschik king harer ouders gesteld. UIT ROTTERDAM. Het lO.OOOsle schip. Gisterenmiddag kwam het 10.000ste schip de haven binnen. Het. is het Lellandselie stoom schip Krimulda, met een lading hout uit Riga. Het schip heeft ligplaats genomen in de Ooster haven. Gemengd Nieuws, DE RELLETJES VAN MILITAIREN. Té Assen en te Eden. In aansluiting op ons bericht van gister ver melden wij thans een officieus bericht, blijkens ontvangen inlichtingen bij het departement van oorlog. Gisterenavond ongeveer half negen is een troep soldaten, bestaande uit manschap pen van het 9de en 12de regiment infanterie, bij de kazerne te Assen te hoop geloopen en met aanvankelijk succes door een onder commando van een luitenant staande wacht uiteengedreven. Nadat op last van een kapitein zoowel de wacht als de politietroepen waren ingerukt, is het verzet opnieuw begonnen waaraan ten slotte slechts een eind gemaakt is kunnen worden door het krachtige optreden van een in de ka zerne verschenen regiments-commandant, die daarbij genoodzaakt is geweest, door de wacht, na driemaal sommeeren en na een salvo in de lucht, op den troep te doen schieten. Hierbij is de dienstplichtige sergeant Van Munneke gedood en heeft een soldaat een schot in het dijbeen gekregen. Te half elf bij het houden van het avondappel was de rust weder teruggekeerd terwijl de troe-. pen gistermorgen op de gewonen wijze zijn uit gerukt. Het is gebleken dat ook te Ede Maandag avond een poging tot verzet is gepleegd, waaraan echter door het zeer krachtig optreden der officieren en der politietroepen. onmiddellijk een einde is gemaakt, waarbij 4 soldaten in arrest zijn gesteld. Hier is echter gebleken dat het geheele ver loop een dronkemansrelletje was, daar gisteren de toestand weer geheel normaal was. De „Asser Courant" meldt, dat de warmte de voornaamste oorzaak van het gebeurde moet zijn. Bij de Maandag gehouden oefening was er een groot aantal uitvallers, het blad spreekt van een 150 man en de ontevredenheid was groot. In het stadje had men een vermoeden dat de avond niet, rustig voorbijgaan zou en vele nieuwsgierigen waren tegen dien tijd kazer- newaarls getrokken. Het begon, doordat een groep soldaten om de kazerne liep en daar de „Internationale" zong, aldus de „Asser Courant". Het gevolg was een oploop en het begin van de relletjes was daar. In de Hendrikkazerne werden vele ruiten stukgeslagen. Weldra kwam het ook in de soldatencantine tot uitbarsting. Hier waren hoofdzakelijk manschappen van het 12e en 9e R. I. Liet was hier weldra een heel spektakel en een lamp werd stuk geslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2